BANKMORATORIUM OPGEHEVEN. OFFICIEELE PUBLICATIEN. Onderwijs Gemengd Nieuws Telegrammen Wrijving tussehen Japan en Nederlandsch-lndië. Burgerlijke Stand Land- en Tuinbouw Het Rijksarchief te Middelburg. DIENSTREGELING der SPOORWEGEN Italiaansche burgers verlaten Engeland. Bestrijding van de T. B. C. onder rundvee. Bij herlezing van het geheele inter view zal de redactie van de „Tem. Crt." wel tot het inzicht komen, dat haar con clusie niet geheel juist was. Terneuzen. Handgranaat ontploft. Maandag is bij het maaien van gras aan den d\jk van den Nieuw Neuzenpolder door den zoon van den landbouwer G. Tollenaar een daar blijkbaar door mili tairen achtergelaten handgranaat ont ploft, waardoor bedoelde zoon ernstig onder den arm werd gekwetst. Gelukkig was Dr Stevens toevallig op patiënten- bezoek in de omgeving. Deze kon hem spoedig verbinden. Arbeiders deelden mede, aan dien dijk dezer dagen ook al enkele van die din gen te hebben gevonden. Voorzichtig heid zij dus in die omgeving aanbevolen. (T. C.) GROOTENDEELS BEHOUDEN. Dr Meerkamp van Embden, de rijksar chivaris, vertelde aan het Dagblad voor Zeel. iets over de ramp, die ook zijn af- deeling bijna geheel vernietigde. Dat dit niet gebeurde, is allereerst te danken aan het feit, dat de rijksarchiva ris op zijn post gebleven is en daardoor persoonlijk alles in het werk kon stellen om de hulp van de brandweer naar de meest bedreigde plaatsen te leiden. Door de na het bombardement voortwoekeren de branden,werd ook het Abdijcomplex besprongen en tenslotte was ook het Rijksarchief door het vuur als het ware ingesloten. Van de zalen boven de Balanspoort uit, dreigden de vlammen over te sprin gen op het hoofdgebouw van het Archief. Met angst en vreeze zag dr Meerkamp de kroonlijsten aangetast en begreep, dat wanneer het dak vuur vatte, alles verlo ren was. In de nabijheid van de Abdij vond hij toen eenige spuitgasten druk aan den ar beid. Hij vroeg den leider op de meest dringende wijze om assistentie, doch de ze zeide, dat hij geen twee orders kon op volgen. Dr Meerkamp hield aan. De nood maakte hém welsprekend. Hij wees den brandweerman op het feit. dat met een weinig moeite, het grootste deel van het Rijksarchief te redden was, terwijl op de plaats, waar nu gespoten werd, alles toch reeds verloren was. De commandant liet zich toen bewegen om in te grijpen. He laas bleek de capaciteit van de spuit niet groot genoeg, om het water bij de kroon lijst te brengen. Ladders moesten eerst gezocht worden. De spuitgasten deden wat zij konden en slaagden er ten slotte in het ergste gevaar te bezweren. Later bood ook de Vlissingsche brandweer as sistentie aan en die zorgde er voor, dat het vuur de andere zijde van het gebouw niet aanvreten kon. Dagenlang moest toen nog worden ge let op nieuw gevaar. Dag en nacht werd er ook door dr Meerkamp zelve, de wacht bij gehouden. Veel van waarde is door de ramp ver loren gegaan. De bureau-kamer met de geheele administratie evenals de concier- ge-kamer en de twee zalen boven de Ba lans-poort brandden uit, waardoor een deel van de Rekenkamer met belangrijke archiefstukken vernietigd werd. Verschil lende in bewerking zijnde stukken deel den dit lot. Een groote voldoening na al de moeiten en zorgen is, dat het leeu wendeel van het archief en vooral de oudere stukken behouden bleef. Een mee valler was nog, dat het Gistpoortgebouw, waarin ook een deel van het archief rust, geheel gespaard bleef. WEER EENIGE UITBREIDING. Gisteren is opnieuw een aanvullings blad op de dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen verschenen. De voornaamste aanvullingen betreffen de volgende trajecten: Op de lijn Ber gen op Zoo mK ruininge n I e r s e k e worden treinen ingelegd uit eerstgenoemde plaats vertrekkende om 6.27, 10.07, 14.07 en 18.07 uur, omge keerd vertrekken zij uit Ierseke om 7.03, 10.43, 14.43 en 18.43 uur. De trei nen stoppen te Woensdrecht, Rilland Bath, Krabbendijke en Kruiningen. Tussehen Rotterdam en Dordrecht is een trein ingelegd, die eerstgenoemde stad verlaat om 21.35 van de Delftsche Poort, aankomst Dordrecht 22.06 uur. Van Dordrecht uit rijdt een trein om 22.35 naar Rotterdam, die om 22.53 uur aan het Delftsche Poort-station arri veert. Tuss'chen Dordrecht en Breda zal een nieuwe trein loopen die om 6.00 uur vertrekt en om 6.53 in Breda aankomt; vertrek in omgekeerde richting om 7.33 uur. Al deze treinen zijn met ingang van vandaag ingelegd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Herkingen en te Putters- hoek, A. A. Koolhaas, cand. te Huizen. Te Godlinze, L. J. van der Kam te Beet gum. Geref. Kerken. Tweetal te Wanswerd, Th. J. Kersies te Bierum en H. de Moor te Nes. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Teugè—Zutphen, J. M. Visser te Midwolda. De School met den Bijbel. Met ingang van den nieuwen jaargang, 1 Juli a.s. zal de heer W. 'tHooft te Goes mede deel uitmaken van de redac tie van „De School met den Bijbel", uit gave van de N. V. fa. Oosterbaan Le Cointre te Goes. Het aantal medewerkers wordt uitge breid met de heeren P. van Duyvendijk te Dordrecht, Joh. Tigchelaar te 's-Gra- venhage en W. Wemelsfelder te Dor drecht. Middelburg. Aan de Chr. Kweekschool slaagden gisteren alle 6 candidaten voor de akte L. O. en wel Mej. S. C. van Wijck, Terneuzen; en de heeren M. Alle- wijn, Hoedekenskerke; L. de Blaeij, Ter neuzen; L. v. d. Graaff, Arnemuiden, C. J. Klap, Kamperland en P. Murre te Nieuwdorp. Krabbendijke. Benoemd tot lid van de .examencommissie voor het midden standsdiploma (Algemeene Handelsken nis) te Neuzen de heer A. Tollenaar, Di recteur van den Middenstandscursus al hier. Brand in een kazerne te Roermond. Door onbekende oorzaak is gistermiddag in de eerst on langs voltooide Ernst Casimirkazerne te Roermond brand uitgebroken. De brandweer van Roermond was met twee babybrandspuiten van den luchtbescher mingsdienst spoedig ter plaatse en slaagde er in, na drie kwartier de vlam men te dooven. Een deel van de kazerne is uitge brand. Woeste stier gaat uit „winkelen". Een slager te De Klin- ge (België) had bij een boer een stier gekocht en nam het beest mee naar zijn woning. Bij het huis van den slager aangeko men, schrok het dier en ging er tussehen uit, zonder dat iemand in staat was het tegen te houden. De stier vernielde eerst een winkelraam. De weg werd voortge zet en nu kwam een andere winkel aan de beurt, waar de stier door het raam naar binnen sprong. Gelukkig was deze winkel zoo goed als leeg, zoodat de schade beperkt bleef tot het raam en de uitstalkast. Hier slaagde men er tevens in den stier tot kalmte te bren gen. Men besloot toen, om het beest ter plaatse maar af te maken, om her halingen te voorkomen. LE HAVRE DOOR DE DUITSCHERS BEZET. GENEVE. (Stefani.) Vanmorgen vroeg zijn de Duitsche voorhoeden Pa rijs binnengekomen. Het D.N.B. verneemt van welingelich te zijde, dat Le Havre door de Duit- schers is bezet. HET ITALIAANSCHE LEGER- BER1CHT. ROME. Het derde legerbericht van het Italiaansche opperbevel luidt als volgt: Er was bedrijvigheid van kleine af- deelingen in sommige streken van het front aan de Alpen. Een poging van den vijand zich van de Galiciapas meester te maken, werd verijdeld. In het centrale gedeelte van de Mid- dellandsche Zee probeerden vijandelijke duikbooten zonder succes vlootbewegin- gen te belemmeren. Twee vijandelijke onderzeeërs werden getroffen. Het luchtwapen heeft zijn actie voort gezet en de luchtbases in de streek van Tunis doeltreffend met bommen be stookt. Een uitgebreide luchtactie werd te gen de luchtbases ondernomen. Voorts werd de luchthaven van Fayence en de Provence aangevallen en de militaire inrichtingen van Toulon. Een van onze toestellen is niet terugge keerd. In Italiaansch Noord-Afrika zijn vij andelijke aanvallen op onze grensposten aan de Egyptische grens afgeslagen. LONDEN. Reuter. Gisteren is een extra trein met ongeveer 700 Italiaan sche burgers, die in Londen wonen, uit Londen vertrokken in de richting Glas gow, om hen naar Italië terug te brengen. De Italianen zullen worden verscheept naar Lissabon. Een schip, dat hen door de Engelsche regeering ter beschikking is gesteld, zal hen naar hun plaats van bestemming brengen. De Italiaansche ambassadeur in Lon den en zijn familie, zullen eveneens met een extra trein via Glasgow naar Lis sabon vertrekken. HET ENGELSCHE HOOGERHU1S. LONDEN. Reuter. Het Engelsche Hoogerhuis heeft gisteren in geheime zitting vergaderd om de verdediging van de hoofdstad te bespreken. TURKIJE EN SOVJET-RUSLAND. BELGRADO. Het blad „Politika" meldt uit Istanboel: Men verneemt uit kringen, die in nauw contact staan tot de Turksche regeering, dat de Sovjet-regeering aan de regee ring van Turkije heeft medegedeeld, dat zij elke actie van Turkije om uit het conflict te blijven, zal ondersteunen. EGYPTE EN TURKIJE. BELGRADO. De correspondent te Istanboel van de „Politika" deelt mede, dat in kringen, die in nauw verband staan met de Turksche regeering, ver klaard wordt, dat tussehen Egypte en Turkije een band bestaat. Deze band gaat echter niet zoover, dat Turkije automatisch met Engeland moet optre den als Egypte in den oorlog mocht worden betrokken. TOKIO. D.N.B. Inzake den reeds ge- melden aanval van een Nederlandsch- Indisch vliegtuig op een Japansche visschersboot, heeft de woordvoerder van het Departement van Buitenland- sche Zaken verklaard, dat aan den Japanschen consul-generaal te Batavia om een uitvoerig rapport is verzocht. Men kan rekenen, aldus de woord voerder, op een Japansch protest. Inzake de berichten over beweerde Britsche troepenlandingen op Java, heeft de Engelsche regeering haar standpunt in Tokio nog niet bepaald. Alleen heeft de Engelsche ambassa deur in Tokio een tegenspraak gegeven. GOES. Geboren: Pieter, z.v. Jacob van i der Weele en Lourina Walhout. Overleden: Maatje Bookelaar, 73 jaar wed. van Pieter Schrier. Van 1013 Juni 1940. VLISSINGEN. Ondertrouwd: L. de Groot 26 j. en J. I. Doornbos 26 j. GeborenKarolina Levina d. v. K. W. Meulmeester en J. M. Geschiere. Overleden: M. Staats 48 j., vrouw DISTRIBUTIE-MAATREGELEN De Directeur van den Distributie- dienst te Middelburg maakt bekend: le. dat zy, die tengevolge van de hui dige tijdsomstandigheden tijdelijk buiten Nederland verblijven, hun stamkaarten, levensmiddelenboekjes en broodkaarten tegen ontvangstbewijs op het distribu tiebureau moeten inleveren; 2e. dat aflevering van distributie-arti kelen ten behoeve van het Duitsche le ger in Nederland uitsluitend mag ge schieden tegen afgifte van een door den betreffenden Duitschen militairen auto riteit onderteekenden bon; 3e. dat voor aankoopen door indivi- dueele Duitsche militairen ten behoeve van hun persoonlijk gebruik de alge meen geldende bepalingen van toepas sing blijven. Deze afleveringen moeten overeenkomen met een hoeveelheid voor het normale verbruik en eveneens ge dekt zijn door een geschreven bon; 4e. de winkeliers moeten de onder 2 en 3 genoemde bonnen overleggen bij hunne verantwoording. De Directeur voornoemd, H. P. STAAL. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Middelburg brengt ter algemeene kennis, dat de uit betaling der Kostwinnersvergoeding met ingang van Zaterdag 15 Juni 1940 zal plaats hebben in een der lokalen van de voormalige school voor dienst plichtige onderofficieren-administra teurs (gebouw S.D.O.A.), Molenwater, alhier. De uitbetaling geschiedt op de ge wone uren, n.l.: A t/m K: 910.30 u.; L t/m R: 10.30—11.30 u.; S t/m Z: 11.30—12.30. De Burgemeester voornoemd, P. PH. PAUL, Lo. B. Middelburg, 12 Juni 1940. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Goes brengt het navolgende ter algemeene kennis: Requisities Geen Duitsch soldaat is bevoegd tot requireeren zonder een schriftelijk van een stempel voorzien bewijs van of na mens de Feldkommandantur. Voorzoover een dergelijk bewijs niet is afgegeven ware hiervan aan den heer Commissaris der Koningin opgave te doen onder nauwkeurige omschrijving der gevorderde goederen met opgave van den naam van den eigenaar, alsme de, zoo mogeljjk, de volledige gegevens van degenen die vorderden en van hen die van de vordering getuige waren. Voorts ware over te leggen een gemoti veerde taxatie van de gevorderde goe deren. Inzending van alle andere gege vens die tot opheldering kunnen strek ken, verdient uiteraard aanbeveling. Soortgelijke opgaven worden door dén heer Commissaris der Koningin door be middeling van ondergeteekende inge wacht t.a.v. goederen door Nederland- sche, Fransche of andere militairen zon der bewijs gevorderd. Verbod verhooging prijzen. Ingevolge de door het Duitsche mili taire gezag vastgestelde verordening mogen de prijzen niet verhoogd worden. Prijsopdrijving dient daarom met alle middelen te worden tegengegaan. In het bijzonder dient er voor gezorgd te wor den, dat de huren niet worden opgedre ven. Nakoming financieele verplichtingen. Ieder is verplicht zooveel mogelijk als in normale tijden te voldoen aan zijn fi nancieele verplichtingen. Scholen, Kerken, Vereenigingen. Voorzoover dit nog niet is geschied, kan het onderwijs aan de scholen weer hervat worden en kunnen Kerkdiensten wederom gehouden worden. Leden van bepaalde vereenigingen, zooals zangverenigingen e.d., mogen weder bijeenkomen. Uiteraard dient er tegen gewaakt te worden, dat onverant woordelijke elementen van de gegeven vrijheid misbruik zouden maken. Een loyale houding van alle betrokkenen wordt in dezen verwacht. Wat het onderwijs betreft wordt ver trouwd dat dit in neutralen geest ten aanzien van de Duitsche overheid wordt gegeven. Granaten, Bommen, enz. Voor het geval zich in een gemeente nog onontplofte granaten, bommen, ont plofbare stoffen enz. mochten bevinden, dient hiervan ten spoedigste aan den heer Commissaris der Koningin mede- deeling te worden gedaan onder vermel ding van de noodige bijzonderheden. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. Goes, 13 Juni 1940. Het Verordeningenblad voor het be- zette Nederlandsche gebied van gister avond bevat een verordening van den Rijkscommissaris, waarin de secretaris generaal van het departement van Fi nanciën wordt gemachtigd het banken- moratorium te heffen. Op den dag der inwerkingtreding van deze verordening 11 Juni 1940 heeft de secretaris-generaal van deze machtiging gebruik gemaakt en het „Be sluit Bankenmoratorium van 10 Mei 1940" ingetrokken. Het bankenmoratorium was aanvan kelijk op 10 Mei zoo opgesteld, dat maandelijks 3 pet. van het tegoed of f 50 per week zou worden uitbetaald. Deze beperkingen waren echter niet van toepassing op de navolgende betalingen: betaling van loonen, salarissen, pensioe nen e.d., huren, pachten, belastingen en andere betalingen van publiekrechtelijke lichamen, alsmede verzekeringspremies. Op 22 Mei kon reeds een verlichting worden aangekondigd, welke hierin be stond, dat de toelaatbare uitkeeringen verdubbeld werden en dus gebracht op f 100 per week of 6 pet. per maand. De beperkende maatregelen vloeiden niet voort uit de positie der banken als zoodanig, doch hadden ten doel preven tief te werken tegen het z.g. „oppotten". Overdreven groot zijn de opvragingen van het publiek dan ook niet geweest. Feitelijk is er slechts één dag, n.l. Vrij dag 10 Mei, toen de oorlog begon, ge weest, waarop de uitbetalingen een ab soluut abnormalen omvang aannamen. Lang niet iedereen, die over een bank saldo beschikte, heeft inderdaad zijn 3 of 6 pet terug gehaald. Daar is geen sprake van geweest. Reeds na verloop van eenigen tijd na de afkondiging van het bankenmorato rium overtroffen de stortingen de uitbe talingen. Geizien de ontwikkeling van den laatsten tijd, waarbij het vertrouwen weer terug gekeerd is, was het hand haven van een noodmaatregel als het bankenmoratorium overbodig geworden. Het opheffen van het moratorium, het geen in bankkringen den laatsten tijd reeds verwacht werd, moet als een be vestiging van de gunstige ontwikkeling van den toestand en een terugkeer tot een normaal betalingsverkeer gezien worden. van J. Dattin; A. A. Hestroffer 28 j.; D. Witte 64 j., man van M. J. Wanner; C. Malepaard 83 j., man van M. P. Everaerd. (P. Z. C.) Het beroemde Yser-monument te Dixmuiden is "nagenoeg ongedeerd uit den strijd gekomen. Werk der prov. diensten moet voortgezet worden en zoo mogelijk uitgebouwd. Door den directeur van den Veeartse- nijkundigen Dienst, prof. dr Berger, is in een rondschrijven een opwekkend woord gericht tot de provinciale gezondheids diensten voor vee, om hun arbeid niet te onderbreken, doch dezen ook onder de huidige omstandigheden met volharding voort te zetten en zoo mogelijk zelfs uit te bouwen. Tevens werd hierin medegedeeld, dat van zelfsprekend op de volle medewer king van den directeur en de inspec teurs-districtshoofden- van den veeartse nij kundigen dienst kon worden gerekend, terwijl de inspecteur in algemeenen dienst, de heer 't Hooft, als voorheen geheel ter voorlichting van de organi saties ter beschikking is. Van hoe groot belang de werkzaam heden van bovengenoemde provinciale organisaties geacht mogen worden en tot welke resultaten deze hebben geleid, mo ge blijken uit de cijfers, betreffende de vrijwillige tuberculosebestrijding onder het rundvee, welke o.m. door deze ver- eeniging wordt gevoerd. Van 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939 werden met financieelen steun van het rijk,'alsmede van de Consumptiemelk Centrale, de C. M. C., en met de techni sche voorlichting van den Veeartsenijkun- digen Dienst, de veebeslagen van 38.200 veehouders, omvattende 610.000 gebruiks- runderen, op tuberculose onderzocht, waarbij niet minder dan 21.870 veebesla gen vrij van tuberculose werden bevon den. Met inbegrip van den Frieschen Ge zondheidsdienst voor Vee en van de Z. G. B.-leden, zijn in bovengenoemd tijd perk van meer dan 60.000 veehouders ruim 1 millioen runderen, gebruiksrun- deren, of ongeveer 50 pet. van het totaal dier dieren, op tuberculose onderzocht, waarbij bijna 35.000 veebeslagen vrij van tuberculose bleken 'te zijn. De beschouwing van deze cijfers geeft zeker aanleiding om met de meeste ener gie op den ingeslagen weg voort te gaan, zoowel in het belang van een verhoogde rentabiliteit van het veehoudersbodrijf als in het belang van do volksgezondheid in het algemeen. HET SCHAAP ALS VLEESCH- PRODUCENT. Ook de wol kunnen we best gebruiken. De „Vee- en VleeschhandeVwijst er op, dat achapenvleeseh vrijvat fcefc ééni-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3