Italië verklaart Engeland en Frankrjk den oorlog. Dagblad voor de Provincie Zeeland Van het Oorlogsfront EERSTE BLAD. DOE GEWOON. Prinses Irene gedoopt. REDE VAN MUSSOLINI. DINSDAG 1 1 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 209 Advertentie*. *0 cent per regel BI] coötfbct belangrijke korting Geheel Italië luisterde naar den Duce. Telegrammen van Hitler aan Victor Emmanuel en Mussolini. De Italiaansche Marine. Weer een bootverbinding Hansweert-Walsoorden Wat het Duitsche Legerbericht van gisteren meldt. Officieele Duitsche mededeeling over Narvik. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het bind „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratstrnat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, tijdelijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur Hoofdredacteur: R. ZUïDEMA ABoflnen>e&t*priJa f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg does en Vlisslngen f 0.20 EossenummeraOcent Ingezonden saededeefingen (50 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdag* 10.75 bij vooruitbetaling Advertentlën ónder letter of motto 10 cent ektra Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Doe gewoon. Dat is een slagzin, die in samenvoeging met andere soortge lijke zinnen veel gehoord is, sinds eind Augustus van het vorige jaar de oorlog uitbrak. Doe gewoon. Zet zooveel mogelijk het oude leventje op den ouden voet voort, alsof er niets gebeurd en niets veran derd is in de wereld. Nu is de in deze woorden gegeven wenk niet geheel zonder waarde. Er is geen reden voor en het is ook niet ge- wenscht om als in een paniekstemming te gaan leven. Doe gewoon. Laat ieder rustig en met voile energie zjn dagelijkschen arbeid verrichten, zich inspannen om de hem opgedragen taak naar behooren te vol brengen, als naar gewoonte zijn inkoo- pen doen voorzoover dat in dezen distributietijd mogelijk is en ook ge woon blijven bijdragen voor kerk en school en zending, voor maatschappe lijke en staatkundige belangen. Wie zoo gewoon blijft doen, blijft zelf in de meest gunstige conditie en kan ook op zijn omgeving een kalmeerenden invloed uitoefenen. Maar het leven heeft ook een kant, waarvan ten sterkste moet worden ge raden om niet gewoon te doen. Er zijn ontzaglijke dingen gebeurd de laatste maanden. Er woedt een oorlog in Europa zóó verschrikkelijk als misschien de wereld nooit tevoren heeft gekend. Als straks na korter of langer tijd het aantal dooden wordt gepubliceerd, en het aantal voor hun leven verminkten dan zullen we cijfers te hooren krijgen die misschien de bangste verwachtingen overtreffen. Er wordt een strijd gestreden op le ven en dood tusschen machtige volken, die ieder voor zich vast besloten zijn den kamp niet te staken voor de tegenstan der definitief verpletterd is. Honderdduizenden jonge mannen in den bloei van hun leven worden wegge maaid. Geheele landstreken worden grondig verwoest. En het gevaar is groot dat in het ge volg van den oorlog honger en pestilen tie in Europa him intrede zullen doen. En nu is het waar, dat de storm die in ons land woedde slechts enkele da gen heeft geduurd en dat het leven op ongedacht snelle wijze bezig is zich te herstellen. Maar dat wil niet zeggen, dat dus het leven maar op den ouden voet moet worden voortgezet. Ook ons volk heeft zijn dooden te be treuren. Ook onder ons zijn de voor hun leven verminkten. Ook in ons land heb ben we, zij het dan in klein bestek, iets gezien van den gruwel der verwoesting. Gods oordeelen gaan over de aarde. Ook in de dingen die wij thans bele ven spreekt God tot ons Zijn woord, openbaart Hij Zijn macht en majesteit. De Heere regeert ,ook in de stormen van dezen tijd. Zijn bliksemen verlichten de wereld. En dan zegt het woord des Heeren, niet „doe gewoon", maar: De Heere regeert, dat de volk en beven. De Heere is groot in Sion, en Hij is hoog boven alle volken. Dat zij Uwen grooten en vreeselijken naam loven, die heilig is, en de sterkte des Konings die het recht liefheeft. Verheft den Heere onzen God, en buigt u neder voor de voetbank zijner voeten, Hij is heilig. Uit Londeh komt, naar „De Heraut" schrijft, het bericht, dat Prinses Irene daar den heiligen Doop ontvangen heeft. Prof. H. H. Kuyper voegt hieraan toe: „Dit is een verblijdende tijding. Het lange uitstellen van den doop der Prin ses heeft velen verwonderd en smart ge daan, vooral in deze zorgelijke tijden. Des te meer verheugt het ons, dat thans deze doopsbediening heeft plaats gevon den. Moge Gods genade de verbondsbe- lofte, in den doop haar bezegeld, bij haar opwassen en tot rijke vrucht voor haar doen zijn". Gistermiddag om 16 uur 30 min. heeft Ciano, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, den ambassadeur van Frankrijk ontvangen. Hij legde te genover hem de volgende verklaring af: „Z. M. de koning en keizer verklaart, dat Italië zich in staat van oorlog be schouwt met Frankrijk van morgen 11 Juni af". Om 16 uur 45 ontbood Ciano den am bassadeur van Groot-Brittannië, wien hij in gelijkluidende termen mededeelde, dat Italië zich in staat van oorlog beschouwt met Groot-Britannië. Mussolini heeft van deze oorlogsver klaringen mededeeling gedaan in een rede, gehouden om 6 uur tot een groote menigte van het balkon van het Palazzo Venezia af. WAT MUSSOLINI ZEIDE. De duce zeide: Strijders te land, ter zee en in de lucht, zwarthemden der revolutie en der legioe nen, mannen en vrouwen van Italië, van het Rijk en het het Koninkrijk Albanië, luistert! Het uur, dat door het noodlot aange geven is, slaat in den hemel van ons vaderland. Het is het uur der onherroe pelijke beslissingen. De oorlogsverkla ring is reeds ter hand gesteld aan de ambassadeurs van Engeland en Frank rijk. Wij trekken ten oorlog tegen de plu tocratische en reactionnaire democratie- en van het Westen, die te allen tijde de ontplooiing van het Italiaansche volk hebben belemmerd en vaak zelfs zijn be staan hebben bedreigd. De gebeurtenis- sen van de allerjongste geschiedenis kunnen worden samengevat in deze woorden: halve beloften, steeds dreige menten, chantages en ten slotte als be kroning van dit verachtelijke gebouw de bondszetel der 52 staten. Ons geweten is volkomen rustig. Met u is de geheele wereld getuige ,dat het Italië van den pijlenbundel heeft gedaan, hetgeen menschelijk mogelijk was, om den storm te vermijden, dien Europa teistert. Maar alles was vergeefs. Het zou voldoende geweest zijn de verdragen te herzien om ze aan te passen aan de vitale eischen van het leven der volke ren en ze niet te beschouwen als voor eeuwig onaanraakbaar. Het zou voldoen de geweest zijn niet te volharden in de politiek der garanties, die vooral doode- lijk zijn gebleken voor al degenen, die ze hebben aanvaard. Het zou voldoende ge weest zijn het voorstel dat de Führer in October j.l. deed, toen de Poolsche veld tocht een einde nam, niet van de hand te wijzen. Maar dat alles behoort tot het verleden. Wij zijn thans vastbesloten het hoofd te bieden aan alle gevaren en offers van den oorlog. Een volk is niet waarlijk groot, wanneer het zijn verplichtingen niet als heilig beschouwt en wanneer het zich onttrekt aan de opperste beproe vingen, die beslissen over den loop der geschiedenis. Wij nemen de wapens op, ter verdediging, na het probleem der vastelandsgrenzen te hebben opgelost, van onze zeegrenzen. Wij willen dë territoriale en militaire ketenen verbreken* die ons in onze zee verstikken, want een volk van 45 milli- oen zielen is niet waarlijk vrij, wanneer het geen vrijen weg naar den oceaan heeft. Deze reusachtige worsteling is slechts een phase in de logische ontwikkeling van onze revolutie. Het is de strijd der arme volkeren, die rijk zijn aan arbeids kracht tegen de uitbuiters, die verwoed heit monopolie vasthouden van allen rijk dom en alle goud der aarde. Het is de strijd der vruchtbare en jonge volkeren tegen de onvruchtbare volkeren, die het verval nabij zijn. Het is de strijd tus schen twee eeuwen en twee gedachten. Nu de teerling is geworpen en onze wil de bruggen achter ons verbrand heeft, verklaar ik plechtig, dat Italië niet het voornemen heeft andere volkeren, die aan Italië ter zee en te land grenzen, in het conflict mee te sleepen. Mogen Zwit serland, Zuid-Slavië, Turkije, Egypte en Griekenland acte nemen van deze woor den. Tijdens een heugelijke bijeenkomst te Berlijn heb ik gezegd, dat men, volgens de wet der fascistische moraal, wanneer men een vriend heeft, met hem optrekt tot het einde. Wij hebben dit gedaan en wij zullen dit doen met Duitschland, met zijn volk en met zijn zegevierende strijdkrachten. Aan den vooravond van deze gebeurtenis van historische strekking richten wij onze gedachten naar Z. M. den Koning- Keizer. Het proletarische en fascistische Ita lië staat voor de derde maal recht, krachtig, trotsch en eensgezind, zouals het nog nooit geweest is. Er is maai Lèn wachtwoord categorisch en bindend voor iedereen. Dat woord doet reeds de ronde en zet de harten in vlam van de Alpen af tot aan den Indischen Oceaan: O v er- win ne n. En wij zullen overwinnen om eindelijk na een lange periode van vrede met rechtvaardigheid te schenken aan Italië, aan Europa, aan de wereld. Volk van Italië zoo eindigde de Ducei te wapen! Toon je hardnekkig heid, je moed, je dapperheid. De menigte bracht Mussolini nu een geestdriftige hulde. Nu de huldebetooging voor Mussolini begaf de menigte zich naar het konink lijk paleis, waar zij den vorst een indruk wekkende hulde bracht. De aankondiging, dat de Duce zou spreken van het balkon van het Palazzo Venezzia, verspreidde zich zeer snel. In alle steden, gemeenten en dorpen stroomden de menschen op de pleinen samen om te luisteren naar zijn woor den, die per radio zouden worden uit gezonden. In het begin van den middag werd in geheel Rome spontaan de vlag uitgestoken. Groote menigten fascisten en burgers begonnen naar het Palazzo Venizzia te stroomen. Om 17 uur waren 't Palazzo Venezzia en de omringende straten reeds geheel met menschen gevuld. Boven hen wap perden vlaggen en weerklonk muziek. Precies om 18 uur verscheen Musso lini op het balkon, begroet door een ge weldig gejuich. Op aanplakbiljetten was te lezen: „De Middellandschei Zee is onze zee"; „Cor sica is Italiaansch"„Malta is Itali- aansch"; „Tunis is Italiaansch". Op zijn minst 500.000 mensehen waren bij het begin van de rede van den Duce bijeen. De betooging werd bijgewoond door den Duitschen ambassadeur, Von Mae- kensen. WAT DE ITALIAANSCHE PERS SCHRIJFT. Gisteravond zijn extra-edities van de bladen te Rome verschenen met gewel dige koppen, zooals: „De Duce heeft ge sproken", „Het wachtwoord voor allen luidt: zegevieren" en „Het onverander lijk besluit van Italië om aan Duitsch- lands zijde de wapens op te vatten tegen de demo-plutocratische kringen van het Westen". De „Giornale d'Italia" schrijft: Het uur heeft geslagen. De Duce heeft ge sproken. De geheele Italiaansche natie is er zich van bewust, dat haar geschon den rechten slechts door geweld kunnen worden hersteld en dat Italië een missie vervult, die in de as Rome-Berlijn tot uitdrukking komt. Vergeefs hebben de democraten tot het laatste loogenblik gehoopt, dat het „stalen pact", waarin de twee groote volken hun lot en hun wil vereenigen, plotseling zou falen. Het bondgenootschap tusschen Italië en Duitschland wordt nu ook op het slag veld te land, ter zee en in de llucht op het van te voren bepaalde oogenblik van kracht. VERKLARING VAN VON RIBBENTROP. Von Ribbentrop, de Duitsche rijksmi nister van buiteniandsche zaken, heeft Maandagavond voor vertegenwoordigers van de Duitsche en de buiteniandsche pers een verklaring van de rijksregeering afgelegd, welke over alle Duitsche zen ders werd uitgezonden: De verklaring der rijksregeering heeft den volgenden tekst: „De rijksregeering en met haar het geheele Duitsche volk hebben met diepe bewogenheid zooeven de woorden van den Duce van Italië vernomen. Geheel Duitschland is op dit histori sche oogenblik vervuld van het gejuich van de geestdrift over het feit, dat het fascistische Italië uit eigen, vrij besluit tot den strjd tegen den gemeenschappe- ljken vijand, Engeland en Frankrijk, aan zjn zjde treedt. Duitsche en Italiaan sche soldaten zullen thans schouder aan schouder oprukken en zoolang strijden, tot de machthebbers van Engeland en Frankrijk bereid zijn de levensrechten van onze beide volken te respecteeren. Eerst na deze overwinning van het jon ge, nationaal-socialistische Duitschland en het jonge, fascistische Italië zal het mogelijk zijn ook onzen volken een geluk kiger toekomst te verzekeren. De garan ten van de overwinning echter zijn: de ongebreidelde kracht van het Duitsche en het Italiaansche volk en de onveran derlijke vriendschap tusschen onze beide groote leiders Adolf Hitler en Benito Mussolini". Hitler heeft den Koning van Italië en keizer van Ethiopië een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: „De voorzienigheid heeft gewild, dat wij tegen onze eigen voornemens in ge dwongen zjn de vrijheid en toekomst van onze volkeren te verdedigen in den strijd tegen Engeland en Frankrijk. Op dit historische oogenblik, waarop zich onze legers tot trouwe wapenbroederschap vereenigen, voel ik mij gedrongen Uwe Majesteit mijn hartelijkste groeten te zenden. Ik ben er vast van overtuigd, dat de geweldige kracht van Italië en van Duitschland de overwinning zal behalen op onze tegenstanders. De levensrechten van onze beide volkeren zullen dan voor alle tjden beveiligd zjn". Aan Mussolini heeft Hitier het volgen de telegram gezonden: „De wereldhistorische beslissing, die gj heden hebt afgekondigd, heeft mj ten diepste bewogen. Het geheele Duit sche volk denkt op dit oogenblik aan u en uw land. De Duitsche weermacht ver heugt zich in den strijd te staan aan de zijde der Italiaansche kameraden. In September van het vorige jaar heb ben de Britsche machthebbers het Duit sche Rijk zonder reden den oorlog ver klaard. Zij wezen ieder aanbod tot een vreedzame regeling van de hand. Ook uw bemiddelingsvoorstel, Duce, kreeg toen een hard „neen" te hooren. De toe nemende miskenning der nationale le vensrechten van Italië, door de macht hebbers in Londen en Parijs heeft thans ons, die in wereldbeschouwing, door on ze beide revoluties en politiek, door de verdragen reeds altijd ten nauwste ver bonden waren, definitief bijeen gebracht in den grooten strijd voor de vrijheid en toekomst van onze volkeren. Duce van het fascistische Italië, aanvaard de ver zekering der onverbrekelijke strijdge meenschap van het Duitsche met het Italiaansche volk. Ik zelf zend u als steeds in trouwe kameraadschap de har telijkste groeten". w.g. ADOLF HITLER. De Italiaansche pers publiceert artike len over de marine, welker moderne con structie zij in het licht stelt. De bladen wijzen er verder op, dat Italië thans zes linieschepen bezit, 22 kruisers, 60 torpedobootjagers en torpe dobooten, 117 duikboten en een groot aantal motortorpedobootert. ITALIAANSCHE TANKBOOTEN BERGEN ZICH. Reuter meldt uit Mexico: Een groot aantal Italiaansche tank booten heeft toevlucht gezocht in ha vens van de golf van Mexico. Het Itali aansche tankschip Fede (7884 ton) met een lading ruwe olie voor Napels nam volgens instructies de wjk in Tampico. Vier andere tankschepen hebben naar men gelooft opdracht gekregen onzijdige havens binnen te loopen. Vier groote Duitsche schepen, o.a. het passagiers schip Orinoco, liggen in de haven van Puerto. TELEGRAM VAN DE SLOWAKEN De Slowaaksche president, dr Tiso, heeft den koning-keizer van Italië het volgende telegram doen toekomen: „Op den historischen dag waarop het Italiaansche volk met de wapenen in de hand het recht opeischt dat het toekomt, zijn de Slowaken, die reeds altjd vol be wondering en medeleven de ontwikkeling van het fascistisch Italië hebben gevolgd van ganscher harte aan de zjde van Italië. Zj gelooven vast aan zjn recht vaardige overwinning". Naar wij vernemen, is er thans ver gunning verleend om drie maal per dag een bootdienst HansweertWalsoorden te onderhouden. Doordat men echter nog geen gebruik mag maken van den steiger te Walsoor den, moet de kleine motorboot, waarmee gevaren wordt, de haven aldaar binnen- loopen. Waar dit alleen maar op zekere getjden mogelijk is, is het niet mogeljk bepaalde uren voor de afvaarten aan te geven. Vanmorgen is gevaren en in den laten middag hoopte men het weer een keer te kunnen doen. JOEGOSLAVIË BLIJFT NEUTRAAL. Van bevoegde Joegoslavische zjde is aan de vertegenwoordigers van het D. N. B. en van Stefani verklaard, dat de neutrale houding van Joegoslavië door het deelnemen van Italië aan den oorlog niet wordt aangetast, en dat Joegoslavië ook in het vervolg buiten het conflict der groote mogendheden wil bijven. Met voldoening wordt vastgesteld, dat de Duce tegenover Joegoslavië in zjn rede niet alleen de reeds vroeger gege ven belofte van eerbiediging van Joego- slavië's neutrale rechten herhaalde maar dat hj van een dergelijke eerbiediging ook ten opzichte van Griekenland en Turkije getuigde. Op grond van deze verklaringen wordt van Joegoslavische zijde aangenomen, dat Griekenland zoowel als Turkje de zelfde houding als Joegoslavië zullen aannemen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Onze over een breedte van 350 kilo meter begonnen operaties hebben in de richting van den benedenloop van de Sei ne en Marne alsmede in Champagne het voorgenomen en verwachte verloop. Reeds zjn groote successen behaald en nog grootere sucessen zijn op komst. Alle vjandeljke tegenaanvallen, ook daar waar zij met gepantserde gevechts wagens ondernomen werden, zijn mis lukt. Op verscheidene plaatsen is de strjd in een achtervolging overgegaan. Duitsche vliegereenheden van alle wa penen ondersteunden het optreden van het leger met sterke str jdkrachten aan den benedenloop van de Seine en in Champagne. Rondom Reims werden stafkwartieren, barakkenkampen, troe penconcentraties. veldstellingen, vesting werken, batterijen en marschcolonnes aan de beneden-Seine verkeerswerken, wegen alsmede achterwaartsche troepenbewe gingen met groot succes aangevallen. De havens en kaden van Cherbourg en Le Havre werden met bommen van alle kalibers bestookt. Schepen in deze havens alsmede op de beneden-Seine werden getroffen, en talrijke andere schepen door bomtreffers beschadigd. Een transportvaartuig van 5000 ton werd in brand geschoten en vernield. Een van een verre reis teruggekeerde duikboot onder bevel van den duikboot luitenant Oehrn, meldt het tot zinken brengen van 43.000 bruto registerton vijandelijke scheepsruimte. Vijandelijke vliegtuigen vlogen van nacht wederom Noord- en West-Duitsch- land binnen en veroorzaakten door het lukrake uitwerpen van bommen op som mige plaatsen schade aan terreinen en gebouwen. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen Zondag 91 vliegtuigen. Vjf eigen vliegtuigen worden vermist. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: De heldhaftige tegenstand, welken de gevechtsgroep van den luitenant-gene raal Dietl sinds vele weken, eenzaam in de zwaarste omstandigheden, in' Narvik tegen een overweldigende vijandelijke overmacht geboden heeft, kreeg zijn be kroning door de volledige overwinning. Bergtroepen uit de Oostmark, deelen van het luchtwapen, alsmede der be manningen van onze torpedojagers heb ben in gevechten welke twee maanden lang hebben geduurd, voor alle tijden een bewjs van roemvollen soldatengeest gegeven. Door hun heldhaftigheid wer den de geallieerde land-, zee- en lucht strijdkrachten gedwongen, de gebieden van Narvik en Harstadt te ontruimen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1