Kerknieuws Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Radioprogramma WALCHEREN Naar vereenvoudiging van de rechtspraak. Een circulaire aan de Groen- tenkweekers van Zeeland en N.-West-Brabant. hond, huishoudster, van Bruinlsse, Mo lenweg D 17; Cornells J. Lujjk, grossier van Goes, 's Gravenp.weg 23. Vertrokken: Simon J. Matthijsse, chauffeur, naar Goes, M. A. de Ruyterl. 28; Cornelia P. Verhulst, huishoudster naar St. Philipsland, Anna Jac.polder C 23; Jacobus J. Dagevos, zonder beroep naar Groningen, N. St. Jansstr. 62 a Jacoba Dagevos, verpleegster naar Rot terdam, Diergaardelaan 52b; Neeltje Kole, dienstbode, naar Goes, Kleine Ka de 47Jacoba Smolders, zonder beroep naar Goes, Oostwal 25; Johanna C. Dre- ver, zonder ber., naar Voorburg, L. v. N. Oost-Indië 227; Ary van Liere, landar beider naar Goes, Nissepad 5; Pieter- nella van Waarde, zonder ber., naar Driewegen nr 91; Willem H. Smits en gezin, bankdirecteur, naar Goes, Groote Kade 6e; Jacobus C. Rijnhout en gezin, landarb. naar Goes, Westhavendijk 7; Wilhelmina Geene, dienstb., naar Wol- faartsdijk, Pr. Bernhardstr. C 14. N. en St. Joosland. Voor herstel van de oorlogsschade. On der voorzitterschap van den heer Burge meester dezer gemeente werd alhier een comité gevormd tot leniging van den grootsten nood voor de getroffenen in deze gemeente. Een negental dames ver klaarde zich gaarne bereid rond te gaan bij de ingezetenen met een lijst. Nu dit heeft plaats gehad bleek er voor ruim f 2100 ingeteekend te zijn, waaronder een mooie gift van een fa milie van buiten de gemeente. In deze gemeente zijn een negental woningen verwoest door brand en bommen. Ook is er veel schade toegebracht aan andere woningen. Beroepingswerk. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Utrecht heeft besloten, aan een commis sie op te dragen een vermeerdering van het aantal predikantsplaatsen met twee op korten termijn voor te bereiden. Deze kerkelijke gemeente heeft tot dusver zes predikantsplaatsen, waarvan er een ten gevolge van het plotselinge overlijden van dr H. Kaajan sinds eenige maanden vacant is. Hulp bij Diaconale zorgen. Naar aanleiding van een te Utrecht gehouden samenspreking tusschen de Synodale commissie voor de Diaconale Armenzorg en het bestuur van de Fede ratie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk ter bespreking van de vraagstuk ken waarvoor de Diaconieën dezer kerk zich in dezen tijd geplaatst zien, is be sloten den kerkeraden dringend te ver zoeken de vragen door de synodale com missie tot hen gericht in betrekking tot den toestand der gemeenten, voor zoo ver zulks nog niet plaats vond, ten spoedigste te willen beantwoorden. De gegevens zullen n.l. ook ter beschikking van de commissie en de federatie ge steld worden, waardoor deze zich een aanvankelijk oordeel kunnen vormen over den toestand van de Diaconieën en contact zullen zoeken daar waar dit noo- dig blijkt. Diaconieën of aan de Diaconie ver wante instellingen, die schade geleden hebben aan gebouwen, tehuizen, dienst gebouwen, kluisinrichtingen, worden zeer nadrukkelijk verzocht daarvan me- dedeeling te doen aan het diaconaal bu reau te Utrecht of aan het adres der sy node te 's Gravenhage. Diaconieën in het bezit van vermogen, die moeite hebben met het verkrijgen van contante midde len voor ondersteuning, kunnen zich tot het diaconaal bureau wenden voor e.v. bemiddeling. De secr. van de Federatie van Herv. Diaconieën, de heer W. J. Hemmes te Utrecht, is op verzoek van de Urgentie commissie toegetreden tot de commis sie van Waakzaamheid. ZENDING EN OORLOG. De Hoofdbesturen van de Samenwer kende Zendingscorporaties hebben tot predikanten, kerkeraden en vereenigings- besturen een oproep gericht, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „Deelend in het diepe en scheurende leed, dat over zoovele personen en ge zinnen is gekomen, mogen wij bij dat bejammeren niet blijven staan. Voor God ons verootmoedigend over de schuld, waaraan ook wij deel hebben, moeten wij in Gods kracht de handen ineenslaan en ons opmaken tot den wederopbouw van wat ligt neergeslagen en tot voortarbei- den aan wat gespaard bleef. Kerk en Zending liggen onder hetzelfde oordeel, laten zij samen God aanroepen om hulp en uitredding. Onze kerk behoudt haar zendingstaak en in die vaste overtuiging gaan wij on verzettelijk door met ook nu voor de volvoering van die taak te arbeiden, we tende, dat kerk en zending meer dan ooit één zijn. Onzerzijds toonen wij dat te verstaan, door den zendelingen, die met verlof zijn en nu niet terug kunnen, op te dragen hier hun krachten te geven aan geestelijk werk in de gemeenten, waar zij verblijf houden. Nooit of te nimmer .en ook nu niet mogen wij de handen in de schoot leggen. Wij weten, dat tengevolge van de door den strijd aangerichte schade, de nooden in vele gemeenten enorm zijn en voor het herstel schatten gevraagd zullen wor den, maar wij mogen niettemin niet na laten ook aan de behoeften van den ar beid in het Koninkrijk Gods te her'nne ren. Laat ieder, die van Voorjaarszendings- week of Pinkstercollecte nog gelden on der zich heeft, die ten spoedigste opzen den. Als in Uw gemeente de Pinkstervie ring niet of slechts ten deele heeft kun nen plaats hebben, wil dan overwegen, of alsnog op een Zondag de gemeente geheel bij de zending bepaald kan wor den. Ieders vrijheid eerbiedigend, met plaatselijke omstandigheden rekening te houden, stellen wij voor, dit in alle gemeenten op denzelfden Zondag te doen en wel op 7 Juli. De bijeen te brengen gelden dienen allereerst voor het werk in Indië, dat over de maand April be kostigd is met voorschotten op de Pink- stercnllecte. Voorts is er voor pensioenen en noodzakelijke, verlaagde salari- sen iedere maand ongeveer f 16.500 noodinr en moet er ook nog voor Zendingsblad en ander drukwerk, verdere leverancies. verplichte verzekeringen enz. enz. aller lei betaald worden. Ook is het zéér noo- dig hier nu reeds zooveel moseiijk te verzamelen voor het werk in fririië, om dat te kunnen betalen, zoodra het con tact hersteld zal zijn." Naar het „Vaderland" verneemt, zal men op het departement van justitie in verband met bezuinigingsoverwegingen, thans spoedig een begin maken met het aanbrengen van vereenvoudigingen in de rechtspraak althans in de gerechte lijke administratie. Den verschillenden colleges zal vermoedelijk per circulaire verzocht worden om op te geven, welke vereenvoudigingen kunnen worden aan gebracht. DE TERUGKOMST VAN DE NEDER- LANDSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Men reize niet naar Overijssel om hen te ontvangen. De kolonel, territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland, maakt bekend, dat velen zich per trein, per rijw'el, te voet en net andere middelen van vervoer begeven hebben naar de gemeenten 01- denzaal en Zevenaar, teneinde aldanr bun familieleden, die uit Duitsche krijgs- •evangensrhap ontsla "en worden, te o t moeten. Op de toevanorswegen naar deze ge meenten dreigen hierdoor ernstisre ver keersstremmingen te ontstaan, bovendien worden de aldaar aanwezige Nederland- sche troepen-commandanten ernstig in hun bewegingen belemmerd, terwijl te vens voedselschaarschte in die gemeen ten dreigt te ontstaan door den toevloed van personen, waardoor voor de vrijge laten soldaten onvoldoende levensmidde len zullen overblijven. De kolonel, territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland ziet zich hier door genoodzaakt alle toegangswegen tot deze gemeenten door militaire politie- troepen te doen afzetten en iederen toe gang van niet-inwonenden dezer gemeen ten met gestrengheid tegen te doen gaan. In het belang van de vrijgelaten sol daten en mede in haar eigen belang wordt de Nederlandsche bevolking mits dien verzocht haar plannen tot vertrek naar deze gemeenten op te geven, of zoo noodig van haar reis daarheen ten spoe digste terug te keeren. Alle maatregelen worden getroffen, op dat de vrijgelaten krijgsgevangenen in zoo kort mogelijiken tijd naar hun haardsteden zullen kunnen terugkeeren. Vier Italiaansche kin deren gewond. Gisterenmorgen heeft te Heerlen een botsing plaats ge had tusschen een electrische tram en een autobus, waarbij de zijkant van de bus geheel vernield werd. Veertig Italiaan sche schoolkinderen die de bus vervoer de liepen meer of min ernstige verwon dingen op. Vier van hen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Petroleum in fornuis geworpen. Meisje ernstig gewond. Gisterochtend wilde de 15- jarige dochter van een schipper, die met zijn schip in het Spaarne te Haarlem j ligt het fornuis aanmaken. Daar de schoorsteen onvoldoende trok wierp het meisje petroleum in het fornuis met het gevolg, dat een steekvlam naar buiten sloeg waardoor haar kleeren en haar in brand raakten. Op haar hulpgeroep snelde haar vader toe en wist haar in het water te duwen. Daar het meisje nu dreigde te verdrinken sprong hij zijn dochter achterna. Een familielid wist beide drenkelingen met een roeibootje aan den wal te brengen. Het meisje had ernstige brandwonden over het geheele lichaam gekregen, haar vader had brandwonden aan de hand opgeloopen. Beiden zijn per ziekenauto naar het Ziekenhuis overgebracht en daar opge nomen. De toestand van het meisje is niet levensgevaarlijk. Brand te Zeist. In den afgeloo- pen nacht is brand ontstaan in een villa te Zeist. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op een daarnaast staande villa. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stonden de huizen in lich ter laaie. De brandweer uit De Bilt ver leende assistentie, doch aan blusschen viel niet te denken. Beide perceelen gin gen in vlammen op. Jongetje verdronken. Dinsdagmiddag is een vierjarig jongetje van de familie H. te Stitswerd (gemeen te Kantens) bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Oplichter aangehou- d e n. Op den tienden Mei trachtten enkele Nederlandsche inwoners van Brussel inderhaast ons land te berei ken. Onder hen bevond zich een 39-jarige dame, die zich had aangesloten bij twee heeren. Na vele moeilijkheden te heb ben overwonnen belandde het gezelschap in 's Hertogenbosch. De 32-jarige W. L., zonder beroep en zonder vaste woon- 1 plaats, wist zich daar bij het gezelschap te voegen, was zeer hoffelijk en maakte een goeden indruk. Hij bood zijn mede werking aan om boven de groote rivie ren te komen. Daar men vertrouwen in hem stelde, gaf de dame hem reeds den eersten dag een bedrag van tien gulden voor de moeite. Den volgenden ontving hij van het gezelschap vijfentwintig gul den en later nog eens honderd gulden. Het gezelschap wilde naar Den Haag gaan en na vele omzwervingen bereikte men deze stad. L. vertelde, dat hij een zaak wilde beginnen en dat hierin voor de dame en hem een toekomst was weg gelegd. Door dit aanbod verleid stelde zij hem nogmaals geld ter hand en wel f 500. Hierop begaf L. zich naar Am sterdam, van waar uit hij een uitgebrei de correspondentie met de dame voerde. Dezer dagen ontving zij een brief, waarin hij een afspraak maakte om haar te ontmoeten op het Rijswijksche- plein in Den Haag. Deze ontmoeting had plaats, doch daar de dame de zaak niet meer vertrouwde, had zij de politie j er in gekend. Deze hield den man aan. Hij bleek geen cent meer over te hebben van alle bedragen, die hij achtereenvol gens had geïncasseerd. L. bleek niet ge heel onbekend te zijn aan de Haagsche politie. Hij is voorloopig in politiebewa- ring gesteld. Onder een auto geraakt en gedood. Gistermiddag is het 2- iarig dochtertje van dhr W. te Raams- donksveer door een vrachtauto overre den en gedood. De kleine liep onder den auto, toen de chauffeur achteruit een erf op reed. -v—T w e e mjjnwerkers om gekomen. Gistermorgen is in het ondergrondsche gedeelte van de staats mijn Wilhelmina te Terwinselen de 42- jarige houwer J. bekneld geraakt. Kor ten tijd later werd de man bevrijd, doch de levensgeesten waren toen geweken. Hij was gehuwd en vader van vijf kin- deren. In de ondergrondsche werken van de Domaniale nujn te Kerkrade is de 31-jarige K. uit Kerkrade onder val lend gesteente geraakt en gedood. De man was gehuwd en vader van één kind. TEELT VOORAL WINTER GROENTEN. In verband met den huidigen toestand zal het van beteekenis zgn dat aange stuurd wordt op een zoo intensief moge lijk gebruik van den bodem, ook in den tuinbouw. Het is echter niet voldoende den bodem intensief te betelen, dus uit elke oppervlakte te halen wat er onder deze omstandigheden uit te halen is maar tevens dat de bevolking op de meest juiste wijze van groenten voorzien wordt. Daarbij mag aangenomen worden uat in den zomer de aanvoer van groenten vol doende is, zóó dat vaak van overmaat sprake is. Veel moeilijker is echter de voorzie ning met wintergroenten. Het mag daarom voor 1940 van be lang worden geacht dat men zich in de eerste plaats toelegt op de teelt van groenten welke in den winter in ver- schen toestand gebruikt kunnen worden. Niet alleen is de voedingswaarde van deze versche producten grooter dan van conserven, maar tevens voorkomt men daardoor uitgaven voor het inmaken en het transport naar de fabriek en later terug van de fabriek. Als geschikte groenten hiervoor zijn te noemen: alle koolsoorten dus ook bewaarkool; koolrapen, kroten; prei; witlof; terwijl op gronden welke laat vrij komen zelfs nog gedacht kan worden aan veld sla, voorzoover deze in het teeltplan past en raapjes, ook al is de bewaarbaar- heid hiervan minder dan van koolrapen. De teelt van Broccoli dient niet aan geraden te worden, omdat dit een zeer riskante teelt is, zoodat deze beter door zekerder teelten vervangen kan worden. De teelt van bewaarkool wordt wel aangeraden ook al wordt veel van deze kool in Noord-Holland geteeld. De transportmoeilijkheden kunnen het zoo niet onmogelijk, dan toch moeilijk ma ken, dat deze kool naar Zeeland ver voerd wordt. Een ieder werke op deze wijze mee in het algemeen belang. En wanneer dat het geval is, dan heeft de kweeker ook aanspraak op een redelijke belooning. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West N.-Brabant, I r B. BOSMA. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN AAN DE VEILING. Het Westland verwacht een goeden oogst. Uit 'sGravenzande wordt gemeld: Nog slechts spaarzaam komen de nieu we aardappelen aan de Westlandsche veilingen voor het bord. Het is echter nog slechts het begin van den ruimen vloed, dien men binnen enkele weken tegemoet kan zien. Wanneer de weersomstandigheden gunstig blijven en daarbij is het dan vooral noodig dat er wat meer regen komt, verwacht men dat de volgende week het oogst-seizoen voor nieuwe aard appelen zal worden ingezet. In de duinstreken rond 's-Gravenzan- de heeft de teelt van aardappelen steeds een belangrijke plaats ingenomen en van hier vond steeds de eerste export van het product plaats. Het zijn de Eerstelingen, die hier in hoofdzaak geteeld worden. Het treft wel De gratis beschikbaar stelling van legerpaarden is voor vele bedrijven in Den Haag een ware uitkomst. Dat de dieren door de tijdelijke eigenaars goed verzorgd dienen te worden behoeft geen betoog. Hiernaast: Daar de autobusdiensten tusschen Waarden burg en het veer de groote drukte niet meer kunnen verwerken, hebben verschillende boeren hun paarden en wagens tegen eenige vergoeding beschikbaar gesteld. bijzonder, dat dit jaar de aanplant van aardappelen vrij groot is geweest en rui mer dan het vorig jaar. De ontwikkeling van de plant was goed en uit kweekers kringen werd ons medegedeeld, dat ruim beschot te wachten staat. De knollen hebben zich flink kunnen ontwikkelen en er is een gezond pro duct ontstaan. Van den veel gevreesden Colorado kever heeft men in deze streken nog geen hinder ondervonden en uiteraard worden alle krachten ingespannen, om de gevaren met alle krachten te weren. En, men verwacht, dat dit zeker zal gelukken. De eerste proeven van de nieuwe teelt, die aan de veilingen zijn verschenen, hebben voor de kweekers goede resulta ten gegeven; men neemt aan dat het voor de Westlandsche aardappelenteelt een gunstig jaar zal worden. Over de maand Mei. KLOETINGE. Geboren: Marinus Ge rard z.v. A. J. van 'tVeer en W. D. Legs; Maria d.v. Jacob A. Labeur en C. Baayen; Jacob Leendert, z.v. A. van Djjke en M. J. NijsseCornelis Marinus z.v. J. Blomaard en M. van Overloop; Jacoba d.v. M. Goeree en J. P. de Laat. Overleden: Willem Pieter van Liere 19 j.; Pieternella Dekker 85 j., wed. van P. Lindenbergh; Cornelis Hugo Steke- tee 57 j. Gehuwd: Jacob Pieter van der Moere 25 j. jm. en Maria van Dijke 28 j. jd.; Lauras Marinus Moerman 32 j. jm en Pieternella Allemekinders 23 j. jd. OVEZANDE. Geboren: 18, Marinus Jacobus Maria z. v. Pieter Rijk en Ca tharine Remijn23, Adriana d. v. Mari nus Huige en Cornelia Ludovica Mar tens. WOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: 1, Martinus Eversdijk 29 j. jm. en Fran- cina Johanna Rijnhout 29 j. jd. Geboren: 13, Hendrik z. v. Hendrik Simon Christiaanse en Adriana Rachel de Wee; 17, Suzanna Cornelia d. v. Hu- brecht van der Dorpel en Catharina Timmerman; 22, Katharina d. v. Frans van Garsel en Joanna van Gessele; 25 David z. v. Adriaan Eggebeen en Sara Pieternella de Jager; 30, Elisabeth d. v. Janus Schipper en Brechtje Murre. Overleden: 19, Geertrui Jansens 73 j., echtgen. v. Dirk Suurland; 19, Wil lem van de Vrede 92 j., echtgen. van Adriana van der Linde. N.- EN ST. JOOSLAND. Overleden: M. de Hamer, echtg. van Aa. Bliek 45 j. Aa. de Hamer 16 j. jd.; P. de Visser 75 j., echtgenoot van Fa. Bliek; Ma. Francke 80 j. weduwe van R. Goedhart. Getrouwd: Willem Janse 24 j. jm. en N. Jasperse 22 j. jd. Bevallen: Francina Cornelia Kloet geb. De Jager, d.Maria Cornelia de Kraker geb. Meulenberg z. (P. Z. C.) ST. LAURENS. Geboren: Jan Corne lis z. v. Jan Adriaanse en Leuntje Mari- nissen; Jacobus Jacob z.v. Besuijen en Jacomina Mesu; Elisabeth Cornelia d.v. Jan Maartense en Cornelia Moes; Jacob Marinus z. v. Gommert Anthonij Kole en Clasina van Weele; Jan z. v. Johan nes van Waarde en Louwerina van Mal- degem. Overleden: A. H. Verbeek, wednr van E. P. Boon, 83 j.A. M. J. de Rijke, echtgenoot van W. D. Lebbe 45 j.; A. Louwerse, weduwe van K. Houterman, 79 j. Van 25 Mei1 Juni. OOSTKAPELLE. Geboren: Neeltje d. v. Cornelis den Hollander en Adriana Johanna van Sluijs. Ondertrouwd: Jan Joosse 26 j. jm. en Jannetje Geldof 26 j. jd. Overleden: Johanna Cornelia Disse 64 j. jd.Fransina Johanna Oosterhuis 23 j. jd. (P. Z. C.) Vrijdag 7 Juni 1940. JAARSVELD, 414.4 m. VARA-uitzen- ding. 10.00—10.20 vm. VPRO. 8.00 Ber. ANP, gram. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Cello en piano. 10.50 Declama tie. 11.10 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00- 1.45 VAR A-orkest (12.45—1.00 Ber. ANP). 2.00 Gram. met toelichting. 2.30 Fragmen ten uit de operette „Boccaccio" (opn.). (3.304.00 Officieele berichten, eventueel gram.) 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Ro- sian-orkest. 6.30 Causerie over Rubens 6.50 Gram. 7.00 De Ramblers. 7.30 Offi cieele berichten, eventueel gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Esmeralda. 9.00 Repor tage. 9.20 VARA-orkest. 10.00 Ber. ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 m. AVRO-uitz. 11.15 11.30 nm. Ber. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 9.00 Ber. (Fransch. 9.15 Gram. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gram. 10.30 AVRO-Aeolian- orkest. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.45 Bér. ANP 100 AVRO-Amusementsorkest en „The Melo dy Sisters". 1.45 Ber. (Fransch). 2.00 Or gelspel. 2.25 Declamatie. 2.45 AVRO-Mu- sette-ensemble. 3.15 Ber. (Fransch). 3.30 Omroeporkest. 4.15 Ensemble Jonny Kroon en gram. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 Gram. 7.15 Con cert (opn.). 8 15 Ber. (Engelsch). 8.30 Ber ANP. 8.45 Gram. met toelichting. 9.15 Ber. (Engelsch). 9.30 Omroeporkest. 10.00 Ber. ANP, sluiting. 11.1511.30 Ber. (Fransch).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6