Aan het Zoeklicht Koudekerke. De collecte voor het Na tionaal Hulpcomité heeft opgebracht op 't Zand plm. f 900, op het dorp plm. f 690. THOLEN Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Pensioenen gesneuvelde militairen Telegrammen De Staten-Generaal zullen voorloopig niet vergaderen. Ook geen verkiezingen. Het recht van vereenigihg en vergadering. Burgerlijke Stand Politieberichten Het waren droeve klachten, die maarschalk Pétain in een radiorede tot het Fransche volk moest laten hooren. Hij zag geen uitweg meer. De vijande lijkheden moesten worden beëindigd. Frankrijk moest de nederlaag aanvaar den. En waarom? Omdat het Fransche volk zich reeds bij voorbaat van zijn levenskrachten had beroofd. De systematische beperking van de geboorten had bij het Fransche volk een verbijsterende omvang aangenomen. Met verwerping van de goddelijke Scheppingsordinantie heeft het Fransche volk zich toegelegd op het vormen van kleine gezinnen opdat de overblijvenden een gemakkelijk en genotvol bestaan zouden hebben. De genotzucht, zoo moest de grijze maarschalk klagen, heeft den geest van offervaardigheid overwoekerd. Frankrijk zoo constateerde hij en hij zal het met diepe smart hebben gedaan, heeft te weinig kinderen. En zoo had het tegen het verjongde Duitschland geen kans. De strijd was bij voorbaat beslist. Misschien dat de harde les van den oorlog voor Frankrijk en óók voor Nederland! heilzame gevolgen heeft. OPMERKER. Aan prof. dr A. Smits is bij zijn af scheid als hoogleeraar in de anor ganische chemie aan de universi teit te Amsterdam, zijn door prof. Huib Luns Vervaardigd portret aan geboden. De schilder legt de laat ste hand aan het werk. een lijst zal circuleeren bij de leden, op welke ieder naar vermogen zal kunnen teekenen. Voorts zal er bij Handelsbe langen op worden aangedrongen om de gemeenschappelijke reserve, groot f400 ook te offeren. Bij de rondvraag werd gewezen op het feit, dat een marktkoopman goederen zonder stamkaart verkocht. Hierover zal worden gesproken. Tog oV olharding. In verband met de tijdsomstandigheden is er een noodcompetitie bij de korfbal in gesteld, waarvoor Zaterdag de wedstrijd TogoVolharding' (uit Ierseke) ge speeld werd, die met 50 in het voor deel van Volharding eindigde. Ruststand was 30. WALCHEREN, Ge meenteraad.Op Vrijdag 28 Juni 1940, des namiddags acht uur, zal de gemeenteraad vergaderen. Punten van behandeling zijn: Ingekomen stukken: schrijven van J. A. v. Kooten d.d. 16 Juni 1940, waarbij deze zich bereid verklaart de helft van de kosten van verbetering watervoorzie- ning, verdeeld over 5 jaar, voor zijn re kening te nemen. Benoeming van een plaatsvervangend ambtenaar van den burgerlijken stand ter voorziening in de functie vroeger waargenomen door den tegenwoordigen ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met het opmaken der acten. Aan bevolen worden: 1. H. van der Schuur; 2. Mr G. W. baron van der Feltz. Vaststelling pensioensgrondslag van den hiervoren bedoelden ambtenaar van den burgerleken stand op f50. Wijziging begrootingen 1939 en 1940. Aanbieding gemeente-rekening over 't dienstjaar 1939. Tholen. Auto in de Een- uracht. Vrijdagmorgen is een zware vrachtauto naast de pont, doordat de remmen niet goed functionneerden, in de Eendracht gereden. Gelukkig bleef de wagen met de wielen voor een der bal ken der bankstel'ing staan, zoodat deze met geheel onder water verdween. Niet genoeg kan er op worden gewezen, toch vooral voorzichtig te zijn. Immers dit jaar zal het 15 jaar worden, dat de auto bus van Krijger de rivier inreed, waarbij zeven slachtoffers vielen. Het is dan ook ten strengste verboden, bij het in en uit rijden der pont, in de auto te blijven j zitten. Vrijdag a.s. komt de raad bijeen in openbare zitting. B. en W. vragen mach tiging tot het herstel aan gemeente eigendom van oorlogsschade en het be schikbaar stellen van de noodige cre- dieten. Tevens vragen zij een crediet voor aanschaffing brandspuit. Arnemuiden. Vrijdagavond toen de timmerman B., van zijn werk komend, per fiets huiswaarts reed, werd hij op de Stationsbrug te Middelburg aangere den door een auto. Hierdoor kwam hij met zijn rijwiel te vallen. De inzittenden van de auto verleenden hem hulp en brachten B. met de auto naar huis, waar de ontboden geneesheer constateerde, dat een der ribben gekneusd was. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haarlem (Ver. Vrijz. Herv.), dr W. Banning te Bentveld, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Ambt-Vollenhove- Cadoelen, G. Spijker, cand.-hulppr. te Schiedam. Noodcollecte Herv. Kerk. Reeds toezeggin gen aan gemeenten. Nu de reeds ontvangen gelden de overtuiging schon ken, dat het niet geteisterde gedeelte van de Nederlandsche bevolking bereid is alles te doen wat in zijn vermogen ligt om het leed der getroffen landge- nooten te lenigen en de nood-collecte van de Ned. Herv. Kerk reeds een be drag van f75.000 heeft bereikt, kon de Algemeene Synodale Commissie over gaan tot het toezeggen van bepaalde be- draren aan de kerkvoogdijen en de dia conieën van enkele der zwaar geteister de gemeenten. Men heeft vastgehouden aan het aan genomen beginsel, dat deze collecte niet zou dienen voor de hulp aan predikan ten en hunne gezinnen. Met groote teleurstelling werd het be richt ontvangen, dat de stappen tot het verkrijgen van enkele barakken voor het inrichten van noodkerken in de daar voor in aanmerking komende gemeen ten, geen resultaat opleverden, omdat het Dep. van Defensie deze niet meer beschikbaar kan stellen. Oorlogsschade Geref. Keken. Volgens de eerste verant woording van het Comité van Bijstand voor oorlogsschade in Geref. Kerken werd aan giften en collecten reeds f 20.924.18 ontvangen. Hulp aan Diaconiën. Door het voorl. comité Zuid-Holland werd voor1 de getroffen Diaconiën der Geref. Kerken te Rotterdam ontvangen f 1172.43. Middelburg. Het toelatingsexamen voor het Gymnasium zal aanvangen op Vrijdag 5 Juli 1940 des voormiddags te 9 uur. Eindexamen gymna sium. Voor het einddiploma A slaag den de heeren M. C. Don, Oostkapelle B. van Riet, Goes en A. O. H. Teile gen, Middelburg. Een candidaat moet herexamen doen. Examen nuttige hand werken. Voor het examen nuttige handwerken werden aan de Rijkskweek school te Middelburg 6 candidaten inge schreven, die allen slaagden, n.l. de da mes J. B. van Dijke, Nisse; E. B. Glas, Kapelle; P. J. S. Maassen en H. Pots, beiden te Middelburg, M. C. Serlé, Zon- nemaire en M. Groenewegen, Hoedekens- kerke. Doodelijke verkeersonge lukken. Zaterdagmiddag is te Katwijk aan Zee het driejarig zoontje van de familie van D., dat plotseling den rijweg opliep, gevallen en bekneld geraakt tus- schen het trottoir en een juist achteruit rijdenden vrachtauto. Het kind werd ern stig gewond naar het ziekenhuis te Lei den overgebracht, waar het kort na aan komst is overleden. Zaterdagmiddag is te Zoeterwoude een onbekende man, die plotseling de straat overstak, door een autobus aange reden en op slag gedood. Engelsche vliegers ten grave gedragen. Op de algemeene begraafplaats te Den Burg op Texel zijn Zaterdagmiddag vier En gelsche vliegers, die tijdens een luchtge vecht Vrijdagmiddag j.l. het leven lie ten, met militaire eer ter aarde besteld. De gevallenen werden door Duitsche militairen grafwaarts gedragen. Drie kransen, respectievelijk van het gemeen tebestuur, van de thans nog op Texel vertoevende Nederlandsche vliegoffieie- ren en van de Duitsche Weermacht dek ten de baren. De burgemeester van Texel woonde namens het gemeentebestuur de ter aardebestelling bij. Aan het graf werd in het Engelsch gesproken door ds Gorter, doopsgezind predikant. Blijdschap te Putte. Vijf en twintig vluchte lingen teruggekeerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag arri veerde te Putte een vrachtauto, waarin een 25-tal ingezetenen, die na het uit breken van den oorlog de gemeente ver laten hadden en naar Frankrijk gevlucht waren. Op Dinsdag 14 Mei waren zij met dezelfde auto uit Putte vertrokken. Na een bewogen reis waren zij aangekomen op een plaats 300 K.M. ten Zuiden van Parijs. De vluchtelingen verklaarden dat zij goed behandeld waren en geen te kort aan levensmiddelen hadden gehad. De mannen hadden er enkele weken in de bosschen gewerkt en verdienden daar mee een goed dagloon. Over de behan deling door de Duitsche soldaten waren zij ook zeer tevreden. In Putte heerschte natuurlijk groote blijdschap over den terugkeer van de vluchtelingen. Het wachten is nu nog op enkele groepen, die nog steeds in Frankrijk verblijven. Brandstichter door of ficier betrapt. Langs den rijksweg bij Teriet (Gld.) is Zaterdag ochtend een man op heeterdaad betrapt bij het stichten van brand in de uitge strekte heidevelden in deze omgeving, waarvan een deel verleden jaar reeds door het vuur geteisterd werd. De mis dadige poging is evenwel mislukt door het kordate optreden van een Neder- landschen officier, die toevallig passeer de en den brandstichter aan de politie overleverde. De man, een Utrechtenaar, H. genaamd, is later in het Huis van Bewaring te Arnhem opgesloten. De „Haagsche Post" Schenkt aandacht aan de bijzonder lage normen waarnaar de pensioenen aan de nabestaanden onzer gesneuvelde militairen worden berekend. Deze grondslagen zullen inderdaad moe ten worden herzien. Bij een niet gegra dueerde dient men veeleer te spreken van een aalmoes. „Voor dienstplichtige soldaten is de minimumgrondslag f700. De weduwe ontvangt nu als pensioen 50 van dien grondslag, dus f 350. Voor kinderen komt daarbij tot hun 21ste jaar tien procent. In totaal mag het pensioen niet meer bedragen dan 80 van den grondslag, dus f560. Voor onderofficieren en officieren is de grondslag hooger, naar gelang van rang en omstandigheden, en dus ook het'pensioen hunner nabestaanden, doch met de uitdrukking „vergulde armoede" heeft men voor dezen toch de situatie geteekend. Het achtergebleven gezin van een gesneuvelden soldaat echter, stel een weduwe met twee kinderen, zal moeten leven van iets meer dan een tientje per week. Wij hebben over dit onderwerp tal van verontwaardigde brieven van lezers ont vangen, welke wij in verband met onze plaatsruimte niet kunnen plaatsen, doch wij vertolken hun en onze eigen gevoe lens, wanneer wij zeggen, dat zulk .een regeling als hierboven omschreven, wanneer zij inderdaad zou worden toe gepast, een schande voor ons volk zou zijn. „Het is", zooals een onzer lezers In verband met de te verwachten drukte als gevolg van het bevaar baar maken van het Julianakanaal geeft de „parlevinker" zijn boot een goede beurt. schrijft „niet met f200 'sjaars, dat men een jongen kerel zijn ledematen ver goedt; het is onrecht, dat aan de nabe staanden van hen, die voor hun vader land hun leven gaven, minder zal wor den vergoed dan de steun van den werk- looze. Eens heeft ons volk zich onteerd door onze Indische militairen, die ons impe rium voor ons veroverden, met een be- delpensioen af te schepen, laat men niet nog erger bedrijven door onze invaliden en de weduwen en weezen onzer solda ten, die onzen bodem verdedigden, in armoede te doen verkommeren." In dit geval dient, naar onze meening, het particuliere initiatief zich van steun- acties te onthouden, totdat volkomen vaststaat, dat onze overheid werkelijk in gebreke blijft. De zorg voor onze inva liden en voor de nabestaanden onzer soldaten is een zaak van nationale eer en van recht, en dus staatszaak, zij is geen kwestie van liefdadigheid." DEN HAAG. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat o.a. een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot vastlegging van de werkzaamheden van den Raad van State, alsmede van eenige vertegenwoordigende lichamen. Deze verordening bepaalt dat de werk zaamheden der beide Ka mers der State n-G e n e r a a 1 tot nader order blijven rusten. Ten tweede: de werkzaamheden van den.Raad van State ingevolge de artike len 19, 38 lid H, 39, 46, 77 en 136 Hl dér Grondwet, alsmede ingevolge de ar tikelen 21, 22, 24, 25, en 26 van de wet van 21 December 1861, houdende rege ling der samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State blijven tot na der order rusten. Verkiezingen voor de Ka mers der State n-G e n e r a a 1 vinden tot nader order nietplaats. Verder is een verordening verschenen betreffende de bevoegdheid van de secre tarissen-Generaal van de Nederlandsche Departementen van Algemeen Bestuur. Op grond daarvan is het volgende be paald: Het voornemen een vereeniging of stichting op te richten moet worden mee gedeeld aan den bevoegden Procureur- Generaal, fungeerend directeur van po litie. Vergaderingen die in een besloten ruimte gehouden worden, kunnen slechts door het bestuur van een vereeniging of een harer plaatselijke afdeelingen of van een stichting worden bijeengeroepen. Voor openluchtvergaderingen en voor optochten is de goedkeuring van den be voegden directeur van politie vereischt. De bepalingen der leden 1 en H gelden noch voor vergaderingen met een zuiver godsdienstig of artistiek karakter, noch voor vergaderingen waarvan niet meer dan 20 personen deel uitmaken. Opgeheven worden alle van 1 Sept. '39 tot en met 29 Mei op grond van art. 37 van de wet van 23 Mei 1899 uitgevaar digde verboden, welke het vervaardigen, uitgeven, verspreiden of aanplakken van drukwerken betreffen. Indien het belang van de openbare orde en het openbare leven zulks eischt, zullen de bevoegde procureurs-generaal de noodige maatre gelen treffen. INLICHTINGEN OMTRENT NEDERLANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN. DEN HAAG. Nu de Nederlandsche krijgsgevangenen die naar Duitschland waren overgebracht, vrijwel allen zijn terug gekeerd, neemt de leiding van het Alg. Informatiebureau aan, dat de groo te meerderheid van de aanvragen om in lichtingen op het bureau ontvangen door den terugkeer van de gezochten als ver vallen kan worden beschouwd. Daarom verzoekt de leiding van het bureau hen, die thans nog in onzeker heid verkeeren over lot en verblijfplaats van Nederlandsche militairen zich op nieuw te wenden tot het Algemeen In formatie Bureau, Lange Voorhout 7, Den Haag, ditmaal met een enkele brief kaart, waarop de vrager meedeelt, dat hjj zijn wensch om inlichtingen hand haaft. NAGEDACHTENIS VAN DE GESNEUVELDEN. BUNSCHOTEN. Deze gemeente is de eerste in ons land waar de Raad be sloten heeft een monument op te rich ten ter nagedachtenis van de gesneu velde dorpsgenooten. Voorts is besloten in de gemeente Bunschoten een plaats aan te wijzen als laatste rustplaats voor hen, die vielen. WEER MET ONTPLOFBARE STOFFEN GESPEELD. MAASTRICHT. Zaterdagmiddag heb ben drip jongens van ongeveer 15 jaar gespeeld met een aantal slaghoedjes, dat een van hen eenige dagen geleden had gevonden. Zij hebben een van de grootste slaghoedjes in papier gewik keld en in brand gestoken, hetgeen een ontploffing tengevolge had. Een van de jongens, de 15-jarige L., werd daarbij zoodanig gewond, dat hij een oog zal moeten missen. BEGRAFENIS DR J. H. GUNNING J. HZ. AMSTERDAM. Vanmorgen is onder zeer groote belangstelling uit alle lagen van de bevolking het stoffelijk over schot van Dr J. H. Gunning J.Hz. ter aarde besteld op de begraafplaats Zorg- vlied te Amsterdam. FRANSCH LEGERBER1CHT. BORDEAUX. Reuter. Het Fransche legerbericht meldt, dat de toestand on gewijzigd gebleven is. Alleen langs de kust van den Atlantischen Oceaan zijn de Duitschers in de richting van Saintes en Cognac opgerukt. In de Alpenstreek is de situatie on veranderd. JAPANSCHE STAPPEN TEGENOVER ENGELAND. TOKIO. De woordvoerder van het De partement van Buitenlandsche Zaken deelide heden mede, dat Japan eerlang stappen in Engeland zal ondernemen wegens de leveringen van oorlogsmate riaal aan Peking en wel op dezelfde wijze als tegenover Frankrijk onlangs is ge schied. Generaal-majoor v. d. Roemer, In specteur-generaal van den Genees kundigen Dienst der Landmacht, bracht een bezoek aan de Roode Kruisdiensten te Maastricht. GOES. Geboren: Johanna Jacoba, d. v. Nicolaas Bastiaan van Beveren en Maatje Jannetje Joziasse; Everdina Jacoba, d. v. Karei Kornelis Maartense en Everdina Jacoba de Gruijter; Hen drik Franciscus, z. v. Hendrik Marselis en Francina van der Velden. WISSENKERKE. Geboren: 18, Adria- na d. v. Jan Bouterse en Maatje Wes- terweele. Ondertrouwd: Gerard de Regt 24 j. jm. en Adriana Jacoba Augustijn 22 j. jd. Overleden: 10, Josina Lena de Looff 61 j., wed. van C. J. Elenbaas. Van 1320 Juni. KRUININGEN. Overleden: Hendrik Eijke 75 j., echtgenoot van Laurina van Hekken. Geboren: Marinus Jan z. v. Marinus Dek en Francina Krombeen. (I. C.) GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het Bureau van Poli tie alhier des Dinsdag, Donderdags en Zaterdags van 6 tot 8 u. nm.: twee zilverbons, rozenkrans, bruin le deren damestaschje met inhoud; vier jassen; rozenkrans; giro- en cheque boekje; ring met twee sleutels; honden penning; huissleutel met ring; ceintuur; padvindersriemtweetal paddies; hee ren en damesrijwielen. Bij vinders: koperen gewicht, mej. Krijger, Noordsingel 168; bruine kinder- portemonnaie met inhoud, S. Poortvliet, Bogardstraat 5; rozenkrans, C. van Dort, Noordweg A 92; port. met inh., J. J. Worrell, Wagenaarstr. 14; paar beenkappen, J. Tollenaar, Seisweg 74; kastsleutel, J. J. Geers, Baanstraat 20; Iersche setter, J. P. Klaassen, Nieuwe Vlissingsche weg E 140; rijwielbelas- tingmerk, A. v. d. Horst, Nieuwstr. 47 gabardinen regenjas, Verhage, Molen water 7; gouden ringetje, K. J. van Sluijs, Eigenhaardstraat 22; 2 doosjes cigaretten, merk Izmir, G. Cozijn, Vlis singsche straat 21; zwarte gummilaars, W. D. J. Beukert, Rozenstraat 33kleed je en schortje, mevr. de Leverink, Noordweg 86; stel rijwielsleutels, M. Goedbloed, Havendijk 7; gabardinen re genjas, J. van Dijk, Beenhouwerssingel 85; actetasch met 2 cahiers, D. J. Vis ser, Dijkstraat 2, Souburg; port. met ro zenkrans, M. Loonhart, Slepersgang 8; kinderport. met inh., P. de Lange, Arn. pad; pakje theedoeken, P. Vermaas, Achtersingel 28; regenkapje, M. Meu- lenberg, Gortstraat 65; stamkaart:, B, Boone, Segeerssingel 60; koffertje met boerinnenkleeding, J. Nieuwenburg, Ka- naalweg 106-deelig bedstel, J. C, Brug- geman, Punt 9; eikenhouten standaard met muziekstukken, J. C. Bruggema», Punt 9; 2-ons gewicht, A. Bakker, Seis weg 148; blauwe dameshandschoen, J.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3