De Somme overgestoken. De Wcygand-linic doorbroken. Een opgave van het Duitsche opper bevel over wederzijdsche verliezen. De verovering van Duinkerken. De nieuwe Duitsche aanvaisoperaties. Neuss door Engelsche vliegers gebombardeerd Engelsche persstemmen over Churchill's rede. Gevecht tusschen Duitsche en Zwitsersche vliegtuigen. Arrestaties te Wilna. Geen daadwerkelijke deelneming van Amerika aan den oorlog. Onze kolenvoorziening. De arbeidsmarkt in Duitschland. Opruiming van onbeheerde voor raden munitie. Rechterlijke uitspraken uitgesteld. Her-waardeering. De Duitsche geïnterneerden in Ned.-lndië. De premier neemt in plaats van Dala- dier de portefeuille van Buitenlandsche Zaken en behoudt daarbij het ministerie van Landsverdediging. Paul Baudoin wordt aan hem toege voegd voor Buitenlandsche Zaken en Ge zinszaken, de Gaulle voor de Nationale Verdediging. Voorts zijn benoemd de heer Bouthil- lier tot minister van Financiën, Generaal Pernot tot minister voor het Fransche gezin, Jean Prouvost tot minister van Voorlichting, Frossard tot minister van Openbare Werken, Delbos tot minister van Onderwijs. De andere ministeriën blijven onver anderd. De reorganisatie van het ministerie is geschiedt tegen middernacht in een kabi netszitting. EERE-BEGRAAFPLAATS VOOR DUITSCHE GESNEUVELDEN. Graaf K. L. G. van der Goltz heeft op zijn landgoed Zijpendaal een terrein be schikbaar gesteld als eere-begraafplaats voor Duitsche piilytairen, die in de om geving van Arnhem sneuvelden. BESCHIETING VAN DUITSCHE VLIEGERS. NEW-YORK. D.N.B. Twee Duitsche vliegers, die by Beauvais per valscherm uit een bommenwerper gesprongen wa ren, welke in een gevecht zwaar bescha digd was, zijn in de lucht door Fransche jachtvliegtuigen onder vuur genomen en gedood. Dit is geconstateerd door den Ame- rikaansehen chauffeur van een Roode Kruis-auto, Stuart Benson, zoo meldt de New-York Herald Tribune. UITBUITING VAN BELGISCHE VLUCHTELINGEN. sprekingen hieromtrent met de Duit sche overheid zijn, zooals de myndi- rectie ons mededeelde, thans loopende. Ook het gebrek aan spoorwegmaterieel j zelf is een beletsel. Gelukkig dat de waterwegen spoedig uitkomst zullen geven. De havens van het Julianakanaal zijn goed geoutilleerd en van moderne overlaadinrichtingen voorzien. Door het opblazen van de bruggen is echter het Juliana-kanaal nog niet bevaarbaar. Zooals we reeds mede deelden, is technisch personeel van de Oranje-nassau-mijnen bezig de brugdee, len, die in en over het kanaal hangen, weg te branden. Met bokken hoopt men dan de resten te verwijderen om zoodoen de het Julianakanaal voor het scheep vaartverkeer vrij te maken. Zaterdag is op de mijnen niet ge werkt en vermoedelijk zal een vyfdaag- sche werkweek worden ingevoerd, tot dat de afvoer weer normaal zal zijn. De verhouding tusschen de Duitsche overheid en het Nederlandsehe mijnbe drijf is van hoog tot laag uitstekend. Van Duitsche zijde begrijpt men volko men hoe ontwricht de Nederlandsehe industrie is, wanneer men van kolen verstoken is en in het systeem van den wederopbouw helpt men dan ook zoo veel mogelijk om het mijnbedrijf nor- ,maal te doen functionneeren. De Neder landsehe mijnindustrie is verheugd over deze zoo tegemoetkomende houding. De besturen van de Katholieke en Moderne Mijnwerkersbonden wekken in hun or- gaan de leden op een loyale houding 'te j betrachten. Trouwens hiervoor behoeft niet gevreesd te worden; ook in het ge wone verkeer is de verhouding tusschen de mijnwerkers en de bezetting uitste kend en doet zich geen enkele wanklank voor. De Duitsche pers publiceert onder deze opschriften de door het opperbevel ge melde eerste successen der Duitsche le gers, die Woensdagmorgen op een breed front tot den aanval tegen het Fransche leger zijn overgegaan. Sins den dag waarop generaal Game- lin moest heengaan, omdat de Duitsche nijptang de drie Fransche elitelegers in Vlaanderen tezamen met het Britsche expeditie-leger dreigde te verstikken, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, is deze Weygand-linie de stille hoop van den vijand geworden. Zij werd genoemd het „front van weerstand", welke de strategie van generaal Weygand als ver- dedigings-muur voor Parijs had opgesla gen. De Duitsche legers hebben haar stra lenkrans reeds eenige uren na den aan val geknakt. VERLIEZEN VAN DE FRANSCHE MARINE. De Fransche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojagers Jaguar en Chacal, de torpedobooten l'Adroit, Bourrasque, Foudroyante, l'Ouragen en Sirocco en het proviandschip Niger verloren zyn ge gaan. Over de verliezen bij de krygsverrich- tingen sinds 10 Mei maakt het opperbe vel van het Duitsche leger het volgende bekend: De verliezen der Engelschen, Fran- schen, Belgen en Nederlanders bedroe gen aan gevangenen in totaal meer dan 1.200.000 man. Daarbij komt nog het niet te schatten aantal gevallenen, ver dronkenen en gewonden. De uitrusting van 75 tot 80 divisies met stukken ge schut van het zwaarste kaliber, pant serwagens en auto's van allerlei soort werd vernietigd of buitgemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft van 10 Mei tot 3 Juni 1841 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten waarvan 1142 in luchtge vechten en 699 door afweergeschut. Ver der zijn ten minste 16001700 toestel len op den grond vernield. Door bombardementen zijn tot zinken gebracht: 5 kruisers, 7 torpedoboot ja gers, 3 duikbooten, 9 andere oorlogssche pen en 66 koopvaardij- en transport schepen. Verder zijn door bomaanvallen beschadigd en gedeeltelijk vernield: 10 kruisers, 24 torpedobootjagers, 3 torpe dobooten, 22 andere oorlogsschepen en 117 vracht- en transportschepen. Door het koene optreden van lichte strijd krachten ter zee zijn tot zinken ge bracht: 6 torpedobootjagers, 2 duikboo ten, een transportschip, een hulpkruiser en een ander oorlogsschip. Daartegenover staan de in verhou ding tot de groote van het succes ge ringe verliezen der eigen weermacht van 10 Mei tot 1 Juni. Den heldendood stier ven 10.252 officieren, onderofficieren en haanschappen, het aantal vermisten be draagt 8463. Verwacht moet worden, dat een klein deel der vermisten is omge komen. Gewond zijn 42.523 officieren, onderofficieren en manschappen. De Duitsche luchtmacht verloor tusschen 10 Mei en 3 Juni 432 vliegtuigen, terwijl de Duitsche marine voor de kust van Nederland, België en Noord-Frankrijk geen schip heeft verloren. VREUGDE IN DUITSCHLAND, Alle steden, dorpen en gehuchten in Duitschland hebben gisteren op bevel van den Führer ten teeken van de ver overing van Duinkerken de vlag uit gestoken. Alle kerken luiden gedurende de vastgestelde uren de klokken. Het Duitsche volk heeft het bericht van het opperbevel van de weermacht over het einde van de gevechten in Vlaanderen en Artois met stormachti- gen jubel vernomen. Tevens is het volk medegedeeld, dat de Duitsche divisies en luchteskaders opnieuw tegen den vijand zijn aangetreden. Do openbare meening is er zeker van, dat de overwinning aan Duitschland zal zijn. LUCHTAANVAL OP HAVRE. D.N.B. Op den dag na de verove ring van Duinkerken, waarbij opmerke- lykerwijze slechts Franschen, maar geen Engelschen meer gevangen waren geno men, zijn volgens het legerbericht van 5 Juni, nieuwe aanvaisoperaties be gonnen. De aanval werd op een breed front ondernomen en stuitte uitsluitend op Fransche formaties. Daarmede is het bewys geleverd, dat het den Duitschen strydkrachten in een tijdsbestek van minder dan vier weken gelukt is het Britsche expeditieleger te vernietigen en de laatste Engelschen van het vasteland te verdrijven. Het Fransche leger strijdt alleen. De Duitsche Sturzkampf-vliegtuigen vielen Fransche pantserformaties aan, die door de goedgerichte bommen vol komen bulten gevecht werden gesteld. Een bom viel tusschen drie dicht naast elkander rijdende Fransche pantser wagens, van wie twee terstond bleven liggen en niet meer tot beweging kon den worden gebracht, terwijl de derde tank uitbrandde. Ia panische vlucht verlieten talrijke bemanningen van gevechtswagens daar op hun voertuigen. Met den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, op de haveninstallaties van Havre heeft het luchtwapen de be langrijkste Noord-Fransche haven aan den Atlantischen Oceaan getroffen. Via Havre loopt het grootste deel van den Engelschen steenkoolimport naar Frank rijk. Ook als plaats voor de overlading van petroleum is Havre voor het Fran sche oeconomische leven van militaire beteekenis. Uit talrijke branden, die door de neergeworpen Duitsche bommen wer den veroorzaakt, bleek het treffende succes van den aanval. D.N.B. Volgens berichten in de bla den hebben vijandelijke vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag bom men geworpen op Neuss. De aanval was gericht op de burgerbevolking. Vooral de huizen van een arbeidersbouwvereeni- ging werden geteisterd. Talrijke wonin gen moesten worden ontruimd. Twee dooden en verscheidene gewonden zijn als slachtoffer van den Engelschen luchtaanval gevallen. Mannen en vrou wen moesten, deels slechts schamel ge kleed, have en goed- verlaten. D.N.B. De Engelsche bladen staan ge heel in het teeken van de rede van Churchill. De „Daily Mail" noemt de rede een meesterwerk van koele berekening. De „Daily Telegraph" is van opvat ting, dat Churchill de natie de volle waarheid heeft gezegd. Hij heeft het noch aan aanmoedigingen laten ontbre ken, noch de bevolking den omvang van de catastrophe in Vlaanderen verborgen. De „Daily Herald" merkt op, dat uit de door Churchill afgelegde verklarin gen eindelijk de verouderde zinswendin gen zijn verdwenen, welke de natie slechts hadden willen troosten. De be volking weet, zoo gaat het blad voort, dat het land thans zwaar moet boeten voor hetgeen door vroegere regeeringen is verzuimd. Men heeft thans geen tijd om de verantwoordelijkheid daarvoor vast te stellen. Het is echter veront rustend, wanneer leden van het laatste kabinet, die verantwoordelijk zijn voor de catastrophe, nog zitting hebben in de huidige regeering. De zaak moet door het parlement worden onderzocht. Dat zal geschieden in de geheime zitting van het Lagerhuis op Dinsdag a.s. Het La gerhuis zal niet aarzelen verdere wijzi gingen in het kabinet te eischen, wan neer het ze noodig acht. In den commentaar van de „Times" op de rede van Churchill wordt-gezegd „De oceanen en zeeën behooren aan ons en onze rijken zullen voortgaan Hitier te bestrijden". Zij hebben geen andere keuze meer dan te strijden tot den ondergang. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Er heb ben gevechten tusschen Duitsche en Zwitsersche vliegtuigen plaatsgehad. Het staat vast, dat Zwitsersche vliegtui gen boven Fransch gebied aanvallen op Duitsche vliegtuigen hebben onderno men, waarbij een Duitsch toestel boven Fransch gebied door Zwitsersche vlieg tuigen is neergeschoten. In het lucht gevecht, dat hierop ontstond, werden vier Zwitsersche vliegtuigen neergescho ten. Totdusver is reeds nopens twee van deze vliegtuigen onomstootelijk bewezen, dat zij zich boven Fransch gebied be vonden. Zij zijn ook op Fransch grond gebied neergekomen. Het diplomatieke onderzoek van de aangelegenheid is nog gaande. Te Wilna zijn 64 personen gearres teerd als gevolg van Sowjet-Russische beweringen, dat soldaten van het roode leger in Litauen onlangs zijn ontvoerd. Een der arrestanten zou bekend hebben, dat hij werkte voor een buitenlandsche mogendheid. Een aantal personen zon de bepaalden werkkring die verblijf hielden in de buurt van de Russische bases in Litauen, zijn uit die plaatsen weggehaald. Men gelooft, dat de Rus sische beschuldigingen groote politieke beteekenis hebben. (Reuter.) WASHINGTON. D.N.B. Na een kort debat hebben de commissies voor buiten landsche aangelegenheden uit den Se naat en het Huis van Afgevaardigden de eenige dagen geleden ingediende moties goedgekeurd, krachtens welke de Ver- eenigde Staten de overdracht der bezit tingen van een niet-Amerikaansche mo gendheid in het Westelijk halfrond niet zullen erkennen. Tevens heeft de Senaatscommissie met 19 tegen 2 stemmen het voorstel van den democratischen Senator Pepper verwor pen, waarin werd voorgesteld de gealli eerden te steunen door een daadwerke lijke deelneming van de Vereenigde Sta ten aan den oorlog. WIJZIGINGEN IN HET FRANSCHE KABINET. PARIJS. D.N.B. Reynoud heeft giste ren weer een wijziging in zijn kabinet aangebracht, PARIJS. D.N.B. De Populaire keert zich tegen de uitbuiting van Belgische vluchtelingen door Franschen. De aan komst in massa van vluchtelingen in bepaalde provincie-steden, schrijft het blad, hebben alle prijzen van levens middelen snel omhoog gejaagd. Voorts zijn ook de huurprijzen, die reeds bij het begin van den oorlog in verschillende provincie-plaatsen op alarmeerende wijze gestegen zijn, opnieuw omhoog gegaan. Vele vluchtelingen of geëvacueerden moeten in de open lucht verblijven, om dat zij geen onderdak kunnen vinden. Deze uitbuiting verwekt onder de vluchtelingen en geëvacueerden een be- klagenswaardigen gemoedstoestand. DUIKBOMMENWERPERS. In aansluiting op een artikel over de Duitsche duikbommenwerpers schrijft de Popoio di Roma, dat pok Italië dergelij ke vliegtuigen bezit. Het blad schrijft, dat deze vliegtuigen in een bijna lood rechte duikvlucht, welke dichter bij de negentig dan bij de tachtig graden ligt, aanvallen en met de voortreffelijkste eigenschappen het beste materiaal vor men van de Italiaansche bommenwer pers. Door den bijna loodrecht uit de lucht komenden aanval wordt de tref kans dusdanig verhoogd, dat bij het werpen van de bommen op duizend me ter hoogte en een duiksnelheid van 500 kilometer per uur slechts een spreiding van 25 tot 30 meter bestaat. TOELATING VAN VREEMDELINGEN IN AMERIKA BEPERKT. NEW-YORK. De toelating van vreem delingen in de Vereenigde Staten wordt beperkt, zooals blijkt uit een door het Departement van Buitenlandsche Zaken uitgevaardigde verordening. Van heden af worden slechts die vreemdelingen toegelaten, die kunnen bewijzen, dat hun verblijf een wettig doel of een noodzakelijkheid beoogt. In een tweede verordening wordt het verblijf aan wal van buitenlandsche zee lieden sterk beperkt. ORGANISATIES IN CANADA VERBODEN. NEW YORK. D.N.B. Naar uit Ottawa wordt gemeld, zijn in Canada de com munistische partij, de partij der natio nale eenheid en een 12-tal andere orga nisaties verboden. DE KOLEN LIGGEN BIJ DE MIJNEN VOOR EXPEDITIE GEREED. Uit Heerlen wordt aan de T e 1 e g r. gemeld: Terstond na de bezetting van de mijn streek is wij hebben het reeds bericht het bedrijf op de staats- en particu liere mynen in Limburg hervat. De moeiiykheden om de kolen te expediee- ren zyn echter oorzaak, dat de gedolven kolen niet kunnen worden afgevoerd en in groote hoopen opgetast worden bij de mynen. Men heeft hier opslaggelegen heid voor ca. zes weken. Wanneer dan nog geen gelegenheid tot afvoer gescha- pen zou worden, zal naar andere opslag- plaatsen moeten worden uitgezien. De kolen liggen dus voor expeditie gereed en 1 zoodra de vervoersmogeiykheden her steld zyn, kan onmiddeliyk begonnen worden met de verzending naar de bin- I nenlandsche industrieën. Met man en macht is men bezig de bruggen te her stellen en naar men ons mededeelde, zul len binnenkort de eerste obstakels zyn verdwenen. Overwogen wordt eveneens het Indu striegebied van Twente en de Noorde- ïyke provincies langs een omweg van Nederlandsehe kolen te voorzien. Be ER IS NOG PLAATS VOOR NEDER- LANDSCHE ARBEIDERS. Naar het D.N.B. verneemt, bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland eind Mei slechts 57.600; bij het uitbreken van den oorlog had Duitschland 62.000 werk loozen. Onder degenen, die thans nog werk loos zijn, bevinden zich geen arbeids krachten van beteekenis meer. Thans werken er in Duitschland nog een half millioen buitenlanders, waar van 50.000 Italianen. Dit aantal Italianen zal een verdere verhooging ondergaan. Tot dusver waren er 30.000 tot 40.000 Nederlanders in Duitschland werkzaam, j Hoewel er in Nederland nog veel oprui- mingswerk te verrichten is, kan Duitsch land de Nederlandsehe arbeidsmarkt helpen door Nederlandsehe arbeidkrach- ten voor den landbouw, den mijnbouw, de textiel-industrie of voor havenwerk zaamheden in dienst te nemen. Het waarnemende hoofd van het de partement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een omzend brief doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zich volgens bericht van den opperbevelhebber van land- en zeemacht in verschillende gedeelten van het land onbeheerde voorraden scherpe munitie bevinden. Aangezien de veiligheid gebiedt deze voorraden zoo spoedig mogelijk te doen opruimen, worden op verzoek van den opperbevelhebber de burgemeesters uit- genoodigd bij het aantreffen van derge lijke munitie, daarvan onverwijld ken nis te geven aan den Nederlandschen commandant ter plaatse. Ingeval geen Nederlandsehe comman dant ter plaatse is, zal de kennisgeving moeten geschieden aan den directeur voor het materiëel der landmacht, Con- radkade no. 64 te 's-Gravenhage (tele foon no.390007), onder vermelding van de gegevens welke dienstig zyn om het vervoer te kunnen regelen. De directeur voor het materiëel der landmacht zal dan voor den afvoer van de munitie zorg dragen. IN AFWACHTING VAN EEN NADERE REGELING. Aan alle rechtsprekende colleges is een omzendbrief gezonden, waarin ge zegd wordt, dat de uitspraken van deze colleges voor korten tyd moeten worden uitgesteld, in afwachting vaa een spoe dig uit te vaardigen besluit, onder meer betreffende de rechtspraak. Zeer binnenkort is n.l. een besluit te verwachten van den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden, waarin ook wat betreft de rechtspraak een nadere regeling vervat zal zyn. Het uitstellen van de uitspraken der rechtsprekende colleges het betreft alle rechtskwes ties (dus behalve strafrecht en civiel recht, ambtenarengerechten, enz.) moet men, naar men verzekerde, slechts zien als een voorloopigen maatregel in afwachting van een besluit van den Rykscommissaris. De loopende processueele handelingen kunnen echter gewoon voortgang vin den. Ook de uitspraken, die in den loop van een procedure gegeven worden (byv. beslissingen omtrent voorloopige hechtenis, e.d.) worden nog gedaan. Korten ty'd voor de oorlog uitbrak, is er in ons land heel wat te doen ge weest over de her-waardeering van den goudvoorraad der Nederlandsehe Bank. Dit punt is sindsdien geheel op den achtergrond gekomen. Over de her-waardeering van den goud-voorraad wordt niet meer gespro ken. Het vraagstuk der her-waardeering, maar dan in meer algemeenen zin, is echter de volle aandacht waard. Her-waardeering van wat wy gehad hebben en nog hebben is thans noodza- kelyk. En dan biy'kt al dadeiyk, dat velen gaarne bereid zyn een geheel andere waardemeter te gebruiken, dan enkele maanden geleden. Wat toen gesmaad werd en veracht, wordt nu hoogeiyk geprezen. Wat toen als de meest gewone zaak van de wereld werd beschouwd en daar om als van niet bijzondere waarde ge taxeerd, wordt nu op de hoogste waarde geschat. Ons volk leefde in vele opzichten in een rijk bevoorrechte positie. God had ons stoffelyk en geestelyk groote voor rechten geschonken. Maar velen hadden er geen oog voor of gingen er moedwillig de oogen voor sluiten. Er was vaak meer critiek dan waardeering. Dat is nu wel wat anders geworden. Thans wordt ingezien de groote be teekenis van wat voorheen versmaad werd of veronachtzaamd. Als we van herwaardeering spreken, dan denken we vooral aan de geeste- ïyke waarden. Gezien het feit dat ons leger capitu leerde en ons land bezet gebied werd, hebben we reden om ons te verblijden. Er zyn officieele toezeggingen gedaan en de practijk is daarmee tot nu toe in overeenstemming dat aan onze vrijheid niet onnoodig zal worden ge raakt, dat ons eigen volkskarakter niet zal worden aangetast. Wij zijn daar dankbaar voor. Het had ook anders kunnen zyn. Maar we willen tevens niet uit het oog verliezen, dat wij de vrijheid die ons nog gelaten werd, bezitten bij de gratie van den overwinnaar. Wanneer we daarover gaan nadenken dan krijgen begrippen die ons vroeger misschien weinig te zeggen hadden, nieuwen inhoud en rijke waarde. Denk slechts aan onze vrijheid op het gebied van Kerk en School, maatschap pelijke en staatkundige organisatie. En zoo is er zooveel. Her-waardeering. En dan denken we aan het Woord Gods en de beloften Gods. Van hoe ontzaglijke waardij is nu het woord, dat de Heere regeert en dat alle dingen, regen en droogte, vrucht bare en onvruchtbare jaren, oorlog en vrede, rijkdom en armoede, niet by ge val, maar van Zijne Vaderlijke hand ons toekomen. Van hoe groote waarde wordt nu de waarheid, dat de almachtige God, de Schepper van hemel en aarde, om zijns Zoons Christus wil ook onze God en Va der wil zijn. Van hoe bijzondere beteekenis is nu de wetenschap, dat God wel kastijdt en tuchtigt wie Hem verlaten, maar dat Hij zich over degenen die Hem vreezen ontfermt, zooals een vader zich ont fermt over zijne kinderen. Herwaardeering van den goudvoor raad, beteekent niet een wezenlijke ver andering van de waarde van den schat. We zien het alleen anders. Herwaardeering van de gaven Gods, ook in het gewone leven en de beloften Gods, verandert niet den inhoud en de beteekenis daarvan. Maar onze oogen zyn meer voor de ontzaglijke waarde geopend. En wij danken meer dan vroeger voor den rijkdom ons geschonken, voor de voorrechten die ons nog werden gelaten. Dr Wissmann heeft in de jongste pers conferentie medegedeeld, dat de Duit sche rijksregeering opnieuw inlichtin gen heeft ingewonnen naar de behande ling van de Duitsche geïnterneerden in Ned.-lndië. De rijkscommissaris, dr Seyss Inquart is slechts bereid, tot op zekere hoogte den dienst der nieuwsbe richten naar Ned.-lndië de vrye hand te laten, als deze Duitsche geïnterneer den vrygelaten worden, evenals zulks ge schied is met de Nederlanders, die zich onder Duitsche bewaking bevonden. LEGERPAARDEN VOOR DEN LANDBOUW. Ten behoeve van den landbouw zullen nog meer legerpaarden beschikbaar wor den gesteld, allereerst bestemd voor de genen wier paard of paarden by de Ne derlandsehe mobilisatie gevorderd zyn, dan wel thans niet meer van motortrac- tie gebruik maken. Deze paarden mogen niet in den han del komen en zy die een of meer dieren ter beschikking krygen, moeten zich verplichten deze ten minste een half jaar in hun bedrijf te gebruiken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2