OFFICIEÊLE Aan het Zoeklicht» Uit de Provincie De arbeidsbemiddeling. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. Kerknieuws Predikbeurten Gemengd Nieuws Distributie-maatregelen. De schade in en de hulp voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het herstel van den Sloedam. Werkgelegenheid in Duitschland. Finantiëele Berichten Telegrammen Marktberichten Advertentiën Er is de laatste weken van vele kanten geklaagd over de houding van militaire en civiele autoriteiten, die, toen het er op aankwam niet die leiding gaven, die men had mogen verwachten. Of deze klachten al of niet juist zijn laat ik daar. Daarnaast echter en het doet mij deugd, wordt ook met veel lof en waar deering gesproken over mannen, die in het heetst van het gevaar op hun post bleven en alles deden, misschien zelfs wel méér, dan van hen verwacht kon worden. Ik denk hier o.m. aan den burgemees ter van onze zoo zwaar getroffen provin ciale hoofdstad. Dr van Walré de Bordes. Hij was, toen het ging nijpen, op zijn post en hij bleef op zijn post. Hij wist van geen wijken. Zooals een huisvader waakt over de belangen van zijn gezin, zoo was hij, ook toen van alle kanten het gevaar dreig de, onvermoeid in de weer, om voor de belangen van zijn zwaar geteisterde ge meente en gemeentenaren te waken. En nu weet ik wel, dat de heer De Bordes zal zeggen: ik deed toch niets meer dan mijn plicht. Maar ik meen toch goed te doen op die hooge plichts betrachting hier even het volle licht te laten vallen. En voor zoover hij het nog niet wist, burgem. van Walré de Bordes de verzekering te geven, dat als over de ramp die Middelburg trof gesproken wordt, zijn naam steeds met eere en dankbaarheid zal worden genoemd. leden in een andere zaal gelegenheid zouden krijgen de kaart van den heer de Ranitz inzake de plannen voor den herbouw te zien. De heer J. K. Mei se, vakleider in Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en de Zuid-Hollandsehe eilanden van den Rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling te 's Gra- venhage deelt ons het volgende mede: Het strekt zeker tot verheuging, dat we de laatste dagen mochten vernemen, dat alles in het werk wordt gesteld tot algeheele opheffing van de werkloosheid te geraken. Dit is zeker een punt, waar voor ieder Nederlander zeer groote be langstelling heeft. Met verlangen zien we uit naar de plannen welke daartoe zullen kunnen leiden, 't Is echter begrijpelijk, dat hier voor stevige studie noodig is en dat we dus in dezen nog eenig geduld zullen moeten oefenen. Intusschen kunnen we echter melden, dat er reeds bij de werk gevers op aangedrongen wordt om geen personeel te ontslaan en waar mogelijk arbeiders in dienst te nemen. Vooral ook onder de landbouwers wordt pro paganda gemaakt. 'tls zeker te hopen, dat in de korte tijd van minder groote drukte welke aan den oogst van vlas en vroege aard appelen vooraf gaat, zoo weinig moge lijk arbeiders worden ontslagen. Men be reikt daarmede, dat straks tijdens de oogstdrukte over voldoende goede ar beiders kan worden beschikt, terwijl te vens door de organen der openbare ar beidsbemiddeling alles zal worden ge daan om de werkloozen elders onder te brengen. Zoo zou het dus kunnen zijn, dat er later meer behoefte kwam in plaatsen, waar tijdelijk eenig overschot was. Een en ander verdient te meer de aandacht nu de steunverleening voor landarbei ders is of zal worden stopgezet. Dit is uiteraard alleen mogelijk, wan neer er werk is, waaruit volgt, dat de verplaatsing van arbeidskrachten in het middelpunt der belangstelling zal moe ten staan. We meenen echter te mogen verwachten, dat nauwe samenwerking tusschen werkgevers en werknemers, en een groote dosis begrip voor elkanders moeilijkheden met de krachtige steun en leiding der bemiddelingsorganen het ge- wenschte doel zullen kunnen bereiken. Reeds is gebleken, dat verschillende landbouwers in deze richting werkzaam zijn door meer personeel in dienst te ne men, terwijl zij beloofden hen in dienst te houden tot na den oogst en niet, zoo als anders vaak voorkwam, hun arbei ders voor korten tijd te ontslaan. BETAAL NIET ONNOODIG BELAS TING OP HET POSTKANTOOR.. Niettegenstaande het belastingkan toor voor het betalen van aanslagen thans in de Boogardzaal dus vlak bij het postkantoor gevestigd is, staan nog steeds vele personen, die belasting wil len betalen tusschen hen, die voor an dere redenen op het postkantoor bij het betrokken loket staan. Laat men, nu de afstand geen bezwaar is, liever direct aan het eerste adres gaan met z$n be lastingpenningen. Yerseke. Lezing Dr Korringa. 23 Mei 1.1. was Dr Korringa, de Rijks- bioloog, voornemens een lezing te hou den over de practische resultaten door hem behaald met zijn proefnemingen ter bestrijding van de schelpenziekte onder de Zeeuwsche oesters. Door de oorlogs omstandigheden is daar niets van geko men. Daar deze kwestie echter van veel belang is voor de oesterkweekers zal als nog Dr Korringa de kweekers in den loop der volgende maand voorlichten. De datum enz. zal nader per advertentie worden bekend gemaakt. Oesterverzending Mei '4 0. Nederland 1739, België 9234, Duitschland 11000, tezamen 21973, vorig jaar Mei 50869. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Asch, L. Knottnerus, cand. te Raalte. Geref. Kerken. Drietal te Ambt-Vollenhove (Cadoelen) A. G. Honig, hulppred. te Dedemsvaart, G. Spijker, hulppred. te Schiedam en C. Verspuy, hulppred. te Hilversum. Emeritaat. Door de classis Kol- lum der Geref. Kerken werd met ingang van 1 Juli eervol emeritaat verleend aan Ds J. van Loo te Zwagerveen. Beroepbaar. Cand. Pietersma, voorheen hulpprediker te Schore en Vlake (Z.) stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Voorganger. In de vacature bij de Oud-Gereformeerde Gemeente te Slie- drecht, ontstaan door het overlijden van Ds J. H. Bogaard, is tot voorganger be noemd de heer H. Bijkerk te H. I. Am bacht. D r N. J. Hommes. Ds A. H. Ous- soren deelt in de Zeeuwsche Kerkbode mede, dat de aanvankelijke gedachte, dat Dr N. J. Hommes na het hem overkomen ongeval, na enkele dagen zijn ambtswerk zou kunnen hervatten, niet in vervul ling zal gaan. Het herstel zal zeker eenige weken vorderen. Begrafenis Ds W. Breakelaar. Onder zeer groote belangstelling, vooral uit zendingskringen, is gisteren Ds W. Breukelaar, em-pred. der Geref. Kerk te Zaandam, secretaris van de gene rale deputaten voor de zending der Ger. Kerken, begraven. Aan de groeve werd het woord ge voerd door Ds C. J. Wielenga, namens de Geref. Kerk te Zaandam, Dr J. H. Bavinck, namens de Gen. Synode en de deputaten van de zending en Dr W. G. Harrenstein, namens de Geref. Kerk te Santpoort. Een schoonzoon van den over ledene, Ds J. L. Bakker te Oudehorne, dankte voor de betoonde belangstelling. Geref. Kerk van Oostkapelle. Vandaag is het een halve eeuw geleden dat de Geref. Kerk van Oost kapelle tot openbaring kwam. 8 Juni 1890 werd de eerste godsdienstoefening gehou den in een schuur van den heer A. Boo gaard aan den Aagtekerkschenweg. Dat zelfde jaar werd aan den Brouwerijweg nog een kerkgebouw gesticht, dat 2 Nov. 1890 in gebruik genomen werd. Na eenige jaren werd het te klein, waarom in 1908 aan denzelfden weg een grooter bedehuis gebouwd werd. Sinds 16 April 1899, toen Ds M. F. F. Visser hier zijn intrede deed, werd deze kerk gediend door Ds J. B. Netelenbos, Ds J. C. de Kruijter, Dr B. H. Th. Vollenhove, Ds E. Douma, Ds M. J. van Dijken en Ds A. B. C. Hofland. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz (H. Doop), av. ds Drost te 'sH. Abtskerke. Wilhelminadorp, 9.30 u. ds de Vries, 2 u. ds Steinz. Aagtekerke, 10 u. cand. Beneder (af scheid), 3 u. geen d. Schore, 10 en 3 u. (W.T.) ds* Postma (n.m. H. Doop). Rilland, 10 en 2.30 u. ds Sickesz. Wemeldinge, 10 en 2 u. ds de Bruijn. Kamperland, 10 u. leesd., 3 u. ds Tons- beek. Geref. Kerken. Domburg, 10 en 2.30 u. ds Visser (H.Av. en Dankz.) Westkapelle, 9.30 u. leesd., 2 u. ds Vreugdenhil. Rilland, 10 en 2.30 u. ds v. Herwijnen. Kamperland, 10 en 3 u. ds v. d. Ende. Vrije Evang. Gem. Bath, 10 en 2.30 u. dhr Verboom. Zwerver tegen wil en dank. Donderdagavond vervoegde zich aan het politiebureau te 's Graven- hage een 16-jarige jongen uit Zwolle, die door de omstandigheden gedwongen een langen zwerftocht had gemaakt. Op 10 Mei n.l., bij den aanvang van den Duitsehen opmarsch, bevond hij zich met een vriend met vacantie in de om geving van Oostende en Nieuwpoort. Tengevolge van de krijgshandelingen was het hem niet meer mogelijk ge weest naar het vaderland terug te kee- ren; eerst na eenige weken te hebben omgezworven, gelukte het hem mede te trekken met Nederlandsche soldaten, die uit België huiswaarts keerden. Zoo belandde hij in Den Haag en door de zorgen van de politie aldaar is hij op transport gesteld naar Zwolle. Meisje verdronken te Hoogm ade. Donderdagavond is het 14-jarige dochtertje van den vee houder van de V. te Hoogmade toen zij met haar fiets over de Smalle Kade reed door tot dusver onopgehelderde oorzaak onder de gemeente Woubrugge in de Does gevallen en verdronken. Oude vrouw verbrand. In het gesticht St. Bavo te Heemstede heeft zich eergisternacht een tragische Op verzoek van diverse winkeliers vol gen onderstaand de voornaamste distri butiemaatregelen a. Bon nr 70 van de afgestempelde Rijksdistributiekaart is geldig tot en met 27 Juni a.s. voor 1 K.G. suiker. b. Bon nr 69 dier kaart is geldig tot en met 5 Juli a.s. voor 2y2 ons koffie óf y2 ons thee. c. De winkeliers mogen geen losse bonnen aannemen en moeten zich er van overtuigen, dat de kaarten afgestem peld zijn, d. Vaste brandstoffen mogen alleen worden afgeleverd aan hen, die geen gasaansluiting hebben voor kookdoel- einden en tot een hoeveelheid van y2 H.L. per week. e. De kolenhandelaren dienen de afle veringsbiljetten in te vullen en te be- EEN ONDERHOUD MET MR W. K. H. DIELEMAN. Dezer dagen maakte de heer Mr W. K. H. D i e I e m a n, een der secretaris sen van het Prov. Zeeuwsch Comité voor hulp en herstel, een reis door Zeeuwsch- Vlaanderen, teneinde de schade ten ge volge van den oorlog op te nemen en te bestudeeren hoe hier hulp geboden kan worden. Wij vonden Mr Dieleman gaarne be reid ons een en ander te vertellen van wat hij gezien had. Over het algemeen valt de schade wel mee, aldus Mr D., al hebben sommige plaatsen sterk geleden. Zoo zijn alle pon tons en aanlegplaatsen van de provinci ale stoombootdiensten vernield. De te rugtrekkende Belgen en Franschen heb ben overal de bruggen en duikers opge blazen, wat veel schade veroorzaakt heeft aan de omliggende huizen. Vooral Sas van Gent is hierdoor zwaar getrof fen. Een 5060 huizen bij de brug naar Westdorpe zijn vernield en een 30 aan de Westzijde van het kanaal zwaar be schadigd, zoodat een 200300 menschen hulp noodig hebben. Gelukkig zijn de fa brieken hier vrijwel intact gebleven. Wel is het gebouw van de P. Z. E. M. zwaar beschadigd. De totale schade wordt hier op plm. fl millioen geschat. Te Terneuzen zijn slechts enkele pan den verwoest. De meeste schade is ver oorzaakt door plundering van Belgen en Franschen. Ook hebben zij een vijftal schepen in de haven laten zinken. Hoek heeft weinig geleden. Doch te Grauw is na de evacuatie hevig geplun derd, zoodat de komst der Duitschers als een opluchting werd gevoeld. Zij ge droegen zich zeer correct, fouilleerden zelfs de krijgsgevangenen en stelden de gevonden geplunderde goederen ter be schikking van de bevolking. Eere, wien eere toekomt! Te Axel werden de school en eenige bedrijven beschadigd. De schade te Philippine wordt op f 55.000 geschat. Hier is, evenals in vele andere plaatsen veel gerequireerd ten behoeve van den aftocht, zoodat men vrijwel zonder vrachtauto's zit, wat vooral een handicap is voor den mossel- handel. In Sluiskil zijn een 50 gezinnen dak loos. Breskens zelf is er vrij goed afgeko men, maar de haven ligt vol met gezon ken schepen en de aanlegsteiger van de Prov. boot is onbruikbaar. Natuurlijk ondervindt de visscherij de nadeelige gevolgen van dezen toestand. Te Schoondijke zijn een 50 huizen be schadigd en wordt de schade op f 55000 begroot, w.o. f30.000 plunderschade door de Belgen en Franschen. Vooral in 't Westen is veel gevorderd, zoo b.v. 580 rijwielen ten behoeve van de Franschen in Biervliet. Groede's gemeentehuis kreeg een paar voltreffers en leed onder de plundering, evenals de kom van het dorp. Oostburg bleef vrijwel gespaard, doch Aardenburg begroot de schade op 60000 gld. Ook IJzendijke leed voor een 100.000 gld. schade en de burgemeester werd be schuldigd door de Franschen van sabo- gebeurtenis afgespeeld. Omstreeks drie uur bespeurde een der inwoonsters een sterk brandlucht en het bleek, dat in een kamertje, bewoond door de 92-jari- ge mej. V. brand was uitgebroken. Zus ters van het gesticht wisten met een brandbluschapparaat en emmers water de vlammen te dooven. Zij vonden de bejaarde bewoonster, met brandwonden overdekt, op den grond liggen. De le vensgeesten bleken reeds te zijn gewe ken. Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat de oude vrouw 's nachts een olielampje heeft willen aansteken, waarbij waarschijnlijk haar kleeren in 'brand zijn geraakt. De onbewaakte over weg. Gisterochtend is door een trein op den onbewaakten overweg onder Ze venhuizen, de 43-jarige H. K., die per rijwiel den overweg wilde passeeren, ge grepen en gedood. Twee gevallen van ver missing te Alphenaanden R ij n. Sinds Woensdagmorgen worden waren, en de staten RKB 23 en 24 voor den lóden der maand in te leveren. f. De verkoop van petroleum kan tot nader datum zonder bon geschieden, echter niet meer dan 2 liter per gezin. g. De verkoop van alle textielgoede- ren dient te geschieden op vertoon der stamkaart, terwijl niet meer dan één stuk per soort mag worden afgeleverd. De verkooper dient een bon in duplo te schrijven van de afgeleverde goederen. h. Schoenen (met uitzondering van zo- mer-schoeisel) mogen slechts op bonnen, uitgegeven door den distributiedienst, worden verkocht. i. Grossiers en winkeliers dienen om gaand hun toewijzingen voor koffie en thee af te halen, onder opgave van voor raad en maandomzet. De Directeur van den Distributiedienst, H. P. STAAL. tage, zoodat hij de kans liep doodgescho ten te worden. Gelukkig is dit niet ge beurd. Het kleine Eede moest het nogal ont gelden. Een 12-tal huizen werd verwoest. De R. K. kerk en de pastorie met be waarschool werden door de terugtrek kende troepen opgeblazen! Hetzelfde on geluk trof Westdorpe. Dit geschiedde toch zeker niet om strategische redenen. Het trof den heer Dieleman, dat de burgemeesters en het gemeentepersoneel overal hard werkten om het normale le ven zooveel mogelijk te herstellen. On middellijk is overal de schade opgeno men. Allewege zijn plaatselijke hulpco- mité's opgericht om de getroffenen te steunen. Dit alles gebeurde zonder con tact met de hoogere instanties! Het ver keer met het andere deel van Nederland stond immers stil. Ook gewestelijk was de communicatie moeilijk. Het terug trekkende leger vorderde alle mogelijke vervoermiddelen en de wegen leden on der de vernielingen en het overmatig verkeer. Toch is het met hier en daar omrijden mogelijk alle plaatsen te berei ken. Maar de veestapel is sterk gedund en de winkelvoorraden zijn sterk geslon ken. Wel wordt vanuit Den Haag zorg gedragen, dat margarine en kaas wor den aangevoerd, maar het blijft een dringende eisch, de normale bootverbin dingen van dit excentrisch gelegen land je met het overige Nederland in den kortst mogelijken tijd te herstellen. In verband met den minder goeden toestand der wegen en de beperking van het benzineverbruik, is het een geluk, dat de tramlijn overal nog ligt en niet in vroeger tijd is opgebroken zooals b.v. op Walcheren tusschen Domburg en Middelburg, en dus de Z. V. T. M. zijn diensten weer kan hervatten, waardoor het leven weer des te vlugger in zijn ge wone banen terugkeert. De plaatselijke comité's, gewoonlijk aangevuld door een paar dames, hebben reeds goed werk verricht. Zoo is in Ter- neuzen een f 6500 opgehaald. Zij ver schaften zich een overzicht van de be- noodigde goederen, weten waar giften in geld noodzakelijk zijn en buiten dezen directen steun zijn zij de aangewezen in stanties om te bepalen hoe de kleine za kenlieden door credieten op de been ge holpen kunnen worden. Behalve over kleeding en huisraad strekken zij hun zorg dus ook uit over den middenstand en het boerenbedrijf. De werkloozenzorg wordt ook inge schakeld in het herstelwerk. Met mede werking van de Duitsche autoriteiten en het gemeentebestuur zijn de Terneuzen- sche werkloozen met alle macht aan den arbeid getogen om de verdedigingswer ken der Franschen te slechten en zoo te zorgen, dat het bedrijfsleven weer ge woon voortgang kan vinden. Het oprui- mingswerk zal nog vele handen arbeid geven. Het is wel gewenscht, dat de hulp en de giften uit heel Nederland, die onge twijfeld spoedig zullen toestroomen, wor den toegezonden aan het Prov. Zeeuwsch Comité, dat zich inspant om te zorgen dat de hulp daar komt, waar zij het meest noodig is. Dit comité zal door zijn bemiddeling zorgen dat de band tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en Ne derland weer hersteld en versterkt wordt. In dezen vervult het niet alleen een steunende maar ook een cultureele taak. in de gemeente Alphen aan den Rijn een jongen en een meisje vermist. De jongen, een 17-jarige losse werk man, D. Mol genaamd, is Woensdagmor gen uitgestuurd om een krant te halen. Sindsdien is hij niet terug gekeerd. Hij was in het gezit van een oud heerenrij- wiel en had geen geld bjj zich. De jon gen had zich den avond voor zijn ver dwijning uitgelaten dat hij van plan was in Duitschland werk te zoeken. Het tweede geval betreft de 19-jari- ge A. M. Kok. Zij heeft dien dag de ouderlijke woning verlaten en is niet te ruggekeerd. Vermoedelijk houdt haar verdwijning verband met het feit, dat zjj dezer dagen naar een gesticht voor meis jes zou worden overgebracht. In kokend water ge vallen. Het ongeveer 2-jarig zoon tje van de familie G. in Den Burg is, toen het achteruit liep, in een pan met kokend water gevallen. De kleine over leed spoedig aan de hevige brandwon den. Naar wij vernemen wordt vandaag door een groote ploeg personeel begon nen aan het herstel van den Sloedam, die, zooals men weet, door de bombarde menten zwaar gehavend is. Er zal den geheelen dag worden doorgewerkt Het vorig jaar vonden rond 20.000 ar beiders werk in Duitschland. Ook nu zijn de organen der arbeidsbemiddeling ijverig bezig om plaatsing in Duitsch land mogelijk te maken en zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Zij verzamelen het aanbod voor plaatsing van gegadig den, zoodat reeds verschillende groepen onder wie landarbeiders, hoofdzakelijk uit Noord-Brabant, gereed staan voor het vertrek. De plaatsing van deze eer ste groepen kan reeds binnen afzienba- ren tijd worden verwacht. Voordien is echter noodig, dat de nieuwe voorschrif ten voor het overmaken van loonover- schotten naar Nederland worden afge wacht. Dit is een zeer belangrijke factor, omdat zich onder de arbeiders, die zich aanmelden, vele gezinshoofden bevin den, die dus in staat moeten zijn hun gezin te onderhouden. Zoodra een en an der geregeld is, hopen we dit bekend te maken. N. V. The Vitrite Works te Middelburg. In de Vrijdagmiddag ten kantore der N. V. gehouden jaarlijksehe algemeene vergadering van aandeelhouders kon worden medegedeeld, dat over 1939 10y2 dividend kan worden uitge keerd. Voor 1940 zijn de verwachtingen zeer in mineur gesteld. VANDAAG EERSTE TRANSPORT KRIJGSGEVANGENEN VERWACHT. Van de Duitsche autoriteiten is be richt ontvangen, dat de Nederlandsche krijgsgevangenen heden, Zaterdag, in ons land zullen aankomen. De eerste transporten kunnen reeds in de ochtend uren te Oldenzaal en Zevenaar verwacht worden. BESPREKING DUITSCHE EN ITALIAANSCHE MINISTERS. ROME. D.N.B. De Duitsche rijks minister voor de voedselvoorziening Darré heeft gisteren in gezelschap van den Italiaanschen minister van Land bouw, Tassinari, een uitgebreiden tocht door de kolonisatie der oudstrijders in het Pontijnsche gebied en de streek van Volturno gemaakt. Deze tocht verschaf te beiden ministers de gelegenheid hun onderhoud over de actueele vraagstuk ken van het arbeidsgebied voort te zet ten en dieper op de problemen in te gaan. Na den terugkeer te Rome hield Tas sinari ter eere van den gast een recep tie, waarop vooraanstaande personen uit kringen van landbouw en voedselvoor ziening verschenen. GOES. Veiling van 7 Juni 1940. Aard beien 3038; Roode bessen (Prolific) 46; Perziken 512 per 100 stuks; Gele boo- nen 41; Doperwten 1725; Peulen 2034; Postelein 2226; Spinazie 1011; Stoof- sla 5; Tomaten 2838; Uien 1.50—7; Nieuwe aardapels 13; Idem Drielingen 12; Oude aardappels 4.50; Idem Drielin gen 0.501, alles per 100 kg.; Peterselie 1.502; Rabarber 13.50; Radijs 12; Sjalotten 22.50; Selderij 35; Wortelen 1415, alles per 100 bos; Bloemkool 4 23; Kropsla 13.30; Komkommers 6.50 13; Tomatenplanten 2.50, alles per 100 st. Pioenrozen 47; Margrieten 3; Anjelie ren 2; Spirea's 5, alles per 100 bos; Lo belia's 3; Begonia's 3, beide per 100 st. THOLEN. Boternoteering van 6 Juni. Roomboter fjO.87 per pond, Boereboter f 0.82 per pond, Eieren f 3.50 per 100 st. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze ge liefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader CHRISTIAAN A. HARTHOORN, in den ouderdom van 62 jaar en 5 maanden. Uit aller naam: Wed. CHRISTIAAN A. HARTHOORN—GIJZEL. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 's-H. Arendskerke, 7 Juni '40 Hartelijk dank voor de bewijzen van deelneming na het overlijden van onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder LEUNTJE SANDERSE, Wed. Z. FRANCKE. Namens de familie: M. FRANCKE. Oostkapelle, 7 Juni 1940.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3