Wenken op technisch gebied. Radioprogramma Het Vrouwenhoekje GEMODERNISEERDE JAPONNEN. „Kun je nog zingen, zing dan mee." De afzet van eieren en slachtpluïmvee. Wanneer we onze zomer- garderobe voor den dag halen, dan valt een japon, die we een vorig jaar met zooveel genoegen gedragen hebben, heel dikwijls tegen. We kunnen dan evenwel met behulp van kantstof, bedrukt of effen materiaal nog een eind in de goede richting werken. Links b.v. heeft een effen japon zijstukken in bolero- vorm gekregen van kant stof, die ook aan mouwen en rokzijde is aangebracht. Nieuw zyn de combinaties van effen en bedrukt ma teriaal en niemand herkent het effen linnen jurkje, dat in den treure gedragen is, nu het mouwen, voor- en zijbanen van bedrukt katoen heeft gekregen. Men zal ons moeten toegeven, dat het een zeer geslaagde jurk is geworden. Een ja pon, die te nauw is wordt op eenvoudige wijze wijder gemaakt, door de stof in de lengte radicaal door te knippen en en- tredeux van kant of smalle reepen van bedrukte zijde tusschen de banen te stikken. Aan te bevelen is, deze garnee ring aan mouwen te herhalen. Wie niet sterk is moet slim zijn, niet waar? En naarmate we ons meer toe leggen op het probleem „hoe van oud kunnen sparen. weer nieuw" te maken, zullen we steeds vindingrijker op dit gebied worden, waardoor we op het kleedingbudget gebleven. Wanneer de leuzen van inter nationaal recht en internationale gerech tigheid zich steeds blijven keeren tegen de ievei sbelangen van een enkel volk, dan mag men dat volk niet bijzonder toegankelijk achten voor die leuzen!" Deze eerste aflevering bevat een groot aantal, w.o. zeer interessante, foto's, carrioaturen enz. Elke aflevering bevat voorts als bij lage een gedeelte van het hoofdstuk „De Btrfld"., waarin het verloop van den hul digen oorlog wordt beschreven. Deze gedeelten worden opnieuw opge nomen in de laatste aflevering, maar dan op het bestemde papier en rijk ge- illustreerd, zoodat het werk besluit met een geïllustreerd overzicht van het ver loop van den oorlog. Dit belooft een hoogst belangrijke uit gave te worden. Door de verschijning in afleveringen wordt de aanschaffing door velen mo gelijk. Van dezen bekenden schoolzangbundel (uitgave Erven P. Noordhoff te Gronin gen, samengesteld door J. Veldkamp en K. de Boer (verscheen de 25ste druk, te vens de 17e druk in zakformaat. Deze zangbundel heeft nog steeds als in 1906, toen de eerste druk uitkwam, ten doel de overal verspreide bekende liederen te verzamelen om daardoor voor de school en voor het huisgezin een schat van liederen bijeen te brengen, waaruit ruime keuze is te maken bij het zangonderwijs in de hoogste drie klas sen of bij zangstemming in het huisge zin of onder de wandeling. Oorspronkelijk verscheen de bundel in 8°, later in het meer practische zakfor maat. Het aantal liederen breidde zich uit van 50 tot 160, terwijl tevens het peil der verzameling op hooger plan werd gebracht door minder belangrijke liede ren te vervangen door betere. In deze jubileumoplage zijn de compo sities van 47 Nederlandsche componis ten opgenomen, waaronder ook nog die van de ouderen bleven gehandhaafd. De composities, geschreven op kloeke Hol- landsche teksten, zijn nog steeds belang rijk ook voor deze tijden. Jong en oud kennen ze, zingen ze of luisteren samen als de uitzending van de radio ze doet klinken in de huiskamers. De verzameling liederen in de ver schillende uitgaven van „Kun je nog zingen, zing dan mee!", deze school uitgave, het tekstboekje en de uitgave met pianobegeleiding hebben door de vele herdrukken bewezen, dat het Ne derlandsche Volk behoefte heeft aan eenvoudige, mooie liederen met bevatte- lijken tekst. Door het veelvuldig gebruik van dezen schoolzangbundel is er een repertoire van goede Nederlandsche liederen het eigendom geworden van het Nederland sche Volk, een repertoire op de scholen geleerd, waaruit later ook de volkszang- afdeelingen gaarne een keus maakten en waaruit bij nationale feestdagen caril- lonneurs hun programma's samenstel den. Ook in Oost- en West-Indië heeft „Kun je nog zingen, zing dan mee!" het vaderlandsche lied gebracht in de scho len en in de Nirom-studio. Het bekende Hollandsche lied wekt in de verre gewes ten en vooral in eenzame oorden herin neringen, verlevendigt het besef van saamhoorigheid. Zelfs in Zuid-Afrika kent men en waardeert men onze mooie schoolliederen. Gaarne stemmen wij in met den wensch van de samenstellers: Moge dit nationale zangboek in 25en druk verschenen, niet alleen op de scho len, doch ook in de Nederlandsche ge zinnen een goed plaatsje vinden en zijn rijken inhoud stimuleer en tot het zingen van onze mooie school-volksliederen! EEN PLEIDOOI VOOR DE MIDDEL- Vanwege de Goesche Veiling trok een auto van den heer Visser uit Goes door Walcheren om bij enkele pluimveehou ders de eieren op te halen. Zoo is de toestand gebleven tot den oorlog. Zeer zeker zjjn er daarna moeilijk heden ontstaan met de eieren. De verkeersstagnatie op het platte land, het geïsoleerd zijn van het eiland, waren oorzaken, dat er verwarring ont stond. Nog te meer door evacuatie van Vlis- singen en Souburg en verbranding van veiling en botermarkt namen deze moei lijkheden toeWij begrijpen- dan ook best, dat de voedselcommissaris den pluimveeconsulent verzocht om wegen te zoeken, die den afzet van eieren be vorderden. Intusschen keerden de bewoners van Vlissingen en Souburg in hoofdzaak terug. Het gemeentebestuur van Middel burg opende op de graanbeurs een boter- en eiermarkt en de Veilingsveree- niging Walcheren ging niet op de puin- hoopen zitten, maar nam de veiling van eieren ter hand. Van nog meer be- teekenis is wellicht, dat de normale consumptie voortgang kreeg en de ver bindingswegen met Zeeland hersteld werden. In dezen tijd evenwel gaf de leider van den platteiands-distributiekring de instructie, dat alle eieren van Walche ren op de Veiling moesten verhandeld worden. Jammer, dat het bestuur van de Walchersche Veiling bedoelden lei der niet gewezen heeft op het historisch gegroeide, maar juist gaarne deze uit breiding van veilingsbemoeiïngen heeft aanvaard. Ondertussehen gaat de verhandeling van eieren op de veiling, op de markt en aan particulieren zijn gewonen gang. Alleen rijdt bedoelde auto uit Goes niet meer door Walcheren. Nu komen alle eieren per bode zonder extra brandstof ter veiling. Moest die ophaaldienst uit Goes weer komen, dan vereischte zulks veel onnoodig verbruik van benzine, welke nuttiger gebruikt kan worden. Dan bezien wij de schade, welke de Vei lings vereeniging Walcheren geleden heeft. Ondanks moeiten en kosten, als spannen van een tent en maken van een hulpdak, gaat de veiling door. Nu komt daar een rijksambtenaar, die „kort en bondig zegt: dat kan zoo niet doorgaan". Met andere woorden: „Uw zaak is verwoest, ik bemoei mij niet met wederopbouw, ik heb er geen waardee ring voor. dat gij het initiatief neemt om door te gaan, maar ik geef u, nu gij 't moeilijk hebt nog een trap op den kop... en de eieren gaan naar de Cen trale Veiling te Goes. Gelukkig zal het bestuur van de Vei- lingsvereeniging Walcheren W.A. in de zen den weg wel weten. Ook zal de Voed selcommissaris hun wel recht verschaf fen. Stel U even voor, alle eie ren van Walcheren eeerst naar de Centrale Veiling te Goes, dan terug om de 50.000 bur gers van de groote plaatsen voor de consumptie te dienen! Wij weten, dat de Duitsche autoriteiten te veel werkelijkheidszin bezitten om zooiets toe te laten en een zoo onnoodig gebruik van transportmiddelen te be vorderen. Wij weten, dat ook bedoelde consulent het nog zoo niet heeft gesteld. Maar de uitspraak kort en bondig, belooft niet veel goeds. Nogmaals betreuren wij het zeer, dat eenerzijds vele rijksambtenaren hun best doen om de normale toestanden terug te doen keeren, en er hier een voorbeeld is, dat een zwaar getroffen bedrijf nog moeilijkheden ondervindt door toedoen van een rijksambtenaar. Walcheren mag niet zeggen alle eieren bij ons, maar ook is er niet de minste reden om alle eieren naar de zoogenaam de Centrale Veiling te voeren. stoffen, door zjjn gehalte aan organische bestanddeelen, ook humus in den grond brengt. Kunstmeststoffen onderscheiden zich van de natuurmeststoffen niet alleen doordat ze in het algemeen geen orga nische bestanddeelen bevatten en dus niet- kunnen bedragen tot verhooging van het humusgehalte van den grond, maar ook omdat ze onvolledige of een zijdige meststoffen zjjn, d.w.z. elke kunstmeststof bevat in den regel slechts één der vier belangrijke plantenvoedings- stoffen, die we met de bemesting willen geven. Dit is een belangrijk punt, waarmee men bij de bemesting steeds rekening moet houden. Als een grond, wat dik wijls het geval is, gebrek heeft aan drie of vier voedingsstoffen, zal men dus nooit met een kunstmest kunnen vol staan. Voor een doelmatige aanwending van kunstmest is dus wat meer kennis noo- dig, dan bij gebruik van stalmest. Maar kunstmest heeft ook veel voordeelen bo ven stalmest. Met kunstmest zijn we in staat onze gewassen en onze gronden meer in over eenstemming met hun behoeften te bren gen. Gewassen, die b.v. veel stikstof ver langen, kunnen wij een sterke stikstof bemesting geven, zonder tegelijk ook meer van andere voedingsstoffen te ge ven, zooals dit plaats heeft bij gebruik van stalmest. Gronden, die van nature rijk aan kali zijn, kunnen we met minder kali bemesten. Men kan de kunstmeststoffen in drie hoofdgroepen verdeelen 1. De Stikstof meststoffen 2. De Phosphorzuur-meststoffen en 3. De Kalkmeststoffen. We zullen deze drie hoofdgroepen eens nader bezien. Tot de eerste hoofdgroep behoort al lereerst de Chilisalpeter. Dit is wel de meest bekende stikstofmeststof. Het bevat 15,5 pet. stikstof, die direct voor de planten opneembaar is. Chilisalpeter lost gemakkelijk en vlug in water op en heeft daarom een snelle werking. Deze meststof wordt niet synthetisch, d.w.z. kunstmatig gemaakt, maar komt als delfstof in den grond voor. De naam zegt reeds waar de Chilisalpeter van daan komt: uit Chili in Zuid-Amerika. Het bevindt zich daar in groote hoeveel heden. Het is een stikstofhoudend zout, een z.g. nitraat. Deze nitraten hebben de eigenschap gemakkelijk op den grond omgezet te worden in salpeterzuur, wat door de plant kan worden opgenomen. Zoo worden de ammoniakzouten, die, zooals we weten, ook uitstekende kunst meststoffen zijn, niet regelrecht door de plant opgenomen. De ammoniak wordt door bepaalde bacteriën, omgezet in den grond in salpeterzuur, wat weer door de plant kan worden opgenomen. Als wij het hebben over de stikstof meststoffen, dan combineeren wij deze soort meststoffen graag met den naam ammoniak. Een fabriek waar kunst meststoffen gemaakt worden, hoort men dan ook vaak noemen met den naain Ammoniakfabriek. In Zeeland hebben we b.v. zoo'n groote fabriek staan te Sluiskil. Verder is heel bekend het be drijf der Staatsmijnen. De naam Am moniakfabriek is echter niet goed, daar het eindproduct wat op dergelijke fa brieken vervaardigd wordt heelemaal geen ammoniak is. Als tusschenstof wordt er meestal wel veel ammoniak ge maakt, maar men verwerkt dit weer di rect op andere producten en wel stik- stofhoudende kunstmeststoffen. Het bedrijf der Staatsmijnen noemt zich dan zelf ook het Stikstofbindings- bedrijf der Staatsmijnen en deze naam is voor dergelijk soort fabrieken meer overeenkomstig de bedoeling. Een sui kerfabriek noemt men toch ook niet een stroopfabriek, terwijl stroop toch een tusschenproduct bij de suikerfabri- cage is. Op deze Stikstofbindingsbedrijven worden de meeste stikstofhoudende meststoffen gemaakt. Hierover een vol genden keer. vleeschmolen fijn gemaakt. Dan laat gij ze koud worden. Intusschen roert ge de dooiers van de twee eieren met de sui ker en het smaakje goed dooreen, ten minste 10 minuten lang, waarna de fijn gemaakte aardappelen er door worden gemengd. Dit beslag moet flink gekneed worden; is het wat droog, dan werkt ge er een scheutje melk doorheen. Het laat ste doet ge er het stijf geklopte eiwit bij; daarna vult ge met het beslag dade lijk een, met slaolie of boter besmeerden, vorm en bakt de cake in den oven mooi bruin. Aardappelkoek met stroop. Bij 1 pond gekookte aardappelen is noodig 2 ons gruttenmeel en zooveel melk, dat het dooreengemengd, een stijve massa geeft. Hiervan bakt ge in heete olie of boter een vingerdikke platte koek, die aan weerskanten goudbruin moet worden en die met stroop wordt ge geten. Aardappelcroquetten. 1 pond gekookte aardappelen, 2 eieren, peper, zout en nootmuscaat, een beetje fijngehakte peterselie, 40 gram boter (misschien een scheutje melk), paneer meel en een pan met frituurvet. Maak van de aardappelen met de bo ter, één van de eieren, peper, zout, peterselie en nootmuskaat een stevigs aardappelpuree. Als deze te droog mocht zijn, voegt ge een zeer klein scheutje melk toe, echter niet meer dan voor den samenhang noodig is. Vorm van dit mengsel croquetten, zorg ervoor, dat er geen barsten in komen, rol deze door paneermeel, daarna door het nog over gehouden ei, dat eerst is losgeklopt en waaraan een eetlepel water is toege voegd. Rol ze tenslotte nog eens door paneermeel en zorg ervoor, dat ei en paneermeel de croquetten overal goed raken. Laat het frituurvet dampend-heet worden en bak daarin de croquetten bruin en knappend. Doe er niet meer dan 3 a 4 tegelijk in. Neem ze er met een schuimspaan of croquetlepel uit en laat ze even uitlekken op grauw papier. Aardbeien-rabarberhuishoudjam (plm. 3 potjes). 1/z kg. aardbeien, V2 kg. rabarber, iya kg. glucose of ya kg. glucose en 1h kg. suiker, U/a tabletje benzoëzure natron van 250 m.gr. (bij den drogist verkrijg baar). De in stukjes gesneden en gewassen rabarber met de gewassen aardbeien met een bodempje water aan de kook brengen. Wanneer de inhoud kookt, deze tot op 2/3 van het oorspronkelijke volume laten indampen. De glucose of het mengsel van glucose en suiker toe voegen en de massa tot op gelei-dikte inkoken. Een weinig jam op een bord uitgegoten mag dan na afkoeling niet meer uitvloeien. De jam zoo heet moge lijk in de met sodawater gereinigde en met heet water nagespoelde jampotten gieten en deze afsluiten met paraffine of perkamentpapier. Aardbeienhuishoudjam (plm. 3 potjes). 1 kg. aardbeien, IV2 kg. glucose of Y kg. glucose en Y> kg. suiker, U/2 ta bletje benzoëzure natron van 250 m.gr. per tablet. Zie voor bereiding het vorige recept. Aardbeienlimonade en aardbeienhuis houdjam. IV2 a 2 potjes jam, IV2 a 2 flesschen limonade. Dit recept geeft tegelijkertijd twee producten en vraagt weinig brandstof. 1 kg. aardbeien, 2 kg. glucose of 1 kg. glucose en Y kg. suiker, 15 a 20 gr. citroenzuur (afhankelijk van de zoet heid der vruchten), 2V2 tabletje benzoë zure natron van 250 m.gr. De gewasschen en gedeeltelijk ge kneusde aardbeien met een weinig wa ter aan de kook brengen en pl.m. 10 mi nuten dichtgedekt zachtjes koken. De glucosestroop of het mengsel van glu- cosestroop en suiker toevoegen. De massa weer 15 a 20 minuten in een ge sloten pan zachtjes laten koken. De laatste 5 minuten het citroenzuur en de benzoëzure natron mee laten koken en goed oplossen. De inhoud der pan door een paardeharen zeef of schoone doek gieten. Het vocht dat door de doek loopt is de limonade; de rest (het moes), die niet te droog mag uitlekken, is de jam. De jam afmaken zooals in het voorgaande recept is aangegeven. De limonade gieten in de met sodawater gereinigde en met warm water nage spoelde flesschen en met de eveneens goed gereinigde kurken afsluiten. Uit de mode-bladen. HetJuni-nummer van Beyer's „Mode für Alle" is één en al fleur en vroolijk- heid. Vooral de strandpagina is buiten gewoon geslaagd. Een paar alleraardig ste zonnejurkjes trekken de aandacht, door hun origineel model. De bijpassende jasjes zorgen ervoor, dat ook deze jurk jes bij de wandeling zeer goed gedragen kunnen worden. Voor den middag zien wij eenige ge zellige modelletjes, meestal eenvoudig, soms wat sportief gehouden. De ruime rok heeft nog steeds voorkeur, terwijl het lijfje dikwijls blousend is. Bij de meer gekleede japonnen vallen ons direct een paar geborduurde jur ken op. Als mantel is de kanten swagger zeer bijzonder; vooral de ruim vallende rug geeft hieraan een elegante vorm. De kinderen krijgen natuurlijk ook iets nieuws. Zoo'n zelfgemaakt strand- broekje voor broer, of een vlot over- gooiertje voor zusje behoeft niet zooveel te kosten. Tenslotte worden nog eenige aardige wenken gegeven voor het maken van kleinigheden, zooals slippertjes, cein tuurs, schortjes e.d. Maandag 24 Juni 1940. JAARSVELD. 414.4 M. KRO-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Gram. 10.00 VPRO.: Morgenwijding. 10.15 Gram. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.00 Gram. 12.15 W. Eberlé en zijn orkest. 12.45 Ber. ANP. en gram. 1.15 Vervolg van 12.15. 1.45 Gram. 2.00 Causerie „Onze taak als huisvrouw". 2.20 Gram. 2.40 Causerie „Psychologie der huisdieren". 3.00 Viool en piano. 3.15 Gram. 3.45 Viool en piano. 4.00 Gram. 5.15 John Kristel en zijn Troubadours. 6.00 Gram. 6.20 Vervolg van 5.15. 7.00 Voor de jeugd. 7.15 Gram. 7.30 „De bloei van het cultureele leven in Nederland", vraaggesprek. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Pro- pagandatoespraak. 8.20 KRO-Sympho- nie-orkest, KRO-koor en solist. 9.00 Ra- diotooneel. 9.15 Vervolg concert. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.0010.15 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftl. en me ditatie. 8.25 Gew. muziek (gram.) 8.35 Gram. 9.00 Ber. Fransch. 9.15 Solisten concert en gram. 10.00 Gram. 11.15 Ber. Eng. 11.30 Pianovoordracht en gram. 2.05 Geestelijke liederen (gram.). 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 Apollo-ensemble. 1.45 Ber. Fransch. 2.00 Ber. Duitsch. 2.15 Apollo-ensemble. 2.45 Gram. 3.15 Ber. Fransch. 3.30 Zang met pianobegeleiding en gram. 4.15 Gram. 4.30 Jac. Stoffer's sextet en gram. 5.005.15 Ber. Duitsch. 6.15 Ber. Eng. 6.30 Gram. Ca. 7.00 Ber. 7.15 Utrechtsche Chr. Muziekvereeniging „De Bazuin" en gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. Eng. 8.30 Ber.' ANP. 8.45 Zang met pianobegeleiding en gram. 9.15 Ber. Eng. 9.30 Gram. 10.00 Ber. Duitsch. 10.1510.25 Ber. ANP. 11.15 11.30 Ber. Fransch. BURGSCHE EIERVEIL1NG. Naar aanleiding van hetgeen de heer B. va,n Asperen Vervenne, Rijkspluim- veeconsulent, in het „Z.Lb.biad" schreef, merkt „Ons Zeeuwsehe Platteland" op: Eerlijk gezegd zijn wij verwonderd over een dergelijk optreden van den heer Vervenne. Men moet deze uitspraak even zien in zijn historischen onder grond. De zoogenaamde Centrale Eierveiling te Goes is een scheppingsproduct van den Pluimveeconsulent. Reeds vele jaren lang werd op de Coöperatieve Veilingsvereen. Walcheren een belangrijk deel van de eieren ge veild, een ander deel vond zijn afzet direct naar den tusschenhandel, hetzij al of niet over de botermarkt en een klein deel werd op deze markt direct aan particulieren verkocht. Enkele pluimveehouders zonden hun eieren naar Rotterdam, maar dit aantal verminderde de laatste jaren zeer sterk. In Z.-Beveland waren de eieren zeer belangrijk lager in prijs en inzonderheid namen de moeilijkheden toe. Dat toen de V.P.Z., de heer Vervenne en de Goesche Veiling deze zaak in han den genomen hebben, kan in 't belang van .de streek geweest zijn. Dat de naam Centrale Eierveiling aan de Goesche fruitveiling gegeven werd, laten wij onbesproken. Er werden nu toch ook eieren verkocht! KUNSTMESTSTOFFEN. Bemesting speelt tegenwoordig in den land- en tuinbouw een groote rol. De moderne landbouwer kan het dan ook niet meer zonder verschillende kunst meststoffen stellen. In een paar artike len hopen wij u een en ander over de fabricage van kunstmeststoffen te ver tellen. De vorm waarin, en de manier waarop men ze gebruikt, zullen we laten rusten, daar dit buiten het bestek van deze rubriek valt. Van de verschillende meststoffen, wel ke ons tegenwoordig ten dienste staan, zijn de natuurmeststoffen de oudste. Hiertoe behoort in de eerste plaats de stalmest, de vogelmest, compost, enz. Het zijn de uitwerpselen van het vee, af valproducten van de boerderij en de huis houding. Meer van den nieuwen tijd zijn de z.g. kunstmeststoffen, waarvan sommige kunstmatig worden gefabriceerd, andere als delfstoffen worden gewonnen. Kunst meststoffen worden ook wel hulpmest stoffen genoemd, wat ze in den tuin bouw ook inderdaad zijn. De stalmest is in het tuinbouwbedrijf nog dikwijls hoofdzaak. De voorkeur, die de tuinbouwer aan de stalmest geeft, moet voor een deel ge zocht worden in de omstandigheid, dat de stalmest behalve plantenvoedende ENKELE AARDAPPEL-RECEPTEN. Wat al eenigen tijd werd verwacht, is gekomen: de brood-distributie. Voor taan kunnen we alleen tegen inlevering van de bons van onze broodkaart brood bekomen. Voor hen, die de mobilisatie- en distributie-periode van 19141918 heb ben meegemaakt, komen weer oude her inneringen naar voren. Gevolg van de brood-rantsoeneering is natuurlijk, dat men in verschillende ge zinnen brood tekort zal komen en dat men wel eens een keertje meer aard appelen zal moeten eten. De oude aardappels hebben echter hun beste tijd gehad en de nieuwe zijn nog wat duur. Wij nemen daarom uit het Alg. Hdbl. de volgende recepten over: Aardappelcake zonder bloem. Ge hebt er voor noodig 1 kilo aard appelen, 2 eieren, 2 ons witte suiker en 6 druppels citroenolie, die ook vervangen mag worden door laurierkers of fijna ka neel (naar smaak). De aardappelen worden flink afgebors teld, gewasschen en in de schil (of héél dun geschild), gekookt. Ze worden, als ze gaar zijn, afgegoten, heel goed gedroogd en met een vork, een puréepers of een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6