Wrijving tusschen Japan an Nederlandsch-lndië. Van het Oorlogsfront Dagblad voor de Provincie Zeeland Eendracht en samenwerking. Pensioenen voor nabe staanden van gesneuvelden DONDERDAG 13 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 211 EEdêft BLAD. Rouaan, Reims en Complëgne In Duitsche handen. Fransche legergroep bij St. Valérij capituleert, De opmarsch der Duitschers. De bezetting van Rouaan, Reims en Compiëgne. Een Japansche visschersboot zou door een Ned.-Indisch watervliegtuig zijn beschoten. Op Java zouden Engelsche troepen zijn geland. Egypte verbreekt de betrekkingen met Italië. De verkeersstagnatie in de Middellandsche Zee. De houding van Spanje die van niet oorlogvoerende mogendheid. Alle reservisten In Frankrijk opgeroepen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Gistatraait 34 en Noordweg 155. DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Cosse nummers 5 cent Advertenflën 30 cent per rege! ingezonden mededeefingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder létter of motto 10 cent «tra Bij feöntrict belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er wordt en met recht geklaagd over de verdeeldheid in Protestantse!: Christelijken kring. En daarbij wordt niet in de laatste plaats gedacht aan de gedeeldheid op politiek gebied, waar door meermalen de kracht en de invloed van de Protestantsch Christelijke par tijen is verzwakt. Hiertegenover kan echter worden ge steld, dat ook van een verbiedende en vruchtbare samenwerking kan worden gesproken. Wy denken aan onze Christelijke vak organisaties, waar een hartelijke sa menwerking op breeder terrein tot groote dingen in staat stelde. Aan de organisaties van onze Christelijke boeren en tuinders, de Christelijke middenstan ders, het verbond van Christelijke werkgevers. Wij denken ook aan de Christelijke Radiovereeniging waar sa menwerking van alle Protestantsch Christelijke groepen zeer wel mogelijk bleek en belangrijke resultaten bereikt werden. De vraag komt op, of wat op ander gebied geen bezwaar bleek op te leve ren, op staatkundig gebied onmogelijk moet worden geacht. Wjj verliezen niet uit het oog, dat we hier met een historisch gegroeiden toe stand te doen hebben. Er is scheiding gekomen, die scheiding is geconsoli deerd en over en weer worden de gren zen telkens opnieuw gemarkeerd. Toegegeven kan ook worden, dat er gevaar bestaat, dat hij hereeniging van b.v. de A.-R. partij en de C.-H. Unie hier en daar schilfers zouden loslaten en dat het opkomen van nieuwe partijtjes niet geheel denkbeeldig is. Maar daarnaast staat toch ook, dat vereeniging groote voordeelen zou bren gen en dat op die wijze tegenover de doorwerking van de revolutionaire be ginselen een krachtig front gevormd zou kunnen worden. Het zal zeker niet gemakkelijk zijn de oude vormen los te laten. En het kost weinig moeite tal van bezwaren te ontwikkelen. De vraag waarom het gaat is echter: wat is in dezen tijd, in de omstandighe den waarin wij thans leven, onze roe ping. De nood der tijden vraagt eenheid en eendracht van alle belijders van den Christus. Kunnen, moeten wij niet anders worden? HET BEDRAG WORDT BEPAALD NAAR HET LAATSTGENOTEN INKOMEN. MINIMUM f700. Zoals wij hebben gemeld, kunnen de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen aanspraken doen gelden op pensioen. Deze aanvragen moeten voor wat betreft het beroepspersoneel wor den ingediend bij den pensioenraad, Be- noordenhoutscheweg, te Den Haag, en voor wat betreft de dienstplichtigen en het reservepersoneel bij het departement van defensie. De pensioenraad kent al leen pensioenen voor weduwen, weezen en pleegkinderen, terwijl defensie ook nog pensioen toe kan kennen, indien de gesneuvelde militair kostwinner is ge weest voor andere familieleden, zooals ouders of grootouders. Wat mer» moet overleggen. By den aanvraag van pensioen, welke met op zegel behoeft te worden gesteld, moet worden overgelegd de overlydens- acte van den gesneuvelden militair, de geboorteacte van de weduwe, een huwe lijksakte, afgegeven na den datum van overlijden, zulks ten bewijze van het feit, dat het huwelijk nog niet ontbonden was alsmede een geboorteacte van de min derjarige kinderen. De mogelijkheid van cumulatie. Als een gesneuvelde militair, bijvoor beeld een reserve-officier tevens burger lijk ambtenaar in 's Rijks dienst is ge weest, moeten twee pensioen-aanvragen worden ingediend en wel een bij defen sie en een bij den pensioenraad. Er be staat mogelijkheid van een cumulatief pensioen, doch alleen in het geval dat de gesneuvelde als militair een hooger inkomen genoot, dan als burger ambte naar. Bij voorbeeld een onderwijzer met eenmkomen van f 2500 is tevens reser ve-kapitein en geniet als zoodanig een inkomen van f 4000. In dat geval wordt het pensioen berekend volgens een inko men gelijk aan de som der beide jaar wedden. Dat is echter het eenige geval, dat cumulatie volgens de wet mogelijk is, en het is wel te verwachten, dat dit spoedig zal worden gewijzigd. Er zijn tamelijk veel1 ambtenaren, die in een der gelijke situatie hebben verkeerd. De grootte van het pensioen hangt uit den aard van de zaak af van het laatst genoten inkomen, met dien verstande, dat voor een soldaat een minimumgrond slag van f 700 is vastgesteld. Van dit bedrag krijgt de weduwe de helft, dus f 350, plus 10 voor ieder minderjarig kind, met een maximum van 80 van den grondslag, of f 500. Bij gezinnen met een groot aantal kin deren is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een gratificatie boven het pensioen maximum wordt toegekend. Hiertoe is een verklaring van den burgemeester noodig, waarin de omstandigheden waar onder het gezin leeft, moeten zijn be schreven. Bljjven de kinderen als volle weezen achter, dan wordt een bedrag van 20 van den grondslag voor ieder kind uitgekeerd. Indien verzuimd wordt een pensioen aanvrage in te dienen, wordt door de be trokken instanties, wanneer zij kennis nemen van het overlijden, automatisch nagegaan of er nabestaanden zijn, die recht op pensioen kunnen doen gelden. Het D.N.B. meldt uit het groote Duit sche hoofdkwartier d.d. 12 Juni: De op 5 Juni tusschen het Kanaal en de streek ten zuiden van Laon begonnen nieuwe operatie heeft tot volkomen suc ces geleid. Nadat de stelling ten Zuiden van de Somme genomen was, werd de terugwij kende vijandelijke linie op verscheidene plaatsen doorbroken en werden de Fran- sche troepen met zware verliezen op de Beneden-Seine teruggeworpen. Rouaan is sinds eenige dagen in Duit sche handen. De Seine is benedenstrooms van Parijs op vele plaatsen reeds door onze troepen overschreden. Een gepantserde divisie heeft bij St. Valery de kust bereikt. Ten Noorden van Parijs rukten onze divisies aan de Oise tot op 20 km voor Parijs op en voor Senlis is de beschermingsgordel van Pa rijs bereikt. Compiègne, de schouwplaats van den smadelijken wapenstilstand van 1918 en Villers-Cotterets zijn in onze handen. Ten Oosten van de Ourcq is de Marne op een breed front bereikt na zwaren strijd. Reims is genomen en in Champagne is de Suippes overschreden ondanks sterke, gedeeltelijk door pantserwagens ge steunde tegenaanvallen. Het is den Franschen hier niet gelukt onzen opmarsch te stuiten. Een groot aantal gevangenen, wapens en materieel van allerlei aard zyn ons ten buit ge vallen. Het luchtwapen heeft ten zeerste tot den voortgezetten aanval van het leger bijgedragen en heeft de kaden en havens van Havre en vijandelijke transportsche pen aan de Westkust van het Kanaal gebombardeerd. Hierbij zijn zeven transportschepen, waarvan een van 5000 ton, tot zinken gebracht en tien' andere, waarvan drie tusschen 10.000 en 15.000 ton, zwaar be schadigd door bomtreffers. Óp vele de zer schepen zijn felle branden uitgebro ken. Bij de in den nacht van 12 Juni ge worpen bommen in West-Duitschland zijn brandbommen in een binnenstad neergekomen. Op 11 Juni hebben Engel sche vliegers zonder succes Drontheim en Bergen aangevallen. Zij leden hierbij gevoelige verliezen. Van ongeveer 12 aanvallende vliegtui gen zijn er 3 door jagers en een door luchtdoelartillerie neergeschoten. De vijandelijke verliezen bedroegen 59 vliegtuigen. Bovendien zijn wederom drie kabel ballons neergeschoten. Drie eigen vlieg tuigen worden vermist. Het oppercommando der Duitsche weermacht maakt bekend: De bij St. Valery ingesloten Fransche groep strijdkrachten heeft na de misluk king van verdere pogingen om over zee de troepen weg te voeren, gecapituleerd. Een Fransch generaal, die het bevel voert over een legercorps, een Engel- sche en vier Fransche divisiecomman danten hebben zich overgegeven. Het aantal der gevangenen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte ma teriaal aan werktuigen en wapenen is onoverzienbaar. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van giste ren meldt, volgens Reuter, dat de slag voortduurt, maar dat er geen enkele be langrijke wijziging is gekomen. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de vijandelijke opmarsch in de rich ting van Reims geschiedt met twee ge pantserde divisies. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt aan Reuter verklaard, dat zich nog geen enkele vertraging afteekent in de Duitsche aanvallen aan het Westelijke front. De algemeene toestand blijft moeilijk. FRANSCHEN EN ENGELSCHEN PLEGEN OVERLEG. Churchill, de Engelsche minister van oorlog Eden, en de chef van den genera- len staf Dill, hebben zich eergisteren naar Frankrijk begeven, waar zij heb ben beraadslaagd met Reynaud, Pétain en Weygand. Woensdag zijn zy weer naar Engeland teruggekeerd. Omtrent dit overleg deelt het ministe rie voor de inlichtingen, volgens Reuter mede, dat volledige overeenstemming bereikt is ten aanzien van de maatrege len, die genomen moeten worden om het hoofd te bieden aan de ontwikkelingen in den oorlogstoestand. De New York Times bericht uit Pa rijs, dat Weygand zijn hoofdmacht tot achter de Marne heeft teruggetrokken, teneinde een verbinding te verkrijgen met den Westelijken vleugel en haar achter het natuurlijke bolwerk opnieuw tegen de Duitsche troepen op te stellen. D.N.B. De snelle opmarsch van de op den rechtschen Duitschen aanvalsvleu- gel aanwezige sterke Duitsche pantser strijdkrachten en snelle eenheden naar den benedenloop van de Seine doet zijn gevolgen reeds in tweevoudige richting gevoelen. De naar de Kanaalkust weg gedrongen Fransche troependeelen zijn volkomen afgesneden en bevinden zich in een toestand, die zeer veel lijkt op dien van Duinkerken. De opmarsch naar den benedenloop van de Seine is verder van beslissende beteekenis voor het Fransche oeconomi- sche leven, omdat daardoor thans alle via la Havre en Rouaan tot dusver bin nengekomen overzeesche transporten onmogelijk zijn gemaakt en weggedron gen worden naar andere, slechtere ha vens aan de Fransche Westkust. Met betrekking tot de levendige artil lerie-bedrijvigheid aan het tot dusver kalme front aan den Boven-Rijn by Ba zel wordt het D.N.B. van bevoegde mi litaire zijde het volgende meegedeeld: Het is begrijpelijk, dat dit artillerie duel aan den Rijn niet slechts in het zoo dichtbij gelegen Zwitserland met begrij pelijke bezorgdheid gevolgd wordt, doch ook elders in het buitenland. Het zou kunnen zijn, dat thans ook het front aan den Boven-Ryn aan het rollen komt. Zooals in het legerbericht wordt ge meld, zjjn Rouaan, Reims en Compiègne door de Duitschers bezet. Aan Rouaan bleven van 1914 tot '18 de verschrikkingen van den oorlog be spaard. Het is een stad met architecto nische en andere schatten. Wie Rouaan noemt, denkt aan Jeanne d'Arc, maar ook aan Willem den ver overaar, Richard Leeuwenhart en an deren. In den Fransch-Duitschen oorlog was het van 5 December 1870 tot 22 Juli '71 in Duitsche handen. Rouaan, welks aantal inwoners naar de 150.000 loopt, drijft een levendigen handel, gesteund door een belangrijke industrie, vooral textiel. Reims is vooral bekend om zijn kathe draal en zijn wijnbouw. Den 3en Sept. '14 werd deze stad ook door de Duitschers bezet. Na den terugtocht van de Marne weken zij er weer uit. Sindsdien lag Reims dicht achter de Fransche linies. Spoedig na het einde van de vijandelijk heden zetten autoriteiten en particulie ren alle zeilen bij om kathedraal en ver woeste wijken te laten herleven. Jaren gingen hiermee heen. Compiègne is de minst belangrijke van de drie steden. TOKIO. D.N.B. Volgens een bericht in een Japansch blad, uit Soerabaja, is een Japansche visschersboot in straat Gaspar tusschen de eilanden Banka en Billiton door een Nederlandsch-Indisch water vliegtuig met een machinegeweer bescho ten. Later verscheen een patrouille-vaar tuig, dat de Japansche visschersboot als mede de uit 12 koppen bestaande beman ning onderzocht. Het Japansche vaartuig kon daarop zijn reis voortzetten. Naar hieromtrent verder wordt ge meld, heeft het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken reeds stappen ondernomen om na het verkrijgen van bijzonderheden een protest te laten hoo- ren. TOKIO. Volgens een extra bericht in de Japansche bladen uit Soerabaja, zou den de autoriteiten van Nederlandsch- lndië ondanks de aan Japan gegeven verzekeringen, Engelsche bescherming hebben ingeroepen. Britsche troepen ter sterkte van 2000 man zouden reeds op het Oostelijk deel van Java geland en in een dorp zijn on dergebracht. Hoewel de regeerirlfe van Nederlandsch Indië de aanwezigheid van Britsche troe pen streng geheim houdt, is het feit door Engelsche officieren bekend geworden. TOKIO. Inzake de door Japansche bla den gepubliceerde gebeurtenissen in Ne derlandsch Indië heeft de woordvoerder van het Japansche departement van Ma rine verklaard, dat de beschieting van Japansche visschersbooten en de landing van Britsche troepen in het Oostelijk deel van Java nog niet bevestigd zijn. Mochten de berichten juist blijken te zijn, dan kan Japan deze gebeurtenissen niet voorbij zien, want juist op het oogen- blik zou hieraan als „precedent" de grootste beteekenis moeten gehecht wor den. TOKIO. D.N.B. Volgens het blad „Miayko-Sjimboen" zou de vroegere Ja pansche minister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Nomoera op den lOden Juli naar Nederlandsch-lndië en de Fi lippijnen reizen om (met het oog op de niet-gerechtigde zenuwachtige stemming in deze landen wegens aan Japan toe geschreven voornemens in het Z.O. deel van den Stillen Oceaan) met de leiders der regeeringen aldaar contact te nemen. GERUCHTEN OVER GAMELIN. Uit Frankryk in Spanje komende vluchtelingen deelen mede, zoo meldt het D.N.B. uit Madrid, dat de voormalige Fransche opperbevelhebber, Gamelin, zelfmoord heeft gepleegd. FRANSCH TRANSPORTSCHIP IN SPAANSCHE HAVEN GEVLUCHT. Het Fransche troepentransportschip General Lasarrière, dat door een Itali- aansche duikboot achtervolgd werd, heeft zijn toevlucht gezocht in de haven van Alicante. Het vaartuig was met 700 Senegaleesche soldaten onderweg van Oran naar Marseille. Schip en troepen werden voorloopig geïnterneerd. (D.N.B.) Stefani meldt uit Kaïro: Overeenkomstig de gedragslijn, die de Egyptische regeering had gevolgd bij de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland, heeft de minister-president, Maher Pasja, de Egyptische kamer voorgesteld de diplomatieke betrekkin gen met Italië te verbreken. De kamer hechtte haar goedkeuring aan het voor stel. De deelneming van Italië aan den oorlog legt het transitoverkeer door de Middellandsche Zee volkomen stil, schryft de Kölnische Zeitung. Daar zoo wel Italië alsook de overige landen van dé Middellandsche Zee op den oorlog zjjn voorbereid, komen de verkeersstoringen niet onverwacht. Engeland heeft den weg door de Middellandsche Zee reeds eenigen tyd geleden voor zjjn schepen gesloten en voorkeur gegeven aan den langeren weg om Afrika. Italië heeft voor eenige dagen zijn nog op zee varen de koopvaardijschepen gelast neutrale havens op te zoeken. In de Middellandsche Zee zal de kust vaart wel deels gehandhaafd kunnen worden, maar voor het wereldverkeer is de Middellandsche Zee gesloten. Statistieken over het aantal schepen, dat Giraltar passeert ontbreken. Het valt aan te nemen, dat het verkeer bij Gibraltar ongeveer even groot is als bij Suez, waarvan wel cijfers bekend zijn. Tijdens den oorlog heeft het Suez-ka- naal echter reeds 8090 pet. van het verkeer verloren, evenals de weg via Gi braltar naar de Middellandsche Zee. De poging van Engeland om de blok kade tot Zuid-Oost-Europa en den Bal kan uit te breiden, is thans definitief mislukt, want Engeland zou de goede ren die het daar wilde koopen niet meer kunnen verschepen. Voor Duitschland i en Italië blyft de weg naar Zuid-Oost- Europa en den Balkan echter open. Het petroleumvervoer staat in de Mid dellandsche Zee aan de spits. Men heeft berekend, dat een vierde deel van den geheelen wereldpetroleumhandel de Mid dellandsche Zee passeert. Van den Fran schen petroleum-aanvoer komt 44 pet. en van den Engelschen aanvoer 30 pet. door de Middellandsche Zee. Ook al be schikken Frankrijk en Engeland nog over groote voorraden petroleum, en kunnen zy het vervoer deels trachten gaande te houden door den omweg via Kaap de Goede Hoop,, zoo worden zy door de verkeersstagnatie in de Mid dellandsche Zee toch zwaar getroffen. De Spaansche regeering heeft het vol gende decreet bekend gemaakt: „Met het oog op de uitbreiding van den strijd tot de Middellandsche Zee door Italië's deelneming aan den oorlog tegen Frankrijk en Engeland heeft de Spaansche Regeering besloten tot een houding van niet oorlogvoerende mo gendheid in het conflict." Het decreet dat door generaal Franco en den Minister van Buitenlandsche Za ken onderteekend is, werd Woensdag in een korten ministerraad vastgesteld. In Madrilleensche politieke kringen wyst men er op, dat in dit decreet in tegenstelling tot de verklaring van Span je bjj het uitbreken van den oorlog in Sept. 1939 een neutraliteitsverklaring ontbreekt. Voorts wordt de nadrukkelyke ver melding van de Middellandsche Zee op vallend geacht. MADRID. Berichten van de Fransche grens melden dat in Frankryk thans alle lichtingen reservisten inclusief de stry- ders uit den vorigen oorlog zjjn opge roepen. DE POOLSCHE DUIKBOOT ORZEL VERLOREN GEACHT. Een officieel communiqué van den Poolschen marinestaf meldt: De Poolsche marinestaf te Londen be treurt het mede te deelen, dat aange zien de duikboot Orzel belangrijk over tijd is met haar terugkeer van een pa trouille, men haar als verloren moet be schouwen. (Men weet, dat de „Orzel" op de werf „De Schelde" te Vlissingen is gebouwd en tijdens den oorlog uit de Oostzee wist te ontsnappen.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1