EU VERHEUGEND FEIT I 1 Postverkeer met het buitenland. OFFICIEËLE PUBLICATIËN. f 2541.°° Aan het Zoeklicht sring. interneerden ndië. Uit de Provincie Commissaris voor hulpverleening aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Werkkampen voor jeugdige werkloozen. Vanaf VRIJDAG 7 JUNI a.s. treedt de MIDZA Zuid- en Noord-Beveland weer in werking en haar eerste daad is.... de Plnkster-uitkeering groot wordt op dien dag bezorgd bij honderden premiewinnaars. Vanaf VRIJDAG 7 JUNI a.s. zijn de MIDZA-deelnemers verplicht U weer de waardevolle MIDZA-bons te ver strekken bij contante aankoop. Eerstvolgende busliohting Maandag 17 Juni, 's av. 7 uur Bekendmaking Inzake Kostwinners vergoeding. Oorlogsschade. Teruggave vergunnings- en verlofsrecht. Kerknieuws De werkverruiming in Zeeland. Kunnen dezen zomer nog groenten op geïnundeerde gronden worden verbouwd 7 Het Duitsche bestuur in ons land. Burgerlijke Stand Telegrammen Geen herstel van de tele grafische verbinding met Nederlandsch-lndië zoolang Duitschers in Indië worden geïnterneerd. De zangvereenlgingen in Nederland >rlog uitbrak, ,t te doen ge ering van den mdsche Bank. jeheel op den ig van den meer gespro- r-waardeering, ïenen zin, is vaard. wat wij gehad thans noodza- k, dat velen eheel andere n, dan enkele rd en veracht, zen. gewone zaak ouwd en daar- re waarde ge- ïoogste waarde opzichten in sitie. God had k groote voor geen oog voor de oogen voor er critiek dan lers geworden. de groote be- •heen versmaad L eering spreken, aan de geeste- ïs leger capitu- gebied werd, te verblijden, ggingen gedaan rmee tot nu toe - dat aan onze zal worden ge- kskarakter niet voor. unnen zijn. ns niet uit het vrijheid die ons en bij de gratie gaan nadenken die ons vroeger zeggen hadden, waarde, vrijheid op het tooi, maatschap organisatie. dan denken we en de beloften vaardij is nu het regeert en dat droogte, vrucht jaren, oorlog en >ede, niet bij ge- ïerlijke hand ons rde wordt nu de nachtige God, de aarde, om zijns onze God en Va- beteekenis is nu d wel kastijdt en rlaten, maar dat die Hem vreezen vader zich ont- en. den goudvoor- rn wezenlijke ver- Ie van den schat, iers. de gaven Gods, n en de beloften Len inhoud en de zijn meer voor de pend. dan vroeger voor schonken, voor de g werden gelaten. in de jongste pers- ■ld, dat de Duit- pnieuw inlichtin- naar de behande- feïnterneerden in jcommissaris, dr nts bereid, tot op nst der nieuwsbe- lië de vrije hand tsche geïnterneer- evenals zulks ge- irlanders, die zich ring bevonden. SI VOOR DEN )UW. in landbouw zullen beschikbaar wor- bestemd voor de- paarden by de Ne- gevorderd zyn> van motortrac- •S Een gevolg vein de tijdsomstandighe den is, dat we ons veel zullen moeten ontzeggen, van wat we zoo langzamer hand als onmisbaar waren gaan zien. We waren eigenlijk een verwend volk. Leefden in betrekkelijke weelde. Rookten ons sigaartje, dronken ons kopje thee, maakten uitstapjes of luis terden naar de radio en genoten van al les wat de moderne tijd een mensch kan bieden. Dat is nu anders geworden. Door de beperking van den invoer aan den eenen kant en de verhoogde uitvoer en het grootere gebruik aan de andere zijde, is het nu distributie wat de klok slaat. We zullen veel moeten missen wat an ders voor het grijpen lag. Dat vereischt aanpassing. We doen goed wel te bedenken dat dit niet het ergste is wat een volk overko men kan. Verwende kinderen zijn vaak slappe kinderen. En een verwend volk loopt ge vaar te verslappen en te degenereeren. Ons volk is groot geworden in een tijd van beproeving en ontbering. Zoo kan ook de druk van dezen tijd nog koste lijke winst brengen; onze volkskracht stalen en onze dankbaarheid voor de ze geningen die God ons schenkt, verdie pen. Met ingang van Vrijdag 7 Juni kan weer briefpost, dat wil zeggen, alleen gewone brieven en briefkaarten, worden afgegeven, met bestemming voor het ge- heele neutrale Europa, met inbegrip van Noorwegen. Uitgesloten is dus postverzending naar Engeland, naar Frankrijk, en voorloopig ook naar België en Luxemburg. Aangeteekende correspondentie en waardebrieven zijn niet toegelaten. Er wordt nog eens met nadruk op ge wezen, dat het tarief voor het geheele buitenlandsche postverkeer en ook voor Indië bedraagt: voor brieven 12J4 cent voor de eerste 20 gram en 7)4 cent voor elke volgende 20 gram en voor brief kaarten T/2 cent. ie eer niet in den han- of meer dieren moeten zich linste een half jaar •uiken. >n een en Mr Th. M. Bautz, secretaris van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, is aangewezen als commissaris voor de algemeene hulp- en steunverleening aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De instellingen belast met de orga nisatie van werkkampen voor jeugdige werkloozen, ontvingen bericht van de afd. Jeugdzorg van het Departement van Sociale Zaken, dat het in de bedoeling ligt voort te gaan met het kampwerk, vakcursussen enz. voor jeugdige werk loozen. Het Prov. Comité in Zeeland van de Centrale voor werkloozenzorg, deelt naar aanleiding van bovenstaand mede, dat jeugdige werkloozen in den leeftijd van 16 tot 24 jaar zich voor deelname aan een werkkamp kunnen melden, voor Zaterdag 15 Juni bij den secretaris van het Prov. Comité den heer J. Lorier te Middelburg. Deelnemers aan de gewone werkkam pen hebben de voorkeur voor toelating tot de schippers- en melkers-cursus. PROVINCIAAL ZEEUWSCH COMITé TOT HULP EN HERSTEL Het dagelijksch bestuur van het juist opgericht Provinciaal Zeeuwsch Comité tot hulp en herstel bestaat uit Mr P. Dieleman, Voorzitter; Mejuffrouw Mr A. Bolle, Mr W. P. E. Baron van der Feltz, P. W. M. Hoegen van Hoogelande, pen ningmeester, C. A. v. Woelderen en Mrs W. K. H. Dieleman en J. L v. Doorninck, secretarissen. Giften kunnen gestort worden op de girorekening no. 57138 van N.V. Hen- drikse en Co's Bank te Middelburg, ter wijl het secretariaat is gevestigd Hout kade 11 te Middelburg. MIDDELBURG. WETHOUDER BOASSON. Naar wij vernemen had de heer Boas- son, wethouder dezer gemeente, op 15 Mei geenszins het plan de stad te ver laten en daarmede zijn gemeentelijke functie in voor de stad zoo moeilijke tij den onbezet te laten. Het is alleen op aandringen van anderen, met name ook van den burgemeester, dat de heer Boas- son in den middag van genoemden dag met de zijnen naar Zeeuwsch-Vlaande ren is overgestoken, om zich te Oost burg ter beschikking van de autoriteiten te stellen. Toen aan het eind van de vorige week terugreizen mogelijk werd is de wethou der te Middelburg teruggekeerd. Dat hij nu z}jn gemeentelijke functie neerlegt om zich geheel aan den herbouw van zijn vernietigd bedrijf te wijden, is zeker te begrijpen. DE VERBREEDING VAN BRUGGEN WORDT VOORTGEZET. Toen de oorlog zich tot Nederland uit breidde, was men hier bezig met het werk tot verbreeding van de Noordbui- tenbrug, de Seisbinnen- en Seisbuiten- bruggen. Dit werk wordt nu geregeld voortgezet. Men kan reeds zien, dat er aan beide zijden een goed voettrottoir zal komen. EEN ONGEWONE TROUWZAAL. De gisteren getrouwde paartjes, drie in aantal, zullen wel nooit hebben ge dacht, dat zij in een koepel aan het wa ter in den echt zouden worden verbon den. Toch is dit zoo. Op de gemeentelijke gronden van de Griffioen, waar nu het gemeentebestuur zetelt, staat de beken de mooie koepel, waaronder eertijds een bootenhuis was. Het was op deze voor Middelburg historische plaats, dat de ambtenaar van den burgerl. stand, de heer Heemskerk, deze huwelijken sloot. Het is zeker een bijzonder mooie omge ving met een schitterend uitzicht over de weiden naar de bosschen van Ter Hooge en andere buitens. Voldaan is aan de wet, dat de huwelijken gesloten moe ten worden „in het huis der gemeente". DE GELDEN VOOR UIT HET VOLK- VOOR HET VOLK. Zooals men zich herinneren zal heeft zich enkele maanden geleden een com missie gevormd voor het aanbieden van een huldeblijk aan Uit het VolkVoor het Volk, bij gelegenheid van haar 75- jarig bestaan. Reeds was er een som geld daartoe bijeen, toen om de bekende redenen de inzameling werd stop gezet. Ook zgn er wellicht nog personen, die als opha ler van gelden of namens buurtcommis- sies een afdracht hebben te doen. Het comité verzoekt ons te melden, dat men die afdracht dan gaarne spoedig tege moet ziet bij den penningmeester, den heer L. A. Thielens, Kortedelft. Het Co mité zal dan nader overwegen hoe de gelden zullen worden besteed en daar bij zeker overleg plegen met het bestuur der jubilaresse. OOK HIER STEEDS DIEFSTALLEN. Ook hier is veel gestolen en het aan tal aangiften van gestolen kostbaar heden, lijfgoederen, sieraden, etenswaren, rijwielen, enz. gaat steeds door. Dit heeft gisteren aanleiding gegeven tot aanhouding van den 21-jarigen R. J. v. V., verdacht van diefstal van koffie en thee uit een garage aan de Kromme Weele. De man is naar het Huis van Bewaring overgebracht. HET VERKEER. Nu op de Markt ter voorkoming van trillingen, die slecht zouden kunnen zijn voor het behoud van den voorgevel van het Stadhuis, een groot deel van den rijweg voor rijverkeer is afgesloten, is het daar onmogelijk het éénrichtings verkeer te handhaven en moet dat ook voor de Langeviele worden opgeheven. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert morgen (Vrijdag) avond negen uur. Eenig punt van de agenda is: benoe ming wethouder, vac.-M. H. Boasson. GOES. M.LD.Z.A. Blijkens een advertentie in dit num mer wordt thans het Midza-werk weer voortgezet. De reeds vroeger aangekon digde uitkeeringen zullen nu plaats heb ben. Voorbeeld ter navolging. Men schrijft ons: Het Comité te Goes voor hulp aan getroffenen bij de bom bardementen, ontving een treffend be wijs van medeleven. Iemand die als hulp-agent van politie heeft dienst ge daan, stond zijn daarvoor genoten sala ris geheel aan het comité voor het goede doel af. Gevonden fietsen. Onder het stadhuis bevinden zich nog 42 rijwielen die door Nederlandsche mili tairen op hun aftocht uit Limburg en Brabant waren meegenomen en te Goes zijn achtergelaten. Op dezelfde plaats bevindt zich ook een zoo goed als nieuwe B.S.A.-motor, van zwaar kaliber, genum merd K 15619. De Burgemeester der gemeente Mid delburg brengt hierbij ter kennis van be langhebbenden, dat de uitbetaling der kostwinnersvergoeding aan de rechtheb benden zal plaats hebben tot en met de week, waarin de betrokken dienstplich tigen hun haardsteden hebben bereikt. Deze betaling zal geschieden op Zater dag, 8 Juni e.k. op de uren, welke daar voor zijn gesteld (910.30 uur: A tot en met K; 10.3011.30 uur: L tot en met R en 11.3012.30 uur: S tot en met Z), in de tijdelijke secretarie, gevestigd in „De Griffioen". De rechthebbenden moeten opgaaf ver strekken van den datum, waarop de dienstplichtigen zijn thuis gekomen. De kostwinnersvergoedingen zullen verder weder telkens op Zaterdag wor den uitgekeerd. Middelburg, 5 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. Nadere aanvullende publicatie. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, zulks ter aanvulling van hun bekend making van 31 Mei j.l., dat een opgaaf kan worden ingediend van elke aanwijs bare schade en niet alleen van totaal verwoeste vaste eigendommen, winkel inventarissen en goederen. Middelburg, 5 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter kennis van be langhebbenden, dat zij zich voor even- tueele teruggave van vergunnings- en verlofsrecht om inlichtingen ter secre tarie kunnen wenden. Middelburg, 3 Juni 1940. Burgemeester en Weth. voornoemd DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Cornjum, P. Peijsel te IJhorstDe Wijk; te Papendrecht, D. J3. v. Lokhorst, eand. te Hilversum. Herat. Evang. Luth. kerk. Tweetal te Harlingen-Medemblik, C. F. S. Stegenga, hulppred. te Deventer en P. Neideck te Amsterdam. VELEN WORDEN TE WERK GESTELD. Door ons allen bekende oorzaken is de laatste weken het aantal werkloozen in onze provincie sterk gestegen. Dat „De Schelde" niet op volle kracht kan werken heeft grooten invloed op de cij fers voor Walcheren. Op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen staan ook verschillende bedrijven geheel of gedeel telijk stil. De Inspecteur van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, Ir M. de Vink, stelt alles in het werk om geschikte werkgelegenheid te vinden. Buiten Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal te werk gestelden tot ongeveer 1000 gestegen. Anders bedraagt het in dit seizoen een 700800 man. Dit aan tal zal tot minstens 15002000 opge voerd worden. Zoo werken er groote ploegen aan de dijkverzwaring teEllewoutsdyk (150 man) en het egaliseeren van den inlegpolder bij Nieuwdorp (een 100 man). Met het opruimen en sor- teeren van het puin te Middelburg zijn een 3400 man bezig en ook te I e r- s e k e wordt daar met kracht aan ge werkt. Het verplaatsen van den havenmuur in laatstgenoemde plaats, dat reeds in voorbereiding was, is dezer dagen als gemeentelijk object aangevat. De dijk verzwaring van den bekenden Karei- polder te Krabbendijke zal spoe dig volgen. Het herstel van den Z a n d d ij k te Kruiningen staat ook op het pro gramma. Hiermee is een groot water staatkundig belang gemoeid. Ook wordt er over gedacht, den polder K r u i n i n- g e n in werkverschaffing op te knappen. Hier valt heel wat te doen eer weer een normale toestand bereikt is. Is in Zuid-Beveland reeds ongeveer ieder die werken kan te werk gesteld, ook in T h o 1 e n is dit zoo. Daar vormt de dijkverzwaring van de Van Haaftenpolder onder Oud-V os- meer een goed object. Op Schouwen-Duiveland is eveneens de werkloosheid verdwenen. Het bebosschingsplan van de duin- en vroonweiden bij Haamstede, dat een 150 H.A. omvat, wordt voortgezet en ook inOosterland en Brui nis s e zijn kleinere werken in uitvoe ring. Voor Walcheren is het momen teel moeilijk cultuurtechnische werken van behoorlijken omvang te vinden. In Zeeuwsch-Vlaanderen, dat sterk gehavend uit den strijd geko men is, heerscht groote werkloosheid, vooral onder de fabrieks- en transport arbeiders van Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Breskens. Het uitbaggeren van de grachten van Hulst vormt daar voor het oogenblik het eenige groo te object. Dus wordt ernstig naar andere gezocht. Wie meent, geschikte werken te weten, stelle zich spoedig in verbinding met Ir M. de Vink, Inspecteur van den Rijks dienst voor de Werkverruiming te Mid delburg, die ontvangen informaties ern stig zal bestudeeren. Voor landarbeiders is er in dit seizoen voldoende werk. Zooals ons blad reeds mededeelde, kunnen z(j ook arbeid vin den in Duitschland. Voor hen is steun en werkverschaffing nu dus niet noodig. Het ligt in de bedoeling, alle werkloo zen uiteindelijk te werk te stellen. De cultuurtechnische werken zooals in het bekende rapport Westhof werden aan gegeven, zullen met groote voortvarend heid worden uitgevoerd. Dit streven wordt door de Overheid krachtig bevor derd. IN HET ALGEMEEN ZAL DIT WEINIG OPLEVEREN. Naar aanleiding van een ons uit Hans- weert gezonden vraag, die wij aan een ter zake kundige hebben doorgezonden, kunnen wij dank zij diens welwillende voorlichting het volgende melden: Bij sommige bewoners van het geïnun deerde gebied rondom Kruiningen doet zich de vraag voor in hoeverre het mogelijk zal zijn dezen zomer op de ondergeloopen gronden nog groenten te verbouwen. Hierop moet geantwoord worden, dat van den verbouw van groenten, voor zoo ver de gronden althans onder water ge staan hebben, niets mag worden ver wacht In tegenstelling met najaar 1939 toen de grond op het tijdstip van de inunda tie blijkbaar met water verzadigd ge weest is, is de tweede inundatie geval len in een periode waarop de boven grond droog was. Daardoor zal zeker in de bovengrond zout water binnengedron gen zijn. Was er nu veel regen gevallen dan zou er misschien de kans geweest zijn, dat op gronden met een gering zoutge halte nog zooveel zout uitgespoeld was dat dezen zomer hier nog iets te telen zou zijn. De maanden Mei en Juni zijn echter meestal regenarm, zoodat van uit spoeling geen sprake kan zijn. Niet alleen spoelt er geen zout uit, maar langzamer hand verdampt het water en het zoutge halte stijgt inplaats dat het afneemt. Bo vendien is er nog de kans, dat het zout uit den ondergrond met opstijgend wa ter de oppervlakte bereikt en daardoor de verzouting nog bevordert. Het beste doet men deze grond voor loopig met rust te laten; desnoods houdt men in een droge periode de allerboven ste laag los om sterke verdamping tegen te gaan. Hoe meer men er in roert, hoe slechter hij van structuur wordt. Hoog stens kan men zoo'n grond diep begrep- pelen, om bij regen het afvloeien van zout water zoo goed mogelijk te bevor deren. Op gronden waar men weinig zout ver wacht, doordat het water er weinig of niet ingedrongen' is, zou men het kun nen probeeren met weinig chloorgevoeli- ge gewassen, zooals koolsoorten, kroten, spinazie, radijs. SAMENWERKING VAN ARCHITECTEN. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, hebben vier Zeeuwsche archi tecten (te Middelburg, Goes en Vlissin- gen), vanwege de tijdsomstandigheden besloten samen te werken. Ieder behoudt echter zijn eigen architectuur. DE RIJKSWEG DOOR ZUID- BEVELAND. Het herstel van de Vlake-brug. Met een ambtenaar van Rijkswater staat had het D. v. Z. een onderhoud over het herstel van den Rijksweg door Zeeland en van de groote brug bjj Vla- ke. De weg zelf is ernstig beschadigd door het vernielen van een duiker nabij Kruiningen en het opblazen van het weg dek vóór den Zanddijk. Eind van deze week hoopt men met een hulpdek hierin te hebben voorzien. Erger is het met de nieuwe brug bij Vlake gesteld. Zoo men weet z\jn daar zoowel de spoorbrug als de verkeersbrug onbruikbaar ge maakt. Laatstgenoemde met haar groo te overspanning en zwaar wegdek is er het slechtste aan toe. Een plan om hier- VIER COMMISSARISSEN-GENERAAL ONDER DEN RIJKSCOMMISSARIS. Blijkens een officieele mededeeling van den Rijkscommissaris Dr Seyss In- quart, bedient deze zich voor de uitvoe ring van zijn voorschriften van vier commissarissen-generaal, te weten: 1. Voor bestuur en justitie. Onder dezen functionnaris ressortee ren de aangelegenheden betreffende de wetgeving, het binnenlandsch bestuur (toezicht op de gemeenten) de justitie, de cultuur (kunst, monumentenzorg etc.), het onderwijs, de kerken, de volks gezondheid alsmede de cultureele en so ciale zorg voor de jeugd. 2. Voor de Openbare Veiligheid (Hoo- gere S.S.- en Politieleider). Deze commissaris-generaal heeft het bevel over de S.S.- en Duitsche politie- organen in Nederland en oefent tevens het toezicht uit over de Nederlandsche Rijks- en Gemeentepolitie. 3. Voor Financiën en Econ. Zaken. Hieronder ressorteeren de aangele genheden van de departementen van Fi nanciën, Econ. Zaken en Waterstaat, als mede de Posterijen en een deel van Soci ale Zaken. 4. Voor Bijzondere Gevallen. Onder de taak van dezen Commissa ris-generaal vallen o.m. de vraagstuk ken betreffende de vorming van de open bare meening en niet-economische ver- eenigingen. in verbetering te brengen is nog niet ge maakt en het kan dus nog maanden du ren eer daar de zaak in. orde is. Voor men er iets aan kon ondernemen zal eerst het wegdek van de brug moeten worden afgebroken en dan zal het geval op de een of andere wijze naar de fa briek terug moeten worden gebracht. Met de spoorbruggen, die wat lichter zijn, zal het gemakkelijker gaan, doch (deskundigen betwijfelen toch ook dat men daar in veertien dagen met het herstel gereed zal zijn. Intusschen moet al het verkeer geleid worden over de Postbrug. GOES. GehuwdMaryn Dankers 58 j. te Roosendaal en Nispen en Helena Zuidhof 40 j. jd. DEN HAAG. Naar wij vernemen heb ben de Duitsche autoriteiten tot nu toe uit Nederlandsch-lndië nog geen berich ten ontvangen welke wijzen op een ver beterde behandeling van de Duitsche ge- interneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het stand punt gesteld, dat een betere behandeling en wel een algeheele vrijlating van die Duitsche geïnterneerden de voorwaarde is voor een herstel van de telegrafische verbinding tusschen Nederland en In dië. Dit houdt in dat zoodra de Neder- landsch-Indische autoriteiten er toe be sluiten de Duitschers in Nederlandsch- lndië te behandelen op gelijken voet als de Duitsche autoriteiten hier tegenover de Nederlandsche krijgsgevangenen zijn opgetreden de mogelijkheid zal worden geopend familie-telegrammen naar ver wanten in Indië te zenden. Daarentegen zal deze mogelijkheid zich niet voordoen zoolang in Indië in de tegenwoordige houding tegenover de Duitsche onderdanen wordt volhard. ROME. Stefanie. De bladen wijzen er op, dat terwijl de Weygand-linie gisteren op verschillende plaatsen door de Duit schers is gebroken, de Fransche regee ring gisteravond niets beters heeft weten te doen dan over te gaan tot wijziging van het ministerie. STOCKHOLM. Op het sociaal-demo cratisch partijcongres is de Zweedsche minister-president Hanson als party voorzitter gekozen. Manifest van den Bond van Koordirigenten. Daar vele zangvereenigingen in ons land in noodlijdenden toestand verkeeren en tot opheffing moesten besluiten, heeft de Bond van Koordirigenten in Neder land het noodig geacht een ernstig woord te richten tot „Zingend Nederland" on wel in een „Manifest aan de zangver eenigingen in Nederland". In dit manifest wordt den bestuurde- ren van zangvereenigingen de raad ge geven alles te doen wat mogelijk is om hun vereen, in stand te houden. „Ons land", aldus het manifest, „dat in vele andere landen een bekendheid draagt om zijn prachtigen koorzang, mag desa repu tatie niet verliezen. Het beschavingspeil van een volk is te onderkennen aan zijn cultuurinstellingen."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3