Van het Oorlogsfront Dagblad voor de Provincie Zeeland DINSDAG 4 JUNI 1940 54e JAARGANG - No. 203 Bij contract belangrijke korting EERSTE BLAD. Onze levenshouding. Machtig en onmachtig. Nederlandsche Clearinginstituut. Nieuwpoort in Duitsche handen. Eden geeft de Duitsche strategische voordeelen toe. De houding van Italië. Vliegvelden bij Parijs aangevallen. Engelsche bommen op brug bij Greveiingen. Het Engelsche linieschip Nelson. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANOY, tijdelijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs SSAd per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers S cent AdvertentTén 80 cent per regel Ingezonden mededeefingen <!0 cent per regel Kleine Adveftentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetiding Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Dit nummer bestaat uit 2 bladei De gebeurtenissen van de laatste we ken hebben bij verschillende menschen zeer uiteenloopende reacties gewekt. Er zijn er die door wat zij doorleef den totaal zijn neergeslagen. Niet alleen omdat zij in hun familieleven of in hun bezit en zaken zeer gevoeling werden ge troffen, maar ook omdat zij voor de toe komst toch eigenlijk geen perspectieven meer zien. Zij beseffen, dat we staan Voor een nieuwen tijd, dat veel wat oud was en waaraan we gehecht waren verdwijnt of waarschijnlijk zal verdwijnen, maar zij hebben geen moed en vertrouwen om de oude taak, zij het in gewijzigden vorm, in den nieuwen tijd voort te zet ten. Daar zijnanderen, die door wat ge beurde naar het schijnt opnieuw ge activeerd werden. Met nieuwe en volle energie werpen zij zich op het leven. Er moge veel veranderd zijn, zij trach ten zich zoo snel mogelijk aan te pas sen. Zij kijken niet naar het verleden, maar rekenen alleen met de toekomst en met de nieuwe verhoudingen. Zij kunnen óók wel anders. Zij kennen slechts één doel: zich in de nieuwe we reld die zij voor zich zien een nieuwe toekomst te veroveren. Onze levenshouding. Een onderwerp waarover veel te zeg gen zou zijn. Maar waarbij één punt niet uit het oog mag worden verloren: dat er over eenstemming moet zijn tusschen onze levensbeschouwing en onze levenshou ding. In meerdere of mindere mate zal dat a 11 ij d het geval zijn. In den grond der zaak, wordt onze levenshouding bepaald door onze levensbeschouwing. Maar ook hier geldt, dat er menschen zijn die leven boven, maar ook b e - n e d e n hun stand. Er zijn en we mogen daarvoor dank baar zijn betrekkelijk velen, uit wier levenshouding volstrekt niet altijd blijkt, dat zij beginselen aanhangen, die vier kant in strijd zijn met de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Die er niet aan denken de beginselen waaruit zij leven consequent door te voeren. Maar er zijn met schaamte moet het worden geconstateerd ook velen, wier levenshouding van dien aard is, dat zij los schijnt te staan van hun levens beschouwing. Zij gelooven in God, die alle dingen regeert, en zij doen alsof het wereldbe stuur en de toekomst van de wereld ge heel afhankelijk is van wat menschen denken en zeggen en doen. Zij belijden de voorzienigheid Gods en toch geeft die belijdenis hun geen kracht en geen steun en geen hoop. Zij belijden dat Gods Woord een lamp voor onzen voet is en een licht op ons pad, dat wij heel ons leven zóó hebben te schikken en te richten, dat daardoor de Naam des Heeren kan worden geëerd en geprezen, maar zij zien in de eerste plaats op de omstandigheden, zij laten zich leiden door eigen belang en profijt. O ja, zij stellen prijs op den Christen- naam. Maar zoo heet het dan men moet de dingen vooral z a k e 1 ij k zien en dan moet de religie wel eens wijken voor de negotie. z ijMaar we doen beter dit woord je te vervangen door: wij. Onze levenshouding wordt veel te wei nig bepaald door onze Christelijke levens beschouwing. En daarom is nu vooral noodig de bede dat God aan alle belijders kracht mag schenken en wijsheid, om ook in de veranderde omstandigheden heel onze levensopenbaring te laten beheerschen door de Christelijke wereldbeschouwing. Ware vrijmaking van het leven kan alleen de Zoon ons schenken. Mocht het ontzettend gebeuren van dezen tijd velen brengen tot den Chris tus Gods. Zijn vrijmakende kracht kan ervaren worden onder alle omstandig heden. Ook onder de meest ongunstige so ciale en economische verhoudingen. De moderne mensch, aldus „Patrimo nium" is technisch machtig. Dat hebben wij ook weer in de laat ste weken kunnen aanschouwen. Maar diezelfde moderne mensch is tot dusver niet bij machte geweest om zoo- hanige verhoudingen tusschen volken en staten in het leven te roepen, dat de techniek in elk opzicht een zegen werd v°or de naties. Die onmacht vindt vooral hierin haar oorzaak, dat de moderne mensch zich iet gebonden gevoelt aan Gods gebo- en, die gelden voor iederen levens- ,.nn£- De technisch machtige is een lenstknecht der zonde en ontvangt het loon der ongerechtigheid. De voldoening van clearing-plichtige schulden dient weer op de normale wijze te geschieden. In aansluiting aan de publicatie van 18 Mei j.l., maakt de directie van het Nederlandsch Clearinginstituut, met machtiging van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, be kend, dat niet alleen ten aanzien van Duitschland, maar ook ten aanzien van Bulgarije, Chili, Italië, Roemenië en Tur kije, de voldoening van clearingplichtige schulden weder op normale wijze door storting in de clearing dient te geschie den. Ook de autonome maatregelen betref fende het betalingsverkeer met Spanje, Denemarken en Noorwegen blijven voor- loopig onveranderd van kracht. De koersen voor stortingen blijven tot nader bericht voor: Reichsmarken 75.63; lires 9.55; Turksche ponden 145^4; Deen- sche kronen 36.40 en Noorsche kronen 42.80. EEN LUCHTAANVAL OP MARSEILLE. Aan de Duitsche legerberichten ont- leenen wij het volgende; In harden strijd is de kuststrook ter weerszijden van Duinkerken uit het Oos ten verder ingedrukt. Nieuwpoort en de kust ten Noordwesten daarvan zijn in Duitsche handen. Adinkerke, ten wes ten van Furnes, en Ghyvelde, 10 km ten oosten van Duinkerken, zijn genomen. Het aantal gevangenen en de buit zijn weer aanzienlijk gestegen. Aan het zuidelijk front geen bijzon dere gebeurtenissen. Het luchtwapen heeft pogingen van resten van het verslagen Britsehe expe ditieleger om te ontkomen op de vóór Duinkerken liggende schepen, bestreden. In totaal zijn vier oorlogsschepen en elf transportschepen met een totale ton nage van 54.000 ton tot zinken gebracht. Veertien oorlogsschepen n.l. twee kruisers, twee lichte kruisers, een luchtafweerkruiser, zes torpedoboot- jagers, twee torpedobooten en een snelle boot, benevens 38 koopvaardijschepen met een totale tonnage van 160.000 ton, werden door bomtreffers beschadigd. Talrijke booten, barkassen en sleep- schepen werden tot kenteren gebracht en troepenconcentraties op het strand van Duinkerken met succes met bom men aangevallen. Bij een nieuwen aanval van Duitsche „Schnellboote" op het nog in handen van den vijand zijnde deel der Belgisch- Fransche kust gelukte het een dezer boo ten een zwaar beladen transportstoom schip van 4000 ton met een torpedo tot zinken te brengen. Voor de eerste maal hebben gevechts groepen van het luchtwapen de haven van Marseille aangevallen en daar twee groote koopvaardijschepen met bomtref fers in brand gestoken. Het spoorweg traject LyonMarseille werd op ver scheidene plaatsen door bomtreffers be schadigd. De totale verliezen van den tegenstan der in de lucht bedroegen op 1 Juni 58 vliegtuigen. Vijftien eigen toestellen worden vermist. Door onze uit Drontheim naar het Noorden opgerukte bergjagers werd op 1 Juni Bodö genomen em daarbij werd, behalve ander oorlogstuig, een Engel- sche batterij buit gemaakt. DE AANVAL OP DUINKERKEN VORDERT LANGZAAM. Aan het legerbericht van gisteravond ontleenen wij: De aanval op Duinkerken van het Westen, Zuiden en Oosten uit maakt Bij de groote ramp, die Middelburg trof, bleef het historisch zoo belangrijke raadhuis nog gedeeltelijk gespaard. langzame vorderingen. Het zware, door tal van slooten doorbroken en onder wa ter gezette terrein, bemoeilijkt de ope raties. Niettemin gelukte het met be hulp van het luchtwapen in de sterk bevestigde stad Bergues door te drin gen. Het geheele nog in bezit van den vij and zijnde terrein rondom Duinkerken ligt nu onder het vuur van de zware ar tillerie. Ook de zware bombardeervliegtuigen hebben hun aanvallen op Duinkerken voortgezet. Twee torpedobootjagers, een wacht schip en twee koopvaarders van 5000 ton zijn tot zinken gebracht, een oor logsschip, twee torpedobootjagers en 10 koopvaarders zijn door bommen zwaar beschadigd. Verder zijn de aanvallen van het lucht wapen tot in het dal van de Rhone en tot Marseille uitgebreid. Voor onze, aan weerszijden van For- bach aanvallende troepen is de vijand op de Maginotlinie teruggetrokken met achterlating van gevangenen en mate rieel. De bij den grooten slag in Vlaanderen en Artois gevangen genomen Engel- schen en Franschen hebben het getal 330.000 bereikt. De afweerstrijd van onze bergjagers in het bergachtige terrein om Narvik tegenover een veel sterkeren vijand duurt nog voort. In Noord-Noorwegen is op 1 Juni de radio-zender in Vadsoe door bommen vernield. Een koopvaardijschip is aan den Westelijken uitgang van het Ofoten- fjord tot zinken gebracht. In den nacht van 2 op 3 Juni heeft de vijand zijn luchtaanvallen tegen niet- militaire doelen in West- en Zuid-West- Duitschland voortgezet zonder noemens waardige schade aan te richten. De gezamenlijke verliezen van den vij and waren 59 vliegtuigen, 15 eigen vlieg tuigen worden vermist. Eden, de Britsehe minister van oor- log, heeft, aldus het D. N. B., een radio rede gehouden, waarin hij de vlucht over het Kanaal van de resten der in Noord-Frankryk verslagen Engelsche en Fransche legers als een succes uitlegde. Hjj moest toegeven, dat de Duitschers bjj den grooten slag in Noord-Frankrijk groote strategische voordeelen hebben behaald. De Engelsche verliezen aan uit rusting en materiaal zjjn zeer zwaar ge weest. De kern van het Britsehe expe- ditieleger en tienduizenden Franschen zijn echter gered. Het was de geest van het Britsehe expeditieleger, dat hier heeft gewonnen. Het leger was op den roep van België te hulp gesneld en had zijn stellingen aan de Schelde betrokken. De opmarsch duurde verscheidene dagen. In minder dan de helft van dien tijd moest het le ger zich weer terugtrekken door gebeur tenissen, die buiten de Engelsche con trole lagen. Vijf-en-zeventig mijl voor waarts, dan een gevecht en weder onder vechten 75 mijl terug in tien dagen, dat was de eerste fase in den slag om de Kanaalhavens. Eden constateerde, dat die fase schitterend voltooid was. Hij sprak daarna over de gevechten om Calais en Boulogne, die hij voorstel de als groote Engelsche successen. Ter wijl zich in de nabijheid van de eigen kust al deze dingen hadden afgespeeld, heeft het expeditieleger op den terug tocht naar Duinkerken voor zijn leven gevochten. Er is, aldus besloot Eden, geen dapperder epos in de Britsehe ana len dan dit. EEN SCHERPE MOTIE VAN DE ITALIAANSCHE FASCISTISCHE PARTIJ. De nationale raad van de fascistische partij is Zaterdag -te Rome bijeengeko men. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de raad als zijn gevoelen te kennen geeft dat de controle ter zee is geworden tot een middel van economische verstikking. Het Italiaansche volk, aldus de motie, schaart zich, gereed tot alle beproevin gen, rondom zijn Duce, dien het aan roept voor de voltooiing van de eenheid en de onafhankelijkheid van het vader land op de zeeën. De Parijsche correspondent van de Giornale d'Italia schrijft, dat dit be sluit beschouwd wordt als een nieuw be- wys van de aanstaande Italiaansche tus- schenkomst. Velen zien daarin reeds de eerste of- ficieele vijandelijke daad tegenover de Westelijke mogendheden. WAT ITALIë VRAAGT. Ansaldo, de bekende journalist en schrijver over den buitenlandschen poli- tieken toestand, hoofdredacteur van de met het ministerie van buitenlandsche zaken in nauw contact staande Telegra- fo, heeft in een radio-toespraak tot het Italiaansche leger als Italiaansche oor logsdoeleinden genoemd: Corsica, Tunis, Gibraltar en Suez. Iedereen weet, zoo verklaarde Ansal do, hoe de Italianen sedert meer dan vijftig jaar in Tunis behandeld worden. Gibraltar is een vesting in handen der Engelschen. Suez vormt een nauwe pas, voor het paseeren waarvan een hoog be drag moet worden betaald. Corsica, Tu nis, Gibraltar en Suez zyn controle steunpunten tegen de Italiaansche onaf hankelijkheid. Deze steunpunten, deze misbruiken en inbreuken moeten ver dwijnen, m.a.w. Italië moet zijn recht met eigen middelen en eigen overwinningen bereiken. Het zou dwaas zijn er op te willen wachten, dat deze aanspraken ons in den schoot worden geworpen. STILLE MOBILISATIE IN VOLLEN GANG. In zijn toespraak sprak Ansaldo over de voorbereidingen van Italië, die in de laatste week zeer intensief zijn gewor den. De voorbereidingswerkzaamheden bevinden zich in de laatste phase, de mobilisatie in vollen gang. Toch be treft het hier geen overijlde mobilisatie, doch een in alle rust uitgevoerde arbeid, waarbij het aantal troepen steeds groo- ter wordt. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Duitsche bomvliegtuigen hebben gis termiddag het Parijsche vliegveld Issy les Moulineux en verdere vliegvelden en installaties van het Fransche lucht wapen in de omstreken van Parijs aan gevallen. Naar Havas uit Parijs bericht zouden gistermiddag verscheidene bommen op het centrum van Parijs en op particu liere huizen, vèr verwijderd van mili taire doeleinden, zijn neergeworpen. Van officiëele Duitsche zijde wordt in verband hiermee bekend gemaakt, dat uitsluitend het vliegveld Issy les Moulineux, alsmede andere vliegvelden en steunpunten van het luchtwapen in de omgeving van Parijs met bommeD zijn aangevallen. Het Havasbericht komt volgens D.N.B. bijgevolg niet met de feiten overeen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Havas meldt uit Parijs: Het legerbericht van gistermorgen luidt Geen enkele nieuwe gebeurtenis in den loop van den nacht. DE VERLIEZEN IN VLAANDEREN. Berichten uit Londen, die beweren, dat de Duitsche verliezen bij den slag in Vlaanderen ongeveer 250.000 man be dragen en dat de Duitschers sedert den aanvang van den oorlog een millioen dooden en gewonden zouden hebben, wor den in bevoegde Berlijnsche kringen groteske overdrijving genoemd. De fei telijke verliezen vormen niet eens een fractie van het opgegeven aantal. DERTIG PERSONEN GEDOOD. Engelsche vliegers hebben Zondag bommen geworpen op de spoorbrug over het riviertje de Oye bij Greveiingen, zonder in aanmerking te nemen, dat de brug en ook de breede verkeersweg propvol Fransche gevangenen en vluch tende burgers waren. De aanval kostte aan dertig Fransche gevangenen en burgers, onder wie drie vrouwen, het leven. REEDS OP 11 MEI VERLOREN GEGAAN. D.N.B. Naar van Duitsche militaire zijde op desbetreffende vragen wordt verklaard, is het Engelsche linieschip Nelson reeds op 11 Mei verloren gegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1