OFFICIEELE PUBLICATIEN. Bent ontving vele vluchtelingen Diefstallen voor de Rechtbank. Duitsche waarschuwing aan Amerika. Mexico en Panama. Laatste Berichten Telegrammen Marktberichten Burgerlijke Stand Rechtszaken Nederlandsche krijgs gevangenen uit Duitschland. Ministerraad in Italië. Luchtbombardementen bij Parijs. Ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Fransche en Engelsche vluchte lingen naar Spanje. Plunderende Fransche soldaten. Weer een aantal gevallen van diefstal berecht. RICHTLIJNEN VOOR TOELATING VAN MOTORRIJTUIGEN. De Burgemeester der Gemeente GOES deelt mede, dat onderstaande circulaire van den wnd. Commissaris der Konin gin in deze provincie door hem is ont vangen: In overleg met den Duitschen veld- commandant in het Veldcommandement 610, deel ik U voor de toelating van de motorrijtuigen voor verder gebruik c.a. de volgende richtlijnen mede, welke U zoo nauwkeurig en volledig mogelijk in acht gelieve te nemen. 1. Personenvervoer. Personenauto's met een cilinderinhoud van meer dan 3,2 L. mogen niet langer gebruikt worden. Personenauto's met een cilinderinhoud van 2,7 tot 3,2 L. mogen slechts in bijzonder dringende gevallen (b.v. door geneesheeren) en slechts dan, wanneer geen kleinere wagen beschikbaar is, verder gebruikt worden. Het gansche aantal voor verder ge bruik toegelaten personenauto's en mo torrijwielen mag ten hoogste 10 van de op 1 Mei 1940 toegelaten voertuigen van deze soort bedragen. Voorzoover het verder gebruik van taxi's en huurauto's volstrekt noodig is, Jcunnen zij met inachtneming van het bovengenoemde percentage toegelaten worden. 2. Goederenvervoer. In het belang van een stelselmatige motorbrandstoffenvoorziening moet wor den bevorderd, dat zooveel mogelijk vervoer-combinaties gevormd worden. In de eerste plaats moet het transport der voor de verzorging der bevolking noodige en licht aan bederf onderhevige goederen worden verzekerd. Overigens moet worden onderzocht, in hoeverre het verdere gebruik van gebruiksauto's kan worden beperkt. 3. Bewijs. Voorzoover de Burgemeesters bevoegd zijn, het verdere gebruik van motorrijtui gen bij uitzondering toe te laten, moeten zij den bestuurder een verklaring over eenkomstig bijlage model I afgeven en aan het Provinciaal Bestuur een opgave van de voor verder gebruik toegelaten motorrijtuigen (kenteekenen van het motorrijtuig, naam en beroep van den houder van het motorrijtuig) verstrek ken. 4. Afgifte van brandstof. Pomphouders moet worden voorge schreven, motorbrandstof slechts tegen overlegging van een verklaring der voor de toelating van het voertuig voor ver der gebruik bevoegde instanties af te geven. Die verklaring moet inhouden: kenteeken van het voertuig, naam en woonplaats van den houder van het voertuig alsmede de hoeveelheid brand stof, welke kan worden betrokken. Als maximale hoeveelheden mogen tot nader order afgeleverd worden: voor de maand Juni 100 L. voor een personenauto; 30 L. voor een motorrijwiel. De pomphouder moet soort en hoe veelheid van de afgeleverde brandstof met vermelding van den dag der afgif te en den naam van het pompstation op de verklaring aanteekenen en dit stuk aan de Burgemeesters teruggeven, die de verklaringen voor een latere na-con trole bewaren. De waarnemend Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, P. DIELEMAN. Alle vóór 1 Juni j.l. afgegeven rij vergunningen en benzine-toewijzingen zijn hierbij vervallen. De Burgemeester van Goes, W. C. TEN KATE. „STICHTING ZEELAND 1940". Ter openbare kennnis wordt ge bracht, dat door de Provincie Zee land, in samenwerking met de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij en de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg is opgericht de „Stichting Zeeland 1940". Deze Stichting, welke haar zetel voors hands zal hebben in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg, heeft ten doel het herstel van de in de provincie Zee land tengevolge van den oorlog geleden schade, zulks in het bijzonder op het ge bied van Handel, Nijverheid en Land bouw. Zy tracht dit doel te bereiken: a. door het verleenen van bouwcredie- ten op redelijke voorwaarden; b. door het verleenen van financie- ringscredieten aan groote of middel- groote ondernemingen op redelijke voor waarden; c. door het verleenen van kleine cre- dieten aan het kleinbedrijf en d. door zoodanige andere middelen als naar het oordeel van de bestuurders van de stichting ter bevordering van haar doel aangewend moeten worden. De middelen der stichting zullen be staan uit: 1. het bereids bijeen gebrachte aan- vangskapitaal 2. de gelsbedragen, die bij wijze van schenking of op andere wijze door de stichting zullen worden verkregen; 3. de geldsbedragen, die door crediet- nemers wegens interesten, provisie en anderszins aan de stichting zullen wor den vergoed; 4. de renten, die wegens tijdelijke be leggingen aan de stichting zullen wor den vergoed, en 5. andere toevallige baten. Het bestuur van de stichting zal voorshands bestaan uit de heeren Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, Commis saris der Koningin, Mr P. Dieleman en W. Berdenis van Berlekom. BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. De Directeur van den Distributie- dienst Middelburg maakt bekend, dat af levering van brandstoffen uitsluitend mag geschieden op een bewijs, verleend door het Distributiekantoor. Deze bewijzen worden slechts uitge reikt aan hen, die geen gasaansluiting hebben en dus genoodzaakt z\jn op een fornuis of kachel te koken. De verstrekte bewijzen geven recht op een halven hectoliter per week. De Directeur, H. P. STAAL. VERKOOP VAN SUIKER. De Directeur van den Distributie- dienst te Middelburg maakt bekend, dat vanaf heden de verkoop van suiker uitsluitend geschiedt op bon nr 70 van het Rijkslevensmiddelenbonboekje. De nooddistributiekaart wordt dus buiten werking gesteld. Den winkeliers wordt bekend gemaakt, dat alleen bonnen mogen worden inge nomen van die Rijksdistributiekaarten, welke gewaarmerkt zijn met een offi cieel Gemeente-stempel of met den stempel DISTRIBUTIEDIENST WALCHEREN CONTROLE. De Directeur, H. P. STAAL. IDENTIFICATIE LIJKEN VAN NEDERLANDSCHE MILITAIREN. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis: dat een ieder, die bekend is met de aanwezigheid in Middelburg van een niet ter aarde besteld lijk van een Ne- derlandsche militair, verplicht is daar van terstond aangifte te doen ter ge meente-secretarie, af deeling Burgerlij ken Stand. Middelburg, 3 Juni 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. AANMELDING DOOR GEDEMOBILI- SEERDEN EN NI ET-GEDEMOBI LI SEERDEN. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis: I. dat als gedemobiliseerden worden beschouwd: 1. zij, die op regelmatige wijze door de Nederlandsche militaire autoriteiten en commandanten met groot verlof zijn ge zonden en derhalve in het bezit zijn van een bewijs van groot verlof; 2. zij, die door de Nederlandsche of Duitsche autoriteiten of Commandanten naar hunne haardsteden zijn gezonden zonder een bewijs van groot verlof te hebben ontvangen, zulks met uitzonde ring van de beroepsmilitairen; H. dat niet als gedemobiliseerd wor den beschouwd zij, die op eigen initiatief naar hun haardsteden zijn terugge keerd; Hl. dat de sub 1 en II hiervoren ver melde categoriën van militairen zich binnen 8 dagen na aankomst in hunne Gemeente ter secretarie, Afd. Militaire Zaken, moeten melden. Middelburg, 3 Juni 1940. De Burgemeester van Middelburg DE BORDES. uniform was blijven dragen, daar zijn burgerkleeding in Rotterdam was ver brand. NIEUWE ONTPLOFFING BIJ WILLEMSTAD. Het mijnengevaar in het HoII. Diep. Te Willemstad z\jn twee vrachtsche pen door het explosief geweld van een mijn uit elkaar gesprongen. Het betreft een schip van 3000 ton en een van 2600 ton, beide van de Steenkolen Handel Mij. te Rotterdam. De schepen werden ge trokken door een sleepboot. De beide vaartuigen waren bemand door vijf men- schen. Drie er van werden zwaar ge wond en moesten naar het ziekenhuis te Breda gebracht worden, terwijl de twee andere na verbonden te zijn naar hun woonplaats Rotterdam vervoerd werden. Van de schepen werden de achterge deelten getroffen, die onmiddellijk zon ken. De voorste gedeelten zijn nog drij vende. Het is thans wel zeker, dat mij nen de explosies, ook die van Donder dag j.l. veroorzaakt hebben. Drie Duit sche mijnenvegers hebben al reeds eeni- ge mijnen in het Hollandsch Diep ge vonden en onschadelijk gemaakt. Bij de operaties ontsnapte een mijnenveger nog aan een groot gevaar. Het achter den mijnenveger varende bootje kwam op een mijn terecht en vloog in puin. Aan den mijnenveger zelf werd echter niets beschadigd. In verband met het groote mijnenge vaar in het Hollandsch Diep is de veer- bootdienst WillemstadNumansdorp stopgezet. De Duitsche regeering heeft Maandag den regeeringen van de Vereenigde Sta ten, Mexico en Panama meegedeeld, dat zij van betrouwbare zijde bericht ont vangen heeft, dat de Britsche geheime dienst een groot aantal agenten naar Midden-Amerika, voornamelijk Mexico en Panama gezonden heeft, ter voorbe reiding van incidenten, die, naar den wensch der organisatoren hiervan, in de Vereenigde Staten een vijandige stem ming tegen Duitschland moeten verwek ken. Volgens de door de rijksregeering ont vangen inlichtingen gaat het hierbij om twee plannen: lo. Pogingen tot compromitteering van Duitschland door verzonnen onthullin gen omtrent zoogenaamde Duitsche com plotten in Mexico en 2o. Daden van sabotage door de Brit sche Secret Service tegen het Panama kanaal, die Duitschland toegedicht zul len worden. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft Maandag de genoemde regee ringen van deze inlichtingen in kennis gesteld en in overweging gegeven, de noodige maatregelen te nemen ter ver hindering van deze actie van den Brit- schen geheimen dienst, die een ernstige bedreiging van de goede betrekkingen tusschen de Amerikaansche landen en Duitschland beoogt. De vernielingen van Boerderijen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de Oost-Zeeuwsch Vlaamsche boerderijen werden er slechts een tien tal door bommen of granaten getroffen in de afgeloopen weken. In Philippine werden de landbouw- schuren van v. d. Voorde en v. d. Vijver vernield, bij Th. v. d. Hamer ging een wagenhuis met graanzolder verloren, terwijl enkele stallen uitbrandden. Te Koewacht ontstond op een drietal boer derijen brand. Bij H. Drubbel gingen woonhuis en stalling in vlammen op, bij T. Herman werd een steenen schuur door het vuur vernield. D. F. Verschue- ren zag zijn zwingelstal afbranden. Te Zuiddorpe gingen huis en stal van D. de Paauw verloren, te Westdorpe de schuur van A. de Lamelle, te Over slag werden de schuren van J. de Koek en E. Engels door het granaatvuur ver nield, bij L. Dielemans te Terneuzen eveneens. Kerk te Rede vernield. Ook te Eede in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft de oorlog heel wat vernie ling aangericht. Ook hier werd de kerk geheel ver woest. Kerk te Hoofdplaat gedeeltelijk vernield. Te Hoofdplaat werd de kerk tijdens de bombardementen en de beschietingen aan de Scheldemonding vóór de capitu latie van België gedeeltelijk vernield. OLD ENZ AAA. Vandaag zulle n circa 10.000 Nederlandsche krijgsgevangenen te voet uit Duitschland te Oldenzaal aan komen. ONDER WATER GEZETTE GEBIEDEN. DEN HAAG. Naar wij vernemen zijn de bemalingen, die noodig waren om de voor de landsverdediging onder water ge zette gedeelten des lands weder droog te leggen, thans volbracht. GEALLIEERDE LUCHTAANVALLEN FREIBÖURG. Bij den aanval van vijandelijke bommenwerpers op de open stad Freibourg, waarin zich geenerlei militaire objecten bevinden, werden 53 burgers gedood. Hierbij waren 20 kin deren, die op speelplaatsen vertoefden. Er werden 137 burgers gewond, onder wie 72 ernstig. ROME. Vanochtend is onder voorzit terschap van den Duce een ministerraad gehouden. BERLIJN. D.N.B. Maandag heeft het luchtwapen met sterke eenheden door den vijand bezette vliegvelden in en om Parijs aangevallen. In krachtige en snelle aanvallen gelukte het door het afweergeschut heen te dringen en de vliegvelden alsmede talrijke toestellen te vernietigen. Op alle plaatsen ontston den branden en ontploffingen. In lucht gevechten werden 70 vijandelijke toestel len neergeschoten. Vijf eigen toestellen worden vermist. Uit verschillende steden in de provincie Oost-Vlaanderen, aldus het Alg. Hbld., waren vluchtelingen naar Gent getrok ken in de hoop, daar veiliger te zitten. Ook uit N e d e r 1 a n d s c h Z.- Vlaanderen gingen velen naar de Belgische havenstad: daar woonden fa milieleden en vrienden, het was er stel lig veiliger (althans voor enkele dagen) dan in eigen woonplaats, waarheen de Duitsche troepen reeds oprukten Maar al spoedig bemerkte men, dat Gent allerminst een veilige schuilplaats kon worden genoemd. Reeds zag men iets dat op een terugtrekken van de Fransche troepen uit de kuststrook van Zeeuwsch-Vlaanderen geleek; men wist dat Antwerpen in Duitsche handen was; tenzij de toestand spoedig veranderde, zou het oprukkende leger binnen zeer korten tijd Gent bereikt hebben. Toen bekend werd, dat de Fransche en Waalsche troepen zouden trachten stand te houden aan de westzijde van het kanaal TerneuzenGent, tusschen Terneuzen en Sas van Gent op Neder- landsch grondgebied en zoo verder naar het zuiden, begrepen degenen die van Zeeuwsch-Vlaanderen uit naar Gent waren gekomen, dat hun verlaten woon plaats in veel gunstiger positie verkeer de; de terugreis werd dan ook, om erger te voorkomen, zoo spoedig als mogelijk was, ondernomen. En toen verschillende schepen, waaronder ook Nederlandsche vrachtschepen, op het Kanaal tot zinken werden gebracht teneinde dezen toe gangsweg naar Gent te versperren, volg de de bemanning in vele gevallen dit voorbeeld. Het duurde niet lang, of de bevolking van Gent bemerkte uit de enkele berich ten, welke men uit het gevechtsgebied in het Noorden (Zeeuwsch-Vlaanderen) te hooren kreeg, dat er van een standhou den achter het kanaal TerneuzenGent niet veel zou komen. Men kon uit de fei ten afleiden, dat eerder van een terug trekken, dan van een standhouden moest worden gesproken. In Terneuzen was men nog meester van het terrein, maar daar had zich nog geen Duitscher vertoond; in Sluiskil was een heele woonwijk platgebrand, teneinde aan de Duitsche troepen een gelegenheid tot dekking aan de Oostzijde van het kanaal te ontnemen. Te Gent werden door de Geallieerden alle bruggen vernield, maar de schade aan de gebouwen in de stad toege bracht, bepaalde zich in hoofdzaak tot die welke ontstond door het laten sprin gen van deze bruggen. De historische bouwwerken, waarop Gent terecht trotsch mag zijn, hebben misschien niet weinig geleden; ze zijn echter voor zoo ver thans te zien valt, gespaard geble ven en niet hopeloos beschadigd. In zeer korten tijd was de Duitsche bezetting van Gent volkomen; en reeds aanstonds werd alles in het werk ge steld om de belangrijkste vernielde wer ken in orde te brengenwaterleiding en electriciteitsvoorziening. Een paar uur nadat de Duitsche troepen Gent binnen kwamen was dit laatste weer hersteld. Thans gaat het leven in de stad weer zijn gewonen gang. SAN SEBASTIAN. D.N.B. Voortdu rend komen hier lange auto-karavanen uit Frankrijk met vluchtelingen van al lerlei nationaliteiten, vooral ook Engel- schen, aan. Een ooggetuige verhaalt, dat zich van Parijs paniek en vertwijfe ling hebben meester gemaakt. De on der de vluchtelingen heerschende mee ning is, dat zelfs een wonder Frankrijk niet kan redden. Ondanks de tegenspraak beweren zij, dat generaal Gamelin zelfmoord heeft gepleegd, nadat hij in den ministerraad 'had gemeld, dat de Duitsche opmarseh niet te stuiten was. De Parijsche autoriteiten verleenen geen passen meer om de hoofdstad te verlaten, daar er in het Zuiden en Wes ten van Frankrijk de grootste moeilijk heden heerschen om de tallooze vluchte lingen onder te brengen. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. WASHINGTON. D.N.B. De Senaat heeft het wetsontwerp geratificeerd, waarbij de tonnage van de Amerikaan- sche vloot met 11 pet. verhoogd wordt. Het ontwerp gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden. WASHINGTON. D.N.B. De voorzitter van de Senaatscommissie van Buiten landsche Zaken heeft een motie inge diend welke aldus luidt, dat de Ver eenigde Staten de overdracht van een deel van het Westelijk halfrond door een niet-Amerikaanschen Staat aan een an deren niet-Amerikaanschen staat, niet zouden erkennen. Eenzelfde motie is in het Huis van Afgevaardigden ingediend door den voorzitter van Buitenl. Zaken in dat Huis. BRUSSEL. D.N.B. De inwoners van Marbaix hebben in een openbare bekend making het gedrag van de Fransche sol daten voornamelijk van de koloniale troepen in België aan de kaak gesteld. Verklaard wordt dat kleurlingen van het Fransche leger de huizen, die door de bewoners waren verlaten, hebben be zet en geplunderd. Wie iets wil verkoopen adverteert Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW. Dat ls verstandig. Goes, 4 Juni 1940. Eieren p. 100 stuks f 2,70f 3,20, middenpr. p. 25 75 ct.; winkelprijs 4 ct., eendeieren f 2,90, ganseieren f 4.50, kal koeneieren f 4 p. 100. Boter per kg f 1,65, middenpr. p. pond 82,5 ct., winkelprijs 90 ct., 2e soort boe- renboter 77,5 ct., afwekende boter 50 ct, Fabrieksboter verkocht ad 92,5 ct. Noteering van boter- en eierhandela- ren: Boter 65 ct. eieren f 2,50 p. 100. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Afd. Centrale Eierveiling. Veiling van Dinsdag 4 Juni 1940. Kippeneieren 2.703.20, Eendeneite- ren 2.90, Kalkoeneieren 4, Ganzeneieren 4.50 gld. per 100 stuks. Aanv. 80.000 stuks. GOES. Veil. Vereen. „Zuid-Beveliand". Veiling van Maandag 3 Juni. Kleine vei ling: Aardbeien 2647 per 100 kg. Perziken 4r—10 per 100 stuks. Postelein 2526, spinazie 1720, to maten 2438, uien 55.50, oude aard appels 3.905.50, idem drielingen 2.50 per 100 kg. Rabarber 2.505, kropsla 2.104.10, komkommers 9-13, tomatenplanten 1.50 2.50 per 100 stuks. Bloemen: Anjelieren 4.50, pioenrozen 4.50 per 100 bos, violenplantem 0.50, as- terplanten 0.01—0.25 per 100 stuks. KAPELLE. Veiling van 3 Juni. Aard beien 2132 ct., roode bessen 31 ct. p. kg; kropsla 2,5 ct. per krop, bloemkool 913 et. p. stuk; asterplanten 15ld et. p. 100 planten. GOES. Huw.-aang.: Ludovicus Joseph Goedemondt, 28 j. jm. te Akersloot en Carolina Catharina van Stee, 26 j. jd. Huw.-afk.: Hendrik van Essen, 32 j. jm. en Geertruida Henderika Bisschop 28 j. jd. te Eindhoven. Geboren: Pieternella d.v. Jacobus Ste- ketee en Wilhelmina Johanna Kole te 's H. ArendskerkeBenjamin Cornelia, z.v. Gijsbrecht Knuist en Agatha Adri- ana Kole. Overleden: Maria Catharina Nonne- kes 11 j.; Johanna Poleij, 68 j. e.v. Jo seph Krijger; Johanna Volmer, 73 jr. Over de maand Mei 1940. BORSSELE. Geboren: 19, Antonia Johanna Beatrix, d. v. Job Rjjk en Jaco- mina Elisabeth Huige. Overleden: 21, Jacoba op 'tHof, 82 jaar, wed. van Jacobus Lagran; 24, Se- bastiaan Anemaat, 59 jaar, echtg. van Dina Pieterneilla de Landmeter. Getrouwd: 9, Jacobus Blok, 26 jaar, jm. te 'sHeer Arendskerke en Adriana Jannetje Blok, 19 j. jd. 's GRAVENPOLDER. Gehuwd: 10, Hubertus Cornelis Heyboer 33 j. en Jo hanna Frederika Smeitink 32 j. Overleden: 27, Willem de Schipper, 76 j. wedn. van Catharina Eckhardt. Geboren: 11, Cornelis z.v. Jacob Geen- se en Jacoba Lamper te Krabbendijke 25, Dina Paulina d.v. Johannes van Bo ven en Maatje van de Velde; 29. Jaco bus z.v. Andries Steketee en Maatje de Vos. Van 5 Mei t.m. 1 Juni 1940. VROUWENPOLDER. Bevallen: P. de Visser geb. de Buck, d.; M. de Voogd, geb. de Visser, z.; S. de Kroo geb. Lou- werse d. Overleden: E. Noach 61 j. ongeh. (Vlissingen)A. Louwerse 82 j. wed. van J. de Vos; A. C. Langeweg 62 j. vr. v. L. Vogel. (P. Z. Ct.) De rechtbank te Middelburg had gis teren wederom een zevental personen te berechten, die zich volgens de dagvaar dingen hebben schuldig gemaakt aan diefstal van rijks- of andere goederen. De rechtbank was voor ditmaal sa mengesteld uit de heeren mr Portheine, president, mr Bloemers en mr Meer kamp van Embden, rechters. Ook nu werd het openbaar ministerie waargeno men door den substituut-officier van justitie, mr van der Minne. Een geval uit Souburg. De eerste zaak was die tegen den 45- jarigen slager C. v. d. D., uit O. en W. Souburg, wien ten laste was gelegd, dat hij in zijn kelder aanwezig had zak ken erwten en rijst, bussen vet en balen haver, alles afkomstig van voorraden, opgeslagen in Rehoboth of wel van mili taire voorraden, die op het Oranjeplein werden gelost van wagens. Verdachte deed het voorkomen, dat h(j niet wist, dat hij die goederen niet mocht hebben. Hij ontkende dan ook ss,i. sich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. De president wees er op, dat te Sou burg ontzettend is gestolen en hy voeg-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3