Maatregelen ter bescherming van schuldenaren. Duitsche voorwaarden vooreen wapenstilstand Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Toekomstvragen. Rijkscommissaris Dr Seyss- Inquart bezoekt Rotterdam. ZATERDAG 22 JUNI 1940 54c JAARGANG - No. 219 Mogelijkheid van uitstel der verplichtingen tot ten hoogste zes maanden. Besprekingen op historische plaats in het Bosch van Compiègne. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder fetter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wat zal de toekomst brengen? Dat is een vraag, die velen in onze dagen bezig houdt. En dat is verklaarbaar, Wij leven in meer dan een opzicht in een overgangs tijd. Wie nadenkt begrijpt: de oude tijd ■zooals wij die gekend hebben met al zijn lief en leed, zijn voor- en nadeelen, zal niet terugkeeren. Onze voeten staan aan den drempel van een nieuwen tijdkring. Maar wat die tijd zal brengen, niemand die het weet. De gedachten van den een, gaan in de eerste plaats uit naar ons nationale le ven, Een ander houdt zich meer bezig met de toekomst van het kerkelijk leven, met de vraagstukken van economischen en socialen aard. Gedacht wordt aan de ontwikkeling van het politieke leven, aan onze jeugdvorming, onze vrije school en onze vrije pers. Nieuwe verhoudingen zullen zich waarschijnlijk ontwikkelen. En wat zal dan in die nieuwe verhou dingen onze taak en onze plaats zijn? Zooveel onderwerpen, zooveel vraag- teekens. Niet een, die precies weet wat de toe komst ons zal te zien geven. Het is alles onzekerheid. Nu is er geen moeilijker en geen meer onvruchtbaar leven, dan een onzeker leven. Iemand kan critieke tijden doormaken, maar als hij eenmaal weet waaraan hij toe is en wat hij precies te doen heeft, dan kan wat in zichzelf misschien on draaglijk schijnt, gedragen worden. Het lot van iemand, die een onbegaan- baren weg heeft te gaan, maar die een doel in het oog heeft, is ver te verkiezen boven dat van hem, die in den ondoor zichtige mist ronddwaalt. Wij hebben en dit geldt voor heel het leven een rustpunt noodig. Een basis waarop we kunnen staan. Een voet stuk dat niet wankelt. En dan, hoe kan het anders, grijpen wij naar den Bijbel, naar het Woord van God, waarvan wij belijden, dat het is een lamp voor onzen voet en een licht op ons pad. „Wie aldus Prof. Den Hartogh op zijn gang door dit leven van heeler harte instemt met deze betuiging van den Psalmdichter, geniet daarin een on schatbaar voorrecht. Want de oogen zijn hem geopend, voor de werkelijkheid waar in hij verkeert. Hij geeft zich rekenschap van de droeve duisternis, die door de zonde gekomen is over verstand en hart, over het geheele bestaan van den naar Gods beeld geschapen mensch. En hij beseft de gevaren, die hem van allen kant bedreigen. Hij is zich bewust, dat zonder een gids, die met een klaar èn zuiver schijnend licht hem voor gaat, hem een wisse ondergang wacht. Welk een heerlijkheid dan, dat hij zijn oneffen en gevaarlijken levensgang niet alleen, en niet in het duister behoeft te gaan." Gods Woord-geeft licht. En het geeft vastheid en zekerheid. Wij behoeven in den Bijbel niet lang te zoeken om een steunpunt te vinden. Reeds de aanvangswoorden van de Heilige Schrift zeggen ons alles wat wij noodig hebben: „In den beginne sch'iep God den hemel en de aard e." Deze woorden zijn van fundamenteele beteekenis voor heel het leven. „Geen woorden zijn er te denken rijker aan inhoud, juister van keus, meer alles in zich sluitend, scherper belijnd, en in hun wijze van uitdrukking plechtiger en voller van majesteit, dan deze wondere woorden, waarmee onze Bijbel begint. Elk woord van dit opschrift boven de in gangspoort der openbaring, bevat een ge dachte, opgeweld uit de diepten des rijk- doms beide der wijsheid en der kennis Gods". (Den Hartogh.) God de Heere, de Almachtige Schepper "van hemel en aarde, Die alle dingen on derhoudt en regeert. De Opperste Souverein. En nu weten wij, dat wij, hoe ook de omstandigheden mogen zijn, aan Zijne ordinantiën gebonden zijn. Dat alleen in het doen van Zijne ge boden en in het geloovig erkennen van Zijn majesteit, het leven is. Maar ook, dat Hij het lot van de we reld en ook van ons leven in Zijne han den houdt. En zoo hebben we zekerheid temidden van alle onzekerheid. Rust bij alle onrust. EEN BEDRAG VAN ƒ10 MILLIOEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. NEDERLANDSCHE KINDEREN VOOR HERSTEL NAAR TIROL. Gisteren in den namiddag heeft Rijks commissaris rijksminister Seyss-Inquart, na eerst te Delft zich te hebben onder houden met in het ziekenhuis aldaar op genomen gewonde militairen, een bezoek gebracht aan Rotterdam. De eerste gang van dr Seyss-Inquart was naar 't Zuider ziekenhuis. Niet alleen de Dultsche en Nederlandsche gewonde soldaten hadden er zijn belangstelling, doch ook de Fran- sche en Engelsche gewonden heeft hij naar hun bevindingen gevraagd. Het bezoek aan Rotterdam had tevens ten doel kennis te nemen van de plan nen en teekeningen, door ir. Witteveen ontworpen voor den wederopbouw. In een door hem gehouden rede ver klaarde de rijksminister o.m.: Ik heb met mijn eerste woorden, die ik tot u richtte, uitdrukking gegeven aan den wensch, dat vooral een aanvang zou worden gemaakt met den wederopbouw van dit land. Ik heb toen verklaard, dat een wederopbouwfonds moest worden opgericht, dat op preferentieele wijze van middelen voorzien de basis moet bieden voor het verschaffen van mid delen aan dit opbouwwerk. Ik heb nu vandaag een verordening onderteekend, welke dit wederopbouw fonds vastlegt. Volgens nog uit te vaar digen uitvoeringsbepalingen zullen scha deloosstellingen tot dekking van de schade van particulieren, zoowel als van de gemeenschap ter beschikking worden gesteld. Ik heb beschikt, dat een bedrag van tien millioen gulden terstond wordt uit getrokken, dat in gevallen, die in sociaal opzicht waard zijn dat er rekening mee gehouden wordt, ter beschikking wordt gesteld voor de onmiddellijke leniging van den nood en de verzekering van het bestaan der betrokkenen, zonder ver plichting tot terugbetaling, en wel op rekening van de schadeloosstellingsbe dragen uit het wederopbouwfonds. Het beheer en de verdeeling berust bij het Nederlandsche ministerie voor so ciale aangelegenheden, waarmede ik in het licht wil stellen, dat vooral rekening moet worden gehouden met sociale ge zichtspunten. Behalve deze van overheidswege te treffen maatregelen, zal nog voldoende ruimte zijn voor alle medeburgers om bewijzen te kunnen geven van een echte volksgemeenschap. En in dezen zin der gemeenschap, die gij immers zelf in het verleden eenmaal hebt bewezen, verzoek ik u het te be grijpen, wanneer ik u thans vooral na mens den Oostmarkschen gouw, die in het bijzonder de geboortegouw is van den Führer, de Opper-Donau, de uitnoo- diging overbreng om Nederlandsche kin deren, vooral van gezinnen, die door de oorlogsschade zijn getroffen, te laten gaan naar vacantie-tehuizen in de Oost mark. Wanneer uw kinderen aan de oevers van de meren in het Salzkammergut of in Karinthië of in de schoone dalen van Tyrol en Stiermarken zich verheugen en schoone Duitsche landen leeren kennen en menschen, die hun zonder voorbehoud zijn toegedaan, dan moet gij dit niet op vatten, alsof dit gedacht is als een wel dadigheid van onzen kant, maar als een daad van wederztfdsche menschelijke hulpvaardigheid, waarin de dank mede- spreekt voor de houding, die gjj eens tegenover ons aan den dag hebt gelegd. UITBREIDING TREINENLOOP. Opnieuw is dezer dagen de dienstrege ling der Nederlandsche Spoorwegen met enkele verbindingen uitgebreid, terwijl eenige diensten door andere zijn vervan gen. De belangrijke wijzigingen betref fen de diensten Almelo (Zwolle)Ma- riënbergCoevorden, Haarlem (Am sterdam)), Uitgeest, Alkmaar, Den Hel- dqr (Hoorn) vice versa; de tramtreinen GoesHoedekenskerke (vice-versa), de lijn AmsterdamRotterdam, Dordrecht, Vlissingen (v.v.) en de inlegging van den D-trein Den HaagUtrecht, Amers foortBentheim v.v. In het gisteren verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffen de maatregelen ten aanzien van de be scherming van schuldenaren, van de burgerlijke en strafrechtspleging, alsme de van het administratieve recht met het oog op de sinds 10 Mei j.l. ingetreden bijzondere omstandigheden. De Rijkscommissaris heeft bepaald, dat de secretaris-generaal van het departe ment van justitie wordt gemachtigd voorschriften ten aanzien van dit onder werp uit te vaardigen. In paragraaf. 2 wordt gezegd, dat deze verordening in werking treedt op den dag harer afkondiging. In aansluiting hierop volgt het eer ste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie. Dit besluit luidt als volgt: Artikel 1. (1) De rechter kan een schuldenaar, die tengevolge van de bij zondere omstandigheden, welke zich sedei-t 10 Mei 1940 hebben voorgedaan niet tijdig aan zijn vóór dien datum aan gegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden verleenen, indien zulks re delijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. (2) De rechter kan het uitstel ook voor een gedeelte van de verplichting ver leenen. (3) Indien de schuldenaar reeds in verzuim is, kan het uitstel met terug werkende kracht verleend worden. (4) Het uitstel wordt niet verleend, in dien en voorzooverre blijkt, dat de ver plichting tusschen -partijen niet vast staat. Is de verplichting bij rechterlijk gewijsde vastgesteld, dan kan het uitstel steeds worden verleend. (5) Is ter zake nog geen geding bij den rechter aanhangig, dan kan de schuldenaar, bij gebreke van overeen stemming met den schuldeischer, zich bij eenvoudig request tot den bevoegden rechter wenden. (6) De rechter kan over het uitstel een voorloopige beslissing geven. Een defini tieve beslissing geeft hij niet, dan nadat de schuldeischer gehoord, althans behoor lijk opgeroepen is. (7) De beslissingen nopens het uitstel zijn noch aan hooger beroep, noch aan cassatie onderworpen. Het D.N.B. meldt: De Führer en opperste Bevelhebber heeft gisteren om 15 Uur 30, in aan- l wezigheid van de opperbevelhebbers der weermachtsonderdeelen, van den chef van het opperbevel der weermacht, van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken en van den plaatsvervanger van den Führer, de Fransche delegatie ont vangen voor de overhandiging der wa penstilstandsvoorwaarden. De Führer verrichtte de handeling der overhandiging van de voorwaarden in het Bosch van Compiègne, in denzelf den salonwagen, waarin maarschalk Foch, op 11 November 1918, onder ont- eerende omstandigheden den Duitschen onderhandelaars den wapenstilstand dic teerde. In opdracht van den Führer las de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, de volgende De opbouw in ons land. De herstellingswerkzaamheden aan de tram- en verkeersbrug in den weg NeuzenZaamslag over de Othensche kreek vorderen goed. preambule voor de wapenstilstands voorwaarden voor: In opdracht van den Führer en opper sten bevelhebber van de Duitsche weer macht heb ik u de volgende mededee- ling te doen: In vertrouwen op de door den Ame- rikaanschen president Wilson aan het Duitsche Ryk gegeven en door de Ge-' alliëerde mogendheden bevestigde toe zeggingen heeft de Duitsche weermacht in November 1918 de wapens neergelegd. Daarmede kwam een einde aan een oorlog, dien het Duitsche volk en zijn regeering niet hadden gewild en waar in het, ondanks ontzaglijke overmacht, den tegenstanders niet gelukt was het Duitsche leger, do marine of het Duit sche luehtwapen op eenigerlei wflze be slissend te overwinnen. Reeda op het oogenblik der aankomst van de Duitsche wapenstilstandscommissie echter begon het verbreken der plechtig gegeven belofte. Op 11 November 1918 begon daar mede in dezen trein de Ijjdenstijd van het Duitsche volk. Wat aan onteering en vernedering, aan menschelijk en ma terieel leed een volk kon worden aan gedaan, vond hier zjjn begin. Woordbreuk en meineed hadden tegen een volk samengezworen, dat na een ruim vierjarigen heldhaftigen tegenstand slechts vervallen was in de eenige zwak heid van geloof te slaan aan de beloften van de democratische staatslieden. Op 3 September 1939, vyf- en-twin tig jaar na het uitbreken van den Wereldoorlog, hebben Engeland en Frankrijk wederom zonder eenigen grond Duitschland den oorlog verklaard. Thans is de beslissing der wapens ge vallen. Frankrijk is overwonnen. De Fransche regeering heeft de Rijksregee- ring verzocht haar de Duitsche voor waarden voor een wapenstilstand bekend te maken. Wanneer voor het in ontvangst nemen van deze voorwaarden het historische Bosch van Compiègne werd aangewezen, dan geschiedde zulks om door deze han deling van een weer goedmakende ge rechtigheid eens en voor al een herinnering uit te wisschen, die voor Frankrijk geen roemrijk blad in zijn ge schiedenis was, maar die door het Duit sche volk gevoeld werd als de diepste schande van alle' tijden. Frankrijk is na een heroïeken tegen stand in één enkele reeks bloedige sla gen overwonnen en ineengestort. Duitschland heeft derhalve niet het voornemen aan de wapenstilstandsonder handelingen de karaktertrekken te geven van beschimpingen tegenover een zoo dapperen tegenstander. Het doel der Duitsche eischen is: 1. Hervatting van den strijd te ver hinderen; 2. Duitschland alle waarborgen te bieden voor de hem opgedrongen voort zetting van den oorlog tegen Engeland. 3. De voorwaarden in het leven te roepen voor de vorming van een nieu wen vrede, welks belangrijkste inhoud zal zijn het herstel van het, aan het Duitsche Rijk zelf, met geweld aan gedane onrecht. *1# Het D. N. B. geeft nog de volgende beschrijving Aan de aftakking naar het bosch van Compiègne staan posten. Tot op grooten afstand is het gebied afgezet. Rechts van den weg, die leidt naar de plaats van de wapenstilstandsonderhandelingen van 1918 en 1640, ligt een ruime tent. Deze is voor de Fransche delegatie be stemd als verblijfplaats voor haar be raadslagingen. De inrichting is eenvou dig, maar comfortabel. Het monument van den wapenstil stand van 11 November 1918 is bedekt met de Duitsche oorlogsvlag. In de kor te allee, die naar de plaats van de toen malige onderhandelingen leidt, staat een eere-compagnie met twee treinen van 't leger en een van het luehtwapen opge steld. Midden over de open plek loopen twee rails. Daartusschen staat, iets hoo ger, de gedenksteen met het opschrift: „Hier strandde op 11 November 1918 de misdadige hoogmoed van het Duitsche keizerrijk, overwonnen door de vrije vol ken, die het zich aanmatigde te onder werpen". Vlak boven den steen wappert de standaard van den Führer. Rechts van den steen staat, precies op dezelfde plaats als in 1918, het rijtuig, waarin toen de onderhandelingen werden ge voerd. Het is een normale restauratiewagen van de „Cie des Wagons Lits", die vol ledig zonder eenige versiering is geble ven. Op het tweede spoor geeft 'een ge denksteen de plaats aan, waar in 1918

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1