Aan het Zoeklicht Afd. Zeeland C. B. T. B. De maatregelen ten aanzien van vleesch in blik. Volkskracht. Telegrammen De onderhandelingen over de staking der vijandelijkheden. Laatste Berichten Openbare Verkoopingen en Verpachtingen Marktberichten Burgerlijke Stand Wij waren er aan gewoon geraakt de laatste jaren, van ons goede landje aller lei kwaads te hooren vertellen. Er deugde hier nu letterlijk niets. Op financieel en economisch en sociaal gebied, was er bij velen alleen maar cri- tiek. Soms vroeg men zich in allen ernst af, waarom sommige menschen, die in ver gaderingen en kranten zoo'n groot woord voerden, maar niet liever een enkele reis namen naar een land, waar 't volgens hun zeggen zoo voortreffelijk heette te zijn. Maar nu hebben we sinds enkele we ken in ons land een D u i t s c h dagblad. En wie nu aan de critiek, die we hier steeds hoorden, gewend is, zou allicht denken, dat die Duitsche krant het nog wel een tikje erger zou maken. Niets daarvan echter. Dit blad prijst ons land als een g e - z e g e n d land, als een land waar het goed leven is. Het viel me op, dat ook speciaal onze koloniale politiek in bedoeld blad ge roemd wordt. Als ik zulke dingen lees ben ik weer eens trotsch Nederlander te zijn. Zooals ik me meermalen schaamde, als ik zag hoe zonen van ons eigen natio nale huis, het menschenmogelijke deden om van volk en vaderland onaangename en denigreerende dingen te zeggen.. OPMERKER. HET BESTUUR VERGADERT. Dinsdagmiddag vergaderde het Be stuur der afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Goes. De voorzitter, de heer C. de Putter, verwelkomde de aanwezigen, in het bij zonder den eere-voorzitter, den heer C. P. Vogelaar en den secretaris van den Bond, M r W. Rip. Voorts zeide hij, dat nu de verbindin gen eenigszins hersteld waren, het be stuur weer bijeengekomen was om de belangen van land- en tuinbouw te hel pen behartigen. Er is veel gebeurd sinds de laatste bespreking. Verschillende personen, w.o. ook uit het Zeeuwsche agrarische leven, zijn gevallen. Veel werd vernietigd en verwoest, onder meer ook het bureau van onze provinciale afdeeling, welk gemis dagelijks gevoeld wordt en dat zeer be lemmerend werkt. Doch we moeten dankbaar zijn voor hetgeen is behouden gebleven en dat ook wij werden ge spaard. De C. B. T. B. heeft tot taak krachtig mede te werken aan den wederopbouw van het economische leven in het alge meen, doch speciaal van land- en tuin bouw. Mr Rip hield vervolgens een oriëntee- rende beschouwing over verschillende agrarische aangelegenheden, aan het ein de waarvan een bespreking werd gehou den. Daarbij kwam o.m. het volgende ter sprake. Centraal secretariaat. Direct na de capitulatie werd door nauwe samenwerking der drie land bouworganisaties besloten een centraal secretariaat te vormen. Dit bestaat uit de drie secretarissen van de C.L.O.'s, aange vuld met vertegenwoordigers der land arbeidersorganisaties. Alle actie gaat over de Nederlandsche regeeringsinstan- ties. Oorlogsschade. Van het meeste belang is herstel der vervoergelegenheden, zoowel te land als te water, waaraan zeer hard gewerkt wordt. Daarbij komt de ten plattelande ge leden schade door inundaties, verdedi gingswerken, vernieling van boerderijen en ook tijdens de gevechtsacties. Het is noodig het algemeen volksbe lang, herstel van onze productie, in het belang der voedselvoorziening, voorop te zetten. Het Bureau Ontruiming onder leiding van Ir Staf werkt hieraan met de hulp van de Directie van den Landbouw, de Landbouwconsulenten enz. Kleinigheden moeten boeren en tuinders zelf herstel len. Er komen verschillende financieele regelingen, voorzoover die niet zijn ge troffen in bestaande wetten; materiaal is maar op beperkte schaal beschikbaar. Vordering paarden. De vordering van paarden ten behoe ve van het Duitsche leger is uitgesteld. Legerpaarden worden zelfs verkocht of ter beschikking van de landbouw gesteld. De verkochte paarden waren van min der goede kwaliteit. Het aantal was te gering, de prijzen te hoog. Misschien ware het mogelijk deze zaak provinciaal via den Voedselcommissaris te regelen. Brandstoffen. Aangedrongen werd de brandstoffen, voor zoover nog aanwezig, bij de boeren en tuinders te laten en niet centraal in te nemen, gevolgd door distributie. Voor al in Zeeuwsch-Vlaanderen Waar geen aanvoer kan plaats vinden, is dit vraag stuk nijpend, hoewel overal het gebrek aan benzine zich doet gevoelen. Pachtopdrijving. Dit verschijnsel heeft zich voorgedaan. De voorbereiding voor een noodpacht- wetsverordening heeft jammer genoeg te veel tijd gevorderd. Thans is er een maatregel gekomen van het Rijksbureau Voedselvoorziening waarbij de prijzen worden vastgesteld. Teeltregelingen. Tengevolge van de veevoederpositie zal, ondanks de verhoogde voederbouw, de Veestapel moeten worden ingekrom pen. Eerst komt daarvoor de kippenhoude- rij in aanmerking. Ten aanzien van de varkens is het beste het merken te laten voortbestaan. De rundveestapel moet niet te veel be perkt worden. Er zijn reeds en er worden nog veel heesten opgeruimd tengevolge van de oorlogshandelingen. Bovendien moet b.v. groenvoer veel meer benut wor den dan tot op heden. Secretariaat. Door verwoesting van het provinciaal bureau te Middelburg werd het secreta riaat voorloopig overgeplaatst naar Kerk plein 71 te Grijpskerke. De heer A. de Kam, die het secreta riaat heeft waargenomen tijdens het ge mobiliseerd-zijn van den secretaris, wordt hiervoor hartelijk dank gezegd. Jaarvergadering. Zoo mogelijk zal de jaarvergadering gehouden worden, dit najaar in Goes. Hierover zullen te zijner tijd nadere mededeelingen volgen. Onderwijs. Daar geen geld beschikbaar gesteld wordt voor oprichting van nieuwe land en tuinbouwscholen, dient het onderwijs in den vorm van cursussen zooveel mo gelijk bevorderd te worden. Het huis- houdonderwijs deelt hetzelfde lot. De cur sussen van den C.B.T.B. worden al weer hervat. Blad. De uitgifte van „Ons Zeeuwsch Plat teland" zal zoo mogelijk worden voort gezet. De C.B.T.B. hoopt juist in deze moei lijke dagen op waardige wijze de geeste lijke beginselen in het plattelandsleven te blijven indragen. Zooals wij hebben gemeld is het met ingang van 15 Juni verboden vleesch in blik te conserveeren (dit verbod geldt niet vopr de veehouderij-centrale) en af te leveren. Over de reden van dezen maatregel lezen wij in het vakblad „Vee- en Vleeschhandel" het volgende: Men heeft er zich nogal ongerust over gemaakt en sommigen denken al aan een schaarschte van vleesch en vet. Een tekort is er allerminst, onze veestapel staat nog op „export-capaciteit". En naar wij hopen wordt er alles op gezet ze zooveel mogelijk op capaciteit te hou den door opvoering der veevoederpro ductie. Maar het ligt voor de hand, daar er reeds belangrijke hoeveelheden fijne vleeschwaren en vleescheonserven naar Duitschland zijn verkocht en er nog veel geleverd zal worden, dat het noodig is een inventarisatie van de voorraden op te maken. Een factor van groot belang is ook de blik- en nog meer de tinvoor- raad. Van vertinde blikken is de voorraad zeer beperkt en nu de Veehouderijcen trale, welke thans ongeveer 10.000 zware en lichte varkens per week af neemt van de boeren, de lichte varkens, dus de zouters van 90 kg laat conser veeren in blik, terwijl de zwaardere var kens worden ingevroren nu is het zeer logisch, dat de normale vleesehcon- servenproduetie tijdelijk wordt stopge zet, om de stand van zaken op te maken. En daar er binnenkort een distributie van varkens komt, daar spreekt het weer vanzelf, dat er ook een reglemen teering voor de vleeschfabrikanten wordt ingevoerd.De Veehouderijcentrale heeft op het oogenblik een zeker surplus aan varkens op te ruimen. De Centrale gaat voorraden vormen, bedient zich daartoe van de baconbedrijven en vleeschwarenfabrieken en heeft dus de bereiding van vleescheonserven in blik afhankelijk gesteld van vergunningen en voorschriften door haar, de Veehoude rijcentrale, te verleenen. SPOEDIG TELLING VAN HONDEN. Distributie van huisdierenvoedsel wordt voorbereid. Van regeeringswege zal binnenkort, naar het „Vad." verneemt, een telling worden verricht van alle honden. Dit houdt verband met het feit, dat er voor onze trouwe huisvrienden een oorlogs- voedsel zal worden samengesteld naar voorschriften, die van hoogerhand ge geven zullen worden. Het voer zal wor den gedistribueerd. De samenstelling, die men op het oogenblik ontworpen heeft, en waarin geen dierlijk afval verwerkt is het zou gedeeltelijk uit fijngemalen aardap pelen bestaan belooft een weinig smakelijk en weinig voedzaam gerecht voor die dieren te worden. De voedsel- commlssie, waarin, naar wij vernemen, prof. dr W. F. Donath zitting heeft, zit echter niet stil en doet al het mogelijke om een betere samenstelling te berei ken. Het Duitsche noodvoedsel voor honden, aldus het blad, bevat n.l. wèl dierlijke bestanddeelen. Verder wordt medegedeeld, dat de voorbereidingen voor het verstrekken van voedsel aan honden en katten in zooverre gevorderd is, dat de formulie ren zijn uitgezonden door de sectie bij zondere diergroepen, 't Spelderholt 22 te Beekbergen, van de afdeeling veevoe derdistributie va nhet Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. Zij, die voor him hond of kat geen formulier ontvingen en dat zullen de ve len zijn, die nog nooit een aanvrage tot dat bureau hebben gericht, kunnen een formulier aanvragen, dat vóór 25 Juni dient te worden ingezonden. Blijkens het formulier zal niet alleen voedsel worden verstrekt voor de ras honden van kennels, ingeschreven bij den raad van beheer op kynologisch ge bied in Nederland, doch ook voor niet- rashonden en tevens voor raskatten. Over de te verstrekken hoeveelheid is nog niets bekend; voor de honden zal dit volgens de gewichten van de ver schillende rassen worden geregeld. Toen in Rusland het Bolsjewisme ze gevierde, dat den mensch verlaagde tot een willoos instrument, waren er, zegt het „Fr. D a gb 1.", Amerikaansche in genieurs, die met veel ambitie een be trekking in dat land aanvaardden. Daar was wat te bereiken! Daar was een ster ke arm, die alles kon dwingen. Door alle elementen gelijk te schakelen, konden de prachtigste projecten volgens een vast schema worden uitgevoerd. Met onwil lige of ook maar zelfstandige menschen had men geen moeite meer. Er was in genieurswerk te doen, niets meer en niets anders. Er kunnen dan in korten tijd op tech nisch gebied geweldige dingen tot stand worden gebracht. Breng het maar onder cijfers Maar die dingen zijn niet tot stand ge komen door volkskracht. Even min als de pyramiden van Egypte. Wan neer de geschiedschrijver de taak der pyramiden verklaart, wijst hij er op, dat deze machtige bouwwerken er getuigenis van geven, hoe één sterke wil heel een volk gedwongen heeft tot dit werk. Het is niets dan de zelfverheer- 1 ij king van één opper- machtigen gebieder. Volkskracht wordt op gansch andere wijze openbaar. Men kan ze zien in ons eigen Fries land. Daar heeft een boerenbevolking, meest weinig kapitaalkrachtige pachtboeren, een gansche rij van coöperatieve zuivel fabrieken gesticht met een centrale over kapping. Diezelfde boeren hebben ook op andere terreinen van productie-ver werking en afzet samen heel wat tot stand gebracht. Woningbouwverenigingen zorgen voor betere woningtoestanden. Vakvereenigingen brachten aan de ar beiders een betere positie en een beter besef van hun taak. Op stoffelijk gebied werd er zoo veel gedaan. Op geestelijk gebied niet minder. Vele tientallen kerken zijn gebouwd zonder eenige steun uit een publieke kas. Scholen werden opgericht en in stand gehouden ten koste van groote offers. Bij al deze dingen was het de v r ij e, zelfstandige overtuiging der menschen, die van binnen uit hen drong tot activiteit, zoodat zij den truffel gingen hanteeren. Samen bouwden zij en ze waren trotsch op wat zij door eigen initiatief tot stand hadden gebracht. Het schoonst is deze activiteit, als de geestelijke overtuiging, de moed en de gehoorzaamheid des geloofs de krach ten zijn, die tot aanpakken en volharden roepen. Dat is openbaring van volkskracht. Als wij willen bouwen aan de toe komst, dan moeten wij bovenal er naar streven, om die volkskracht, die zóó openbaar werd, te bewaren en in vrij heid te behouden. Het is gemakkelijk, te vragen, of het voor ons geregeld en beslist mag wor den. Het is even moeilijk als schoon, te ge tuigen en te toonen, dat wij zélf in vrij heid verder onzen weg willen banen in aansluiting aan wat in de laatste decen niën werd bereikt. Niet de pleziervaarders, die zich in een lange rij laten sleepen, maar de koe ne zeilers, die zelf hun weg vinden in alle seizoenen en bij de schraalste win den, dat zijn de ware mannen van het Noorden. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN SAN SEBASTIAAN. (Stefani.) De kinderen van Koning Leopold van Bel gië zijn de internationale brug te Irun gepasseerd en zullen via Spanje naar Portugal gebracht worden. DE FRANSCHE TROEPEN AAN DE ITALIAANSCHE GRENS. ROME. De Popoio di Roma meldt uit Genève, dat de Fransche troepen aan de Italiaansche Alpengrens bevel zouden gekregen hebben zich uit de meest voor uitgeschoven stellingen terug te trek ken. DE SOVJET-GEZANT TE BOEKAREST. BOEKAREST. D.N.B. De nieuwe Sovjet-gezant te Boekarest is heden morgen uit Moskou alhier aangekomen en heeft zjin werkzaamheden aangevan gen. GENEVE. D.N.B. De Fransche radio deelde hedenmorgen mede, dat de Fran sche gevolmachtigden voor de staking der vijandelijkheden, gisteren van een vliegveld in Zuid-Frankrijk zijn ver trokken. Het vliegtuig waarmede de ge volmachtigden reizen, was wit geschil derd, om het kenbaar te maken. Voorts deelde de Fransche radio mede, dat over den verderen gang van zaken volkomen stilzwijgen bewaard wordt en dat noch de namen der gevolmachtig den, noch plaats en tijd der bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de Rijksregeering bekend gemaakt worden. FRANSCHE BESCHULDIGING VAN DUITSCHE ZIJDE TEGEN GESPROKEN. BERLIJN. (D.N.B.) De Fransche ra dio en Reuter te Londen verspreiden een blijkbaar van het Fransche opperbevel komende oproep tot de Fransche en Britsche troepen welke aldus luidt: Volgens de berichten rukken de vij andelijke colonnes onder de bescherming van de witte vlag op om zonder strijd belangrijke vorderingen te maken. Het D.N.B. is van officieele zijde ge machtigd te verklaren, dat er geen be velen van dezen aard gegeven zijn. Duit sche troepen behalen hun successen met hun wapenen, niet met bedriegerijen. GEHEIME ZITTING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS.- LONDEN. (Reuter.) Het Lagerhuis zal volgende week opnieuw in geheime zitting bijeen komen. Reuter verneemt, dat hierin de kwes tie van den aanvoer van levensmiddelen besproken zal worden. EEN FRANSCH OVERZICHT VAN DEN MILITAIREN TOESTAND. BORDEAUX. Officieel werd gister avond medegedeeld, dat de vijand in de richting van Nantes oprukt. Ten Zuiden van den middenloop van de Loire heb ben de Franschen zich teruggetrokken. Vijandelijke troepen-eenheden dringen door in de richting Lyon en Amberieux. In den Elzas en Lotharingen worden de krijgsverrichtingen voortgezet. Voorts werd officiéél medegedeeld dat het Fransche leger als gevolg van aan vallen door zware gemotoriseerde divi sies in verscheiden groepen is gesplitst, die, hoewel zij in de minderheid zijn, den strijd krachtig voortzetten. Onze Westelijke strijdkrachten, zoo vervolgt de mededeeling, onder bevel van de generaals La Laurencie en Lang- lois trekken zich op Bretagne terug. De troepen bieden den vijand aan de middenloop van de Loire opnieuw ver zet. In de Champagne werden onze linies door den vijand op twee plaatsen door broken en probeeren de Duitschers naar Dyon op te rukken. In Lotharingen hebben de troepen ba taljons gevormd die stand houden. Door voortdurende aanvallen dringt de vijand echter langzaam ten Westen van de Vogezen op. Ook het leger in den Elzas moet wij ken. ZIJN VERLOOFDE GEDOOD. AMSTERDAM. De rechtbank heeft vandaag den expediteur, die in den nacht van den 27 December in de Vijzel straat zijn gewezen verloofde met een mes neerstak, tengevolge waarvan zij overleed, veroordeeld tot een gevangenis straf van 15 jaar. Het O. M. had 10 jaar geëischt. GROOTE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. LONDEN. Reuter. Naar gemeld wordt heeft de tweede groote luchtaanval op Engeland plaats gehad in den nacht van 19 op 20 Juni. In het N.O. des lands duurde het luchtalarm ongeveer vier uur. Men hoorde het afweergeschut en het ontploffen der bommen. Des nachts werd nog in vele andere streken van Engeland luchtalarm gemaakt, zelfs in Schotland. Wemeldinge. Gisteren werd ten over staan van Notaris J. C. Kram te Ka- pelle, in de herberg van mej. A. Kor- stanje alhier, publiek geveild 11 percee- len kersen, waarvan 9 perceelen werden verkocht. Perc. 1. Voor de wed. L. Dominicus, boomgaard „Huisdijk" aan Jan Hame link Johz., voor f128; perc. 4. idem boomgaard „Zoete slagveld" aan C. Veerhoek voor f76; perc. 2 en 3 inge houden. Voor Erven P. Lindenbergh, boom gaard aan den Bierweg aan Abr. Vleu gel Mz., voor f-5, idem voor dezelfde, boomgaard „Hofsteedje" aan Jan de Schipper Cz., voor f 55idem voor de zelfde, boomgaard „Achter de Kerk" aan C. Veerhoek voor f 25. Voor Chr. C. de Zeeuw, boomgaard bjj de hofstede van J. Vleugel Cz., voor f35. Voor C. A. de Zeeuw, boomgaard aan den grintweg, aan Joh. Hamelink voor f25. Voor erven Houtekamer boomgaard „Blauwhuis" aan D. Jere- miasse Pz. voor f 25. Voor het Burger lijk Armbestuur, boomgaard aan den Bierweg, aan Jac. Houtekamer Jz. voor f 5. Het gewas is zoo miniem als in geen jaren is voorgekomen. B\j de gem.-politie is als gevonden gedeponeerd een gouden ring. (Belange loos bericht.) Juni. 21 Meliskerke, Timmermansinventaris, Batten. 22 Goes, Inboedel, v. Dissel. 26 Goes, Inboedel, de Kok. 31 Yerseke, Hofstede, v. Dissel. 31 Middelburg, Hofstede Schooneveld, v. d. Harst. MIDDELBURG. Veiling van 19 Juni. Spinazie 815, Postelein 416, Mos- krul 24, Zuring 1, Wagenaarsboonen 28, Suikerboonen 3841, Stoksnijboo- nen 4244, Stamsnijboonen 2436, Stamprincessenboonen 4145, Tuinboo- nen 48, Doppers 813, Peulen 916, Andijvie 25, Waschpeen 35, Uien 23, Spitskool 44.5, alles per kg.; Peen 58, Kroten 2.56, Uien 1.54, Selderie 24, Peterselie 12, Rabarber I4, Radijs 2, alles per bos; Bloem kool 216, Andijvie 23, Kropsla 1, Komkommers 510, alles per stuk. Fruit: Tomaten 2032, Aardbeien 20 25, Roode Bessen 2533, alles p. kg. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Kleine veiling. Fruit: Aardbeien 8 24, Luikenaars 812, Hollanders 25 30, Meikersen 30, alles per 100 kg. Groenten: Andijvie 8, Dubb. Princes- seboonen 45, Wagenaarsboonen 3841, Stamsnijboonen 30, Doperwten 1016, Peulen 1617, Tuinboonen 912, Pos telein 1116, Spinazie 513, Tomaten 15—31, Nieuwe Aardappels 6.509, id. drielingen 56, id. kriel 3.504, oude Aardappels 35, alles per 100 kg.; Kroten 78.50, Rabarber 2.504, Ram menas 1.505.50, Sjalotten 3, Selderij 2.503, Wortelen 6.5013, alles per 100 bos; Andijvie (breedblad) 4.50, Bloemkool 2.5017, Kropsla 12.20, Komkommers 69, alles per 100 stuks. KAPELLE. Veiling van 18 Juni 1940. Aardbeien 819, Hollanders 24, Vroege Kersen 1113, Meikersen 1517, Hang- blad 12, Porceleinkersen 13, al les per kg. Veiling van 19 Juni 1940: Aardbeien 919, Meikersen 1626, Hollanders 18 33, Vroege Kersen 811, Porcelein kersen 910, Zwarte Kersen 1517, Hangblad 912, Limburgers 2126, Vroege v. Werden 2527, Luikenaars 79, Suikerkersen 1315, Early Ri vers 3032, Spietjes 12, Roode Bessen 2022, Frambozen 4050, Doperwten II12, Tuinboonen 89, Bospeen 57, Kroten 5, Komkommers 58.5, Aardap pels 48, Radijs 2, alles per kg.; Krop sla 1.402.70 per 100 krop; Koolplan- ten 1620 per 100 stuks; Kippeneieren 3.70 per 100 stuks. THOLEN. Veilingsvereeniging „De Eendracht". Eerste aardappelveiling nieuw seizoen. Eerstelingen gewone per 100 kg f 6,11 f 7,58, idem drielingen per 100 kg f 6,03f 6,04, Kriel per 100 kg f 5.05. De aanvoer was goed en het beschot en de kwaliteit zeer bevredigend. THOLEN. Boternoteering van Donder dag 20 Juni. Roomboter per pond f 0,85, Boereboter per pond f0,80. Eieren per 10 stuks f4. VLISSINGEN. Geboren: Jacobus Jo hannes z. v. Arij de Kubber en Dina Floresse; Anneke d. v. Pieter Groen en- berg en Maria Helena Tavenier; Irene d. v. Herman Nicolaas Speijer en Aagje Schol; Wim z. v. Andries Caljouw en Paulina Polderman; Adriaan Johan en Gerard Theodoor Anton zoons v. Jaco bus Petrus Ossewaarde en Betsij van Bruggen. Overleden: Johannes Pieter Meurs 77 j., wedn. v. Maria Boone; Jan van den Bosse, 40 j. geh. met Justine Johanna Elisabeth Braber; Jan van Elsacker 84 j., geh. met Jannetje Verrijzer; Jan Lorier 47 j., geh. met SuzannaTzeboud; Adriana Meulmeester 85 j., wede. v. M. Mulder. Ondertrouwd: Christiaan Verhage 24 j. en Johanna Catharina Vermeulen 23 j.; Jacob Kruidenier 25 j. en Susanna Adriana de Baare 23 j. Getrouwd: Pieter Johannes Tisse- rand 26 j. en Geertje Steenhaard 17 j. (P. Z. C.) Van 815 Juni. OOSTKAPELLE. Geboren: Willem z. v. Willem Hoogedeure en Christina Schoe. Getrouwd: Jan Joosse 26 j. en Jan netje Geldof 26 j.; Cornelis Jobse 25 j. en Maatje den Hollander 22 j. (P. Z. C.) Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3