Het spoorwegverkeer in Zeeland Men moet belasting betalen! Binnenland Uit de Provincie Het personenvervoer met motorrijtuigen. De toestand na de capitulatie van het Belgische leger. Da krijgsbuit. Prins Wilhelm van Pruisen, f Prins Wilhelm was le luitenant en compagniescommandant bij de infan terie. Joego Slavische lichtingen naar huis. Amerikanen uit Europa vertrokken 100.000 Franschen en Belgen willen naar Spanje. Vliegtuigbouw in Amerika. Amerikanen in België. Gevolgen van de aardbeving. Twee militaire arrondissementen ingesteld. Financiering herstel oorlogsschade. Geschillen over arbeidsvoorwaarden Inlevering Reichsmarknoten. De verschuldigde huur- en pacht- termijnen. Commissie-oorlogsschade. Kinderen uit de getroffen gebieden naar Groningen? Het postverkeer met Duitschland. ORGANISATIE VAN DEN ARBEID. MIDDELBURG. De plannen voor den wederopbouw. VOORLOOPIGE VERGUNNINGEN VAN EEN WEEK VOOR AUTORITEITEN, AF TE GEVEN DOOR DE BURGEMEESTERS. Het departement van handel, nijver heid en scheepvaart brengt het volgende onder de aandacht van de burgemees ters: Volgens de op 16, 17 en 20 Mei gepu bliceerde bekendmakingen zijn de bur gemeesters tot nu toe slechts in bepaal de gevallen bevoegd vergunningen af te geven voor goederenvervoer met motor rijtuigen. Het geven van vergunningen voor personenvervoer is niet toegelaten. Het is wenscheljk gebleken om daarin eenige verruiming te brengen. De burge meesters worden hierbij gemachtigd, aan autoriteiten, welke naar hun oordeel daarvoor in aanmerking komen, een voorloopige vergunning voor een week af te geven. In geen geval zullen vergunningen mogen worden uitgereikt aan zakenlie den. stand van Frankrijk als in den hoogsten graad in gevaar gebracht hebben aan geduid. De Matin en de Figaro leggen er den nadruk op, dat de Duitsche aanvallen uiterst heftig zijn en dat Duitschland zijn strijdkrachten aan de „tegenover Engeland liggende kust" wil opstellen. Alle Fransche avondbladen, meldt het D. N. B., keeren zich met ongehoorde fel heid tegen koning Leopold, dien zij be delven onder alle mogelijke beleedigin- gen en scheldwoorden. De bladen ver klaren, dat de afzetting van koning Leopold door de in Parijs zetelende, ge- emigreerde Belgische regeering, nog slechts een kwestie van uren is. Zij eischen de vorming van een voorloopige regeering. De Intransigeant zet als op schrift boven zijn commentaar op de ge beurtenissen: „de verrader". BERLIJN. D.N.B. Van bevoegde mi litaire zijde wordt over den toestand aan het front na de capitulatie van het Bel gische leger o.m. gezegd: De capitulatie van het Belgische leger beteekent een zware slag voor de inge sloten Engelsche en Fransche troepen en een ongemeen voelbare verlichting voor de Duitsche eenheden. De laatste akte van het dramatisch tooneel van den grooten slag van Mei 1940 is begonnen. Opmerkelijk is het feit, dat de Duit sche troepen ten Noorden van Valen- cienes op een zeer breed front door de sterke Fransche grensfortificaties heen gebroken zijn en ten Westen van Valen ciennes over het Sehelde-kanaal zijn ge trokken. Ook uit het Westen werd de vijand aan het geheele front teruggeworpen. Orchie en La Bassié liggen ongeveer 20 K.M. ten Z.W. van Rijssel. Merville ligt 30 K.M. t enW. van die stad. Aangezien in het Oosten van Rijssel reeds voor eenige dagen het front tot op 10 K.M. bij de stad was gebracht en aan gezien in het Noorden de capitulatie der Belgische troepen waarschijnlijk een on gunstige toestand in het leven roept, is de totale situatie voor den tegen stander in dezen sector hopeloos gewor den. Toch constateert het legerbericht van gisteren nadrukkelijk dat de strijd tegen de ingesloten Engelschen en Franschen voortgaat en zal voortgaan tot zij on derworpen zijn. Do Fransche troepen schijnen, naar het D. N. B. meldt, op hun snellen te rugtocht nauwelijks tijd te hebben ge had belangrijk en waardevol oorlogsma teriaal mede te nemen. De buit, welke de oprukkende Duit sche soldaten de laatste dagen gemaakt hebben is daarom ook dienovereen- ko.nstig groot. Zoo is hun o.a. ook een grooc deel van de Franklm-stichting in handen gevallen, welke uit medische in richtingen bestaat. Reusachtige, uitste kend ingerichte veld-lazaretten hebben de Franschen laten staan, waarin thans gewonde Duitsche soldaten door Duitsch personeel verpleegd worden. D. N. B. Do oudste zoon van den voor- maligen Duitschen kroonprins, prins Wilhelm van Pruisen, is op 13 Mei 1940 aan het front zwaar gekwetst en is Zon dagmorgen in een veldambulance over leden. Wjlen Prins Wilhelm werd op 4 Juli 1906 te Potsdam geboren. Prins Wilhelm was gehuwd met Mej. Dorothea van Salviati. Er is veel te doen geweest over dit huwelijk. Men vreesde vooral, dat het hoofd van het huis Ho- henzollem, de Duitsche ex-keizer, zich tegen de voltrekking zou verzetten. Dit is echter niet gebeurd. Om welke reden is niet bekend. Wellicht is hij niet ge raadpleegd, wellicht heeft hij toch zijn goedkeuring aan de verbintenis gehecht Voor zijn huwelijk had hij het besluit genomen efstaad te doen van alle rech ten op den troon. BELGRADO. D. N. B. Maandagavond is in een beperkten Ministerraad beslo ten de in de laatste dagen opgeroepen lichtingen reservisten weer naar huis te sturen. Bij dit besluit heeft voornamelijk de zeer slechte toestand van de bodem gesteldheid den doorslag gegeven, die door den langen winter en den hoogen waterstand geleden heeft NEW YORK. D.N.B. Het Amerikaan- sche stoomschip Washington dat Dins dag uit Italië hier aangekomen is, zal op verzoek van het Departement van Buitenlandsche Zaken Donderdag, dus twee dagen vóór het vastgestelde tijd stip, reeds weer naar Italië terugkeeren, en vertrekkende Amerikanen uit Euro pa aan boord nemen. Het Amerikaansche gezantschap te Dublin heeft bekend gemaakt, dat in scheping aan boord van de „President Roosevelt" de laatste kans biedt om En geland te verlaten. Naar te Madrid uit Pamplona verno men wordt, bevinden zich op het oogen- blik meer dan honderdduizend men1- schen, meerendeels Franschen en Bel gen, aan de Fransch-Spaansche grens, wachtende op een vergunning om Span je binnen te reizen. Er zijn onderhande lingen gaande over hun eventueele toelating in de provincie Navarre. WASHINGTON. D.N.B. Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij 1137 millioen dol lar wordt uitgetrokken voor de uitbrei ding der luchtvloot van de marine. Ook wordt voorzien in de vervaardi ging van 10.000 marine-vliegtuigen en in de opleiding van 16.000 bestuurders. WASHINGTON. D.N.B. Op de vraag of het Departement van Buitenlandsche Zaken met de Duitsche regeering be sprekingen zou voeren over het vertrek van Amerikanen uit Berlijn heeft Huil geantwoord dat er nog slechts weinig Amerikanen in België zijn en dat bo vendien de Amerikaansche ambassa deur te Brussel op zjn post gebleven is en derhalve de belangen der Vereen. Staten kan behartigen. LIMA. D.N.B. De door de aardbeving aangerichte schade is grooter dan men aanvankelijk dacht. Vele huizen dreigen in te storten. In Chorillos zijn nog slechts zes huizen bewoonbaar. De op- ruimings-arbeid zal nog geruimen tijd vergen. De regeering heeft 20 miljoen sol voor den herbouw beschikbaar gesteld. DE KRIJGSRADEN TE VELDE OPGEHEVEN. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft besloten de onlangs in gestelde krijgsraden op te heffen. Ingesteld zijn nu twee militaire arron dissementen, te weten het militaire ar rondissement 's Gravenhage omvattende de provinciën Noordholland, Zuidhol land, Zeeland, Noordbrabant en Lim burg; en het militaire arrondissement Utrecht. De strafbare feiten begaan vóór 10 Mei 1940 worden berecht door den krijgsraad in het militaire arrondisse ment 's Gravenhage. De strafbare feiten begaan in het tijdvak van 10 Mei 1940 tot en met 26 Mei 1940 behooren tot de kennisneming van den krijgsraad, in wiens arrondisse ment deze feiten zijn begaan. Commissie ingesteld. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft besloten een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben ten spoedigste voorstellen te doen: a. nopens de beginselen, volgens welke van Overheidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade; b. nopens de wijze, waarop de finan ciering biervan zSl dienen te geschie den. Benoemd zijn tot lid en voorzitter van deze commissie: Ir W. H. van Leeuwen te Delft; tot leden: prof. H. A. Kaag te Tilburg; mr K. P. van der Mandele te Rotterdam; tot secretaris: prof. mr P. Lieftinck te 's-Gravenhage. Inschakeling van rijksbemiddelaars. Verschenen is een besluit van den op perbevelhebber van land- en zeemacht van 24 Mei, betreffende inschakeling van rijksbemiddelaars bij geschillen over ar beidsvoorwaarden. Indien een der partijen bij eene C. A. O. van oordeel is, dat de overeenkomst gewijzigd dient te worden, en de andere partij hare medewerking daartoe niet wil verleenen, kan eerstbedoelde partij zich dienaangaande tot het college van rijks bemiddelaars wenden. Een werknemer in eene onderneming, wiens loon na 9 Mei 1940 in onredelijke mate verlaagd is, of wiens arbeidsvoor waarden overigens na dien datum be langrijk ongunstiger zijn geworden, kan zich dienaangaande tot het college van rjksbemiddelaars wenden. Het college zal mondeling of schrifte lijk zijne medewerking verleenen aan het tot stand komen van eene partijen be vredigende regeling. Blijkt het tot stand komen van eene regeling, als in het vorige artikel bedoeld, niet mogelijk, dan zal het college van rijksbemiddelaars zelf eene regeling vast stellen, welke voor partijen bindend is. Het kan zich van tusschenkomst ont houden, indien het eene zaak niet van voldoende gewicht acht. BIJ DE HIERONDER GENOEMDE BANKINSTELLINGEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht, op voordracht van den secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van financiën, besluit als volgt: 1. ieder, die op eenigerlei wijze te be schikken heeft over Reichsmarknoten of deze onder zijn berusting heeft, is ver plicht deze onverwijld in te leveren. Inlevering kan zoowel tegen ont vangstbewijs onder vermelding van naam en adres, als anoniem geschieden, echter uiterlijk 31 Mei 1940, des mid dags om 12 uur, bij een der hierna te noemen bankinstellingen: de Ned. Bank, de Ned. Hand. Mij., de Amsterd. Bank, Bankierskantoor van Lissa Kann, de Banque de Paris et Pays-Bas, De Twent- sche Bank, Heldring Pierson, Hope Co., de Incasso-Bank, Lippmann, Rosen thal Co., R. Mees Zoonen, de Ned.- Ind. Handelsbank, de Ned.-Indische Es- compto Mij., Pierson Co., de Rotter- damsche Bankvereeniging, en Vermeer Co.; 2. dit besluit is niet van toepassing op Rentenbankscheine in de coupures van 1, 2 en 5 rijksmark; 3. de onder 1 omschreven verplichting vervalt voor dengene, die, beschikkende over Reichsmarknoten, deze biljetten vóór het verstrijken van den termijn van inlevering bij een Reichskreditkasse of een door haar gevolmachtigde instantie tegen Reichskreditkassenscheine heeft ingeruild: 4. degene, die aan het onder 1 bepaal de niet of onvolledig gevolg geeft, zal worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste 10.000 gulden. Het feit wordt beschouwd als misdrijf. 5. Dit besluit treedt in werking op het tijdstip zijner bekendmaking. BEHOOREN STIPT OP TUD TE WORDEN VOLDAAN. De departementen van handel, nijver heid en scheepvaart en van landbouw en visscherij brengen onder de algemeene aandacht, dat verschuldigde huur- en pachttermijnen van woningen, boerderij en en landerijen, behoudens ingeval van volstrekt en aantoonbaar onvermogen of van geheel vergaan van het gehuurde of gepachte, stipt op tijd behooren te wor den voldaan. Onverlet blijft het recht van huurders en pachters om op grond van gedeelte lijk vergaan of van aanzienlijk mindere landbouwbedrijfsopbrengsten remissie- recht) vermindering van huur of pacht aan den bevoegden rechter te verzoeken. In verband met de instelling van de Commissie-oorlogsschade (voorzitter ir. W. H. van Leeuwen), wordt er de na druk op gelegd, dat de werkzaamheden van deze commissie zich niet zullen uit strekken tot het onderzoek van indivi- dueele schadegevallen. Men wende zich daarom met gevallen van dezen aard niet tot deze commissie, doch tot de ver schillende gewestelijke stichtingen, wel ke voor dit doel worden of zijn ingesteld. De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft tot den op perbevelhebber van land- en zeemacht het volgende telegram gericht: Als voorzitter van de stichting De Groninger Gemeenschap kom ik u hier bij namens de bevolking der provincie Groningen de verzekering geven, dat de inwoners van stad en lande van Gronin gen het zich als Nederlanders een eer zouden rekenen in huis eu boerderj zoo vele kinderen uit de getroffen deelen des vaderlands te mogen ontvangen als naar uw meening gewenscht zal zjn, op dat voor deze kinderen een gezonde om geving en verpleging gewaarborgd zjn en deze provincie, welke voor oorlogsge weld bespaard bleef, haar taak in het licht der vaderlandsche saamhoorigheid ook in dit opzicht kan pogen te vol brengen. De organisatie is reeds in zoo verre gereed, dat ieder door u te melden aantal oogenblikkeljk kan worden ont vangen. Voor de uitwerking van dit aan bod, waaruit men in Groningen hoopt dat de komst van duizenden kinderen moge voortvloeien, richt de Groninger Gemeenschap zich reeds tot bevolking, tot burgemeesters en tot lichamen, wel ke hierbj hulp kunnen bieden, zoodat men thans op korten termjn gereed is. BRIEFKAARTEN TOEGELATEN. Het postverkeer met Duitschland is thans gedeeltelijk hervat, d.w.z. dat we der zijn toegelaten briefkaarten gefran keerd volgens het internationale tarief (dat is 71/2 cent) en gesteld in de Ne- derlandsche of in de Duitsche taal. Het aanteekenen van de briefkaarten is niet toegelaten. BENZINEPOMPEN KUNNEN WORDEN GEVULD. Het departement van handel, njver- heid en scheepvaart maakt bekend, dat de benzine-maatschappijen gerechtigd zjn alle benzinepompen te vullen. FOTOVERORDENING INGETROKKEN. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft de „Verordening Foto grafie" van 3 Mei (waarbij fotografae- ren en het vervoeren van een „geladen" foto-toestel was verboden) ingetrokken. Prol. Dr J. E. de Quay benoemd tot Regeeringscommissaris. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft op de voordracht van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Sociale Zaken, besloten, met ingang van 21 Mei bij het Departement van Sociale Zaken te be noemen voor de organisatie van den ar beid, prof. dr J. E. de Quay, directeur van het Economisch Technologisch In stituut te Tilburg. Het in vele opzichten hinderlijke isole ment waarin Zeeland verkeerde is al thans ten deele voor een groot deel van de provincie opgeheven. Poststukken worden weer, zij het on- gereld en soms met belangrijke vertra ging verzonden en ontvangen en ook het telefoonverkeer is weer gedeeltelijk her steld. Van beteekenis is ook, dat verschillen de busdiensten weer met een beperkte dienstregeling zijn hervat. Vermoedelijk zal het nog wel geruimen tijd duren eer het treinverkeer kan wor den hersteld. De spoorbaan is zeer be langrijk beschadigd. Op sommige plaat sen ziet men rails die als een stuk koperdraad zijn verbogen en op andere punten zijn rails tientallen meters weg geslingerd. Het herstel ondervindt vertra ging doordat zeer voorzichtig moet wor den gewerkt, omdat rekening moet wor den gehouden met het gevaar, dat zich hier en daar niet-ontplofte granaten be vinden. Bovendien zal het ook nog eeni- gen tijd duren eer de spoorbrug te Vlake in zooverre is hersteld, dat zelfs een be perkt verkeer mogelijk is. Gelukkig is er nu een busdienst van Goes op Bergen op Zoom, van waaruit per trein in verschillende richtingen verder kan worden gereisd. De ontvangers der directe belastingen enz. te Hansweert en te Goes brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor de belastingen, die per 1 Mei 1940 geheel of ten deele vervielen, vanaf 3 Juni e.k. tot vervolging zal worden over gegaan. ZIJN STADHUIS EN ABDIJ GEBOUWEN TE HERSTELLEN? Volgens de Midd. Crt. hebben enkele bouwkundige Rijksambtenaren een voor- loopig onderzoek ingesteld naar de res ten van enkele gebouwen, teneinde na te gaan, in hoeverre het eventueel mogelijk zou zijn, deze in vroegeren staat te her stellen. Dit onderzoek gold o.a. het stadhuis en de Abdij-gebouwen. Volgens deze des kundigen is het technisch zeer wel mo gelijk zoowel het stadhuis als de Abdij gebouwen in hun luister te herstellen. Op het Abdjplein zjn de architectoni sche waarden vrijwel alle in stand ge bleven; de meeste verwoestingen werden aangericht aan panden, die uit bouw kundige overwegingen te veroordeelen waren. Van de Abdj-gebouwen zjn de kapit telzaal, de kloostergang met gewelven, de kelder onder de Statenzaal, het Munt- poortje met gewelven en de daarboven gelegen ruimten, volkomen intact ge bleven. In verband met de restauratieplannen die reeds vóór het uitbreken van den oorlog bestonden, heeft de vernieling van sommige onderdeelen der Abdj (we ALGEMEENE VERPLICHTING TOT MEDEWERKING AAN DE UITVOERING. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft het volgende besluit be treffende den wederopbouw genomen: De regeeringscommissaris voor den wederopbouw stelt, waar zulks hem noo- dig voorkomt, plannen vast. Deze vast stelling kan geschieden door goedkeu ring van door anderen opgemaakte plannen. Een ieder is verplicht de uitvoering van deze plannen te gedoogen. Deze verplichting geldt met name ook voor de eigenaren van de onroerende en roerende zaken bj zoodanige plan nen betrokken, en voor de overige recht hebbenden op die zaken. De uitvoering wordt zoo noodig met den sterken arm mogelijk gemaakt. Indien voor eigenaren of rechthebben den aanmerkelijke schade ontstaat, kan hun, volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen instantie een tegemoetkoming toegekend worden. Met de rechten van hypotheek houders en andere rechthebbenden wordt bij de toekenning zooveel moge- Ijk rekening gehouden. Indien voor eigenaren of rechtheb benden aanmerkelijk voordeel ontstaat, kan, volgens nader te stellen regelen, door de daartoe aan te wijzen instantie een bedrag worden vastgesteld, hetwelk zij aan het rijk moeten betalen. De vordering van de overheid, voort vloeiend uit bet voorgaande lid, is op de betrokken zaken bevoorrecht boven alle andere voorrechten en zelfs boven hypotheek en pand. De regeeringscommissaris kan tot onteigening van onroerende of roerende zaken overgaan. Volgens nader te stellen regelen wordt door de daartoe aan te wijzen instantie een redelijke vergoeding toegekend. Met de rechten van hypotheekhouders en an dere rechthebbenden wordt bij de toe kenning zooveel mogelijk rekening ge houden. In alle moeilijkheden welke zich bij de uitvoering van dit besluit mochten voordoen, wordt voorzien door den re geeringscommissaris. Rechtsvorderingen tegen deze voor zieningen worden niet toegelaten. denken aan het hotel, en aan de gebou wen in de Burg, achter de ambtswoning van den commissaris) niet zulk een tra gisch karakter als op het eerste gezicht lijkt. We dienen ons te verheugen over het feit, dat herstel van twee belangrijke Middelburgsche waarden, van het Stad huis en van de Abdj, technisch mogelijk is gebleken, en dat dus, zoo de overheid er het geld voor over heeft, Zeeland's hoofdstad eerlang opnieuw zal beschik ken over de bouwkundige juweelen, die mede onze stad een wereldreputatie be zorgd hebben. AUTO-ONGELUK BIJ BERGEN OP ZOOM. De heer W. Vermeulen ernstig en Dr Hommes licht gewond. Hedenmorgen heeft onder Bergen op Zoom een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de heer W. Vermeulen, agent der Z.H.B. alhier, ernstig gewond werd, terwijl Dr N. J. Hommes, predikant bij de Geref. Kerk alhier, die met den heer Vermeulen de reis naar Holland maakte, licht gewond is. DE ABDIJ VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN. Naar wij vernemen is de toegang tot de Abdij thans geheel verboden. Ten eerste is er aan verschillende zijden in stortingsgevaar en bovendien is er geen enkele reden meer voor bezoek. Ten slotte is het niet betreden ook ge wenscht in verband met de plannen tot herbouw en restauratie. REGEN OP DE RUTNES. Gisterenmiddag klonk weer dof ge rommel boven Middelburg. Ditmaal was het onweer, dat gepaard ging met flinke regenbuien. Het was voor de planten, veldvruchten, bloemen enz. een verkwik king en van groote beteekenis was het ook ditmaal tegen den stofplaag, die het vele puin in de stad verspreidt. Maar een schaduwzijde was het voor die per- ceelen, die ofschoon grootendeels behou den, toch nog niet „waterdicht" waren en alom lekkages vertoonden. Een tweede slechte zijde was ook de stank, die met name de nog smeulende granen in entrepot en andere pakhuizen door het water verspreidden. De Commissaris van Politie te Mid delburg verzoekt ieder, die in de laatste weken een auto, motorrjwiel of rijwiel heeft gevonden of van een ander „ten geschenke" heeft ontvangen dan wel an dere min of meer waardevolle voorwer pen op dergeljke wjze mocht hebben bekomen, daarvan ten spoedigste, in zjn eigen belang, mededeeling te doen aan het Bureau van Politie te Middel burg, Lange Giststraat 40, tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des na middags. De Commissaris van Politie te Mid delburg verzoekt alle eigenaars of hou ders van personen- en vrachtauto's en motorrjwielen, zich aan het Bureau van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2