DE ZEEUW TWEEDE BLAD Belangrijke veranderingen in ons Volksleven. OVER BUREN Onjuiste Belastingaangifte. Het departement van financiën maakt De behandeling van aanvragen om natu ralisatie opgeschort. Uit de Provincie VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND.. WALCHEREN THOLEN EN SINT PHELIPSLAND. Gemengd Nieuws VAN WOENSDAG 5 JUNI 1940. Nr 204. Dat we ons temidden van een onwen- teling van geweldigen omvang bevin den, zegt de „Standaar d", is buiten kijf. Er is een worsteling gaande tus- schen twee staatkundige opvattingen en de maatschappelijke structuur der vol ken staat bloot aan hevige stooten. Fi nancieel, economisch, sociaal en cultu reel wankelt het oude en niemand weet wat er van zal blijven staan en nog minder wat de plaats zal innemen van datgene wat verdwijnen gaat. Opmerkelijk is daarbij, dat het levend geslacht eigenlijk zoo weinig merkt van het feit, dat men staat midden in zulk een omwentelingsperiode. Dit is volstrekt niet iets nieuws. Het is altyd zoo geweest in elke groote re- volutionnaire periode. Het gewone leven stelt zqn eischen ook te midden der grootste schokken, die de wereld beroe ren. Wij krijgen eigenlijk nimmer een goed beeld van het leven gedurende een revolutionnair tijdvak. Dat komt wijl de historici in het alge meen slechts melding maken van de abnormale gebeurtenissen, die den gewonen gang van het leven verbraken. Aan den voortgang van 't gewone dage- lijksche leven, aan de voortzettiug van den dagelijkschen arbeid wordt gemeen lijk weinig aandacht geschonken. De ad vocaten gaan voort te pleiten, de rech ters doen hun uitspraken, de koopman tracht geld te verdienen, de landbouwer bewerkt den akker, huwelijken worden gesloten en kinderen geboren. Dat is het normale leven, dat wel veelszins af wijkt van wat was of straks komen zal, maar dat niettemin het leven is, zooals zij, die midden in de omkeering staan, het zien. Eerst veel later, als de histo ricus zich zet tot een beschouwing over wat geschied is, komen de vormveran deringen scherp naar voren. Het is voor hen, die leven in den ba- renstijd van het nieuwe maar gelukkig, dat zij de omkeeringen, die hun intrede gaan doen, niet zoo scherp zien als de historicus dat doet achteraf. De moei lijkheden zouden dan voor velen nog grooter worden dan ze nu reeds zijn. Maar aan den anderen kant is het toch ook noodig, dat wij elkaar, van tijd tot tijd, er aan herinneren, dat we mid- den in zulk een revolutieperiode zitten. Het is veel te simplistisch gedacht als men slechts meent, dat er een oorlog gaande is tusschen enkele mogendhe den en dat, als er vrede gesloten wordt, de gang van het leven, zooals dat vóór den' óorlog was, onveranderd zal worden voortgezet. Als men b.v. ziet wat in Engeland ge schied is, met betrekking tot de be voegdheden van de Regeering, dan is het spoedig duidelijk, dat nè, den oor log daarvan heel wat zal blijven hangen. Ook op het stuk der staatkundige ver houdingen. Er wordt in Nederland thans geregeerd met uitschakeling van de landelijke organen. Een Raad van State, de Staten-Generaal, zij function- neeren niet meer, zeker niet in den zin als wij gekend hebben. Het zou o.i. al te naief zijn om aan te nemen, dat op een gegeven oogenblik dit apparaat weer precies zou kunnen gaan werken als het tevoren deed. En zoo is er nog heel wat meer dat of verdwijnen, of, op zijn minst, sterk van kleur verschieten zal. Ook dan als we onze nationale zelfstandigheid, aan het einde van den oorlog, herwinnen zouden. Ook bij de zorg voor eiken dag kan het geen overbodige weelde genoemd worden als wq ons reeds thans in deze veranderingen trachten in te denken. In het feit, dat ze op komst zijn, want FEUILLETO IM door GRACE RICHMOND. 30.) _o_ „Je bent een lief kind", zei mevrouw Townsend dankbaar en veegde een paar tranen weg. Olive volgde Jane naar haar kamer, toen die even een eenvoudiger japon ging aandoen. "^u> ,als je niet aan de lunch komt, behoef ik er ook niet bij te zijn, geluk kig", zei ze. „Ik heb er echt schik in", zei Jane, „om moeder hier nu eiens mee te kunnen helpen". „Ik begrijpt niet, hoe je er zin in hebt. ik vind het erg dwaas van moeder om the lunch door te zetten. Het is, alsof naar leven er van afhangt". „Dat doet het in zekeren zin. Haar zenuwen zijn niets meer waard. Die te genspoed met die lunch is het laatste stootje". "™el'Jane, wat gaat er nu gebeu- tr»ö„' nTeP Shirley vjjf minuten later, '°ar,z® Jane op de trap tegenkwam, die naar de derde verdieping leidde, waar hoe ze er uit zullen zien, weet niemand nog. We moeten ons echter vertrouwd maken met de gedachte, dat belangrijke veranderingen in ons volksleven op til zijn. GEEN STRAFVERVOLGING BIJ VER BETERDE OPGAVE VÓÓR 15 JUNI A.S. het volgende bekend: De saamhoorigheid van de bevolking van Nederland legt iederen inwoner den duren plicht op naar beste krachten bij te dragen tot leniging van den nood waarin het land door de krijgsverrichtin gen is komen te verkeeren. Een ieder dient er van doordrongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aangifte voor de belas tingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940'41 op tijd, juist en volledig te doen, en dat hij, indien hij deze aangifte reeds mocht hebben ge daan, deze ten spoedigste dient te ver beteren ingeval zij onjuist mocht zijn. Aan belastingplichtigen die over ver streken belastingjaren hun aangiften niet hebben gedaan zooals het behoorde wordt de gelegenheid gegeven hun fout te herstellen, door begane onjuistheden te verbeteren, zonder dat zij zich daar door blootstellen aan de sancties, welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940 '41, waaruit blijkt, dat over vroegere jaren onjuiste aangiften zyn gedaan, zal namelijk worden beschouwd als een uit eigen beweging gedane verbetering van die vroegere onjuiste en onvolledige aan giften. Dit heeft in de eerste plaats tot ge volg, dat tegen de aangevers geen strafvervolging wegens het doen van onjuiste aangiften over vroe gere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat bij navordering van belasting over vroegere belasting jaren, waarvoor de termijn van navor dering nog niet verstreken is, geen verhooging zal worden gevor derd, en verder, dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de be lastingen naar inkomen en vermogen, zooals het overleggen van valsche of on juiste boeken, bescheiden en opgaven, geen strafvervolging zal worden ingesteld. Voor hen, die hun aangiften over het belastingjaar 1940'41 reeds hebben ge daan, staat de gelegenheid tot het ver beteren van eventueele onjuiste aangif ten open tot 15 Juni 1940. Ook zij, die door de oorlogsomstandig heden of om andere redenen niet in staat zijn verbeterde aangiften v o o r 15 Juni 1940 te doen, zullen óp straffeloos heid aanspraak hebben, indien zij den in specteur der directe belastingen voor dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennis geven, met de verklaring, dat zij ten spoedigste een juiste en volledige aangifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de dividend- en tantièmebelasting of voor de doode handbelasting zijn gedaan, dan kunnen ook deze voor 15 Juni 1940 straf feloos worden verbeterd. INGELEVERDE PASPOORTEN KUN NEN WORDEN TERUGGEHAALD. Naar wij vernemen, heeft het departe ment van justitie de behandeling van alle nog aanhangig zijnde aanvragen om naturalisatie opgeschort. Nieuwe aan vragen kunnen niet in behandeling wor den genomen. Paspoorten, welke in ver band met een naturalisatie-aanvrage reeds waren ingenomen, kunnen terug gevraagd worden bij het departement van justitie. de dienstbodenkamertjes waren. Shirley was naai" de keukenmeid gaan kijken, waar ze een groote lievelinge van was. „Kan ik even bij Dina terecht?" vroeg Jane. „Ze zal erg gevleid zijn. Het is ischias, en ze kan niet op zijn, maar praten gaat best. Ze is er wanhopig over, dat ze nu niet voor die lunch kan zorgen". „Ik moet even met haar overleggen", zei Jane en ging de kamer binnen. Een half uur later ging ze weer naar beneden, met papier en potlood in de hand, vol moed voor het'welslagen van de lunch. De kamenier, die juist naar boven kwam met het ontbijt voor Dina, vond deze bepaald opgewonden over „de jonge mevrouw". „Mijn hart is heelemaal gerust", zei ze. „De jonge mevrouw speelt het wel klaar. Het is jammer, dat zij niet aan het hoofd van het huishouden staat in plaats van onze mevrouw. Die is heele- op en moest er noodig eens uit. Sophy, zeg tegen Nora en Mary dat ze hun uiter ste best doen; als ze daar geen zin in hebben, laten ze dan maar even bij mij komen; ik zal haar dan wel vertellen wat de jonge meneer tegen mij zei, toen hij zijn vrouw thuis bracht. „Dina, alles wat je doet om mjjn vrouw genoegen te doen, zal door mij op prijs gesteld wor- TRAGISCH. Zeer tragisch is het lot, dat het gezin van den heer C. Hamelink, lid der Prov. Staten en van den gemeenteraad van Axel, heeft getroffen, meldt de Tern. Courant. Deze was met zjjn familie reeds in de eerste oorlogsdagen uitgeweken naar het Noorden van Frankrijk. Hoewel deze fa milie nog tot in de buurt van Boulogne en Abbeville kwam, is het haar niet ge lukt achter de frontlinie in absolute vei ligheid te geraken. Men had tenslotte een onderkomen ge vonden op een boerderij. Spoedig echter naderde een afdeeling gemotoriseerde Duitsche troepen, zoodat degenen die daar vertoefden een goed heenkomen moesten zoeken. De toen ondernomen vlucht werd de familie H. noodlottig. De echtgenoote van den heer H. werd daarbij door ver scheidene mitrailleurkogels getroffen en gedood. Het dochtertje van den heer H. werd door een kogel in den halswervel getroffen, terwijl een tweede zoon van den heer H. door een schotwond een oog moet missen en nog ernstige lichamelijke kwetsuren bekomen heeft. Ongeveer 10 dagen geleden heeft de heer H. onder deze tragische omstandig heden in vreemden bodem zijn vrouw aan den schoot der aarde moeten toe vertrouwen, terwijl zijn beide kinderen in een ziekenhuis in Noord-Frankrijk worden verpleegd. Zelf bleef hij ongedeerd, ofschoon een granaatsplinter, die door zijn hoed ge vlogen is, bewijst, dat het bjj hem ook op het kantje af geweest is. De heer H. is thans in gezelschap van zfln jongsten zoon terug gekeerd. BENOEMING DIRECTEUR ARBEIDSBEURS. In de vacature ontstaan door het a.s. vertrek van den heer N. F. Hartland, is door B. en W. benoemd tot administra teur voor Sociale Zaken, directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs en secretaris der gemeentelijke instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon de heer J. C. Oorver, thans districts-leider voor Zuid- Holland van het departement van Sociale Zaken. De heer Corver was in 1936 districts leider voor Zeeland. (Prov. Z. Crt.) Yerseke. Er is voldoende kalk. Dr Korringa, de bekende Rijksbioloog, heeft in samenwerking met de Ned. Vis- I scherij Centrale een onderzoek ingesteld 1 naar de voorraden kalk, geschikt voor de pannencultuur in Nederland. Hij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat die voor- raad wel bevredigend is. Naar zijn mee ning is de levering van deze kalk vol doende verzekerd, en is er geen reden om den tusschenhandel uit te schakelen, Deze zal dus op gewone wijze als bemid delaar tusschen producent en afnemer dienst doen. Zeefjes met schelpen. Naar wij vernemen zullen vanwege het Rijk dit seizoen uitgebreide proeven genomen 1 worden met het uitzetten van zooge- naamde zeefjes gevuld met mosselschel- j pen. Deze zullen op verscheidene percee- I len uitgezet worden om oesterbroed op te I vangen. Deze methode, die de laatste twee jaren door de Gebr. Scheele is toe gepast, vindt meer en meer toepassing. Daar het veel gemakkelijker is dan pan nen, zal ze bij eventueel slagen veel na volging vinden. Sint Laurens. Loop der bevolking over de maand Mei 1940. Ingekomen: M. Gel dof, dienstbode, uit Oostkapelle naar A 41; A. Dommissie, dienstbode, uit Grijps- kerke naar Seisweg A 33; G. M. Krijger j en gezin, vertegenwoordiger, uit Middel burg naar Noordweg B 90c; P. Vos, land bouwersknecht, uit Aagtekerke naar Na dorst B 120; C. Marijs, dienstbode, uit Meliskerke naar Noordweg B 86; Wed. J. J. Villee-Kreupeling, z. b., uit Breda naar Noordweg B 6. Vertrokken: W. Duvekot, landbouwers knecht. van Leliëndaalscheweg B 93 naar Vrouwenpolder A 51; C. M. Geldof, dienst bode, van A 41 naar Meliskerke B 29; Jac. Wattel, landbouwersknecht, van Noordweg A 13 naar Arnemuiden G 20; T. Kodde, dienstbode, van Noordweg B 86 naar Serooskerke (W.) A 248; L. van den Broeke, landbouwersknecht van Gol- steinscheweg A 117 naar Oostkapelle, Molenweg 185; S. Geldof, dienstbode, van Golsteinscheweg B 03. naar Oostkapelle; M. Guiljam, landbouwersknecht, van Na dorst B 120 naar Borssele; C. W. Bierens en gezin, z. b., van A 39 naar Grijpskerke (Z.); Wed. A. de Nood-Bierens, z. b., van A 39 naar Grijpskerke (Z.); Wed. A. van Oost-Alewijnse, z. b., van Noordweg B 50 naar Goes; J. Krijger, landbouwers knecht, van Seisweg A 32 naar Grijps kerke (Z.). De Zeeuwsche bevolking keert na den strijd weer naar haar haardsteden terug. Een gemoedelijk transport. denf', en ik had alles wel willen doen voor mijnheer Murray en juffrouw Shirley, die zeven jaar dat ik hier ben, en ik voel al net zoo voor de jonge mevrouw'.'. Of het de boodschap van Dina was, die aan de werkmeid en het binnenmeis je was overgebracht door Èophy, of dat het Jane's eigen vriendelijk optreden was te zamen met het respect, dat haar finkheid en handigheid afdwong, is zeer moeilijk te zeggen, maar eer er een uur om was, waren Nora en Mary en Ellen de waschvrouw zoo druk voor haar be zig, als ze het nog nooit voor Dina ge weest waren, hoewel die er anders wel slag van had, om haar aan het werk te zetten. Ten het werk in de keuken een eind op streek was, had Shirley Murray op gebeld. „Kun je om twee uur een paar minu ten thuiskomen?" vroeg ze. „Waarom? Is er iets aan de hand?" „Neen", zei Shirley op geruststellen den toon, „maar er gebeurt hier iets, dat je zien moet". „Ik heb het erg druk". „Je vergeeft het jezelf nooit, als je er van hoort en het niet met eigen oogen gezien hebt". „Goed, ik zal probeeren om het klaar te spelen. Heeft het iets met Jane te maken?" „Natuurlijk. Dacht je, dat ik het je zou durven vragen, als dat niet het ge val was?" „Ik zal komen". „Nu, dat dacht ik wel", en Shirley hing lachend den hoorn op. „Denk je, dat het Jane gelukken zal?" vroeg mevrouw Townsénd, terwijl zij zich kleedde met behulp van Shirley en de kamenier. Nu het uur van de komst van haar gasten naderde, begon zij angstig te worden. Jane was ontegenzeggelijk erg handig, maar het klaarmaken van een lunch, zooals Dina van plan was ge weest, was geen kleinigheid, vooral wat het arrangeeren Van de schotels betrof. „Moeder, tobt u maar niet", zei Shir ley. „Jane doet wonderen. Als ze het volhoudt, zult u versteld staan". Toen mevrouw Townsend beneden kwam, vond zij overal de bloemen met grooten smaak geschikt. Dat had O'ive gedaan. Zij keek eens in de eetkamer; daar was de tafel ook met groote zorg gedekt. „Gaat u nu mee", zei Shirley, „en blijf tot de laatste minuut rustig zitten. Mevrouw Arlo Stevenson zal geen en kele aanmerking hebben behalve betref fende het gesprek." Toen Murray een uur later- den sleu tel in het slot van de voordeur stak, Tholen. Allen die oorlogsschade heb ben geleden hetzq door het springen der brug, of wel door het bombardement, kunnen zich schriftelijk opgeven, na om schrijving en taxatie-bedrag en naam taxateur, bij den burgemeester. Indien hypotheek op het pand is gevestigd, bij notaris D. v. d. Velde, en wel zoo spoe dig mogelijk. Sint Annaland. Waterschap St. Annaland vergadert. In de ver gadering vari de Ingelanden van het Wa terschap „St. Annaland", werd de heer C. Moerland, waterbouwkundig opzichter van het Waterschap, gehuldigd, daar hij 25 jaar genoemde betrekking bekleedde. Namens de Ingelanden zal hem als aan denken een gouden horloge met inscrip tie worden overhandigd. Zijn pensioen grondslag werd vastgesteld op f 1000. De rekening, dienst 1939-1940 en de be grootingen, dienst 1940-1941 werden als volgt vastgesteld: Rekening Waterschap ontvang f 10640.33, uitgaaf f9648.37; goed slot f991.96. Begrooting: ontvang en uitgaaf f 16781.55. Rekening Algemeene Wate ring: ontvang f7161.83, uitgaaf f7690.48, goed slot f 309.13 (administratief) Begroo ting: ontvang en uitgaaf f 18226.89. Rekening Oudeland en Annavosdijk: ontvang f 18059.63, uitgaaf f 17369.57, goed slot f 1590.06. Begrooting: ontvang en uit gaaf f 16584.09. Rekening Suzanna: ontvang f2662.65, uitgaaf f2626.65, goed slot f36. Begroo ting: ontvang en uitgaaf f2967.69. Rekening Breedenvlietontvang f 1885.80, uitgaaf f 1806.32, goed slot f 79.48. Begrooting ontvang en uitgaaf f 1915.88. Rekening Mariapolder: ontvang f 158.38 uitgaaf f 140.71, goed slot f 17.67. Begroo ting: ontvang en uitgaaf f 165.30. Het dijkgeschot voor den dienst 1940- 1941 zal per H.A. bedragen: Oudeland en Annavosdijk f 15.50 (v. j. f 14)Suzanna (binnenbeheer) f 10.50 (v. j. f 10),' idem (buitenbeheer, f32.50 (onv.) Breedenvliet f 9.50 (onv.) Maria f 12 (onv.) Pluimpot f 11.50 (onv.). De bij drag,e aan den Calam. Suzanna- polder bedraagt per H.A. voor Oudeland f 1.52, Annavosdijk f 1.70. Breedenvliet f 1.60 (alles oriv.). De bijdrage inzake kosten voor de ver betering van den Zeedijk van den Anna- vospoller bedraagt: voor den Oudenland- polder f 4.23 en den Annavospolder f 4.25 per H.A. (v. j. resp. f4.03 en f4.05). De bijdrage in de gedeeltelijke kosten voor de verbetering van den Ouden Zee dijk, No. 7 van htt Prov. Wegenplan, be dragen voor alle polders, zoowel voor de Vroon als Dijkerslanden f 1.75 per H.A. (onv,), Tot vertegenwoordiger van den Calam. Suzannapolder wordt herbenoemd de heer Th. van der Slikke. Wegens periodieke aftreding van den Dijkgraaf, dhr C. M. P. W. Hanssens, werd navolgende voordracht opgemaakt: de heeren 1. C. M. P. W. Hanssens; 2. A. C. Geluk; 3. A. J. Bierens. VAN OOSTENDE NAAR DEN HAAG. Avontuurlijke tocht van twee jongens. Hoe men onverwacht een avontuur lijke Pinkstervacantie kan hebben, on dervonden de broers Robby en Jack Doorenbos, 12 en 16 jaar oud, die naar het „Vaderland" vertelt Don- dag voor Pinkster op de gebruikelijke wijze per trein naar Oostende aan de Belgische kust waren gegaan om daar afscheid te nemen van hun vader, die naar Amerika zou gaan. Toen de oorlog uitbrak was het beter, dat de jongens zoo gauw mogelijk naar Den Haag terugkeerden. Ook in Oostende werd men op den ochtend van 10 Mei gewekt doör zwer men vliegtuigen die een luid motorge ronk deden hooren. Oorlog. Dus was het voor de jongens zaak naar huis te rug te keeren. Terugkeeren, maar op welke wijze? De treinen waren immers gerequireerd voor troepentransporten. Zaterdag leek de toestand, wat den treinenloop betreft, iets gunstiger. Het vond hjj daar Shirley op hem wachten. „Zeg geen woord", fluisterde zij. „Loop stilletjes langs de deur van de eetka mer. Moeder heeft mevrouw Stevenson op de lunch, en het is een heele plech tige gelegenheid, zie je." Murray begreep er niets van. Hij volg de gedwee zijn zuster langs de breede opening van de eetkamer, waar hij het gemurmel van stemmen hoorde. Toen zij daar echter voorbij waren, trok ze hem haastig mee langs een omweg naar een smalle gang, die naar de keuken leidde. Hier liet zij hem halt houden en ver zocht hem de deur voorzichtig een kier te openen en naar binnen te kijken. Hij gehoorzaamde haar. Shirley stond ach ter hem vól verwachting van hetgeen hij wel zeggen zou. Zij kon zijn gezicht niet zien, maar zij hoorde den gesmoorden uitroep, toen zijn blik viel op het tooneel voor hem. Zij wist, waar Jane mee bezig was. Zij waren binnen aan de sla toe, en nu was zijn vrouw bezig, om op al de borden keurig de gemengde sla te schikken, het zag er schilderachtig uit. Haar ge laat droeg een hoogen blos. Mary stond naast haar, om allesaan te geven. Eindelijk keerde Murray zich om. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5