Krachtige bestrijding van de werkloosheid, Klachten over, het ocrlogsbrood Dagblad voor de Provincie Zeeland Van het Oorlogsfront Alleen met toestemming van de Overheid mogen arbeiders worden ontslagen. EERSTE BLAD DE NATIONALE COLLECTE UITGESTELD. De Duitsche troepen Parijs binnengerukt. VRIJDAG 14 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 212 Verwacht wordt dat vele Nederlanders in Duitschland zullen gaan werken. De Marne overschreden; Chalons genomen. Parijs wordt niet verdedigd. Beroep van Reynaud op Roosevelt. Weer een nieuw Kabinet in Frankrijk? Engelsche bomaanvallen op Duitsche steden. Prinses Juliana en de Prinsesjes Beatrix en Irene In Canada. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Qiststraot 34 en Noordweg 155. Directeur Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs t2A0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VBsSfngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden roededeelmgen 50 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra BIJ cóntr&ci belangrijke korting In een gisteren gehouden persconfe rentie heeit minister Fischböck, commis saris-generaal voor sociale aangelegen heden, toegevoegd aan den Rijkscommis saris ryksminister Seyss-Inquart, mede- deeling gedaan van de eerste maatrege len, die de Rijkscommissaris heeft geno men om tot een snelle oplossing van het werkloosheidsvraagstuk hier te lande te geraken. Hij herinnerde aan de maatregelen, die de Duitsche regeering in 1933 in Groot- Duitschland en in 1938 in Oostenrijk heeft getroffen, welke maatregelen tot een snelle vermindering en tot opheffing van de werkloosheid hebben geleid. In ons land zijn er, ongerekend de gemobili- seerden, volgens een globale berekening 295.000 werkloozen. Dit aantal zou met nog ca. 200.000 toenemen, zoo het leger totaal werd gedemobiliseerd. Er zouden dus iif het geheel ongeveer een half mil- lioen werkloozen in Nederland zijn, voor wie raad geschaft moet worden. In verband hiermede heeft de rijks commissaris, zooals reeds uit zijn intree rede is gebleken, in de eerste plaats het. oog gevestigd op de werkzaamheden voor den wederopbouw. Deze zullen met alle middelen, ook financieel, worden aange moedigd. Vele handen zullen er werk bij kunnen vinden. Hierbij ook het nog on der de wapenen zijnde gedeelte van het leger. Het zou niet goed zijn zoo een aantal gemobiliseerden met groot verlof werd gezonden, die bij hun thuiskomst geen werk hebben. Daarom is dan ook be paald, dat dezulken onder de wapenen behooren te blijven. Het zou echter even min goed zijn zoo het leger zijn tijd in ledigheid moest doorbrengen. Hierom is voorgeschreven dat het zooveel mogelijk in het proces van den wederopbouw zal worden ingeschakeld, b.v. voor oprui mingswerkzaamheden. Geen ontslagen. Om de arbeidsmarkt niet verder met werkzoekenden te belasten heeft de Rijks commissaris verder het decreet uitge vaardigd ingevolge hetwelk aan de on dernemers wordt opgedragen zoo veel mogelijk arbeiders aan het werk te hou den en alleen personeel te ontslaan, in dien de uiterste noodzaak daartoe aan wezig is. In beginsel worden alle ont slagen die sedert den 9den Mei gegeven zijn ongedaan gemaakt. Zij mogen alleen met toestemming van de bevoegde auto riteiten gehandhaafd worden. Nieuwe 1 ontslagen zijn aan dezelfde toestemming onderworpen. Uit den aard der zaak is het aldus minister Fischböck niet de bedoeling dat bedrijven op den duur personeel in dienst zullen houden, voor hetwelk in het geheel geen werk meer Is. Dit geval zal zich kunnen voordoen bij onderne mingen, die geheel vernietigd zijn of in een stadium van reorganisatie verkeeren. Evenwel moeten ook zulke b e - drijven beginnen hun perso neel aan te houden. Zij kunnen hun belangen aan de bevoeg de instanties voorleggen, die zullen beslissen in hoever zij hun personeel gedaan kun nen geven. Als beginsel geldt hierbij dat in de eerste plaats de werkgevers voor de door den toestand ontstane moeilijkheden moeten opkomen, de werknemers pas in de tweede plaats. Nederlandsche arbeiders naar Duitschland. Als de meest belangrijke maatregel van het complex moet echter een ver ruiming van de werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland worden beschouwd. Minister Fischböck wees er op, dat in Duitschland de be hoefte aan werkkrachten voor alle tak ken van het bedrijf groot is, zoo groot, dat het totale overschot op de Neder landsche arbeidsmarkt daar opgenomen kan worden. Welnu, Duitschland zet de deur voor Nederlandsche werkkrachten wijd open. Dwang wordt er niet uitgeoefend; het is aan ieders vrije beslissing overgelaten of hij in Duitschland wil gaan werken of niet, Van bijzonder belang is in verband hiermede echter, dat de bezwaren die tot dusver tegen het gaan werken in Duitsch land hebben bestaan vanwege de moei lijkheden met het overmaken van geld voor „de in Nederland achterblijvende leden van het gezin geheel zijn opge heven. Ieder arbeider, die reeds ln Duitsch land werkte of ln de toekomst aldaar zal gaan werken, heeft de vrijheid zoo veel van zijn loon als hl] zelf niet gebruikt naar huis te sturen. De belemmeringen, die in dit opzicht gegolden hebben, zijn dus niet langer van kracht. Het bedrag, dat aldus uit Duitschland wordt overgemaakt, is aan geen beperking onderhevig, noch wat het individueele geval als wat het totale be drag van de door in Duitschland wer kende personen uit Nederland overge maakte gelden betreft. Bij wijze van tegemoetkoming is be paald, dat iedere arbeider, die hier te lande steun trekt, en in Duitschland gaat werken, gedurende de eerste week zijn steun nog uitbetaald krijgt. Overigens wordt er vrij vervoer toege staan naar de plaats, waar het werk is en de gehuwden krijgen eens in de drie, de ongehuwden eens in de zes maanden gelegenheid met vacantie naar huis te gaan. Aan deze beslissingen zal in Duitschland de ruimste publiciteit wor den gegeven, opdat er in snel tempo vele Nederlandsche arbeiders kunnen worden geplaatst. Minister Fischböck sprak nis zijn mee ning uit, dat onder deze voorwaarden geen man of geen vrouw, die werken wil, langer werkloos behoeft te zijn, alsmede het vertrouwen, dat vele Nederlanders ln Duitschland zullen gaan werken. Ge schiedt dit Inderdaad op groote schaal, dan kan de werkloosheid in Nederland in 3 H weken tot het verleden behoo ren. Het Duitsche legerbericht van giste ren luidt: De pogingen der aan de kust bij St. Valéry ingesloten Fransch-Engelsche troepen om over de zee te ontkomen, zijn mislukt. Zooals reeds is gemeld, heeft deze groep gecapituleerd. Met meer dan 26.000 gevangenen, onder wie vijf Fran- sche en een Engelsche generaal, is een onafzienbare buit in Duitsche handen gevallen. Aan het geheele aanvalsfront worden de operaties met snelheid voortgezet. De Marne is op vele plaatsen ondanks te genweer overschreden. In de Champag ne hebben onze divisies Chalons geno men en de slagvelden van 1915 achter zich gelaten. Koningin-weduwe Elisabeth heeft een bezoek gebracht aan de gewonde Belgi sche krijgsgevangenen in het Haupt Kriegsgefangenen Lazarett te Maas tricht. De Koningin bij het verlaten van het Lazarett. Ook tusschen de Argonne en de Maas heeft onze aanval terrein gewonnen. Volgens de voorloopige berichten be draagt sinds 5 Juni, het begin van de nieuwe operaties, het aantal gevange nen meer dan 100.000. Ook de verliezen van den vijand aan oorlogsmateriaal zijn zeer groot. Bij twee legercorpsen aan den Weste lijken vleugel is het gelukt door samen werking van alle wapens meer dan 200 pantserwagens hetzij te vernietigen, het zij buit te maken. Ondanks het omslaan van het weer heeft het luchtwapen groo- ten steun verleend, vooral in de buurt van Shalons sur Marne en aan de kust. Het is hierbij gelukt een transport schip en een groote sleepboot vol troe pen tot zinken te brengen en een ander transportschip van ongeveer 10.000 ton, evenals een groot aantal kleine sche pen, zwaar te beschadigen. Bij Havre werden 20 vijandelijke kabelballons ver nield en neergeschoten. In Noorwegen hebben onze torpedo- bootjagers in den luchtstrijd 4 van 15 Britsche vliegtuigen neergeschoten, die 1 een aanval op het vliegveld by Dron- theim ondernamen. Lukraak geworpen bommen van den vijand in Noord-Duitsehland hebben geen militaire doelen getroffen en weinig schade aangericht. De verliezen in de lucht van den vg- and waren gisteren 19 vliegtuigen. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Een van onze duikbooten heeft bij een aanval op een konvooi verscheidene schepen tot zinken gebracht. D. N. B. Officieel wordt bekend ge maakt, dat Parijs niet zal worden ver dedigd. Naar Reuter verneemt heeft de mili taire opperbevelhebber van Parijs, ge neraal Hering, het opperbevel over het leger gekregen. Generaal Dentz zal thans opperbevelhebber van Parijs worden. De Parysche bevolking is hiervan in kennis gebracht door groote aanplakbiljetten op de muren. Alle maatregelen zijn ge nomen om de levensmiddelenvoorziening te verzekeren. REYNAUD AAN HET FRONT. Een in Zwitserland ontvangen Havas- bericht heeft gemeld, dat de kabinets raad Dinsdag „ergens" in Frankrijk is samengekomen onder voorzitterschap van Chautemps, den plaatsvervangenden minister-president, aangezien Reynaud by de troepen toefde. Met Pétain heeft hy een bezoek aan het hoofdkwartier gebracht en generaal Weygand gespro ken. Later meldde Reuter, „ergens" uit Frankrijk, dat na zgn terugkeer van het front Reynaud in een zitting van den ministerraad onder voorzitterschap van Lebrun een verklaring heeft afgelegd over den militairen en politieken toe stand. De zitting duurde 2ya uur. D. N. B. De Fransche minister-presi dent heeft den Amerikaanschen presi dent gesmeekt Frankryk met alle mid delen te hulp te komen. „Ik bezweer u", zoo schryft Reynaud, „openiyk te ver klaren, dat de Vereenigde Staten den geallieerden iederen materieelen steun verleenen, en zelfs een expeditieleger te zenden". Blijkens een nader telegram van Reu ter heeft Reynaud in zijn boodschap aan Roosevelt met name gezegd: Sedert zes dagen en nachten- hebben Fransche divisies zonder onderbreking gestreden tegen een vijand, die met een geweldige meerderheid van menschen en materieel tegenover ons staat. Vandaag heeft de vijand bijna de poorten van Pa rijs bereikt .De Franschen hebben zich naar hun provincies terug getrokken en indien noodzakelijk trekken zij verder naar Noord-Afrika. Een gedeelte der re- geering heeft Parijs reeds verlaten. Ik vraag u thans om onbeperkte hulp. Verklaar openlijk, dat Amerik naar vermogen materiaal zendt voor het te laat is. BERLIJN. Uit Potiers, vermoedelijk de nieuwe zetel van de Fransche regee ring, wordt gemeld, dat er nieuwe mee- ningsverschillen tusschen bepaalde leden van het Kabinet zijn ontstaan. Men rekent met de mogelijkheid van een nieuw kabinet en reeds verluidt, dat Reynaud wegens zijn warme verknocht heid met Engeland een onhoudbare fi guur geworden is en moet aftreden. Men verwacht een regeering onder lei- ling van generaal Weygand of maar schalk Petain. Het voornemen van de regeering den oorlog ook na den val van Parys voort te zetten heeft by de Fransche bevolking den grootsten tegenzin ontmoet. Alge meen wyst men er op, dat in Parys al leen 80 pet. der Fransche oorlogs-indu- strie is gevestigd, waarvan een groot deel niet naar de provincie kan worden verplaatst. DE INGESLOTEN BRITSCHE DIVISIE. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede: Van een onzer divisies, die streed aan den linkervleugel der Noordzeekust, heb ben Duitsche strijdkrachten de verbin ding met de eigen divisies afgesneden. De mogelijkheid bestaat, dat een deel van deze divisie en andere geallieerde troependeelen door een Duitsche over macht zgn omsingeld. Pogingen om deze troepen over zee naar Engeland te bren gen, zijn slechts gedeelteiyk met succes bekroond, en men vreest dat het grootste deel dezer troepen in Duitsche gevan genschap zal geraken. Resten van deze divisie zijn ingescheept en in andere deelen van Frankrijk weer in den stryd geworpen. VOLGENDE WEEK GEHEIME LAGERHUISZITTING. De voorgenomen geheime zitting van het Lagerhuis, waarin debatten zouden worden gevoerd over de binnenlandsche defensie, zal de volgende week Donder dag worden gehouden. De Engelsche koning heeft naar Reu ter uit Londen meldt, gisteren Churchill in audiëntie ontvangen. SOEST IN WESTFALEN GETROFFEN D.N.B. In den nacht van 12 Juni heb ben vijandelyke vliegers, met volslagen minachting voor de regels van het vol kenrecht, zich opnieuw op bijzonder krasse wijze schuldig gemaakt aan een aanval op de burgerbevolking. Midden in de stad Soest in Westfalen hebben zy eenige brandbommen gewor pen, waardoor een aantal particuliere huizen geheel in vlammen opging. Deze aanval met brandbommen leverde geen enkel militair voordeel op. Al is toevallig slechts materiëele schade aangericht, toch zal ook deze, onder schending van het volkenrecht ondernomen aanval niet worden verge ten alus deelt men in bevoegde Duit sche kringen mede. DE BOMMEN OP TURIJN. De Italiaansche bladen publiceeren een iyst met de voornamen, namen, leef tijd en beroep van veertien burgers, die gedood en 38, die gewond werden bij den inval der Britsche luchtmacht boven Turijn. Zij voegen er aan toe, dat by de afrekening de dooden van Turyn gewro ken zullen worden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schryft over den toestand in de Middel- landsche Zee het volgende: De Engelschen hebben ook in Italië open steden gebombardeerd. In de bocht van Gibraltar toonden zij dezelfde min achting voor het volkenrecht. Daar zyn drie Italiaansche schepen vrijwillig tot zinken gebracht. Ofschoon de bemanning van een dezer schepen zonder twyfel reeds de Spaansche territoriale wateren had bereikt, werd zij door de Engelschen gegrepen en naar de vesting gebracht. De pogingen der Westelijke mogend heden, om Egypte en Turkije in den oorlog te krijgen, nemen toe. Volgens Italiaansche berichten hebben zij den Turken behalve Aleppo ook Irak be loofd. ONZEKERHEID OVER DE HOUDING VAN TURKIJE. De „Popoio di Roma" en andere Ita liaansche bladen publiceeren uitvoerige berichten uit Turkije en nabuurstaten over de houding van Turkije in den tegen- woordigen toestand. Uit deze berichten blijkt, dat Turkije sedert veertien dagen in Turksch-Thracië, dus aan de Bulgaar- sche grens, zeventien divisies infanterie en twee divisies cavalerie heeft samen getrokken. Deze troepenconcentratie schijnt, zoo melden.de bladen verder, de manoeuvres van de Fransche en Engel sche diplomatie in Bulgarije te onder steunen. Turkije schijnt na de Italiaansche oor logsverklaring nog steeds niet van de noodzakelijkheid overtuigd te zijn, zich verre te houden van het conflict, dat reeds zoo velen kleinen landen ontzag lijke offers heeft gekost. Vandaag of Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De *„Westfë.lische Landeszeitung" be vat een bericht uit Kopenhagen, waarin gezegd wordt, dat volgens een Engel sche mededeeling, Prinses Juliana met de Prinsesjes Beatrix en Irene, in Ca nada is aangekomen. Om redenen van technischen aard is besloten de collecte ten behoeve van het Nationale Hulpcomité 1940, welke Za terdag 15 dezer zou worden gehouden, uit te stellen tot Zaterdag 22 Juni. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De volledige ineenstorting van het ge heele Fransche front tusschen het Ka naal en de Maginotlinie bij Mont medy, heeft de Fransche legerleiding er toe gebracht haar oorspronkelijk voor nemen, de hoofdstad van Frankrijk té verdedigen, te laten varen. Parijs is derhalve tot open stad ver klaard. Zooeven zijn de zegevierende Duitsche troepen Parijs binnengerukt. morgen zijn belangrijke besluiten te ver wachten. DE HOUDING VAN EGYPTE. Na debatten, die drie uur duurden, over de houding van Egypte tegenover Italië, heeft de Egyptische senaat be sloten ook verder zijn bondgenoot, Groot- Britannië, zooveel mogelijk steun te ver leenen. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM. D.N.B. De groote Engelsche en Fran sche petroleum-maatschapy'en hebben na de Italiaansche oorlogsverklaring on- middeliyk haar vertegenwoordigingen in Roemenië opdracht gegeven het ver schepen van petroleum tot nadere aankondiging te staken. Daar in den laatsten tyd de helft van de totale Roe- meensche petroleumproductie met En gelsche, Fransche en Roemeensche tank booten via de Middellandsehe zee naar Engelsche en Fransche havens werd ver scheept, zgn de Westelgke mogendheden thans van den Roemeenschen petroleum- toevoer afgesneden. ZOO NOODiG WENDE MEN ZICH TOT ZIJN HUISDOKTER. Er zijn, naar het schijnt, betrekkelijk veel menschen die meenen dat hun maag het eenigszins grauwe oorlogsbrood niet kan verdragen of die in elk geval mee nen dat het nuttigen van dit brood scha delijk is voor hun gezondheid. In dat geval kan men zijn huisdokter raadplegen; wanneer die van oordeel is dat het brood schadelijk is voor iemands gezondheid, dan-kan hij een verklaring afgeven die opgezonden moet worden naar het distributie-kantoor, en dan is er een kans dat men weer het oude brood kan krijgen. Wij zouden echter willen waarschu wen, maar niet al te vlug naar den dok ter te loopen. Het zal met de maagbezwaren heusch zoo'n vaart niet loopen! Terecht schreef een van de bladen, dat vermoedelijk heel wat menschen zich verbeelden niet tegen oorlogsbrood te kunnen, hoewel zg er in werkelijkheid niet den minsten last van ondervinden. Het euvel van ingebeelde ziekten bestond niet alleen ten tijde van Molière, maar ook in het jaar 1940. Verscheidene specialisten op dit ge bied hebben vastgesteld, dat de huidige samenstelling van het oorlogsbrood aan de voedingswaarde niets heeft vermin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1