Het Nationaal Hulpcomité 1940. Dagblad voor de Provincie Zeeland Het spoorboekje verschenen. iramma MAANDAG 10 JUNI 1940 54e JAARGANG No. 208 Hulp In nood. Buitenland De strijd in Noorwegen gestaakt. Dover gebombardeerd. De Italiaansche verlangens nog maals geformuleerd. Tegen een landing in Engeland. Amerika verbiedt Invoer van waarde papieren uit Nederland LAVABLE en VISTRA HET STOFFENHUIS - GOES Belangrijke verklaring van President Roosevelt over den internationalen toestand. Binnenland De rechtspraak weer op gang. Dekker; J. Mondeel j.; A. H. L. Maeckel- [endrikse, 76 j., man de Mooij 78 j., man ns; C. E. Notebaart N. Kooman; A, M. S. M. Stoffels 53 j., jffelsM. J. Kimmel G. Tromp; E. Noach ,en 31 j., man van C. van Molenbroek P. Melis; A. van jurm 61 j., man van J. de Leeuw 33 j.; 58 j., vrouw van J, Krug 88 j.M. J. vrouw van J. L. ker 80 j., vrouw v. aas 20 j.J. van an H. W. Scheijbe- j., man van M. W. et 59 j., man van J. Marteen 86 j., d; H. E. van Ot- n M. van der Slot; 37 j., man van C. osterhuis 23 j.; J. ouw van H. Mom- i4 j., wedn. van J. ,5 j., wed. van L. van der Valk 36 j., (P. Z. C.) |aand Mei. leborenLeyntje, Se en Jacoba Sinke. .ljaars 25 j. jm. en 25 j. jd.; Abraham en Elizabeth Janse bobse 27 j. jm. en ld. ia Louwerse, 61 j., fckker. (P. Z. C.) IborenMaria Jan- renthals en M. van uni 1940. 4 M. 8.00 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 Gram. 8.30 Korte i. 10.30 Hoogmis, [ddenstandspraatje. f. ANP. 1.00 Boek- KRO-Melodisten. Gram. 3.15 Rot iorkest. 4.15 Gram. 4.50 Gram. 5.00 am.). 5.20 Nederl. jrna: Orgelconcert. *ram.). 7.30 Offi- eventueel gram. |eelingen of gram. £RO-Groot-Amuse- 9.00 Musiquette. 10.00—10.15 Ber. M. VARA-Uitz. lichten. gram. 9.00 Ber. lispel. 9.45 Gram. It en het Leidsche 10.45 Gram. lie (opn.), 11.15 10 VARA-Meisjes- 112.00 Rosian-ork. 12.25 Ber. ANP. 1.45—2.00 Ber. Ber. (Duitsch). (Fransch). 3.30 perette „Rose-Ma- Ibouwpraatje. 4.30 ^o (opn.). 4.45 De (Duitsch). 5.30 6.30 Orgel en 7.20 VARA-ork. 1.15 Ber. (Eng.). fARA-orkest. 9.15 leralda 10.00 Ber. 1.30 Ber. ANP. ansch). jni 1940. M. KRO-uitzen- 8.05 Gram. 9.00 (opn.). 10.00 causerie. 12.00 Itet. 12.45 Ber. 1 KRp-lifelodisten. ■Pianovóordr. 3.30 Igram. 4.00 KRO- V 5.00 Misiquette |6.00 KRO-orkest, '.00 Sportpraatje. 7.30 Off. me- J45 Voor de jeugd. KRO-dansorkest. Iregor Serban en 9.10 Zang met ItO-orkest. 9.50 Roemeensch or- ANP. IM. NCRV-uitz. Ihten. 3ew. muziek, (gr. 1-9.15 Ber. in het J-sextet en gram. 11.30 Gram. Ikest en gram. Itsch), 12.451 |(Fransch). 2.00 heuerzeit-trio en kch). 3.30 Gram. lobegeleiding en 15.00—5.15 Ber. Ino en gram. 6.15 Reportage, event. Ber. (Duitsch). |8.30 Ber. ANP. ,9.15—9.30 Ber. [(Duitsch). 10.15 1.15—11.30 Ber. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, öoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, tijdelijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs ii.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 iDosse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen öO cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Er wordt in deze dagen herhaaldelijk een beroep gedaan op de offerzin van ons volk. Hier en daar werden plaatselijke c o m i t é's opgericht om te voorzien in de behoeften van die oorlogsslachtof fers welke niet uit anderen hoofde ge holpen kunnen worden. Er is een Zeeuwsch Provinciaal Co mité tot hulp en herstel dat zich spe ciaal ten doel stelt de leniging van aen nood in onze Provincie, waar de bevol king in meerdere plaatsen zoo zwaar ge troffen werd. En dan is er het Nationaal-Hulpcomité, dat binnenkort over heel het land een inzameling zal houden. Bovendien wordt nog een beroep ge daan op de offervaardigheid van het publiek ten behoeve van gewonde en zieke militairen. En dan zijn we er nog niet. Met name het kerkelijk publiek zal straks in de beurs moeten tasten om het kerkelijk le ven in meerdere plaatsen in stand te houden. De vraag is al gedaan: wordt er zoo niet teveel gevraagd? Wy kunnen toch niet blijven offeren? We zouden hiertegenover een andere vraag willen stellen. Deze: worden reeds yrerkeljjke offers gebracht? De geneigdheid om dit te doen was er aanvankeljk wel. Maar dat was in de bange dagen en uren toen in ons land het oorlogsgeweld woedde. Toen hadden velen alles wil len geven als ze maar de zekerheid had den, dat ze er het leven zouden afbren gen. Met het wijken van het gevaar is ech ter ook bij velen de stemming veran derd. Nu ja, ze willen wel iets doen om an deren te helpen, maar men moet toch vooral ook het eigen belang niet uit het oog verliezen. Geld en goed hebben weer een andere beteekenis gekregen. En dat kan ook niet anders, omdat het leven, het ge zinsleven en het zakenleven weer zijn eischen stelt. Maar kan dat nu een reden zijn om de hand op den zak te houden en zich met allerlei drogredenen te verontschuldi gen? Of moet het niet zóó zijn, dat men, ge noopt tot dankbaarheid voor de vaak nog ongedachte uitkomst, nu ook wer kelijk bereid is en die bereidheid met daden toont, om offers te brengen voor medeburgers die in him bezit en daarenboven ook in bun familieleven zoo zwaar werden getroffen? Er kan in vele gevallen met recht van nood worden gesproken. In die nood moet hulp worden gebo den. Met een warm hart en een milde hand. Het is nu niet de tijd om te redenee ren en te overwegen hoe men er af kan komen, maar om te helpen, om te offeren. Ook, om te toonen dat de dienst van God bestaat niet in woor den alleen, maar ook in daden van barmhartigheid en offervaardigheid. Het nieuwe spoorboekje is er. Van daag is het overal in den lande verkrijg baar.^ Zooals te verwachten was, is het boekje aanzienlijk dunner dan gewoon lijk. Het spoorboekje van 10 Juni vervangt de provisorisch vastgestelde regelingen. De aansluitingen zijn zooveel mogelijk verbeterd, hoewel natuurlijk de in dit boekje opgenomen dienstregeling nog lang niet is zooals voorheen. Van dienst regelingen, welke na 6 Juni verschenen of verschijnen,» worden aan de stations en de halten inlegbladen beschikbaar ge steld, evenals van verdere wijzigingen. Dat de Spoorwegen al het mogelijke doen om ook het treinverkeer weer zoo spoe dig mogelijk in normale banen te leiden, blijkt uit het feit, dat de verschillende treinverbindingen, zooals die in 't nieu we spoorboekje zijn opgenomen, opmer kelijke verbeteringen hebben ondergaan. Het spoorboekje telt in totaal 96 pa gina's, waarvan 8 witte paginia's voor notities. Dat het niet bij dit eenvoudige spoor boekje blijft, moge blijken uit de mede- deeling op pagina 3„de aandacht wordt er op gevestigd, dat zoo noodig aanvul lende dienstregelingen op dezen reis gids zullen verschijnen. Hieromtrent vrage men aan de stations inlichtingen". De laatste tabellen van den gids bevat ten reeds de eerste aanvullingen. STOCKHOLM. D. N. B.. Het Zweedsche Telegraafagentschap verspreidt het volgende bericht van het Noorsche Telegraaf-agentschap Het Noorsche opperbevel heeft bevel gegeven, dat de vijandelijkheden Zondag nacht om 24 uur gestaakt moeten wor den. Onderhandelaars zijn onderweg. STOCKHOLM. Het Zweedsche Tele graafagentschap meldt: Zondagavond deden in Noorwegen en in Zweden geruchten de ronde, volgens welke de Britsche en Fransche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug te trekken en de Noorsche Koning en de Noorsche regeering zich niet meer in het land bevonden. Het Zweedsche Telegraaf-agentschap verklaart in verband hiermede van ge zaghebbende Noorsche kringen verno men te hebben, dat het waarschijnlijk is, dat deze berichten waar zijn. STOCKHOLM. De oorlog in het Noor den van Europa is geëindigd. Dit bericht heeft in politieke kringen te Stockholm geweldig opzien gebaard en tevens onmiskenbare voldoening ge wekt. Men is hier van meening, dat het be sluit van het Noorsche opperbevel voor al is ingegeven door het besef dat zelfs wanneer men plaatselijke successen in den sector van Narvik had kunnen beha len, dit op het verloop der operaties in haar geheel geen invloed zou hebben gehad. De overwinningen der Duitsche troe pen aan het Westelijk front zoo ver klaart men in politieke kringen alhier spreken een te duidelijke taal dan dat men thans in de Scandinavische landen op een uiteindelijk succes der Westelijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijnlijk van beslissenden in vloed geweest op de besluiten van de Noord-Noorsche legerleiding, geheel af gezien nog van de jongste successen der Duitsche marine voor Narvik en van den waarlijk heldhaftigen tegenstand dien de Duitsche troepen in den sector van Nar vik onder uiterst moeilijke omstandighe den geboden hebben. Men gelooft hier ook, dat de Noorsche legerleiding de ontoereikendheid van de geallieerde hulp zeer duidelijk ondervon den heeft en derhalve niet meer bereid is nog langer Noorsch gebied in een vrij wel geen kansen biedenden strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Het Zweedsche Telegraaf-agentschap publiceert de volgende mededeeling van het Noorsche Telegraaf-agentschap uit T romsö De Koning, de Kroonprins en de re geering verklaren in een proclamatie, dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geallieerde regeeringen er toe gedwongen heeft al hun krachten op an dere fronten te concentreeren, waar alle manschappen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en Jachtvliegtuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche overmacht niet voortzetten, maar de Noren nemen aan den strijd op andere fronten deel. Om een verdere verwoesting van de nog ongeschonden gebleven landsdeelen te verhinderen, hebben de Koning en de regeering besloten den raad van het op perbevel te volgen en voorloopig den strijd in het land op te geven en dezen naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechten van het land worden voortgezet. STOCKHOLM. De vroegere Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht heeft gisteren via den zender van Trom- sö een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. het volgende zei: Het Storting heeft in de laatste ver gadering van 9 Juni besloten dat de Noorsche regeering den militairen te genstand moet opgeven. Op 7 Juni werd besloten dat de Koning en de regeering hun zetel buiten de grenzen van Noor wegen zouden kiezen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Onze operaties ten Zuiden van de Somme en het Aisne-Oise-kanaal maken verdere succesvolle vorderingen. Ook ten Zuiden van de beneden-Somme werd de vijand verslagen. Ter ondersteuning van het leger nam het luchtwapen met sterke eenheden ten Zuiden van de Somme aan den strijd deel en bombardeerde met succes troe penconcentraties, colonnes, infanterie- en artilleriestellingen. Het aantal der by Duinkerken ge maakte krijgsgevangenen is gestegen tot 88.000. In het kader van de gewapende ver kenningen tegen de Britsche Oost- en Zuidkust zijn eenige Engelsche vliegvel den alsmede de zeehaven Dover met bommen bestookt. By Narvik ondersteunde het luchtwa pen de aldaar strijdende legerafdeeling met doeltreffende aanvallen op vijande lijke stellingen. Een verzameling petro- leumreservoirs werd in brand geschoten, een vijandelijke kruiser kreeg twee zwa re bomtreffers. Een Duitsche duikboot bracht ten N.- Westen van Ierland een vijandelijken hulpkruiser van 14.000 ton tot zinken. De vijandelijke nachtelijke luchtaan vallen op het Duitsche gebied richtten over het algemeen slechts onbeteeke- nende schade aan. In een stad werden woonwijken getroffen en werden tien burgers gedood. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen Vrijdag 71 vliegtui gen. Vjjf eigen vliegtuigen worden ver mist. In een hoofdartikel vat het Italiaan sche blad de Relazioni Internationale de hoofdlijnen der Italiaansche politiek in zes nauwkeurig geformuleerde punten samen. Het Italiaansche volk, aldus het blad, staat aan den vooravond van een geweldige gebeurtenis. Men moet de volgende zes punten in het oog houden: 1. Het Italië van Mussolini heeft 18 jaar lang vredespolitiek gevoerd. De po litiek van Mussolini is een rechtvaardige politiek geweest, die trachtte te effenen en nieuwe, humane politieke formules op te stellen. Indien men Mussolini's eisch tot herziening had begrepen, zou thans het bloed van millioenen men- schen gespaard zijn. 2. Sedert 18 jaar ontmoet de politiek van Mussolini den tegenstand van En geland en Frankrijk. Parijs en Londen hebben de Italiaansche politiek in Mid den- en Oost-Europa bestreden, het pact van vier getorpedeerd, de Fransch-Ita- liaansche overeenkomsten van 1935 van iedere intrinsieke waarde beroofd en den geest van het BritschItaliaansche Mid- dellandsche Zee-accoord van 1938 ver- valscht. 3. Toen het Italiaansche volk land ter bewerking verlangde, werden hem woestijnen aangeboden. Toen de Abes- synsche campagne werd begonnen, on derging het Italiaansche volk de nog steeds brandende beleediging der sanc ties. Ook voor de erkenning van het kei zerrijk eischten Londen en Parys een pry's van politieken aard. Mussolini wees dezen schaamteloozen handel echter be slist af. 4. Alles, wat van Italië kwam, is steeds door de Franschen en Engelschen verkleind, hetzij op het gebied der bin- nenlandsche politiek, hetzij op interna tionaal terrein. Door de bestrijding van het fascisme wilden de Engelschen en Franschen de Italiaansche opvatting van Europa bestryden. Dit nieuwe Eu ropa zal echter uit het bloedbad van thans ontstaan. 5. Een democratisch Europa, dat het Italiaansche volk gehaat en veracht heeft, kan slechts bestreden worden. Het Italiaansche volk zal den oorlog tegen de pluto-democraten van Londen en Pa rijs tot het uiterste voeren. Ook het ge weld heeft zijn hooge moreele waarde, wanneer het ten doel heeft de krachten bijeen te brengen voor evenwicht en ge rechtigheid. Deze oorlog moet voor het Italiaansche volk de oplossing brengen voor de bestaande territoriale kwesties, die nog steeds door de namen Nice, Cor sica, Tunis en Dzjiboeti nauwkeurig ge kenmerkt worden. Deze kwesties moeten en bloc worden opgelost. De oorlog heeft echter ook een groot sociaal doelde be- OPROEP VAN DEN VOORZITTER Men zendt ons den volgenden oproep, die is uitgegaan van Mr K. J. Frederiks, secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenland- sche zaken en voorzitter van het Natio nale Hulpcomité 1940: Landgenooten, Het Nationale Hulpcomité-1940 orga niseert op 15 Juni a.s., of in de daarop volgende week, een collecte, ter inzame ling van. gelden voor de slachtoffers van de ramp, die ons land de achter ons lig gende maand heeft getroffen. Is een opwekking tot het betoonen van zoo groot mogelijke vrijgevigheid hier niet overbodig? De Nederlander is im mers in het algemeen reeds gaarne tot helpen bereid. Hoeveel te gereeder aan leiding bestaat daartoe thans, nu eener- zyds op groote schaal directe hulp moet worden geboden, anderzyds het besef meer dan ooit levendig is, dat het hier lasten betreft, tot het dragen waarvan de Nederlandsche volksgemeenschap de handen ineen behoort te slaan. Wie in de bevoorrechte positie ver keert tot het geven in staat te zijn, grijpe deze gelegenheid met beide handen aan, al ware het alleen reeds om uiting te geven aan zijn dankbaarheid, dat z ij n have en goed gespaard gebleven zijn. In alle vormen moet hulp worden ge boden. Aan velen moest onderdak, voe ding en kleeding worden verstrekt. Tal- loozen moeten door in het bezit te komen van giften voor handelsgeld, aanschaf fing van voorraad, werkkleeding of ge reedschap, in de gelegenheid worden ge steld opnieuw aan den slag te gaan. Hiervoor is geld noodig, veel geld. Mogen de bussen der collectanten wor den overstroomd door de toevloeiende gelden, de lijsten der inzameling niet voldoende plaats bieden voor de inteeke- ningen! Stortingen. Reeds thans kunnen bijdragen gestort worden voor het werk van het Nationaal Hulpcomité 1940, en wel op: giro-no. 388000 van het Nationaal Hulpcomité 1940; giro 272727 van heit Nationaal Fonds voor bijzondere nooden; giro-no. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis. Bepaalde bestemmingen aan stortin gen gegeven, worden in acht genomen. vryding van Europa van de onderdruk king door de mogendheden, die de hege monie voeren, de grondstoffen verzame len en de monopolies bezitten. 6. Het leven van het Italiaansche volk is onderworpen aan de Fransch-Engel- sche controle. Het Italiaansche volk moet zyn onafhankelijkheid ter zee, de vrijheid der natie en het keizerrijk be veiligen. Het is de eenige rechter van zijn eigen belangen. Met de Engelschen en Franschen echter, die thans nog trachten zich tot paladijnen der Italiaan sche eischen te maken, kan geen reke ning gehouden worden. Het is de spil BerlijnRome, die door de zegevierende wapenen den vrede zal afdwingen. DREIGEMENT TUSSCHEN LONDEN EN ROME. „Waarschuwing aan de Britten", zoo luidt het opschrift in de Giornale d'Ita- lia van een antwoord op een in de Daily Telegraph uitgesproken eisch, dat men Italië reeds thans moest laten weten, dat Rome en andere Italiaansche steden meedoogenloos zouden worden gebom bardeerd. Wanneer een Italiaansche stad zou worden gebombardeerd, zoo Italië terstond antwoorden met de aller- scherpste maatregelen van weerwraak. Ofschoon de waarschuwing van de Daily Telegraph Italië volkomen rustig laat, kan men Engeland terstond mede- deelen, aldus de Giornale d'Italia, dat voor iedere Italiaansche stad die mocht worden gebombardeerd, vijf Engelsche steden dezelfde behandeling zullen on dergaan. Het meedoogenloos bombardee ren van Rome zou het signaal zijn voor den aanvang van een soortgelijken en nog veel uitgebreider bomaanval op Londen. ALEXANDRIë WORDT ONTRUIMD. D. B. W. Uit Alexandrië wordt ge meld, dat men met de ontruiming van de stad een aanvang heeft gemaakt. ""Volgens de Duitsche pers wil de En gelsche generaal Ironsides tot afweer te gen een Duitschen aanval op de Britsche eilanden een gemotoriseerd en gewa pend korps vormen, welks leden uit den tjd van Cromwell „ironsides" genoemd zouden worden. Al meer dan 400.000 vrijwilligers zou den zich hebben gemeld. FRANSCHE BOMMEN OP ZWIT- SERSCH GEBIED. De staf van het Zwitsersche leger deelt mede, dat het technische onder zoek der zeven by Kreuzingen aan het Bodenmeer neergeworpen bommen tot de conclusie heeft geleid, dat de bom men van Fransche herkomst zijn. Met onmiddellijken ingang heeft het Amerikaansche ministerie van Financiën eiken invoer van waardepapieren uit Bel gië, Nederland, Denemarken, Noorwegen en Luxemburg verboden, in zoover het vermoeden bestaat, dat de verkooper niet de rechtmatige eigenaar zou zijn. Voor de ten uitvoer legging van dezen maatregel hebben de douane- en post ambtenaren de mededeeling ontvangen, alle1 uit het buitenland komende pakket ten te openen. Over de toelating van de waardepapieren zal de Federal Reserve Bank voor elk geval afzonderlijk be schikken. Wij ontvingen zoo Juist zéér mooie patronen In Onze aanbiedingen Wollen Japon- en Mantelstoffen zijn zeer Interessant Stamkaart meebrengen Opril Markt-Magdalenastraat WASHINGTON. D.N.B. De secretaris van het Witte Huis heeft aangekondigd, dat President Roosevelt hedenavond te gen middernacht Duitsche tijd, een uiterst belangrijke verklaring over den internationalen toestand zal afleggen. De rede wordt door alle internationale zenders verspreid. Uitspraken „in naam van het recht". Dinsdagavond werd medegedeeld, dat alle uitspraken van de rechtscolleges in Nederland tot nader order werden uit gesteld in verband met een te verwach ten besluit van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, waarin ook voor de rechtspraak een nadere regeling vervat zou zijn. Nu dit besluit intusschen gepubli ceerd is, hebben de rechtscolleges hun taak weer opgevat en de behandeling van alle kwesties op de gewone wyze ter hand genomen met uitzondering van de gewijzigde formule, waarbij „in naam van het recht" uitspraak wordt gedaan. RIJWIELVERVOER PER SPOOR. Verschillende omstandigheden hebben het vervoer van rijwielen per spoor zeer doen toenemen. Ten einde dit zooveel mogelijk te bespoedigen, zullen de Ned. Spoorwegen het vervoer over verschil lende veren per vrachtauto doen ge schieden. Uiteraard zal hierbij een ze kere mate van vertraging niet steeds te vermijden zyn. Daarom zal den reizi gers de gelegenheid worden geboden, zelf voor de overbrenging te zorgen, zoodat zij er persoonlijk aan kunnen meewerken, om doorvoer met den ge- wenschten trein te doen verkrijgen. Wanneer een reiziger het plan heeft, zelf voor het overbrengen van zyn fiets te zorgen, gelieve hij hiervan kennis te geven. Het personeel zal hem dan dui delijk inlichten hoe in zijn geval gehan deld moet worden. SCHEPEN IN PLAATS VAN AUTOBUSSEN. Onderzoek naar nieuwe mogelijkheden. Het Nederlandsch Binnenvaartbureau is doende gegevens te verzamelen om trent het aantal en de gezamenlijke ca paciteit der passagiersvaartuigen hier te lande. Het is de bedoeling een over zicht te krijgen van het beschikbare ma teriaal ten einde te overwegen of auto busdiensten zouden kunnen vervallen ter besparing van olie en benzine.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1