Het Duitsche legerbericht. De strijd rondom Lybië. De Kabinetswijziging In Amerika. Binnenland en Zuid-Beveland. Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Kerknieuws Predikbeurten Onderwijs het rfltuig van de Duitsche gevolmach tigden stond. Aan dezen kant is ook het monument voor Foch opgericht met het front na-T het rijtuig. Even voor drie uur treedt de eerecom pagnie aan. Te kwart over drie arriveer de de Ftihrer per auto op het plein van het gedenkteeken. Iets later, te half vier, verscheen de Fransche delegatie. Generaal Huntzlger bleef een oogen- blik nadenkend staan, voor hij om 15 uur 35 in het rijtuig stapte. In het rijtuig waren de Führer en zijn gezelschap opgestaan. De Führer be groette elk der Fransche gevolmachtig den door het opheffen van de rechter hand. Daarop namen de deelnemers hun plaatsen in. Daarop stond de chef van het opper bevel der weermacht, generaal Keitel op en las op bevel van den Führer de pre ambule voor van de wapenstilstands voorwaarden. In aansluiting hierop werd de pream bule vertaald door gezant Schmidt. Daarop stonden alle aanwezigen op en de Führer verliet met zijn gezelschap te 15 uur 42 het rijtuig, terwijl generaal Keitel met de Fransche gevolmachtig den in het rijtuig bleef. BESPREKINGEN TE ZES UUR HERVAT. Nadat de Führer met zijn staf het bosch van Compiègne had verlaten en de Fran sche onderhandelaars van generaal Kei tel de voorwaarden voor de capitulatie hadden ontvangen, trokken de Fransche gevolmachtigden zich te 16.25 uur in de voor hen ingerichte speciale tent terug voor interne besprekingen. Van deze tent uit, hebben zij een draadlooze- en verre- schrijfverbinding met hun regeering te Bordeaux. Om 18.00 uur begaven zij zich wederom in het historische rijtuig, waar het contact met de gevolmachtigden van den Führer en oppersten bevelheb ber, generaal Keitel, werd voortgezet. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De door Bourgondië oprukkende snel le troepen hebben Lyon na strijd inge nomen. Bij de verovering van Nevoy, bij Gien, bemachtigden onze troepen 700 nieuwe gepantserde gevechtswagens. In Lotharingen en den Elzas is in dee- len van de Maginotlinie de zuivering aan den gang van deels hardnekkig strijden de Fransche troepen. De in het noorden van Lotharingen in het nauw gedrongen resten van de Fransche troepen zijn door onzen aanval in verschillende deelen ge splist. Afzonderlijke omsingelde vijan delijke af deelingen handhaven zich nog in het westelijk deel van de Vogezen. De in den wereldoorlog fel omstreden Hartmannsweiler-Kopf, in de Vogezen, is in ons bezit. Het luchtwapen zette ook op 20 Juni zijn aanvallen op den wijkenden vijand voort. Eenheden gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers ondernamen op 20 Juni aanvallen op schepen voor La Rochelle en in de monding van de Gironde en zij brachten een transportschip van 10.000 ton, alsmede een hulpoorlogschip van 4000 ton tot zinken. In den nacht van 21 Juni ondernamen Britsche vliegtuigen weer tal van vluch ten naar Noord-en West-Duitschland om daar hun bommen, evenals tot dusver, op niet-militaire doelen uit te werpen. De aangerichte militaire schade is niet groot; daarentegen werden weer eenige burgers gedood. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen giste- ten 6 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Ons duikbootwapen meldt het tot zin ken brengen van 4 Engelsche koopvaar dijschepen, waaronder zich een schip van de Royal Mail van 11.000 ton bevindt. De gevechtshandelingen in Frankrijk eoneentreeren zich, aldus het D. N. B., steeds duidelijker op den oostelijken vleugel van het geheele operatieterrein. Terwijl in het westen, van de Loire- monding tot aan het Rhönedal de door de pantsertroepen en gemotoriseerde groepen gewonnen gebieden systema tisch worden bezet, zonder dat het daar- bjj nog tot noemenswaardige gevechts handelingen komt, bieden de in Elzas- Lotharingen ingesloten Fransche troe pen op verscheidene plaatsen nog steeds tegenstand. Dat geldt in de eerste plaats van het deel der Maginotlinie, dat aan weerszijden van Diedenhofen ligt, even als van kleinere groepen van den tegen stander, die zich ten zuidoosten van Toul, in het gebied van Hagenau, St Dié en Gérardmeer verdedigen. DE FRANSCHE REGEERING NOG TE BORDEAUX. (D. N. B.) De Fransche regeering heeft geruchten tegengesproken, volgens welke de Fransche regeering Bordeaux zou hebben verlaten. DALADIER NAAR SPANJE. Ook Daladier heeft, naar bekend wordt, een visum voor Spanje aangevraagd. Hij wordt reeds in den loop van den dag te Irun verwacht. Aan vluchtelingen wordt vooreest slechts een verblijf van drie dagen toe gestaan. Verlenging moet telken male bij de Spaansche autoriteiten worden aangevraagd. (D. N. B.) ECONOMISCHE OMWENTELING IN ENGELAND OP KOMST? Het blad „Ya" meldt uit (Londen, dat volgens de „Evening Standard" de Engelsche regeering maatregelen op economisch gebied overweegt, die een omwenteling zouden beteekenen. Vol gens deze plannen zouden alle loonen en salarissen niet meer rechtstreeks aan de arbeiders en ambtenaren, maar aan den staat worden uitbetaald, die aan de betrokkenen 25 pet. van het inkomen als zakgeld terug zou betalen. De staat zou alle belastingen en huren zelf beta len. Alle sanitaire diensten zouden kos teloos worden. Het plan zou gelden voor den duur van den oorlog. POSTVERKEER VAN ENGELAND MET DE DOMINIONS ZOU ZIJN GESTAAKT. Naar de „Azione Coloniale" bericht, heeft Engeland het postverkeer met Malta, Egypte, het Naburige Oosten en Midden Oosten, Australië, Indische eilanden, Nieuw-Zeeland, Soedan, Oost- Afrika en de Zuid-Afrikaansche Unie gestaakt. ENGELSCHE DOORBRAAKPOGING AFGESLAGEN. D.N.B. De „Piccolo" meldt uit Tripo lis, dat pogingen van de Engelschen om .aan de Lybische grens met pantserwa gens en gemotoriseerde troepen door te breken, door de Italiaansche troepen, met steun van het luchtwapen, met suc ces zijn afgeweerd. In den nacht van 16 Juni hebben Ita liaansche oorlogsschepen het Engelsche vliegtuig- en marinesteunpunt Solloe aan de Egyptisch-Lybische grens be schoten. Ontploffingen en branden in de nabijheid van de munitie- en oliedepots bewezen, dat deze operaties succes had den gehad. Ondanks de sterke Engel sche kustverdediging en de aanvallen van Engelsche jachtvliegtuigen zijn de Italiaansche oorlogsschepen, zonder schade te hebben opgeloopen, naar hun basis teruggekeerd. VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Uit berichten, die volgens het D.N.B. te Mersina uit Nikosia op Cyprus zijn binnengekomen, blijkt, dat de Fransche vlooteenheden van het eskader uit Alexandrië, die onlangs op de reede van Cyprus voor anker zijn gegaan, door Britsche vlooteenheden omringd zijn. Een ander deel van het eskader, dat voor de kust van Syrië ligt, zou naai' het Westen verplaatst zijn. De benoeming van de republikeinen Knox en Stimson tot minister van ma rine en van oorlog, eenige dagen voor de opening van den Republikeinschen partijdag te Philadelphia, heeft in poli tieke kringen te Washington groot op zien gebaard. Volgens een te Philadel phia gepubliceerde verklaring van den republikeinschen partyleider Landon, hebben Stimson en Knox uit eigen be weging gehandeld. Opmerkelijk is, dat volgens een mede- deeling van het Witte Huis het docu ment, waarin de minister van oorlog Woodring zijn ontslag aanbiedt, „wegens het te persoonlijk karakter" in strijd met het normale gebruik niet gepubliceerd wordt. In een brief aan Woodring geeft Pre sident Roosevelt uiting aan zijn per soonlijk leedwezen over het vertrek van den minister en constateert hij, dat het bewapeningsprogram der Vereenigde Staten tijdens de ambtsperiode van Woodring groote vorderingen heeft ge maakt. Voor de uitvoering van het be wapeningsprogram, zoo schrijft de pre sident, zal natuurlijk lange tijd noodig zijn, doch het is goed doordacht. Het is natuurlijk een defensief program, dat niet gericht is op interventie in wereld aangelegenheden die het Amerikaansche werelddeel niets aangaan. DUITSCHE VOORRADEN. Een bewering van de Londensch© ra dio en andere Engelsche instanties, dat Duitschland op zijn laatst over vier maanden voor een hongersnood staan zal, wordt in bevoegde Duitsche krin gen een plompe propagandistische zwen del genoemd, waardoor men klaarblijke lijk de opmerkzaamheid wil afleiden van den eigen moeilijk geworden levens middelentoestand. Van een aanstaanden mislukten oogst kan evenmin sprake zijn als van zoogenaamde verwoestingen door den coloradokever en het mond- en klauwzeer. Ook de graanleveringen uit Rusland geschieden, in tegenstelling tot andersluidende beweringen geheel vol gens plan. Bovendien beschikt Duitschland, naar van bevoegde zijde wordt uiteengezet, evenals voorheen over buitengewoon groote voorraden broodgraan, die onge veer even groot zijn als bij het begin van den oorlog. De voorraden boter, eieren en vleesch zullen bij het begin van den winter zelfs aanzienlijk grooter zijn dan bij het uitbreken van den oorlog. In het ministerie voor de voedselvoor ziening wijst men in tegenstelling met de Engelsche propaganda op het feit, dat het ministerie zich in het geheel niet meer bezig houdt met de levensmidde lenvoorziening voor het jaar 1940'41, doch plannen uitwerkt voor het jaar 1941—'42. (D. N. B.) Waar het treinverkeer weer voortgang vindt. De eerste trein passeert de her stelde spoorbaan op den Sloedam, die de verbinding vormt tusschen Walcheren Dr H. COLIJN. Dr H. Colijn, onze oud-minister-presi- dent viert vandaag zijn 71-sten verjaar dag. Moge God hem nog vele jaren voor land en volk sparen en hem ook in de toekomst nog gelegenheid schenken, de rijxe gaven hem geschonken in 's lands belang te benutten. NA 9 MEI GEGEVEN ONTSLAGEN. De directeur-generaal van d.en arbeid vestigt met nadruk de aandacht van werkgevers op het gebod, dat arbeiders, die na 9 Mei 1940 zonder toestemming van de arbeidsinspectie zijn ontslagen, weder onmiddellijk in dienst moeten wor den teruggenomen. Tegen niet-naleving van dit gebod zal ten strengste worden opgetreden. De patroons zijn dus verplicht hun na 9 Mei j.l. ontslagen arbeiders onverwijld weder in dienst te nemen, terwijl zij daarna indien zulks noodig is, een ver zoek tot de arbeidsinspectie kunnen rich ten, om tot ontslag van arbeiders te mo gen overgaan. Ook de werkgevers, die reeds zulk een verzoek hebben ingediend, zijn verplicht zoolang op dit verzoek niet is beslist, hun arbeiders in dienst te hou- len of terug te nemen. DE UITBREIDING VAN HET BUITEN- LA NDSCHE POSTVERVOER. Zooals reeds in korte trekken is mede gedeeld, kunnen thans niet alleen naar Nederlandsch-Indië en de Ver. Staten van Amerika, maar ook naar alle andere buiten-Europeesche bestemmingen niet- aangeteekende brieven en briefkaarten worden verzonden, met uitzondering van Nederlandsch-West-Indië, den Belgischen Kongo en de gebieden, die als Britsch of Fransch kunnen worden aangemerkt (be zittingen, koloniën, protectoraten). De correspondentie voor al deze be stemmingen, dus ook die voor Amerika, wordt via Duitschland en Siberië verzon den en bereikt vervolgens per schip haar bestemming. Daar over de scheepsverbin dingen in het verre Oosten geen gege vens bekend zijn kan hierover niets na ders worden medegedeeld. Voor briefpost voor Midden- en Zuid- Amerika (met uitzondering van het Ne- derland3che gebied in West-Indië, de Britsche en Fransche bezittingen en Me xico) staat bovendien de Italiaansche luchtverbinding met ZuidiAmerika ter beschikking. Wil men van een snelleren verzendingsweg via Italië gebruik ma ken, dan dient men de correspondentie te voorzien van „per luchtpost" en be halve met het gewone internationale port ook met het extra luchtrecht te frankeeren. Dit bedraagt voor Brazilië voor briefkaarten en voor brieven per 5 gram f 1.05. Voor alle overige bestem mingen in Midden- en Zuid-Amerika voor briefkaarten en voor brieven per 5 gram f 1.25. DUITSCHE PARTIJ-INSIGNES VOOR NEDERLANDERS NIET GEOORLOOFD. Daar het is voorgekomen, dat Neder landers zich vertoond hebben met Duit sche partij-insignes, wordt er van Duit sche zijde op gewezen, dat dit niet geoor loofd is. Nederlanders mogen geen in signes van de N.S.D.A.P. of van eenige Duitsche partij formatie dragen. Wel merkwaarding overigens dat een dergelijk verbod noodig is. Van nationale waardigheid gesproken. DE VISSCHERIJ IN DE ZEEUWSCHE WATEREN. Vooreerst zullen de gewone vischgron- den van de Breskensche, Arnemuidsche en Vlissingsche visschers, die vanuit ge noemde plaatsen regelmatig worden be zocht, niet in aanmerking kunnen ko men om bevischt te worden. Voor de te Veere gestationneerde visschers is er be ter nieuws, want van de Duitsche autori teiten is vergunning verkregen om het Veersche gat en de Roompot te mogen bevisschen. De mogelijkheid bestaat, dat ook visschers uit andere plaatsen op hun verzoek in de gelegenheid worden gesteld vanuit Veere te visschen. Overigens moe ten de genoemde gronden te beperkt worden geacht om voor de geheele vis- schersvloot tot vischgrond te dienen. (P. Z. C.) Directe belastingen. De verplaatsing naar Maastricht van den inspecteur der directe belastingen, enz. J. F. Hampe, hoofd van de inspectie der directe belastingen te Middel burg is ingetrokken. KLEEREN ENZ. VOOR DE GEDU PEERDEN. Terwijl het plaatselijk hulpcomité in de Concert- en gehoorzaal dag in dag uit bezig is met het sorteeren van de vele gekregen meubelen, kleeren enz. en het gereed maken van partijtjes artike len voor gegadigden onder de gedupeer den, is men in de omgeving van het Muntplein uit naam van het provinciaal comité bezig ook partijen bijeen te zet ten. Die zijn echter grooter, want zij om vatten het aangevraagde uit geheele plaatsen. Zoo had men gisteren vele goe deren verzameld voor vervoer naar ler- seke, waar dan verdere distributie plaats zou hebben. JAARREKENINGEN 1939. B. en W. hebben den raad ter voorloo- pige vaststelling aangeboden de jaarre keningen van den Reinigings- en ont- smettingsdienst over 1939, met een te kort op de verlies- en winstrekening van f 41.969,54, wat definitief is te be palen. Ook leggen zij de rekening over van den Dienst van Gemeentewerken. Zij stellen voor het nadeelig saldo ad f 278.57 over te brengen naar de reke ning 1940 en de jaarrekening voorloopig vast te stellen. Donderdagavond is opgericht een afdeeling VlissingenSouburg van de „Stichting Oorlogsgedupeerden". Geen subsidie aan de Lagere Landbouw school te Middelburg. Van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij te Goes is bij B. en W. een ver zoek ingekomen om voor de lagere land bouwschool voor Walcheren te Middel burg een subsidie te mogen ontvangen van f 20, althans f 15 per jaar voor iede- ren leerling uit deze gemeente, zulks voor den duur van 30 jaren, te beginnen met het jaar 1940. Naar aanleiding hiervan herinneren B. en W. aan het niet goedkeuren door Ged. Staten van een raadsbesluit, waarbij een niet wettelijk verplicht subsidie werd toegekend aan de Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Middel burg. Daar verwacht mag worden dat Ged. Staten ook thans geen andere beslissing zullen nemen, stellen B. en W. den raad voor afwijzend op het verzoek van adres sant te beschikken. Muziek-repetities hervat De Commissaris der Koningin in onze provincie heeft aan den burgemeester bericht gezonden, dat er geen bezwaar is tegen het geven van openbare concerten. De repetities der beide harmonieën zijn daarop deze week hervat. Yerseke. Ook in deze gemeente heeft zich een afdeeling gevormd van de stich ting die tot doel heeft degenen, die scha de hebben opgeloopen door de oorlogs gebeurtenissen in Mei 1.1. (n.l. brand, diefstal of bombardement) schadeloos te stellen. Voorzitter is burgemeester Gunning en leden van 't bestuur zijn de heeren Joh. Kole, M. Eversdijk en Ph. van Damme. Domburg. De Coöp. Boerenleenbank hield Donderdagavond haar jaarvergade ring, welke door de tijdsomstandigheden was uitgesteld. De voorzitter de heer J. de Visser Szn. wees er met dankbaarheid op, dat de bank met haar leden geen direct nadeel had ondervonden. Zulks ook doordat de leden zich in de woelige dagen zeer had den beheerscht en niet door abnormaal groote aanvragen de gewone gang van zaken hadden verstoord. In de verschillende vacatures werden de aftredenden herkozen. Uit het finan cieel verslag blijkt dat de rekening in ontvangst en uitgaaf sloot op f 310209.50 en de balans in actief en passief op f 509224.50. Ingelegd was in 1939 op de spaarbank f 108613.66 en uitbetaald f 113870.34. De bij de reserve geboekte winst bedroeg f350.24. De heer J. W. Schuurman dankte na mens de leden den voorzitter en den kassier voor hun velen arbeid in het veel bewogen achter ons liggende tijdperk door hen in het belang der bank ver richt. I Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Vrouwepolder-Ga- pinge, A. J. de Bie, cand. te Hoensbroek. Particuliere Synode Geref. Kerken. De vergadering van de Particuliere Synode der Geref. Kerken in Zeieland is thans bepaald op Woensdag 10 Juli a.s. in de Geref. kerk te Goes. Hulp in nood. De Diaconie der Geref. Kerk te Middelburg werd ver rast met een gift van f 300 van de Dia conie der Geref. Kerk te Koudekerke. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Zandee te 's H. H.kinderen, av. cand. Grolle te Wissenkerke. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. geen dienst. Driewegen, 10.30 u. ds Wagner. Ovezand, 3 u. ds Renting. Nieuwdorp, vm.?, nm. ds Wagner. Heinkenszand, 10.30 u. ds Renting, n.m. Goes. Gasthuis Oostwal. Ge slaagd op 21 Juni voor het Diploma Zie kenverpleging, de zusters G. v. d. Biese- bos, C. G. de Boef, D. Faber, N. Schuur man Hess en J. Lankester. Allen werden opgeleid in bovengenoemd Gasthuis. Eindexamen Gymnasium. Middelburg. Geslaagd voor afd. B.: G. Th. A. v. Lynden, H. J. Merk, S. Stemer- Generaal Christiansen, de opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Neder land, legt een krans bij de laatste rustplaats van drie en dertig gesneuvelde Duitsche soldaten van het luchtwapen op het Heldenkerkhof te Delft, dat plech tig aan de Duitsche kolonie indeze stad werd overgedragen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2