Voor de oorlogsslachtoffers. Dagblad voor de Provincie Zeeland Stichting „Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland" opgericht Buitenland De vredesvoorwaarden van Duitschland en Italië zullen hard zijn. EERSTE BLAD Uit de legerberichten. DONDERDAG 20 JUNI 1940 54c JAARGANG - No. 217 De slachtoffers van het oorlogsgeweld organiseeren zich. Maar edelmoediger dan die van Versailles. Engeland verbiedt het binnenloopen van schepen in Fransche havens. Geen bemiddeling van Roosevelt. Mogelijkheid van invasie uit de iucht door de Times ontkend. Cherbourg en Nancy genomen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Qiststraat 34 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regs! ingezonden mededeelktgen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fö.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Als een groote ramp heeft plaats ge had, is het volkomen begrijpelijk, dat de gedupeerden eerst even als versuft van schrik blijven zitten. Maar gelukkig is het óók zoo, dat het meestal niet lang duurt, of men staat op, realiseert zich, wat er gebeurd is en pakt aan, om te redden, wat er nog te redden is en om te herstellen, wat er hersteld moet wor den. Dat hebben we ook gezien in de ach ter ons liggende weken. Er was om bij onze provincie maar te blijven groote verslagenheid in Middelburg, Yerseke, Schore, Hansweert en in zoo vele andere plaatsen, om wat er vernield en geplunderd was. Maar de Zeeuwen zijn stoer. Ze bleven niet by de pakken neerzitten. De pogin gen om er weer boven uit te komen, door velen aangewend, dwongen diep respect af. En van Zeeland is nu zelfs het Initiatief uitgegaan om de slachtof fers van de oorlogsramp by elkaar te brengen. Vijftien gedupeerde Mlddelburgsche heeren uit alle kringen der bevolking, die, om goed te doen uitkomen, dat 't hier niet om persooniyke belangen gaat, liefst hun naam niet genoemd willen zien hebben zoo geredeneerd„Er zyn in Zeeland enkele duizenden gedupeer den. Deze allen kunnen moeiiyk bij de diverse instanties, lichamen en autori teiten voor hun rechtmatige belangen opkomen. Er dient een stichting te ko men, die allen omvat en die namens hen optreedt". Welnu, dan moet die stichting ook in het leven worden geroepen. En ze is er al. Gisteren is de stlch- tingsacte voor notaris J. L. v. d. Harst gepasseerd. En meteen hebben enkele van de heeren gisteren aan de pers het een en ander van deze stichting verteld om haar by de Zeeuwsche bevolking te introduceeren en de gedupeerden te be wegen zich allen by haar aan te sluiten. Dit laatste is natuuriyk noodig. Het Be stuur moet inderdaad namens allen kun nen optreden. Om dit te bereiken is de minimum contributie zoo laag mogeiyk gesteld (f 1 per jaar). Voor wie dit bedrag nog te hoog is, bestaat de mogeiykheid, dat men f 0,50 per jaar kan toetreden. De bestuursfuncties worden gratis vervuld. Alleen de kosten, verbonden aan het secretariaat, worden uit de kas betaald. Men denke echter niet, dat de stich ting zich tot Middelburg beperkt. Het arbeidsveld is de geheele provincie Zee land. Zelfs zal men zoo spoedig moge lijk contact zoeken met gedupeerden bui ten Zeeland, om wellicht te komen tot een nationale stichting. Een zaak voor geheel ons volk. Op den voorgrond wil men stellen en het is zeker de taak van de pers, om deze juiste gedachte er bij ons volk in te dragen dat het herstel van de oor logsschade een taak is van het g e h e e- 1 e volk. Hier hebben we een schoone gelegen heid om de gezonde krachten, die er on der ons volk ongetwijfeld worden gevon den, tot openbaring te brengen. Het zal ons volk eeren, als wij allen hier 'onze schouders onder zetten. Waar het vermogen van ons volk op 15.000 miljoen wordt geschat, kan dan niet één procent daarvan dienen voor dit werkelijk nationale doel? „We zijn toch als volk één gezin? Als eén lid lijdt, lijden allen mee! Welnu, als we dit allen voelen, als we het over dit principe eens zijn, dan zien we het als een eere-zaak, als een plicht van den eersten rang, om de oorlogs schade zoo vlug en zoo goed mogelijk te herstellen. Maar ook op een wijze, die voor de slachtoffers niet pijnlijk of ver nederend is. Dan zal er ook wel een antwoord ko men op de vraag naar het hoe, (een molest-heffing in eens of over enkele ja ren verdeeld, het verstrekken van cre- iet en het geven van voorschot hierop, et aan de brandassurantie-maatschap- Pyen verplichtend voorschrijven van het gebruik van een deel der reserves voor mt doel, enz.) t zal. stem van het volk zoo rachtig zijn, dat ook de onmisbare me- s der regeeringsorganen vlot wordt verleend. kim!t releven van geheele bevol- vnnf a reeds een geweldig groote steun voor de gedupeerden zyn. Geen aalmoes. Uit de gesprekken met de getroffenen bleek, dat er weliswaar onder hen dank baarheid was voor* acties en maatrege len die van vele zijden werden ingeleid om hen in hun nood by te staan, maar daar naast leefde er een groot gevoel van on bevredigdheid in vele gevallen bij 't moe- delooze af. Voorwerp van liefdadigheid te zijn deed zelfs bij velen pyn. Men kreeg te sterk den indruk, dat onder het Nederlandsche volk de over tuiging gevestigd werd dat liefda digheid het hoofdbeginsel van het herstel zou zyn. Dit beginsel strijdt met het eergevoel van de gedupeerden als menschen. Onaanvaardbaar is voor hen de gedachte dat zy zullen worden behan deld als berooiden, gesust met een aal moes. De gedupeerden hopen op een herstel op een wyze die onze volkseenheid van haar beste zyde doet kennen, die ons volk eert en die de getroffenen de diepe overtuiging geeft dat ze werkeiyk kin deren zyn van het volksgezin. Storend In hooge mate was verder het gevoel voor de getroffenen dat alle ac ties weliswaar voor hen bedoeld wa ren, maar over en zonder hen ver liepen. Meerdere gedupeerden zyn in staat zich door de organisaties waarby ze aan gesloten zyn te uiten. (Handelsbelangen, Kamer van Koophandel enz.). Vele on georganiseerden konden dat niet. Zoo groeit het gevoel van mogeiyk ongelj- ke behandeling. Daarom is een organi satie noodig, die allen omvat. Diverse groepen en personen uit de getroffenen achtervolgen de autoriteiten en instanties voor herstel en opbouw met hun wenschen en adviezen. Van een weloverwogen, eensgezind optreden der getroffenen kon evenwel nog geen spra ke zyn. Ook loopen er allerlei geruchten over bevoorrechting enz., die wel onjuist zul len zyn, maar toch geen goed doen. De autoriteiten staan zeer sympathiek tegenover deze nieuwe organisatie. Over leg gepleegd met den Commissaris der Koningin en Ged. Staten, met de leiding van het Zeeuwsche Hulpcomité en de Zeeuwsche Stichting voor het Crediet en met de Burgemeesters van Middelburg, Vlissingen en Souburg. Allen onderschreven de noodzakelyk- heid dezer organisatie en betuigden hun warme instemming. Het Provinciaal Be stuur zal een snelle en algemeene orga nisatie in Zeeland bevorderen. Gedep. Staten zullen aan de gemeentebesturen krachtige medewerking verzoeken. Het doel der organisatie. Het doel der stichting wordt in de Statuten omschreven als volgt: Art. 2. Het doel der Stichting is een officieele, algemeene instantie te schep pen voor hen die in de provincie Zeeland door of tengevolge van oorlogsgeweld direct of Indirect in materieel bezit of bestaan zijn getroffen. Art. 3. De Stichting bedoelt als al gemeen vertegenwoordigende instantie voor de getroffenen op te treden ten op zichte van vraagstukken die het schade- herstel betreffen. Zij zal ten opzichte van dat schade- herstel a. de wenschen en voorstellen van ge troffenen, voorzoover van meer alge meen karakter, verzamelen, coördinee- ren en daarover rapporteeren. b. namens de getroffenen optreden. c. voorlichtend werken en het gerucht bestrijden. d. de schakel vormen tusschen getrof fenen en diverse instanties voor herstel en opbouw. e. voorkomen dat niet georganiseerde groepen van getroffenen van overleg en adviseering worden uitgesloten. f. de gedachte propageeren dat het schadeherstel op een wijze geschiedt die onze volkseenheid demonstreert en ver sterkt en de gevoelens van de getroffe nen niet kwetst. g. al datgene ter hand nemen wat naar het oordeel van het Stichtingsbe stuur een vlot en bevredigend schade- herstel kan bevorderen. Art. 4. De Stichting bedoelt niet on- derdeelen van het schadeherstel zelf ter I hand te nemen, of wel middelen daar voor byeen te brengen, noch maatrege len te nemen die voorzieningen in direc- ten nood beoogen. Wel kunnen by' gebleken noodzakelyk- heid maatregelen worden genomen en worden ingeleid die voorzien in organi satorische leemten ten deze. Voorts zal worden gestreefd naar een opbouwend overleg met: a. algemeene instanties en organisa ties voor herstel en opbouw. b. organisaties van bepaalde belan gengroepen, die ten opzichte van onder- deelen voorbereidend, regelend of uitvoe rend optreden. De bedoeling is dus allerminst con currentie aan te doen aan instellingen, welke reeds op dit terrein werkzaam zijn. De organisatie van getroffenen bedoelt in geen geval: uitvoerende instantie by het bijeenbrengen der middelen, herstel en opbouw zelve te zyn. Wie kunnen lid der orga nisatie worden? Uitsluitend zy die in materieel bezit of broodwinning getroffen zyn of nog wor den door oorlogsgeweld. Zoowel perso nen als lichamen. Elk toetreden van niet getroffenen is uitgesloten. Getroffenen wier schadeloosstelling reeds nu op wetteiyke gronden vaststaat (inundatie, militaire vorderingen, enz.) worden niet opgenomen. Onder oorlogsgeweld wordt verstaan: schade door geschut, bommen, brand, plundering, diefstal, enz. Waar de scha de van zoo geringe beteekenis is, dat de getroffene die zonder veel bezwaar zelf dragen kan, wordt aansluiting niet ver langd. Het ligt in de bedoeling de leden een ruime voorlichting te geven omtrent al les wat het herstel en de opbouw be treft. Met hulp van de burgemeesters In de getroffen gemeenten zullen gemeente- ïyke commissies van getroffenen in het leven worden geroepen. De organisatie kreeg den vorm van een Stichting omdat die het vlotst tot stand komt en een snelle tot standkomlng van besluiten mogeiyk maakt. De Organisatie wordt opgebouwd uit individueele leden en wordt geleid door een Stichtings-bestuur gevormd door de afdeelingen. Naar behoefte worden de le den in alle gebieden der provincie in een of meer afdeelingen samengebracht. Elke afdeeling krygt een eigen Bestuur en Dageiyksch Bestuur, zoodat de ge troffenen per afdeeling kunnen verga deren en hun belangen bespreken. De Besturen worden zooveel mogeiyk uit alle belangengroepen samengesteld. Uit het Stichtingsbestuur wordt een werkcollege, Dagel. Bestuur gevormd. Het voorloopig Bestuur heeft reeds enkele belangryke onderwerpen in stu die genomen, waarover de rapporten binnen afzienbaren tyd kunnen worden tegemoet gezien. Wy hebben hiermede het voornaamste van deze belangrijke stichting meege deeld. Van harte stemmen wy in met den wensch van de oprichters: „Het Nederlandsche volk was en is door zyn historie, door zijn taal, door zijn cultuurgoederen en door nog veel meer, een natuurlijke en gezonde een heid. De getroffen leden van die volks gemeenschap hebben meerendeels veel verloren wat voor hen of hun gezin van groote geestelijke en cultureele waarde was. Deze verliezen zijn onherstelbaar. Wat betreft hun materieele schade is er alle reden te vertrouwen op de in nerlijke krachten in die volksgemeen schap, waardoor zal blijken dat in ons goede vaderland het: „een voor allen en allen voor een", nog een levendige wer kelijkheid is." Voor moedeloosheid is geen reden. Met hoofd en hart moet krachtig worden deelgenomen aan het herstel. De stichting wil er voor zorgen, dat menschen met eergevoel en bescheiden heid niet achtergezet worden bij hen, die over een zekere vrijmoedigheid beschik ken. Vermelden wij nog, dat voorloopig voorzitter is de heer Ir C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent, Londensche kade 27 en voorloopig secretaris de heer Mr F. W. Adriaanse, Rouaansche Kade 23, bei den te Middelburg. GEEN WITTEBROOD. De directeur van. den gemeentelyken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam deelt mede, dat zoolang het brood, dat thans wordt verkocht, van een zoodanige kwaliteit is als op het oogenblik, door hem geen advies zal worden gegeven tot het verstrekken van wittebrood als ziekenvoedsel. DE ONGEVALLEN-SCHADELOOS STELLING HING VOOR VELEN AAN EEN ZIJDEN DRAADJE. Het zy ons vergund te wijzen op een lichtstraaltje dat er schynt voor de zeer velen die in de afgeloopen weken tydens hun loondienst werden getroffen door den een of anderen vorm van oor logsgeweld of voor hun nabestaanden, wanneer het treffen helaas doodelyk was. Zy zullen althans volgens een der on gevallenwetten schadeloosstelling en ev. geneeskundige behandeling ontvangen. Wat zal dit voor velen een verzach ting zijn te midden van hun zware be proeving! Maar weet men wel, dat het genot van dit alles aan een zijden draad heeft gehangen? 'tls goed hieraan nog eens even terug te denken. Immers, by wet Van 19 October 1939 werd het oorlogs risico by de ongevallenwetten uitge schakeld. Ware deze wet in werking getreden hetgeen toch normaal zou zyn ge weest dan zou niemand van deze getroffenen één cent hebben ontvangen. Maar deze wet Is gelukkig! niet in werking getreden. Wy mochten in- dertyd reeds op de onbilljkheid van haar strekking wyzen. Naderhand is dan ook een commis sie (Donner) benoemd om de eenvou digste oplossing te zoeken voor het her stel van den verzekeringsplicht, welke door de wet van 19 October 1939 zou teniet gaan. De kwestie zat feitelyk hierin, dat het niet billyk was de lasten van de verze kering tegen oorlogsrisico op het be- dryfsleven te doen drukken. Dit be zwaar was volkomen juist, maar daar om behoefde de verzekering zelf toch nog niet te vervallen! Nadat deze commissie rapport had uitgebracht, werd een wetsvoorstel in gediend om den verzekeringsplicht voor het oorlogsrislco te herstellen, doch de verdeeling der lasten ietwat anders te regelen. Dit wetsvoorstel werd door de feiten achterhaald en kwam dus niet in behandeling. Maar ook de wet van 19 October 1939 trad niet in werking, zoodat de toestand bleef zooals hy was. Het oorlogsrisico viel onder de wet! Nu kan men min of meer terecht be zwaar maken, dat het bedryfsleven de lasten van dit risico moet dragen, maar erger, veel erger zou het zyn geweest, wanneer al deze getroffenen of hunne nabestaanden onverzorgd zouden zyn gebleven. Dergelyke gevaren kunnen beter ge- meenschappelyk dan individueel worden ogevangen. FRANSCHE DELEGATIE AANGEWEZEN. Naar Reuter meldt, zou de Fransche radio gisteren de volgende mededeeling verspreid hebben: De Fransche ministerraad is heden morgen onder voorzitterschap van presi dent Lebrun bijeen gekomen. De raad nam kennis van de door den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk overhandigde mededeeling van heit Duitsche ryk. Volgens de mededeeling van de Rijks- regeering is deze bereid aan de Fransche regeering mededeeling te doen van haar voorwaarden voor het staken der vijan delijkheden, zoodra de namen der Fran sche gevolmachtigden aan haar zijn mee gedeeld. De rijksregeering zal datum en plaats bekend maken wanneer en waar deze gevolmachtigden ontvangen wor den. De ministerraad benoemde daarop de gevolmachtigden. DE FRANSCHÉ DELEGATIE. v Stefani meldt uit San Sebastian, dat de Fransche minister van Buitenland- sche zaken, Bausoin, benoemd is tot lei der der gevolmachtigde delegatie, welke door de Fransche regeering is aangewe zen om zich naar de vastgestelde plaats te begeven, teneinde de Duitsche dele gatie te ontmoeten, die haar de voor- 1 waarden van Duitschland en Italië voor Dit nummer bestaat uit twee bladen. een wapenstilstand zal overhandigen. Het Italiaansche blad de Giornale d'Italia schrijft: Over enkele uren staat Frankryk voor de eerste vredesvoorwaarden, die gefor muleerd zijn ten behoeve van den aan- gevraagden wapenstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, dat aan Duitschland en Oostenrijk tien millioen Duitschers ont nam en alle Duitsche koloniën, terwijl aan Italië territoriale gebieden werden geweigerd. Engeland wil den oorlog voortzetten, maar Italië en Duitschland zyn gereed voor de nieuwe, laatste phase van de botsing tusschen de twee volken. Te München zyn de overeenkomsten gedefinieerd voor de beëindiging van de operaties tot aan de uiteindeiyke over winning. MUSSOLINI WEER TE ROME. Mussolini is Woensdag, even voor 18 uur, uit München te Rome aangekomen. Met denzelfden trein zyn ook de minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ci- ano', en de Duitsche ambassadeur, Von Mackensen, naar Rome terug gekeerd. Hun aankomst geschiedde zonder ver toon. Het D. N. B. meldt uit Sjanghai: Engelsche en andere schepen, die in dienst van de Westelijke mogendheden varen, hebben telegrafisch bevel ontvan gen geen Fransche havens binnen te loopen. De autoriteiten weigeren schepen, waarvan de bestemming Indo-China is, scheepsbrieven te verstrekken. D. N. B. De secretaris van het Witte Huis, Earley, heeft het bericht tegenge sproken, waarin werd gemeld, dat En geland aan Roosevelt zou hebben ver zocht by Duitschland en Italië stappen te doen om voor Frankryk eervolle vre desvoorwaarden te verkrijgen. EVACUATIE VAN ENGELSCHE KINDEREN NAAR DOMINIONS. Aftonbladet meldt uit Londen, dat de Britsche autoriteiten een begin maken met de evacuatie van 200.000 kinderen naar de Dominions. Hiermede is een spe ciaal bureau te Londen belast. De ouders moeten zich verplichten den terugkeer hunner kinderen niet voor het verstrij ken van een half jaar na den oorlog te eischen. D. N. B. De Engelsche bladen bespre ken de rede van Churchill en den ver- moedelyken loop der gebeurtenissen. De Times is van meening, dat niette genstaande de tegenwoordige superiori teit van den vijand wat betreft het aan tal luchtstrijdkrachten, hij geen mogelijk heden heeft voor een invasie uit de lucht De sterkte van Engeland is thans nog grooter dan in welken tijd ook sedert het uitbreken van de vijandelijkheden en wordt voortdurend verbeterd. De Brit sche tactiek moet, aldus de Times, een defensieve zijn. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de stryd om de heer schappij in de lucht den geheelen oorlog zal beslissen. Het feit, dat Engeland te gen sterke eenheden moet vechten, moet echter in aanmerking worden genomen. De Daily Telegraph schrijft: „Na den slag door soldaten, zal thans de slag van het volk komen. Iedere man en iedere vrouw moet hierbij meehelpen. Een buitengewone in spanning en waakzaamheid is vóór alles noodzakelijk Het Duitsche legerbericht van 19 Juni meldt: De Fransche legers geraken steeds meer in ontbinding. Onze troepen in Normandië hebben Cherbourg genomen. Bij Rennes is Bre- tagne bereikt. Le Mans is naar het Zuiden door schreden. Tusschen Orleans en Nevers is het op verschillende plaatsen gelukt O

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1