De Nederlandsche tuinbouw in 1939. „MOEDER". Radioprogramma Deze tak van nijverheid kreeg zijn deel van de tegenslagen: een strenge winter en oorlog. Nieuwe minimumprijzen voor aardappelen. Stijging uitvoer naar Duitsehland. „Timotheus" geeft eenige flit sen. uit het leven van een jong ver pleegster tusschen de gewonden. Ze moet de wacht houden op een zaal met twintig zwaar gewonden, Nederlanders en Duxtschers. „Mutter!" In een oogenblik is de zuster aan het ledikant van den Duitschen parachutist, die door twee kogels in den schouder, i door een bomscherf in de heup en door een aantal scherven in de beide onder- beenen werd getroffen. Die wond in de heup is heel leelijk, heeft do dokter ge zegd. En de enkels zullen het wel nooit meer doen. Op krukken zal deze jonge man, als hij in leven blijft, zijn weg moeten gaan. „Mutter!" „Ruhig bleiben, mein lieber!" sust het verpleegstertje, de hand op het klamme voorhoofd van den patiënt leggende. „Wenn Sie ruhig bleiben, sind Sie hof- fentlich bald wieder fix und fertig". Groote, verwonderde oogen, zien de zuster aan. „Neen, zoo wordt den Duitschen jon gen verteld; hij is in een ziekenhuis in Nederlandmoeder is hier nietmaar als hij zich heel rustig houdt, zal hij wel herstellen en met verlof naar moe der mogen gaan. „Also in Holland! Ach ja! Das Flieg- felddie Hölie!" Afgrijzen spreekt uit de blikken van den achttienjarigen jongen. Ze zijn het er over eens, de Nederlanders en de Duitschers, dat het ginds, op het met projectielen doorwoelde, met vernielde wapenen bezaaide, van bloed doorweek te vliegveld een hel is geweest. En als een gruwelijk visioen schijnt, wat zich daar afspeelde, weer aan het geestesoog van den jongen Duitschen soldaat voor bij te trekken hij huivert. Als de zuster, om hem af te leiden, vraagt of hij nog ouders, broers of zus ters heeft, knikt hij van ja en tranen loopen over zijn bruine nu bleek bruine wangen. En dan grijpt hij de hand der verpleegster en houdt die ste vig vast. De zuster voelt, dat zij de Duitsche moeder in het verre vaderland... neen, niet vervangen moet. Wie kan een moe der vervangen? Maar ze wil dan toch dezen jongen iets doen smaken van die waarachtige barmhartigheid, die geen nationaliteit kent, ook niet in tijd van oorlog, en ze fluistert den zwaar ge wonde woorden van lioop en troost toe, tot hij met flauwen, dankbaren glimlach de oogen sluit en schijnt in te sluime ren. Zal deze jongen zijn moeder, zal die moeder haar jongen weerzien? Een kwartier later. „Hier zit het ding!" zegt de dokter, en hij wijst met de blinkende kogeltang ergens naar het verscheurde dijbeen van den jongen Limburger. „Er moet een snee bij, anders krijgen we 't er niet uit. Even, één oogenblikje, de tanden op elkaar, mijn jongen!" Twee zusters houden de beenen van den gewonde vast en de derde, die zoo even bij den Duitscher zat, neemt zijn hoofd in haar armen. De hand van den arts heeft de tang weggelegd en voert thans het scherpe mes. Snel en vastberaden laat die hand het staal in het roode vleesch bijten, en op hetzelfde oogenblik verscheurt* een luide smartkreet de stilte op de zaal. Het kost den verpleegsters moeite, te voorkomen, dat al te heftige bewegin gen den dokter verhinderen door te werken. Gelukkig heeft de medicus de venijnige scherf, zoo groot als een vin gerhoed, met gekartelde randen, al te pakken. Daarmee is het ergste voorbij. Het reinigen en verbinden der wond is niet zoo pijnlijk meer. Hijgend, met dikke druppels op zijn voorhoofd, en met gesloten oogen, ligi de Limburger daar neer, het hoofd zoo vast mogelijk in de armen der zuster gedrukt. „O moeder, moeder!" steunt hij. Merkwaardig toch! Net als die Duitscher denkt deze Ne derlander in zijn hevig lijden aan zijn moeder en verlangt naar haar. Niet om vader, maar om moeder roepen ze, alle bei. O, het is wel verklaarbaar. Want toen ze als kleuters ziek waren of ver driet hadden, was moeder hun toe- vlucht. Moeder droogde hun tranen; moeder dekte hen toe of koesterde hen op haar schoot; moeder streelde zoo zacht hun wangen. En zijn ze nu weer niet even hulpeloos, even afhankelijk even klein als toen? GROOTE AANVOEREN WELKE NIET GEHEEL VERWERKT KONDEN WORDEN. Men meldt ons uit Naaldwijk: De Ne- derlandsche Groenten- en Fruitcentrale had met ingang van gisteren nieuwe minimumprijzen vastgesteld voor nieu we aardappelen, namelijk 6 cent per kg voor groote en 4 cent per kg voor kleine aardappelen. De regenval van de vorige week had echter den stand van het ge was veel goed gedaan en omdat de prij zen momenteel nog aan den goeden kant zijn, ging vele Westlandsche kweekers ijverig rooien, waartoe het mooie weer alle gelegenheid bood. Het gevolg was, dat de veilingen op Dinsdagmorgen enorme aanvoeren te verwerken kregen. De prijzen daalden onmiddellijk tot aan de minimumprijzen en sommige veilingen, die de circulaire van de Groenten- en Fruitcentrale niet tijdig ontvangen hadden, zelfs daaron der. Tot nu toe is de export nog niet in geschakeld en door de zeer groote aan voeren kon de binnenlandsche handel niet alles verwerken, althans niet tegen de gestelde minimumprijzen. Dientengevolge draaiden groote par tijen van den aanvoer door. Aan een veiling te 's-Gravenzande bijna de helft van den aanvoer van 200.000 kg. Men heeft de onverkochte aardappelen voor- loopig opgeslagen en deze zullen waar schijnlijk spoedig opnieuw geveild wor den. Men verwacht dat maatregelen ge nomen zullen worden om het inkuilen, zooals vorige jaren gebeurde, te voorko men. Het puin uit de binnenstad van Rot terdam wordt gebruikt voor de ver breeding en versterking van den Plaszoom, den oever van den Kra- lingschen Plas, voorheen Korte Kade tegen stortregens te behoeden, is een spoorwagen als wachtkamer ingericht. Door een stoomtram ge grepen. Maandagavond heeft op den Groenen Hilledijk te Rotterdam een ern stig ongeluk plaats gehad, waarvan de 63-jarige A. L. van Eyk uit de Zaad- akkerstraat het slachtoffer is geworden. De man wilde de tramrails overste ken, waarbij hij niet voldoende gelet schynt te hebben op de naderende stoom tram der R.T.M. Hoewel de machinist door krachtig remmen trachtte een aanrijding te voor komen, werd de voetganger door de locomotief gegrepen en naast de rails neergesmakt, waar hij in bewusteloozen toestand bleef liggen. Het slachtoffer is met een schedel- basisfractuur en eenige hoofdwonden in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. 200 prismakijkers gesto len. Gedurende de oorlogsdagen zijn uit een der rijksgebouwen te Delft bijna 200 prismakijkers gestolen tot een ge zamenlijke waarde van ruim 8000 gulden. Verdacht van diefstal, subsidiair heling heeft de politie thans vier personen uit Delft gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Huisafval wordt te Utrecht gesorteerd. Evenals dit in Duitsehland reeds lang geschiedt, zal ook de gemeente Utrecht het huis vuil gaan sorteeren. In het huisvuil zit ten n.l. vele dingen, die voor de indus trie, landbouw en veeteelt van belang kunnen zijn. B. en W. deelen den raad mede, dat de thans heerschende buitengewone om standigheden het in het belang van de volkshuishouding noodzakelijk maken, dat meer dan in normale tijden aan dacht wordt geschonken aan de inzame ling en verwerking van sommige, voor de industrie en de veeteelt van belang zijnde bestanddeelen van het huishoud- afval zooals metalen, textielstoffen, pa pier, beenderen, schillen e.d., welke an ders voor een grootér of kleiner deel verloren plegen te gaan. Het ligt dan ook in het voornemen van B. en W. zoo veel mogelijk in samenwerking met de vereenigingen van handelaren in derge lijke artikelen een organisatie in het le ven te roepen, welke het mogelijk maakt deze afvalstoffen op geregelde tijden, afzonderlijk van het overige huisvuil, bij de ingezetenen te doen afhalen en zorg te dragen, dat daaraan een zoo goed mogelijke bestemming wordt gegeven. Jongen verdronken. Gistermiddag is het 10-jarige zoontje van de familie R., te Alphen aan den Rijn, die met eenige vriend jes aan het spelen was in het Kanaal gevallen. De jongen verdween onmid dellijk in de diepte. De juist passeeren- de arbeider Rietveld sprong hoewel hij niet kon zwemmen den knaap na en slaagde er aanvankelijk in hem te grij pen. Daar hij zelf in levensgevaar ver keerde moest hij den drenkeling echter weder loslaten. Even later gelukte het eenigen anderen hulpvaardigen voorbij gangers met een roeiboot den jongen uit het water te halen doch toen men hem aan den wal had gebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. Bejaard echtpaar aangereden. Een motorrijder reed gisteravond in volle vaart door het roode stoplicht aan het Vredenburg te Utrecht. Een bejaard echtpaar uit Via- nen, dat juist den verkeersweg overstak werd aangereden en tegen den grond gesmakt en bleef in ernstigen toestand liggen. Beide oude menschen werden met een ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Donderdag 20 Juni 1940. JAARSVELD. 414,4 M. NCRV-uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftlezing, me ditatie, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Cello en piano. 12.00 Ber. 12.15 Jac. Staffer's sextet en gram. (12.45—1.100 Ber. ANP). 1.45 Gram. 2.20 Zang en piano. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Chr. liederen (gr.pl.) 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel en gram. 6.15 Gram. 6.45 NCRV-orkest en een vrou wenkoor. 7.30 Reportage. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Vervolg van 6.45 (8.559.15 Land- bouwpraatje). 9.30 Gram., schriftlezing. 10.00 Ber. ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-uitz. 11.1511.30 n.m. Berichten. 8.00 Ber. ANP., gram. (9.009.15 Ber. Fransch). 10.00 Orgelspel. 10.30 Cello en piano. 11.00 Gram. 11.15 Ber. Engelsch. 11.30 Esmeralda. 12.00 VA- RA-orkest (12.3012.45 Ber. Duitsch). 12.45—1.00 Ber. ANP. 1.45 Ber. Fransch. 2.00 Ber. Duitsch). 2.15 Gram. (3.153.30 Ber. Fransch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gram. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Ro- sian-orkest. 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 De Ramblers. 7.00 Reportage. 7.20 Gram. 7.30 Natuur-historische causerie. 7.45 Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. En gelsch. 8.30 Ber. ANP. 8.45 VARA-or- kest (9.159.30 Ber. Engelsch.) 10.00 Ber. Duitsch. 10.1510.30 Ber. ANP. 11.1511.30 Ber. Fransch. Vraaggesprekken met jeugdleiders. In de korte serie vraaggesprekken met jeugdleiders, welke onder den titel „Jeugd aan den arbeid" wordt gegeven, hoopt de N.C.R.V. Donderdag te 21.30 een interview uit te zenden met Prof. Dr K. Dijk, voorzitter van den Bond van J. V. op Geref. Grondslag. Nederlandschen export van versche vruchten ging niet minder dan 70 (18.8 mill, kg) en van versche groenten bijna twee-vijfde gedeelte naar het Duit sche Rijk. De omvang en beteekenis van dezen handel op Duitsehland blijkt verder wel uit de volgende opsomming van de ex- porthoeveelheden der voornaamste pro ducten: appelen 10 millioen kg, druiven 5 millioen kg, tomaten 21 millioen kg, komkommers 28 millioen kg, sla 9 mil lioen kg, bloemkool 6 millioen kg, roode w. en g. kool 22 millioen kg en vroege aardappelen 15 millioen kg. Nu 'in de veranderde omstandigheden een nieuwe regeling voor den export van groenten en fruit naar Duitsehland is getroffen, mag verwacht worden, dat in den loop van 1940 deze uitvoer nog belangrijk zal stijgen. De Nederlandsche tuinbouw kan deze ruimere plaats op de Duitsche markt zonder eenig bezwaar vullen en daarnaast niettemin de vol ledige groenten voorziening van het Ne derlandsche volk verzorgen. De andere landen. De totale export van groenten en fruit naar Engeland in 1939 was naar de hoeveelheid ongeveer gelijk aan die in 1938, n.l. ruim 200 millioen kg. Meer dan de helft hiervan waren uien. De uitvoer van uien steeg namelijk van 95 tot 113 millioen kg. De uitvoer van bijna alle overige producten daarentegen daalde aanmerkelijk. De totale waarde van onzen tuinbouwexport naar Enge land was dientengevolge ruim een mil lioen gulden lager dan in 1938. Op de eerste plaats belemmerden zware in voerrechten den invoer van onze pro ducten, terwijl daarnaast de bepalingen wegens het coloradokever-gevaar som mige Nederlandsche tuinbouwcentra ten opzichte van den Engelschen export in een zeer ongunstige positie hebben ge bracht. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog vaardigde Engeland een invoer verbod uit ten aanzien van de meeste onzer tuinbouwvoortbrengselen, met name de druiven werden hiervan de dupe.- Ook de uitvoer naar België had in 1939 in bijzondere mate met handels politieke moeilijkheden te kampen, ten gevolge waarvan de export daalde van 42 tot 34 millioen kg, de waarde van 2.8 tot 2.1 millioen gld. Vooral de uit voer van bloemkool, tomaten, boonen, sla, appelen naar België was aanmerke lijk kleiner dan in 1938. De kerk en de citadel van Dinant zijn gespaard gebleven. De brug over de Maas werd bij de nadering van de Duitsche troepen opgeblazen. „De Nederlandsche tuinbouw heeft in 1939, evenals vele andere takken van nijverheid en handel, zijn deel van de tegenslagen gehad. Het jaar begon in een bijzonderen winter. Het plotseling invallen van een strenge vorst heeft het tuinbouwbedrijf verrast en in de teelten veel schade toegebracht. De nog te velde staande producten en de aardbeienplan- ten bevroren, terwijl verder het jonge plantmateriaal grootendeels werd ver nietigd. Vooral door het laatste kwam in de voorjaarsteelten van den glastuin bouw een belangrijke vertraging. Bij het inhalen van dien achterstand door het telen van snel groeiende ge wassen was eenzijdigheid in de teelten uiteraard niet te vermijden, hetgeen tot uiting kwam in het prijspeil, toen deze producten in een kort tijdsbestek bij groote hoeveelheden ter markt werden gebracht", aldus het jaarverslag van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland. De tweede tegenslag trof den tuin bouw in zijn gevoeligste zijde, n.l. in den afzet zijner producten naar het bui tenland, door de maatregelen van de omringende landen in verband met het besmettingsgevaar van den colorado kever. En ten slotte kwam, nadat in de zomermaanden de uitvoer geleden had onder de ongunstige gevolgen van de internationale spanningen, in Septem ber de oorlog, waardoor de export van tuinbouwproducten nog moeilijker werd. Kleinere export. De handel in tuinbouwproducten op j het buitenland was minder gunstig dan in het voorgaande jaar. Naar de hoe veelheid steeg de uitvoer in 1939 wel iswaar met 14 millioen kg tot 432 mil lioen kg, maar de totale opbrengst was 1.6 millioen gld kleiner en bedroeg 41.6 millioen gld. In de onderdeelen van dezen export neemt de versche groente veruit de be langrijkste plaats in: uitvoer 1939: ver sche vruchten 27 mill, kg (4.5 mill, gld), versche groenten en vroege aardappelen 350 mill. kg. (29.2 mill, gld) vruchten- pulp 22 mill, kg (4.7 mill, gld) en ge conserveerde groenten 33 mill, kg (3.1 mill. gld.). Het Duitsche afzetgebied. Ook in 1939 was Duitsehland het voor naamste afzetgebied van den Nederland schen tuinbouw. De export van groen ten en fruit steeg in dat jaar van 135 tot 157 millioen kg, de waarde van 16.2 tot 16.8 millioen gld. van den totalen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6