OFFICIEËLE PUBLICATIËN. Wicht delburg. |e Middel- FANOIJ, 'aat 34 ;dweg 155. ethouder. Kerknieuws Da oorlogservaringen van een Zeeuwschen vlieger. De inundatie met zout water. Telegrammen ;amelingen die tot steun aan ifenen, schreef ipoedig denken ebben gedaan, voorzichtig zijn 3 te gebruiken, zoo gauw aan digheden treft chen, die zich [et hoe weinig zich met aller- c afmaken, ïitzonderingen. hzelf zijn ver- ontzettend als ïge dagen zoo t hij daar ook kan doen ten e broeders en idelijk merken s die gegeven .arstig pnder- [enmaal hoore: derve!" heeft op het Ld een goeden sl de uitzonde- mde ter harte i i die een bezoek iwsch-Vlaande- gekregen, dat lit gewest vlug ;n de rails van tram hier nog i maar heeft te lig is het niet, Dieleman over 1 kunstwerken, Z.V.T.M. aan- t- wil de tram behoeften ïln dat zal niet gen of weken, in maanden en r in de eerste Zoowel te Ter- i Gent moeten kanaalbruggen Üie totaal ver- d, terwijl zoo- Sas van Gent, appij twee op- irden hersteld, j de trambrug r den opgebla- lasluis, terwijl van Zeeuwsch- an de tramlijn irsteld moeten p spoorweg in euwsch-Vlaan- snTerneuzen, materiaal, ter- velke deze lijn dig heeft voor ,naal, evenzeer IENST ZOOM. /an den burge dat van daar rkeersinspectie ngesteld naar aansluiting op ing van dezen >lgens de T. C. loeten nog for- L [.AND TERUG STD. nd, schout-bij- Mei j.l. naar overgestoken leger meetrok ankrijk, is de n in Duitsche kt. Enkele da- nacht doorge- Lcieren-kampen Zondag j.l. gekeerd. V. is weer vol- heeft kunnen tot wethouder Boasson, wien drijven waren >n. dert 1934, toen n Mr van An- lad deed blijk jstelling in en l en zal zeker ■J BEKENDMAKING. Het Hoofd van Politie, als bedoeld in artikel 1 van het Vreemdelingenregle ment, in de gemeente Middelburg; gezien artikel 4 van voornoemd regle ment; vordert: dat alle vreemdelingen van Tsjechi sche nationaliteit, dus zij die van Tsje chische origine zijn, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Middelburg, zich onverwijld, in elk geval binnen twee dagen na dag- teekening dezer, bij liem aanmelden. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aan zien van den vreemdeling, die voornoem de aanmeldingsplicht niet nakomt, vormt overtreding van vooromschreven bepa ling het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelingenreglement, strafbaar met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De Commissaris van Politie, Hoofd van Politie voornoemd, FONTIJNE. Middelburg, 11 Juni 1940. De Burgemeester van Goes; gezien de circulaire van den Regeerings- commissaris, Hoofd Rijksbureau Voed selvoorziening in Oorlogstijd, d.d. 7 Juni 1940, nr 9870 A/K; brengt het volgende ter openbare ken nis: Met ingang van Maandag 10 Juni mag de aflevering van suiker, thee en koffie en vrijwel alle krachtvoedermiddelen ten behoeve van het Duitsche leger in Ne derland uitsluitend geschieden tegen af gifte van een door de betreffende Duit sche militaire autoriteit onderteekende bon, waarop de soort en de hoeveelheid der aan te koopen producten staat ver meld. Deze bon dient door den leveran cier te worden bewaard en kan met de betreffende distributiebons of vergun ningen mede worden opgezonden ter ver krijging van een nieuwe toewijzing voor de aanvulling van zijn voorraad. Uitdrukkelijk zij er de aandacht op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend geldt voor aankoopen ten behoeve van onderdeelen van het Duitsche le ger in Nederland en derhalve niet voor individueele aankoopen door Duitsche militairen ten behoeve van hun persoonlek gebruik, ten aanzien van welke de algemeen geldende bepalingen van toepassing blijven en welke aankoo pen dus slechts in eene, met het normale gebruik gelijkstaande hoeveelheid, voor eigene onmiddellijke behoefte mogen geschieden. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. Goes, 10 Juni 1940. met den energieken burgemeester en den toegewijden eersten wethouder, den heer Paul, zich geheel aan de belangen van Middelburg en zijn ingezetenen geven, als hem daarvoor de krachten door God worden geschonken. MEDISCHE BIBLIOTHEEK VERBRAND! In 't Nederlandsehe Tijdschrift voor Geneeskunde schrijft dr A. Snethlage alhier, bibliothecaris der afdeeling Wal cheren van de Ned. Maatschappij tot be vordering der geneeskunst, een inge zonden stuk, dat onder het opschrift: „Onze bibliotheek is verbrand", luidt als volgt: „Op 22 April 1948 zouden wij het feit herdenken dat onze bibliotheek 100 jaar geleden werd opgerich.t Al wat in die eeuw aan medische werken, waaronder kostbaar antiek moeizaam bijeengegaard was, ging bij de ramp, die Middelburg den 17den Mei trof, verloren. Wij beginnen opnieuw! Een vriendelijk verzoek derhalve aan collega's, in het bijzonder aan collega's bibliothecarissen, om, indien zij medische werken kunnen missen, mij deze te wil len toezenden. Bij voorbaat mijn harte- lijken dank". NOODWINKELS EN -WONINGEN. Een prijzenswaardig voorbeeld gaf een stadgenoot, die zijn zomerhuisje van de duinen naar Middelburg deed overbren gen en daar belangloos ter beschikking stelde van een der winkeliers. Wij vernemen, dat militaire barakken, die nu geen dienst meer doen naar de stad worden overgebracht om daar voor winkels of woningen te worden bestemd. ;edi| l.öi ;S P .V7I*P bk yio' Barakken voor kerk diensten. Naar prof. dr H. H. Kuyper in „De Heraut" mededeelt, zijn voor de Geref. Kerken, welker gebou wen door de oorlogsomstandigheden zijn verwoest, door bemiddeling van prof. dr J. R. Slotemaker de Bruïne te Was senaar barakken verkrijgbaar, die tijde lijk als kerkgebouwen of voor andere doeleinden dienst kunnen doen. Kerke raden, die daarvoor in aanmerking wen- schen te komen kunnen zich recht streeks tot prof. dr J. R. Slotemaker de Bruïne wenden. Ds W. M. Ie Cointre heeft na de demobilisatie zijn arbeid bij de Geref. Kerk te Bergen op Zoom hervat. In ver band hiermede is aan den hulpprediker cand. D. Wijnbeek, eervol ontslag ver leend. De Geref. Kerken en de Oorlogsschade. Naar de Standaard vernam, heeft zich in overleg met het moderamen der Ge nerale Synode, een Algemeen Comité van Bijstand gevormd, om den door oorlogs schade ontstanen nood, wat de Geref. Kerken betreft, zooveel mogelijk te le nigen. Daartoe doet het Comité een dringen den oproep om steun uitgaan. Reeds werd een collecte aan alle Geref. Ker ken voor dit doel gevraagd, maar het zal noodig zijn dat ook van particuliere zij de hieraan krachtig wordt medege werkt. Een voorloopig Comité te 's Graven hage had zich reeds gevormd met het oog op den oogenblikkelyken nood waar in de Diaconieën der Geref. Kerken in Zuid-Holland verkeeren. Waar deze hulp ook noodig is voor andere Kerken, is die taak overgedragen aan hét nu gevormde comité. Gelden voor dit doel storte men bij voorkeur op postrekening 388500 ten name van den penningmeester van het Comité van Bijstand oor Oorlogsscha- de in Geref. Kerken" te 's Gravenhage. Het comité bestaat uit de heeren: Dr H. Colijn, eere-voorzitter; Prof. Dr H. H. Kuyper, voorzitter; Ds Attema, secr., Juliana van Stolberglaan 31 te 's Gra venhage; Ds P. Nomes, penningmeester, Beeklaan 430 te 's Gravenhage. Voorts hebben daarin zitting genomen voor de provincie Groningen Ds D. v. Dijk te Groningen; voor Friesland Ds C. v. d. Woude te Leeuwarden; voor Drente Ds N. Duursema te Nieuw-Amsterdam voor Overijssel Prof. Dr J. Ridderbos en J. H. Kok, beiden te Kampen; voor Gel derland Ds J. Overduin te Arnhem; voor Utrecht Ds D. Zwart te Utrecht; voor Noord-Holland Prof. Dr F. W. Groshei de en Ds T. Ferwerda, beiden te Amster- dam; voor Zuid-Holland Ds F. C. Mey- ster te Rotterdam, Ds Th. Delleman te Kralingen, Ds A. Dercksen te Feyen- I oord, Mr H. v. Andel te Wassenaar, Mr j A. J. L. v. Beeck Calkoen te 's Graven hage, Dr J. Hoek te 's Gravenhage en Dr J. W. Noteboom te Scheveningenvoor Zeeland Dr N. J. Hommes te Middel- - burg en voor Limburg Ds J. de Vries, Tilburg. ONZE VELDPREDIKERS. Eén gewond te Calais, één vermist. De leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst, Dr W. G. Harrenstein, be richt het volgende over de geeste lijke verzorging der protestantsche mili tairen: In de achter ons liggende oorlogsda gen hebben tal van veldpredikers trouw hun werk verricht onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden. Menig kort bemoedigend woord van man tot man werd gesproken in de stellingen. Op de hulp- en hoofdverbandplaatsen, in hospi talen en ziekenhuizen werd met gewon den gesproken en met de stervenden ge beden. Aan vele geopende soldatengraven ver tolkte een veldprediker de gevoelens van dank en eerbied van Weermacht en Volk jegens de voor ons vaderland gevallen kameraden, de levenden opwekkend, het door de gevallenen gebrachte offer nooit te vergeten en de toekomst van het Ne derlandsehe Volk vol vertrouwen in Gods hand te leggen. Ook aan het graf van menig Duitsch soldaat werd een geestelijk woord ge sproken en vele Duitsche gewonden in hospitalen en ziekenhuizen werden door onze veldpredikers bezocht. Met een deel van de troepen is natuurlijk ook ipmid- dels reeds een aantal veldpredikers met groot verlof gezonden. Evenwel is gees telijke verzorging voor hen, die nog in dienst blijven bitter noodig. Een reserve-veldprediker wordt met een lichte schouderverwonding verpleegd te Calais. Van één hebben wij helaas se dert 10 Mei niets meer gehoord. Hoe kwellend echter deze volslagen onzeker heid ook is, toch geven wij de hoop niet op, dat ook deze vermiste tenslotte be houden thuiskomt. Nader wordt nog gemeld: Van alle veldpredikers is thans be kend. dat zij behouden zijn. De reserve-veldpredikers ds G. Barger, ds W. B. Bergsma, ds J. Gerritsen, ds M. On nes en dr W. L. Slot zijn met de Neder landsehe krijgsgevangenen uit Duitsch- land teruggekeerd; ds N. J. A. van Exel, die voor een voetverwonding te Dorsten (Westfalen) verpleegd wordt, zal zeker spoedig volgen. Ook ds Ph. J. Greeven, die een schouderverwonding had opge- loopen, kon het ziekenhuis te Calais ver laten en bevindt zich als herstellend pa tient weer bij zijn gezin. PENSIOENGERECHTIGDE DIENSTTIJD. Van onderwijzers en kweekelingen. De Pensioenraad heeft aan de gemeen tebesturen, en het waarnemend hoofd van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen aan de besturen van de bijzondere lagere scholen een cir culaire gezonden inzake het verwerven van het ambtenaarschap in den zin der Pensioenwet door leerkrachten, die af wisselend als tijdelijk kweekeling en als tijdelijk onderwijzer bij het lager onder wijs werkzaam zijn en inzake de moge lijkheid om na het verwerven van het ambtenaarschap den voorafgaanden tijd in te koopen. Volgens een beslissing van den Cen- tralen Raad van beroep moeten voor de toepassing van art. 40, le lid c Pensioen wet 1922 (Stsbl. no. 240) de betrekkin gen van kweekeling met akte en onder wijzer bij het lager onderwijs, indien deze betrekkingen in dienst van dezelf de gemeente zijn vervuld als één betrek king worden aangemerkt. Met betrek king tot het personeel bij het bijzonder lager onderwijs is dit noch voor wat be treft zijn verhouding tot het schoolbe stuur, in welks dienst het is, nóch voor wat overigens zijn positie betreft, an ders gesteld. Voor de toepassing van de voormelde wetsbepaling moeten de be trekkingen van kweekeling met akte en onderwijzer bij het bijzonder lager on derwijs als één betrekking worden be schouwd, mits in dienst van hetzelfde i schoolbestuur vervuld. Dit moet dan te- 1 vens gelden voor die gevallen, waarin de betrokken diensttijd is doorgebracht aan verschillende scholen in verschillende ge meenten uitgaande van hetzelfde school bestuur. Middelburg. Aan de Christelijke Kweek school te Middelburg zijn de eindexamens begonnen. Maandag en Dinsdag zijn 6 vrouwelijke candidaten geëxamineerd, van wie slaagden de dames T. v. d. Heide. Vlissingen; J. C. van Noppen, Middelburg; A. A. Rijper, Vlissingen, M. Verhage, Middelburg en J. C. de Vos, Serooskerke. Afgewezen één. Het Dagbl. v. Zeeland had een onder houd met een Zeeuwsch vlieger, de heer A. v. d. Poest Clement te Nisse. Gedurende de mobilisatie is de heer v. d. Poest Clement gedetacheerd geweest te Gilze-Rijen. Toen de internationale toestand zich verscherpte, werden de vliegers met hun „kisten" gedetacheerd naar een geheim vliegveld bij Noordwijk. Dit vliegveld was zoo gecamoufleerd, dat het van de lucht uit in niets te onder scheiden was van de landerijen in de omgeving. De slooten waren nagebootst door geteerde strooken. Alleen de inge wijden wisten van het bestaan van dit vliegveld af en het ontsnapte dan ook aan een bombardement in den morgen van den eersten oorlogsdag, zoodat de 15 machines welke er stonden, direct te ge bruiken wa/en. Het heeft een paar dagen geduurd eer de Duitsche verkenners het vliegveld Noordwijk ontdekten. Om 5 uur in den morgen kreeg de heer v. d. Poest Clement zijn eerste op dracht. Een escadrille van drie vliegtui gen, waaronder 't zijne moest een aan val ondernemen op het inmiddels reeds door de Duitsche luchtmacht veroverde vliegveld-in-aanleg te Katwijk. Weldra zat de escadrille boven Kat wijk en ontdekte daar een zestig vlieg tuigen op het meergenoemd veld, welke met groote stuurmanskunst er moesten zijn neergezet, gezien het groote aantal; ook op het strand hadden de Duitsche piloten hun kisten behouden weten te doen landen. Nauwelijks boven 't veld, of het Duitsche luchtafweergeschut trad in actie en dat het goed werkte, bespeur de men al gauw door de in de vlieg tuigen geslagen „wonden". Niettemin werd de opdracht uitge voerd. Onze beperkte luchtmacht, die door de eerste bombardementen op de vliegvel den een groot deel van haar ongeveer 250 machines was kwijt geraakt, stond tegenover het reusachtige en geperfec- tionneerde Duitsche luchtwapen echter voor een hopelooze taak. Zooals men weet, was ook het vlieg veld Ypenburg bij Den Haag door de Duitschers in den morgen van 10 Mei bezet. De tweede opdracht welke de heer v. .d Poest Clement kreeg, was een aanval op dit vliegveld. Onder nog moeilijker omstandigheden dan bij Katwijk moest deze aanval wor den uitgevoerd. Op een gegeven moment werd de me ter uit het dashboard van onzen piloot geschoten, doch zelf liep -hij, ook in an dere ontmoetingen, geen schrammetje op. Zoodra men aan den grond was, wer den de vele kogelgaten met wat primi tieve middelen dichtgemaakt en voort ging het weer. Een der gevaarlijkste opdrachten was de verkenningstocht naar de Grebbe- linie, verbonden aan een voorgeschre ven bom-aanval op vijandelijke strijd krachten. Dwars door de hel bij den Wageningschen berg moest het gaan... en niet velen van het uitgezonden esca drille konden de terugreis ondernemen. Schokkend was ook het aanschou wen van 't bombardement van Rotter dam dat onze luchtmacht niet kon kee- ren en dat onze zegsman, die jboven Hillegersberg cirkelde, ook machteloos moest gadeslaan. Rechtstreeks den strijd aanbinden te gen de grootere escadrilles der Duit schers, die bovendien over beter mate riaal beschikten, stond gelijk met zelf moord en was niet verantwoord, omdat de weinige overgebleven machines ge spaard dienden te blijven. Werd men daarom den tegenstander gewaar, dan was het zaak zoo vlug mogelijk een goed heenkomen te zoeken, ook omdat de Duitsche jagers veel sneller waren. Vaak heeft de heer v. d. Poest Clement weten te ontkomen door laag langs den grond vliegend, dekking te zoeken ach ter een boomenrij en de spannendste race beleefde hij in de nabijheid van Leiden. Op 'n gegeven moment bemerkte hij, dat een escadrille Messerschmidts „aan zijn staart hing". Zoo snel en laag als het ging, raasde hij weg in de rich ting van de stad zelf, om daar plotse ling weg te duiken naar een der singels, bijna scherend over 't water. De Mes serschmidts donderden 'n moment later over hem heen; niet vermoedend het stoutmoedig duikje van den Nederlan der, zochten zij dien buiten Leiden. Ondertusschen keerde v. d. Poest Cle ment zonder ongelukken met zijn kistje en vloog de richting in waaruit hij ge komen was. Tallooze kameraden van den heer v. d. Poest Clement vielen bij hun zware taak, enkele anderen ontkwamen den dood op wonderbaarlijke wijze. Een van hen moest onder hachelijke omstandigheden per parachute uit zijn ontredderd toestel springen. Het val scherm ging open, maar de vlieger viel door het glas heen in een Westlandsche broeikas en werd daarbij ernstig ge wond. Thans is hjj herstellende. Een tweede beleefde dat door een vol treffer zijn kist radicaal uit elkander werd geschoten, terwijl hij zelf door een kogel in den arm werd getroffen en een schampschot aan 't voorhoofd kreeg. Met de weinige controle, welke hij nog over het wrak had, zette hij dit in een veld neer, waarin een groep parachutisten zat. Het toestel sloeg over den kop. Urenlang bleef de piloot onbeweeglijk liggen om toen 's avonds voorzichtig weg te kruipen en... de vrijheid tegemoet te gaan. AANWIJZINGEN VOOR DE BEHAN DELING DER GRONDEN. In verband met de inundatie met zout water van een aantal polders nemen wij hier over een artikel van den heer Ir S. Smeding, directeur van de Wieringer- meer 1. De gronden moeten zoo snel mo gelijk van het zoute water worden be vrijd en in het genot van een diepe ontwatering worden gesteld. Piasvor ming dient te worden voorkomen, door het zoo noodig graven van greppels of greppeltjes, aangezien hiervan anders zoutophooping en structuurbederf het gevolg kan zijn. 2. De gronden moeten zoo weinig mogelijk bewerkt en indien noodzakelijk of gewenscht, slechts oppervlakkig en alleen dan, wanneer de grond goed op gedroogd is en de weersomstandigheden gunstig zijn. Bij diepe bewerking be staat kans op structuurbederf. Door het loshouden van het bovenste grondlaagje wordt de verdamping tegen gegaan en daarmede het zich ophoopen van zout in dit laagje, terwijl bovendien meer van regenbuien wordt geprofiteerd, dan warineer de grond gesloten ligt. De structuur moet zoo gunstig mogelijk worden gehouden ten behoeve van een goeden aanslag en een goede ontwikke ling der gewassen, terwijl in dat geval in het komende winterhalfjaar tevens een betere ontzilting mag worden ver wacht. 3. Het zoutgehalte van de gronden is beslissend, in hoeverre dezen zomer nog eenige cultuur mogelijk zal zijn. Op ont zilting van de gronden valt in de zo mermaanden niet te rekenen, eerder op een stijging van het zoutgehalte in de bovenlaag, als gevolg van verdamping. 4. In de omgeving van de inundatie- sluis zal veelal een hooger zoutgehalte worden gevonden dan op grooteren af stand hiervan, daar het zoute water in de slooten opgestuwd kan zijn. De ver der afgelegen gronden kunnen daardoor een gunstiger zoutgehalte bezitten, het eerst of misschien alleen voor bezaaiing in aanmerking komen, in verband waar mee deze het eerst moeten worden be monsterd. 5. Met het oog op het behoud van een goede structuur is begroeiing van den grond gewenscht. Is op grond van het zoutgehalte geen resultaat van bezaai ing te verwachten, dan moet dit achter wege blijven en niet op goed geluk toch maar tot zaaien worden overgegaan, omdat de grond hierbij allerminst ge baat is. 6. Hoe zwaarder de gronden, hoe ge voeliger ze in het algemeen zijn geble ken voor de nadeelige invloeden van een inundatie met zout water. In het winter halfjaar treedt ontzilting op, welke op de lichtste gronden dan het snelst ver loopt, waarna op de kleigronden evenwel nog een periode kan volgen van slechte structuur. Met de grondbewerking op de zware gronden moet daarom de uiterste voorzichtigheid worden betracht. 7. Blijkens ervaring in proefpolder en Wieringermeer verkregen, kunnen van verschillende gewassen redelijke resulta ten worden verwacht, als het zoutgehal te in het voorjaar in de bouwvoor niet hooger is dan 3 gr. keukenzout per liter bodemvocht. De weersomstandigheden kunnen uiteraard van grooten invloed zijn. 8. Gewassen, die na de overstrooming nog levensvatbaarheid blijken te bezit ten, zal men nog een kans kunnen ge ven en deze beter met een stikstofbe mesting pogen weer op gang te brengen, dan de ploeg er in te zetten en te ver vangen door een ander gewas. 9. Bij een zoutgehalte in de laag 520 c.M. tot 1 gr. keukenzout per liter bo demvocht kunnen de volgende gewassen voor verbouw in aanmerking komen: bruine boonen, mosterd, middelvroege aardappelen (Eigenheimers), knolrapen, koolsoorten, stoppelknollen, voederbie ten, klaver, lucerne, voederkool, wik ken, haver en mais voor groenvoer. Su perfosfaat en kalksalpeter zijn de meest aangewezen meststoffen. Bedraagt het zoutgehalte van de bouwvoor (520 cm) 13 gr. per liter in het -bodemvocht, dan kunnen boonen, aardappelen en mosterd beter niet wor den verbouwd. Bij zoutgehalten van 3 5 gr. keukenzout in de laag van 520 cm. komen ook de overige gewassen niet voor verbouw in aanmerking, doch kan Eng. of Ital. raygras worden gezaaid om de structuur van den grond zooveel mogelijk te behouden en indrogen van den grond te bevorderen, ter verbete ring van de ontzilting in den aanstaan den winter. Ligt het zoutgehalte boven 5 gr. per liter, dan moet men voorloopig volstaan met het alleen oppervlakkig loshouden van den grond. 10. Najaarsgewassen (koolzaad en granen) kunnen bij gunstige omstandig heden van grond en weer worden ge zaaid bij een zoutgehalte tot 6 gr. keu kenzout per liter (in de laag van 520 c.m.), aangezien de ontziltingsperiode dan voor de deur staat. Tijdig zaaien verdien'- aanbeveling, dus niet wachten tot diep in den herfst. Ondiep ploegen (schillen) en weinig eggen is aangewe zen, teneinde geen kans te loopen op slechte structuur. Het land moet niet fijn worden bewerkt, dus probeeren een kluiterigen grond te houden. Laat de structuur te wenschen over, dan is de behoefte aan opneembare stik stof grooter en is het gewenscht bij het zaaien een baal kalksalpeter te geven. Een sterkere ontwikkeling van het ge was vóór den winter geeft kans op een betere bescherming van den grond. 11. Klavers moeten als de aangewezen gewassen worden beschouwd om de van overstrooming geleden gronden weer zoo spoedig mogelijk in conditie te bren gen. In Juni zouden bij toelaatbaar zout gehalte roode klaver of hopperups kun nen worden gezaaid, teneinde deze in het a.s. najaar onder te ploegen. Ondiep ploegen, onafhankelijk van de diepte van intensieve beworteling, is gewenscht. Hierna kunnen, mits tijdig en op klui- tigen grond, wintergranen worden ge zaaid. Voor den grond zou 't gewenscht zijn lucerne te zaaien, teneinde deze een jaar of enkele jaren te laten liggen, doch uit het oogpunt van voedselvoor ziening verdient de eerstgenoemde me thode wellicht meer overweging. DISTRIBUTIE TEXTIELGOEDEREN. DEN HAAG. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend: De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle handelaren in tex tielproducten, ongeacht hun functie, zich moeten doen inschrijven bij het rijksbureau voor de distributie van tex tielproducten door den handel, tenein de een vergunning te kunnen krijgen voor de uitoefening van hun bedrijf. Voor elke levering van textielproduc ten is een bon van den winkelier noodig. Deze bonnen moeten bewaard worden, aangezien te zijner tijd de kooper op gave zal moeten doen van zijn aankoo pen, terwijl de winkelier bij later te noemen instanties de bonnen zal moeten inleveren. Door een te zijner tijd in te stellen controle zal blijken in hoeverre aan de gegeven voorschriften voldaan is. Met name de z.g. groote artikelen zullen, indien zij in grootere hoeveel heden afgeleverd (ontvangen) zijn, in mindering worden gebracht van in de toekomst te verleenen recht van aan koop. Tot de z.g. groote artikelen worden gerekend wollen dekens, costuums voor mannen en jongens,mantel costuums, wol len dames- en kinderjasjes, overjassen en mantels, bedstellen, matrassen, stof fen bestemd voor de vervaardiging van deze goederen, Deze maatregelen heb ben een tijdelijk karakter, in afwachting van een definitieve regeling. FRANKRIJK ROEPT NIEUWE LICHTINGEN OP. IREN. D. N. B. Volgens hier ontvan gen berichten, zjjn in Frankrijk de lich tingen 18901894 opgeroepen zich on middellijk bij de bevoegde instanties te melden, TWEEDE KAMERLID VAN DER WAERDEN OVRRLEDEN. Op 63-jarigen leeftijd is te Laren (N.-H.) overleden het soc.-dehi. lid van de Tweede Kamer dr ir. T. v. d Waar den. TOT OORLOGSGEBIEDEN VERKLAAR II. PARIJS. De Fransclie minister van oorlog heeft de departement tl, fthóne,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3