Een dagorder van den Fuhrer. Het bombardement van de vlieg velden van Parijs. Een rede van Churchill. Naar vernomen wordt, is het mogelijk, De Italiaansche Ministerraad bijeen. Amerikaansche embargo op onmisbare oorlogsbenoodigdheden. Japan In de eerste plaats getroffen. Verplichting tot Inlevering van ledige vaten. Binnenland Werkgelegenheid voor Nederland sche arbeiders in Duitschland. Bijkantoor Middelburg. Ons Bijkantoor te Middel burg, Boekh. J. J. FANOIJ, is tijdelijk gevestigd: Korte Delft 1. Ook bereikbaar Noordweg 155. Men spreke niet meer van „verraad". ZWIJGEN. De terugkeer van Nederlandsche krijgsgevangenen uit Duitschland. Uit de Provincie MIDDELBURG. Het bedanken van Wethouder Boasson. Hoofdkwartier van den FUhrer D.N.B. De Fiihrer en Opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft de vol gende dagorder uitgevaardigd: Soldaten van het Westelijk front! Duinkerken is gevallen. 40.000 Fran- schen en Engelschen zijn als laatste rest van een groot leger gevangen genomen. Een onoverzienbare hoeveelheid mate riaal is buitgemaakt. Daarmede is de grootste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten, mijn vertrouwen in u was grenzenloos. Gy hebt mij niet teleur gesteld. Het stoutste plan der oorlogs geschiedenis is door uwe voorbeeldige dapperheid, door uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproevingen en moeiten verwezenlijkt. Soldaten, in enkele weken tijds hebt gij in den zwaren strijd tegen vaak bij zonder dappere tegenstanders twee sta ten tot capitulatie gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vernietigd, het Britsche expeditiecorps verslagen, ge vangen genomen of van het contingent verdreven. Alle eenheden van de weermacht te land en in de lucht, zijn met elkander een edelen wedijver aangegaan in den strijd om ons volk in het groote Duit sche rijk. Dappere mannen van onze oorlogs marine namen aan deze feiten deel. Soldaten, velen van u hebben hun strijd met hun leven bezegeld. Anderen zijn gewond. De harten van ons volk verwijlen in diepe dankbaarheid bij hen en bij u. De plutocratische bestuurders van Engeland en Frankrijk echter, die gezworen hadden het opbloeien van een nieuwe betere wereld met alle middelen te verhinderen, wenschen de voortzet ting van den oorlog. Hun wensch zal in vervulling gaan. Soldaten met den dag van heden be gint de strijd aan het Westelijk front opnieuw. Tallooze nieuwe divisies, die voor de eerste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar u toe. De strijd om de vrijheid van ons volk, ons zijn of niet zyn, voor thans en voor de geheele toekomst, wordt daarmede voortgezet tot aan de vernietiging van die vijandelijke machthebbers in Londen en Parijs, die ook thans nog gelooven in den oorlog het beste middel te kun nen zien om him aan de volkeren vij andelijk gezinde plannen tot uitvoering te brengen. Hun historische voorlichting zal onze overwinning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weer b\i u. D.N.B. Honderden bommenwerpers op weg naar Parijs! Het was een dag van grooten strijd in den waren zin van het woord, verklaarde een deelnemer aan dezen grooten aanval van het Duit sche luchtwapen op de vliegvelden in en om Parijs. Zoover het oog reikte, zagen wij eskaders, die allen hetzelfde doel hadden. Ver aan den horizon glin sterde de Seine. Wij naderden ons doel. De spanning bereikte haar hoogtepunt. De eerste rookwolken van de Fran- sche luchtdoelartillerie werden voor de vliegtuigen zichtbaar. Doch kalm stuur den de Duitsche vliegtuigbestuurders de bommenwerpers door den gordel van vuur, waardoor wij minutenlang kruisten. Over het algemeen waren de schoten van de Fransche luchtdoelartillerie goed gericht, doch zij konden de Duitsche gevechtsgroepen niet tot een koers verandering dwingen. Toen werd het doel zichtbaar: het vliegveld van Villeneuve-Orly-Parijs. In alle kalmte maakten onze bommenwer pers zich gereed voor het loslaten van de bommen. Daarop volgde een regen van bommen van ieder kaliber. Steek vlammen van 100 meter hoog schoten van de aarde omhoog. De beide groote hangars in het midden van het veld en de drie hangars rondom het landings terrein stonden in vuur en vlam. Op het vliegveld was niets meer heel gebleven. De vliegtuigen, die bij het begin van den Duitschen aanval nog op het landingsterrein stonden, waren ver nietigd. Naar het D.N.B. meldt heeft Chur chill in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd over den oorlogs toestand. Hij beweerde, dat het aantal uit Vlaan deren teruggehaalde Fransche en Brit sche troepen 335,000 man bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan man schappen betreft, gaf Churchill slechts toe, dat er 30.000 gevallen, gewond of vermist zijn. Aan materiaal zqn 1000 Stukken geschut, transport- en pantser wagens verloren gegaan. Hetgeen in Frankrijk en België is ge beurd, is echter, zoo ging spr. verder, een geweldig ongeluk. Het Fransche leger is verzwakt, België is verloren. Alle kanaalhavens z.yn in handen van Hitier. Men moet aannemen, dat een verdere slag tegen Engeland of Frankrijk direct voor do deur staat. Churchill verklaarde echter verder, dat Engeland en Frankrijk zich willen verdedigen en zich nooit overgeven. dat het Lagerhuis de volgende week Dinsdag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reorganisatie van het Britsche expeditiekorps na den terugtocht in Vlaanderen. RADIOREDE VAN DUFF COOPER. Reuter meldt uit Londen: Duff Cooper, de minister voor de in lichtingen, heeft uit Parijs een radiorede gericht tot de Britsche natie, waarin hij verklaarde, dat na de conferentie, die hij gehad heeft met Frossard, den Fran- schen minister voor de inlichtingen, de samenwerking tusschen de beide mini steries in het vervolg veel nauwer zal zijn. Hij voegde hieraan toe: „Zoolang onze beide landen hecht aaneengesloten blijven, is er geen reden voor vrees, in dit kritieke uur van den veldslag kan ieder zijn rol vervullen. Wij beleven een der zeer groote uren van onze geschie denis". BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat de Britsche torpedojager Ha- vant na een luchtaanval is gezonken. Acht opvarenden werden gedood en 20 gewond. De Italiaansche ministerraad is onder voorzitterschap van Mussolini bijeen gekomen. Een aantal bestuurtechnische besluiten werd aangenomen. Zoo werd o.a. op voorstel van Mussolini een wets ontwerp aangenomen, waardoor de staat de voor militairen dienst opgeroepen ambtenaren door vrouwelijk personeel kan vervangen. Voorts werd een wets- decreet goedgekeurd, waarbij de wet op de organisatie van de natie in tijd van oorlog wordt uitgebreid tot de overzee- sche gebieden. Andere wetsontwerpen, die aangenomen werden, betroffen de strenge handhaving van de discipline in alle voor de oorlogseconomie werkende bedrijven; een niet nader aangeduide verhooging van de begrooting van het ministerie van marine voor het op sta pel zetten van nieuwe schepen, het goed keuren van een crediet ten bedrage van 400 millioen lire voor den bouw van pakhuizen en magazijnen voor het op slaan van landbouwproducten en tenslot- :te maatregelen ter controle en voor het uitwerken van een distributie der voorraden levensmiddelen en goederen voor dagelijksch gebruikt. (D. N. B.) OPVOLGER VAN WEYGAND IN BEIROET AANGEKOMEN Generaal Mittelhauser, de opvolger van generaal Weygand, is op 29 Mei in Beiroet aangekomen. Mittelhauser zal onmiddellijk het opperbevel over het Fransche leger in het Naburige Oosten op zich nemen. Naar het Japansche persagentschap Domei meldt, heeft het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken aan de Japansche ambassade te Was hington medegedeeld, dat de Amerikaan sche regeering den uitvoer van verschil lende, voor de defensie noodige, goede ren zal verbieden en dat deze maatregel ook op andere landen in dezelfde mate zal worden toegepast. Men wijst er op, dat het embargo onder meer betrekking zal hebben op den uitvoer van machines, machine-on- derdeelen, vliegtuigen, tin, rubber, ijzer, mangaan, ijzerafval en chroom. Domei merkt op, dat Japan waar schijnlijk zeer binnenkort zijn standpunt in deze kwestie zal bepalen. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" geeft den eersten commentaar op den Amerikaanschen maatregel, welke, naar het blad schrijft, te Tokio beschouwd wordt als een in feite vérgaand embargo dat ver uitgaat boven moreele sancties. Blijkbaar heeft de Amerikaansche re geering besloten twee vliegen in één klap te vangen, door hun materiaalleveranties aan de Westelijke mogendheden te ver- gruotem en tegelijkertijd de levering van oorlogsmateriaal naar Japan te beper ken, teneinde de Japansche continentale politiek te treffen. Daarmede zijn nieuwe moeilijkheden te verwachten in de Amerikaansch-Japan- sche handelsbetrekkingen. De Japansche regeering volgt de Amerikaansche hou ding met groote aandacht. Japan over weegt een protest-démarche en andere effectieve maatregelen, zoodra Washing ton zijnerzijds de aangekondigde maat regelen bekend zal maken. HITLER VERTOEFDE IN NOORD FRANKRIJK. Naar aanleiding van de van Canadee- sche zijde geuite bewering, dat de Duit- sehers het groote monument voor de gesneuvelde Canadeezen op den heuvel van Vimy vernield hebben, zjjn aan de te Berlijn werkzame buitenlandsche journalisten fotografieën getoond, waarop men den Führer kan zien by de bezichtiging van het volkomen onbe schadigde monument. De Führer bracht dit bezoek aan het monument tydens het weekeinde, toen hy een reis maakte door de oorlogszones in Noord-Frankryfe en Vk-anteen, Het departement van handel, nyver- heid en scheepvaart mankt, in opdracht van de Duitsche autoriteiten, het volgen de bekend: De burgemeesters moeten er oogen- blikkelijk hun medewerking aan verlee nen, dat alle in hun gemeente aanwezige ledige benzine-vaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten b.v. .petroleumvaten naar de naastbij-gelegen opslagplaatsen der benzine- en petro- leummaatschappijen worden vervoerd. Aan de benzine en petroleum-maat- schappyen is opgedragen en voor zoo ver zij nog niet bereikt kunnen worden, wordt hun hierbij opgedragen hunne krachtige medewerking te verleenen. De aldus verkregen vaten moeten oogenblikkelijk worden geïnventariseerd en de cijfers telegrafisch door de eigena ren van de opslagplaatsen worden door gegeven aan den directeur van het rijks bureau voor aardolieproducten te 's-Gra- venhage, Zeestraat 100. Verwacht wordt dat de eerste opgaven van het totale cij fer uiterlijk 6 Juni, des namiddags 5 uur in het bezit van voornoemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dit tijdstip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni inge leverd worden. Het aantal der betreffen de vaten moet uiterlijk 8 Juni des na middags 5 uur afzonderlijk van het op 6 Juni opgegeven aantal aan den di recteur voornoemd telegrafisch worden medegedeeld. Voor zoover de benzine- en petroleum- maatschappijen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van transportmate riaal om de vaten naar de opslagplaat sen te vervoeren, zullen de burgemees ters de hiertoe noodige transportmidde len in hun gemeente vorderen en eventu eel de noodige motorbrandstof voor dit vervoer ter beschikking stellen. ZOOVEEL MOGELIJK VERGUNNINGEN VOOR BOUWWERKEN. Voorraden spelen een rol. Voor het aanvangen of voortzetten van bouwwerken op allerlei gebied is na 17 Juni toèstemming noodig van den rijkscommissaris voor den Wederopbouw. Werken, welke vóór 17 Juni gereed kun nen komen, behoeven dus een dergelijke toestemming niet. Wij hebben, zegt het „Vaderland", ge ïnformeerd, welke richtlijnen in het al gemeen zullen gelden voor het verlee nen van een vergunning voor het aan vangen of voorzetten van bouwwerken. Men deelde ons mede, dat ieders bouw werk hiertoe allereerst op zijn eigen me rites moet worden onderzocht en dat er voorts rekening moet worden gehouden met den voorraad der benoodigde ma terialen. De algemeene strekking hierbij is, zooveel mogelijk vergunningen voor bouwwerken te verleenen. VOOR ALLE GESNEUVELDE SOLDATEN BEGRAFENIS MET MILITAIRE EER. Reeds eerder is er op gewezen, dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Nederlandsch soldaat aantreft, hiervan ten spoedigste mededeeling doet aan de dichtst-bijzijnde politiepost of wel aan 't dichtst-bijzijnde Duitsche militaire com mando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand te houden. Er is door de Duitsche militaire auto riteiten thans een speciale afdeeling in het leven geroepen, welke voor een eer volle militaire begrafenis zorg draagt. Men denke er dus wel aan, dat, door geen melding te maken van het aan treffen van een stoffelijk overschot, men den overledene de laatste eer onthoudt. ONZE GEZANT TE BERLIJN. Jhr Mr H. M. van Haersma de With en zijn staf uit Berlijn via Zwitserland naar elders vertrokken. Naar ons ter oore komt, zou Jhr Mr H. M. van Haersma de With, eertijds gezant te Berlijn, met zijn diplomat) eken staf, het gezantsehapspersoneel en de ge zinnen van allen, die tot het gezelschap behoorden, in den nacht van 14 op 15 Mei per extra-trein uit de Duitsche hoofdstad vertrokken zijn naar Frie- drichshaven. Daar kwam het gezelschap op 15 Mei aan, om er in het aan het Bodenmeer gelegen Kurgartenhotel met zijn fraaien tuin, verblijf te houden tot 20 Mei. Dien dag vond uit de haven van Friedrichshaven het vertrek per stoom boot naar 't reeds op Zwitsersch grond gebied gelegen Romanshorn plaats. Men mag aannemen, dat inmiddels de gezant en zijn staf Zwitserland sinds enkele dagen verlaten hebben. STICHTING NOORD-BRABANT 1940. Tot herstel van de aangerichte schade. Zaterdag j.l. is te 's-Hertogenbosch door den commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, den heer Jhr Mr Dr A. van Ryckevorsel en den voorzitter van, hot Economisch Techno logisch Instituut voor Noord-Brabant, den heer J. Asselbergs te Bergen op Zoom opgericht de Stichting Noord-Bra bant 1940. Deze heeft ten doel het her stel der door den oorlog getroffen ge meenten in die provincie. Zy tracht dit doet te bereiken door het verleenen van bouwcredietea op redelijke voorwaarde, het verleenen van financieringscredieten alsmede charitatieve credieten. De beide instellers treden op als be stuurders. Het bestuur is bevoegd een of meer commissies van advies in te stellen. Gedurende de laatste jaren werden vele Nederlandsche arbeiders in Duitsch land geplaatst. Blijkens mededeeling van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage, kunnen binnenkort wederom arbeiders, behoorende tot verschillende beroepen, voor plaatsing in aanmerking komen. Onder meer bestaat er in Rijnland groote vraag naar landarbeiders. Inwo nend personeel, als melkknechten en paardenknechten, kunnen gemakkelijk in vaste of tijdelijke betrekkingen worden geplaatst. Seizoenarbeiders voor den landbouw worden, evenals voorheen, alleen of in ploegen geplaatst, waarbij, zooveel mo gelijk, met de wenschen der betrokkenen rekening wordt gehouden. De loonen zijn gelijk aan die van de Duitsche arbeiders, zooals tot dusverre het geval was. Loonoverschotten kun nen naar Nederland worden overge maakt. Arbeiders, die hiervoor in aanmerking willen komen of inlichtingen wenschen te vragen, kunnen zich vervoegen bij de Arbeidsbeurs of het Agentschap der Ar beidsbemiddeling in hun woonplaats. UIT EEN PERSCONFERENTIE OP DE DUITSCHE LEGATIE. Allerlei oncontroleerbare verhalen zijn gevaarlijk voor ons volk en grieven het Duitsche leger. Herhaaldelijk is van Duitsche zijde en door den Duitschen Opperbevelhebber in de Nederlanden er de nadruk op gelegd, dat men den tegenstander c.q. den Ne- derlandschen soldaat, na nederlegging der wapenen, heeft te eeren. Dit is van Duitsche zijde meer dan eens geschied. Wij herinneren aan het woord van den Rijkscommissaaris Rijks minister Seyss Inquart bij de aanvaar ding van zijn ambt; aan de talrijke kransleggingen op graven van Neder landsche soldaten en tenslotte aan de proclamatie van den Führer. De diepe zin daarvan is door de Ne derlandsche militairen en door een groot deel van het Nederlandsche volk begre pen en gewaardeerd. Het is daarom betreurenswaardig, dus werd ter persconferentie medegedeeld, dat onder ons volk nog steeds geruch ten de ronde doen omtrent een gepleegd verraad, waaruit volgen zou, dat het Duitsche leger niet evenals het Ne derlandsche eervol zou gestreden hebben. Men voelt, dat daardoor op dat leger een smaad geworpen wordt, welke niet geduld kan worden. Van dit verraad wordt met een één zijdige licht te bevroeden tendenz go- sproken. Nadrukkelijk werd ons ver klaard, dat alle materiaal, dat op zulk een verraad betrekking hebben zou, wordt verzameld en dat deze aangele genheid in onderzoek is en eventueel streng tegen verspreiders van onware geruchten zal opgetreden worden. Over een zaak, die in onderzoek is, wordt gezwegen, totdat de stukken op tafel komen en inderdaad geoordeeld kan worden. Maar de methoden, waarvan sommi gen onder ons volk zich bedienen, om telkens verhalen over verraad in om loop te brengen, kunnen noch mogen langer getolereerd worden. Omdat men daardoor èn het Duitsche èn het Nederlandsche leger in hun krygsmanseer aantast. Omdat men daardoor noodeloos het Nederlandsche volk in gevaar brengt. Omdat men daardoor de normalisee ring der betrekking tusschen Duit- schers en Nederlanders in den weg staat. Men make de situatie niet ernstig. Men spreke niet meer van verraad. Al lerlei oncontroleerbare verhalen dien aangaande zouden gevaarlijk kunnen biyken voor ons volk. Een ieder zy dus ernstig gewaar schuwd. Ds P. J. Molenaar, Ned. Herv. pred. te 's Gravenhage, schreef in de 's Graven- haagsche Kerkbode een aardig stukje onder den titel: „Leefregels voor iede- ren dag", dat we hier gaarne verder doorgeven. In de eerste plaats: behoefte voor ons allen, dat wq leeyen bidden. Ten tweedeniet haastig oordee- 1 e nons oordeel opschorten. Ten derdewq moeten leeren zwij gen. „Ik waarschuw nu tegen het teveel praten in het algemeen. Ik denk nog niet in de eerste plaats aan de moeiiykheden die er door kunnen ontstaan. Maar vooral aan het moreele nadeel, dat men er zich zelf mee berok kent. Al dat oppervlakkig gepraat, dient toch zeker niet om ons geloof te doen groeien. Men oefene zich in het zwijgen." „Eindelijk en daarin ligt al het an dere besloten! wij moeten leeren wachten op Go d". Gisteren heeft men in ons blad reeds een bericht kunnen lezen afkomstig uit Oldenzaal over den terugkeer van de Nederlandsche militairen, die zich in Duitschland in krijgsgevangenschap be vinden of hebben bevonden. Ingevolge 't besluit van Hitier en den Opperbevelhebber zullen zij, zooals eer der is afgekondigd, evenzeer als de krijgsgevangenen, die zich op Neder landsch grondgebied bevinden, in de ge legenheid gesteld worden naar hunne haardsteden terug te keeren en zullen alleen de beroepsmilitairen onder hen, vooreerst in kazernes onderdak worden gebracht. Voor de vrijlating van de Nederland sche krijgsgevangenen in Duitschland gelden overeenkomstige voorschriften als voor die hier te lande: om te begin nen wordt aanstonds de helft vrijgelaten, de andere helft volgt zoo spoedig moge lijk, d.w.z. zoo spoedig als het economi sche leven in ons land in staat is hen op te nemen. Hun aftocht uit Duitschland is thans in vollen gang. Wederzijds van de grens zijn uitge breide maatregelen getroffen om de transporten zoo snel mogelijk door te zenden. In deze gevallen, dat teruggekeerden geen werk hebben, resp. kunnen vinden, moeten zij zich, evenals zulks voor de ■naar huis gezonden krijgsgevangenen in ons eigen land geldt, hij het depót van hun onderdeel aanmelden. Over hetgeen er met de beroepsmili tairen zal geschieden is weldra een be slissing te verwachten; men nam aan, dat deze van bevredigenden aard voor de betrokkenen zou zijn. Gisteravond werd gemeld, dat de Ne derlandsche krijgsgevangenen, van wie verwacht werd, dat zij gisteren reeds te Oldenzaal zouden aankomen, niet voor vandaag aldaar werden verwacht. De heer Boasson heeft zich met het volgende schrijven tot den voorzitter van den Gemeenteraad gericht: Weledelachtbare Heer, De ramp welke onze stad getroffen heeft is ook niet onopgemerkt aan mq voorbijgegaan. Alle gebouwen en voor raden van mijn bedrijf zijn totaal vernie tigd. Met het vaste voornemen bezield weder tot herbouw van hetgeen verlo ren ging over te gaan, ligt het voor de hand, dat hiervoor alle krachtsinspan ning vereischt wordt. In verband hier mede zal het mij tot mijn leedwezen niet meer mogelijk zijn mijn Wethouderschap naar behooren te vervullen, waarom ik mijn ontslag als wethouder der gemeen te neem met beleefd verzoek om spoedig in de vacature te voorzien. De hoogst aangename verhouding wel ke in het college van burgemeester en wethouders heeft bestaan, de wijze waarop men mij in den Raad steeds heeft bejegend en de medewerking wel ke ik van alle Gemeenteambtenaren heb mogen ondervinden, zullen die periode van mijn leven waarin ik mocht mede werken aan de belangen van mijn Va derland als een van de aangenaamste in mijn herinnering doen voortleven. Hooachtend, Uw Dw. w.g. M. H. BOASSON. Zooals reeds gemeld, heeft de heer Boasson geen ontslag genomen als lid van den Raad. Behalve mevr. Weyi, wier verbiyf- plaats momenteel nog niet bekend is, zijn alle leden van den gemeenteraad thans in de stad. GEVANGENISWEZEN. Tot adjunct-directeur by de strafge vangenis te Rotterdam werd benoemd de heer A. M. Meenk, directeur van het Huis van Bewaring alhier. Tot directeur van het Huis van Be waring alhier werd benoemd P. G. C. Hogendyk, commies ter directie van het Huis van Bewaring te Utrecht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2