MIDZA-ZAKEN 451 Uit de Provincie 00K MET STAMKAART Werk in eigen land. OF DISTRIBUTIEBON Onderwijs Nachtelijke aanval op Dusseldorp. Egyptische steden worden geëvacueerd. De oorlog breidt zich uit in het Naburigs Oosten. Fransch Indo-China. blijft U welkom in Kerknieuws de Loire te overschreden. In Bourgondië stooten snelle troepen reeds door in de richting Lyon. Ten Westen van Mulhausen z\jn de Franschen in Belfort afgesneden, na een vergeefsche poging zich met de terug trekkende troepen te vereenigen. In de Vogezen zijn wij tot Minstres opgerukt. Nancy is genomen. Met Rijn- Marne-kanaal ten Oosten van Nancy is in een breed front overschreden. In de Maginot-linie biedt de vijand ter weers zijden van Diedenhofen nog weerstand. Stoottroepen hebben troepenverzamelin gen en colonnes uit elkaar gedreven. Lunéville en de vesting Toul zijn ge nomen. De Duitsche vlag wappert op den Dom van Straatsburg. By Cherbourg is een koopvaardijschip van 17.000 ton door bommen tot zinken gebracht. In Engeland hebben vliegers tankkampen aan de Theemsmonding aangevallen en in brand gestoken. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht weer Noord- en West-Duitschland aangevallen en hun bommen op niet mi litaire doelen geworpen. Hierbij zijn 18 dooden onder de burgerlijke bevolking gevallen, waaronder eenige personen die zich niet in de schuilkelders hadden be geven. De vijandelijke verliezen bedroegen zes vliegtuigen. Vijf van onze machines worden vermist. Met de inneming van Cherbourg en Rennes, aldus het D. N. B., is zoowel Normandië als het geheele Bretonsche gebied onttrokken aan ingrijpen van En geland. Cherbourg was in de eerste plaats als steunpunt voor de Fransche marine van groote beteekenis. Het speelt echter ook als handelshaven een belangrijke rol. In verband met het bombardement op groote tankopslagplaatsen aan de mon ding van de Theems, wijst men er te Berljjn op, dat de Londensche haven bij de voorziening van Engeland een zeer groote rol speelt. Via de Londensche ha veninstallaties worden ongeveer 18 mil- lioen Engelschen voorzien van voedings middelen, kleeding, etc. De hervatting van de strijdhandelingen tegen de En- gelsche kust moet bij langeren duur practisch tot een volledige blokkade van de belangrijkste Engelsche haven leiden. HET ITALIAANSCHE LEGER- BER1CHT. Het algemeen hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt: Onze verkenningsvliegtuigen ter zee hebben een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. In den sector van Noord-Afrika is de toestand ongewij zigd. In Oost-Afrika werd een tegen aanval ondernomen op een Engelsche colonne, die gesteund door gevechtswa gens gepoogd had in onze linies door te dringen en daarbij de Italiaansche vlag had geheschen. De colonne werd ver dreven. Onze luchtmacht heeft aanvallen on dernomen op vijandelijke luchtbases en drie vliegtuigen in brand geschoten. Vijandelijke toestellen hebben een dorp op het platteland gebombardeerd, waar bij drie vrouwen en eenige kinderen ge- door werden. Gisternacht heeft de vijand vluchten boven Italiaanseh ge bied ondernomen en eenige bommen uit geworpen boven de centra van Ligurië en Piemont. Er vielen geen slachtoffers te betreuren. De schade is zeer gering. WAT FRANKRIJK MELDT. Volgens een Havasbericht uit Bor deaux wordt van Fransche zijde ge meld: De vijand oefent krachtigen druk op onze stellingen in Normandië en Bre- tagne. Duitsche afdeelingen zijn opge rukt tot Cherbourg en Rennes. Om Cha teau Dun woedt een hevige strijd. Eeni ge bruggen over de Loire, b\j Orleans en bij Nevers, werden door den vijand bezet. Tusschen de Loire en de Vogezen dringt de vijand op tot aan de Jura. Voorts is in den Elzas een hevige strijd gaande. Bij een nachtolijken Engelschen lucht aanval op de binnenstad van Dussel dorp is de president van politie, S.S.- Obergruppenführer Weitzel, getroffen. (D.N.B.) BOMMEN OP RECKLINGHAUSEN. D.N.B. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag bommen geworpen op de open stad Recklinghausen waarbij niet-militaire doelen werden getroffen. Eén bom viel vóór den kelder van een woonhuis. Ver scheidene personen werden gedood. Naar te Londen verluidt, worden op het oogenblik in Egypte verschei dene steden geëvacueerd. Duizenden in woners zouden reeds uit A.lexandrië zijn vertrokken. De Belgen in Egypte zou den naar den Belgischen Congo worden gebracht. Naar voorts door de „Tribuna" uit Alexandrië wordt gemeld, hebben alle in Egypte wonende Japansche vrouwen en kinderen bevel gekregen onmiddel lijk te vertrekken. Na het vertrek van den Egyptischen gezant te Rome naar Zwitserland wordt thans de Italiaansche gezant te Kairo terug verwacht. Uit Transjordanië wordt gemeld, dat Italië zich met dit land in oorlog be schouwt. In verband hiermede hebben de autoriteiten reeds maatregelen ge troffen om de Italianen die in Palestina wonen, te interneeren. JAPANSCHE DREIGEMENTEN. Domei meldt uit Tokio: Overeenkomstig het besluit dat Dins dag genomen is door het beperkte Ja pansche kabinet, heeft de vice-minister van buitenlandsche zaken, Tani, giste ren den Franschen ambassadeur Arsene Henry, op zjn departement ontvangen. Wijzende op de hulp welke Fransch In do China aan de regeering van Tsjiang Kai Sjek verleend heeft, verzocht Tani den Franschen ambassadeur, dat Fransch Indo China stappen zal onder nemen om vrijwillig een einde te maken aan de hulpverleening aan de regeering te Tsjoengking. De ambassadeur be loofde het Japansche verzoek aan zijn regeering te zullen overbrengen. Gezaghebbende waarnemers gelooven, dat ingeval Fransch Indo China vol hardt in het verleenen van hulp aan de regeering te Tsjoengking, en niet vol doet aan het Japansche vertoog, de Ja pansche expeditiestrijdkrachten genood zaakt zouden zijn tot een zoodanig op treden over te gaan als noodig is om „Fransch Indo China te zuiveren van zijn anti-Japansche karakter". VORSTELIJKE PERSONEN ONTVLUCHTEN FRANKRIJK. Te Irun zijn ex-keizerin Zita en aarts hertog Otto aangekomen, die uit Frank rijk gevlucht zijn. Naar men zegt, willen zij naar Portugal doorreizen. Voorts zijn in Spanje de infanten Francisco, Maria Isabel en Maria Antonia van Bourbon- Parma, alsmede de groothertogin van Luxemburg aangekomen. DUFF COOPER VOOR DE RADIO. De Britsche minister van voorlichting Duff Cooper heeft een radiorede, gehou den, waarin hij verklaarde het lot van Frankrijk te betreuren gezien het feit, dat Engeland in het Fransche leger zijn sterkste actiefpost heeft verloren. Cooper meende voorts, dat het pro bleem voor Engeland in de toekomst ern stig is, doch wel eenvoudiger omdat het front aanzienlijk korter is geworden. Hij beschouwde in dit verband den Atlan- tischen Oceaan als een krachtige rug dekking, welke Engeland in den strijd zou beschermen. Hij beweerde, dat aan de andere zijde van dezen oceaan de Vereenigde Staten en alle landen van Midden- en Zuid-Amerika hun hulpbron nen ter beschikking van Engeland zou den stellen. Ondanks het falen van den blokkade-oorlog, stelde Cooper tenslotte zijn hoop op dit middel, waarbij hij ver klaarde, dat Engeland een langdurigen oorlog kan doorstaan. Voor het Beursstation in de Maasstad worden noodloketten aangebracht, zoodat de heropening van deze belangrijke spoorwegverbinding spoedig haar beslag zal krijgen. HERSTEL DER SLUIZEN EN BRUGGEN TE TERNEUZEN. Naar de Tern. Crt. verneemt wordt er door den Rijkswaterstaat naar gestreefd te Terneuzen allereerst het kanaal langs de middensluis voor de scheepvaart toe gankelijk te maken. In plaats van een noodbrug over het binnensluishoofd zal een brug gelegd worden over het hooge buitensluishoofd, zoodat de schepen met gestreken mast de sluis zouden kunnen bereiken. Het maken dier brug is opge dragen aan de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Het binnensluishoofd zal, om daar te kunnen passeeren eerst moeten vrijge maakt worden van de klep der vernielde ophaalbrug. De middensluis wordt thans reeds ge bruikt om ligplaats te bieden aan vracht schepen voor lossen en laden, hetgeen al een groot gemak biedt boven de gelegen heid die daarvoor bestond in de buiten haven. Verder is een aanvang gemaakt met werkzaamheden om ook het schutten langs de Oostsluis mogelijk te maken. Voort bestaat de mogelijkheid om met niet te groote en weinig diepgaande sche pen langs de wrakken der bruggen te Sluiskil te passeeren, zoodat het mogelijk is geworden per schip producten tus schen Terneuzen en Sas van Gent af en aan te voeren naar de mid densluis te Terneuzen, van waar dan verder vervoer met in de sluis gemeerde schepen,' na overlading mogelijk is. Jhr W. J. de Jonge, f In den ouderdom van 82 jaar is te Nijmegen overleden Jhr W. J. de Jonge, oud-ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen. De heer de Jonge werd op 16 Pebr. 1858 te Middelburg geboren. REGELING VOOR DE PANNEN- LEGGERS. In de Staatcourant van gisteren is op genomen crisis-steunbeschikking 1940 (Pannenleggers), volgens welke uit het Landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend aan de pannenlegers. Tot de groep pannenleggers zullen worden toe gelaten degenen, die gewoon zijn dak pannen als collecteurs van oesterbroed uit te zetten. De steun zal voor bedrijven met 50.000 dakpannen of minder 3.5 cent per dakpan bedragen; voor bedrijven met 100.000 dakpannen of minder doch meer dan 50.000: 2.5 cent per dakpan, met dien verstande dat aan een bedrijf van deze categorie ten minste f 1750 zal worden uitgekeerd; voor bedrijven met meer dan 100.000 dakpannen: 1.5 cent per dakpan, met dien verstande dat aan een bedrijf van deze categorie ten minste f 2500 zal worden uitgekeerd. Het aantal dakpannen, waarover krachtens deze beschikking steun zal worden uitgekeerd, moet door den be trokken pannenlegger in het seizoen 1940-1941 vóór 1 September worden uit gezet en als collecteurs van oesterbroed gebezigd, met dien verstande, dat voor zoover bovenbedoeld aantal het in het seizoen 1939-1940 uitgezette aantal dak pannen overtreft, geen steun zal worden uitgekeerd. Voorts zijn in de beschikking opgeno men de voorwaarden om voor uitkeering van steun in aanmerking te komen. MIDDELBURG. PLATTELANDSVROUWEN, OOK VOOR U IS ER WAT TE DOEN. Bij het comité voor kleeren enz., dat in de Singelstraat zetelt komen ook per sonen, die gaarne boerenkleeren zouden hebben. Daarom zullen de plattelands vrouwen een goed werk doen door eens na te gaan of er onder hun kleeren niet iets is dat voor de slachtoffers van het tragisch gebeuren kan worden afgestaan. Laten zij eens denken aan de Zeeuw- sche, die in Holland werkzaam is en een maand loon voor leniging van den nood afstond. DE PAARDENMARKT TE MIDDELBUGR. Volgens een juist gebleken advies van deskundige zijde heeft het gemeente bestuur besloten heden de jaarlijksche .paardenmarkt voortgang te doen heb ben. Er is een groote aanvoer geweest, terwijl ook het aantal kooplieden van elders groot was. Benzinegebrek en vor dering van paarden heeft de vraag naar de viervoeters doen toenemen en het is zeer gewenscht, dat er door het stellen van marktprijzen ook in de toekomst een basis voor verkoop bij de paarden fokkers bekend wordt. De aanvoer van paarden bedroeg 249 (vorig jaar 432). De volgende prijzen werden besteed: Veulens f90f175, 1-jarige f 200f 300, 2-jarige f 300 f 425, 3-jarige f 400f 550, oudere tot f 600. Er werden ongeveer 150 paarden verkocht. Er was een druk bezoek. VLISSINGEN. DS VOSSERS HERSTELD. Naar wij vernemen is Ds D. J. Vossers Ned. Herv. predikant alhier, die bij het bombardement op eersten Pinksterdag ernstig werd gewond, thans weer zoo goed als geheel hersteld. REPETITIES HERVAT. De Chr. Zangvereeniging „Hosanna" heeft gisteravond haar gewone repetities weer hervat. Ook enkele andere vereenigingen zijn haar werkzaamheden weer begonnen. ZUID-BEVELAND. Yerseke. J. A. E c k h a r d t Giste ren is hier onverwacht op 81-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Eek- hardt, die verschillende functies be kleedde. Hij was vanaf 6 Aug. 1909, dus byna 31 jaar, kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, vanaf 19 Maart 1914, dus ruim 26 jaar, bestuurslid der Coöp. Boe renleenbank en sinds 1918, dus 22 jaar, voorzitter der Ned. Hery. Schoolvereen. Bezoek van den Com missaris der Koningin. Gisteren bezocht de Commissaris der Ko ningin in onze provincie, vergezeld van enkele andere heeren, deze gemeente. Onder leiding van Burg. en Weth. werd de oorlogsschade opgenomen. WALCHEREN. Westkapelle. De Commissie voor het Militair Tehuis alhier kwam nu dit Tehuis is opgeheven Maandagavond in eindvergadering bijeen. De voorzitter, Ds W. Reus, deelde mee dat er een batig slot was ten bedrage van f 92,87, welk bedrag nog eenige ver MIOZA-ZAKEN blijven coulant, blij ven goedkoop en blijven U de waar devolle Midza-bonnen verstrekken. Midza-clienten ontvingen deze week GULDEN aan Midza-Premle's. Eerstvolgende busllchting a s. Maandag ZUID- EN NOORD- BEVELAND. mindering zal moeten ondergaan, daar nog eenige rekeningen te betalen zijn. Zij, die nog iets van genoemde com missie te vorderen hebben, dienen zich daartoe nu onverwijld tot den penning meester te wenden. Besloten werd den inventaris van het Tehuis en het batig slot te bewaren voor eventueel voorkomende gelegenheden. Bij monde van den voorzitter werd een hartelijk woord van dank gebracht aan den heer J. Verhage te Koudekerke, die als gemobiliseerde alhier vertoefde en op buitengewoon actieve wijze de zaken van genoemd tehuis verzorgd heeft. Met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dit werk daad werkelijk hebben bijgedragen, alsmede aan de bevolking van Westkapelle, die door gulle inteekening op de lijst voor het Militair Tehuis dit werk financieel mogelijk maakte; sloot de voorzitter de vergadering. NOORD-BEVELAND. Colijnsplaat. Door het comité, dat hier gevormd is als onderdeel van het Nat. Hulpcomité 1940, is ingezameld een be drag van f 2500. Verder is nog ontvan gen een bedrag van f 70 voor het Cen traal Comité voor den gewonden en zie ken soldaat. De leden van het comité betuigen hun hartelijken dank voor de" spontane blij ken van medeleven met het lot van onze getroffen landgenooten. In de verg. van 't Waterschap Oud en Nieuw Noord-Beveland waren 41 van de 60 ingelanden tegenwoordig of ver tegenwoordigd. Aangenomen werden de voorstellen van het bestuur over te gaan tot ver hooging der pachten van waterschaps- gronden en tot herziening der tarieven van haven- en liggelden, benevens tot het plaatsen van een muur op een ge deelte van den zeedijk van de Nieuw- Noord-Bevelandpolder. De rekening over 1939/1940 werd vast gesteld op een totaal ontvangst van f 92.908,66 en uitgaaf van f 72.710,31, batig saldo dus f20.198,35. Aan Bestuur en ontvanger-griffier werd decharge voor hun beheer ver leend. De begrooting 1940/1941 werd vastge steld op een ontvang en uitgaaf van f 80.137,17 met een post onvoorzien van f 30.073.09. Het dijkgeschot werd van f 28 op f 25 per ha gebracht. De aftredende gezworenen, dhrn M. de Regt Marc.z. en A. C. Hage werden als eerste op de lijst van aanbeveling geplaatst. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heusden (toez.), K. M. Vogel, cand. te Hilversum. Te Harlingen (toez.), M. H. Bolkestein te Drogeham. Geref. Kerken. Beroepen te Ambt-Vollenhove (Ca- doelen), G. Spijker, cand. te Schiedam. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Harlingen-Medemblik, G. F. S. Stegenga, prop. te Deventer. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Heerde, T. H. Penninga te Oude Pekela. Geslaagd voor voorloopig machinis tendiploma dhr F. J. v. Vermandei te Middelburg. A. Boot f Te Groningen is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer A. Boot, rustend hoofd eener Geref. school te Groningen, voor heen onderwijzer teiZierikzee en hoofd van de Chr. school te K r u i n i n- g e n. „Vrederust", Op 18 en 19 Juni werden alhier do examens gehouden voor het verpleeg- personeel. Aan het overgangsexamen van het 1ste naar het 2de leerjaar namen deel 5 broe ders en 17 zusters. Hiervan slaagden de broeders H. P. Beijer, M. Reijnhout en W. van Wouwe en de zusters: M. W. van Bracht, M. G. Coomans, H. H. van Dier- men, D. A den Engelsman, N. T, Franse, Over het eventueel te werk stellen van Nederlandsche werkloozen in Duitsch- land, maakt Dr M. D. Dijt in „Schakels" enkele opmerkingen, die zeker overwe ging verdienen. „Hoewel wij het uiteraard principieel toejuichen, dat ieder, die werken kan en wil aan passend werk geholpen wordt, waar dan ook, spreekt het vanzelf, dat hfet uit nationaal oogpunt de voorkeur verdient, dat dit werk in het land zelf wordt gevonden. Tot op zekere hoogte is het een na tionaal verlies, niet slechts mate rieel, maar ook cultureel, wanneer een belangrijk deel der bevolking in het bui tenland aan het werk wordt gezet. Dit geldt nog meer voor den arbeid, dan voor het kapitaal. Wij hebben steeds op de verkeerde zijde van het aanwenden van nationaal kapitaal in het buitenland gewezen en zouden in normale omstan digheden ook groote bezwaren tegen het laten werken van groote aantallen Ne derlandsche arbeiders in het buitenland opwerpen. Wij herhalen, dat werk in het buiten land beter is dan heelemaal geen werk, doch wij wijzen er- met nadruk op, dat allereerst getracht moet worden zooveel mogelijk werkgelegenheid in het eigen land te scheppen." Het is nog niet geheel duidelijk hoe de economische politiek in de toekomst geregeld zal worden, maar één ding vraagt thans reeds de aandacht, n.l. de prijzenpolitiek. „Voor een behoorlijk economisch leven was 't prijspeil in ons land te laag, voor al voor de agrarische produc ten. De toestand op het platteland is als gevolg daarvan zoodanig, dat de boe ren zoo weinig mogelijk laten doen. Een verruiming van de werkgelegenheid heeft dus mede tot voorwaarde een verbetering van het prijspeil. Tot nu toe blijkt uit niets, dat de be looning van den boerenarbeid verbeterd wordt. Wel worden er meer tuinbouw producten verkocht, maar de prijzen zijn nog niet zoodanig, dat van welvaart in den tuinbouw sprake kan zijn. Ook de prijzen, waarvoor onze zuivelproducten naar het buitenland gaan, laten geen belangrijke verruiming van werkgelegen heid op het platteland toe." Een groote moeilijkheid hierbij is, dal we ook hierin voor een groot deel afhan kelijk zijn van het buitenland. Toch verdient de zaak die hier wordt aangesneden ernstige overweging. Het gaat bij het tewerk stellen van een belangrijk deel der bevolking niet alleen om persoonlijke, maar ook om nationale belangen. A. W. A Geenen, I. L. Groenewegen, M. Hoekveen, C. Kloosterman, N. Knöps, J. J. J. Koeman, L. M. Kooman, M. C. Maat, L. Tukker, D. J. v. d. Vrede en T. Vijf- vinkel. Aan het overgangsexamen van het 2e naar het 3e leerjaar namen deel: 1 broe der en 16 zusters. Hiervan slaagden broe der J. v. d. Leek en de zusters A. M. van Alphen, J. Beens, N. Dieleman, L. E Klootwijk, A. van Liere, E. Meeuwsen, C Nieuwenhuijse, H. van Ooyen, P. N. Suur mond, E. M. Tavenier, J. Uijl, M. Ver- kerke en J. Vos. Aan het overgangsexamen in de Theo logische vakken van het 1ste naar het 2e leerjaar namen deel: 5 broeders en 17 zusters. Hiervan slaagden I. L. van As. H. P. Beijer, M. Reijnhout en W. van Wouwe en de zusters: M .W. van Bracht M. G. Coomans, D. A. den Engelsman, N T. Franse, A. W. A. Geenen, J. L. Groe newegen, M. Hoekveen, C. Kloosterman N. Knöps, J. J. J. Koeman, L. M. Koóman M. C. Maat, L. Tukker, J. L. Visser, D. G v. d. Vrede en T. Vijfvinkel. Aan het overgangsexamen in de Theo logische vakken van het 2de naar het 3de leerjaar namen deel 1 broeder en 11 zusters. Hiervan slaagden broeder J. v d. Leek en de zusters: A. M. v. Alphen, J Beens, M. Ie Comte, N. Dieleman, A. van Liere, E. Meeuwsen, C. Nieuwenhuijse P. N. Suurmond, E. M. Tavenier, J. Uijl. M. Verkerke. Aan het eindexamen in de geloofsleer namen deel: 1 broeder en 7 zusters. Hier van slaagden broeder J. v. d. Ham, en de zusters T. de Bel, G. C. Geuze, D. A. Koole, J. Koole, S. Lourens en J. C. de Regt. NEDERLAND—BRUGGENLAND. Het aantal bruggen in Nederland, waarvan er thans enkele door het oor logsgeweld zoo deerlijk zijn verminkt, wordt op 10 20.000 geschat. Dat zijn uitsluitend de bruggen op de openbar" wegen. Ontelbaar zijn de bruggen en de bruggetjes op de niet-openbare wegen: haar aantal is zelfs onmogelijk te schat ten. In Nederland met zijn vele water is de brug te allen tijde een onmisbare ver keersweg geweest. Ook wel eens een uitweg. Een uitweg voor hen, die te laat op school of op kantoor kwamen en als motief konden opgeven, dat „de brug om hoog was" en zij moesten wachtenl Menige ouderwetsche brug is in het moderne verkeer echter een obstakel ge bleken. Zij klapte op of draaide los, juist als wij er aan kwamen; soms kostte ze ons geld als we tol moesten betalen. Maar ze was toch altijd te verkiezen bo ven een veerpont, die net weg was als wij arriveerden, die om het half uur of het uur voer en ons geduld op een zware proef stelde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2