De verbetering in het Postverkeer. Eerste blad. Van het Oorlogsfront Dagblad voor de Provincie Zeeland Berichten he guiden. iramma De autobusdiensten Het verkeer met het buitenland „Middenstandsoffer 1940" Zeeuwsch Prov. Comité tot hulp en herstel. ZATERDAG 8 JUNI 1940 54c JAARGANG - No. 207 NAAR HEREENIGING? Een nieuwe, centrale regeling. Vliegvelden en haven van Cherbourg met bommen bestookt. De strijd in Frankrijk. MIDDEL SOLIDE HOUDEN. ig in den Nieder- de wereldmarkten even, als dat van ir de recente ge- oeilijke politieke- ès gesteld. In de worden talrijke larde van den gul- nitenlandsche han- scheepvaart, de behandeld. ;n zullen wij zeker tegenheid zijn be- gebeurtenissen op uwe toekomst aan bespreken. Het is een gedetailleerd gulden is niet af- of andere dogma- eem, maar is een e algemeene oeco- l en de oeconomi- l den binnenland de verzorging met 1 de Nederland- het bestuur in sa- Juitsche instanties verhouding tus- en de rijksmark, van het Duitsche asende stappen ge- te voorkomen. Staatsrat Wohltat, bij de Nederland- iet Nederlandsche l, heeft vernomen, worden gesteld, taalmiddel en als lolide te houden; anders denkbaar blokkade in het zelf, in een zelf- !ot de Duitsche en iruimte en zijn eco- hetgeen voor de de Rijksmark van iding tot de koop- Duitsche Rijk. ïuni 1940. ïi. AVRO-uitz. Gram. 10.00 Mor- 10.30 Pianovoor- boek der dagen", i-octet en soliste. ANP. 1.00 De Pal- fc.15 Gram. 2.30 Om- 3.30 Ofticieele be- iirkest. 4.30 AVRO- lerkoor „Zanglust" 5.30 Gram. 6.30 IVRO-Amusements- klein koor (opn.). len. 8.00 Ber. ANP. Serenaders, „The boys" en solist. 9.Ö5 i-Amusementsorkest iNP, sluiting. NCR V-uitzending. lO Gewijde muziek p.00 Ber. (Fransch). (Engelsch). 11.30 hntabile (12.451.00 |m. 1.45 Berichten 3.15 Berichten |ioolvoordracht met 1 gram. 4.05 Gram. ^geleiding en gram. |ten (Engelsch). 6.30 rkest en gram. 8.00 (Engelsch). 8.30 Irkest en solisten jlsch). 10.00 Ber. A 1.30 Ber. (Fransch). Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, tijdeüflc Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mcdedcelwigen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is reeds meer dan 20 jaar geleden, l dat de heer B. C. Sliggers, destijds redac teur van „De Zeeuw", een brochure schreef, waarin hij een warm pleidooi voerde voor de hereeniging van de Anti- I revolutionaire partij en de Chr. Histori sche Unie. De heer Sliggers trachtte in deze bro chure aan te toonen, dat geen enkel ver schil den voortduur der scheiding wet tigt. Dit vlugschrift werd niet onwelwillend ontvangen. De heer H. Colijn schreef in een voor bericht kort maar krachtig: „De beide groepen der Nederland sche anti-revolutionairen behoorden één te zijn. De verschillen die hen thans verdeeld houden zijn niet zóó groot dat aan hereeniging gewanhoopt mag worden. Ook zal de druk der tijden, naar ik voorzie, wel nopen tot meerdere eenheid." En de heer Mr J. Schokking, de toen malige voorzitter van de Chr. Historische partij, schreef eveneens in een voorbe richt: „Hoewel de verschillen tusschen anti-revolutionairen en christelijk-his- torischen m.i. meerdere en nog van an deren aard zijn dan in deze brochure uitkomt, en de daad der hereeniging daarom niet zoo eenvoudig schijnt, acht ik de verschijning dezer brochure niettemin gewenscht, omdat zij gele genheid geven zal, dat het daarin be sproken onderwerp meer naar voren komt. In elk geval meen ik, dat de ver schillen tusschen beide groepen niet moeten worden verscherpt, maar dat zij, ook in verband met den tijd dien wij doorleven, elkander hebben te zoe ken." Ook in de pers werd, als wij ons niet vergissen, dit pogen met vriendelijke in stemming begroet. Maar daarbij bleef het dan ook. Tot hereeniging en zelfs tot een poging in die richting is het niet gekomen. Er was meermalen een hartelijke sa menwerking. Maar de tweeheid bleef, met het gevolg dat op sommige momen ten de behoefte tot uiting kwam om meer de nadruk te leggen op wat beide partijen verdeeld houdt, dan op wat ver- eenigt. En toch In zijn in 1934 verschenen boek „Saevis Tranquillus in Undis" herinnerde Dr H. Colijn bij de bespreking van de verschil len tusschen de A.R. partij en de C.H. Unie aan de opvatting van Groen van Prinsterer, wiens leer, zoo zeide hij, wij ook op dat punt beamen, n.l. dat allen die de hoofdwaarheden der hervorming aanvaarden, in ons land in den politieken strijd schouder aan schou der behooren te staan. En hij voegde daaraan toe „Of het ooit nog zoover zal komen, dat wat gescheiden werd, weer her- eenigd zal worden, ligt in Gods hand. Zien we op de omschrijving van de beginselen van de beide histori sche christelijke partijen, dan valt het moeilijk een afdoende reden te geven, waarom het niet zou kunnen. Maar scheuring gaat altijd veel gemakke lijker, dan het weer bijeenbrengen." Ondanks dergelijke moedgevende uit spraken is in den loop der jaren alles bij het oude gebleven. Nu kan ter verklaring van dit feit worden aangevoerd, dat de noodzakelijk heid van hereeniging niet altijd bleek. Terwijl verschillende argumenten vie len aan te voeren, om te betoogen, dat gescheiden opmarcheeren bevor derlijk kon zijn aan het bereiken van het gemeenschappelijke doel, stond daarnaast het besef, dat niet alleen in de landelijke-, maar ook in de provinciale- en gemeentelijke politiek, als het ging om de groote lijnen, om de diepere beginselen, meermalen van een cordiale samenwerking kon worden ge sproken. Intusschen,.... de tijden zijn veranderd. En de ingetreden veranderingen zullen niet nalaten invloed uit te oefenen op het partijleven. Wij hebben hierboven aangehaald het woord van Dr Colijn: de druk der tijden zal naar ik voorzie, wel nopen tot meer dere eenheid. De vraag kan worden gesteld en wij voor ons meenen daarop een toestem mend antwoord te moeten geven of die tijd niet reeds is aangebroken. Door de „Standaard" werd reeds de vorige week op de noodzakelijkheid van grootere eenheid de aandacht geves tigd, en de „N e d e rl a n d e r" daarvan melding makend, merkte op: „Wij zijn er zeker van, dat dit woord ook in onzen kring weerklank vond". Wij zien dit als een verblijdend ver schijnsel. Alleen, laat het nu niet bij dergelijke uitspraken blijven. Met grooten nadruk zouden we thans de vraag aan de orde gesteld willen zien, niet of het nu reeds kan komen tot her eeniging, maar wel of het thans niet de tijd is voor broeder ij ke samen- spreking over de mogelijkheid van hereeniging van beide partijen. Niet minder dan vroeger geldt thans toch het woord van Da Costa: Toena dering eischt Gods orde en dezer t ij den noodl is thans over de spoorwegverbin- Naar de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden meldt, heeft de Duitsche mi nisterraad voor de verdediging van het Rijk een nieuwe verordening over het be- richtverkeer uitgevaardigd, welke ook voor de ingeschakelde gebieden geldt. Zij wordt heden van kracht. Onder de verandering vallen het post verkeer, het telefoon- en telegraafverkeer enz., het goederen- en vrachtverkeer, het postduivenverkeer en alle andere verkeer met acoustische en andere soorten mid delen tot verstandhouding met het doel om berichten over te brengen. Het rechtstreeksche en indirecte be- richtverkeer met het vijandelijke buiten land is verboden. Eventueele uitzonde ringen worden toegestaan door het opper bevel van de Duitsche weermacht, zoo noodig in overleg met de betrokken hoogste Rijksautoriteiten. Het berichtverkeer met het niet-vijan- delijke buitenland is in beginsel geoor loofd. Er mogen echter geen berichten over den militairen, economischen of politieken toestand gegeven worden, die geschikt zijn om het welzijn van het Duitsche Rijk of de daarmee verbonden of bevriende staten te schaden. De met het toezicht op het berichtver keer belaste autoriteiten hebben het recht berichten of zendingen zonder opgave van redenen geheel of gedeeltelijk uit te sluiten van mededeeling of vervoer. Van den eersten uitvoeringsmaatregel vermeldt de Deutsche Zeitung de volgen de bijzonderheden: Het post-, telefoon- en telegraafver keer met het niet-vijandelijke buitenland moet tot het uiterste worden beperkt, Van het postverkeer naar het niet- vijandelijke buitenland is uitgesloten de verzending van prentkaarten van welken aard ook, en van foto's en verder het gebruik van geheime schriften, kunst matige talen, van alle systemen kort schrift enz. Briefkaarten voor het niet-vijandelijke buitenland moeten duidelijk, liefst op de schrijfmachine geschreven zijn. Brieven van zakelijken inhoud mogen slechts op de schrijfmachine geschreven of gedrukt zijn. Particuliere brieven mogen ten hoog ste vier kantjes tellen. Kranten en tijdschriften mogen slechts door den uitgever of met de vervaardi ging belaste drukkerij verzonden wor den. Alle zendingen naar het niet-vijande lijke buitenland moeten op de rugzijde het volledige adres van den afzender vermelden. Alle briefzendingen moeten ten post kantore worden bezorgd. De bezorger moet zich met een officieel stuk legiti- meeren. Het telefoon- en telegraafverkeer naar en uit het niet-vijandelijke buitenland is slechts toegestaan aan autoriteiten, fir ma's en particulieren, die toestemming hebben van het opperbevel van de Duit sche weermacht. AFWIJKING VAN DE WET AUTO VERVOER PERSONEN; WERK VOOR DE COMMISSIE VERGUNNINGEN PERSONENVERVOER. Het is in verband met de tijdsomstan digheden noodzakelijk gebleken, op kor ten termijn met tijdelijke afwijking van de wet Autovervoer Personen, systema tische wijzigingen en beperkingen aan te brengen in het verkeer door middel van autobusdiensten, waarby zooveel moge lijk zal moeten worden gestreefd naar samenwerking tusschen de autobusdien- sten onderling en aansluiting op de spoor- en tramwegverbindingen die tot stand kunnen worden gebracht. De commissie vergunningen personen vervoer zal de vereischte regelingen ont werpen: haar leden zullen daartoe de verschillende districten der rijksver keersinspectie bezoeken om met den rijksinspecteur van het verkeer, met ge meentebesturen en met autobus- en tram wegondernemingen besprekingen te voe ren. De genoemde besturen en onderne mingen zullen hiervan tijdig per tele foon door den rijksinspecteur in kennis worden gesteld. EEN VERBOD MET BIJZONDERE UITZONDERINGEN. Het Verordeningenblad van gisteren bevat een verordening van den Rijkscom missaris betreffende het binnenkomen en het verlaten van het bezette Neder landsche gebied. De verordening be paalt 1. Het binnenkomen in- en het verla ten van het bezette Nederlandsche ge bied is verboden. 2. In bijzondere uitzonderingsgevallen wordt de toestemming voor het binnen komen in en verlaten van Nederland door den Rijkscommissaris verleend. 3. Alle tot dusver door niet-militaire autoriteiten verleende vergunningen voor het binnenkomen in en verlaten van Nederland verliezen met ingang van 10 Juni hun geldigheid. De bezitters van zulke vergunningen moeten terstond, uiterlijk echter tot 10 Juni, een schriftelijk, ter zake gegrond verzoek tot afgifte van een vergunning ingevolge punt 2 indienen bij het bureau van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied. 4. De voorschriften ter uitvoering van deze verordening worden in op dracht van den rijkscommissaris door den hoogeren S.S.- en politieleider door middel van interne dienstaanwijzingen gegeven. De strekking dezer verordening is in de eerste plaats tegen te gaan, dat een groote stroom reizigers van Nederland naar Duitschland zou ontstaan. Naar is meegedeeld zijn er reeds vele aanvragen ingediend van personen, die, hetzij voor hun vacantie, hetzij voor zaken, naar Duitschland wenschen te reizen. Hier aan kan voor het oogenblik geen gevolg worden gegeven, daar de werkzaamhe den voor den wederopbouw de Duitsche autoriteiten te veel in beslag nemen. Anderzijds wenscht men te voorko men, dat er een groote stroom van per sonen, met name zakenlieden van Duitschland hierheen zou komen, om eventueele voorraden e.d. op te koopen, daar het de stellige bedoeling van de Duitsche autoriteiten is, dat deze voor raden ten behoeve van het Nederland sche volk zelf gereserveerd blijven. Tenslotte heeft de verordening ten doel het reizen te verhinderen van de buitenlanders, met name uit de gealli eerde landen, die zich nog in tamelijk grooten getale in ons land bevinden en wier aanwezigheid in Duitschland niet gewenscht is. Slechts voor uitzonderingsgevallen van zeer bijzonderen aard zal van het reisverbod worden afgeweken. Alle tot nu toe uitgegeven reisvergunningen, ook Duitsche, zyn door de verordening bui ten werking gesteld. Ook voor familiebezoek zal geen uit zondering gemaakt kunnen worden, ten- zy er uiterst ernstige familieaangelegen heden, zooals hoogst ernstige ziekte enz. in het spel zijn. Elke aanvrage moet volledig met redenen omkleed zjjn. EEN PROCENT VAN WAT GESPAARD BLEEF. ACTIE VAN DE DRIE NED. MIDDENSTANDSBONDEN. Onder het motto „Middenstandsoffer 1940" „Voor herovering van zelfstan dig bestaan", hebben de drie Ned. Mid denstandsbonden een actie op touw ge zet tot steun aan door den oorlog zwaar getroffen middenstandszaken. In een op roep wordt onder meer gezegd: Het is mede onze taak een aanvang te maken met den opbouw van hetgeen verwoest is aan zelfstandig maatschappelijk be staan, in Rotterdam vooral, doch ook in andere geteisterde plaatsen. Het is verheugend te zien met welk een energie de getroffenen hun uiterste krachten inspannen om binnen den kortst mogelijken tijd hun bedrijven te heropenen. In iedere plaats is een co mité van actie opgericht, dat contact zal zoeken met de K.'s van K. en de gemeen tebesturen. Tevens is er dan een cen traal comité. Alle vakbonden doen ver der mee. Het centraal comité meent aan alle deelnemers aan deze actie in overweging te mogen geven giften in te zenden ten bedrage van 1 pet. van het gespaard ge bleven bezit, te betalen in zooveel ter mijnen als men zelf verkiest. „Eén pro cent van wat U gespaard bleef in huis en bedrijf". De gelden voor deze actie kunnen wor den gestort by de Ned. Middenstands- bank of op girorekening 60.000 van de Ned. Middenstandsbank te 's Graven- hage, ten gunste van de rekening Con tact-Centrale 3 Ned. Middenstandsbon den te 's Gravenhage, onder motto: Mid denstandsoffer 1940. Weer thuis. Inwoonsters van Spakenburg nemen by terugkeer in haar woon plaats na de evacuatie het beddegoed eens flink onder handen. L. S., Zoo is dan het Zeeuwsch Prov. Comité tot hulp en herstel reeds ijverig aan het werk. Uit het onderzoek naar rampen buiten ons schoone Middelburg in ons gewest geleden, blijkt reeds hoe nood zakelijk het is daar aan aandacht te wij den. De schade is b.v. in Vlissingen ook een paar millioen. Ook in Yerseke be loopt zy vele tonnen gouds. Souburg, Schore, Kapelle en andere plaatsen le den enorm. En dan het arme Zeeuwsch- Vlaanderen, dat behalve door vernieling nog meer leed door herhaalde plunde ring van onverlaten, waardoor zeer hoo- gen nood aan voedsel, deksel, kleeding en gereedschappen om aan den arbeid te gaan, evenals aan huisraad geleden wordt. Ofschoon de omvang van de ramp ons nog niet bekend is, doen wy reeds nu een zeer ernstig beroep op Uw steun en hulp. Help ons zooveel mogelijk aan goede ren van allerlei aard en .aan geld. Het Prov. Comité zal voortaan voor Zeeland het centrale punt zijn, van waaruit ook de aanvragen van het Mid- delburgsch comité evenals van andere plaatsen zullen worden behandeld en voldaan. Laat er geen verwarring komen: Het Prov. Comité is gevestigd Houtkade 11. Het gironummer is 57138 (N.V. Hen- drikse Co's Bank, Middelburg). Het Dagelyksch Bestuur bestaat uit: Mr P. Dieleman, wnd. Commissaris der Konin gin, Voorzitter, Mr J. A. van Doorninck en Mr W. K. H. Dieleman, Secretarissen, P. W. M. Hoegen van Hoogelande, Pen ningmeester, C. A. van Woelderen, bur gemeester van Vlissingen, Vice-Voorzit- ter; Mr Anne Bolle, Mr Baron van der Feltz, Officier van Justitie, Dr v. d. Byl. Verder zijn leden van het algemeen be stuur de burgemeesters van de zwaarst getroffen gemeenten, verschillende re dacteurs van dagbladen, de voorzitters van de Kamers van Koophandel, de le den van Gedep. Staten van Zeeland, Ir J. D. Dorst, RijksvoedselcommissarisIr A. Rothuizen, Architect, Jhr de Ra- nitz, inspecteur voor het woningtoe zicht. Het Comité verwacht de medewer king der groote en kleine pers en deelt mede dat de nationale inzameling voor wat Zeeland aangaat met goedkeuring van het nationaal Comité door haar zal worden verzorgd in Zeeland. Wij vertrouwen dat nu geen verwar ring meer zal bestaan. Het plaatselijk comité te Middelburg heeft ruimschoots zijn vertegenwoordi ging in het Prov. Comité, dewijl 3 leden van het plaatselijk werkcomité ook in het Dagelijksch Bestuur van het provin ciale zitten en de voorzitter van het pro vinciale mede eere-voorzitter is van het plaatselijke. Middelburg, 7 Juni 1940 HET ZEEUWSCH PROV. COMITé. In aanvulling op het legerbericht van gisteren wordt medegedeeld: Gisternacht deden de Duitsche lucht eskaders aanvallen op een aantal vlieg velden in Midden- en Oost-Frankrijk. Evenals het geval was op de Britsche vliegvelden moet ook thans met de ver nietiging van een groot aantal machines rekening worden gehouden. Ondanks het zware vuur van 't lucht afweergeschut werd de haven van Cher bourg met talryke zware bommen be stookt. Op het havenhoofd en op de ka den zyn hevige branden en ontploffingen waargenomen. Het D. N. B. geeft de volgende ver betering op het Duitsche legerbericht van gisteren: De kustafweer van onze oorlogsmarino slaagde er in aan de Noord-Fransche kust een vijandelijke snelle motorboot (niet duikboot) te vernietigen. De totale verliezen van den vijand bedroegen op 6 Juni 74 vliegtuigen. Negen eigen vlieg tuigen worden vermist B. Het frontbericht van het D. N, luidt: De operaties van het Westelijke Duit sche leger zyn ook op den tweeden dag van den nieuwen slag volgens de ontwor pen plannen verloopen. De reeds op den eersten dag in Zuidelyke richting ge maakte terreinwinst werd aanmerkelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1