De vijandelijkheden in Frankrijk zijn vannacht gestaakt. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Ook de wapenstilstand met Italië is geteekend. DINSDAG 25 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 221 Bij pöntraci belangrijke korting De Eedsverklaring. Aanmaning tot verduisteren. Onze Staatsinstellingen onder de bezetting. „Generaal pardon" zegel belasting. De laatste gevechten In Frankrijk. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Oiststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wij hebben, reeds verschillende uit spraken doorgegeven omtrent de in uit zicht gestelde, onder eede af te leggen verklaring, door rechters, ambtenaren, leeraren enz., dat zij verordeningen en andere bepalingen van den Rijkscommis saris en de 'hem ondergeschikte organen stipt zullen nakomen. En tevens, dat zij zich zullen onthouden van elke hande ling, gericht tegen het Duitsche rijk of de Duitsche weermacht. Wij willen hier thans ook laten volgen wat Prof. Dr H. H. Kuyper in „De He raut" over deze kwestie schrijft: „Natuurlijk zal veel afhangen van de vraag, in welken vorm deze verklaring aan degenen, die haar moeten afleggen, gegoten zal zijn. Zooals reeds officieus verklaard is, bedoelt deze verklaring niet een eed van trouw aan het bewind, dat over ons gesteld is, wat ook volgens het geldende oorlogsrecht niet geoor loofd zou zjjn. Zelfs behoeft een verkla ring onder eede afgelegd nog niet, zoo als opgemerkt is, met zulk een eed van gehoorzaamheid gelijk gesteld te wor den. Er zal dus moeten afgewacht wor den, hoe deze verklaring luiden zal. Voorzoover de inhoud van deze ver klaring thans bekend is gemaakt, kan tegen het slot, dat men zich onthouden zal van een handeling, gericht tegen liet Duitsche rijk of de Duitsche weer macht, geen bezwaar bestaan. Nu onze Oppercommandant gecapituleerd heeft, de oorlog daarmede geëindigd is en we onder Duitsch bewind zijn gekomen, hebben we van elke handeling te gen het Duitsche ryk en de Duitsche weermacht als burgers ons te onthou den. Een particulier verzet zou toch volkomen nutteloos zijn en alleen tot verzwaring van den druk leiden kunnen. Moeilijker is de positieve eisch, dat men verklaren moet de verordeningen en bepalingen van den Rijkscommissa ris en de hem ondergeschikte organen stipt te zullen nakomen, omdat men niet weet, wat de inhoud van deze verorde ningen en bepalingen zal wezen. Op zichzelf echter kan niet ontkend worden, dat we aan deze bepalingen en verordeningen ons te onderwerpen heb ben. Wat in de toekomst met ons land zal gebeuren, wanneer na afloop van de worsteling vrede zal gesloten worden, weten we niet. De hoop, dat God ons de vrijheid her geven zal, blijft in ons hart leven. Maar zoolang die beslissing nog niet gevallen is, hebben we te berusten in het bewind, dat na de bezetting van ons land, over ons gesteld is. Naar het oorlogsrecht, dat in de conventies is samengesteld en waarmede ook Nederland's regeering zijn instemming betuigd heeft, komt dit recht van bewind thans aan Duitsch- land toe, al is het blijkens diezelfde con venties aan zekere voorwaarden verbon den, die het Duitsch bewind dusver ook trouw vervuld heeft. Onze rechtspraak bleef gehandhaafd, aan onze vrijheid van religie werd niet tekort gedaan onze burgerlijke ambtenaren bleven op hun post. Maar ook afgezien van dit geldende oorlogsrecht leert de Schrift zelf ons, dat we onderworpen hebben te zijn. De Romeinsche Staat had van Palestina zich meester gemaakt. Al werden de koningen of viervorsten uit het huis van Herodes geduld, de Romeinsche stad houders heerschten. Israël dorstte naar verlossing van het opgelegde juk en het heeft dikwijls genoeg gepoogd dit juk af te werpen. Alle hoop was daarbij gevestigd op den Messias, die komen zou en voor Is raël het Koninkrijk weer herstellen zou. Zelfs Christus' discipelen leefden in dié verwachting, toen ze in Hem den beloof den Messias zagen. Maar toen de Joden Jezus vroegen, teneinde Hem in een val strik te! lokken, of het geoorloofd was den Keizer schatting te geven, ant woordde Hij, nadat de penning Hem ge toond was, waarop de beeldenaar des Keizers stond: Geef den Keizer wat des Keizers is en Gode wat Godes is. En toen Hij later stond voor den rechterstoel van den Romeinschen Stad houder Pontius Pilatus en deze zeide: Weet Gtj niet, dat ik macht heb U te kruisigen en macht heb U los te laten, antwoordde JezusGij zoudt geen macht hebben over Mij, indien het u niet van boven gegeven ware. Wat Calvin ver klaart met te zeggen: gij zyt rechter ge steld over Mij door Gods voorzienig be stel. Niet het recht, zegt Calvin, maar het misbruik van dit recht gispte Christus. Zijn we door Gods bestel onder dit bewind gekomen en hebben we ons daaraan te onderwerpen, dan kan een verklaring, dat we ons houden zullen aan de verordeningen en bepalingen die dit bewind ons voorschrijft, ook niet geoorloofd zijn. Maar een dergelijke verklaring, zelfs onder eede afgelegd, houdt nooit in, dat we een last of bevel zouden volbrengen moeten, wanneer we daardoor onge hoorzaam zouden worden aan wat Gods Woord ons voorschrijft. Eerst wanneer dit het geval was zou men gehoorzaamheid moeten weigeren, zelfs al zou men dan uit zyn ambt wor den ontzet of nog zwaarder straf heb ben te dragen". Vooral ook voor kustplaatsen. In verscheiden gemeenten blijkt na zonsondergang de verduistering nog veel te wenschen te laten. Overal dienen af doende maatregelen te worden genomen ten einde lichtuitstraling uit woningen en andere gebouwen en ook van verkeers middelen te voorkomen. In het bijzonder moeten de zwaarste eischen gesteld worden in de kustplaat sen. Hier moet het, voor zoover de maan zulks toelaat, volkomen duister zijn. VERKIEZINGEN VOOR OPENBARE LICHAMEN. HET HOUDEN VAN VERGADERIN GEN EN POLITIEKE BIJEEN KOMSTEN. Het gisteren verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied tot vastlegging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van eenige vertegenwoor digende lichamen. Ter aanvulling van wat wy gisteren daaromtrent meedeelden, dient nog het volgende: Verkiezingen voor openbare lichamen. Verkiezingen voor de Kamers der Staten-Generaal vinden tot nader order niet plaats. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaalt in hoe verre verkiezingen voor de Provin ciale Staten, de gemeen teraden, of andere publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen zullen plaats vinden. De Rijkscommissaris bepaalt in hoe verre verdere benoemingen van leden van Gedeputeerde Staten en wethouders van de gemeenten plaats vinden. Hij beslist, indien noodig, over de benoemingen van andere pu bliekrechtelijke functionnarissen. Voor zoover verkiezingen, die op zich zelf hadden moeten plaats vinden, in overeenstemming met deze bepalingen niet plaats vinden, worden de volmach ten van de gekozen leden geacht tot na der order verlengd te zijn. De Rijkscommissaris neemt de noodi- ge maatregelen om te verhinderen, dat een publiekrechtelijk vertegenwoordigend lichaam niet in staat zou zijn om beslui ten te nemen. Het houden van vergaderingen. Vergaderingen, die in een besloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereeniging, of van een harer plaatselijke afdeelingen, of van een stichting worden bijeengeroe pen. Uiterlijk zeven dagen, voordat de vergadering gehouden zal worden, wordt het voornemen daartoe aan den bevoeg den procureur-generaal, fungeerend di recteur van politie, medegedeeld. De ver gadering heeft niet plaats, indien de be voegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, verklaart, dat het niet in het belang van de openbare orde en van het openbare leven is, dat zij ge houden wordt. Politieke vergaderingen. Onverminderd het bepaalde in het voorgaande lid moeten de deelnemers aan vergaderingen, uitgaande van staat kundige vereenigingen of van plaatselij ke afdeelingen daarvan, of waar staat kundige onderwerpen besproken worden, schriftelijk uitgenoodigd worden; de uit- noodigingen moeten op naam gesteld zijn. De bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, kan op verzoek van belanghebbenden van deze beperkingen dispensatie verleenen. Voor openluchtvergaderingen en voor optochten is de goedkeuring van den be voegden procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, vereischt. De hier genoemde bepalingen gel den noch voor vergaderingen met een zuiver godsdienstig of artistiek karak ter, noch voor besloten gezelschappen, noch ook voor vergaderingen, waaraan niet meer dan 20 personen deelnemen. Het uniformverbod. De bepaling van artikel 435 a van het wetboek van strafrecht is slechts van toepassing, indien de bevoegde procu reur-generaal, fungeerend directeur van politie, een verbod in den geest van dat artikel uitvaardigt. Het is gebleken, dat het kort geleden bekend gemaakte z.g. „generaal pardon" inzake sommige belastingen, bij verschil lende contribuabelen den wensch heeft naar voren doen komen, om ook ten aan zien van overtredingen van de Zegelwet de aan den lande verschuldigde belas ting alsnog te voldoen, indien hun daar toe de gelegenheid zou worden geboden zonder dat zij zich bloot stellen aan een vordering van boete. In verband daarmede werd bepaald, dat ten onrechte ongezegelde stukken of onvoldoend gezegelde stukken tot en met 15 Juli 1940 aan de ambtenaren van het zegel kunnen worden aangeboden ter zegeling, en dat deze zegeling dan plaats vindt, zonder dat proces-verbaal wordt opgemaakt, of boeten worden ge vorderd. en p- weer der laatste dagen heeft de landbouwers weer aan het hooi- gezet. Groote drukte heerscht by de rivierbeddingen, waar een rijke oogst wordt binnengehaald. Gisteren is te Rome het volgende of- ficieele communiqué uitgegeven: Op 24 Juni om 19 uur 15 Italiaanschen tijd is in de Villa Incisa bij Rome het Fransch-ltaliaansche wapenstilstands verdrag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van den generalen staf van de geheele weer macht, teekende voor Italië. Generaal Huntziger teekende voor Frankrijk. Om 19 uur 35 deelde de minister van buitenlandsch,e zaken Ciano, de rijksre- geering de onderteekening mede van het wapenstilstandsverdrag. Bijgevolg heb ben de vijandelijkheden vannacht 1 uur 35 Dinsdag, wettigen Italiaanschen tijd, een einde genomen. Uit het hoofdkwartier van den Füh- rer werd gisteravond gemeld: Heden om 19 uur 15 is bij Rome het Italiaansch-Fransche wapenstilstands verdrag onderteekend. Om 19 uur 35 volgde de officieele mededeeling daar van aan de Duitsche rijksregeering. Op grond hiervan is het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag van kracht ge worden. Het opperbevel der weermacht heeft bevel gegeven tot staking der vijande lijkheden tegen Frankrijk. Op 25 Juni om 1 uur 35 Duitsche zomertijd worden aan beide kanten de wapens neergelegd. Daarmede is de oorlog in het Westen geëindigd. OPROEP TOT HET DUITSCHE VOLK. Hitier heeft den volgenden oproep uit gevaardigd Duitsche volk. Uw soldaten hebben in nauwelijks zes weken na een heroieken strijd den oorlog in het Westen tegen een dapperen tegenstander geëindigd. Hun daden zullen in de geschiedenis opgetee- kend worden als de roemrijkste overwin ning aller tijden, in deemoed danken wy den Heere God voor zijn zegen. Ik beveel het uitsteken van de vlaggen in het Rijk voor tien, het luiden der klokken voor zeven dagen. Adolf Hitler. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gistermiddag bekend: Aan den Atlantischen Oceaan is de kust bezet tot Ia Rochelie en Rochefort. Verder naar het Oosten is het gebied ten Noorden van Poitiers bereikt. Verdere versterkingen van de Magi- notlinie zyn genomen. Ten Zuidoosten van Lyon drongen onze troepen, den taaien tegenstand van den vijand bre kend door naar Grenoble en Chambery. Duitsche snelle booten is het in den nacht van 24 Juni op zee bij Dungenetss gelukt een bewapend Engelsch stoom schip van 3500 ton en een ander schip van 5000 ton met torpedo's tot zinken te brengen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 23.500 bruto reg. ton. Van ongeveer negen Engelsche vlieg tuigen die in den namiddag N e d e r- 1 a n d probeerden binnen te te vliegen werden er zes door jagers en afweerge schut neergeschoten. Onder bescherming van het wolkendek slaagden van zeven vliegtuigen er twee of drie in naar West- falen te komen, waar zy by het kleine dorp Wieschenhöfen boerenwoningen met bommen bestookten en de bewoners met machinegeweren beschoten. Twee burgers werden hierby zwaar-, vier an dere licht gewond. Gedurende den nacht zette de vijand z^n vluchten boven Noord- en West- Duitschland voort. De op talrijke plaat sen op niet militaire doelen geworpen bommen veroorzaakten materieele scha de en vergden weer dooden en gewon den onder de burgerbevolking. Eenige bommen kwamen terecht in een krijgs gevangenenkamp aan de Oostzeekust, waar een aantal Franschen gedood en gewond werd. Na het bereiken van de monding van de Gironde zyn alle belangrijke Fransche Atlantische havens in Duitsche handen. Den Engelschen is daarmede ook de laat ste mogelykheid van verrassende lan* dingsmanoeuvres ontnomen. Later werd nog uit het hoofdkwartier van den Führer gemeld: Gistermiddag heeft de by den Donon in de Vogezen ingesloten vijand de wa pens neergelegd. Meer dan 22.000 ge vangenen, waaronder een bevelvoerend generaal van een legercorps, drie divi siecommandanten en ongeveer 1000 of ficieren, twaalf geheele artillerie-afdee- lingen, waarvan zes gemotoriseerde, zyn met een geweldigen buit in onze handen gevallen. HET ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt Op 21 Juni hebben onze troepen den aanval geopend aan de Alpengrens van den Mont Blanc af tot aan de zee. De geweldige verdedigingswerken in de rot sen van 't hooggebergte, de zeer krach tige reactie van den vyand, die vastbe sloten bleek zich tegen onzen aanval te verzetten en de ongunstige weersgesteld heid hebben de aanvalskracht van onze troepen, die overal opvallende successen behaald hebben, niet kunnen verzwak ken. Dank zij het bijzonder dappere optre den van.onze detachementen wisten wij ons van bepaalde vestingwerken mees ter te maken. In de Tyrheensche zee werd een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. Onze luchtmacht heeft bomaanvallen De „asperges" voor de groote bruggen worden weggenomen door middel van steekvlammen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1