Aan het Zoeklicht Binnenland Verkoop schatkistpapier stopgezet. De rijwielvergoeding aan tewerkgestelden. Groningen voorziet Friesland van electriciteit. Uit de Provincie MIDDELBURG. Het Gemeentebestuur verhuisd. Hei 75-jarig bestaan van „Uit het Volk—Voor het Volk". Bij de Seisbuitenbrug zullen de trot GOES. ZUID-BEVELAND. De hulpverleening aan de slachtoffers van de oorlogs ramp te Hansweert. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. HET VERKEER IN Z.-VLAANDEREN derd. De kleur moge veranderd zijn en de smaak iets gewijzigd, do verhou ding van calorieën en vitaminen moge wat zijn verschoven: de kwaliteit van ons oorlogsbrood in haar geheel geno men is niet slechter geworden. Het is brood van zuivere tarwebloem gebleven, alleen met wat meer zemelen er in, die evenwel uitstekende voedings stoffen bevatten. Het overgroote deel der menschen zal er dan ook niet den minsten hinder van hebben. Alvorens zich te beklagen vrage men zich dus eerst terdege af: heb ik werke lijk last van het brood, of ztfn er wellicht andere oorzaken in het spel. Naar wij vernemen, heeft de agent van het ministerie van financiën de afgifte van schatkistpapier tijdelijk stopgezet, in verband met het feit, dat het tegoed, waarover het Rijk bij de Nederlandsche Bank beschikt, thans ongeveer f 30 mil- lioen bedraagt. Men acht dit tegoed voldoende om voorloopig de loopende uitgaven te be strijden en er is daarom geen reden, om niet den verkoop van schatkistpapier over de toonbank door te gaan. Wij brengen hierbij nog in herinnering dat juist dezer dagen werd besloten het disconto voor schatkistpapier over de geheele linie met *4 te verlagen, waarbij wij reeds opmerkten, dat een verdere verlaging niet tot de onmoge lijkheden moest worden gerekend. Nieuwe regeling in verband met het gebrek aan motorbrandstof. De rijksdienst voor de werkverrui ming in Noordbrabant heeft aan de ge meentebesturen in die provincie mede gedeeld, dat in verband met gebrek aan motorbrandstof de regeling inzake het vervoer van arbeiders naar de werk verruimingsobjecten thans luidt als volgt: Voor afstanden van minder dan 2 maal 10 km wordt geen vergoeding ge geven. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een afstand van 10-15 km van en naar de werkverschaffing hebben af te leggen, ontvangen f 0.50 per man en per week. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een afstand van 1520 km van en naar de werkverschaffing hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van f 1 per man en per week. Wanneer de afstand 2025 km be draagt, dan kunnen deze meerdere 5 km in werktijd worden afgelegd; voor de zen afstand wordt per dag 2 maal een half uur beschikbaar gesteld. Bedraagt de afstand 2630 km, dan wordt per dag 2 maal 1 uur in werktijd beschikbaar gesteld voor het afleggen van deze meerdere 10 km. De aldus verzuimde weilkuren kunnen tegen basisuurloon worden vergoed en onder duidelijke vermelding op den loon- staat worden verantwoord 'als bijzon dere rijwielvergoeding. EEN BEZUINIGINGSMAATREGEL. Sinds enkele dagen voorziet de Elec- trische Centrale van Groningen geheel Friesland van electriciteit. Het Friesche net is er thans op ingesteld den stroom over de kopnetleiding Groningen Schenkenschans te ontvangen, aldus het „Nwbl. v. h. Noorden". Deze maatregel is een direct gevolg van het algemeene streven naar effi ciency. daar op deze wijze het kolenver- bruik aanmerkelijk beperkt wordt. DE TAAK VAN GENERAAL WINKELMAN. Uitsluitend geleidelijke demobilisatie van de weermacht. De opperbevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland deelt mede, dat de taalt van den opperbevelhebber van de in staat van demobilisatie zijnde Nederlandsche land- en zeemacht, gene raal Winkelman, zich uitsluitend uit strekt tot de demobilisatie van de Ne derlandsche weermacht. In verband hiermede wordt de volgen de verklaring van generaal Winkelman van 12 Juni 1940 gepubliceerd: „In opdracht van de Duitsche regee ring in het bezette gebied, deel ik u mede, dat verscheidene bevelen en in structies, die ik u na 3 Juni 1940 heb doen toekomen, niet behooren tot de taak, die mjj van dien dag af is opgedragen. Deze taak om vat uitsluitend geleidelijke militaire de mobilisatie van de Nederlandsche weer macht volgens de instructies van den opperbevelhebber der Duitsche weer macht in Nederland. Met het oog hierop trek ik de bevelen en instructies, die betrekking hebben op de werkwijze van de industriëele bedrijven, overeenkom stig art. 52 van het Haagsche regle ment in". Voorts wordt er op gewezen, dat de opperbevelhebber van de Duitsche weer macht in Nederland als Duitsch com missaris voor de ten uitvoerlegging van de demobilisatie der Nederlandsche land- ëen zeemacht heeft aangewezen kolonel I. G. Schwabedissen, «hef van den staf van den opperbevelhebber van de Duit sche weermacht in Nederland. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. De secretaris-generaal uit zijn functie ontheven. Van de zijde van het rijkscommissa riaat wordt medegedeeld: „De aangelegenheden van het minis terie voor de landsverdediging zullen voor zoover zij betrekking hebben op de demobilisatie van de Nederlandsche land- en zeemacht, ressorteeren onder den Duitschen bevelhebber der weer macht in Nederland. „De secretaris-generaal, Ringeling, wordt in verband hiermede uit zijn functie ontheven." De verbinding tusschen Monnikendam en Marken werd gedurende de laatste weken door zeilbotters onderhouden, welke echter nu door een stoomboot is vervangen. De eerste boot maakte jdeze week haar proeftocht. De aan komst op het eiland. EEN TREINVERBINDING VL1SSINGEN—-KAPELLE? Bij de Ned. Spoorwegen bestaat het plan spoedig een treindienst Vlissingen Kapelle in het leven te roepen. Het laatste hiaat in de Zeeuwsche spoorlijn (KapelleKruiningen) zal dan per autobus worden afgelegd. Het was voor het gemeentebestuur di rect na den brand in het Stadhuis een uitkomst tijdelijk in de Griffioen en in de woning van wethouder Boasson een onderkomen te vinden voor de verschil lende afdeelingen van de secretarie en voor den ontvanger en voor vertrekken van den burgemeester en den secretaris, alsmede voor woning van den concierge. Toch was de ruimte daar niet groot genoeg en het was meermalen behelpen, vooral toen men zich uit de woning van den wethouder had terug getrokken. Daarbij zal menigeen ondervonden hebben, dat de Griffioen vrij excentrisch is gelegen. Dit alles deed uitzien naar een meer passend gebouw in het centrum der stad gelegen. Aanvankelijk werd ge dacht aan het pand Dam 6, waar 't dis tributiekantoor gevestigd ia, Thans is echter besloten het gemeen tebestuur onder te brengen in het nieu we schoolgebouw aan den verbindings weg Molenwater-Zuidsingel, dat verle den Jaar voor dei S. D. O. A. is gebouwd. Dit gebouw biedt ruimte genoeg om het gemeentebestuur te doen beschikken over het aantal lokalen dat voor een goede uitoefening van den dienst ge- wenscht is alsmede voor kamers voor den burgemeester, den secretaris, en ver gadergelegenheid voor het college van B. en W. en den Raad. Ook de concierge zal hier een goed onderkomen vinden. Zoodra tot het verhuizen besloten was is men begonnen met de eerst noodige herstellingen, omdat een deel van het gebouw vrij ernstig gehavend is en met het schoonmaken en heden heeft de ver- huizing der bescheiden plaats gehad. Morgen zal men dus het gemeentebe stuur aantreffen in een passende omge ving en gemakkelijker van de meeste deelen der gemeente te bereiken. Zooals bekend, zou d" bekende ver- eeniging ,-,Uit het VolkVoor het Volk" op 13 Juni haar 75-jarig bestaan herden ken. Er was een commissie uit do bur gerij samengesteld met de bedoeling ge noemde vereeniging op dien dag te hul digen door het aanbieden van een in te zamelen bedrag aan geld, en zoo moge lijk opgave van een aantal nieuwe leden. Het is te begrijpen, dat er van een feestelijke herdenking gisteren geen sprake kon. zijn, wat echter geenszins zeggen wil, dat de dag geheel onopge merkt voorbij is gegaan. Het bestuur kwam bijna voltallig met enkele eereleden in vergadering bijeen in de kleine bovenzaal van de Vergenoe ging. Tijdens deze bijeenkomst kwam daar ook bedoelde commissie uit de bur gerij, die ook zoo goed als voltallig was. De voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", de heer W. de Graaf, heette de commissie welkom en wees met enke le woorden op de droeve omstandighe den, waaronder men bijeen kwam. Hierna heeft de voorzitter der commis sie, de heer C. C. Mantz, in een korte re devoering er op gewezen, dat de commis sie feitelijk haar arbeid maar voor de helft heeft kunnen volbrengen. Spreker memoreerde, wat „Uit het VolkVoor het Volk" in de 75 jaar heeft gepresteerd en hij herinnerde aan den tijd, toen „Floralia" bloeide, en de Kinderspeeltuin er was. Van groote beteekenis zijn de Volkszangschool en de georganiseerde feesten en de historische optochten, waarvan duizenden uit Middelburg en omgeving genoten. Spr. deelde dan mede, dat dank zij ook de algemeene medewerking van de buurt-commissies, 6000 circulaires zijn verspreid. Op 10 Mei werd het werk ech ter gestoord en afgebroken. Toch kon spreker nog een bedrag van f312.90 aan bieden alsmede opgave van 22 nieuwe leden met f 57 aan contributie.- De com missie liet gaarne aan het bestuur over hoe het deze gelden besteden wil. Hij wees er op, dat onder de nieuwe leden enkele gedupeerden zijn, die zich opga ven voor de catastrophe. Aangevraagd is, gesteund door vooraanstaande personen, om de Vereeniging het praedicaat „Ko ninklijk" te verleenen, maar daarop is geen antwoord ontvangen door de beken de omstandigheden. Nog kon spr. zich speciaal tot den heer De Graaf wenden en hem mededeelen, dat men hem we gens zijn 15-jarig voorzitterschap een bord van. de plateelfabriek had willen aanbieden met een voorstelling van het doel der vereeniging. Nu moest spr. vol staan met het toonen van de door de fa briek ingezonden teekening. Spr. eindigde met de hoop, dat in het nieuw herbouwde Middelburg plaats zal zijn voor een vereeniging als „Uit het Volk—Voor het Volk". De heer De Graaf dankte den heer Mantz voor de gesproken woorden en zeide, dat het bestuur reeds een bestem ming aan het geld heeft gegeven en wel om het bedrag te voegen bij een gift der Vereeniging aan het plaatselijk hulp-co mité. (De gift der vereeniging is f 10 per ieder jaar van haar bestaan, dus f 750, totaal dus f 1062.90). Dank bracht spr. ook voor de pogin gen inzake het praedicaat Koninklijk, waarvan de beantwoording wel achter wege zal blijven. Wat de bedoeling be treft, spr. een herinneringsbord aan te bieden, zeide spr. dit ook op hoogen prijs te stellen, doch te beschouwen als be stemd voor heel het bestuur. De toekomst is wellicht niet hoopvol, maar men moet vooruit, gedachtig aan het „Luctor et Emergo". Spr. hoopt, dat spoedig tot herbouw der stad zal kunnen worden overgegaan en dat in het nieuwe Middelburg de ver eeniging weer even nuttig en aangenaam zal kunnen werken. Op een vraag van den heer De Graaf verzekerde de heer Mantz, dat de com missie volkomen accoord gaat met de be stemming door het bestuur aan de gel den gegeven. De heer De Graaf heeft de buurtcom- missies geadviseerd hun kasgelden ook voor steun aan de slachtoffers te bestem men. HET MIDDELBURGSCH MUZIEK KORPS ZWAAR GEDUPEERD. Van de plaatselijke muziekvereenigin- gen schijnt het oudste, het 125 jaar be staande Middelburgsch Muziekkorps, wel het meest te lijden te hebben van de gevolgen van de catastrophe van 17 Mei. Niet alleen dat de geheele mu ziekbibliotheek, die in den afgeloopen winter opnieuw geregistreerd en gesor teerd was, verbrand is, maar ook zijn 6 instrumenten en 5 uniformen een prooi der vlammen geworden. Daar boven dien de zaal van het St. Vincentiushuis niet meer als repetitielokaal beschik baar is, zullen heel wat voorzieningen getroffen moeten worden, voordat het korps zijn werkzaamheden kan hervat ten. DE NIEUWE MARKT IN DEN REGEN Niettegenstaande den regen, was de weekmarkt op den Dam nog door meer kooplieden bezocht dan de vorige we ken en waren er ook in den middag nog vrij veel kijkers en koopers of koop sters. DE BRUGGENVERBREEDING. De werkzaamheden voor de verbree ding van de beide Seisbruggen en de Noordbrug worden met onverminderde zorg voortgezet en aan laatstgenoemde brug is er reeds eenige teekening, die doet zien hoe het worden zal. Een der beide voetpaden van tegels en wel die aan de rechterzijde komende van het Noordplein is langs de brug gereed, doch nog niet te gebruiken, daar men nog wacht op het in bewerking zijnde hek. Dit trottoir zal aan de zijde van het Noordplein doorloopen langs de pan den van den heer Bliek, en met behoud der beide op den hoek staande boomen. Aan de andere zijde gaat dit trottoir be ginnen bjj het Bolwerk en doorloopen tot aan het begin van den Singel. toirs ook worden doorgetrokken en aan sluiten bij het verkeer aan beide zijden. De trottoirs langs de Seisbinnenbrug zullen zich tot de bestaande lengte van de brug bepalen. Het gereed zijnde trot toir doet de belangrijke verbetering reeds uit komen. LEGER DES HEILS. De officieren van het Leger des Heils E. Beverwijk en M. Beverwijk Paul, die gedurende bijna twee jaar aan het hoofd van het korps alhier stonden, zullen volgende week Middelburg metter woon verlaten. Zondagavond a.s. zullen zij de laatste bijeenkomst in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hoogstraat leiden. De scheidenden hebben een belang rijke periode van het Leger des Heils alhier meegemaakt. Daarin viel n.l. de viering van het gouden jubileum. Tegen gereduceerden prijs ontvangt Let personeel der Nederlandsche Spoor wegen bruine boonen voor den teelt op den gratis ter beschikking gestelden grond. De heer H. A. Hanken bedankt als voorzitter der Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Naar wij vernemen heeft de heer A. A. Hanken zich, om gezondheidsredenen genoodzaakt gezien te bedanken als voorzitter van de Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. In zijn plaats is door het Bestuur met algemeene stemmen tot voorzitter benoemd de heer A. van der Have te Kapelle, die reeds verscheidene jaren deel van het bestuur uitmaakt. Veel, zeer veel, heeft de heer Han ken voor de veiling, ja voor den tuin bouw in het algemeen gedaan. Steeds stond hij op de bres, ook bij de autoritei ten te Den Haag, voor de tuinbouwbe- langen. Behalve voorzitter van de veilingsver eeniging Zuid-Beveland, was de heer Hanken ook voorzitter van de Prov. Commissie uit de Zeeuwsche veilingen, en van de afd. Zeeland der Pomologische vereeniging. Zooals bekend, was de heer Hanken een lange reeks van jaren directeur van Nederlands grootste landbouwbedrijf, de Wilhelminapolder en bewoog hij zich ook op landbouwgebied. Zoo was hij jarenlang lid van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw Mij en is hij thans eere-lid dier Mij. Nog is hij voorzitter van de afd. Zee land van het Nederlandsch Trekpaarden stamboek en lid van het H. B. van dit Stamboek. Ook van het groote nut van goed landbouwonderwijs was de heer Hanken al spoedig overtuigd. Met groote toewij ding bekleedt hij al vele jaren de func tie van, voorzitter van de commissie van toezicht van de Rijks Landbouwwinter- school te Goes. Het was hem een vreug de nog kort vóór den oorlog het nieuwe gedeelte dier school te kunnen openen. Een land- en tuinbouwprovincie als Zeeland heeft aan den heer Hanken, die tot voor kort, ondanks zijn hoogen leeftjjd nog helder van geest was, zeer veel te danken. De heer A. v. d. Have, die thans voor zitter der veilingsvereen. Zuid-Beveland is geworden, is op tuinbouwgebied een b\j uitstek deskundige. Hij staat immers aan het hoofd van een bedrijf, dat aller- wege groote bekendheid geniet en dat veel heeft bijgedragen tot vooruitgang van den tuinbouw in ons gewest. Ook hij zal zeker aan de veiling goede leiding weten te geven. Een van onze middenstanders merkte mij op, dat aan de actie van de Mid denstandsbonden, om een inzameling onder de middenstanders te houden ten behoeve van door oorlogsgeweld getrof fen middenstanders, toch wel zekere bezwaren kleven. De opzet is dat één procent van wat gespaard bleef in huis en bedrijf, ten behoeve van de standgenooten ge offerd zal worden. Op zichzelf een mooi denkbeeld. Maar... zoo werd opgemerkt, is hier wel rekening gehouden met de indi recte schade, die velen hebben te boe ken? Als de omzet nog zoo'n beetje nor maal is, dan is het gevraagde offer ze ker niet te groot. Maar er zijn heel wat middenstanders die sinds weken zoo goed als geen omzet hadden en die voor de naaste toekomst niet het minste perspectief hebben. Huis en goed wer den gespaard, maar er zijn geen in komsten. Ik versta dit bezwaar. En ik neem dadelijk aan dat het plan van de Middenstandsbonden niet zonder meer kan worden uitgevoerd. Maar dit neemt niet weg, dat het plan uitermate sympathiek is. Het is een uiting van mee-leven en mee-lijden, die gewaardeerd kan worden. Een uiting van solidariteit die toejuiching ver dient. PROTEST VAN DEN BURGEMEESTER TEGEN HET ONJUISTE BERICHT VAN GISTEREN. De burgemeester van Kruiaingen, waar onder Hansweert ressorteert, meldt ons: In tegenstelling met hetgeen in uw blad van gisteren stond vermeld, kan het volgende worden medegedeeld* Donderdag 30 Mei werd op initiatief van den burgemeester te Hansweert op gericht een comité voor directe hulp en steun. Daarin namen zitting: wethouder Burkunk, ds Plaggemars, pastoor Schoen- tnakers, het raadslid v. d. Straaten en zuster Klare. Ieder, die directe hulp noodig had, kon dit vanaf dien dag schriftelijk melden. Vrijdag 31 Mei werden alle ingekomen aanvragen behandeld. Zaterdag 8 Juni waren reeds te Hans weert aanwezig: voor f 500 nieuwe bo ven- en onderkleeren van het plaatselijk crisis-comité, 75 wollen dekens en tiental len paren schoenen, laarzen en klompen. Alles werd Zaterdagmiddag en -avond gereed gemaakt ter uitdeeling en Maan dag 3 Juni werden alle aanwezige goe deren aan de behoeftigen ter hand ge steld. Met taxatie der vernielde gebouwen is onverwijld na de ramp begonnen en reeds Zaterdag 25 Mei was ter bevoegder plaat se bekend hoe groot de schade was. Onmiddellijk na de ramp is getracht noodwoningen te krijgen en 12 Juni is van het Prov. Zeeuwsch Comité bericht ingekomen, dat drie groote en zes kleine barakken beschikbaar zijn gesteld, die de volgende week zullen worden geplaatst. De burgemeester protesteert er ten sterkste tegen, dat men den schijn heeft gewekt, alsof voor Hansweert nog niets is of wordt gedaan. Wij hebben ons, nadat ons het boven staande was medegedeeld, in verbinding gesteld met onzen correspondent te Hans weert. Deze verklaarde ons met verschillende personen te Hansweert te hebben ge sproken, die schade hadden te boeken als gevolg van het oorlogsgeweld. Deze hadden in de afgeloopen weken nog niets van vergoeding vernomen. Hij deelde ver der mede, dat noch hem noch andere personen, met wie hij hierover had ge sproken, iets yan een comité bekend was. Nu echter uit de mededeelingen van den burgemeester .blijkt, dat wel hulp in verschillenden vorm is of zal worden verleend, en dus het bericht van gisteren op een vergissing berust, nam hij dit, onder aanbieding van excuses, gaarne terug. In ons interview met mr W. K. H. Die- leman (zie ons blad van Zaterdag j.l.) staat, dat alle bruggen en duikers zijn opgeblazen. De heer Dieleman heeft dan ook niet beweerd, zooals men uit de op merking van de „Tern. Crt" zou opma ken dat de diensten der Z.V.T.M. spoe- d i g kunnen worden hervat. Wel is de aanwezigheid der lijnen een geluk, daar de tram nog goede diensten kan bewijzen, zij het na de noodige her stelwerken, in een streek met geschon den wegen, waar tallooze voertuigen zijn opgevorderd en de benzineschaarschte het wegverkeer waarschijnlijk nog ge- ruimen t\jd sterk zal beperken. Waar de aanvoer van kolen eerder verwacht wordt dan die van benzine, is het dus waarschijnlijk, dat de Z. V. T. M. er toe kan medewerken, dat de normale vervoerscapaciteit eerder wordt bereikt, (wjj schreven: des te vlugger), dan zonder dat de tram wordt ingeschakeld!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2