J. REIJNIERSE, Aan het Zoeklicht» Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Rechtszaken Ingezonden Stukken Bekendmaking. Laatste Berichten Telegrammen Marktberichten Burgerlijke Stand Advertentiën B. REIJNIERSE-MILATZ, Tandarts PIET BLAAUW de nieuwe zomertijd en slaperigheid. De afzet van slachtpluimvee. horloge van een gesneuvelden soldaat geroofd. het twente—rijnkanaal qver eenige dagen weer bevaarbaar voor kleine schepen. politieke meeningsverschillen in amerika. de strijd tusschen japan en china. Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Met het sterven van D r J, H. G u n - n i n g J. H z. is een merkwaardig man van ons heengegaan. Een man met in meer dan een opzicht singuliere gaven. Zijn wetenschappelijke aanleg gaf grond aan de verwachting dat hjj later een hoogleeraarsplaats zou bezetten. Als predikant had hj een grooten naam en faam. Als schrijver nam hij een geheel eigen plaats in. Hij verstond de kunst over de meest uiteenloopende onderwerpen zoo te schrijven, dat hij gaarne gelezen werd. Vooral als schrijver was hij, ja, wat was hij eigenlijkGunning. Een man, die zichzelf en anderen voortdurend voor verrassingen plaatste, mede misschien doordat zijn gevoelsle ven onevenredig rijk ontwikkeld was. Een geleerde, die toch in de beoefe ning van de wetenschap geen bevredi ging kon vinden. Een rijk begaafd predikant en die zich toch in zijn ambtelijk werk niet uit kon leven. Een boven-kerkelijk man, en die toch niet kon nalaten zijn bewondering voor het kerkelijk leven tot uiting te brengen. Het karakteriseeren van een zoo veel zijdig man laat ik gaarne aan bevoegden over. De zwakheid van Gunning was, naar zijn eigen getuigenis, dat hij te weinig evenwichtig was, te weinig zelfvertrou wen bezat en zijn lust tot vrijbuiteren niet kon bedwingen. Zijn kracht werd gevormd door zijn liefde tot zijn Heiland, van Wiens onbe zweken trouw hij tot zijn dood heeft gezongen. Een leven vol onrust is met het af sterven van Gunning afgesloten. Hij geniet nu de rust die er overblijft voor het volk van God, de rust van het eeuwig zingen van Gods goedertieren- heên. OPMERKER. ding, C. N. v. VoorstVader. Eén candi- daat afgewezen. Acte Handenarbeid L.O. Middelburg, (Rijks Kweekschool.) Gesl. J. B. v. Dijke, E. S. Glas, P. J. S. Maas- sen, H. Pots, E. C. Serlé, M. A. W. Groe- newegen, W. P. A. Rooy. EENIGE VERLICHTING VAN HET EINDEXAMEN M.U.L.O. Terwijl, naar onlangs reeds is gepu bliceerd, ten bate van de candidaten uit Rotterdam, Middelburg en nog eenige tengevolge van den oorlog bijzon der zwaar getroffen plaatsen 'n afzonder lijke gedragslijn is vastgesteld ter ver lichting van het eindexamen M.U.L.O., heeft de regelingscommissie voor dit examen (een en ander geldt zoowel ten opzichte van het examen voor het di ploma A als voor diploma B) boven dien besloten, dat overal in het land niet slechts bij het schriftelijk, maar ook bij het mondeling examen bij de beoor deeling van de prestaties der leerlingen rekening zal worden gehouden met de moeilijke omstandigheden waaronder dit jaar is gewerkt. Het schriftelijk examen behoort reeds tot het verleden, doch het mondeling moet nog komen. Daarbij nu is, ingevol ge het besluit van de regelingscommis sie, voor de moderne talen en voor het vak geschiedenis een kleine verlichting aangebracht; dit op grond van den kor ten tijd, die er deze keer tusschen het schriftelijk en het mondeling gelegen is. Bij de moderne talen zullen de candi daten kunnen volstaan met één gedicht en één boek, per taal. Bij vaderlandsche geschiedenis laat men de staatsinrichting voor dit maal vervallen. Te Apeldoorn wordt in de kringen van het onderwijs geklaagd over de onge wone slaperigheid, die veel leerlingen den laatsten tijd op school vertoonen. Deze wordt toegeschreven aan de nieuwe tijdregeling, waardoor het 's avonds zoo veel langer licht is, zoodat de kinderen onwillekeurig later naar bed gaan dan anders. De medewerking van de betref fende ouders is verzocht om hun kinde ren vroeger naar bed te sturen. Een kleine advertentie in de rubriek i,Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. NOG EEN GROEP BREDANAARS TERECHT. Bij de commissie tot registratie en hulpverleening aan nog vermiste ge- evacueerden uit de gemeente Ginneken v?", kochten binnen gekomen, waaruit b lijkt, dat van de nog vermiste burgers te Breda en randgemeenten een groot deel binnen enkele weken in hun woon plaats kan worden terug verwacht. Behoudens een klein aantal vluchte lingen dat via Calais en Le Havre naar Engeland is overgestoken, bevindt een groot deel der vermisten zich ongeveer voor de helft in de omgeving van An gers en Nantes en voor de andere helft m de districten Landres, Charente, Cha- rente Inferieure, Dordogne en Deux Sè vres rond Bordeaux, Maatregelen zijn in voorbereiding om de vluchtelingen zoo spoedig mogelijk terug te brengen. (Telegr.) Van een plat gevallen. Donderdagavond is een 71-jarige me vrouw te Groningen by het binnenhalen van de wasch van het 3 m hoog gelegen plat gevallen en zwaar gewond. Zj is naar het ziekenhuis gebracht waar zij eenige uren later is overleden. Ongeluk met doodeljk gevolg. Donderdagavond is te Oos- terzee een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 11-jarige de G. het slacht offer is geworden. De jongen viel van een rijdende melkwagen, waarbij hij een der wielen over het hoofd kreeg. Hij werd zwaar gewond opgenomen. Hoe wel twee geneesheeren spoedig ter plaat se waren, mocht hulp niet meer baten. De jongen bleek reeds te zijn overleden. Bosch- en heide brand te Leersum. Gistermid dag ontdekte men, dat op de heide te Leersum, welke met vliegdennen is be plant, brand was uitgebroken. Terwijl burgers en militairen onmiddellijk met het blusschingswerk begonnen, waar schuwde men de brandweer van Leer sum welke spoedig ter plaatse ver scheen, alsmede de brandweer vanAme- rongen. Na twee uur hard werken slaagde men erin, het vuur tot staan te bren gen. Het bleek, dat circa 5 H.A. zijn ver brand. Doodelijk ongeluk te Groningen. Terwijl gisteren eenige arbeiders op een schip te Groningen be zig waren met het ophijschen van een bok is de lier los geraakt, waardoor de 21-jarige ongehuwde arbeider H. N. door den bok op het hoofd werd getrof fen. Hij was op slag dood. Verdronken. Gisteren is het ongeveer 4-jarige zoontje van den houtbewerker van B. in een onbewaakt oogenblik te Montfoort in den IJssel geraakt en verdronken. Rotterdam weet weer hoe laat het is! De tijd is niet stil blijven staan, hoewel de electrisehe klokken van den Rotterdamschen tele foondienst het zouden doen denken. Na ruim een maand buiten dienst te zijn ge weest, zullen ze nu weer hun taak ver vullen. Rotterdam weet weer hoe laat het is! Bij den brand in het hoofdgebouw van den gemeentelijken telefoondienst was ook de inrichting voor de electrisehe tijdaanwijzing vernield. Het voornaam ste onderdeel van dezen dienst was de „moederklok" met haar „reservedoch ter", die den juisten tijd overbracht op de aangesloten uurwerken. Na den brand had men .echter moe derklok noch reserveuurwerk meer, ter wijl ook op vele plaatsen het kabelnet was gestoord. Met man en macht is men toen aan het werk gegaan om althans zoo spoe dig mogelijk den telefoondienst weer op gang te brengen. Zoodra de telefoon dienst weer eenigszins normaal functi- onneerde, is men direct begonnen met het herstellen van de tijdaanwijzing. Gelukkig bezat de telefoondienst nog uurwerken die vroeger dienst hadden gedaan. Deze klokken heeft men in bedrijf ge bracht. Hierna begon men in de wijken die het minst geleden hadden het kabel net te herstellen. De voornaamste openbare klokken worden nu, de een na den ander in dienst gesteld. Hierna komen de klokken in de verschillende kantoren aan de beurt en men hoopt binnen niet al te langen tijd het geheele stelsel weer te doen funeti- oneeren. EEN MOGELIJKHEID. De heer B. van Asperen Vervenne, ambtenaar van den rijksvoorlichting- dienst voor de pluimveeteelt, verzoekt ons opname van het volgende: Bij mijn laatste bezoek aan Zeeland is mij gebleken, dat het met den afzet van pluimvee in Zeeland, treurig ge steld is op het oogenblik; er is vrijwel geen vraag naar slachtpluimvee en dus geen handel. Ik heb reeds het plan geopperd, om een Centrale Slachterij in te richten; een bekende Nederlandsche firma is echter bereid, op vast te stellen dagen, levend pluimvee, bestaande uit oude kip pen, en jonge hanen, af te nemen tegen 35 ets. per kg. levend gewicht. Wanneer zooveel pluimvee verwacht kan worden, dat de transportkosten voor deze firma gedekt worden, dan zullen in Middel burg, Goes en zoo noodig op andere plaatsen, auto's komen, om de kippen in ontvangst te nemen. Zij worden gewogen en het netto ge wicht aan levende kippen en hanen wordt contant uitbetaald. Zieke en ge heel vermagerde dieren hebben geen waarde. Als men ze dus niet zelf voor de verzending afmaakt, worden ze bij de afname vernietigd. Het is niets nieuws, wat ik hier voor stel; vele jaren geleden is hetzelfde ge beurd; toen zqn vele wagons kippen in Middelburg, Goes, Vlissingen en Bergen op Zoom geladen voor export naar Duitschlandook toen werden de kippen levend gewogen en aan den wagon be taald tegen vooraf bekend gemaakte prijzen per kilo. Het gaat er nu echter om, te weten, op welk kwantum eenigszins gerekend kan worden. Wil dus berichten, hoeveel kippen en jonge hanen ge deze maand nog wilt leveren in Middelburg of in Goes; indien voldoende opgaven binnen komen, wordt per advertentie medege deeld op welken dag en uur en waar ge leverd kan worden. Men kan bericht zenden aan den Pro vincialen Voedselcommissaris, dhr ir J. D. Dorst te Goes, de Secretaris der V.P. Z. den heer J. M. Slegt te Goesde Cen trale Eierveiling te Goes.gïen heer Jac. Koole te Breskens of aan de Coöp. Vei ling „Zeeuwsch Vlaanderen" te Terneu- zen. In mijn artikel over het selecteeren van pluimvee heb ik er op gewezen, dat er reeds voeder-schaarschte is en dat nu 1/3 van de legkippen opgeruimd moet worden, omdat er nu geen voer meer voor beschikbaar wordt gesteld. Het is dus zaak, in de eerste plaats, slechte en minderwaardige kippen op te ruimen. Bekwame vakmenschen, selecteurs met een diploma van de V.P.Z., staan klaar om uw kippen uit te zoeken tegen 1 cent per kip. Als ge daarvan gebruik maakt, weet ge althans zeker, dat de kippen, die ge houdt, hun voer waard zijn. Een geïmproviseerd overzetveer op de Leie te Kortrijk bewijst goede diensten, nu andere communicatie tusschen de beide oevers onmogelijk is. ZIJN VEE VERWAARLOOSD. De rechtbank te Zwolle heeft vonnis gewezen in de zaak tegen een landbou wer te Zwollerkerspel, die veertien da gen geleden heeft terecht gestaan we gens ergerlijke verwaarloozing van zijn vee. Verdachte had in den afgeloopen winter 20 stuks vee op stal gehad, t.w. 17 koeien, 2 geiten en een paard, waar voor hij nauwelijks voedsel had. Het ge volg is dan ook geweest, dat de dieren geheel ondervoed zijn geworden, dat er 4 koeien van den honger zijn omgekomen, en dat, toen de politie ingreep, de overi ge dieren geheel verkommerd bleken te zijn. De officier van justitie had 14 dagen hechtenis geëischt. Het vonnis luidde 30 gulden boete subs. 15 dagen hechtenis. De 34-jarige landbouwer J. J. v. d. R. uit Veghel had op 12 Mei van het lijk van een gesneuvelden soldaat een hor loge geroofd. Gisteren heeft hij te Den Bosch terecht gestaan. De officier van Justitie achtte het feit zeer ernstig en eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek en bevel tot afgifte van het horloge aan den vader van den gesneuvelde. Uitspraak over 14 dagen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie CHR. U.L.O. SCHOOL TE GOES. In het bestuur dezer school zitten ver tegenwoordigers der Chr. Evangelische Gemeente, Gereformeerde Gemeente, Ge- ref. Kerk en Ned. Herv. Kerk, zoodat de Protestantsch Christelijke volksgroepen in de Bevelanden hier de eenige school hebben, uitgaande van hun beginselen, voor kinderen ouder dan 12 jaar. De resultaten der leerlingen in 1939 waren als volgt: Examen afgelegd voor Mulo-B 6, ge slaagd 6; id. A resp 25 en 23; H.B.S. le klasse resp. 7 en 7id. 3e kl. resp. 2 en 2; id. 4e kl. resp. 1 en 1; Gymnasium le klasse resp. 2 en 2; Kweekschool resp. 4 en 4, Zeevaartschool resp. 1 en 1Mid denstandsdiploma resp. 15 en 15. Deze cjjfers spreken voor zichzelf. AANGIFTE VAN HET VOORKOMEN VAN DEN COLORADOKEVER. De Burgemeesters van Middelburg en Goes brengen ter openbare kennis: I. dat de aandacht van alle verbou wers van aardappelen wordt gevestigd op artikel 1 van de Coloradokever-wet, luidende „Indien zich op een perceel de Colo radokever bevindt, is de gebruiker van het perceel verplicht hiervan onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester van de gemeente, waarin het perceel ge legen is." H. dat het niet-doen van de sub I vermeLde aangifte strafbaar is. Het Twente-Rijnkanaal is weer voor schepen met een diepgang van 1.50 me ter bevaarbaar. Voorts is de houten hulp brug over dit kanaal in gebruik geno men, welke is gebouwd op 100 m. afstand van de vernielde Weldammerbrug bij Goor. Ten slotte is men begonnen met het herstel van de spoorbrug in de lijn DeldenGoor over den zijtak naar Al melo van het hoofdkanaal. Drie feiten, waaruit men kan zien hoe alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden, ontstaan door het vernie len der bruggen op den tienden Mei, zoo snel mogelijk uit den weg te ruimen. MIDDELBURG. VERLEENEN VAN CREDIET. Naar wij vernemen is het aantal aan vragen voor credieten voor het weer op gang brengen van getroffen bedrijven, dat inkwam bij de stichting Zeeland reeds groot. .Verschillende credieten zijn reeds toegekend, terwijl dit voor meer andere binnenkort tegemoet kan worden ge zien. Twee aanvragen moesten worden af gewezen, omdat de aanvragers nog over voldoende middelen beschikten om hun bedrijven op gang te brengen. Alle aanvragers krijgen bericht. Heeft men, dus nog geen bericht, dan is dit een bewijs, dat de aanvrage nog in be handeling is. De credieten worden alleen toege kend maar niet direct uitgekeerd. Dit laatste geschiedt eerst, als de bewijzen worden overge legd, dat aankoopen voor het bedrijf zijn geschied. WASHINGTON. D.N.B. De wijzigingen in het Kabinet der Vereenigde Staten hebben gisteren tot een politiek debat in het congres geleid. In den Senaat stelde de republikein Nye voor dat Roosevelt zou aftreden en zijn ambt zou overdragen aan den vice- president Gurner. Slechts daardoor, zoo zeide hij, kan de nationale eenheid her steld en een zuivere Amerikaansche poli tiek gevoerd worden, die den Vereenigde Staten het vertrouwen van Europa zal teruggeven. Een voortzetten van de hui dige buitenlandsche politiek, onder lei ding van Roosevelt, brengt de Vereenig de Staten ongeluk. Gevraagd werd een dagvaarding van den afgetreden Minister van Oorlog ten einde vast te stellen of inderdaad in ternationale omstandigheden het aftre den hebben veroorzaakt. De voorzitter van de Marine-Commissie Walsh, pleitte voor Amerika's afzijdig heid van het Europeesche conflict. Hij zeide liever af te treden dan in te stemmen met Amerika's toetreden tot den oorlog. Wanneer hij met dit te con- stateeren verraad pleegt, dan neemt hij gaarne de verantwoording op zich. De Senaat besloot daarop, alvorens de benoemingen te bevestigen, de nieuwe' ministers Simson en Knox in de be voegde commissie nauwgezet te verhoo- ren. Het Opperbevel van het Japansche ex peditie-leger in Zuid-China deelde het volgende mede. Japansche strijdkrachten zijn heden met militaire operaties begonnen in het gebied ten Noorden van Hongkong. Zes Japansche detachementen zijn vanmor gen vroeg geland te Paoan aan de mon ding van de Paarlrivier, en trekken thans op naar het gebied ten Noorden van de Britsche kolonie. GOES. Veiling van Vrijdag 21 Juni. Aardbeien 827, Bonte' Blanche 12 13, Early Rivers 18, Hollanders 1733, Meikersen 1724, Porseleinkersen 11, Vroege Kersen 7.5012, Volgers 15, Vroege van Werden 35, Frambozen 38 gld. p. 100 kg; Perziken 811 gld. p. 100 Btuks; andjvie 9.50, dubb. princes- seboonen 4043, geleboonen 28, dop erwten 918, peulen 34, tuinboonen 8.50 10, postelein 6.5011, tomaten 19 30, uien 5,50, nieuwe aardappelen 6 6.50, drielingen 6, kriel 1—3, oude aardappels 25 gld. p. 100 kg; kroten 3.5011, kunne 9, peterselie 3.504, ra barber 3, rapen 5, rammenas 2, sjajot- ten 2,50, selderij 14, wortelen 5—10 gld. p. 100 bos; bloemkool 419, krop sla 11.50, komkommers 48.50 gld. p. 100 stuks. MIDDELBURG. Veiling. Spinazie 8 16, postelein 414, Wagenaarsboonen 3236, suikerboonen 3242, stoksnij- boonen 2032, stamsnijboonen 1530, stamprincesseboonen 3044, tuinboo nen 48, doppers 816, peulen 1022, breekpeen 2, andijvie 2—3, waschpeen 3 5, uien 23, spitskool 67 ct., alles per kg, peen 57, kroten 24, uien 2 4, selderij 1,53,5, peterselie 12, ra barber 1,53, radijs 2 ct. alles per bos; boerekool 428, andijvie 1,52, krop sla 1 ct., alles per stuk; perziken 3,5 6 ct. p. stuk; tomaten 2028, aardbeien 2025, roode bessen 25 ct. p. kg. Hansweert Notaris E. C. van Dissel te Goes heeft gisteren alhier verkocht een huis met tuin en weg aan de Nieuwe Kerkstraat C 343, groot 3 aren, kooper hiervan werd dhr M. Potter te Vlissingen voor f2500. Van 1720 Juni. VLISSINGEN. Geboren: Louis Maria d. v. C. C. M. Fournoij en C. P. Begars; Wilhelmus Eugène Bernardus z. v. C. A. Tax en C. L. de Paauw; Tannetje Catharina d. v. I. M. de Waal en C. P. Begthel; Geertruida d. v. J. M. van den Berg en P. D. van der Velde. Ondertrouwd: A. Boucherie 25 j. en C. van Beers 23 j.; C. A. Claes 25 j. en H. A. Dekker 22 j. P. C. Flissebaalje 27 j. en M. H. Bek 24 j.H. J. Schoenma ker 26 j. en T. Bliek 23 j. Getrouwd: J. Vercauteren 26 j. en C. Willemsen 32 j. Overleden: J. Vos 90 j., wedn. van D. Vos; D. Roelse 75 j., man van J. Goedhart; A. J. Luitwieler 44 j. (P. Z. C.) In plaats van kaarten. Wegens tijdsomstandigheden. Ondertrouwd: JANNETJE MARIA DE KUNDER en GABRIEL CORNELIS DE JAGER. 21 Juni 1940. Adres „Huize Ophir", Badhuis straat 122, Vlissingen. Huwelijksvoltrekking Vrijdag 5 Juli a.s. Hiermede betuigen wij U onzen hartelijken dank voor de hartelijke deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en zorgzamen Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, den heer DIGNUS VAN DE VREDE. Uit aller naam: Wed. D. VAN DE VREDE— KOOLE en Kinderen. Yerseke, 22 Juni 1940. Voor de vele bewijzen van deel neming en medeleven, betoond na het overlijden van onzen hesten Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer ANTONIE HENDRIK VERBEEK Sr., wordt hierbij onzen hartelijken dank betuigd. Familie VERBEEK. Sint-Laurens, 22 Juni 1940. Noordweg B 80. GEVESTIGD Tandarts. Spreekuren Maandag Woensdag 1 12, 7—8 Vrijdag Dinsdag Donderdag i 89, 12 Zaterdag Tandarts. Alleen volgens afspraak. VLISSINGEN Badhuisstraat 55 Telef. 84. dankt Tandarts T. J. SMIT harte lijk voor tijdelijke huisvesting; is vanaf Maandag 24 Juni gevestigd Dam 55, Middelburg. Spreekuur 1.302.30 uur n.m. Zfsleden 121 uur n.m. Overige uren volgens afspraak. Tandarts T. J. SMIT heeft zijn vroegere spreekuren 1.303 uur n.m. en voor Zfsleden 121 uur hervat en volgens afspraak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3