Proclamatie van den Rijks-commissaris voor de bezette gebieden in Nederland. OFFICIEELE PUBLICATiEN. Kerknieuws Onderwijs Aanwezigheid onontpiofte bommen en granaten. Legerpaarden. Gemengd Nieuws Laatste Berichten Toespraak Generaal Von Falkenhausen. De schade te Waarde. Niet doorgaan in den ouden trant. De Marine van het Commando Zeeland moet zich melden, Uitzending nieuwsberichten. Telefoonverkeer grootendeels hersteld. Telegrammen kunnen worden verzonden. DEN HAAG. Vanmiddag om twaalf uur aanvaardde de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss Inquart, in de Rid derzaal te 's-Gravenhage, het burgerlijk gezag over Nederland. Bij deze gelegenheid vaardigde de Rijkscommissaris de volgende proclama tie uit: PROCLAMATIE. Met ingang van heden heb ik het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangelegenheden in Nederland op mij genomen. De grootmoedigheid van den Führer en de kracht van de Duitsche weermacht hebben het mogelijk gemaakt, dat reeds weinige dagen na de door het vroegere bewind van Nederland opgeroepen cata strophe weder een ordening van het openbare leven tot stand was gebracht, welke in den bestaanden gang van za ken slechts in zooverre zal ingrijpen als de bijzondere zich voordoende omstan digheden dit noodzakelijk maken. Als Rijkscommissaris zal ik het hoog ste regeeringsgezag in burgerlijke aan gelegenheden in de onder de bescher ming der Duitsche troepen staande Ne derlandsche gebieden uitoefenen om de openbare orde en het openbare leven te beveiligen. Ik zal alle maatregelen, ook van wet- gevenden aard, treffen, welke noodig zijn om deze opdracht te vervullen. Het is mijn wil hierbij het tot dusver geldende Nederlandsche recht zooveel mogelijk van kracht te laten blijven, in de uitoefening van het bestuur de Ne derlandsche autoriteiten te betrekken en de onafhankelijkheid van de rechtspraak te waarborgen. Ik verwacht daartegenover, dat alle in actieven dienst zijnde Nederlandsche rechterlijke overheidsambtenaren en functionarissen mijn deze doeleinden die nende verordeningen nauwgezet zullen nakomen en dat het Nederlandsche volk met begrijpen en beheersching deze lei ding zal volgen. De Nederlandsche soldaten hebben in den strijd goed gevochten, de Neder landsche burgerlijke bevolking heeft zich tegenover de strijdende troepen be hoorlijk gedragen. Er is niets wat ons zou kunnen ver hinderen elkaar met achting tegemoet te treden. Het Duitsche volk vecht met zijn Führer den beslissenden strijd om het zgn of niet zjjn, welken de haat en nijd zyner vijanden het opgedrongen hebben. Deze strijd gebiedt het Duitsche volk om al zijn krachten in te zetten en geeft het het recht alle binnen zijn bereik liggende middelen aan te grijpen. Dit gebod en dit recht van den nood zal ook op den levensstandaard van het Nederlandsch volk en op zijn economie inwerken. Ik zal er echter met zorg naar streven, dat het met het Duitsche volk naar den bloede verwante Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levensomstan digheden vervalt dan de gegeven lots verbondenheid en de vernietigingswil onzer vijanden in dezen tijd noodzakelijk maken. Ik heb als Rijkscommissaris de Rijks belangen der onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederland sche gebieden te behartigen en ik zal ze behartigen. Het Nederlandsche volk zal in de vervulling van de taak, die uit het ge meenschappelijk lot voortvloeit, zich zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te verzekeren. SEYSS INQUART. Op bevel van den Führer en opper sten bevelhebber der weermacht draag ik vanaf dit oogenblik de militaire sou- vereine rechten over aan den generaal der vliegers Christiansen, als bevelheb ber van de Duitsche weermacht in de Nederlanden en de uitvoerende macht in het civiele bestuur aan den Rijksminis ter Seyss Inquart, als rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Op dit belangrijke plechtige oogen blik willen wij degenen gedenken die aan beide zijden in den strijd getrouw him plicht vervulden en wier dood ons allen den plicht oplegt aan het herstel te werken. Moge voor alles hun werk, Mijnheer de Rijkscommissaris vrucht dragen tot zegen van het Duitsche en Nederland sche volk. (De verdere redevoeringen hopen wij morgen op te nemen.) Politie te Middelburg te vervoegen, t s- schen 9 uur voormiddag en 8 uur na middag, om opgave te doen van de in hun bezit zijnde motorvoertuigen, zulks met medebrenging van wegenbelasting- kaart of nationaliteitsbewijs. GOES. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDEMENT TE GOES Naar ons wordt medegedeeld is een comité opgericht tot steun van de slachtoffers van het bombardement te Goes. Voorzitter hiervan is de heer A. Ver- maire (wethouder), terwijl de burge- meester de heer Ten Kate, bereid werd gevonden het eere-voorzitterschap op zich te nemen. ZUID-BEVELAND. Yerseke. De pannensteun gaat door. Gisteren bereikte den autoriteiten het bericht, dat de reeds eerder aangekon digde pannensteun gewoon doorgaan zaL Men kan begrijpen, dat deze tijding door niet-kapitaalkrachtige pannenleg- gers met vreugde werd ontvangen. Het water zakt. Het water uit de Olzendepolder wordt nu reeds sinds 23 Mei 1.1. geregeld via Molenpolder en Breede Watering Be westen Yerseke geloosd in het kanaal van Zuid-Beveland. Men kan nu geregeld zien dat het peil van het water zakt. Toch vreest men dit jaar geen bodem cultuur te kunnen toepassen, daar het zeewater veel schade heeft veroorzaakt. Geen kreeftenvisscherij. De kreeftenvisschers zijn bezig hun korven uit het water te halen, daar af zet van hun kostbaar product niet mo gelijk is. De kreeften, opgeslagen in de gemeenschappelijke opslagplaats, zijn gedurende de dagen van evacuatie op onverklaarbare wijze gaan loopen, zoo dat ook daardoor veel schade voor de kreeftenvisschers is ontstaan. AI1e eigenaars van verbrande of beschadigde gebouwen werden Dinsdag avond opgeroepen ter vergadering in het gemeentehuis. Besloten werd om de puin en andere verbrande rommel direct zooveel moge lijk door de werkloozen te doen oprui men. Alle schade is opgenomen. Afgewacht zullen worden de maatregelen die de re geering zal treffen. Ook in deze gemeente is belangrijke schade aangericht. Verschillende huizen zijn door grana ten getroffen. Een projectiel is dwars door een huis gegaan om dan in een landbouwschuur aan de overzijde van de straat terecht te komen. In andere hui zen had de ontploffing binnen plaats waar het een ruïne werd. De toren en kerk zijn eveneens ge troffen. Brokken steenen zijn uit den toren gevallen en het torenuurwerk is mede beschadigd. Groot is ook de schade door roof en plundering; slechts enkele huizen zijn hiervan vrij gebleven. Het was om deze reden voor tal van geëvacueerden een minder prettige thuiskomst. WALCHEREN. Veere. Niet ernstig getroffen. Veere is met betrekkelijk weinig kleer scheuren van de achter ons liggende oorlogsdagen afgekomen. De monumentale' gebouwen hebben niet geleden. De grootste ravage is aan de sluishuizen aangericht, waarvan som mige onbewoonbaar zijn geworden. Hier op volgt dat deel der kade dat tusschen de Wagenaar straat en de Kapellestraat ligt. Door een drietal bommen, waarvan een tegen den kademuur in den modder terecht kwam en twee achter de kade huizen in het land vielen, is vrij groote schade aan huisruiten en het glaswerk der kassen in de Kwartierstraat aange bracht. Verder bepaalt zich de schade tot ruiten, die door den luchtdruk of door mitrailleurkogels vernield werden. Dooden of gewonden zijn tengevolge der luchtaanvallen niet te betreuren. (M.C.) Domburg. Brand. Zooals wij reeds meldden, is in den nacht van Maandag op Dinsdag brand ^uitgebroken op de hofstede van den heer W. de Buck. Door het snel optreden van de brandweer en dank zij het feit, dat het woonhuis apart staat, bleef de brand beperkt tot de schuur. Deze groote schuur brandde ech ter geheel af. Naar wij vernamen waren alle dieren tijdig in veiligheid gebracht, met uitzondering van een stier, die in de vlammen omkwam, Na de vernietiging is de opbouw van het maatschappelijk en economisch le ven weer begonnen. Steile bergen zullen moeten worden beklommen. Maar met Gods hulp zal onze onverwoestbare Ne derlandsche energie veel kunnen berei ken. Het leven, door duizenden wonden ge slagen, gaat zich herstellen. Helaas, zegt de N. Pr. Gr. Crt., vernemen we ook uitingen, die niet van ootmoed getuigen. Die het leven naar den ouden trant willen voortzetten. Als of er niets is gebeurd. Een inrichting te Groningen gaf weer gelegenheid tot dansen. Gelukkig heeft de Commissaris der Koningin in die pro vincie er onmiddellijk een stokje voor gestoken. Men denke zich het gruwelijke in: duizenden treuren over den dood van hun verwanten, die vielen voor het va derland; de hoofdplaats van Zeeland, Middelburg, ligt half in puin. Het bom bardement van Rotterdam sneed ons door de ziel. In de buurt van den Greb- beberg is de verwoesting volkomen. Enin Groningen zegt een inrich ting: kom, we gaan weer dansen op de maat van de luchtige muziek. Het is verboden. Gelukkig. Maar dat het ver bod moest uitgevaardigd, is al een veeg teeken. Er wordt ook weer gedacht aan sport, spel, vermaak. We zouden een enkel woord allicht an ders zeggen, maar stemmen overigens van harte in met wat het roomsch-ka- tholieke „West-Friesche Dagblad" zegt, als het te dezen opmerkt: „Moge vooral op dit punt de Neder landsche bevolking toonen, dat zg ge léérd heeft. Men ga niet door in den ouden trant. De tijden zjjn en blijven ernstig en het is geen tijd voor lichtzin nigheid en voor spelen met moreel ge vaar. In de achter ons liggende dagen hebben wij geleerd, ons met God te ver staan, ons met den Hemel te verzoenen. In de oude gemeenschap was het contact met God maar al te zeer verbroken. De nood heeft ons weer „nader tot God" ge bracht. Laat dat zoo blijven, in alle uitin gen van het menschelijk leven. En wat er verder ook moge gebeuren, ons ver trouwen op God en den Hemel verliezen wij nooit!" We hopen, dat de gedragingen van ons volk van dien aard zullen zjjn, dat zij met bovenstaande uiting in overeen stemming zijn. Maar wij vreezen. Indien die vrees gegrond is, zal ons land en volk dan nog door dieper dalen geleid moeten worden? Hoort toch de roede en Wie ze be steld heeft! Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Thesinge, P. Westerloo te Groningen. Beroepbaar. Bij de Ned. Herv. Kerk zijn beroepbaar verklaard, de Theol. candidaten: H. van der Veer, Amsteldijk 159, Amsterdam-Z.A. J. Jörg te Utrecht, S. Julius te Doetin- chem, G. B. van Lokhorst te Hilver sum, A. Corbjjn van Willemswaard te Hilversum, P. Swagerman te Uithoorn, J. Borghardt te Groningen, J. S. Krol te Kampen, D. Lekkerkerker te Alphen aan den Rijn, J. A. Talma te Bentveld, F. L. van 't Hooft, Plantsoen 51 te Leiden, L. A. Snijders, Hof van Delftlaan 20 te Delft, Aart van Roon, Nieuwe Rijn 50 te Leiden. Ds P. Westerloo, tot voor kort pred. bij de Geref. Kerk te Thesinge is thans beroepbaar gesteld in de Chr. Geref. Kerk. Ds C. F. Nolte. Tot onze blijdschap kunnen wij mee- deelen, dat het bericht aangaande het overlijden van Ds C. F. Nolte niet juist is. Ds Nolte is wel gewond, maar hij is thans herstellende en mocht zich van daag zelfs naar buiten begeven. Bijbels verkrijgbaar. Burgers en militairen, die in verband met de plaats hebbende gebeurtenissen him Bijbel zijn kwijt geraakt, en gaarne een nieuw exemplaar willen ontvangen, kunnen zich melden aan de Vereeniging tot verspreiding der Heilige Schrift, Kei zersgracht 470 te Amsterdam. Algemeeire Synode Hervormde Kerk. Het Prov. bestuur der Herv. Kerk in Gelderland heeft Ds J. J. C. Karres, pre dikant te Apeldoorn, tot lid der Alg. Synode benoemd, en tot zijn secundus Ds J. Barbas, idem te Hengelo (G.). Het voorbereidend onderwijs ln 1939. Het aantal scholen daalde in 1939 met 7 tot 2321, waarvan 227 openbare, 545 Prot. Chr., 1084 R. Kath. en 465 overige. Het aantal leerlingen der openbare be droeg 31270, dat der Prot. Chr. 44433, dat der R. Kath. 109827, dat der overige 25515, in totaal 211045 tegen 213338 in 1938. Het aantal hoofden verminderde met 7 tot 2303; dat der onderwijzeressen kwam van 3132 op 3054; de kweekelingen daal den van 610 op 437. Het aantal helpsters steeg van 803 op 1024. De Burgemeester van Middelburg brengt het navolgende ter openbare ken nis: De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber in Ne derland, bekend, dat marine-personeel, zoowel militie-, reserve- als beroepsper- soneel, afkomstig uit het Commando Zeeland, voorloopig ter plaatse kan bljj- ven. Men moet zich melden ter Secretarie (afd. Militaire zaken) zijner woonplaats ter kennisgeving zijner aanwezigheid in de plaats van zijn inwoning. Voor voorloopige betaling der soldij kunnen de zich in Zeeland bevindende militairen der Koninklijke Marine zich vervoegen te Middelburg, Molenwater 115. Middelburg, den 28 Mei 1940. De Burgemeester van Middelburg, DE BORDES. De Burgemeester van Middelburg verzoekt de ingezetenen aan het Com missariaat van Politie Lange Giststraat) schriftelijk mededeeling te doen van nog in de Gemeente aanwezige onont piofte bommen en granaten, met nauw keurige vermelding van de plaatsen, alwaar die voorwerpen aanwezig zyn. Middelburg, den 28 Mei 1940. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. Van de in de Gemeente Middelburg achtergebleven Fransche en Nederland sche legerpaarden moet opgave gedaan worden aan den Duitschen militairen paarden-arts te Middelburg. De bezitters dienen daarbij hem hei paard (of de paarden) te toonen, opdat deze door hem geregistreerd kumen worden. Zij ontvangen dan een bewijs, dat zij gerechtigd zijn het paard tot wederop zegging te gebruiken. De paarden moeten getoond worden op één der volgende dagen om 9 uur des voormiddags aan den Watertoren te Middelburg. Na 10 Juni 1940 zal een onderzoek worden ingesteld en, zij, die dan niet in het bezit z\jn vein het bovenbedoeld be wijs, zullen geacht worden zich een of meer dezer legerpaarden te hebben toe geëigend, en stellen zich aan straf bloot. De verwijdering van hoefmerken is verboden. Middelburg, 29 Mei 1940. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. De Wethouder van Gemeentewerken c.a., gelet op de door den Opperbevelheb ber der Legergroep afgekondigde Ver ordening over het verbod betreffende de verhooging der prijzen; brengt ter kennis van de ingezetenen, dat voor zoover zij geleden oorlogs schade aan hun eigendommen doen her stellen en men van oordeel is, dat daar voor te hooge prijzen of vergoedingen worden berekend, zij de daarop betrek king hebbende prijsopgaven, nota's of kwitanties ter beoordeeling kunnen voor leggen aan den dienst van Gemeente werken (Stadsschuur). Middelburg, 29 Mei 1940. De Wethouder voornoemd, P. PH. PAUL. Teneinde 'n overzicht te verkrijgen van de financiëele hulp, welke afgezien van de eventueele uiteindelijke schade vergoeding voor de verwoestingen gewenscht zal zijn om de zakenlieden in onze stad, wier bezittingen door brand vernietigd zijn, in staat te stellen hun bedrijven weer op gang te brengen, heb ik aan het Dagelijksch Bestuur van de Bankiersvereeniging voor Walcheren verzocht in dezen een onderzoek te wil len instellen en nqj rapport uit te brengen. Teneinde zooveel mogelijk de bestaan de bankverbindingen in te schakelen, verzoek ik iederen zakenman, die even tueel voor deze financiëele hulp in dien zij verkregen kan worden in aan merking zou wenschen te komen, zijn opgaven te willen inzenden door bemid deling en met behulp van de bank zijner keuze. Zakenlieden, die geen normale bank relatie bezitten, gelieven zich te wen den tot den heer G. H. Luijendijk, ac countant, Dam no. 37, die zich voor dit onderzoek ter beschikking van de Ban kiersvereeniging heeft gesteld. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. Vliegtuig neergestort. NEW-YORK. D.N.B. Een Douglas bombardementsvliegtuig is bij Mojavo in Californië neergestort. De bemanning bestaande uit officie ren en vier manschappen kwam om het leven. Groote brand te Vancouver. Door een grooten brand zijn te Van couver in Britsch Columbia alle etablis sementen van de Union Boat Works, en scheepswerf en twee fabrieken, geheel verwoeqt. Overreden en gedood. Bij de tunnels in den spoorweg te IJmui- den kwam Zaterdag een 14-jarige jon gen uit een der zijwegen. Hij merkte niet op, dat een militaire vrachtauto na derde, stak den weg over, maar strui kelde en viel. Ofschoon de bestuurder van den militairen auto hevig remde, werd de jongen aangereden en op slag gedood. Overmaat van gevon den voorwerpen te Zeist. Mede tengevolge van het verzoek van de politie te Zeist, gevonden voorwerpen van welken aard ook, onverwijld naar heit politiebureau te brengen, raakt, de afdeeling gevonden voorwerpen overbe last. Bij honderdtallen zijn reeds rijwielen aangebracht, terwijl het aantal motor fietsen, goederen van allerlei aard en zelfs auto's in haastig geïmproviseerde opslagruimten zijn ondergebracht, waar een aanwas valt te constateeren, welke met eenige verbijstering doet afvragen, waar men met dezen vloed van verloren spullen heen moet. Het zoeken naar een fiets begint be denkelijk te Ijjken op het zoeken naar een naald in een hooiberg en uit den reeds rijendikken fietsenstroom wordt het al moeilijker nog eenig bijzonder ken merk aan een bepaald rijwiel te ontdek ken. Er is vraag naar verloren eigendom, doch er is beduidend meer aanbod en langzamerhand ontstaat er een situatie, waar, zoowel in letterlijken als figuur lijken zin, niet meer uit te komen is. Een veiling ten bate der gemeentekas zal misschien de oplossing moeten brengen, tenzij b3®1* volgens de geldende bepaling drie jaar wil wachten om de reusachtige vondst aan de onderscheidene gelukkige vinders plichtmatig ter hand te stellen. Bommen op Nuland en Engelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer half twee is Nuland voor de zooveelste maal opge schrikt door een bombardement, zoo meldt „Het Huisgezin". Een tweetal bommen was terecht gekomen nabij de villa van den heer Lewin. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor en de materïëelp schade was ook be trekkelijk gering. Te ongeveer twee uur dienzelfden nacht is ook het dorp Engelen opge schrikt door de zware slagen van ont ploffende brisantbommen. Tevoren had men gezien, dat een vreemd vliegtuig, dat als Engelsch kon worden geïdenificeerd, boven het dorp rondkoerste. De twee neerslaande pro jectielen kwamen terecht in een haver veld, waarin groote trechters werden geslagen. De scherven vlogen echter tot honderden meters in den omtrek weg en verspreidden groote schrik onder de dorpsbewoners. Het bleek, dat er geen menschenlevens te betreuren waren, ter wijl er ook geen noemenswaardige scha de was aangericht. De uitzendtijden van nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en En gelsch op den zender Kootwijk (1875 M.) zijn als volgt: Van 88.15 u. Nieuwsberichten A.N. P., 99.15 u. berichten in het Fransch, 11.1511.30 u. berichten in het En gelsch, 12.4513 u. Nieuwsberichten A.N.P., 13.4514 u. berichten in het Fransch, 15.1515.30 berichten in het Fransch, 18.1518.30 berichten in het Engelsch, 2020.15 Nieuwsberichten A. N.P., 20.1520.30 berichten in het En gelsch, 21.1521.30 berichten in het En gelsch, 2222.15 Nieuwsberichten A.N. P., 23.1523.30 berichten in 't Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaarsveld en Kootwijk om 22 u. 15 na de nieuwsberichten van het A.N.P. slui ten, behalve dat de zender Kootwjjk om 23 u. 15 terugkomt met berichten in het Fransch. DEN HAAG. Het interlocaal telefoon verkeer is thans weder in een groot deel van Nederland, met uitzondering van Zeeuwsch-*Vlaanderen en Zuid-Limburg, mogelijk, zij het in vele gevallen met groote vertraging. Telefoonverkeer met het buitenland is nog niet mogelijk. DEN HAAG. Thans kunnen weder te legrammen naar alle bestemmingen in Nederland, met uitzondering van Z. Vlaanderen, worden veraonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3