Bestrijding Werkloosheid. FRANKRIJK LEGT DE WAPENS NEER. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Steunregeling bij een ver korten werkduur. Hitler en Mussolini zullen een ontmoeting hebben. Cadzandsche Brieven. DINSDAG 18 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 215 Bij eontïaci belangrijke korting Groote vreugde te Berlijn. Churchill voor de Radio. Duitsche ambassadeur bij Molotof. Fransche radio spoort aan tot orde en kalmte. Italië over do Fransche capitulatie. Uit de legerberichten. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange öiststraat 34 en Noordweg 155, Directeur Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs tZM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vïïssingen f 0.20 Ëösse nummers 5 cent Advertenffën 30 cent per regel Ingezonden medcdcelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een dezer dagen gehouden pers conferentie zijn namens den Rijkscom missaris voor de bezette gebieden, Rijks minister Seyss Inquart, enkele mededee- lingen gedaan omtrent te nemen maat regelen ter verdere bestriding van de werkloosheid. De hoofdzaken zijn aan onze lezers bekend. Er was den laatsten tijd reeds een zeer belangrijke verbetering ingetreden. Het ging met de werkloosheid in sterk da lende ljjn. Maar nu openbaarden zich tegenwer kende factoren. Handel en bedrijf worden als gevolg van den oorlog in belangrijke mate ge schaad, waardoor een toenemende in krimping van de werkgelegenheid niet uit kon bljjven. Daarbij is nu gekomen de gedeeltelijke demobilisatie van ons leger, waardoor plotseling een groot aantal arbeidskrach ten vrij kwamen. Een aantal middelen zijn aangegeven om, naar gehoopt wordt op korten ter mijn, het euvel van de werkloosheid uit ons volksleven te bannen. Voor onzen agrarischen uitvoer zullen nieuwe wegen moeten worden gezocht en voor een goed deel ook worden ge vonden. Daarom is het noodig alles in het werk te stellen om het productie-apparaat in stand te houden. Daarnaast zal het noodig zijn om door verbouw van voedergewassen, het vroeger van overzee aangevoerde krachtvoeder te vervangen, waardoor 't allicht mogelijk zal zijn in land- en tuin bouw meer arbeiders te werk te stellen. Hierbij komt, als gevolg van het op groote schaal buiten werking stellen van motorische kracht, dat veel meer arbeidskrach ten dan voorheen noodig zullen zijn, al mag hierbij niet uit het oog worden ver loren dat tegelijkertijd duizenden arbei ders, die als chauffeurs ei.d. werkzaam waren, anderen arbeid zullen moeten zoeken. Voorts zijn maatregelen genomen om lichtvaardig ontslag van arbeiders tegen te gaan. Slechts met toestemming van de overheid mogen er ontslagen worden verleend of reeds na 9 Mei gegeven ontslagen worden ge handhaafd. Van meer belang is het voornemen van den Rijkscommissaris om den we de r b o u w van wat verwoest werd, met alle middelen, ook financieel, aan te moedigen. Het is dus waarschijnlijk dat voor dit doel belangrijke credieten zullen worden beschikbaar gesteld. Er is, hoewel de oorlog hier slechts enkele dagen duurde, zeer veel verwoest. Opbouw is noodzakelijk. Mocht men er' in slagen den regelma- tigen toevoer van de benoodigde grond stoffen te verzekeren, dan zullen bij den opbouw ongetwijfeld duizenden arbeiders direct en indirect te werk gesteld kun nen worden. En eindelijk is gedacht aan het op groote schaal te werk stellen van a r- beiders in Duitschland. Er is in Duitschland groote behoefte aan arbeidskrachten. Millioenen arbeiders zijn door den oor log aan het productieproces onttrokken. Millioenen soldaten staan reeds langen tijd onder de wapenen. Tienduizenden jonge mannen zijn gesneuveld of tenge volge van de bekomen verwondingen, buiten staat om te arbeiden. Er zal dus werk te over zijn. Verschillende gunstige bepalingen o.a. inzake de overmaking van loon, zijn getroffen om het gaan naar Duitsch land aantrekkelijk te maken. Maar er zijn ook bezwaren. Wij moeten en mogen deze dingen niet klem zien. Als we prat gaan op het behoud van ons volkskarakter helaas is dat veel te weinig het geval! dan moet dat ook hierin uitkomen, dat we onzen neus Duiten de Vaderlandsche deur durven steken. En we moeten niet, zooals sommigen gouden willen doen, JanCourage P alle mogelijke manieren verhinderen oni Tztlu vleugels uit te slaan, j. aar er zij11 hier ook zekere bezwaren wij met over het hoofd willen zien. v 13 jn de eerste plaats, met name (Jo i /ehuwden, de in uitzicht gestel den ®y °fre£eiiug. Eens in de drie maan- knwÜ u gezinshoofden de gelegenheid rijgen hun gezin te bezoeken. Het is duidelijk, dat op déze wijze het gezinsleven ernstig wordt ge schaad. Het is voor de huisvaders geen kleine zaak, dat zfl op langen termijn gescheiden van hun gezin moeten leven. En het is voor de huismoeders, die al leen de zorg voor de opvoeding der kin deren hebben te dragen, al evenmin een geringe taak. Daarbij komt dan nog het vraagstuk van degeestelijke verzorging, dat toch ook niet uit het oog mag worden verloren. Wij mogen hoezeer wij het ook toe juichen, dat krachtige maatregelen wor den genomen om de werkloosheid te be strijden deze bezwaren niet bagatel- liseeren. En wij zouden er bij onze organisaties van patroons en arbeiders op willen aan dringen, door gezamenlijk over leg, toch al het mogelijke te doen, om een zoo groot mogelijk aantal arbeiders in eigen land te plaatsen. Met eenige opoffering over en weer, zal er nog veel bereikt kunnen worden. Waaraan de gemeentebesturen zich moeten houden. De secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft een circu laire aan de gemeentebesturen doen uit gaan, waarin het volgende wordt mede gedeeld: Arbeiders, die ten gevolge van de ge wijzigde omstandigheden minder dan het voor 10 Mei als normaal geldende aantal uren werkzaam zijn (uiteraard voor zooveel noodig mqt goedkeuring van den directeur-generaal van den Arbeid), mogen niet als gedeeltelijk werkloozen in de steunregeling worden opgenomen. Mochten deze arbeiders echter overeen komstig de bestaande voorschriften in beginsel als kostwinner of kostganger in de steunregeling kunnen worden opgeno men, dan moet thans worden nagegaan, welk steunbedrag zij zouden kunnen ont vangen, daarbij steeds aanhoudende het gebruikelijke maximum bij geheele werkloosheid zonder rekening te hou den met de inkomsten van anderen dan den kostwinner of kostganger zelf. Ver dienende kinderen of gezinsleden tellen bij den opbouw van het theoretisch steun bedrag niet mede. Dit steunbedrag (even tueel dus maximum bij geheele werk loosheid) moet dan met 20 procent wor den verhoogd, waarna de inkomsten van den kostwinner of kostganger zelf geheel van dit bedrag moeten worden afgetrok ken. De werkelijke inkomsten van den kost winner of kostganger zelf, vermeerderd met het bedrag der tegemoetkoming mo gen samen nimmer meer bedragen dan het loon, dat werd verdiend, voordat wij ziging in de arbeidsvoorwaarden met be trekking tot het aantal werkuren werd aangebracht. In de kosten van deze tegemoetkoming kan subsidie worden verstrekt. Hier volgt een voorbeeld voor de be rekening der tegemoetkoming: a. man, vrouw en vier inwonende kin deren. Gemeente der eerste klasse. Loon bedraagt f30. De man is dubbel uitge trokken. Steun voor man en vrouw 11. 4 kinderen 4 X 1.35 5.40 overgangstoelage 1. Samen17.40 Dit bedrag wordt vermeerderd met 20 procent ƒ20.88. Indien nu de werkuren zoodanig wor den gewijzigd, dat het loon f 15 bedraagt, kan een vergoeding worden toegekend van f5.88. Met de schalen der gedeeltelijke werk loosheid, art. 10 onder a. der steunrege ling, alsmede inkomsten van anderen dan den kostwinner zelf behoeft in het geheel geen rekening te worden gehou den. Zij, die een tegemoetkoming als bo venbedoeld ontvangen, kunnen in begin sel voor de distributie van goedkoope le vensmiddelen in aanmerking komen. De 5 procent duurtebijslag geldt voor hen niet, terwijl ook de extra-bijslag voor inwonende kinderen uiteraard niet kan worden gegeven. GEEN TEELTPREMIE VOOR VLAS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogtijd maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1939, hetwelk werd verkocht in de periode 25 Sept. 1939 tot en met 30 April 1940, alsmede voor vlas, dat op 30 April 1940 nog onverkocht was, geen teeltpremie zal worden verleend. Gisteren werd uit het hoofdkwartier van den Führer medegedeeld: De minister-president der nieuw ge vormde Fransche regeering, maarschalk Pétain, heeft in een radio-toespraak tot het Fransche volk verklaard, dat Frank rijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pétain wees daarbij op een door hem reeds ondernomen stap, om de Duitsche regeering van dit besluit in kennis te stellen en de voorwaarden te vernemen, waaronder het Duitsche rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wenschen. De Führer zal een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister-president Benito Mussolini, voor een gedachten- wisseling, waarin de houding der beide staten zal worden vastgesteld. MUSSOLINI VERTROKKEN. Mussolini is Maandagavond om 20 u. 30 uit Rome met gevolg vertrokken voor een nieuwe ontmoeting met den Führer .en Rijkskanselier, Hitier. Zjjn vertrek ge schiedde zonder vertoon van een neven station in Rome. Over de plaats der nieuwe samenkomst van den Führer en den Duce is niets be kend. In goed ingelichte Italiaansche kringen wordt aangenomen, dat de sa menkomst ieder oogenblik kan plaats hebben. JUIST DRIE MAANDEN GELEDEN HAD DE BESPREKING OP DEN BRENNER PLAATS. De ontmoeting die Hitler en Mussolini thans zullen hebben, om de houding van Duitschland en Italië te bepalen ten op zicht van maarschalk Pótains verklaring dat Frankrijk de wapenen neer wil leg gen, doet onmiddellijk de herinnering rijzen aan de vorige ontmoeting van de beide staatslieden. Op 17 Maart j.l. ging plotseling het bericht door de geheele wereld, dat de Führer en de Duce deu volgenden dag .op den Brenner-pas een bespreking zou den voeren. De conferentie, die 2y2 uur duurde, werd gehouden in het salonrijtuig van den Duce. Het officieel® communiqué, dat na af loop werd gepubliceerd, bepaalde zich tot de verklaring, dat de Duce en de Führer een hartelijk onderhoud gehad hadden. Niemand verheelde zich echter het be lang dat aan deze ontmoeting moest ge hecht worden. Ook later zijn nimmer officieele me- dedeelingen gedaan omtrent het bespro kene op den Brenner. Thans, precies drie maanden later, zullen de leiders van het Duitsche en het Italiaansche volk wederom bijeenkomen. D. N. B. Het bericht, dat Frankrijk als gevolg van de ongelooflijke Duitsche militaire successen de wapens heeft moe ten neerleggen, verspreidde zich in de middaguren in Berlijn als een loopend vuur. Even voor vijf uur werd voor de radio aangekondigd, dat een speciaal be richt van vérstrekkende politieke en mi litaire beteekenis uit het hoofdkwartier van den Führer te verwachten was. In een oogwenk kwamen daarop voor de openbare luidsprekers en radio-maaJt- schappijen een dichte menschenmenigte bijeen die vol spanning wachtte op het sensationeele bericht. Toen de radiospreker met het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer begon, heerschte er een ademlooze span ning. Spontaan werden de nationale hymnen door de bijeengekomen menigte meegezongen, die na het bericht door de radio werden gespeeld. Er brak een geweldig gejubel los, dat in geestdriftige betoogingen voor den Führer en de weermacht tot uiting kwam. „ENGELAND ZAL THANS ALLEEN VECHTEN". D. N. B. Churchill heeft Maandag avond een korte radiotoespraak gehou den, waarin hij allereerst opmerkte, dat de berichten uit Frankrijk zeer slecht waren. Vervolgens sprak hij enkele woorden van deelneming naar aanleiding van het ongeluk, waarin Frankrijk is gestort. Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Britsche doel. Engeland zal thans als eenige voorvech ter „de zaak der wereld" verdedigen. De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg, heeft Maan dagavond een onderhoud gehad met den Sovjet-Russischen regeeringschef en volkscommissaris van buitenlandsche Zaken Molotof. De Fransche radio heeft Maandag avond na een herhaling van het besluit van maarschalk Pétain de bevoiking aangespoord geduld en koelbloedigheid te bewaren en de aanstaande gebeurte nissen met de grootste kalmte af te wachten. Alle Fransehen moeten thuis blijven en niet te hoop loopen op de landwegen teneinde een desorganisatie van het ge heele verkeersnet te vermijden. De regeering en de autoriteiten zijn vast besloten de rust en de discipline te handhaven en zullen dit met alle midde len doorzetten. „Frankrijk legt de wapens neer!" „Frankrijk caputileert!" „De nieuwe Fransche regeering verzoekt om een wa penstilstand!" Deze en dergelijke op schriften plaatsten de Romeinsche avondbladen boven de berichten, waarin de aankondiging van maarschalk Pétain wordt gepubliceerd. Frankrijk, zoo schrijft de Glornale d'Italia, ziet tegenover den totalen oor log, dien de beide verbonden asmogend- heden in koenen strijd voeren, zijn alge- heele politieke en militaire systeem in eenstorten. Dit systeem was gegrondvest op vier hoekpijlers: de Maginot-linie, waardoor de spilmo gendheden tot een langdurigen oorlog moesten worden ge dwongen, de ontzaglijke imperiale en fi- nancieele reserves, het bondgenootschap en ten slotte de politieke en militaire bondgenootschappen met de mogendhe den in het Oosten en Zuidoosten van Europa. Deze bondgenootschappen, al dus Gayda verder, zjjn de onmiddellijke aanleiding er toe geweest, dat Frankrijk in den oorlog werd meegesleurd. Het zelfde kan men zeggen van het bondge nootschap met Groot-Brittannië. De Tevere verklaart, dat nu echter Engeland aan de beurt is. De sleutelpo sitie van Engeland is de Middellandsche Zee, waar de taak van Italië ligt in de zen oorlog. Bij deze krachtmeting is de houding der Egyptische regeering geheel onmogelijk. Zjj heeft verklaard tegen Italië te willen oprukken, indien Egyp tische plaatsen zouden worden gebom bardeerd of Italiaansche troepen het land zouden binnendringen. Tegelijker tijd heeft zij echter, in tegenspraak tot de verdragen, toegestaan, dat Egypte tot een basis voor operaties tegen Cire- naica en Alexandrië tot een steunpunt van Engelsche offensieven tegen Italië is gemaakt. Het militair verslagen Frankrijk heeft volgens de opvatting van politieke krin gen te Rome, na zich losgemaakt te heb ben van Reynaud, den weg naar zichzelf terug gevonden. Maarschalk Pétain, de soldaat, heeft, zoo verklaart men, in het realistische inzicht van den toestand het eenige mogelijke besluit genomen om, evenals Koning Leopold, nauwelijks drie weken geleden, een zinneloos bloedbad te vermijden. Het D. N. B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier-d.d. 17 Juni: De ineengestorte Fransche legers vluchten in massa, onder sterke ontbin dingsverschijnselen, door onze troepen naar het Zuiden en Zuidoosten vervolgd. Daar waar afdeelingen nog eenigen ge- ordenden tegenstand boden, werden zij verslagen. Het is gelukt Orléans door het optre den van een divisie-commandant te be- Met hartelijke vreugde begroeten we het in dit nummer opgenomen epistel van onzen Cadzandschen briefschrijver. Het duurde lang eer de verbinding van Zeeland met het overig deel van ons land tot stand kwam en nog langer eer de communicatie met Zeeuwsch-Vlaan- deren werd hersteld. Meer dan eens hadden we ons niet zonder zorg afgevraagd, wat het lot zou zijn van onze Cadzandsche vrienden. En nu komt het verheugende bericht: God heeft ons allen in de spannende da gen, die achter ons liggen, bewaard. Een blijde tijding. Moge onze briefschrijver in staat wor den gesteld nog menigmaal zjjn zeer ge waardeerde Cadzandsche tijdingen ons te doen toekomen. zetten en den overgang van de Loire te forceeren. Tegen de terugtrekkende vijandelijke colonnes heeft het luchtwapen zijn ver nietigende slagen voortgezet. Vele brug gen over de Loire zijn getroffen en dich te colonnes, die voor deze bruggen op eengedrongen waren, zijn gebombar deerd. In Bourgogne en over het plateau van Langres hebben snelle gemotoriseerde eenheden veel terrein gewonnen. Twee vliegvelden met 39 gereedstaande en met bommen geladen vliegtuigen werden vermeesterd. Ten Zuid-Oosten van Besangon is de Zwitsersche grens bereikt, waarmee de ring om de uit Elzas en Lotharingen wijkende Fransche troepen gesloten is. Onze divisies zijn, ondanks den hier en daar hardnekkigen tegenstand van den vijand, over het Rijn-Marnekanaal ge trokken. Chateau-Salins, Dieuze en Saar- burg zijn genomen. Ook op den westelijken oever van den Boven Rfln is onze aanval over het Rijn- Rhöne-kanaal op de Vogezen zegevie rend voortgeschreden. De verliezen van den vijand in de lucht waren acht vliegtuigen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Het duikbootwapen heeft in de laat ste dagen meer dan 100.000 ton scheeps- ruimte tot zinken gebracht. METZ IN DUITSCHE HANDEN. Uit het hoofdkwartier van den Führer werd gistermiddag gemeld: De vesting Metz heeft zich gistermid dag overgegeven aan een Duitsche af- deeling. ENGELSCH LEGERBERICHT. Het Britsche legerbericht meldt, dat de in Normandië strijdende Britsche troependeelen in voortdurend contact staan met de Fransche. Bijzonderheden over de verdediging van onze troepen, zoo voegt het hieraan toe, zijn nog niet ontvangen. MALTA, CORSICA EN TUNIS GEBOMBARDEERD. Het algemeen hoofdkwartier van de Italiaansche strijdkrachten pu bliceerde gisteren het zesde Italiaansche legerbericht. Onze luchtmacht heeft gisteren de vloot- en luchtbases van Malta, Corsica en Tunis gebombardeerd. In een lucht gevecht werd een Engelsch jachtvlieg tuig neergeschoten. De vijandelijke luchtmacht bepaalde zich tot enkele vluchten, bijna altijd met afzonderlijke vliegtuigen, en wierp voor al des nachts bommen uit boven steden en landstreken. In Cagliari (Sardinië) werd door vij andelijke vliegtuigen schade aangericht aan eenige hangars op het vliegveld. Zes soldaten werden gedood en een dertig tal gewond. In Noord-Afrika is de actie van onze land- en luchtmacht tegen de Engelsche strijdkrachten in vollen gang en met goed resultaat. In Oost-Ofrika werd een belangrijke luchtactie ondernomen tegen lucht- en marinebases in den Soedan en Kenya, met opvallende resultaten. DE AANVALLEN OP MALTA. Sedert Dinsdag is op Malta ongeveer 25 maal luchtalarm gemaakt. Gisteren heeft de tegenstander wederom twee bomaanvallen ondernomen, waarbij een burger gedood en twee gewond werden. (Reuter.) STRATEGISCHE RICHTSNOEREN VAN ITALIë. In een commentaar op het Italiaan sche legerbericht merkt het dagblad Avenore op, dat de Italiaansche actie zich ontwikkelt volgens drie groote rich-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1