Een Korporaal redde Middelburg. Met de witte vlag per motor door het Duitsche spervuur. BEKENDMAKING. Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Laatste Berichten Lectuur in des dokters wachtkamer. Marktberichten Burgerlijke Stand Dultsch tijdschrift vestigt de aan dacht op de sterke positie van Duitschiand. Krijgsgevangenen keeren terug. Distributie van thee en koffie. Derde sluis in het Panama-kanaal. Zweden is neutraal en handhaaft zijn voorzorgsmaatregelen. V Wolkbreuken in Italië. Distributie van schoeisel. Verkoop Verbandmiddelen. DISTRIBUTIE VAN TEXTIELPRODUCTEN. De directeur van den diatributiedienst voor Middelburg maakt bekend, dat het aan alle verkoopers verboden is aan par ticulieren textielproducten af te leveren anders dan op vertoon der distributie stamkaart. Op één stamkaart mag slechts van elk artikel de kleinste hoeveelheid voor da- gelijksch gebruik afgeleverd worden, b.v. één paar kousen of sokken; één stel on- derkleeding; één jas of costuum enz. De verkooper dient een bon in duplo uit te schrijven, waarop staat vermeld: naam en adres van den kooper, nummer en serieletter van de stamkaart en ge kochte goederen. Het origineel van dezen bon moet aan den kooper worden afgegeven. Kooper en verkooper moeten de bonnen zorgvul dig bewaren. De Directeur, H. P. STAAL. voorschriften, welke de toepassing en uitvoering van de wettelijke bepalingen verzachten. Dit heeft zij dan ook gedaan. Wie de regeerings-mededeeling verder goed gelezen heeft zal daaruit hebben kunnen opmaken, dat de aangifte van den toestand per 1 Mei kan worden aan gevuld met een uiteenzetting van den toestand, zooals die op het moment van opmaken van de aangifte is geworden. Men vindt aan het slot van het aangifte biljet nog een open ruimte, waarin men de aangifte kan toelichten. Wie zijn toestand kort kan weergeven, kan uit den aard der zaak deze ruimte gebruiken. Die kan vertellen: op 1 Mei was de toestand als boven-aangegeven doch nuWie een breedere uiteenzet ting noodig heeft zal goed doen, in die open ruimte te verwijzen naar een af zonderlijke toelichting, welke als bijlage bij het aangifte-biljet kan worden ge voegd. Hoe duidelijker men in zijn aan wijzingen en in zijn uiteenzettingen van den toestand is, hoe minder moeilijk men het den belasting-autoriteiten maakt. Lange brieven en betooge'n zijn in den regel het minst duidelijk. De gelegenheid tot zulk een uiteenzet ting zou natuurlijk niet worden gegeven indien het niet de bedoeling was, er re kening mede te houden. Die uiteenzet ting is noodig om den autoriteiten gele genheid te geven, een ander wettelijk ar tikel toe te passen, n.l. art. 17 van de Invorderingswet, waarin bepaald wordt dat in gevallen van buitengewone hard heid overigens wettelijk terecht geheven belasting buiten invordering kan blijven. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. J. van Gel deren, als diens opvolger tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer H. J. van den Born te Amsterdam. Onder zand bedolven. Een doode en één gewon de. Bij Oldenzaal zijn gistermorgen 2 zandgravers uit Oldenzaal onder een neerstortende massa zand bedolven. Een huuner, de gehuwde ruim 30-jarige H. Nijhuis, werd gedood; de andere, de on gehuwde G. Slebos, brak een been en eenige ribben en werd naar het zieken huis te Oldenzaal vervoerd. Verduister uw woning. Anders volgt proces-ver baal. Bij herhaling wezen wij er reeds op, dat op ieder individueel de lichtdoo- vingsplicht blijft rusten, zooals hij bij het uitbreken van den oorlog is vastge steld. Nog altijd blijkt het publiek er echter niet voldoende van doordrongen te zijn. In de gemeente Dinteloord bleek het parool zoo slecht te worden opge volgd, dat thans niet minder dan tien processen verbaal zijn opgemaakt. Voordeel trekken van andermans leed. De politie is er in geslaagd een belangrijk aantal goe deren in beslag te nemen welke afkom stig zijn van zaken, die te Rotterdam door brand vernield zijn. Groote voorra den schoenen, meubelen, huisraad en kleeding heeft de politie opgeslagen in het hoofdbureau aan het Haagsche Veer, welke in verscheidene deelen van de stad in beslag zijn genomen. Toen het vuur in het centrum van de stad steeds meer groote magazijnen bedreig de, heeft het publiek de goederen nog voor de perceelen in brand geraakten, uit de winkels gehaald en voor den on dergang gered. In sommige gevallen hebben de eigenaars van de winkels het publiek gevraagd dit te doen. Natuurlijk met de bedoeling, dat men de goederen later hetzij by de politie hetzjj bij de ge dupeerden zou terugbezorgen. Later heeft de politie bevel gegeven dat allen die goederen van anderen in hun bezit hadden, deze moesten deponeeren. Velen hebben aan het verzoek voldaan, doch ,warcn er °°h, die niets meer van zich lieten hooren. In een groot aantal straten in het centrum hebben recher cheurs huiszoekingen verricht met het resultaat, dat zeer veel goederen in be slag konden worden genomen o.a. vloer- kieeden, kleeding enz. De bezitters ga ven toe de goederen uit de winkels te hebben gehaald. In woonhuizen heeft men nog groote voorraden levensmidde len aangetroffen. In het algemeen heeft de politie met een waarschuwing vol staan dergelijke dingen na te laten, om dat verscheidene te goeder trouw wa ren. In sommige gevallen heeft de poli tie proces-verbaal opgemaakt byv. toen bleek dat men om de politie om den tuin te leiden, de goederen op geraffineerde wjjze had verborgen zooals in dakgoo- ten enz. De waarde van de opgespoorde goederen loopt in de duizenden guldens. Een schipbrug bij Zwolle Naar de burgemeester van Zwolle heeft medegedeeld worden van rijkswege pogingen in bet werk gesteld om een schipbrug te leggen bij het Ka- terveer. Als dat gelukt, ontstaat er dus weer een vaste verbinding met de over zijde. Thans wordt, zooals men weet, de dienst per pont onderhouden. HET BESPUITEN VAN HET AARD APPELGEWAS TEGEN DE AARD APPELZIEKTE. Zooals bekend is kan de aardappel ziekte belangrijke schade, zoowel aan het aardappelloof als aan de knollen ver veroorzaken. Daar het tijdstip, waarop deze ziekte kan optreden, nadert en het voor de voedselvoorziening van het hoogste belang is, dat de schade zooveel mogelijk beperkt wordt, vestigt de Plan- tenziektenkundige dienst te Wagenin- gen met klem de aandacht van. alle aard appelverbouwers op de noodzakelijkheid van het tijdig toepassen der noodige be strijdingsmaatregelen. Deze bestaan uit het op het juiste tijdstip beginnen met en het daarna eeni ge malen herhalen van een bespuiting met een oplossing van een koperhou dend middel. Daarvoor wordt gebruikt z.g. Bordeauxsche pap, die bereid wordt door iy2 kg kopervitriool en 1 kg verseh gebluschte of poederkalk afzonderlijk in water op te lossen en dan de kopervitri- ool-oplossing bij de kalkoplossing te voegen (niet omgekeerd). Dit mengsel wordt dan tot 100 L. aangelengd. Of men gebruikt Bourgondische pap, die bereid wordt door van 1% kg kopervi triool en kg sodex een papje te ma ken en daarbij onder voortdurend omroe ren 100 L. water te voegen. Het meng sel van kopervitriool en sodex is ook onder den naam van Normaal pappoeder in den handel verkrijgbaar. Daarvan dan neemt men 2% kg per 100 L. water. Voor het gebruik moet de sproeivloei- stof steeds goed geroerd worden. Er zijn in de laatste jaren ook andere ko- perhoudende middelen in den handel ge bracht, die echter nog niet ten volle op hun bruikbaarheid zijn onderzocht. Men houde zich voor deze aan de gebruiks aanwijzing, door den handel aangegeven. Men houde er rekening mede, dat voor de laatste bespuitingen, zoowel met Bordeauxsche als Bourgondische pap en met de nieuwe middelen de oplossingen ten minste 1/3 sterker gemaakt worden dan voor de eerste bespuiting gebruikt is. De bespuitingen dienen niet ter be strijding maar alleen ter voorkoming van de ziekte. De eerste moet doorgaans begin of midden Juni plaats hebben. Data zijn echter niet aan te geven, daar deze af hankelijk zijn van de weersomstandig heden. Men spuite als dus het weer gunstig is voor het optreden van de ziekte. Dit is wanneer de atmospheer warm-voch- tig, dus broeierig is. De bespuitingen moeten tot in het laatst van het groeiseizoen worden voortgezet. De bespuiting moet zorgvuldig met sproeimachines, waarmede de vloeistof zeer fijn verdeeld wordt (dus niet met gieters), worden uitgevoerd. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen en de bij de zen Dienst werkzame ambtenaren, als mede door de Rijksland- en tuinbouw- consulenten. DIRECTE BELASTINGEN. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bij besluit van 28 Mei aan A. C. Muiden, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, op zijn verzoek met in gang van 1 Juli a.s. eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. BELANGRIJKE BIJEENKOMST TE GOES. Het standpunt der Duitsche autoriteiten Te Goes hebben dr Linder, van de Zb- vil Verwaltung, en de waarn. Commis saris der Koningin, mr Dieleman, verga derd met de burgemeesters van de Be- velandsche gemeenten. Dr Linder heeft uiteengezet, wat het standpunt der Duitsche autoriteiten is in bezet Nederland en verklaard, dat 't de bedoeling is om de gemeente-bestu ren intact te laten; ook de gemeentera den blijven bestaan. Verschillende richtlijnen werden uit gestippeld, terwijl ook zaken, die buiten het zuiver gemeentelijk terrein liggen werden aangeroerd. Aan de positie der bijzondere scholen bijvoorbeeld zal niet worden geraakt, mits het onderwijs geschiedt in een geest van loyaliteit ten opzichte van Duitschland. De bijeenkomst had een 1 zeer geanimeerd karakter, In de „Westf&lische Landeszeitung" vertelt „Kriegsberichter A. Zeil", aan de hand van een onderhoud, dat hij met den burgemeester van Middelburg, den heer D. van Walré de Bordes, heeft ge had, het een en ander over de laatste dagen van den strijd in Middelburg. Men had het bericht van de overgave van Nederland door generaal Winkel man per radio ook in Zeeland vernomen, doch het werd van de zijde van den commandant van Zeeland en Middel burg, een marine-officier, als onwaar betiteld. De tegenstand diende te wor den voortgezet. Daarop heeft de burge meester getracht de stad Middelburg niet tot gevechtsterrein te doen worden en hij bezorgde generaal Durant met zijn Fransche troepen kwartier buiten de stad. De generaal gaf den raad om de stad te evacueeren, hetgeen geschiedde. Al leen de mannen bleven achter. Spoedig waren de Duitsche troepen de stad dicht genaderd en de burgemeester spoedde zich naar den Franschen staf, waar hij belofte ontving van een batail- lons-commandant, dat in ieder geval de stad ontzien zou worden. De eerste granaten vallen in de stad. „Denzelfden dag", aldus de burgemees ter, „vielen de eerste granaten in de stad." Spoedig sjtond Middelburg in brand en begonnen de heldhaftige, doch hopelooze pogingen om het vuur neer* te slaan. „Om 17 uur", zoo vervolgde de burge meester zijn verhaal tegenover den Duitschen „Kriegsberichter". duurde de beschieting nog steeds voort. Thans wis ten wij, dat Fransche granaten daarvan de oorzaak waren. Dat konden wij uit de schietrichting opmaken. Om 17.30 werd ik dringend aan de telefoon geroepen. De Nederlandsche officieren wilden de stad aan de Duit- schers overgeven. Men wist echter niet hoe. Als wij de witte vlag op den toren zouden hijschen, bestond het gevaar dat de Franschen eerst recht de beschieting zouden voortzetten, en versterken. Weer DE FRANSCHE OORLOGVOERING GELAAKT. BERLIJN. D. N. B. Het D. N. B. heeft van bevoegde militaire zijde nadere bij zonderheden ontvangen over twee ge vallen die de met het volkenrecht in strijd zijnde oorlogvoering der Fran schen aan de kaak stellen. Het eerste geval betreft het misbruik van het Rode Kruis-teeken. Een kapitein heeft zijn superieuren gerapporteerd, dat na een 'aanval op een vijandelijke col- lonne de Franschen bij hun poging naar het Zuiden door te breken, de Roode Kruis-auto's gelijkmatig onder de ande re wagens der colonne hadden verdeeld, opdat zij niet zouden worden aangeval len. Het tweede geval betreft het gebruik van dum-dum kogels. BERLIJN. De jongste uitgave van het tijdschrift BerlinRomeTokio is ge wijd aan den eersten verjaardag van het pact van bondgenootschap tusschen Duitschland en Italië. De aandacht verdient een artikel van stelde ik mij telefonisch in verbinding met admiraal La Font in Vlissingen. Dit maal kwam hij zelf aan den draad. Ik vroeg hem of de Franschen het hijschen van de witte vlag zouden misverstaan of dat zij het vuur zouden staken. Ik kreeg te hooren, dat hij op die vraag geen ant woord te geven had! Hij toonde zich zeer verbitterd, dat wij aan overgave dachten. Daarop richtte ik het dringende verzoek tot admiraal La Font de stad grooter leed te besparen. Hij antwoordde letter lijk: „Ik zal in den kortst mogelijken tijd mijn troepen op het eiland tot op en kele mannen terug brengen". Daarmee was het gesprek te einde. Rit op leven en dood. Later had de burgemeester temidden van de verwarring nogmaals een onder houd met den Franschen admiraal La Font en hij vroeg hem hoe met de Duit- schers contact moest worden verkregen. Hij antwoordde: „U gaat naar het raadhuis en wacht daar op den vijandelijken commandant". „Dat kon ik overigens niet doen", al dus vertelde de burgemeester van Mid delburg verder, „want ons raadhuis be stond niet meer. Om 18 uur hield de be schieting op. Kort daarop kwamen de Duitschers." Wat was er gebeurd? We hadden een onbekenden held in ons midden gehad. Een korporaal-telegrafist, met name Mink. Deze onder-officier had, zonder daar toe bevel te hebben ontvangen, met den inzet van zijn eigen leven gedaan wat gedaan moest worden. Zonder lang te vragen was hij op een motorrijwiel ge sprongen, had een witte vlag aan het zijspan bevestigd en was door het Duit sche spervuur tot in de Duitsche linies gereden. Daar heeft hij den commandant der Duitsche troepen de capitulatie der stad aangeboden. Voor ons bleef slechts het blusschen van de branden over en de poging om het leed te helpen verzachten, dat zon der onze schuld over onze stad is ge komen". AANTAL NEDERLANDSCHE SOL DATEN UIT DUITSCHLAND WEER THUIS. Naar de veldcommandant voor Lim burg, majoor Von Bartenwerffer, op de gisteren te Heerlen gehouden bijeen komst van burgemeesters uit Zuid-Lim burg mededeelde, zijn gisteren de eerste Nederlandsche soldaten, die in Duitsch land als krijgsgevangenen vertoefden, naar huis teruggekeerd. Van welinge lichte zijde vernamen wij nog, dat het in de bedoeling lag om alle krijgsgevange nen zoo spoedig mogelijk te laten terug- keeren. IN EEN PERIODE VAN VIER WE KEN EEN HALF ONS THEE OF EEN HALF POND KOFFIE. Het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, en het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogs tijd, maken, in aansluiting aan wat reeds betreffende de distributie van kof fie en thee werd medegedeeld, bekend Om te bevorderen dat bj den aanvang van de eerste distributie-periode op Donderdag 6 Juni a.s. dé winkeliers over voldoende voorraden zullen be schikken om aan de aanvragen van de consumenten te kunnen voldoen, was het noodzakelijk, de aflevering en ver koop van thee en koffie aan de consu menten van 28 Mei tot 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributieperiode welke loopt van 6 Juni tot 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschik baar worden gesteld: een half ons thee of een half pond koffie. Toewijzingen voor den detailhandel, hotels, enz. zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week door de plaat selijke distributiediensten worden uitge reikt. Met de mogelijkheid van eenige vertraging moet bierbij rekening worden gehouden. In verband met de verschillende soor ten en merken thee en koffie zullen de toewijzingen in vier gedeelten gesplitst worden, zoodat de winkelier bij vier le veranciers zijn inkoopen kan doen. Teneinde hotels, café's enz. in staat te stellen zooveel mogelijk op volle ca paciteit te werken zal aan hun een toe wijzing worden versterkt, gelijk aan 90 pet. van hun normale omzet van thee en koffie. ONGEVEER EEN DERDE MET TUBERKELBACILLEN BESMET. Het gehalte ook niet steeds aan te bevelen. Prof. E. Weyrauch, directeur van het Hygiënisch Instituut der Universiteit te Jena acht het uit gezondheidsoogpunt verwerpelijk, dat er in wachtkamers van artsen lectuur ligt. Echter niet alleen hier, ook in de wachtkamers van sana toria en ziekenhuizen vindt men dikwijls vuil geworden periodieken en boeken. Vernietiging van deze lectuur is, vol gens Weyrauch, het beste. Hij wijst op de onderzoekingen van Mitulescu, die 97 boeken uit volksbibliotheken onderzocht en waarvan meer dan een derde met tu berkelbacillen was besmet. Peterson vond, dat van 10 dagbladen op de ziekenzalen er 4 met tuberkelba cillen waren besmet; de besmetting van papieren geld met verschillende soorten bacillen is bekend. Wel hebben Dold en Chen Yü Hsiang ons echter geleerd, dat het werkelijk gevaar van verspreiding van ziektekiemen door aanraking met papier ver achterblijft bij het theore tisch gevaar. Bij uitdroging vermindert bovendien de levensvatbaarheid der kie men, likken van de vingers bij bet om slaan der bladzijden is dan ook dubbel gevaarlijk. Behalve over de hygiëne klaagt Wey rauch over het gehalte van de ter lezing liggende tijdschriften. Hij wenscht, dat door de artsenorganisaties deze zaak na der zal worden behandeld en dat in het vervolg in de verschillende wachtkamers worde aangekondigd, dat „het ter lezing leggen van tijdschriften niet goed is voor de gezondheid en dat men, wanneer men dit wenscht, zelf lectuur moet mee brengen, zoodat men den wachttijd nut tig kan gebruiken". Wat dit laatste betreft, zou van de wachtkamer een zoowel hygiënische als ethisch opvoedende kracht kunnen uit gaan, door goede populaire geschriften over hygiënische onderwerpen of anders zins goede lectuur ter lezing aan te bie den. MIDDELBURG, Boter- en eiermarkt van 30 Mei. Aangevoerd door boerinnen: boter f 0.80; eieren f 3.50; eendeieren f3.50; kalkoeneieren f7; ganzeneieren f 10. Aangevoerd door handelaren: boter fO.77%; eieren f3.50 en eendeieren f3.50. Particuliere prijs van den marktzetter der Z. L. M.: boter f 0.87%; eieren f4.50; eendeieren f 4.50. Particulieren prijs van den Middel- burgschen handel: Boter f 0.87%; kip eieren f 4; poeije-eieren f 3.50; eendeieren f4; ganseieren f8; kalkoeneieren f6. THOLEN. Boternoteering van 30 Mei. Roomboter f 0.85 per pond; Boereboter f 0.82 per pond; Eieren per 100 stuk f 3.50. GOES. Gehuwd: Pieter Johannes Liplijn 22 j. jm. en Jannetje de Fouw 22 j. jd. te Wolphaartsdijk. Van 11—25 Mei. OOSTKAPELLE. Geboren: Maria d.v. Jan de Kam en Elizabeth Janse; Abra ham Leunis z. v. Abraham Petiet en Willemina de RijkeRudolf Franciscua z. v. Jacobus Petrus Joannes Meieren en Maria Martina Klazina Greitemann: Geertruida d. v. Adriaan Jobse en Su sanna den Hollander. Gehuwd: Gerard Janse 21 j. jm. en Jacomina Wattel 17 j. jd. OverledenAntonie Petnis van Woer- kens, 4-8 j., echtgenoot van Wilhelmina Jacoba Jospehinv Leidekker; Henri Egbert van Ottai-flijk, 60 j., echtgenoot v. Maria van der Slot; Adrie n Arno», 32 j. jm.; Maria de Ka;,... 1 dag, jd, (M. C.) Ds W. J. van Lokhorst f. Na een langdurig lijden is overleden ds W. J. van Lokhorst, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hilversum. De overledene bereikte den ouderdom van 50 jaar. WASHINGTON. D.N.B. Het Huis van Afgevaardigden heeft het reeds door den Senaat aangenomen voorstel om 15 mil joen dollar uit te trekken voor den bouw van een 3e sluis in het Panama kanaal, eveneens goedgekeurd. STOCKHOLM. D. N. B. Minister-pre sident Hanson heeft in een rede ver klaard, dat de militaire voorzorgsmaat regelen welke Zweden heeft moeten ne men, slechts ten doel hadden den vrede te bewaren. Zweden is aan geen bedrei ging blootgesteld. Zijn neutraliteit is veeleer door de beide oorlogvoerende partijen gegarandeerd. Hij was er van overtuigd, dat men jegens Zweden van goeden wil is. Niettemin moeten de voorzorgsmaat regelen gehandhaafd blijven om in staat te zijn de onaantastbaarheid van zijn gebied te verzekeren. MILAAN. D. N. B. In het gebied van den Alto Adige zijn zware wolkbreuken voorgekomen. Door de overstrooming van beken en rivieren is groote schade aangericht. Het spoorwegverkeer tus- schen Prato en Fie moest eenige uren worden onderbroken. Door een wolkbreuk te Aurina stortte een huis in. De eigenaar kwam hierbij om het leven. „bijzondere zijde" ontvangen, dat tot op schrift draagt: „Jaar van de eer". Het pact van bondgenootschap, zegt het blad, is zijn tweede jaar ingegaan. De positie van Duitschland in Europa kent thans haar gelijke niet. De flank in het Noorden is vrij. In 't Oosten is Duitsch land gedekt door het niet-aanvals- en vriendschapspact met de Sovjet-Unie. De spil is eveneens een. onwrikbare fac tor van de Duitsch-Italiaansche politiek, welke uitsluitend bepaald wordt door de vereischten van de gemeenschappelijke Duitsche en Italiaansche belangen. Bui ten Europa is de positie van Duitsch land eveneens sterk en wordt zij in 't bijzonder gekenmerkt door de vriend schappelijke betrekkingen met Japan. Het Departement van Nijverheid, Handel en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden, leerloos schoeisel en z.g. zomerschoeisel tot we deropzegging niet onder de detail-distri butieregeling van schoenen zullen val len. De verkoop en aflevering van deze soorten schoeisel door den detailhandel aan particulieren is dus voorloopig toe gestaan zonder distributiebon. Het Departement van Nijverheid, Han del en Scheepvaart maakt bekend, dat vanaf heden tot en met 30 Juni 1940 dis pensatie wordt verleend van het verbod tot verkoop en aflevering van verband middelen, bedoeld in Art. 6 lid 1 der Verbandmiddelenbeschikking 1939 nr 1 aan ondernemingen in den zin van deze beschikking en voor hoeveelheden over eenkomende met 1/5 gedeelte van de in het eerste halfjaar 1939 verkochte of af- van die soort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3