Wat er van de Provinciale booten overbleef. Abonneert II op dit blad! We mogen 's avonds ne tien uur weer op straet. OFFICIEËLE PUBLICATIËN. België legt de wapens neer. Dagblad voor de Provincie Zeeland Van het Oorlogsfront Aankoopen door het Duitsche leger. Openbare Bekendmaking. BEKENDMAKING. Buitenland De Engelsche kust binnen bereik van Duitsch geschut. Duitsche pantserwagens. DINSDAG 28 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 197 BIJ contract belangrijke korting Vorderingen op Militaire Administraties. Voortzetting Week- en Botermarkt. Duitsche legerberichten. De Duitsche pers over beschuldigingen tegen Duitschland Er komt distributie van koffie en thee. Russisch-Zuid-Slavisch verdrag geratificeerd. Britsch-Belglsche samenwerking. Maatregelen te Gibraltar. De Fransche industrie langs Luxemburg en België. Bommen op niet-militaire objecten in Duitschland. Duitsche steenkool naar Finland. Wijziging in den Franschen diplomatieken dienst. IJzerafval, enz in Zweden in beslag genomen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstitraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, tijdelijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.60 pa kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goès en Vlissingen f 0.20 Lösse öommersBcent AdverteirtfSn 80 cent per regel Ingezonden mededeeDngen 60 cent per regel Kleine AdvertentR'n Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling AdVertentiën onder letter of motto 10 cent extra De Duitsche Feldcommandantur te Middelburg meldt ons: Het verbod om zich op straat te be vinden van 's avonds tien uur tot 's mor gens vijf uur is opgeheven, met uitzon dering van Vlissingen, O. en W. Sou burg en Zeeuwsch-Vlaanderen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant brengt onder staande verordening van den Feldkom- mandant in het gebied der provincie N. Brabant ter algemeene kennis, met de mededeeling, dat deze nauwkeurig is na te leven. „In den laatsten t(jd is herhaalde ma len vastgesteld, dat leden van het Duit sche leger in het bezette gebied voorra den van goederen van verschillende soort opkoopen met het plan ze naar Duitschland over te brengen. Dit is, zoo als bekend, ten strengste verboden. Ik gelast daarom: 1. De aankoopen van voorwerpen van elk soort, welke niet tot persoonlek ge bruik dienen, is ten strengste verboden. Tegen het betrekken van genotmiddelen (Koffie, Chocolade, Thee, Sigaren, Siga retten, Toiletzeep enz.) voor zoover die in normale grenzen bljjft (1 kistje siga ren, y2 kg koffie, 1 doos met 3 stukken zeep, één heftid, 12 paar sokken, en dgl.) is niets tegen. 2. De inkoop van dameskleeding (klee deren, ondergoed, kousen enz.) is aan le den van het Duitsche leger streng ver boden. Mijne militaire politie heeft aan wijzing, in elk geval zonder pardon in te grypen en de gevonden goederen zonder aanzien des persoons in beslag te ne men en melding ervan te maken. 3. Den eigenaren van de zaken is het *en strengste verboden goederen in groo- te hoeveelheden of die onder 2 genoem de goederen aan leden van het Duitsche leger te verkoopen. Ik zal in al deze ge vallen zeer streng handelen en de be trokken winkels laten sluiten." 's Hertogenbosch, den 25n Mei 1940. Der Feldkom m andant HAEFNER. Major. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen het navolgende ter openbare kennis I. werkzaamheden tot herstel van ge leden oorlogsschade, uitgezonderd kleine herstellingen aan werken en gebouwen, die overigens geen beldngrijke schade hebben geleden, mogen noch door open bare lichamen, noch door particulieren worden verricht zonder goedkeuring van of vanwege den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw, Oostdulnlaan 2 te 's-Gravenhage; II. afkomend materiaal van ernstig beschadigde werken en gebouwen moet ter plaatse beschikbaar blijven, in af wachting van nadere aanwijzingen door of vanwege den sub I vermelden Regee- ringscommissaris. Middelburg, 27 Mei 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat de lessen van de openbare u.l.o.-school G. (meisjesschool) zullen worden hervat in de lokalen van het schoolgebouw aan de Nieuwe Haven op Donderdag 30 Mei 1940 van 1 tot, 5 uur (Duitsche tijd). Middelburg, 27 Mei 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, DE BOBDES, Voorzitter. M. VAN DEB VEUR, Secretaris. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis: dat alle ingezetenen, die een onbetaal de vordering hebben op eenige militaire administratie, daarvan zoo spoedig mo gelijk schriftelijk, en onder overlegging van zooveel mogelijk bewijsstukken, mededeeling behooren te doen ter ge meente-secretarie (huize „De Griffioen"). Middelburg, 27 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat voortaan de weekmarkt zal worden gehouden op den Dam, en de botermarkt in de Graanbeurs nabij het Politiebureau aan den Dam, beide op Donderdagen op de tot heden gebruikelijke uren; dat gegadigden voor een plaats op één dier markten zich daags te voren tus- schen 2 en 5 uur namiddag kunnen melden bij den Marktmeester, adres Bu reau van Politie aan de Lange Giststraat alhier. Middelburg, 27 Mei 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Het Duitsche oppercommando meldde Zondagmiddag: In Vlaanderen en Artois zetten wij den concentrischen aanval op de inge sloten vijandelijke strijdkrachten over het geheele front voort, terwijl het ge vechtsterrein gestadig werd ingeperkt. De vijand biedt op verschillende plaat sen nog taaien tegenstand. Om dezen sneller te breken greep het luchtwapen op vele plaatsen in den strijd te velde in. Aan de Belgisch-Fransche kust wier pen onze vliegtuigen opnieuw bommen op de havenwerken van Zeebrugge, Oostende en Duinkerken. In Oostende werden een kruitmagazijn en het mari nedépot door bomtreffers in brand ge zet en werd een transportschip zwaar beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei viel het luchtwapen verder talrijke vliegvel den in het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland effectief met bommen aan. In het zeegebied van Calais werden twee grotfte handelsschepen, elk 5000 ton groot, twee kleine handelsschepen en een oorlogsschip getroffen. Aan het Zuidelijk front geen bijzon dere gebeurtenissen. Het luchtwapen zette daar zijn aanvallen op spoorbanen, artilleriestellingen en troepenconcentra ties voort. De verliezen van den tegenstander be droegen Zaterdag in totaal 59 vliegtui gen. 11 Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Bij Narvik werden een groot oorlogs schip en een kruiser elk door een zware bom getroffen, waarbij brand werd waar genomen. Zaterdag zijn nog meer berg- jagers ter ondersteuning van de hij Nar vik vechtende troepen met valschermen naar beneden gesprongen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandagmiddag bekend: In Vlaanderen en in Artois hebben onze troepen hun aanvallen voortgezet en de vijandelijke legers verder in het nauw gebracht. In het bijzonder ten Noorden van Menui gelukte het diep in het vijandelijke front door te dringen tot' dicht voor Yperen. Ook hierbij namen sterke eenheden van het luchtwapen aan de gevechten deel. Het zwaartepunt van den aanval met de sterkste uitwerking lag boven het ge bied van de ingesloten vijandelijke legers. Den ten Noord-Oosten van Lens aan vallende Duitsche troepen sloegen aan vallen van Fransche koloniale troepen met bloedige verliezen voor den vijand af. Zooals reeds werd gemeld is Calais na een verwoed gevecht in onze han den gevallen. Bij Boulogne werd een vijandelijke torpedojager in brand ge schoten. Tegenover pogingen van de Engel- schen om deelen van hun ingesloten troe pen over het Kanaal in Engeland in vei ligheid te brengen, deed het luchtwapen opnieuw aanvallen op de nog in vijan delijk bezit zijnde havens. In Duinkerken gingen de havenwerken in vlammen op. PARIJS. D.N.B. De Fransche minister president Reynaud heeft vanmorgen een radio-rede gehouden. Hij verklaarde, dat het Belgische leger, dat zich vanochtend om vier uur in den sector ten Noorden van de hoofd stad bevond den weg geopend heeft voor den inval der Duitsche pantserdivisies. (Met hoofdstad wordt waarschijnlijk be doeld Duinkerken.) Naar wjj vernemen, ziet het er met de booten der provincie Zeeland treurig uit. Vermoedelijk zijn de mooie ferry-boo- tén „Prins Hendrik" en „Prinses Julia na" door de Engelschen meegenomen of tot zinken gebracht. Van andere booten weet men niet, waar ze gebleven zijn, zooais de Ooster-Schelde, de Prins Wil lem 1 en de Emma. De Schouwen deed dienst als hospitaal-schip. Alleen de Koningin Wilhelmina bleef behouden. Dit schip werd door een bom getroffen, die door heit sloep- en prome nadedek, maar niet door het rydek sloeg. Na reparatie kan deze boot weer in de vaart komen. Van de Zeemeeuw, een kleinere boot, schijnt de schroef stuk te zijn. Ook deze zal dus gerepareerd moeten worden. Verder vaart de Zuidvliet op Schou- wen-Duiveiand, de Zandkreek op Kort- gene-Wolfaartsdijk en de Juliana op V eere-Kamperland. Er zal dus straks hard gewerkt moe ten worden om weer een behoorlijke vloot van passagiersschepen te krijgen. Voorts verklaarde Reynaud, dat de Koning van België de wapens heeft neer gelegd. Reynaud verklaarde verder: Thans moeten wij vertrouwen op onze soldaten en leiders, die het totale bloc van het front vormen. Wij zullen de Somme-Iinie houden en eveneens de linie aan de Aisne. PARIJS. D.N.B. Niettegenstaande den overweldigenden Duitschen opmarsch probeeren de Parijsche bladen nog meer dan in den laatsten tijd dén indruk van den Duitschen opmarsch te verzwakken. De bladen geven zich over aan een krampachtig optimisme en wekken don schijn alsof de kracht van den eersten aanval der Duitschers thans uitgeput raakt. De soc.-dem. Populaire verklaart, dat Frankrijk zich had voorgesteld, dat toch tenminste de veiligheid van het eigen land gewaarborgd was. Al te lang heeft het Fransche volk in de illusie ver keerd, dat de Fransche bodem onkwets baar zou blijken. Te vreezen is, dat deze gedachte in vele opzichten nadeelige ge volgen heeft gehad. De onrust in de Fransche pers over de houding van Italië neemt toe. LONDEN. D.N.B. De Engelsche bladen houden zich voornamelijk bezig met den toestand in den Fransch-Belgische sector en met de benoeming van generaal Ironside tot opperbevelhebber der bin- nenlandsche verdediging. De bladen kunnen hun bezorgdheid over de ontwikkeling van den militairen toestand niet geheel verhelen. De Sunday Express schrijft: Indien de havens aan het Kanaal on der Duitsche controle zouden komen te staan zouden alle Britsche havens aan de Oostkust met inbegrip van Londen als geblokkeerd moeten worden beschouwd en zou de Engelsche scheepvaart naar de Britsche havens aan de Westkust ver plaatst moeten worden. BERLIJN. D.N.B. De Duitsche bladen houden zich opnieuw bezig met de tal rijke besehuldigingen, welke door de vij anden van Duitschland worden ver spreid. Het doel daarvan, aldus de „Berliner Lokal Anzeiger" is om tot eiken prijs hulp van andere volkeren te krijgen en de bevolking in België en Frankrijk aan te zetten tot een wilden strijd tegen de Duitsche soldaten, teneinde de Duitsche weermacht moeilijkheden te berokkenen. De „Berliner Börsen Zeitung" wijst in dit verband op het vermoorden van Duitsche parachutisten door Fransche soldaten en constateert ten aanzien van deze schending van het volkenrecht, dat generaal-veldmaarschalk Göring heeft aangekondigd elk afzonderlijk geval te zullen laten onderzoeken, teneinde daar uit de noodige gevolgtrekkingen te maken. In tegenstelling tot den vorigen oor log zegt de „Völkischer Beabachter" is Duitschland thans ook de baas met het geschreven en gesproken woord. De Duitsche opheldering werkt met onweer- legbare feiten en zekere bewijzen. AFLEVERING EN VERKOOP VOOR- LOOPIG VERBODEN. DEN HAAG. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in verband met de beschikbare hoeveelheden koffie en thee binnenkort tot distributie van deze arti kelen zal worden overgegaan. Teneinde er voor te kunnen zorg dra gen, dat bij den aanvang der distributie de winkeliers over voldoende voorraden beschikken is de aflevering en verkoop van thee en koffie aan den consument met ingang van Dinsdag 28 Mei geheel verboden. Met ingang van genoemden datum Is voorts ook het koopen en verkoopen en afleveren aan den hancfel verboden zon der de daarvoor vereischte schriftelijke vergunning. Deze verbodsbepalingen gelden ook voor het uitvoeren van reeds gedane be stellingen. Nadere mededeelingen betreffende een en ander zullen ten spoedigste worden bekend gemaakt. Onder het opschrift: „Wij staan aan het Kanaal", trekt Fregattenkapitein A. D. Pochhammer in de National Zeitung de eerste conclusies, die voor de Duit sche legerleiding uit de verovering van de Kanaalhavens voortvloeien. Hij schrift o.a..: „Met de bezetting van de kust van bet vasteland van het Kanaal door de Duit sche weermacht is het Duitsche zeefront tegen onzen voornaamsten vijand, Enge land, aanzienlijk verlengd. Dit front be draagt van de Eems tot aan de monding van de Somme circa 300 zeemijlen of 50 km. Hiermede is nu ook de Zuidelijke uitgang van de Noordzee naar den At- lantischen Oceaan, het „Engelsche Ka naal", practisch in onze handen geko men. Van de 50150 m hooge steile Fransche kust bij Kaap Gris Nez af naar de krijtrotsen van Dover bedraagt de af stand ongeveer 36 km en naar de oor logshaven Sheerness en Chatham iets meer dan het dubbele. Zij liggen dus bin nen het bereik van het vèrdragende ge schut. In zulke nauwe wateren is voor groote slagschepen niet veel uit te richten, zoo als de ervaringen van de Engelschen voor de Noorsche kust opnieuw hebben aangetoond. Maar onze kleine strijdmid delen: mijnen, snelle booten, duikbooten en torpedojagers en daarbij het lucht wapen, beheerschen het zeegebied. Het Kanaal, de hoofdverkeersweg van de Britsche eilanden voor de scheep vaartverbindingen met de rest van de wereld, ligt voor onzen aanval open. Londen, de grootste haven ter wereld, de voornaamste invoerhaven van Enge land, is van het wereldseheepvaartver- keer afgesneden, want ook de toegang uit het Noorden, die tot nu toe onder de bescherming van de Britsche afsluiting van de Noordzee nog bevaren kon wor den, wordt van Noorwegen uit be- heerscht. STOCKHOLM. D.N.B. Naar de Lon- densche correspondent van „Svenska Dagbladet" meldt, zijn de gealliëerden vooral verrast geworden door de nieuwe zware Duitsche pantserwagens, die in Polen nog niet gebruikt waren. Men wist wel aldus deze correspondent dat de Duitschers zulke gevechtswagens maakten, doch men kon niet vermoeden, welke tactische opdrachten er bij ge geven zouden worden. Men had een langzamen dicht gepantserden gevechts wagen verwacht, die bij aanvallen tegen de sterkste stellingen met de infanterie zou samenwerken. Het gaf een geweldigen schok, toen bleek, dat deze dicht gepantserde ge vechtswagen in staat was snelle beweeg lijke pantser-divisies te volgen. MOSKOU. D.N.B. De opperste Sovjet unie heeft het handels- en scheepvaart verdrag, dat op 11 Mei met Zuid-Slavië is gesloten, benevens het aanvallend pro tocol geratificeerd. BERLIJN. D.N.B. Bjj het passeeren van de Schelde nabij het kasteel Elsigem door een regiment infanterie, werden Britsche oorlogsplannen buitgemaakt, die een inzicht geven in de voorberei ding van de Engelschen voor een op marsch naar Duitschland door België. Het D.N.B. heeft een verslag ont vangen waarin de nadere omstandig heden waarin deze plannen in Duitsche handen zijn gekomen, geschilderd werden en welke tevens een aanvullend bewijs vormen voor de Britsch-Belgische samen werking. MADRID. D.N.B. Volgens een bericht uit Gibraltar heeft de gouverneur ver ordend dat van Dinsdag af zich tusschen 11.30 's avond en 5.30 v.m. niemand op straat mag bevinden. Alleen leden van het garnizoen in uniform zijn van dit verbod uitgezonderd. BERLIJN. D.N.B. In verband met de doorbraak der Duitsche legers in Noord- Frankrijk wordt er van deskundige Duit sche zijde op gewezen, dat de strijd der wapenen tevens een strijd is tegen het vitale deel van het Fransche bedrijfs leven. De economische beteekenis van het Fransche industrie-gebied, dat zich langs de grens van Luxemburg en België uitstrekt kan nauwelijks hoog genoeg .geschat worden. Immers bedraagt de opbrengst van steenkolen 75 pet., van ijzererts en giet ijzer 91 pet., van staal 82 pet. der totale productie. De Fransche textiel-industrie produceert aldaar 80 pet. van haar wol, 30 pet. van haar katoen en niet minder dan 90 pet. van haar linnen productie. KEULEN. D.N.B. Tot de steden, waar vijandelijke bombardementsvliegtuigen in den nacht van Zaterdag op Zondag bom men op niet-militaire doelen lieten val len, behoort ook Gulik. Het .Tuelichiser Kreisblatt meldt, dat te Selgersdorff door vijandelijke vliegers een aantal bommen is geworpen. Een huis werd door een bom' geheel verwoest. Een ander werd zwaar bescha digd. Eén persoon kwam om het leven. HELSINKI. D.N.B. In verschillende Finsche havens zijn de eerste steenkolen- transporten uit Duitschland aangekomen. Men verwacht voortdurend nieuwe trans porten. GENEVE. D.N.B. Het Fransche staats blad meldt, dat de vroegere Fransche ambassadeur te Berlijn Coulondre is be noemd tot ambassadeur in Zwitserland, dat d'Ormesson ambassadeur bij den Hei ligen Stoel is geworden en dat de La Baume naar Madrid gaat als opvolger van Petain. STOCKHOLM. D.N.B. Met ingang van 28 Mei is alle ijzerafval en smeedijzer in beslag genomen. Daaronder vallen alle voorraden ijzer- afval, die niet tot den staatsvoorraad be hooren en alle smeedijzer, dat wordt in gevoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1