Ook Fransch verzoek aan Italië. Dagblad voor de Provincie Zeeland DE BROOD-DISTRIBUTIE EERSTE BLAD Het verdrag van Versailles. Uit de legerberichten. ^amma T/^ Buitenland Wie namens Frankrijk zullen onderhandelen. Radiorede van Pétaln. Duitscha troepen In Lyon Luchtaanvallen op Engeland en Frankrijk. Engelsche luchtaanvallen boven Duitschland. Engeland bereidt zich voor tegen een inval. De voorraden van Frankrijk. Volgende week zijn de bons 31 tot en met 40 geldig. Het Italiaansche legerberlcht, Wrijving tusschen Egypte en Engeland. Naar een coalitie-Kabinet in de Vereenigde Staten. -s chland bevon- erbod van in- oeconomischen n" gelijk ston- 3n houder niet i goederen en hland noch el- Druikt. jruiksmogelijk- >uder van de jn dien van aanzienlijken deze geldsoort taling van goe- litsche Rijksge- iten, als te vo- ■den verrekend gt het hun toe- ittig betaalmid- hskreditkassen- orden besteed leren en diens zij zijn uitge- houder verte lt dus niet een meer of min- elijkheid, maar behoudens n, doch deze tfan Nederland- lere Nederland er! desge- goederen en nken, de post- last but not Rijks- en ge sties (zoowel Is voor andere itkassens'cheine tot den vast- 1 in 'betaling t er, naar de den individuee- aalmiddel geen zich het hoofd trinsieke" waar- ;r of hooger is proken is het Nederlandsche je Reichskredit- koppeld, maar reeleer aldus ka- chskreditkassen- .ulatie vereischte de koopkracht 'eld (resp. in de j in omloop zijn xcht van de ai rten, waarmede sten herleidings- nd tusschen de e en de eigen- rk d.w.z. die, Rijksgebied zelf lossere. De oor- niet ver te zoe- et wederzij dsche welk ten gevolge ditkassenscheine, rken uitgedrukt valuta vormen Rijksgebied om- d e Reichs ine voor len houder a b e n" z ij n, l voor de N e - olksgemeen geheel b e- andsche burger etinstellingen en i/erhei cisinstant5 es {reditka=senschei- doch zij kunnen order, niet aan et Duitsche Rijk ni 1940. M. VARA-Uitz. 10. n. 10.00 Morgen- itie. 10.40 Hobo, }ram. 11.10 Deel. VARA-orkest en ANP. 1.00—1.10 Deel. 3.00 Gram. deelingen, event. toelichting. 4.30 racht. 5.00 Voor in-orkest. 6.30 De de kinderen. 7.30 event, gram. 8.00 -orkest. 8.50 Gev. rgelspel en zang. 0.00—10.10 Ber. M. NCRV-Uitz. ichten. Schriftlezing, me- ;iek (gram.). 8.35 Fransch. 10.00 :ram. 11.15 Ber. met pianobegelei- Gram. 12.30 Ber. NP. 1.00 Amster- gram. 1.452.00 .15 Ber. Duitsch. fransch. 3.30 Her- 45 Gram. 5.00 Ber. ■inderkoor „Lente- Degeleiding 'pn )- Engelsch. 6.30 Bel ;e of muziek. 8.00 er. Engelsch. 8.30 Iconcert. 9.15 Ber. :emengde zangver- en gram. 10.00 -10.25 Ber. ANP- ansch. VRIJDAG 2 1 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 218 Uitgave: .N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 r. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Giststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit twee bladen. Hitler schijnt onlangs aan een Ameri- kaanschen journalist te hebben verklaard, dat het komende vredesverdrag niet een herhaling zou zijn van het vredesverdrag van Versailles. Nu van dit verdrag is nog weinig goeds gezegd en het valt ook niet ge makkelijk dit te doen. Het was een „vredesverdrag", bij de samenstelling waarvan rancune, kort zichtigheid en vrees voor revanche de slechte leidsvrouwen waren en dat de kiemen van een nieuwen oorlog in zich bevatte. Bij de in het oog springende fouten van het verdrag denken wij niet aller eerst aan de herstelbetalingen. Hierbij mag n.l. niet worden vergeten, dat de oorlog bijna uitsluitend op Belgischen en Franschen bodem werd gevoerd en dat daar gedurende een viertal jaren ver schrikkelijke verwoestingen waren aan gericht. Trouwens, in de vredesvoorwaar den in 1917 van Duitsche zijde opgesteld, was ook sprake van herstelbetalingen, maar dan aan Duitschland. Er waren echter andere punten, die van veel meer diep-ingrij pende beteeke- nis moeten worden geacht. Aanvankelijk scheen het, dat meer ge matigde voorstellen zouden worden ge daan. Begin 1918 ontwikkelde president Wil son in zijn boodschap aan het Congres zijn bekende 14 punten. Deze punten behelsden in hoofdzaak: vrijheid ter zee, openbaarheid van vre desonderhandelingen, ontwapening, op heffing van de economische scheidsmu ren, ontruiming en herstel van België, Noord-Frankrijk, Roemenië, Servië en Montenegro, terugkeer van Elzas-Lotha- rlngen naar Frankrijk, zelfbeschikkings recht voor de volkeren van Oostenrijk, Hongarije en Turkije en verder o.m, vor ming van een Volkenbond. Deze punten werden aanvankelijk door de legerleiding der Centralen niet j geaccepteerd. Toen echter kort daarop de Dultschers werden genoodzaakt in Frankrijk terug te trekken en op de Duitsche vloot mui terij begon uit te breken, verklaarde de regeering zich bereid te onderhandelen. De toen aangeboden voorwaarden voor den wapenstilstand bleken reeds zwaar der dan door Wilson was voorgesteld, met name door de bepaling dat de vrij heid ter zee zou komen te vervallen. Het duurde nog tot Juni van het vol gende jaar eer de vrede gesloten werd. In Duitschland was reeds groote wre vel ontstaan doordat aan de blokkade van het schier verhongerde volk geen einde was gemaakt, terwijl ook de Duit sche krijgsgevangenen onnoodig lang werden vastgehouden. Maar er was geen uitweg. De „opgelegde" vrede, moest worden aanvaard, ondanks het feit dat de Duit sche afgevaardigden bij de teekening van het verdrag op krenkende wijze werden bejegend. Maar dit was niet het ergste. Van meer beteekenis was, dat aan Duitschland eepzijdig de schuld aan den oorlog opgedrongen werd. Voorts de kolo niale paragraaf, die onder meer inhield, dat het Duitsche volk niet bekwaam kon worden geacht het beheer over koloniaal bezit te voeren, met als gevolg dat de Duitsche overzeesche bezittingen als mandaten, maar practisch als bezittin gen onder de overwinnaars werden ver deeld. En dan waren er nog de bepalin- gen, waarbij Duitschland het recht ont zegd werd een weermacht in stand te houden en waarbij het van zijn vloot werd beroofd. Wij behoeven hierover niet verder uit te weiden. Het vredesverdrag van Versailles be vatte de kiemen voor een nieuwen oor log. Moge het komende verdrag zóó zijn, dat het de kiemen bevat voor betere ver houdingen onder de volkeren. PENSIOENEN GESNEUVELDE OF VERMISTE MILITAIREN. In afwachting van een nadere rege- mg, waaraan terugwerkende kracht zal Worden verleend, heeft de secretaris-ge neraal van het Departement van Bin- nenl. Zaken in overleg met zijn ambt genoot van Defensie den burgemeester erzocht afschriften van of uittreksels nit de akte van den burgerlijken stand atigevraagd voor de regeling van pen sioenen van gesneuvelde of vermiste mi- ren vrjj van leges te doen afgeven. De Fransche regeering heeft zich ook tot de Italiaansche regeering gewend, door tusscherokomst van de Spaansche regeering, met het verzoek te onderhan delen over een wapenstilstand. De Italiaansche regeering heeft door tusschenkomst van dezelfde regeering geantwoord in termeni, gelijkluidend aan het antwoord van de Duitsche regeering. n.l. dat zij de nameni der Fransche ge volmachtigden! verwacht wier» dan plaats en tijd voor ©en ontmoeting bekend zul len worden gemaakt. De Fransche regeering heeft thans aan de Duitsche regeering de namen bekend gemaakt van haar gedelegeerden voor de wapenstilstandsonderhandelin gen. Het zjjn: Generaal Huntziger, Ambas sadeur Noël, Vice-admiraal Le Luc en de generaal der luchtmacht, Bergeret. In verband mieit de moeilijke verbin dingen voor het overbrengen van be richten, welke over Spanje loopen, is deze mededeeling der Fransche regee ring eerst gisternacht om 1 uur door de Duitsche regeering ontvangen. Zij kon den Fiihrer gistermorgen om 4 uur ter kennis worden gebracht. Het Duitsche opperbevel der weer macht heefl daarop zonder verwijl de noodige instructies gegeven en maatre gelen getroffen om de Fransche wapeji- stilstandsdelegatie te ontvangen. DE POSITIE VAN FRANKRIJK. In een radiorede heeft minister-presi dent Pétain gistermiddag gezegd: Ik heb het besluit genomen om te on derhandelen over een wapenstilstand met het bittere hart van een soldaat, omdat de militaire toestand mij daartoe heeft gedwongen. Sedert 13 Juni is een verzoek om een wapenstilstand onvermijdelijk geweest. Als één van de redenen hiervoor noemde Pétain het feit, dat op 1 Mei 1917, ondanks drie moorddadige oorlogs jaren, het Fransche leger nog 3.280.000 man telde. BIJ den aanvang van den Jongsten slag waren er 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Britsche divisies aan FrankrIJks zijde, in Mei '40 waren het er slechts 10. Thans is de minderheid van het Fran sche materieel nog grooter dan de min derheid van de troepenmacht. Frankrijk heeft thans minder vrienden, te weinig kinderen, te weinig wapenen en te wei nig bondgenooten. „Laten wij uit den verloren siag een les trekken", aldus vervolgde Pétain, „sedert den oorlog heeft de genotzucht den geest van offervaardigheid overwoe kerd. Men heeft elke inspanning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in deze donkere dagen wil ik bij u blij ven". BREST GENOMEN. Het D. N. B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 20 Juni: Ir» Bretagne is de Fransche oorlogs haven Brest genomen. In Normandië is de benedenloop van de Loire van Nan tes tot Tours bereikt en op bepaalde plaatsen overschreden. In den boog van de Midden Loire duurt de vervolging in het Cher-terrein voort. Bourges is genomen. Ten Zuiden van de Loire hebben vliegers den wijkenden tegenstanders aangevallen. Epwal, Toul en Luneville zijn genomen. In de Maginotlinie ter weerszijden van Diedenhofen wordt nog steeds gestre den. Ten Westen van Weissenburg is de Maginotlinie opnieuw doorbroken. Het Duitsche Straatsburg is van het Zuiden en Oosten uit genomen. Op de kathedraal waait weer de rijksoorlogs- vlag.. In de Bourgondische poort is de ver- eeniging tuschen de troepen, die uit de richting Belfort kwamen met die komen de van den Boven-Rijn tot stand geko men. Britsche vliegtuigen hebben hun aan- Rijkscommissaris dr Seyss-Inquart inspecteert het 4de S.S. Totenkopf Batal jon na de officieele overdracht, welke Woensdagmiddag op het Binnenhof te Den Haag plaats vond. vallen op Duitsche steden in den nacht voortgezet. Ook ditmaal zijn weer acht burgers gedood. Het Duitsche luchtwapeni is thans met de vergelding tegen Engeland begonnen, In den nacht van 19 op 20 Juni hebben Duitsche vliegers het Britsche wape ningscentrum Billingham met bommen van zwaar kaliber aangevallen. Groote branden waren reeds op 50 km afstand voor de volgende vliegers te zien. Verder zijn brandbommen op benzine* opslagplaatsen te Huil geworpen. Bjj Dungeness is een koopvaardijschip van 4000 ton vernield. Een duikboot heeft een tankboot van 8000 ton vernield. Een andere duikboot heeft uit een convooi drie schepen weg geschoten. De verliezen in de lucht bedroegen gisteren 21 vliegtuigen. Zes eigen ma chines worden vermist. De Duitsche troepen zijn gistermor gen om zes uur Lyon binnengerukt zon der tegenstand te ontmoeten. De Duit sche autoriteiten hebben de Fransche autoriteiten uitgenoodigd op haar post te blijven en samen te werken tot hand having van de orde. De Duitschers bezetten de bruggen over de Rhóne, de kazernes, de wapen en munitie-opslagplaatsen, de kruithui zen en de fabrieken. Een tweede colonne bezette Roanne en Guloz, waarmede zjj Savoye binnen drong. De Duitsche troepen maken zich ge reed St Etienne te bezetten, een indu strieel centrum voor de vervaardiging van automatische wapenen. BADENWEILER GENOMEN. Duitsche troepen hebben gistermiddag de in Lotharingen gelegen en door den strijd der Beiersche troepen in Augustus 1914 bekend geworden plaats Badenr weiler ingenomen. Naar van bevoegde Duitsche militaire zijde gemeld wordt, hebben Duitsche ge vechtsgroepen in den loop van den vo- rigen nacht in de streek van Bristol en Southampton werven en haveninstalla ties en inrichtingen van de Engelsche vliegtuig-industrie met bommen aange vallen. Daarbij braken op vele plaatsen branden uit en felle ontploffingen ver lichtten den nacht. Ook de haven-installaties van Lorient, la Roebelle, Bordeau en St Nazaire wer den met bommen bestookt. Branden, die van ver zichtbaar waren, teekenden den weg af, die de Duitsche toestellen had den afgelegd. Een kruiser en verscheide ne koopvaardijschepen met ongeveer 1 23.000 ton inhoud werden door bom- men getroffen en voor een deel zwaar beschadigd. De Hamburgsche pers maakt melding van een nieuwen Engelschen luchtaanval op niet-militaire punten, welke Woens dagnacht is geschied. Terwijl hij uit week voor het luchtafweergeschut, bleef de vijand voortdurend op groote hoogte. De aangerichte materieele schade is van geen beteekenis. Daarentegen zijn er op nieuw zonder eenig systeem bommen ge worpen. Particuliere huizen, o.a. elen rusthuis, zijn beschadigd. Eenige kleine branden konden snel worden gebluscht. Een doode, een zwaargewonde vrouw en een kind, dat licht werd gewond, zijn de betreurenswaardige slachtoffers. AANWIJZINGEN AAN DE BEVOLKING. Het Stockholmsche blad Svenska Dagbladet meldt uit Londen, dat aan de Engelsche bevolking een brochure is uit gereikt met de volgende 7 aanwijzingen voor het geval van een inval van troe pen over zee of van de lucht uit. 1. De raad wordt gegeven niet te vluchten, in zooverre geen evacuatie is bevolen; 2. De bevolking moet geen geloof hechten aan geruchten en geen geruch ten verspreiden; 3. Al wat verdenking opwekt moet aan het meest nabjjztfnde politiebureau of aan de militaire overheid worden ge meld, waarbij geen enkele bijzonderheid uit het oog mag worden verloren; 4. Men mag geen enkelen Duitscher iets geven en men moet levensmiddelen, rijwielen en kaarten verbergen, terwijl auto's onbruikbaar gemaakt en benzine voorraden beveiligd moeten worden; 5. Men moet bereid zijn het leger op elke wijze te helpen, b.v. door het aan leggen van wegen; 0. De leiding van bedrijven en het per soneel van fabrieken moeten een sy steem organiseeren om aan plotselinge overvallen het hoofd te bieden; 7. Voorts worden alle bezitters van jachtgeweren opgeroepen om deze wa penen ter beschikking te stellen van de plaatselijke verdediging, die de eerste bescherming zal vormen tegen val schermtroepen. Ook de verwijdering van borden met plaatsnamen wordt voortge zet. Intusschen heeft men echter vast gesteld, dat op verschillende particulie re borden en op aanplakbiljetten nog plaatsnamen voorkomen. Daarom moe ten ook deze verdwijnen. Voorts zullen in de autobussen de routekaarten wor den weggenomen. In de toekomst krijgen de autobussen nummers. Zij zullen geen borden meer hebben, waarop de richting staat aangegeven. (D. N. B.) De berichten uit Midden- en Zuid-Frankrijk over de toenemende beperking der industrieele productie door het gebrek aan steenkool, nemen toe. Zelfs de openbare diensten zijn reeds gedwongen tot een verdere pro ductievermindering. Het gasverbruik in Marseille, Grenoble, Nice en andere ste den is beperkt.. De levensmiddelenvoor ziening wordt met den dag gebrekkiger. De silo's zijn voor het grootste ge deelte leeg. Er zijn in Zuid-Frankrijk geen graan voorraden van noemenswaardigen om vang meer. Ook het gebrek aan suiker is aanzien lijk toegenomen, zoodat de huisvrouwen in Zuid-Frankrijk niettegenstaande de uitgegeven distributiekaarten geen sui ker kunnen krijgen. Als gevolg van het gebrek aan vleesch worden steeds groo ter wordende hoeveelheden bevroren vleesch van mindere kwaliteit op de markt gebracht. GEHEIME ZITTINGEN VAN HOO GER- EN LAGERHUIS. Het Engelsche Hoogerhuis en het La gerhuis zijn gistermiddag in geheime zittingen bijeen geweest-. Naar verluidt, zijn ontwerpen voor de landsverdediging in het binnenland besproken. HET AANTAL VLUCHTELINGEN IN ZWITSERLAND. Volgens voorloopige ramingen zijn tot dusver rond 40.000 man van de meest verschillende Fransche troependeelen over de Zwitsersche grens gekomen. Al le overgeloopen troepen zyn ontwapend De secretaris-generaal wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend: Gedurende de week van 24 tot en met 30 Juni a.s. geven de met 31 tot en met, 40 genummerde bonnen van het brood- bonboekje recht op het koopen van 200 gram brood, met dien verstande dat deze bonnen ook tot en met 4 Juli a.s. voor het koopen van brood kunnen worden aangewend. Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. en geïnterneerd. De vluchtelingenstroom houdt aan. (D. N. B.) In de Middellandsche Zee zyn talrijke steunpunten voor luchtvaart en vloot, Bizerte, Ghisonaccia Borgo, Ajaccio, Campo del Oro, Calvi, Bonifacio en Poro Vecchio gebombardeerd. Ons luchtwa- pen blijft zijn actie voortzetten. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Al onze toestellen zjjn geruggekeerd. Weer werd een Fransche torpedoboot- jager van 2500 ton door een Italiaan sche duikboot getorpedeerd en tot zin ken gebracht. In Noord-Afrika houden de krijgsver richtingen aan de grenzen van Cyrenai- ca met hulp van de vliegerij aan, waarbij verscheidene vijandelijke gevechtswa gens vernietigd werden. Een Engelsch vliegtuig werd in een gevecht neergehaald. Twee Italiaansche jachtvliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Oost-Afrika werden de vijandelijke bases van Aden, Zeila, Port Soedan en andere in Soedan en Kenya gebombar deerd. Er zijn branden ontstaan en vlieg tuigen op den grond werden vernield. Een Italiaansch vliegtuig is niet te ruggekeerd. De vijand heeft zijn vluchten boven Ligurië en Sardinië herhaald. Er vielen geen slachtoffers, noch werd er schade van beteekenis aangericht. Stefani meldt dat te Rome berichten uit Londen zijn ontvangen, volgens wel ke tusschen de Engelsche regeering en den koning van Egypte een ernstige cri sis bezig is te ontstaan. Men verwacht te Kaïro gebeurtenissen van groot be lang. Het bericht wordt uit Ankara beves tigd. Uit New York meldt Stefani voorts dat in Grieksche financieele kringen al daar soortgelijke geruchten de ronde doen. Van de Egyptische grens verneemt het D. N. B. dat tusschen den Egyptischen koning en den Britschen ambassadeur Lampson, een rechtstreeksch conflict aanstaande schijnt te zijn. Het zwaarte punt van de meenningsverschillen is de uitlegging van het Engelsch-Eyptische verdrag. Dit verdrag verplicht Enge land Egypte te helpen wanneer het aangevallen wordt, verplicht daarente gen Egypte niet Engeland te onder steunen, wanneer dit land oorlog voert. Alle overige Egyptische verplichtingen, voortvloeiende uit dit verdrag beperken zich tot het recht van doortocht van En gelsche troepen. Deze mogen uitsluitend aan het Suez-kanaal worden gelegerd. Het overige gebied mag slechts door hen betreden worden tijdens hun doortocht. De vliegvelden mogen door de Engel schen eveneens slechts gebruikt worden als doorgangsstations. De Engelsche ambassadeur en het Britsche opperbevel gaan thans, naar verluidt, met hun eisch veel verder dan den grondslag van dit verdrag. (D. N. B.) President Roosevelt heeft gisteren, naar Associated Press mede deelt, stappen gedaan tot de vorming van een coalitie-kabinet. Aan den Senaat is de benoeming van den republikein Knox tot minister van Marine en de benoeming van Stimson tot minister van Oorlog ter bevestiging voorgelegd. Knox was in het jaar 1936 de republi- keinsche candidaat voor het vice-presi- dentschap, terwijl Stimson minister van Buitenlandsche Zaken is geweest onder president Hoover.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1