D£ ZEEUW Bij een ambtsaanvaarding. De Rijwielbelasting. Abonneert U op dit blad I Nieuwe Zilverbons naast de oude in omloop gebracht in de waarden van f2.50 en fl.* je Weivaars TWEEDE BLAD OVERBUREN Uitkeering aan gezinnen van militairen. De positie van het autobusbedrijf. Kerknieuws Predikbeurten 'arken ten. laarden iknecht FEUILLETON in J. BUIJS, Jam Z.Z. 26, 1*9» iverv. De werkl oon door, aanbevelend. ON, Tehuis voor Ivelend: M. BOONE. IP: GAPINGE. lUNNER. IP: ER. EToordweg 139, 14 menwagens, I watertank 500 slee, 4 nieuwe fvelgbreedte. LND Brig- IP: KOE, |ng 3 Juli. Tieuwlandsche- Lpinge. Lagd KINDER- 30X, staat. Gaarne 1, Bureau „De pP: ROODE BE- JEN en verder kANTEN EN H.N. J. Kesteloo, pudekerke. )P: I jaar. lef. 24, Nieuw Df met October I Nieuwlandsche k" VAN VRIJDAG 31 MEI 1940. Nr 200. Naar aanleiding van de rede door den Rijksminister Seyss Inquart bij de aan vaarding van zijn functie als Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden gehouden, schrijft de Maas bode. Het zy hier gaarne erkend, dat deze plechtigheid een waardig, correct en so ber karakter droeg. Wij waardeeren het dat de plaats in de Ridderzaal, waar heen zoo vaak oog, oor en hart van het land waren gericht, door een plan- teigrersiering was gemaskeerd. Dat ge neraal von Falkenhausen al aanstonds de gevallenen aan beide z ij den herdacht, deed sympathiek aan. Men zal ook niet kunnen ontkennen, dat de Rijkscommissaris zijn delicate functie heeft aanvaard met een rede, die op menige plaats van tact en welwil lendheid getuigde. Hij verklaarde, dat Duitschland liever tot ons gekomen ware met de tot een groet geheven hand, dan met de wapenen in de vuist, en dat, al liggen dooden in den Neder- landschen bodem, dit toch geen verhin dering behoeft te zijn voor achting voor. den tegenstander of een reden tot vij andschap. Met geruststelling zal zijn vernomen, dat de tot st,and te brengen ordening in den bestaanden gang van zaken slechts in zooverre zal ingrijpen als de bijzon dere omstandigheden noodzakelijk ma ken; dat het Nederlandsche recht zoo veel mogelijk van kracht zal blijven on der de eigen Nederlandsche autoriteiten en met waarborging van de onafhanke lijkheid der rechtspraak; dat ons volks karakter onaangetast zal blijvendat geen politieke overtuiging zal worden opgedrongen; dat geen imperialistische staatkunde te duchten is; dat geen vrij heid vernietigd zal worden en wij ons de vrijheid voor de toekomst kunnen verzekeren. Wel zullen wij ons wat levensstan daard en economische verhoudingen be treft een aanpassing moeten getroosten, die stellig een geheel ander karakter zal dragen dan de zoo omstreden „aan passing" uit vroeger dagen. Daartegen over werd medewerking toegezegd tot herstel van de aangerichte schade in den kortst mogelijken tijd; de instelling van een fonds voor den wederopbouw was de eerste daad van den Rijkscom missaris. De Rijkscommissaris deed een beroep op den nuchteren zin voor de werkelijk heid, waardoor ons volk zich steeds heeft gekenmerkt, en op onze zelfbe- heersching. In deze verwachting zal hij stellig niet worden teleurgesteld. Maar in zijn rede sprak hij ook een oogenblik over „nationale eer". Daarin ligt opgesloten, dat ook van ons ver wacht wordt, dat wij ons in de bestaan de omstandigheden zullen schikken met waardigheid. De bezettende macht verwacht van ons correctheid en die medewerking, welke strekken kan tot het reëel belang van het land. Maar zij verwacht van ons geen kruiperigheid. Integendeel, wij houden er ons ten volle van overtuigd, dat het voor haar een te leurstelling zou zijn, als zij deze bij het Nederlandsche volk, aan welks moedige soldaten de Rijkscommissaris hulde bracht, zou moeten ontdekken. Met kruipen brengt men het niet ver, noch in letterlijken, noch in figuurlijken zin. Een fier en zelfbewust gevoel van na tionale waardigheid, die op gepaste direct ZOON, te werken. Be komende werk- onder lette/ |w" te Goes, door GRACE RICHMOND. 26.) o Jane wist het .perste oogenblik niet, wie die sterke, gezonde man was, die ze voor zich zag. Het volgende oogenblik wist zij het en stak haar beide handen uit. Murray greep ze en duwde met zijn schouder de deur dicht. »Ik jij maar ik dacht, dat je eerst over een maand kwam," zei ze half ^verlegen, want niettegenstaande Mur ray's glimlach en zijn stevige handdruk, was 'het haar nog al,tijd, of het een vreemde was, die voor haar stond. „Ik kreeg opeens zoo'n heimwee, dat ik het niet kon uithouden," zei Murray daarop en liet de handen los, die zij zachtjes wegtrok, maar zijn blik bleef op haar rusten, alsof hij in Montana niets gezien had, dat hem zoo aantrok. „Zoodra ik over teruggaan begon te denken was het mis. Ik deugde tot niets meer. Ik was mijn loon niet meer waard, en zij raadden mij aan, om liever maar meteen op te pakken en weg te gaan." Hij begon te lachen. „Zeg gauw, dat het je met spijt, Jane." wijze rekening houdt met de bestaan de omstandigheden, zal ons niet worden euvel geduid maar veeleer worden ge waardeerd. In den strijd wonnen wij de achting van den tegenstander door onzen moed, na den strijd zullen wij die weten te behouden en ook alleen kunnen be houden door een houding, die onzen ge vallen soldaten niet onwaardig is, maar die tevens berust op onzen zin voor de realiteit, waarop de Rijkscommissaris een beroep deed. DE MERKEN 1940/41 GELDEN VAN 1 JULI AF. Het departement van financiën deelt mede, dat de buitengewone omstandig heden eenige verdere voorzieningen vor deren. Met uitbreiding van hetgeen is medegedeeld, zal in de geheele maand Juni geen controle op de rijwielbelasting worden gehouden. Van 1 Juli af echter behoort elk rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, behoudens hetgeen hierna is bepaald, te zijn voorzien van een geldig rijwielbelastingmerk. In de maand Juli zal geen bekeuring worden ingesteld tegen personen wier rijwiel alsdan is voorzien van een rijwiel belastingmerk voor het belastingjaar 1940/1941. Het rijwielbelastingmerk voor dat belastingjaar zal dus, practisch ge sproken, 13 maanden geldig zqn. In verband met het vorenstaande zul len de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1940/1941 reeds van 24 Juni a.s. af op de gewone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar zjn. Personen, die in het bezit zijn van een rijwielbelastingmerk 1939/1940 kun nen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tot en met 31 Juli. Bovenstaande bijzondere voorzienin gen gelden niet ten aanzien van koste- looze rijwielbelastingmerken. Deze wor den uitgereikt op den zelfden voet als in vorige jaren gebruikelijk was. De ontvangers zijn echter bevoegd in daartoe leidende gevallen reeds vroeger dan anders aanvragen om kostelooze merken aan te nemen en af te geven "het gebruikelijke bewijs waarmede voor- loopig met een rijwiel kan worden ge reden. Die bewijzen blijven geldig totdat het kostelooze merk is afgegeven of af wijzend op de aanvraag is beschikt. TWEEDERDE VAN DE BEZOLDIGING ZAL MAANDELIJKS WORDEN UITBETAALD AAN DE GEZINNEN VAN MILITAIREN, WIER VERBLIJFPLAATS ONBEKEND IS. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft besloten, dat, op daartoe gedaan verzoek van de b ier te lande ver blijvende gezinnen van mililtairen van land- en zeemacht, die zich niet hier te lande bevinden of wier verblijfplaats on bekend is, mede ook ingeval onzekerheid bestaat of zij nog in leven zijn, maande lijks, te beginnen met de maand Juni '40, een voorschot op de bezoldiging kan uit betaald worden ten bedrage van 2/3 ge deelte van het maandelijksch bedrag der bezoldiging, met inbegrip van alle vaste toelagen, alsmede de kindertoelage zoo- als dit was volgens den laatstelijk be taalbaar gestelden tractementsstaat of een daarmede overeenkomend betalings stuk, zulks tot een maximum van f 600 per maand. Door de uitbetaling van zulk een voorschot zal een gelijk bedrag van de bezoldiging der betrokken militairen zijn gekweten. Voor zooveel de militairen der zee macht betreft, wordt onder „bezoldi ging" verstaan de bezoldiging voor de plaatsing aan den wal buiten de keer kringen. „Dat doet het ook niet. Ik ben juist jarig, en het is de grootste verrassing, die ik vandaag nog gehad heb." „Mooi zoo, maar hij keek naar haar japon „je gaat toch 'niet uit." „Niet verder dan Worthington Square. We zijn daar allen ten eten gevraagd, omdat Shirley ook jarig is; maar dat weet je toch zeker wel. Je komt er pas vandaan." „Die is goed", zei Murray. Ik moest natuurlijk bellen, want ik had geen sleu tel, en een nieuw dienstmeisje deed mij open. Toen ik alles zoo helder verlicht zag, en er overal bloemen stonden, vroeg ik, of er bezoek was. Ze zei van ja, maar dat mevrouw nog niet beneden was. Ik ging dus weer gauw weg en liep eerst even bij jullie aan, en nu mag ik den heeleir avond van je gezelschap ge nieten. Dat had ik niet durven hopen!" Het duurde verscheidene minuten, eer Jane bedacht, dat het tijd werd, om naar de overzijde te gaan. Een blik op de kVk deed haar haastig haar mantel en Shirley's cadeautje oppakken. „Zal ik het licht uit doen?" vroeg Murray en stak met vasten tred de ka mer door, en Jane merkte met blijd schap op, hoe verschillend zijn gang was met een jaar geleden. Zij staken de straat over en gingen het zijpoortje door, en terwijl Murray i In een onderhoud met den secretaris van den Bond van Autobusdienstonder- nemingen, den heer Kraak Steeman, heeft deze het een en ander verteld over de moeilijkheden, waarmede dit bedrijf in de achter ons liggende dagen en op het oogenblik te kampen heeft. In de oorlogsdagen heeft het bedrijf der busdiensten vrijwel stil gelegen, om dat de wagens gevorderd werden om dienst te doen voor het troepentrans port of voor evacuatie der burgerbevol king. De wagens die voor troepen vervoer dienst hebben gedaan, hebben daarbij voortdurend gevaar geloopen. De bussen, die dienst moesten doen voor de evacuatie, zijn dikwijls onderweg ge strand. Dit is o.a. gebeurd op den af sluitdijk, waar niets meer door kon. Voorts zijn tal van bussen in het water gereden. Een andere eigenaar moest tijdens een bombardement zes bussen langs den weg laten staan. Al deze bussen zijn verloren. De burgemeesters, die bussen hebben gevorderd, beroepen zich op de Rijks verkeersinspectie en deze beroept zich op haar beurt weer op de militaire over heid. Doch als algemeene verwachting geldt toch, dat de door de Nederland sche overheid gevorderde bussen wel vergoed zullen worden. Er hebben zich ook gevallen van vordering voorgedaan, die minder gemakkelijk te regelen zijn. Voor het materiaal, dat voor de eige naars gespaard was gebleven, volgde toen na den oorlog het verbod van ver bruik van benzine. Er mocht alleen wor den gereden door iemand, die in het bezit was van een toestemming om ben zine te verbruiken en met die vergun ningen is men uiterst spaarzaam. De eerste lijst van vergunninghouders, wei- we werd gepubliceerd, voldeed niet. Zjj werd uitgebreid en is nog steeds aan veranderingen onderhevig. De heer Kraak Steeman stelde hierbij voorop, dat de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam zoo toegeeflijk is ge weest als maar eenigszins mogelijk was. Vergunningen werden echter slechts verleend aan die geconcessioneerde bus sen, die trajecten bereden, waarmede geen trein- of tramverbinding parallel liep. Had men oorspronkelijk een ver gunning voor autobusvervoer op 'n tra ject, dat parallel liep aan een trein- of tramtraject, dan verviel deze vergunning automatisch. Een typisch voorbeeld hier van is het traject UtrechtBilthoven. De vraag hoe het verder zal gaan ligt natuurlijk op aller lippen. Voorop gesteld moet worden, dat onze benzine positie uiterst slecht is en dat welhaast niet kan uitblijven, dat nog strengere maatregelen zqn te wachten. Spoor- en tramwegen krijgen thans een grooten voorsprong op het busbedrijf. Als de toestand zoo blijft en er is alle reden dit te verwachten dan kan het wel niet anders, of er moet in dit bedrijf een massa-ontslag volgen, on danks de algemeene neiging de menschen zooveel mogelijk aan het werk te hou den. Meer dan de helft van het perso neel in de autobusbedrijven zal op straat komen te staan. De heer Kraak Steeman noemde hierbij het cjfer van ruim 20.000 man. Het eenige wat volgens hem het be drijf kan redden, is een vergunning voor het gebruik van benzine en een derge lijke vergunning is op het oogenblik niet te verwachten. Dat is jammer, omdat er vervoeraanbod genoeg is. Overal ziet men treinen en trams overvol zitten. Kerkvoogdijen moeten op haar post zijn. Een circulaire van het hoofdbestuur der Vereeniglng. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk, heeft aan alle kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk een circulaire gezonden, waarin het deze opwekt thans meer dan ooit aan de Kerk trouw te blijven, en haar opbouw piet de uiterste kracht te bevorderen. Het schrijft verder o.m.: zjjn duim op de bel drukte, zei hjj: „Ik heb mjj mjjn thuiskomst op veler lei manieren voorgesteld, maar dat ik samen met jou binnen zou komen „O, maar dat doen we niet", zei Jane vrdolijk. „Ik blijf even in de eetkamer, om de cadeautjes op Shirley's bord te leggen, totdat jij veilig te midden van je familie bent." Wat hij ook zei, Murray kon haar niet van besluit doen veranderen. Eindelijk ging hij dus maar naar de groote hall, waar zij allen om den haard zaten of stonden. HOOFDSTUK X. Murray wordt cargadoor. Er heerschte een oogenblik stilte, toen het groepje bij den haard omkeek naar den binnenkomende. Murray's vader was het eerst bij hem, en het volgend moment waren ze allen om hem heen geschaard, en stonden ook de Bells op, om hem te begroeten. „Wel jongen, ben je daar weer? Wat een verrassing!" en Harrison Townsend schudde de hand van zijn zoon, alsof hij haar er af wou trekken. Zijn moeder be groette hem ook met een hartelijkheid, die hem haar deed kussen met het ge voel, alsof hij haar liefde nooit genoeg gewaardeerd had. De waarn. secretaris-generaal, waarn, hoofd van het departement van finan ciën, brengt ter algemeene kennis, dat nieuwe zilverbons zijn in omloop ge bracht van f 2.50 en van f 1, gedagtee- kend 1 October 1938. RIJKSDAALDERBONS. De bons hebben een grootte van onge veer 12,9 bij 7.3 cm. en zijn gedrukt op papier, waarin een roode en een blauwe vezel zijn verwerkt. De voorzijde toont een guilloche-rand in blauw, vermengd met licht bruin, waarin aan de linkerzijde in het midden en in den rechterbenedenhoek 2.50 is ver meld. Het middenvak vertoont in den onder grond in licht blauw „2.50", waar over heen de navolgende te'.st is gedrukt: Serie No. Wettig betaalmiddel Koninkrijk der Nederlanden ZILVERBON Groot TWEE EN EEN HALVE GULDEN Wordt ter betaling aangenomen door De Nederlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De Agent van het De Minister van. Financiën, Ministerie van Financiën, J. A. de Wilde. Luisterburg. Behalve serie, nummer en de handtee- keningen, al hetwelk in zwart is gedrukt, verschijnt de tekst in blauw. De achterzijde heeft eveneens een guil- locherand in blauw en bruin, waarbin nen een groot vierkant, geflankeerd door twee gelijke blanco vakken. In deze blan co vakken zijn de roode en de blauwe vezel van het papier duidelijk zichtbaar. Dit groote vierkant, bijna geheel ge- guillocheefd, heeft in de vier hoeken uit gespaard 2.50, heeft voorts over de ge heele oppervlakte een dubbelen cirkel in bruin, waarbinnen in blauw voorkomt „Koninkrijk der Nederlanden wettig be taalmiddel" en in dien cirkel de straf bepaling wegens het namaken of verval- schen. GULDENBONS. De bons hebben een grootte van onge veer 12.9 bij 7.3 cm. en zijn gedrukt op papier, waarin een groene vezel is ver werkt. De voorzijde vertoont een guilloche- rand in bruin, vermengd met zwart, waarin zich aan de achterzijde in een medaillon de beeltenis van Hare Majes teit de Koningin toont, terwijl in den rechter boven- en onderhoek 1.is uit gespaard. Het middenvak vertoont in den onder grond in zwart „een gulden", waar over heen de 'navolgende tekst is gedrukt: Serie No. Wettig betaalmiddel Koninkrijk der Nederlanden ZILVERBON Groot EEN GULDEN Wordt ter betaling aangenomen door De Nederlandsche Bank en aan alle Rijkskantoren. Inwisselbaar' in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De Agent van het De Minister van Financiën, Ministerie van Financiën, J. A. de Wilde. Luysterburg. De tekst van „wettig betaalmiddel" af tot het woord „aankondiging" staat in bruin, het overige, evenals de datum en de handteekeningen, in zwart. De achterzijde heeft eveneens een guil- locherand in bruin en groen, waarin in de vier hoeken is uitgespaard 1.Deze waarde-aanduiding is omlijst door een rand, waarvan de beide bovenste en de beide onderste aan elkaar gelijk zijn. Het middenvak is versierd door het Nederlandsche wapen, met in den linker bovenhoek de woorden „Wettig betaal middel" en in den rechterbovenhoek „Ko ninkrijk der Nederlanden", terwijl onder het wapen de strafbepaling wegens het namaken of vervalschen is opgenomen. Dit middenvak is geheel in groen ge houden. In het blanco gelaten gedeelte is de groene vezel van het papier duide lijk zichtbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat behalve de hierboven omschreven zilverbons ook in omloop zijn zilverbons van f 2.50 van het type-1918, gedagtee- kend 1 Juli 1918 of later, alsmede zilver bons van fl van het type-1920, gedag- teekend 1 Februari 1920 of later. Het hoofdbestuur acht het zijn duren en ernstigen plicht u, kerkvoogden, van deze gedachte te doordringen, en aan vaardt hierbij met moed die zware taak, die in de naaste toekomst o.a. richtlijn voor het beleid van het hoofdbestuur zal zijn. Het hoofdbestuur vraagt aan de kerk voogden om zooveel in hun vermogen ligt, de zorgen van stoffelijken aard van den predikant der gemeente weg te ne men, opdat hij zich geheel aan zijn gees telijke taak kan wijden, terwijl het ver der ernstig verzoekt vooral den openbaren eeredienst op uitstekende wijze te ver zorgen. Meer dan ooit geldt thans het devies onzer Vereeniging: „Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de Wet van Christus". Daarom zal in de naaste toe komst ons hoofdbestuur ook trachten om de grootst mogelijke samenwerking te bevorderen met ieder orgaan in onze Kerk dat Ilaar welzijn, Haar eenheid en Haar wederopbouw beoogt. „Het Zoeklicht" opgeheven. Gemeld wordt, dat besloten is „Het Zoeklicht", het weekblad van den heer Johannes de Heer te Driebergen, op te heffen. De heer Johannes de Heer is lichame lijk niet meer tot de inspanning in staat, welke jarenlang van hem tot dusver ge vorderd werd. De tijdsomstandigheden hebben thans de laatste stoot gegeven. Wat Olive en Shirley betreft, die wa ren opgewonden van blijdschap. Murray genoot ook, toen hij zag, hoe de Bells zich blijkbaar thuis voelden bij hen. Even later ging hij naar boven, om zich te verkleeden en werd er aan de keukenmeid gezegd, dat zij nog even geduld moest hebben. In korter tijd dan men kon verwachten, was Murray ech ter weer beneden; en in zijn avondtenue viel het nog meer op, hoe forsch hij ge worden was. „Hoe is het je gelukt, om nog in je jas te komen"? zei Peter vol verbazing. „Ik kon er niet in en heb toen maar even vaders vest en dinnerjacket ge leend." „Wat een geluk voor je, dat ik mijn oude, jas niet meteen heb weggedaan, toen de nieuwe thuis kwam", merkte i zijn vader op, terwijl hij met voldoening naar zijn breede schouders keek. Met groote opgewektheid ging ieder een aan tafel, en al dachten ze allen aan den eene, die afwezig was, toch ver mocht dat hun blijdschap over Murray's terugkeer niet te temperen. Het was een uitgebreid diner, hoe wel het slechts ter eere van een veer tienjarig meisje was, maar ze waren allen zoo in haar schik, dat het hun niets te lang duurde. Om Jane's bord ZONDAG Z JUNI 1940. De uren zijn aangegeven volgens den officieelen (wettelijken) tijd. Op Zuid' en Noord-Beveland. Ned. Herv. Kerk. Baarland, vm. en nm. ds Dagevos. Biezelinge, vin. en nm. ds van Steenbergen. Borselen, 10 u. ds Bunjes, 2.30 u. leesd. Colijnsplaat, vm, en nm. ds Kluiver. Driewegen, 3 u. ds v. Hoogstraten. Ellewoutsdijk, vm. ds v. Willenswaard. Geersdijk, vm. caad. Grolle, nm. dhr Over- gaauw. 's-Gravenpolder, 10.30 u. ds v. Hoogstraten, 3 u. ds v. Burgeler. 's-Heerenhoek, geen dienst. 's-Heer Abtskerke, 10,30 en 3 u. ds Drost. Heinkenszand, vm. 10.30 u. en nm, 3 u. ds Renting. 's-Heer Hendrikskinderen, 9.30 en 2 u. ds Zandee. 's-Heer Arendskerke, vm. en nm. ds v. d. Waa. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds Hulsbergen. Yerseke (Geref. kerk), 10.45 en 3.15 u. ds Bons. Kapelle, 10 en 2 u. (in Obadja) dr Schmidt. Kamperland, vm. en nm. ds Tonsbeek. Kattendijke, 10 en 2.30 u. ds Lammers. Kats, 2 u. dr Hansen. Kloetinge, 9.30 en 2 u. ds Boersma. Krabbendijke, vm. en nm. ds Baarslag. Kortgene, 9.30 en 2 u. ds v. d. Most v. Spijk, (nm, H. Doop). zoowel als om dat van Shirley lagen allerlei kleine cadeaux, maar toen ze na tafel haar geschenken meenamen, wist Shirley beter dan Jane, wat ze gekre gen had. Na afloop van het diner ging Mur ray een oogenblik met zijn vader naar de bibliotheek en zei: „Ik wou U even iets vertellen. Ik ben dit jaar weg ge weest, omdat ik wou probeeren, sterk genoeg te worden, om in de zaak te ko men, als U mij ten minste hebben wil. Ik bedoel", ging hij haastig voort, om dat zijn vader hem aankeek, alsof hij hem niet begreep, „ik bedoel, in welke capaciteit U mij maar gebruiken kan, al was het als jongste bediende". Meneer Townsend keek zijn zoon met ernstigen blik aan. „Meen je het?" vroeg hij. „Ja, vader." „Maar het vooruitzicht, om in zaken te gaan, trekt je toch nog niet zoo heel erg aan, is het wel „Neen, vader." „Je weet, wat je aanbod inhoudt? Ik geloof niet, dat je broer ooit gehoor zal geven aan mijn wensch." „Daarom heb ik dit besluit geno men." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5