M OFFICIEËLE PUBLICATIËN. icie Onze Veldpredikers. De fiets weer in eere. Oe luchtbeschermingsdienst blijft intact. BEKENDMAKING. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Telegrammen Iderlandsche Juitschland. uier Boasson. t. BOASSON. GOES. WALCHEREN. ZlIID-BEVELAND. Vaccinatie tegen typhus, paratyphus en pokken. Luchtbeschermingsdienst. Defensie-maatregelen in Amerika. Herv. pred. te de 'sGraven- [aardig stukje ils voor iede- larne verder >efte voor ons |d en. ig oordee- ;n. Ileeren z w ij - pn het teveel eerste plaats door kunnen het moreele felf mee berok- Igepraat, dient teloof te doen het zwijgen." [ligt al het an- Loeten leeren Ins blad reeds romstig uit jkeer van de die zich in Eigenschap be- IHitler en den zooals eer- zeer als de Jh op Neder- en, in de ge- naar hunne Iren en zullen In onder hen, ferdak worden ie Nederland- Duitschland voorschriften om te begin- ft vrijgelaten, ^poedig moge- het economi- staat is hen lland is thans zijn uitge- ïjffen om de relijk door te pruggekeerden tmnen vinden, ilks voor de gevangenen in pet depot van beroepsmili- beldra een be en nam aan, en aard voor dat de Ne- aen, van wie teren reeds te en, niet voor ferwacht. jzich met het In voorzitter licht lad getroffen |ierkt aan my ven en voor- Itotaal vernie- men bezield |etgeen verlo- het voor de Irachtsinspan- yerband hier- bedwezen niet Ithouderschap fi, waarom ik der gemeen- |k om spoedig bhouding wel- gemeester en |an, de wijze laad steeds |werking wel- Ibtenaren heb die periode Imocht mede- Van mijn Va- |genaamste in tleven. ad, eeft de heer omen als lid ier verblijf- bekend is, Gemeenteraad JEN. de strafge- 'ord benoemd Iteur van het luis van Be- ad P. G. C. ectie van het it. VIJFTIG MET VERLOF, TACHTIG DOEN NOG DIENST EN DENKELIJK ZEVEN IN KRIJGSGEVANGENSCHAP De Haagsche redacteur van de „Standaard" heeft zich gewend tot den Leger- en Vlootpredikant in Alge- meenen Dienst, Kol. Dr W. G. Harren- stein, met de vraag of het hem al be kend was of er veldpredikers onder de gesneuvelden of vermisten waren. Dr Harrenstein kon mededeelen, dat van de veldpredikers, naar hij wist, vijf in krijgsgevangenschap zijn, terwijl er van twee nog geen enkel gegeven is binnengekomen, maar hij had redenen om te vermoeden, dat ook deze zich in krijgsgevangschap met hun regiment hebben begeven. Er mag gereede hoop bestaan, dat deze zeven veldpredikers binnenkort naar het vaderland zullen kunnen terugkeeren. Alle andere veldpredikers zijn in leven. De berichten, aldus Dr Harren stein, of geruchten over gesneuvelde veldpredikers zijn dus absoluut uit de lucht gegrepen. Ik kan u mededeelen, dat alle Geref. veldpredikers behouden zijn en ook alle Chr. Geref. Onder de krijgsgevangenen bevindt zich een Geref. veldprediker, de andere zes zijn Ned. Herv. Van de veldpredikers zijn ongeveer 50 door mij, aldus Dr Harrenstein, met groot verlof gezonden en verkeeren thans weer temidden van gezin en ge meente. Echter moeten er nog 80 dienst doen voor de resteerende 50 Neder- landsche militairen, voor wie juist nu geestelijke verzorging meer dan ooit eisch is. De Opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft de regeling van de geestelijke verzorging geheel in mijn handen gelegd. De Kerken, die hun do- miné nog korten tijd moeten missen, hebben de schuld van dit feit dus al leen aan mij te wijten. Ik vertrouw, aldus besloot Dr Harren stein, dat zij dit offer nog even zullen willen brengen, want ik verzeker hen, dat ik geen dag langer dan strikt nood zakelijk is, hun dominé in dienst zal houden. GOEDE ZORGEN VOOR DE PLANTSOENEN. Het is een verkwikking als men ko mende uit de troostelooze puinhoopen der binnenstad bij de Bolwerken en Sin gels komt en men ziet hoe met groote zorg de plantsoenen worden verzorgd. Speciaal valt op dat bij de plaatsen waar in den winter alles werd plat getrapt om het ijs te bereiken of wel sleetje te rij den nu weder mooie perken met bloemen zijn aangelegd of wel het gras weelderig groeit. Een wandeling hier is ook zelfs in deze sombere tijden een genot. OP ONDERZOEK NAAR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Mr W. K. H. Dieleman, een der secre tarissen van het Prov. Zeeuwsch Comité voor hulpverleening, heeft zich heden naar Zeeuwsch-Vlaanderen begeven, ten einde in verschillende gemeenten, die ge teisterd zijn, een onderzoek in te stellen naar den omvang van de schade en de beste wijze, waarop deze zou kunnen worden bestreden, althans in haar ge volgen zal kunnen worden getemperd. De luchtbescherming weer intact. Het wederom in werking gesteld zijn van den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst behoeft geen enkele onrust te baren. Het betreft hier uitsluitend een maat regel van voorzorg. COMITé TOT LENIGING VAN DEN NOOD DOOR OORLOGSSCHADE TE GOES. Bovengenoemd comité vergaderde gis teravond ten Stadhuize onder leiding van den voorzitter, den heer J. A. Pie- terse. De wijken werden verdeeld onder de vele dames, die zich gaarne voor dit werk in het belang van de getroffen Goesche medeburgers beschikbaar had den gesteld. Besloten werd Donderdag a.s. met de inzameling te beginnen. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand Mei 1940. Vertrokken: Chris- tiaan Verhage, landbouwersknecht, naar Grijpskerke; Jacobus Hamers, monteur, naar Den Haag. Ingekomen: Lourina Minderhoud, dienstbode, van Middelburg; Jakobus Sturm, landbouwersknecht, van Bigge- kerke; Adriaan Mallie, matroos 1 kl., van Vlissingen (met gezin)Geertje Roel- se, zonder beroep, van Koudekerke; Da niël Wielemaker, bakker, van Oost- en West-Souburg; Johanna Toutenhoofd, dienstbode, van Middelburg; Gelina van Rooyen, dienstbode, van Middelburg. Hansweert. Maandagmiddag was de 90-jarige wed. Bliek een eindje gaan wandelen, zooals zij wel meer deed. Het duurde wat lang eer ze terug was, zoo dat men ongerust werd. Na eenigen tijd zoeken vond men haar lijk in het kanaal, waar zij op onverklaarbare wijze was in- geraakt. Het lijk is naar het lijkenhuis je vervoerd. In den Kruiningschen polder is men nog druk bezig om het water er uit te laten. Het bouwland begint weer bijna geheel droog te komen. Het is een troosteloos gezicht, want door het zou te water is bijna alles dood. Ook voor de verschillende menschen is het treurig gesteld met de groenten in hun tuintjes. De A. N. W. B. schrijft: Er moge veel veranderd zijn, toch eischt evenals vroe ger de verkeersveiligheid en de openbare orde, dat men zich naar de verkeers- voorschriften gedraagt. Ongetwijfeld zondigen velen te goeder trouw en uit onwetendheid en het is dan ook in de eerste plaats terwille van deze groep, dat de A. N. W. B. een overzicht geeft van de wettelijke voorschriften en regels waaraan wielrijders zich moeten houden. Vóór alles moet natuurlijk het rijwiel zelf in orde zijn; een goede rem is een eerste vereischte en daarnaast schrijft het Motor- en Rijwielreglement een bel voor, die men op 50 m afstand moet kunnen hooren. Omtrent de verlichting en de „verduistering" van de fietsen zullen wellicht nog voorschriften be kend gemaakt worden. Tegen het ge bruik van een goede verduisterings-in- stallatie bestaat natuurlijk geen bezwaar. Maar uiteraard laat de politie in ver schillende plaatsen liever toe dat men rijdt zonder licht, dan met een minder deugdelijke verduisterings-installatie. Het witte spatbord blijft in ieder ge val voorgeschreven. Op den weg behoort de fietser zooveel mogelijk rechts te rijden. Vluchtheuvels en z.g. verkeersleiders moet hij altijd rechts passeeren. Wil hij iemand inhalen en voorbijrijden, dan moet hij daarbij naar knks uitwijken. Rechts voorbij rij den is gevaarlijk en verboden. Op niet-voorrangswegen moet men het van rechts komende verkeer voorrang verleenen. Echter moet men van links komende militaire voertuigen en colon nes, alsmede trams en begrafenisstoeten steeds voor laten gaan. Buiten de eigenlijke bebouwde kom men loopen vaak zelfstandige fietspaden. Uiteraard kruisen deze paden telkens ge wone rijwegen. Op al deze kruisingen nu met z.g, „verharde" wegen moet de fiet ser voorrang verleenen aan het over den rijksweg naderende verkeer, óók als dit van links komt. Indien langs den weg rijwielpaden loo pen, moet de fietser deze zoo mogelijk ".ebruiken. Is het pad aangegeven met een blauw bord waarop een witte fiets, dan is het berijden van den gewonen ry- weg zelfs verboden; het gebruik van bet rijwielpad wordt hiermede gebiedend voorgeschreven. Men verwarre deze aanduiding niet met een rond wit. bord met rooden rand en een zwart© afbeelding van een fiets op het witte vlak. Dit bord beteekent, dat het pad of de weg verboden is voor wielryders. Vaak ziet men ook borden als juist beschreven, waarop behalve de fiets nog andere voertuigen afgebeeld zijn; voor al deze categorieën is die weg dan verboden. Meermalen zal men op de fietspaden voetgangers aantreffen. Dit is geoor loofd, met dien verstande, dat fietsers en voetgangers behoorlijk voor elkan der uitwijken. Door de inkrimping van het motor- verkeer is thans de verleiding groot ge worden om voorwerpen en pakken op de fiets te vervoeren. In tal van gemeente verordeningen bestaan echter te dien aanzien beperkende bepalingen. In hoofd zaak komen deze hierin overeen, dat het verboden is voorwerpen op de fiets te transporteeren, als men daardoor in de besturing belemmerd zou worden of het overige verkeer zou hinderen. Dit zal het geval zijn met pakken of voorwerpen die breeder zijn dan het stuur of langer dan de fiets zelf. Onder alle omstandig heden moet men onder het rijden beide handen aan het stuur en beide voeten op de trappers kunnen houden. In het algemeen is het verboden met meer dan twee fietsers naast elkaar te rijden. In sommige gemeenten, afhanke lijk van de bepalingen der plaatselijke overheid, is het zelfs verboden met twee personen naast elkaar te fietsen. Een belangrijk voorschrift, waartegen meer dan ooit gezondigd wordt, is de plicht om teekens te geven. Wil men langzamer gaan rijden of stilstaan, dan moet men tijdig met de uitgestrekte lin kerarm op- en neergaande bewegingen maken. Heeft men het voornemen een zijstraat in te slaan, dan moet men voor al tijdig de linker-, c.q. rechterarm opzij uitsteken. Dit moet als het ware een werktuigelijke beweging worden, telkens voordat men wil afslaan; het doet er niet toe of er andere weggebruikers in de buurt zijn. Het is eigenlijk overbodig er op te wijzen, dat fietsers even goed als auto bestuurders zich moeten houden aan de verkeerslichten. Echter blijkt het drin gend noodig een veel voorkomend mis verstand ten aanzien van het gele licht op te ruimen. Als na de groene, de gele lichten aanflitsen, beteekent dit: Stop! Evenwel met deze kleine uitzondering, dat vrij, die de stopstreep op den weg reeds zóó dicht genaderd zijn, dat tijdig stoppen voor de streep niet meer moge lijk is, nog wel door mogen rijden. Dit komt voor fietsers practisch hierop neer, dat zij altijd moeten stoppen. Wij hopen met dit beknopte overzicht velen er toe te brengen uit eigen bewe ging mede te werken tot en vlot en vei lig rjjwielverkeer. De waarnemend Inspecteur voor de bescherming der bevolking tegen lucht aanvallen heeft onder dagteekening van 3 dezer tot alle burgemeesters het vol gende telegram gezonden: In overeenstemming met de Duitsche luchtbeschermingsautoriteit in Neder land en onder intrekking van alle van welke zijde ook ontvangen aanwijzingen op de mobilisatie van den luchtbescher mingsdienst betrekking hebbende wordt het navolgende bepaald. De geheele luchtbeschermingsdienst blijft op den zelfden voet als op 10 Mei per telegram gelast in dienst. Door uitvallen lucht wachtdienst- en dientengevolge ontbreken van radiomeldingen zal tot nader order in alle gevaren klasse gemeenten worden gealarmeerd na bominslag. Daartoe moeten de uitkijkposten en luisterposten dag en nacht in functie zijn om te kunnen doen alarmeeren. Voor derde gevaren klasse gemeente wordt medegedeeld, dat uitkijkposten en luisterposten allereerst dienst doen om nadering vliegtuigen te melden en ver volgens om bominslag te melden aan commandopost. Deze posten zijn door loopend bezet. De radioluisterdienst is al leen bezet van 8.00 tot 22.00 uur ter op name van eventueel uit te zenden over- heidsmededeelingen. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat in de tot dusver bestaande organisatie luchtbe schermingsdienst geen enkele wijziging mag worden gebracht, welke tot mindere waakzaamheid zou kunnen leiden. Alleen in gemeenten beneden 3000 inwoners waar uitkijkpost-bezetting moeilijkheden geeft wordt verzocht territoriaal inspec teur luchtbescherming op te bellen tot het treffen van een practische oplossing. Wnd. Inspecteur Luchtbescherming, VAN BATENBURG. Voor voortdurende bezetting van wijk posten en andere posten ontvangen de betrokkenen een rooster van opkomst van de betreffende diensthoofden. Werkgevers worden verzocht aan hun personeel medewerking te verleenen, op dat dit zich van zijn dienst kan kwijten. Middelburg, 5 Juni 1940. De Burgemeester, J. VAN WALRE DE BORDES. De Burgemeester van Goes brengt ten vervolge op zijn desbetreffende publicatie van 30 Mei 1940 ter openbare kennis, dat blijkens circulaire van den heer wnd. Commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland, d.d. 1 Juni 1940, A no. 51, 3e Afdeeling, de verplichte inenting te gen typhus, paratyphus en pokken voors hands vervalt. Niettemin wordt, in verband met den heerschenden oorlogstoestand, waardoor naar de ervaring heeft geleerd, de over brenging van smetstoffen ten zeerste wordt bevorderd, de bevolking dringend aangeraden zich vrijwillig tegen de ge noemde ziekten te laten inenten. Hiertoe is kosteloos gelegenheid iede- ren Woensdag- en Zaterdagavond, te be ginnen met Zaterdag 8 Juni a.s. des na middags tusschen 7 en 9 uur in het Gasthuis. Goes, 4 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. De Burgemeester van Middelburg maakt aan allen, die ingedeeld zijn bij den gemeentelijken luchtbeschermings dienst te Middelburg, bekend, dat de dienst normaal is hervat als voorheen. Bij luchtalarm moet een ieder op zijn post opkomen. De Burgemeester van Middelburg, ver zoekt ieder, die in het bezit is van of de beschikking heeft over ledige benzine- vaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten, b.v. petroleum vaten, daarvan nog heden mondeling of schriftelijk kennis te geven aan het bu reau van Politie, Lange Giststraat 40, te Middelburg. Middelburg, 5 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. BELASTINGDIENST. De tijdelijke hulpkommies P. Maters te Sas van Gent werd benoemd tot hulp kommies. De tijdelijk schrijver 2e klasse der directe belastingen M. Loof, werd ver plaatst van Terneuzen (inspectie direc- te belastingen) naar Den Haag (bureau landmeetkundigen dienst) De teekenaar van het kadaster A. W. Poelhouwer werd verplaatst van Den Haag (bureau landmeetkundigen dienst) naar Middelburg (bureau landmeetkun digen dienst). DE BOOTDIENSTEN OP DE WESTER-SCHELDE. Nog niet provinciaal. De provincie heeft het herstel van de geregelde bootdiensten op de Wester- Schelde nog niet ter hand kunnen nemen. Wegens de aanwezigheid van mijnen hebben de Duitsche autoriteiten de vaart voor stalen schepen op de Wester-Schel- de verboden en dit verbod is, met het oog op de veiligheid van het verkeer, nog niet opgeheven kunnen worden. Zoodra dit geschiedt zal het provinciaal bestuur alle noodige maatregelen tref fen. Voorloopig is er trouwens genoeg werk om de inloophavens weer in orde te krijgen, zoowel wat het herstel der steigers als het vrij maken van het vaar water betreft. ZENDER KOOTWIJK. Wijziging van het programma. Met ingang van Dinsdag 4 Juni is in het door den Nederlandschen omroep over den zender Kootwijk verzorgde pro gramma een wijziging ingetreden. In het programma zal n.l. een vijftal berichtendiensten in de Duitsche taal worden ingelast en wel op de volgende uren: van 12.3012.45, 14.0014.15, 17.00—17.15, 20.00—20.15 en 22.00— 22.15. Dientengevolge zullen de avonduitzen dingen van het A.N.P. over den zender Kootwijk niet meer geschieden om resp. 20.00 en 22.00 uur, doch om 20.30 en 22.15 uur. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ROTTERDAM. Vergeefsche aanvallen in de richting van Ypenburg en Schiphol. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben Engelsche vliegtuigen op nieuw een aanval op Rotterdam be proefd, verder is er geprobeerd ook tot de vliegvelden Ypenburg en Schiphol door te dringen. De Engelschen hebben een krachtigen tegenstand van Duitsch luchtafweerge schut ondervonden. Te Rotterdam, waar het slechts om enkele toestellen te doen was, zyn geen militaire objecten ge troffen en evenmin oeconomische objec ten van belang. De door de vliegtuigen geworpen bommen zijn, naar van Duit sche zijde wordt meegedeeld, op onbe bouwde terreinen nabij den Nieuwen Waterweg en aan den buitenkant van Rotterdam terecht gekomen. Tot een aanval op de vliegvelden Ypenburg en Schiphol hebben de Engelschen het in het geheel niet kunnen brengen, daar zij door jachtvliegtuigen werden onder schept. Het Duitsche luchtafweergeschut heeft by den aanval op Rotterdam 2 Engel sche toestellen neergeschoten, bij den uitval naar de genoemde vliegvelden hebben Duitsche jagers nog twee En gelsche toestellen geveld. ROTTERDAM GAAT NIEUWE KERKEN BOUWEN. Vele kerkgebouwen verloren gegaan. Verschillende kerken in Rotterdam hebben het verlies van één of meer van haar gebouwen te betreuren. Dat daar bij ook Rotterdams oudste monument be hoort, n.l. de Groote of St. Laurenskerk, beteekent niet alleen een verlies voor de Ned. Herv. Gemeente, doch voor geheel de stad, zoo schrijft „De Standaard". De Ned. Herv. Gemeente mist thans voorts nog twee andere kerkge bouwen, n.l. de Westerkerk aan de Kruiskade en de Zuiderkerk aan de Ge dempte Glashaven. Eerstgenoemde kerk had geen historische beteekenis. Ernsti ger is het verlies van de Zuiderkerk. Be langrijke kunstwerken zijn hier verloren gegaan, n.l. de gebrandschilderde ramen, welke het levenswerk zijn geworden van den kunstenaar Marius Richters, die daaraan 15 jaren heeft besteed. De Gereformeerde Kerk van Rotterdam C heeft het verlies van twee gebouwen te boeken, n.l. de Nieuwe Wes terkerk aan de Ammanstraat en de Nieuwe Oosterkerk aan den Goudsche- weg. Beide gebouwen dateeren uit den tijd na de Doleantie en hadden dus geen historische waarde. De Nieuwe Oosterkerk was, na den verkoop van het gebouw aan de Hove niersstraat het eenige gebouw voor het Oostelijk deel der gemeente. De Chr. Geref. Kerk verloor haar achter de Jonker Fransstraat ver scholen gelegen kerkgebouw. De Prebyteriaansche Gemeente van dr M. H. A. van der Valk heeft haar gebouw „De Hoop" in de Generaal van der Hey denstra at eveneens moeten missen. Verdwenen is ook de Doopsge zinde Kerk, een schuilkerk, ge bouwd op een binnenterrein tusschen de St. Laurensstraat en de Leeuwenstraat, toegankelijk door een poortje met een smeedijzeren hek in eerstgenoemde straat. Deze kerk was gebouwd in 17721775 naar ontwerp van Aart Kool met mede werking van zijn zoon Aart Kool Jr. De Luthersche Kerk aan den Wolfshoek, hoek Posthoornsteeg, de kerk met het koperen dak', zal in het stadsbeeld ook ten zeerste worden ge mist. Op 16 December 1936 werd het 200-jarig bestaan van deze kerk her dacht. De Bredasche vluch telingen. Van de ongeveer 4800 inwoners van Breda, die Zaterdagmor gen nog niet van de vlucht waren te ruggekeerd, zyn er in den loop van Za terdag en Zondag nog ruim duizend in hun woonplaats gearriveerd. Volgens berichten uit België zijn nu nog kleine groepen vluchtelingen onder weg. Er zijn nog ruim 3600 inwoners van Breda niet teruggekeerd. Over hun lot heerscht thans onzeker heid; men vermoedt, dat een deel van deze vluchtelingen in Frankrijk is te rechtgekomen, en dat voor hen voor loopig de mogelijkheid zal ontbreken om naar Nederland terug te keer en. (Telegr.) Van 27 Mei3 Juni. WESTKAPELLE. Overleden: Jan Peene 81 j.Johanna Huibregtse 79 j. (uit Vlissingen). TREINVERKEER DEN HAAG— BERLIJN. UTRECHT. Met ingang van Donder dag 6 Juni zal trein D 112 van Berlyn naar Den Haag weer loopen. Van Vrydag zal ook eiken dag een verbinding in omgekeerde richting tot stand worden gebracht, door een trein die om 6 uur 6 van Den Haag vertrekt. KRIJGSGEVANGENEN UIT DUITSCHLAND. De Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitschland die vandaag in Olden- zaal werden verwacht, waren hedenmid dag nog niet gearriveerd. Dr N. M. JOSEPHUS JITTA f DEN HAAG. Hier ter stede is op 82- jarigen leeftijd overleden Dr N. M. Jose- phus Jitta, oud-voorzitter van den Ge zondheidsraad. VERKOOP VAN BRANDSPIRITUS TOEGESTAAN. DEN HAAG. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met ingang van heden de ver koop en aflevering van brandspiritus, spiritus, gedenatureerd met metyl-alcohol en kleurstof, door fabrikanten en impor teurs aan handelaren alsmede door han delaren aan detaillisten tot nader order is toegestaan tot een hoeveelheid per 14 dagen gelijk aan 1/26 deel van de aan den betrokken handelaar in het le half jaar van 1939 afgeleverde hoeveelheid. Van deze aflevering dient door fabri kanten, importeurs en handelaren weke lijks opgave te worden gedaan aan de sectie spiritus van het Rijksbureau voor chemische producten, Wateringscheweg 1 te Delft. LANDBOUWMACHINES IN ROEMENIE. BOEKAREST. D.N.B. De Minister van Handel heeft verklaard, dat de invoer rechten voor verschillende landbouw machines met 50 pet. worden verlaagd. Verder zal een crediet van 300 mil- lioen lei ter beschikking worden gesteld voor- den aankoop van belangrijke land- bouw-machinerieën. OFFICIEREN SOLIDAIR MET KONING LEOPOLD. ROME. Uit Cabinda (Belgische Congo) wordt gemeld, dat het bericht van de schrapping van Koning Leopold uit de lijst van het legioen van eer in de Bel gische kolonie groote ontstemming tegen Frankrijk heeft veroorzaakt. Er is een protest-vergadering van Bel gische officieren gehouden. De schrapping wordt als een beleedi- ging voor de eer van de Belgische natie beschouwd. OVERSTROOMINGEN IN JOEGO-SLAVIE. BELGRADO. In West-Bosnië en Oost- Servië heeft de sterke regenval der laat ste dagen groote overstroomingen veroor zaakt. De aangerichte schade is zeer groot, daar juist deze streken vruchtbaar graan- gebied zijn. WASHINGTON. D.N.B. In het kader van het bijzonder defensie-program heeft president Roosevelt gisteren het congres om goedkeuring verzocht voor in totaal 1277,7 miljoen dollar voor leger en ma rine. O.a. moet met den aanbouw van 68 oorlogsschepen begonnen worden, n.l. 3 vliegtuig-moederschepen, 13 kruisers, 22 duikbooten en 30 torpedo-jagers. Hiermede is het aan het congres voor gestelde bedrag voor de gewone en bui tengewone legerbegrooting gestegen tot 4600 miljoen dollar. GAAT AMERIKA BEZITTINGEN AANKOOPEN? WASHINGTON. D.N.B. De rapubli- kelnsche afgevaardigde Fish heeft giste ren een wetsontwerp ingediend, inhouden de dat de Vereenigrte Staten door vreed zame onderhandeling of aankoop alle be zittingen van niet-Amerikcarjtc io landen op het Westelijk halfrond verkrijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3