lernisse hieme ml han Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart spreekt over zijn taak. Van het Oorlogsfront Dagblad voor de Provincie Zeeland Ambtsaanvaarding door ten Rijkscommissaris. De Distributie. E INR. 2. verkeers- nadere uren. en andel Tel. 69 it blad itschapplj eeuwsche LBURG worden aan de geplakt JONGE. tlijven ïatiën ieder voor rijpskerke. [rkhove, DONDERDAG 30 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 199 Overdracht van militair en burgerlijk bewind. Het postverkeer met Ned.- Indië, Amerika en Duitsch- land hersteld. De grootverlofgangers. Rijkspostspaarbank betaalt f 50.» per week Financiering bedrijfsauto's. Buitenland Het Duitsche legerbericht. De Commissaris der Koningin in Middelburg teruggekeerd. Het ingesloten gebied wordt steeds kleiner. ng i ie Markt rtgezet Middel- ls o.m. laai brand en. Wi] nagaan nog van /orderen daarom og toe- wlllen rekening italen in Pilaren. aan de TBUS 50 0-12.30 ar, b. z. aan ping in Chr. voor kost lureau „De (Middelburg. Jjes, Hoed- Schortjes, Dekentjes, en Kin- lej. POPPE, (Middelburg. liddelburg. Ameuble- I Keukens toe- Matrassen, Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 4445B Telefoon 2438 dijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. X F A N O Y, tijdefijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adverxentiën 3d cent per tegel Ingezonden mededee&igea 60 cent por regel Kleine Advertentfên Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertenfiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Zooals wij gisteren reeds hebben kun nen vermelden, heeft de Rijkscommissa ris voor de bezette gebieden in Neder land, Rijksminister Seyss-Inquart, gister middag in een plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal, zijn ambt aanvaard. De Rijkscommissaris heeft daarbij een rede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Ik wil, op dit oogenblik, nu het hoog ste regeeringsgezag in het civiele bestuur in de Nederlanden, krachtens opdracht van den Führer van het Groot-Duitsche rijk en Oppersten bevelhebber van de Duitsche weermacht op mij overgaat, het Nederlandsche volk op duidelijke wijze uiteenzetten, waar het om gaat. Op één ding wensch ik aan het begin van mijn betoog den nadruk te leggen: alle wapen successen en de heerlijkste overwinning, die ooit bevochten werd en thans in Vlaanderen werkelijkheid wordt, veran deren niets aan het feit, dat wij Duit- schers liever met de tot een groet op geheven open hand naar dit land waren gekomen, dan met de wapenen in de vuist. Dit feit zal eens voor den rechterstoel der geschiedenis op beslissende wijze de verantwoording voor al het ongeluk en alle vernietiging op de schouders leggen van hen, die niet opgewassen waren te gen de grootheid van dit uur. Na er vervolgens op gewezen te heb ben, dat de Duitschers onder de leiding van Adolf Hitler er voor zullen zorgen, dat de Duitsche levensrechten, en wel eens en voor altijd, geen twistpunt meer vormen, door ze onaantastbaar te maken, vervolgde spreker: Gedragen door de zedelijke kracht van deze grootste inspanning voor het eigen volk kwamen wij ook naar dit land. En ook al liggen de doode strijders van onze weermacht in de Nederlandsche aarde, toch zijn onze harten niet van vijand schap vervuld. Ook het Nederlandsche volk heeft als gevolg van een geschied kundige dwaling zijn bloedige tol be taald. De Nederlandsche soldaten hebben zich in den strijd goed geweerd. De Ne derlandsche burgerbevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen ordelijk gedragen. Er is niets, wat ons zou kun nen verhinderen elkander met achting te bejegenen. Wij Duitschers echter, die door dit land gaan met een blik, welke gescherpt is door het begrip voor de waarden van de banden des bloeds en de ontbinding des bloeds in een volk, verheugen ons over de Nederlandsche menschen. Wij verheugen ons over de kinderen, wij wen- schen, dat de jongens hier moedige, krachtige en energieke mannen en de j meisjes gelukkige moeders in groote ge zinnen zullen worden. Wij gevoelen ons heden steeds en in alle omstandigheden verantwoordelijk voor het goede bloed, want bloed verplicht ook over uiterlijke feiten en ontbrekend begrip heen. Uit dit inzicht en de daaruit opkomen de verandering worden de krachten ge vormd, welke de hoogste waarden van ware menschelijkheid laten onderschei den en ontwikkelen. Wij komen niet hier om een volkskarakter in het nauw te brengen en te vernielen en om aan een land de vrijheid te ontnemen. Wij kennen de ware vrijheidsoorlogen van dit land, welke eens tegen den geloofsdwang en tegen Habsburg werden uitgevochten. Maar ditmaal is het niet gegaan om volks karakter en geloof en om vrijheid. Deze goederen des lands waren nooit bedreigd. Ditmaal is het er om gegaan, of de Ne derlanden zouden worden misbruikt tot springplank voor een aanval tegen het geloof, de vrijheid en het leven van het Duitsche volk. Wij willen dit land en zijn bevolking noch imperialis tisch in het nauw dr ij ven, noch aan dit land en zijn volk onze Politieke overtuiging opdrin gen. Wij willen ons in ons optreden alleen laten leiden door de noodzakelijkheid van den huidigen bijzonderen toestand. Bovendien echter zullen wij niet anders werkzaam zijn dan door onze houding en door het voorbeeld, dat de kracht van onze gezindheid en de onvoorwaardelijk heid van ons streven voor het volk in het Rijk kunnen geven. Vanwaar ook mannen uit het Duitsche land komen, de Nederlanders zullen inzien, dat deze mannen uit het Noorden, het Zuiden, het Oosten het Westen van het Rijk in de eerste plaats altijd slechts Duitschers zijn en arbeiders en strijders voor den Führer en het Rijk. Spr. betoogde verder, dat de toekom stige vorming van de oeconomische be trekkingen onder de volkeren van het Avondland door de overwinningen van de Duitsche legers bepaald worden; dat er een nieuw Europa gevormd wordt, dat sterk is in zijn grootheid en sterk door het evenwicht zijner behoeften, waarvoor de Nederlanden een thans versterkte en in haar oeconomisch achterland beveilig de uitgangspoort aan de monding van den Rijn kunnen zijn, waarna hij ver volgde: Dit land heeft onder gevechtshande lingen geleden. De Engelschen, die het Nederlandsche volk als vrienden en hel pers waren aanbevolen, stellen ook thans nog pogingen in het werk deze schade te vergrooten. Op zinnelooze en doellooze wijze werden tallooze verkeersmiddelen en bruggen volgens een blijkbaar alleen aan de Engelschen nuttig toeschijnend plan vernield. Installaties en woonsteden hebben door den oorlog schade geleden. Wij willen ook thans reeds het Neder landsche volk onze medewerking verlee- nen deze schade te herstellen. Daarom zal ik de aan mij als Rijkscommissaris gegeven mogelijkheden en met name de verleende volmacht van den Führer ge bruiken om er toe bij te dragen deze schade in den korts! mogelijken tijd te herstellen. Als eerste handeling in mijn functie van Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden gelast ik daar om de oprichting van een fonds voor den wederopbouw. In dit fonds zullen alle bedragen vloeien, die in de openbare be grooting na dekking van de noodige uit gaven en van de op het land rustende verplichtingen, bespaard of als aanvul ling kunnen worden opgebracht. Mét name zal ik gelasten, dat na afweging van de belangrijkheid, aan de verschaf fing van middelen voor deze herstelwerk zaamheden dezelfde plaats wordt inge ruimd als aan de verrichtingen, waarop de Duitsche weermacht en het Duitsche bestuur in dit land recht hebben. Zie hier de woorden, die ik heden bij de overneming van het hoogste regee ringsgezag in de Nederlanden tot het Nederlandsche volk te zeggen heb. Wij zijn niet gaarne met wapengeweld ge komen. Wij willen beschermers en be vorderaars zijn om dan vrienden te blij ven. Dit alles echter in den zin van de hoogere taak, die wij Europeanen heb ben. Want het gaat er om een nieuw Europa te bouwen, dat als richtsnoer tot grondbeginsel heeft: nationale eer en ge- meenschappelijken arbeid. Het Duitsche volk houdt van zijn Groot-Duitschland, en is bereid daarvoor alles op het spel te zetten. Het gevoelt echter de hoogere beteekenis van den tot het Duitsche volk gerichten roep, mede te werken aan den opbouw van een nieuw-geordend en vreedzaam Europa. De grootheid van deze taak inziende is het hereid geweest zijn hoogste goed namelijk Groot-Duitschland in de waagschaal der geschiedenis te werpen om het nieuwe en schoonere Europa te helpen vormen. Na een groet van den Führer stelde Dr Seyss-Inquart een driewerf Sieg Heil in, dat met nadruk werd overgenomen. Met het spelen van Deutschland über alles en het Horst Wessellied werd de plechtigheid besloten. OPVANGEN VAN LEGERPAARDEN. In overleg met den bevelhebber der Duitsche troepen in Nederland, deelt de Opperbevelhebber van Land- en Zee macht mede, dat, indien iemand bemerkt, dat ergens paarden los rondloopen, die behoord hebben c.q. behooren tot het Ne derlandsche of Duitsche leger, hij ver plicht is dit te melden aan den dichtst- bijzijnden troepencommandant, die zorg zal dragen dat de paarden worden opge vangen. Met ingang van gisteren is het post verkeer met Ned. Oost-Indië, Amerika en Duitschland weder hersteld. De taalbo- perking is thans opgeheven en brieven en briefkaarten mogen, naar genoemde ge bieden verzonden worden; slechts aan- geteekende stukken zijn niet toegelaten. IN EN OM DE RIDDERZAAL. In een in de Ridderzaal te 's-Graven- hage gehouden plechtige bijeenkomst heeft de Rijkscommissaris voor de be zette gebieden In Nederland, rijksminis ter Seyss Inquart gisteren zjjn. ambt aan vaard. Aan de inrichting van de Ridderzaal was hiervoor niets veranderd, alleen wa ren de stoelen met het front naar de smalle achterzijde, den schouw geplaatst en was het podium, waarvan de troon en de andere stoelen weggenomen waren door groene heesters en bloeiende roode en blauwe hortensia's gemaskeerd. Midden voor den schouw was een ka theder neergezet. Daartegenover, afzon derlijk, stonden drie stoelen. Over 't bordes van de Ridderzaal was een looper uitgelegd. Met het front naar den ingang stonden ter hoogte van den fontein verschillende afdeelingen Duit sche troepen o.w. twee secties parachu te-springers met geweer gewapend op gesteld, alsmede een militair muziek korps. Rijksminister Seyss Inquart heeft op het Binnenhof, ln gezelschap van gene raal Von Falkenhausen en generaal Christiansen, die met hem meegekomen waren en gevolgd door zijn staf, de eere compagnieën geïnspecteerd. Onder aan het bordes van de Ridder zaal aangekomen, nam hij een grooten ruiker van gele bloemen in ontvangst, dien drie leerlingen van de Duitsche school in Den Haag hem aanboden. Voor de Rijksminister zjjn ambt aan vaardde, heeft luitenant-generaal Van Falkenhausen, die tot dusver het mili taire en civiele gezag in ons land had uitgeoefend, met een korte toespraak, zijn militaire bevoegdheden aan zijn op volger, luitenant-generaal Christiansen, overgedragen en zijn civiele bevoegdhe den aan den Rijksminister Seyss Inquart. Luitenant-generaal Christiansen ant woordde met een eveneens korte toe spraak, waarin hij verklaarde het mili taire gezag te aanvaarden en allen tot medewerking in den zin van heropbouw van het land opwekte. Vervolgens nam Dr Seyss Inquart het woord voor een uitvoerige rede. Een uit treksel daarvan is bij wijze van procla matie alom bekend gemaakt. Komen in hei algemeen niet voor steunverleening in aanmerking. Van het departement van sociale za ken is een omzendbrief uitgegaan betref fende steunuitkeering aan militairen met groot verlof. Daarin wordt er aan, her innerd, dat de opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaald heeft, dat een deel van de in werkelijken dienst zijnde reservisten en dienstplichtigen met groot verlof kan worden gezonden, welk verlof in het algemeen wordt verleend aan hen, die een betrekking hebben of zeker zijn een betrekking te zullen vinden. Daar de betrokkenen, die op hun ver zoek den militairen dienst verlaten, der halve zelf meenen in hun eigen onder houd en dat van hun gezin te kunnen voorzien, zal het verleenen van steun in gevolge de steunregeling in het alge meen voor hen niet op zijn plaats zijn. Aan bovenbedoelde perso nen kan dan ook, mochten zij zich om steun melden, geen steun worden verleend. Indien het in een bijzonder geval wèl noodzakelijk is steun te verleenen, moet daarvoor goedkeuring van het departe ment zijn verkregen. Dezer dagen is gemeld, dat in verband met de gewijzigde bepalingen van het bankenmoratorium men met bedragen van f 100 per week weer kan beschikken over gelden, gestort bij banken of bij den post-chèque- en girodienst. Nader blijkt ons evenwel, dat de Rijkspostspaarbank, in afwijking hier van bepaald heeft, dat per week hoog stens een bedrag van f 50 opgenomen kan worden. Dit geschiedt dan alleen bjj die kantoren, die de spaarbankboekjes hebben uitgegeven; wil men geld halen bij een ander kantoor, dan wordt een bedrag van hoogstens f 25 per week üit- betaald. EENIGE BONNEN VAN HET BROOD BON- EN VAN ALGEMEEN DISTRI- BUTiEBOEKJE BUITEN WERKING. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt het volgen de bekend: Den laatsten tijd zijn verschillende distributiediensten er toe overgegaan in hun kring bepaalde producten te distri- bueeren, waarbij gebruik gemaakt is van de bonnen van distributiebonboek jes voorzoover deze reeds uitgereikt wa ren. In verband hiermede is besloten, dat de bonnen, genummerd van 1 t.m. 20 van het broodbonboekje, en de bonnen, genummerd van 1 t.m. 13 van het alge meen distributiebonboekje, bij de ver dere distributie niet gebruikt zullen worden, zoodat deze vernietigd kunnen worden, hetgeen ter voorkoming van misverstanden aanbeveling verdient. In gemeenten, waar bonnen van hoo gere nummers zjjn gebruikt dan boven vermeld, zullen tegen inlevering van de reeds gebruikte bonboekjes nieuwe exemplaren worden uitgereikt. Men meldt ons, dat de Bond voor Be- drijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), gevestigd Gr. Hertoginnelaan 16, 's-Gra- venhage, onder de aandacht van de hier te lande gevestigde auto-financierings maatschappijen heeft gebracht: dat vele bedrijfsautohouders, in ver band met het verbod om met motorrijtui gen aan het bedrijfsverkeer deel te ne men, noodgedwongen hun autobedrijven dienen stil te leggen en derhalve uit dien hoofde geheel zonder inkomsten zijn; dat vooral zij, die hun automateriaal in huurkoop kochten, onmogelijk hun ver plichtingen dienaangaande kunnen nako men; dat zoowel de ondernemer als de finan cieringsmij. er niet bij gebaat zijn, in dien het materiaal door laatstgenoemde in eigendom wordt teruggenomen. De B.B.N. heeft de financieringsmaat schappij verzocht die maatregelen te wil len overwegen, waardoor beider belang gediend wordt. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit het groote hoofdkwartier van de Duit sche weermacht, d.d. 29 Mei: Het lot der Fransche legers in Artois is bezegeld. Hun tegenstand in de ruim te ten zuiden van Rijsel is gebroken. Het Engelsche leger dat bij Dixmuiden-Ar- mentières-Bailleul-Bergues ten Westen van Duinkerken opeengehoopt staat, gaat door onze aanvallen eveneens zjjn vernietiging tegemoet. Bij onzen snellen opmarsch in Noord- Vlaanderen is Brugge doorschreden, Oostende genomen en Dixmuiden be reikt. Aan den IJzer en het IJzerkanaal ten Noorden van Yperen biedt de tegenstan der nog vertwijfelden tegenstand. Over het Gedenkteeken der Duitsche jeugd bij Langemarck, het tooneel van den hel- denstrijd in 1917, waait de Duitsche oor- logsvlag. Rijsel is in een aanval van Oost- en West bereikt en de stad is genomen. Bij Naar wij vernemen zijn de Commissa ris der Koningin en de griffier der Sta ten teruggekeerd van hun verblijf te Oostburg. Zooals bekend hebben deze beide ver tegenwoordigers van het Provinciaal be stuur zich destijds naar Zeeuwsch- V laanderen begeven, om hun functies zoolang als het kon op onbezetten Ne- derlandschen bodem uit te oefenen. Nu ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de strijd is beëindigd, wenschten beide func tionarissen zoo spoedig mogelijk naar Middelburg terug te keeren om daar hun respectievelijke werkzaamheden te her vatten. De Commissaris der Koningin heeft zijn Intrek genomen in hotel du Com merce. den opmarsch uit het Westen is Armen- tières bezet. Bij Sailleui wordt nog ge vochten. Ten Oosten van Cassel werd de beves tigde Fransche grensstelling die de vjj- and nog verdedigde, doorbroken en de Belgische grens is hier bereikt. Bjj Wormhoudt wordt eveneens nog gestre den. Duinkerken ligt onder het vuur van onze zware artillerie. Bjj verkenningen voor de Belgisch Fransche kust en in het Kanaal zjjn drie torpedobootjagers en twee transport schepen gebombardeerd en zwaar be schadigd. In het midden van de Noord zee is een duikboot door een bom tot zinken gebracht. De vernietiging van een andere duikboot is waarschjjnljjk. Het is Duitsche snelbooten gelukt on danks het slechte weer voor de Belgi sche kust bjj Nieuwpoort een naar En geland vluchtende torpedobootjager te torpedeeren. In het Zuiden werden tegenaanvallen afgeslagen. Bovendien zjjn 101 vjjandeljjke pant serwagens vernield. De verliezen des vjjands in de lucht bedroegen Dinsdag 24 vliegtuigen. Drie Duitsche vliegtuigen worden vermist. In Noorwegen is de strijd Dinsdag door talrijke oorlogsschepen gesteund. Aan den ertsspoorweg is de vijand van het Noorden in Narvik binnengedron gen. Duitsche troepen hebben de zeestrijd- krachten aangevallen en een groot oor logsschip kreeg midscheeps een zware treffer en moest, bij sterke rookontwik keling, het vuur staken. Drie kruisers en een torpedojager kregen zware bom- mentreffers. Troepenlandingen bij Ankenes werden zwaar gebombardeerd. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Uit het nu reeds sedert dagen fel be vochten Vlaamsehe gevechtsgebied snjj- den de Duitsche troepen door voortdu rend door het luehtwapen nadrukkelijk ondersteunde aanvallen brok na brok weg. In een zeer nauwe ruimte tezamen gedrongen staat de tegenstander thans voor de keus zich over te geven of dood te bloeden in nutteloozen tegenstand. Door een vastbesloten doorbraak uit het Oosten en Westen naar Rijssel werd rondom een deel van den tegenstander ten Zuiden van deze belangrijkste stad in Noord-Frankrijk een ring gelegd. Op een gebied van ongeveer 20 km in het vierkant zijn hier hoofdzakelijk Fransche troepen ingesloten. Op andere punten werden, soortgelijke omsingelingen tot stand gebracht. Er blijft van de tot dusverre ter beschik king staande gevechtsruimte der Fran- schen en Engelschen alleen nog het ge bied over ten Noorden van Rijssel tot aan de kust. Het is een groot slagveld, dat van alle kanten door de Duitsche ar tillerie wordt bestreken. Op het oogen blik wordt nog fel gestreden. Door den snellen opmarsch in Noord- Vlaanderen kwamen de Duitsche troe pen tot aan den IJzer in de richting van Duinkerken. Duinkerken ligt onder het vuur van de Duitsche artillerie, afge zien van de uitwerking der Duitsche bommenwerpers. De haveninstallatie is vernield; een ontwijken via het Kanaal van hier uit in noemenswaardigen om vang is niet meer mogelijk. Duitsche vliegtuigen en snelle booten houden daar wacht. De Duitsche Allgemeine Zeitung be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1