OFFICIEËLE PUBLICATIËN. ONS ZONDAGSBLAD. Onderwijs Opheffing van het banken- moratorium. Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws VERSOBERING. Burgerlijke Stand Marktberichten Burgerlijke Stand De afzet van eieren en slachtpluimvee in Zeeland. eieren beslist te goedkoop verkocht wa ren en dat er haaien op de kust waren geweest. De defensie van Amerika. Besprekingen mogelijkheid Beurs- heropening. De volgende week hopen wij weer ons gewone Zondagsblad te geven. Het bleek deze week niet mogelijk, doordat verschillende bijdragen te laat werden ontvangen. Middelburg. Christel ij ke Kweek school. Acte-examens. Geëxami neerd twee mannelijke candidaten, ge slaagd J. Suurmond, Vlissingen en W. Vreke, Oostkapelle. Ir C. A. de Looze neemt afscheid als directeur der R.H.B.S. te Goes. Binnenkort zal Ir C. A. de Looze, direc teur der R.H.B.S. te Goes, zijn ambt neer leggen. Leeraren en leerlingen gevoelen de behoefte op den dag van het afscheid van hun sympathie blijk te geven en hem een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Daartoe heeft zich een comité gevormd bestaande uit de heeren: A. J. C. Nordlohne, voorzitter; C. M. de Wijs, penningmeester; H. Zuring en Dr E. Stork. Dit comité heeft een circulaire gezonden aan alle oud-collega's en oud leerlingen, wier adressen bekend zijn. Zij, die geen circulaire ontvangen hebben, kunnen hiervan kennis geven aan C. M. de Wijs, Oostsingel 16 a, Goes. Plaats en tijd van het afscheid worden nader be kend gemaakt. Vrouwepolder. De heer I. de Nood, af komstig uit Middelburg, tot voor kort volontair ter secretarie alhier, thans tijd- ambtenaar ter secretarie te Groede, is geslaagd voor het schriftelijk gedeelte examen gemeente-administratie I. Examen L.O. Geslaagd te Apel doorn, Rijkskweekschool voor onderwij zeressen mej. N. de Pauw te Terneuzen. Te Moerdijk (R.K. Kweekschool voor onderwijzeressen)O. Vlaeminck, E. V. Weynsbergen, beiden Hoofdplaat. Het kwam mij vreemd voor, dat daar voortaan de eieren verhandeld zouden moeten worden, terwijl op de Centrale Veiling te Goes alles in tact was geble ven. Aangezien ik in overleg met het Rijks bureau voor Voedselvoorziening in Oor logstijd naar Zeeland was gegaan om sa men met den Voedselcommissaris aldaar den afzet van eieren weer op orde te brengen, was mijn besluit gauw geno men. Ik zei het Bestuur dier veiling kort en bondig, dat het zoo niet kon door gaan, want dat de belangen der Wal- chersche pluimveehouders zoo niet be hoorlijk behartigd zouden kunnen wor den. Het bleek mij trouwens ook, dat de Een nadere toelichting. In verband met de opheffing van het z.g. bankenmoratorium, door intrekking van het Kon. besluit van 10 Mei 1940, vestigt het Departement van financiën er de aandacht op, dat door deze opheffing uiteraard geen enkele inbreuk wordt ge maakt op de door instellingen als de spaarbanken, krachtens eigen reglemen ten, gestelde bepalingen met betrekking tot de terugbetaling van spaargelden. De spaarbanken blijven volkomen be voegd, uitbetalingen te doen plaats heb ben met inachtneming van hun regle menten met al of niet verscherpten op zeggingstermijn en wanneer zij dat nuttig oordeelen deze te beperken tot de door haar vastgestelde bedragen. Naar gemeld wordt, heeft de Verzeke ringskamer geadviseerd om het morato rium bij kapitaalsuitkeeringen in de levensverzekering te ver ruimen van 10 tot 75 pet., met een maxi mum van 25 mille. Behalve lijfrenten, weduwen- en ouderdomspensioenen zul len nu ook opvoedingsrenten ten volle worden uitgekeerd. Beleeningen kunnen per maand wor den opgenomen tot 20 pet. der belee- ningswaarde, maar tot ten hoogste f 2000 per maand, terwijl voor afkoop 10 pet. per maand wordt toegestaan met een maximum van telkens f 1000. Wij komen hierop uitvoeriger terug. DE LOONEN IN DEN LANDBOUW. Overeenstemming op Zuid-Beveland. Wij lezen in „De Chr. Landarbeider": Met de werkgeversorganisaties is overeenstemming bereikt. De contracten zyn in druk. ALG. VERGADERING DER Z. L. M. De algemeene vergadering der Z. L. M. zal dit jaar niet, zooals aanvankelijk de bedoeling was, te Kortgene, maar op Woensdag 10 Juli a.s. te G o e s worden gehouden. Hierover schrijft de rijkspluimveecon- sulent, de heer B. van Asperen Vervenne in het Z. Lb. blad: Mijn eerste bezoek by mijn reis naar Zeeland gold den Voedselcommissaris, van wien ik reeds telefonisch vernomen had, dat de eierafzet in Zeeland uit den aard der zaak ernstige stagnatie had on dervonden. Vervolgens bezocht ik de Centrale Eierveiling te Goes en daarna de Vei- lingsvereeniging Walcheren te Middel burg, waar naar ik vernam alle eieren uit Walcheren verzameld werden, In af wijking dus met voorheen, toen het grootste deel dier eieren door de Cen trale Eierveiling in Goes opgehaald en verhandeld werd. De Veilingsgebouwen waren daar, evenals het grootste deel van de oude stad Middelburg, een puinhoop. Alles was verwoest en verbrand. Niets was van de veiling overgebleven, dan wat kale muren. HET WATER DER N.V. WATERLEI DING MIJ. ZUID-BEVELAND BE HOEFT NIET MEER GEKOOKT TE WORDEN. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de ingezetenen, wier wo ningen zijn aangesloten aan het buizen net der N.V. Waterleiding-Mij. „Zuid- Beveland", dat blijkens van twee ver schillende zijden ingestèld onderzoek, het door die maatschappij geleverde drinkwater thans in hygiënisch opzicht volkomen betrouwbaar kan worden ge noemd, zoodat het koken daarvan voortaan overbodig is. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE Goes, 14 Juni 1940. INKWARTIERING EN VORDERIN GEN DOOR HET DUITSCHE BEZET TINGSLEGER. De Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis het navolgende, be trekking hebbende op inkwartiering en vorderingen door het Duitsche bezet tingsleger: 1. Vordering van roerende goederen heeft voorzoover zij niet tegen on middellijke betaling geschiedt slechts plaats tegen gelijktijdige afgifte van een ontvangstbewijs, geteekend door of van wege den Commandant van de bezette plaats, waar de vordering geschiedt. Degene, van wien roerende goederen zijn gevorderd, doet hiervan aangifte j bij den burgemeester, zoo mogelijk met afgifte van het aan hem verstrekte ont vangstbewijs. De Burgemeester houdt van de aangiften aanteekening en con troleert voor zooveel noodig de juist heid. 2. Vordering van legering (inkwartie ring) heeft slechts plaats tegen over- gifte van een schriftelijke lastgeving, ge teekend door of vanwege den Comman dant, die inkwartiering vordert. Degene, bij wien inkwartiering is ge vorderd, doet hiervan aangifte bij den burgemeester, zoo mogelijk met afgifte van de hem verstrekte lastgeving. De burgemeester houdt van de aangiften aanteekening en controleert voor zoo veel noodig de juistheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat leveranties en vorderingen van werk zaamheden door de Duitsche troepen slechts tegen contante betaling of af gifte van geldige ontvangstbewijzen zal geschieden. Inkwartiering geschiedt te gen afgifte van inkwartieringsbewyzen. 3. Indien vorderingen als onder 1 en 2 bedoeld, ten behoeve van het Duitsche bezettingsleger zijn gedaan en niet da delijk zijn betaald, kan, voorzoover deze vorderingen tot gevolg zouden hebben, dat degene, van wien gevorderd is, zoo danig in zijn bestaan wordt getroffen, dat hij niet meer uit eigen middelen in het noodzakelijk levensonderhoud kan voorzien, van gemeentewege hulp wor den verstrekt, en wel zooveel mogelijk in een vorm, waardoor de betrokkene we der in staat wordt gesteld zelf in zijn onderhoud te voorzien. 4. De gemeenten kunnen eveneens in gevallen, waarin zich daartoe de nood zaak doet gevoelen, aan bedrijven, van welke in verband met inkwartiering ten behoeve van het Duitsche bezettingsle ger leveringen worden gevorderd van voeding enz. zonder dadelijke betaling, voorschotten terzake van die voeding en de daarmede gepaard gaande recht- streeksche onkosten verstrekken, welke verrekend zullen worden met wat te zij ner tijd van wege het Duitsche bezet tingsleger op de uit te reiken ontvangst bewijzen als bovenbedoeld betaalbaar zal worden gesteld. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE Goes, 14 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg; Overwegende, dat bij hun besluit van den 23en April 1937 o.m. de Markt in de richting van de draaiing van de zon, de Lange Viele in de richting van Pot- tenmarkt naar Lange Vielebinnenbrug, de Pottenmarkt in de richting van Markt naar Lange Viele, en de Wal van 8.30 —9.15 u., 11.45—12.15 u., 13,15—14.15 u. en 15,4516.15 u., in de richting van Lange Burg naar Koorkerkhof, zijn ge sloten verklaard, de drie eerstgenoemde wegen voor het verkeer met alle motor rijtuigen, bespannen rij- of voertuigen en rijwielen, laatstgenoemde weg voor het verkeer met alle motorrijtuigen, alle rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zgnde, en rijwielen; Overwegende, dat als gevolg van de oorlogomstandigheden de genoemde we gen voor het verkeer een zoodanig an der aspect hebben gekregen, dat deze, zij het wellicht tijdelijk, zonder bezwaar voor doorgaand verkeer in beide richtin gen kunnen worden opengesteld; Overwegende verder, dat het met het oog op de vrijheid en veiligheid van het verkeer, noodzakelijk is de weggedeelten van de Markt tusschen lange Delft en Lange Noordstraat en tusschen Helm en Lange Noordstraat, zoomede het weg gedeelte in de Lange Noordstraat tus schen Markt en Simpelhuisstraat voor het verkeer in beide richtingen gesloten te verklaren; Overwegende voorts, dat, nu wegens de aanzienlijke vermindering van het snelverkeer, is te verwachten, dat het gebruik van paardentractie en handwa gens zal toenemen, het wenscheljjk is het verbod om de Lange en Korte Delft, de Vlissingsche straat, de Gravenstraat en de Simpelhuisstraat in de bij opge meld besluit aangegeven richtingen te berijden, uit te breiden tot alle rijver- keer; Besluiten: a. de bij hun besluit van 23 April 1937 onder la, d en e, en IV d gestelde rijver boden voor de wegen Markt, Potten markt, Lange Viele en Wal, in te trek ken; b. gesloten te verklaren voor het ver keer met: alle motorrijtuigen, alle rij- en voer tuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, en rijwielen, de weggedeelten van de Markt tus schen Lange Delft en Lange Noord straat, en Helm en Lange Noordstraat, zoomede het weggedeelte in de Lange Noordstraat tusschen Markt en Simpelhuisstraat c. zulks met intrekking van het vroe ger genomen besluit ten aanzien van de hierna te noemen wegen, gesloten te ver klaren voor het verkeer met alle motor rijtuigen alle rij- of voertuigen,' geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, en rij wielen 1. de Lange Delft in de richting van Markt naar Korte Delft; 2. de Korte Delft in de richting van Lange Delft naar Dam; 3. de Vlissingsche straat in de rich ting van Beenhouwerssingel naar Var- keüsmarkt 4. de Gravenstraat in de richting van Varkensmarkt naar Markt, en 5. de Simpelhuisstraat in de richting van Wijngaardstraat naar Lange Noord straat. Aldus vastgesteld, den 12en Juni 1940. Burgemeester en Weth. voornoemd, DE BORDES, Voorzitter. M. v. d. VEUR, Secretaris. INKWARTIERINGEN EN VORDE RINGEN DOOR HET DUITSCHE BEZETTINGSLEGER. De Burgemeester van Middelburg brengt, ingevolge desbetreffend schrij ven van het wnd. Hoofd van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, me de handelende namens het Departement van Financiën en na gepleegd overleg met de Duitsche autoriteiten de na volgende voorloopige aanwijzingen ter zake van inkwartiering en vorderingen door het Duitsche bezettingsleger ter openbare kennis: le. A. Vordering van roerende goede ren heeft voorzoover zij niet tegen onmiddellijke betaling geschiedt slechts plaats tegen gelijktijdige afgifte van een ontvangstbewijs, geteekend door of vanwege den Commandant der bezet te gemeente, waar de vordering ge schiedt B. Degene, van wien roerende goede ren zijn gevorderd, behoort daarvan schriftelijk aangifte te doen bij den Bur gemeester, zoo mogelijk met afgifte van het aan hem verstrekte ontvangstbe wijs, waarna de Burgemeester van de aangifte aanteekening doet houden en, voor zooveel noodig, de juistheid doet controleeren. 2e. A. Vordering van legering (in kwartiering) heeft slechts plaats tegen overgave van een schriftelijke lastge ving, geteekend door of vanwege den Commandant, die de inkwartiering vor dert. B. Degene, by wie inkwartiering is ge vorderd, doet hiervan schriftelijk aan gifte bij den burgemeester, zoo mogelijk met afgifte van de hem verstrekte last geving, waarna de burgemeester de aan gifte doet aanteekenen en voor zoo veel noodig de juistheid controleeren. 3e. Leveranties en vorderingen van werkzaamheden door de Duitsche troe pen geschieden slechts tegen contante betaling of afgifte van geldige ont vangstbewijzen, terwijl inkwartiering ge schiedt tegen afgifte van inkwartie ringsbewijzen. De Burgemeester van Middelburg, DE BORDES. Middelburg, 13 Juni 1940. De pluimveehouders waren er goed afgekomen. Zelfs het fokbedrljf van den 11 heer Rottier te Vlissingen was nog on beschadigd. Wy bezochten samen nog enkele be drijven op Walcheren. Daar was niets bijzonders voorgevallen. Alleen de kui kenverkoop was niet afgewerkt kunnen worden, zoodat op die bedrijven veel kui kens zaten. Myn meening is, dat zij, die kuikens besteld hadden en geen schade hebben geleden, die nu alsnog moeten afnemen. Overal treft men gevallen, waarbij personen, die zelf geen oorlogsschade hebben, hun verplichtingen eenvoudig van zich afschuiven en zich er geen re kenschap van geven, dat anderen daar door in de grootste moeilijkheden ko men. Voorschrift is, dat ieder zijn verplich tingen zoo veel mogelijk behoort na te komen. Wie dus noodeloos door men- schen, die zich niet daaraan houden, in moeilijkheden wordt gebracht, behoeft zich dat heusch niet te laten welgeval len; men wende zich tot den Burgemees ter. Over de bedrijven in Zeeuwsch-Vlaan deren was nog niets bekend. 's Avonds werd in een bespreking met den Voedselcommissaris de eierafzet in Zeeland besproken. Besloten werd, zon der dat direct te willen forceeren, den verkoop van Zeeuwsche eieren zooveel mogelijk van een punt uit (Goes) te doen plaats vinden. Besproken is nog de wenschelijkheid om in Zeeland de afzet van slachtpluim vee tijdelijk te centraliseeren, gezien de gebrekkige organisatie daarvan in dit gewest. Er zijn daar alleen kippenkoopers, voor een deel zelfs nog maar geiêgen- heidskoopers, die de kippen en jonge ha nen by de boeren koopen. De pryzen zyn daar ook steeds abnormaal laag. Getracht zal worden een Centrale Slachterij in te richten en de vastgestel de minimum-prijs voor export naar Duitschland 3540 ct. per kg levend aan de pluimveehouders uit te betalen. SCHADE AAN LANDBOUWBEDRIJVEN DOOR DEFENSIE-MAATREGELEN. Hoe deze wordt vergoed. Herhaaldelyk wordt de vraag gesteld of, en zoo ja, op welke wyze de schade geleden tengevolge van door de defensie genomen voorbereidende maatregelen, zooals inundatie, het bouwen van verde digingswerken e.d., alsmede de schade, ondervonden door oorlogsgeweld of als gevolg van evacuatie, zal worden ver goed. Naar aanleiding hiervan heeft het Z. Lb. blad te bevoegder plaatse inlichtin gen ingewonnen. Reeds dadelijk na de bezetting van Zeeland zijn door den Voedselcommis saris verschillende commissies ingesteld om de schade, toegebracht aan de land bouwbedrijven in de onderscheidene dee- len van onze provincie, op te nemen. Het bureau Ontruiming, dat deel uitmaakt van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Den Haag, is belast met het nemen van die maatregelen, welke strekken tot een zoo spoedig mogelijk herstel van het landbouwbedrijf. Aller eerst zal worden gepoogd het bedrijf van de gedupeerden weer op gang te helpen. Een regeling van de wijze, waarop dit geschieden, sismede in welke geval- len schadevergoeding zal worden ver leend, is in voorbereiding. Hierover zul len zeer binnenkort nadere mededeelin- gen worden gedaan. Men oefene dus noz eenigen tijd geduld. collecteerde ten eigen bate. Een werklooze schil der uit Arnhem collecteerde onlangs, getooid met een band van den luchtbe schermingsdienst in Oosterbeek langs de huizen, voorgevende, dat de gelden die in zijn collectebus gedeponeerd wer den, bestemd waren voor de hulpverlee ning aan Rotterdam. Er werd ruim gegeven maar een dame die wat achterdochtig was geworden waarschuwde de politie, die den man arresteerde. Gisteren stond de collectant, de 25-ja rige J. J. H., voor den politierechter te recht, waar hij een volledige bekentenis aflegde. De officier van Justitie vorderde een gevangenisstraf van vier maanden. De politierechter veroordeelde den ver dachte tot drie maanden met aftrek van den tyd in preventieve hechtenis door gebracht. Botsing tusschen drie motorfietsen. Tusschen Veenen- daal en de Klomp zijn Vrydagmiddag drie motorfietsen met elkaar in botsing gekomen, waarby een sergeant van den motordienst ernstig werd gewond. Omstreeks drie uur passeerde deze met zyn motor met ledig zijspan den .spoorwegovergang tusschen deze twee plaatsen. Van de* andere zyde naderden twee motorrijders welke, vermoedelijk doordat de sergeant te weinig nnnr rechts uitweek, achtereenvolgens mat den zijspanwagen in botsing kwamen. De drie bestuurdera werden tegen den grond geslingerd, waarby de sergeant zoo ongelukkig neerkwam, dat hy ver- moedeiyk met een schedelbreuk bleef liggen. In ernstigea toestand is hy naar In de „Kamper Kerkbode" (Geref.) schryft da C. B. Bavinck: „De vraag mag wel eens ernstig over wogen: zullen wy niet gedwongen wor den, niet nog door ingrypen van bui tenaf, maar door gebrek aan middelen, om veel arbeid in Gods Koninkryk op te geven? Die tyd kan inderdaad komen. Maar laten wy zoolang als eenigszins mogelyk is ook hierin volharden. En niet dan na zeer ernstig overleg en na het den Heere in het gebed te hebben voorgelegd, tot intrekking van onze ga ven besluiten. Misschien is er op eenigerlei wijze hier of daar inderdaad nog versobering mogelijk, zonder dat de arbeid in den dienst des Heeren daar groote schade onder lydt. En we zullen zelf op vele punten omlaag moeten en ons dingen leeren te ontzeggen, die we moeilijk mis sen kunnen omdat we er zoo aan ge wend waren, maar waar we toch in derdaad buiten kunnen. Ik zie het waarlijk niet als enkel verlies, als het levenspeil wat zakt. Onze vaderen, die ons al die stichtin gen en organisaties hebben opgebouwd en overgegeven, leefden veel en veel so berder dan wij. Zelf in alle eenvoud le vende, gaven zy sommen weg'voor al lerlei arbeid in het Koninkryk Gods. En niemand zal durven beweren, dat ze er minder gelukkig door waren. Ik acht zelfs ons levensniveau voor velen, en niet het minst onder de jeugd, op zijn minst genomen gevaarlijk. Aan welk een luxe zijn onze jongens en meis jes gewend, hoe neemt de zorg voor mooie kleeren, voor dit plezier en dat genoegen veel van hun geestelijke kracht weg. Waarlijk, die versobering is zeker niet alleen verlies, al zal ze ons natuurlijk hard vallen." het militaire hospitaal te Utrecht ver voerd. De verwondingen van de andere twee slachtoffers waren niet van ern- stigen aard. Finsch verkeersvlieg tuig neergestort. Het Finsche verkeersvliegtuig „Paleva" is op weg van Tallinn naar Helsinki neergestort. Tien personen kwamen daarby om het leven. WASHINGTON. D.N.E* President Roo sevelt heeft gisteren het wetsvoorstel voor defensie-zaken, omvattende de ge wone begrooting van het Departement Van Oorlog onderteekend ten bedrage van 1495 millioen dollar. Hiervan zal 105 millioen dollar besteed worden voor 2556 nieuwe vliegtuigen en 189 millioen dollar voor de aanschaffing van strategisch belangrijk materiaal voor een mogelijke mobilisatie van een leger van een millioen man. Naar gemeld wordt, zijn gistermiddag te Den Haag besprekingen gevoerd om trent de definitieve goedkeuring der beursvoorschriften en de mogelijkheid van beursheropening, nu het banken moratorium is opgeheven. GOES. Veilings ver een. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 14 Juni 1940. Kleine veiling. Fruit: Aardbeien 14 30, Roode Bessen (Prolific) 28 per 100 kg. Groenten: Andy vie 17, Dubb. Princes- seboonen 3952, Wagenaarsboonen 38, Doperwten 1322, Peulen 2233, Tuinboonen 1315, Postelein 1824, Tomaten 1733, Uien 45, Nieuwe Aardappels 11, id. Drielingen 9, Oude Aardappels 2.504, alles per 100 kg.; Kroten 8, Rabarber 3.50, Rammenas 3.506, Sjalotten 2.50, Selderij 35.50, Wortelen 8.5016, alles per 100 bos; Bloemkool 418, Kropsla 2.103.40, Komkommers 5-S.50, alles per 100 stuks. KAPELLE, Veiling van 14 Juni 1940. Kleine veiling: Aardbeien 1928, Vroege Witte .Kersen 21, Earley Rivers 43, Doperwten 21, Tuinboonen 13, alles per kg.; Aardappelen 7.6011 per 100 kg.; Rabarber 23 per kg.; Bloemkool 413 per stuk; Kropsla 1.602.50 per 100 krop. Van 18 Juni. Overleden: A. Oele, 53 j. woonachtig te Oost- en West-Souburg. (P. Z. C.) OOSTKAPELLE. Overleden: Abraham Wattel 85 j., wedn. van S. Midavaiuo; J. Bostelaar 82 j., wedn. van L. Be- suyen. (P. 5R, O,) WISSENKERKE. Geboren: 9 Juni, Paulina Hendrika d. v, Cornells Tol lenaar en Jacoba Hoogerhaide.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3