Oistributie van petroleum. Bestrijding van de Werkloosheid Van het Oorlogsfront Oproep van den Führer tot bet Duitsche volk. Hoe het nieuwe Mi Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. q er uit zal zien. WOENSDAG 5 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 204 Pensioenaanspraken nabestaanden gesneuvelde militairen. Het bedrijfsleven moet zoo goed mogelijk functioneeren. Betaal daarom uw leveranciers. Buitenland Duinkerken nu in Duitsche handen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Jljknntoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, tijdelijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2410 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers Scent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag» f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De „Nederlander" toont zich verheugd over de mededeeling, dat van den Rijks minister en met hem samenwerkende in stanties maatregelen te wachten zijn om te komen tot opheffing der werkloos heid in Nederland en in het kader van den wederopbouw en de gezondmaking van ons land, tot verheffing van het sociale peil der Nederlandsche bevol king, met name ook van de arbeiders klasse. „Wy verheugen ons er over, dat hier een vraagstuk wordt aangepakt, waar van de oplossing hier te lande reeds ja renlang de geesten bezig hield en waar voor in de verstreken jaren reeds tal van maatregelen zijn genomen. Maatregelen die reeds hebben geleid de laatste voor den oorlog gepubliceerde cijfers be- wyzen het tot aanzienlijke resultaten, zonder dat nochtans een volledige over winning kon worden behaald. Daarom is het goed, dat thans zal worden voortgebouwd, waarbij uiteraard een dankbaar gebruik zal kunnen worden gemaakt van de ervaringen, die in Duitschland zyn verworven by de be strijding der werkloosheid. Was een krachtige verdere aantasting van het werkloosheidskwaad in Neder land dus op zich^elve al in alle opzichten gewenscht, onder de nieuw geschapen omstandigheden is zij dubbel noodzake lijk. Ons economisch leven immers heeft in een zeer kort tijdsbestek zoovele en zoo hevige schokken te doorstaan gehad en nog te: doorstaan, dat het gevaar van sterk toenemende werkloosheid zeer groot is indien niet krachtig wordt in gegrepen. Wij hebben ons in enkele dagen econo misch volkomen moeten omschakelen. De bezetting van ons grondgebied heeft de Engelsche blokkade zich tot Neder land doen uitbreiden, hetgeen tevens het gevolg had de afsnijding van het ver keer met Indië. Aan den anderen kant hebben wij door een en ander het uitzicht verkregen op een aanzienlijk grooter handelsverkeer met de door Duitschland gecontroleerde en met de normaal met Duitschland ver- keerende landen. Een volkomen omschakeling van ons economisch leven is dus in enkele dagen tyds een eisch van dringende noodzake lijkheid geworden. Wij zullen voor den verderen duur van den oorlog econo misch den blik niet meer naar alle zijden doch uitsluitend Oostwaarts hebben te richten. Deze omschakeling zal snel en toch zoo rustig mogelijk moeten verloopen, wil zij niet tot verwarring van het eco nomisch leven en daarmee tot vergroo ting van de werkloosheid leiden. Maatregelen, door de bevoegde over- ter bereiking van dit doel genomen, hebben kunnen wij wel zeggen bij voorbaat onze instemming. Ons volk zal zich, daarvan zijn wij ze ker, opofferingen willen getroosten, als maar bereikt wordt niet alleen een te- gengaan van de vergrootinig der werkloosheid, maar een terugdringing van de bestaande werkloosheid". Het hier gestelde doel verdient on getwijfeld toejuiching. En wij zijn het met de „Nederlander" ee?^c voor dit doel gevraagde offers, teneinde aan a 11 e n, die tot de gemeenschap behooren, een normaal bestaan, dat isarbeid te verschaf fen, met vreugde gebracht kunnen wor den. Overigens zouden wij ons gaarne wat minder positief uitspreken, door uiting te geven aan de hoop, dat de ter berei king van dit doel te nemen maatregelen va*1 aard zullen zijn, dat daarmee volledige instemming kan worden ge tuigd. Ingevolge de bestaande bepalingen be staat recht op pensioen voor de wedu wen en weezen van de in den strijd om net leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ont stentenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvel- e militairen, voor zoover de overledene nn kostwinner of mede-kostwinner was. Zij, die meenen aanspraak op pensioen, s vorenbedoeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een ongezegelde aan vrage te wenden tot de 3e afdeeling B. v<rn het departement van defensie, Hee ngracht no. 38 a, te 's-Gravenhage. Reeds enkele weken lang wordt er door allerlei autoriteiten krachtig op aange drongen het bedrijfsleven, waar dit maar even kan, zoo goed mogelijk te doen functioneeren. Wij hebben daarom eens bij enkele be drijven geïnformeerd, hoe het met de betalingen staat en zijn helaas tot de conclusie moeten komen, dat hierbij wel het een en ander hapert. Er worden b.v. maar weinig rekeningen van ambachtslieden voldaan. Deze men- schen beschikken daardoor over te wei nig geldmiddelen, zoodat het gevaar be staat, dat een deel van het bedrijfsle ven verstart. Op onze vraag of hier onmacht of onwil in het spel is, kregen wij ten antwoord, dat er zeker gevallen zijn, waarin men, omdat men maar over een beperkt deel van zijn tegoed kan be schikken, nog niet of niet geheel aan zijn verplichtingen kan voldoen. Maar wij hoorden ook andere dingen. Er zijn particulieren, die correct hun leveranciers betalen. Maar er zyn er ook, die niets van zich laten hooren, hoewel zy' toch indien noodig elke week van de Rykspostspaarbank, hun giro rekening, enz. een zeker bedrag kunnen losmaken. Men vertelde ons zelfs, dat er per sonen zijn, die tegen contante betaling verkoopen en dus over geldmiddelen be schikken, maar den ambachtsman op zijn geld laten wachten. Indien dit werkelijk het geval is wy geven deze klachten uit het bedrijfs leven gaarne door dan past hier een woord van scherpe afkeuring. Laten wij toch allen meehelpen om in deze buitengewone tyden het econo misch leven op gang te houden. De laatste weken hebben helaas hier en daar verschynselen doen zien, waar over wij ons di§p hebben te schamen. Dat nu toch betere dingen naar vo ren komen! Laten wij vóór alles zoo spoedig m o g e 1 ij k onze schulden betalen. Wij zijn dat verplicht en wij helpen an deren, ja de geheele samenleving. Twee liter voor veertien dagen. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend: Ter voorbereiding van een eventueele distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petroleumdistri- butiekaarten aan de gebruikers uitge reikt. Het is tengevolge van de gewijzigde omstandigheden noodzakelijk gebleken de op het punt der petroleumdistributie ge troffen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen medebrengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistributie- kaarten geheel waardeloos zijn en do pe- troleumverkoopers daarop dus geen pe troleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributierege ling ten aanzien van petroleum gotroi'len. Voorop zij gesteld, dat de voor distribu tie beschikbare hoeveelheid petroleum zeer gering is, zoodat de uiterste zuinig heid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishouden uit sluitend toegestaan voor kookdoeleinden en zulks slechts indien niet beschikt wordt over een in stallatie om zonder behulp van petro leum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electriciteit aangeslo ten kookinstallatie aanwezig is, zullen zich dus geen petroleum meer kunnen verschaffen. Petroleum voor verlichtings- of ver warmingsdoeleinden te gebruiken is ver boden. Indien men petroleum voor kookdoel einden noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributie- dienst bekend te maken datum ter ver krijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken dis- tributiedienst. Voorloopig zullen deze ze gels elk gedurende een tijdvak van veer tien dagen recht geven op het koopen van twee liter petroleum. De zegels moe ten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden afgegeven. Bij wijze van overgangsmaatregel ls tot en met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden en bedrijfsdoeleinden toe gestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien versjtamde, dat elke overmatige voorraadvorming ten strengste verboden is. Na genoemden da tum is inlevering van zegels of bestel bonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangs maatregel, dat tot en met 22 Juni a.s. petroleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zon der inlevering van toewijzingen. Na dien datum is inlevering van toewijzingen ver eischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de regeling niet van toepassing is op mili taire autoriteiten en Instanties, Duitsche militaire attaché's, leden van het Duit sche gezantschap en van Duitsche con sulaten. In een in de dagbladen te plaatsen „officieele publicatie" wordt vastgelegd de wijze waarop de kleinhandelaren de zegels dienen te behandelen. Tevens is daarin vermeld in hoeverre en op welke wijze zij, die petroleum voor bedrijfs doeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aanmerking kunnen komen. DUITSCH LEGERBERICHT. Het D. N. B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 4 Juni: De strijd om Duinkerken loopt op zijn einde. Onze troepen zijn de stad binnen gedrongen en hebben den zich heftig ver- werenden vijand het fort Louis ont nomen. Met de troepen in de huizen, die tot taak hadden de vlucht der Engelsche soldaten naar de schepen te dekken, wordt nog gestreden. Het luchtwapen heeft op 3 Juni met een sterke macht de bases der Fransche luchtmacht om Parijs, op verrassende wijze aangevallen. Het is gelukt de vij andelijke luchtverdediging uit te scha kelen en op doeltreffende wijze aanvallen te ondernemen op luchthavens en instal laties van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffin gen waargenomen. In den luchtstrijd zijn 104 vliegtuigen neergehaald. In hangars en op den grond zijn drie- tot vierhonderd vliegtuigen vernield. Het luchtdoelgeschut heeft 21 vliegtuigen naar beneden gehaald. Te genover deze buitengewone successen worden slechts negen eigen vliegtuigen vermist. In den nacht van 3 op 4 Juni heeft de vijand zijn bomaanvallen in Neder land, W. en Z.-W. Duitschland voort gezet. De successen waren evenzoo ge ring als tot nu toe steeds het geval was. Het gelukte bij Rotterdam en in W.- Duitschland een vliegtuig door lucht doelgeschut en 2 anderen door nachtja gers te vernielen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteravond bekend: De vesting Duinkerken is na zwaren strijd genomen. Veertigduizend gevan genen en een onoverzienbare buit vielen in onze handen. Daarmee is de geheele Belgische en Fransche kanaalkust tot aan de monding van de Somme geheel door Duitsche troepen bezet. DE TOESTAND TE DUINKERKEN. D.N.B. De eerste Duitsche troepen, die de vesting Duinkerken veroverd hebben, aanschouwden een beeld van volslagen vertwijfeling en van een ver dwijnen van elke militaire orde. Naar gemeld wordt, heersehen in de stad chao tische toestanden. Overal in de straten en in de havens ziet men de teekenen van de plotselinge en overhaaste vlucht der Engelsche en Fransche troepen, die nog naar Duinkerken konden ontkomen. De gevangenen maken een volledig apa- thischen indruk. De resten van de En gelsche en Fransche keurtroepen, in hun gescheurde uniformen en zonder eenige uitrusting bieden een jammerlijk schouw spel. De Führer heeft den volgenden op roep tot het Duitsche volk gericht: Aan het Duitsche volk! De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten zegevierend ten einde gebracht. In enkele weken tyds zyn meer dan 1.200.000 tegenstanders in onze gevan genschap geraakt. Nederland en België hebben gecapi tuleerd. Het Britsch expeditieleger is voor het grootste deel vernietigd. Voor het andere deel gevangen genomen of van het vaste land verdreven. Drie Fransche legers hebben opgehou den te bestaan. Het gevaar voor een binnendringen van de vyanden in het Ruhrgebied is daarmede definitief voorby. Duitsch volk, deze roemvolste daad De „Prov. Zeeuwsche Crt." was in da gelegenheid Jhr ir De Ranitz zyn ideeën over hoe het toekomstige Mid delburg er moet uitzien, te hooren uit eenzetten. Natuurlijk betreft het hier nog maar zeer voorloopige ideeën. Ontsierende aanbouwsels, steenen „puisten" zullen niet meer worden toe gestaan. De kleine leelijke huisjes byv., die tegen de Abdijkerk waren aange bouwd en deze kerk practisch aan het gezicht onttrokken, zyn weg en blijven weg. Zoo zal er door de geheele stad op gewerkt worden om het mooie extra te laten uitkomen en het leelyke te doen verdwijnen. Middelburg zal nooit een groote stad of een industriestad worden. Daarom is het dan ook verantwoord deze stad het laat-middeleeuwsche ka rakter te hergeven, wat haar zoo ty peerde. Dit hoeft niet te leiden tot een na- maak-arehitectuur, allerminst! De stad is gebouwd om de Abdij heen. Daarnaar moeten wij ons richten. Wy moeten als het ware een geheel eigen, een „Middelburgschen" stijl schep pen, vasthoudend aan wat wij hebben leeren waardeeren en daarbij gebruik makend van onze moderne wetenschap pelijke mogelijkheden. De Markt wordt mooier dan zij ge weest is. Wij allen weten, dat de Markt maar één geheel gave mooie zijde be zat, de zijde van het Stadhuis. Er wordt op gewerkt om juist dien kant ook beter te doen uitkomen: de Markt wordt, van het Stadhuis af gerekend, langer. Zoo zal men een beter uitzicht krijgen op dit in binnen- en buitenland beroemde bouwwerk, dat op zichzelf reeds tallooze vreemdelingen trok. De weekmarkt komt verder van het Stadhuis af te liggen, zoodat het gezicht daarop niet meer be lemmerd wordt door de kramen en ten ten. De trottoirs worden zes meter breed. Er zal zoodoende ruimte zyn voor caféterrassen, waar men buiten kan zit ten om het Stadhuis te bewonderen en het gezellige marktgedoe te aanschou wen. Zeker zal de nieuwe Markt meer in overeenstemming zyn met de waar digheid van het Stadhuis. Hiertoe zal ook medewerken het feit, dat de bode karren niet meer haast „op de stoep" zullen staan. Naast het Stadhuis komt meer ruim te. Om het cachet te bewaren, komen daar geen winkels meer, maar banken, kantoren enz. De Lange Burg wordt omgebogen en zal voortaan uitkomen recht tegenover de Lange Viele. Aan die zijde wordt een „echt" winkelcentrum gecreëerd. De Wal wordt geheel „gemoderniseerd". De Lange Burg, de Wal, de Lange Delft zullen winkelstraten worden, waar men ook werkelijk kan winkelen. De Lange Burg en de Lange Viele zullen een flin ke verkeersader vormen dwars door Middelburg. De Lange Burg zal daar voor een breedte krijgen van 15 meter. Op de Oude Groenmarkt komt een mooi plantsoen, dat de Abdijgebouwen geheel vrij laat, zooals dit met alle mooie bouwwerken in de binnenstad de bedoeling is. Vandaar, dat ook de St.- Pieterstraat niet in haar vroegeren vorm terugkeert. Eén zijde zal goeddeels vervangen worden door plantsoen, zoo dat de Abdij ook aan dezen kant vry komt te staan. De straatwanden om het Abdijcomplex heen zullen geheel bestaan uit woon huizen om de rust daar ter plaatse te handhaven. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. in de geschiedenis hebben de soldaten met inzet van hun leven en hun ge zondheid met ongekende inspanning en bloedigen strijd verricht. Ik beveel daarom van heden af in geheel Duitschland voor den duur van acht dagen de vlag uit te steken. Dit is bedoeld als een eerbetoon aan onze soldaten. Ik beveel verder, dat gedurende drie dagen de klokken moeten luiden. Hun klanken mogen zich vereenigen met de gebeden, waarmede het Duitsche volk z^n zonen van heden af weer zal ver gezellen, want hedenmorgen zyn de Duitsche divisies en luchteskaders op nieuw aangetreden om den stryd voor de vryheid en de toekomst van ons volk voort te zetten. Zoo is het dus mogeiyk, dat het komt tot een verhuizing op groote schaal. Wie woonde in een buurt, waar nu een winkelcentrum geprojecteerd wordt, zal zich elders in de stad moeten gaan ves tigen. Wie een winkel had in een wyk, die nu bestemd wordt voor niets dan woningen, zal eveneens moeten uitkyken naar een ander punt. Maar men kan ervan verzekerd zijn zoo zeide ir De Ranitz dat ieder, die een winkel had, een winkel terug krygt, en veelal op een gunstiger punt. Er zal met ieders belangen reke ning worden gehouden. Zooals reeds is medegedeeld, ligt het in het voornemen de Lange Burg te verbreeden tot 15 meter. Deze straat zal dan loopen over de Balans, verder langs de Noordwest-zyde van de vroegere St.- Joris, rechtdoor over het Molenwater naar den Zuidsingel. Daar wordt de Koepoort gepasseerd, waaromheen de weg zich tijdelijk splitst, en tenslotte komt daar ter plaatse de nog te ont werpen nieuwe weg naar St.-Laurens. De Noordweg heeft dan afgedaan als verkeersweg, daar hy gaandeweg door de lintbebouwing onbruikbaar was geworden. Tegenover de uitmonding van de Lan ge Burg op de Markt ligt straks de Lange Viele. Deze loopt rechtdoor tot het Militair Hospitaal. Daar komt een schuine door braak door het Domburgsch Schuitvlot, waartoe eenige huisjes naast het Hos pitaal zullen moeten worden gesloopt. De Lange Viele-Buitenbrug wordt iets verlengd en op den Tramsingel komt een nieuwe rechte aftakking naar Kou- dekerke. Zoo komt er een vlotte verbinding tusschen Vlissingen en St.-Laurens via een breeden verkeersader dwars door Zeelands hoofdstad. De Gravenstraat, deze nauwe, boch tige en toch drukke straat, past niet meer in onzen tyd. De Gravenstraat wordt dan ook verbreed en iets om gelegd, zoodat zy uitkomt recht op den as van het Stadhuis, waardoor weer een der vele gevaarlyke kruispunten ver- dwynt. Andere straten, welke verlegd wor den, zyn de Oude en de Nieuwe Kerk straat. De Oude Kerkstraat komt meer naar den kant van de Lange Burg, ter- wyl de Nieuwe Kerkstraat ongeveer op de plaats van de Oude Kerkstraat komt. De uitmonding ervan wordt echter ge richt op den zijgevel van de Nieuwe Kerk welke waarschijnlijk wordt herbouwd. Zoo wordt er overal naar gestreefd om alles, wat in onze stad nog aan moois gespaard is gebleven, in zijn maximum aan schoonheid naar voren te brengen. De Lange Delft wordt ter plaatse van de Provinciale Bibliotheek iets verbreed, zoodat dit gebouw ook beter zal uit komen. Alles is natuurlyk nog plan. Alles ver keert nog in het stadium van voorstel len. Maar de betrokkenen hebben goe den moed, dat de Regeeringscommissa- ris voor den wederopbouw het werk hier zal willen aanvatten in den geest en volgens de richtlijnen, welke de plaat selijk by uitstek bekende autoriteiten hebben uitgestippeld. Eerst komen nu noodwinkels en nood woningen aan de beurt, en later pas het plan, dat wy hierboven schetsten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1