DE ZEEDW [tveulen TWEEDE BLAD Hooigras 'rik iVERHOOi OVERBUREN Uit de Provincie ;paard oe Md: inecht tnecht KAPELLE Het verdere verloop van den oorlog. Niet zonder licht fietsen! 8- U I L L t 1 O ft Het jachtgeweer ingeleverd, t dus de akker „vogelvrij". ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. De Rijkspostspaarbank. en 7 jaar. loordweg 139, 3d.) voorkomt jast, Borstziek- UhterblIJver», K.G. Baaltje L.EWIJNSB ening. Ikalf. DPOLDER. GAPINGE. elande, Grijps- |N KLAVER- 5STVEULEN IRKALF. Oostkapelle. spiegelruiten, uw- en Sint- |2 z.g.a.n. wa- 1. m. ladders, irk, 1 rolslee, wendploegen, tar. Brigdamme. DE VISSER, |ORIER, Sint- ►Ps abonnementen door SCHOUT Hz. i 1-Willems- |edelijke voor- jin kleine ere- e'len als naar Irs ter bevor- Jtichting aan heeft de toe- goedgekeurd, n Algemeene >t, in verband de Hoofdbe- jrgadering dit jn wel op 10 leurirtgsdienst keuringsdienst e heer J. A. terwijl in de [iet overlijden ;ke, werd ge- houd te Wil- VAN VRIJDAG 21 JUNI 1940. Nr 218. De „Standaard" melding makend van de komende besprekingen over staking der vgandelijkheden 'tusschen Duitschland en Frankrijk, constateert dat wij thans in afwachting verkeeren. „Wij missen elke aanwijzing wat de Duitsche voorwaarden zullen inhouden, maar het zou ons niet verwonderen in dien een algeheel e capitulatie werd verlangd, d.w.z. ook een capitulatie van de Fransche vloot. We leiden dit af uit het feit, dat de Britsche macht ter zee, indien z\j al leen. èn in. den Atlantischen Oceaan èn in de Middellandsche Zee haar over wicht zou moeten handhaven, voor een welhaast onmogelijke taak zou worden gesteld. Wordt de Fransche vloot uitge schakeld, dan nemen de kansen van Ita lië op overwinningen in het bekken van de Middellandsche Zee in belangrijke mate toe. En daar de voorwaarden voor een wapenstilstand door Hitler en Mus solini saam zijn opgesteld, ligt het wel voor de hand om aan te nemen, dat men de Fransche vloot niet buiten het ge ding zal laten. Zij is een te belangrijke factor in den eindstrijd met Engeland. Want Engeland heeft aangekondigd, dat het, wat er ook gebeure, den strijd zal voortzetten. En aan Duitschlands kant is van oorlogsmoeheid nog geen enkel spoor gebleken. Men dient dus voorshands te rekenen met voortzetting van den oorlog, die naar onze meening niet van korten duur zal zijn. De twee hoofdtegenstanders kunnen elkaar moeilijk aan het kleed komen. De over machtige Britsche vloot kan niet naar Berlijn varen en het overbrengen van Duitsche troepen naar Engeland, van zoodanige sterkte, dat men er Engeland mee onder den voet loopen kan, schijnt ons ook uitgesloten. Blijft dan de lucht. Ook met een luchtmacht kan men een land niet veroveren; wèl vernie len. En wat van vergaande vernieling de invloed zal zijn op den wil tot ver zet, laat zich vooruit moeilijk vaststel len. De grimmigheid en de wil tot vol harding is bij beide volken groot. En voor belde staat onnoemelijk veel op het spel. Voor Engeland zijn positie als wo- reldmogendheid; voor Duitschland alles wat het tot nu toe won en bovendien de onbetwiste leiding in de zaken van het Europeesche vasteland, die het, als het ware., reeds in den zak heeft. Geen van beide zal willen loslaten, wat het in den loop der eeuwen of eerst kortelings verworven heeft. Maar dè,t juist voorspelt nog een langeren duur der krijgsverrichtingen, hoe onaange naam het ook is zulk een voorspelling te moeten neerschrijven. Natuurlijk mag men de hoop op een betere uitkomst niet geheel uitsluiten. Het zou ook mogelijk zijn, dat aan Frankrijk, thans voorwaarden werden meegedeeld, die verder reikten dan den wapenstilstand alleen. Dat zou het aspect radicaal kunnen wijzigen. Wij go- looven dit wel niet, maar evenmin reke- nen wij het tot de onmogelijkheden." Vele wielrijders schijnen te meenen, dat men geheel zonder licht mag rijden, doch dit is verboden. Men moet licht op hebben, doch dit moet afgeschermd wor den, zoodat een spleetje op den weg valt. Het gemakkelijkst kan men dit doen, door gebruik te maken van zwart of blauw papier. door GRACE RICHMOND. 43) 10) Het was Kerstavond, en na den plech- tigen dienst in de eenvoudige dorpskerk was de geheele familie, naar oud ge- iuik verzameld rond den kerstboom waaronder de geschenken lagen als even zoovele getuigen van elkanders liefde en genegenheid. We hebben nog verzuimd te verbellen, dat Shirley gedurende de laatste maand verscheidene conferenties met Murray ad gehouden betreffende een geldbe legging, die haar heel wenschelijk en ge schikt leek. Zij had van haar grootou ders indertijd een legaat gehad, en haar ader had haar in kort toegestaan, dit voor het vervolg zelf te beheeren. Het zou een goede oefening voor haar zijn, vond hij. Twee dagen voor Kerstmis had zij de Papieren gekregen en was sedert druk ezig geweest met het maken van een vers, dat eenigszins in verband stond met e overgaan van zekere documenten van de eene hand in de andere. e brief rustte nu tusschen haar muse, en op een oogenblik, dat er nie mand in de kamer was, sloop zij achter BOEREN VREEZEN GROOTE OOGSTSCHADE. Toen alle burgers in de eerste dagen der bezetting hun vuurwapenen moesten inleveren, waren ook de boeren genood zaakt, afstand te doen van hun jachtge weer, het onmisbare wapen tegen den kleinen oogstvernieler, den vogel Nu nadert de fatale Juli-maand, waarin de duiven zich tegoed doen aan de ra pende erwten, waarin de musschen in zwermen zullen neerdalen op de koren aren en hg, die het koren zaaide, zal machteloos staan tegenover het geve derde leger, dat zgn kostbaar gewas vernietigt voor zijn oogenTenzij tenzjj Alle boeren vóór 1 Juli hun jacht geweer terugkrijgen, maar zóóver is. het nog niet De milde regen is gevallen, dagenlang, op een bijna verdorstende aarde, die be- geerig ontving, ontving om weer te gé ven, om ons straks te geven ons dage- lijksch broodVeel, zeer veel vrucht baar land bleef gespaard voor de ver woesting door het moderne wapen, maar juist daarom is het zaak, dat land ook uit te buiten, geen korrel graan verloren te laten gaan, geen boon en geen erwt.... Daaraan wordt gewerkt, wij weten het en vertrouwen er op. Reeds lang voor de oorlog uitbrak werd b.v. de sierteelt tot op de helft ingekrompen, om op de vrij komende gronden wat eetbaars te ver bouwen en nu zaaien alle stadsmenschen in hun tuintjes boonen Hoe groot de schade kan zijn. Wij zy'n, aldus de „Standaard", eens gaan praten met een der groote bouwboeren in den IJpolder, vlak by de hoofdstad, den heer A. Troost. „Wat dat worden moet!" verzucht hg. „Als wg vóór 1 Juli onze vuurwapenen en munitie niet terugkrggen, zullen de vogels een geweldige schade aan den oogst berokkenen. De schade aan den oogst rondom de groote steden en dicht bij beboschte plaatsen schat ik op onge veer 25 pet. In de onmiddellgke omgeving van Am sterdam zal ongeveer 60 pet. van het gewas vernield worden. Dit cijfer is des tijds bij -een officieele keuring te velde vastgesteld." „Kunnen de vogels niet door andere „afweermiddelen" afdoende bestreden worden?" vragen wg. „Och, we hebben zelfs ons alarm pistool moeten inleveren", repliceert de heer Troost. „Bovendien, al hadden we dat ding mogen behouden, het helpt niet veel. Vijf en twintig meter achter je zit ten de beesten weer en als je vgf en twintig maal geschoten hebt, vliegen ze niet eens meer opOver een paar weken begint 't met de erwten, half Juli volgt de tarwe, het koolzaad, de gerst. De haver laten ze het langst zitten, die lusten ze niet zoo graag." Uit het raam van de boerenhoeve kij ken wg op bunders vol rijpend gewas, welig kleurend in de warme Junizon. Wy begrgpen de kopzorg van den eigenaar van dit ryke land, van al die andere agrariërs wordt ook de kersenboom gaard niet bedreigd? wier taak zwaarder is dan ooit. Wij begrijpen ech ter eveneens, dat er bezwaren zgn ver bonden aan de smeekbede van den land man: „het jachtgeweer terug om het voedsel te beschermen!" Wij vernemen zoo Juist uit betrouw bare bron, dat de drie centrale land bouworganisaties gezamenlijk terzake actief zijn. Ligt hier ook niet een taak voor de burgemeesters, die, naar wij vernemen, als hoofden der politie, gemachtigd zijn om in deze een besluit te nemen, te vol doen aan dit simpele verlangen van den boer: „Laat mg het ongedierte des velds mo gen verdrijven, opdat straks een zoo groot mogelijke oogst kan woeden bin nengehaald, tot heil van ons geheele volk?" In de haven van Ostende zgn de schepen, die er ligplaats hadden, als gevolg van de gevechtshandelingen gekapseisd en gezonken. Nisso. Maandagavond vergaderde de Raad voltallig. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1939 werd goedgekeurd in ontvangsten op f3832.17 en uitgaven op f 2723.25. Goed slot f 1108.92. De gemeente-begrooting werd gewijzigd. Tot schoonmaakster van het gemeentehuis werd benoemd Mej. J. Jansen geb. Marckusse. Yerseke. Steun aan de oester cultuur. Vanwege de regeering worden alsnog meerdere maatregelen genomen ter ondersteuning der oestercultuür en tot bestrijding der zoogenaamde schel penziekte. Eenige duizenden zeven zul len voor de oesterkweekers worden be schikbaar gesteld. Deze zullen voor den geringen prijs van 0.10 per stuk verkrijg baar zijn en worden, gevuld met mossel schelpen, in de Oosterschelde uitgezet om broed te vangen. Deze methode, waar mede enkele jaren geleden de Gebrs. Scheele een begin hebben gemaakt, moet in de practijk goed voldoen. WALCHEREN Arnemuiden. Daar er thans wederom eenige aanvoer van garnalen is, is één garnalenpellerij in werking gesteld. Zoutelande. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad alhier voltallig. den kerstboom om, haalde, met bevende vingers een enveloppe te voorschijn en bevestigde die op een verborgen plekje aan een van de takken. „Gauw de kamer uit!" riep Rufus, die er juist op aankwam. „Die boom mag niet zwaarder beladen worden! Geen boom is nog zoo door zorg gebogen ge weest als deze boom, en nooit was een kleine jongen zoo verlangend naar zijn pakjes, als ik het vanavond ben. Ik las straks toevallig mijn naam op dat pak van een meter tachtig lang en sedert heb ik geen rust meer gehad." „Je beurt afwachten, jongetje," zei Jane, die op dat oogenblik met al de anderen de kamer binnentrad. „Peter zal wel zoo goed-willen zijn, de pakjes te verdeelen, en dan krijg je vanzelf, wat je toekomt," en zoo gebeurde. Het duurde niet lang, of een ieder was bezig met het bewonderen van zijn of haar pakjes. Er werden heel wat kreten van verrukking geslaakt en heel wat dankbare blikken gegeven. Shirley, met haar schoot vol pakjes, vloei, lint en kaartjes praatte even druk en opgewonden als de rest, maar hield intusschen haar oog op Peter, terwijl hij den boom ontdeed van de kleine pakjes; want zoodra hij de enveloppe begon los te maken, wilde zij de kamer uitgaan. Ondertusschen gooide Peter nog een pakje op haar schoot. Zij herkende di rect zijn hand, en toen zij het open maakte, vond zg er een bijzonder mooie •De voorzitter wees op den ern- stigen toestand waarin wy thans leven en uitte zyn dankbaarheid omdat de ge meente voor oorlogsrampen is gespaard gebleven en dat de inwoners in hun wo ningen konden biyven. Hy dankte de burgery voor de bereid willigheid, waarmede de Vllssingers zyn ontvangen en geherbergd. Weth. Stroo dankte namens den Raad den burgemeester voor zyn uitnemend werk dat hy heeft verricht in de dagen, die achter ons liggen, waardoor het be lang der gemeente en der vluchtelingen uit Vlissingen zeer is gediend. Van het gemeentebestuur van Vlis singen was ingekomen een dankbetuiging voor de hulp verleend aan de geëvacu eerde bevolking. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de prgs van de aan den heer Jon- geneel te Den Haag aangeboden bouw grond te handhaven op fl.50. Besloten werd ook in den aanstaan den winter weer extra hulp t© verleenen aan werkloozen en kleine boeren. Voor de werkloozen kan worden beschikbaar gesteld f 94,80 en voor de kleine boeren f 35,55. Op voorstel van B. en W. werd be sloten dhr A. Simpelaar te Biggekerke op zijn verzoek van de huur van 't visch- recht te ontslaan en het vischrecht te verhuren aan dhr L. W. Krgger te Me- liskerke voor f 10 per jaar. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek werd op voorstel van B. en W. doos papier in met haar naam er op. Ze bedankte hem met een glimlach. Alles was bijna rondgedeeld, toen Pe ter opeens de enveloppe ontdekte, die half verscholen was achter een gouden bal. „Hé, wat hebben we daar?" riep hij vroolijk uit. Shirley keek haastig op, en terwijl hij het roode lint probeerde los te maken, sprong zij op van het kussen, waar zij op zat en liet al haar pakjes op den grond vallen. Niemand zag het be halve mevrouw^ Bell, die haar nog zach tjes achterna riep: „Kind, je pakjes!" maar Shirley was al de kamer uit. Peter had al een heel klein cadeau tje van haar gehad, een boekje met ge dichten, waaronder er een was, dat zij meende dat hem helpen kon in zijn moei lijke levensomstandigheden. Toen hij dus zijn naam las op de en veloppe en wel getypt, dacht hij dat het een grap van Rose of Rufus was, en deed haar open, zonder er veel bij na te denken, maar op de tweede enveloppe, die er in zat, stond: „Lees dit niet in het publiek." Nu was zijn nieuwsgierigheid opge wekt; hij liet de enveloppe in zijn zak glijden, deelde, zonder er veel van te ma ken, de laatste pakjes uit en verliet de kamer. Het leek hem, alsof het briefpa pier van een bepaalde soort was, die hij al eerder gezien had en wel een paar maal bg gelegenheid van een invitatie van Shirley. besloten voor den tyd van dertig jaren jaarlijks aan de Lagere Landbouwschool te Middelburg een subsidie te geven van f 20 per leerling uit deze gemeente, wel ke genoemde school bezoekt. De belooning van Mej. K. Kodde-de Visser, werkvrouw der gemeente, werd van f 52 per jaar verhoogd tot f 65. Een instructie voor den nieuwen gemeente werkman werd vastgesteld. Uit negen sollicitanten werd G. Verhage te Eind hoven in de plaats van zyn vader tot gemeentewerkman benoemd. Brulnisse. Gemeenteraad. De oorlogsschade. In de vergadering van den Gemeenteraad was afwezig dhr J. Haak. De burgemeester heeft in het kort de feiten van de laatste weken ge memoreerd. Alle militairen zijn behou den teruggekomen, behalve 5 matrozen, die nog op een oorlogsbodem elders zijn. De materieele schade is niet onbelang rijk, vooral wat de visschersvaart.iigen betreft. Gelukkig zijn de schippers alle maal gespaard. Ze hebben letterlijk tus schen twee vuren gezeten. Een woord van dank werd gericht aan de beide wet houders en het secretarie-personeel, die ondanks de mitrailleurkogels hun langs de öoren floten, op hun post zijn geble ven. Ook de politie voor haar dienst en niet in 't minst de burgerij voor de rus tige houding is spr. dankbaar. De toe komst ligt in de Almachtige hand Gods. Wethouder van Vessem dankt voor de In de hall, .die slechts spaarzaam ver licht was door een lamp aan den muur, deed Peter de binnenste enveloppe open en vond er een versje in, ook al getypt, net als de enveloppes. Hij kon zijn oogen niet gelooven, toen hij het las en slaakte een kreet van ver bazing. Wat de poëzie betrof, was het van heel weinig beteekenis, maar de in houd verbaasde hem niet weinig. Peter had, evenals mevrouw Bell, Shir ley de kamer zien verlaten,- juist toen hij bezig was den brief van den Kerstboom af te halen, en nu begreep hg haar plot selinge verdwijning. Haastig keek hij overal rond op de benedenverdieping. Geen hoekje sloeg hij over, maar zij was nergens te vinden noch in de zitkamer, noch in de eetka mer, noch in de keuken. Eindelijk viel zijn oog op de deur van de provisiekamer en draaide hij den knop om. Eerst weigerde die eenigszins, maar zijn vingers waren sterker dan die van Shirley, en het volgende oogenblik ston den zij tegenover elkaar. „Wat moet dat beduiden?" vroeg hij, terwijl hij haar in de keuken trok. „Net wat er staat," antwoordde Shir ley dapper, al beefde ze wel wat. Zou ze hem beleedigd hebben? Al die weken had ze er al over in zorg gezeten. „Het staat er misschien wel niet duidelijk, maar ze heeft nooit veel aan rijmen ge daan. Rijmen is moeilijker dan je zou denken." waardeerende woorden en spreekt woor den van dank tot den burgemeester voor de kloekmoedigheid en vastberadenheid, de vaardigheid en kalmte, gedurende de spannende dagen, betoond. Aangaande een besluit uit de vorige vergadering deelt de voorzitter mede, dat 15.000 keien zijn aangekocht voor ver betering van straten in deze Gemeente. De rekening van de Luchtbescher mingsdienst sloot met een batig saldo van f898.03. Besloten wordt om aan de Bijz. School een vergoeding te voteeren van f 1160.63. In verband met de tijdsomstandighe den wordt de verandering van gemeente huis uitgesteld en de huurovereenkomst van het postkantoor met een jaar ver lengd tot 28 Febr. 1942. B. en W. stellen den Raad voor om dit jaar geen kermis te houden. Aldus besloten. Van het Ministerie van Sociale Zaken was bericht ingekomen, dat evenals vo rige jaren ook nu weer extra hulp wordt verleend aan ondersteunde en tewerkge stelde arbeiders en B-boeren en tuinders voor kleeding, dekking en schoeisel, het geen voor deze gemeente een uitgaaf be- teekent van f 148. Bij de rondvraag bespreekt dhr C. Hoek (S.D.A.P.) de uitsluiting van een 40-tal tewerkgestelde landarbeiders. Hij vindt den datum te vroeg gesteld en ver zoekt B. en W. om hierover met den in specteur te spreken. Hij kan een 20-tal arbeiders opnoemen, die geen vak-arbei ders zijn, volgens de gestelde voorwaar den. Hoe moet het nu met deze arbei ders? De voorzitter zal een en ander met den inspecteur en ook met den directeur der Arbeidsbeurs te Middelburg bespre ken. ALGEMEENE LANDSDRUKKERIJ. Als waarnemend directeur van de Al gemeene Landsdrukkerg treedt op de heer J. E. O o s t e r b a a n, tot dusver bedryfsleider dier instelling. De heer L. B. Korthuis, die reeds gedurende vele maanden zijn werkzaamheden van direc teur ter Landsdrukkerg niet meer ver richt, heeft volgens het weekblad Gra ficus een leidende functie aan de N.V. Arbeiderspers aanvaard. Men kan nog niet het geheele deposito opvragen. Toen de vorige week het bankenmora- torium werd opgeheven, heeft het Depar tement van Financiën er do aandacht op gevestigd, dat hiermee geen inbreuk word gemaakt op de döor instellingen als de spaarbanken krachtens eigen reglemen ten gestelde bepalingen met betrekking tot de terugbetaling van spaargeld. Naar thans gemeld wordt, betaalt de Rijkspostspaarbank op het oogenblik aan inleggers maximaal f 100 per week terug. Dit Is het maximumbedrag, vastgesteld in art. 13 van het Rijkspostspaarbankbo- sluit, Dit bedrag wordt ook onder nor male omstandigheden ten hoogste per week uitbetaald. Bij de Rijkspostspaarbank geldt nu al leen nog de restrictie, dat men niet meer het geheele bedrag van het deposito In eens kan opvragen. Vroeger werd een dergelijk verzoek op een termijn van 3 éi 4 dagen ingewilligd. Thans houdt men zich aan het maximumbedrag van f 100 per week. Naar wij verder vernemen, is deze laatste restrictie nog niet opgeheven, omdat de directeur van de Rijkspost spaarbank zich op het standpunt ste't, dat deze bank aanvullend en n;et con- curreerend moet werken ten opzichte van de particuliere spaarbanken. Daar deze particuliere spaarbanken nog niet alle tot hun oude regels konden terug- keeren, heeft de Rijkspostspaarbank de restrictie betreffende het opvragen van het geheele deposito voorloopig gehand haafd. Intusschen kan men wel tot een on beperkt bedrag gelden van zijn Rijkspost spaarbankboekje op een postgirorekening doen overschrijven. „Zij? Wie?" „S. Townsend." „Bedoel je, dat je die hypotheek van Grootvaders boerderij hebt overgeno men „Murray heeft het alles bezorgd. Ik heb meneer Thorn heelemaal niet ge sproken." „Maar ze staat nu op jouw naam?" „Ja." „Dan heeft hij zes weken te vroeg zijn geld gehad." „Dat kon hem niet schelen, toen hij hoorde, dat hij de boerderij toch niet in kon pikken, want dat wij plan hadden je het geld voor te schieten op den ver valdag." „Hoe heb je het gedaan gekregen? Je zult hem wel wat extra hebben moeten betalen." „Ja, wel wat." „Hoeveel „Ik geloof, dat dat m ij n zaak is," zei Shirley met opgeheven hoofd maar met neergeslagen oogen. Er volgde een stilte. Peter legde zijn hand voor zijn mond, om het trillen van zijn lippen tegen te houden. „Als ik niet wist, dat het een veilige geldbelegging was, zou ik het niet kun nen verdragen," zei hij zachtjes; „maar ik weet, dat dat het laatste is, waar je aan gedacht hebt. Het ging er je om, om ons uit onze moeilijkheden te helpen, en dat heb je werkelijk gedaan." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5