s lis Goedkoop en doeltreffend Vraag en Aanbod Boekhoudbureau Z.L. Ons verzekeringswezen. Binnenland Invoering goedkoope retours uitgesteld. Kerknieuws Eupen en Malmedy. Onderwijs Briefwisseling Laatste Berichten Burgerlijke Stand Verklaring van de N. S. B. C. VAN VELZEN Advertenties enz. voor ons Bij kantoor Middelburg kunnen worden bezorgd Noordweg 155 en Korte Delft 1 (Fa. Camper). Waarschuwing tegen wrijvingen van binnenlanschen politieleen aard. De Effectenhandel. De mijnstreek bleef ongerept. Aardappelstoomers. De schade In Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. De oorlogsschade te Tholen. Het vluchtelingenvraagstuk In Frankrijk. Voor Frankrijk het beslissende oogenbllk aangebroken. Meer treinen. Onze drukkerij is geheel intact gebleven, waar door wij in staat zijn alle orders spoedig uit te voeren. Electr. Drukkerij Krabbendijke. AAN ONZE DEELNEMERS berichten wij dat al onze werkzaamheden zoo veel mogelijk op normale wijze worden voort gezet. Wij doen een beroep op onze deelnemers om zooveel mogelijk alle stukken ons te doen toe komen, SPECIAAL DE INVENTARISSEN PER 1 MEI 1940. Zoo spoedig als mogelijk is zullen wij onze zitdagen weer hervatten, LANDBOUWHUIS GOES. is de rubriek in onze DINSDAG-, VRIJDAG- en ZATERDAGNUMMERS Velen hebben zich met angstig hart afgevraagd wat er van hun gestorte pre mies op verzekeringsbanken zal terecht komen. Het Amsterd. Effectenblad deelt mede, dat dienaangaande geen ongerustheid behoeft te bestaan. Het Nederlandsche verzekeringswezen beschikt over krach tige reserves en is in staat den storm te doorstaan. Rechtstreeksche verliezen zijn gelukkig ook tot een klein bedrag be perkt gebleven. In de afgeloopen dagen zijn lijfrenten en pensioenverzekeringen normaal uitbetaald. Alleen werd na over leg met de Verzekeringskamer op de eigenlij ke levensverzekeringspolissen voorloopig 10 pet. uitgekeerd. Een ver dere uitkeering hoopt men spoedig te doen en binnen afzienbaren tijd de res- teerende bedragen te kunnen uitkeeren. Een zelfde regeling geldt ten aanzieh van afkoop en bGleening. ABONNEMENTEN KUNNEN WORDEN INGELEVERD. De directie der Ned. Spoorwegen deelt mede, dat in verband met de gewijzigde omstandigheden de invoering van de zoogenaamde goedkoope retours, die van 19 Mei j.l. af in bepaalde treinen over dag geldig zouden zijn, voor onbepaal- den tyd is uitgesteld. Bovendien heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten diegenen, die een abonnement hebben, doch die daarvan door de omstandigheden geen gebruik kunnen maken, tegemoet te komen. Op de stations zal tot 28 Mei gelegenheid worden geboden deze abonnementen in te leveren. De houders van deze abonne menten hebben dan tot 1 September 1940 gelegenheid gratis een nieuw abonne ment aan te vragen voor den zelfden tijdsduur, welken het oude ingeleverde abonnement nog geldig was. Van bevoegde Duitsche zyde is mede gedeeld, dat zich op enkele plaatsen in ons land bij de bevolking helaas wrijvin gen hebben voorgedaan van binnenland- schen politieken aard. Men verzocht met nadruk er bij het Nederlandsche volk nogmaals op aan te dringen, dat het ongewenscht is zich uit te laten over binnenlandsche politieke aangelegenheden. De bedoelde wrijvin gen openbaarden zich in beleedigingen, hier en daar zelfs in mishandelingen, hetgeen men ernstig betreurde. Zouden deze feiten zich herhalen, dan mogen maatregelen daartegen tegemoet worden gezien. Men gaf uiting aan de hoop, dat de gesignaleerde wrijvingen uitzonderingen mogen blijken te zijn. De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft haar uiterste best gedaan in dezen crisistijd het economische leven en het betalingsverkeer zoo snel mogelijk weer in normale banen te leiden. Als re sultaat van door haar gepleegd overleg, deelde zij enkele dagen geleden mede, dat de leden der Vereeniging over hun creditsaldi bij de Nederlandsche Bank of bij de kassiersinstellingen vrij in contan ten kunnen beschikken, mits zij zich hunnerzijds ten opzichte van hun cliën ten houden aan de voorschriften van het Bankenmoratorium. De Effectenbeurs zal tot nadere aan kondiging gesloten blijven, en het ligt in de bedoeling zoodra het geldverkeer meer normaal is de effectenbeurs weer te ope nen. Zoolang de effectenbeurs gesloten is, mogen er geen effecten verhandeld worden. Verwacht wordt dat deze maat regel slechts zeer tijdelijk zal zijn, en binnen zeer korten tijd de effectenbeurs en de beurshandel weer kunnen worden hervat. Ook in de Limburgsche hoofdstad keert het normale leven terug. Verschei dene fabrieken werken grootendeels weer. De mijnstreek heeft niet het minst te lijden gehad. De arbeid was reeds Vrij dag j.l. normaal. De electrische trams van Heerlen naar Sittard en van Heer len naar Brunssum, Kerkrade en de Locht functionneerden ook spoedig weer. De autobuslijnen zijn eveneens in bedrijf. Men doet al zijn best om het mijngebied zijn gewoon aanzien te geven. De grens tusschen Duitschland en Ne derland is hermetisch gesloten voor on bevoegden. De Nederlandsche arbeiders die op Duitsch gebied werken en in de eerste dagen na de bezetting niet kon den terugkeeren naar Nederland, pas- seeren nu weder geregeld de grens. (Telegr.) Men deelt ons mede: Van Regeerings- wege kunnen aardappelstoomers worden beschikbaar gesteld. Belanghebbenden moeten zich hiervoor rechtstreeks wen den tot Ir P. A. van den Ban, Rijksland- bouwconsulent te Wageningen. BURGEMEESTERS. De Burgemeester van Elburg Jhr R. Feith, heeft met ingang van 1 Juni om gezondheidsredenen eervol ontslag ge vraagd. Van iemand, die dezer dagen Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bezocht, vernemen wij, dat dit gedeelte, vooral wat het platteland betreft, weinig of niets heeft geleden. Zoo is b.v. inZaamslag geen en kel huis beschadigd. InTerneuzen zijn, zooals te verwachten was, verschei dene woningen door granaatvuur ge troffen. Enkele bruggen zijn opgeblazen en opslagplaatsen aan het kanaal Ter- neuzen-Gent, alsmede enkeie woningen in de binnenstad zijn door brand ver nield. Van een verwoesting in die mate als te Middelburg, Yerseke, Schore enz. is echter geen sprake. Axel, Hulst en kleinere plaatsen schij nen weinig geleden te hebben. Wel heeft de bevolking van Oost Z. Vlaanderen tijdens de bombardementen benauwde uren doorgemaakt. Voor zoover bekend zijn er in dit ge deelte van ons gewest weinig menschen- levens te betreuren. Van Hansweert naar Walsoorden is er een geregelde particuliere bootverbin ding. Met Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren is nog geen verbinding te verkrij gen. Wij lezen in de „Thoolsche Courant": Maandagnacht was de eerste paniek nacht voor Tholen. Toen kwam de order van den comdt. van Zeeland, dat men de Thoolsche brug moest vernielen. Ver schillende inwoners verlieten ijlings hun woningen en zochten zich buiten Tholen veilig te stellen. Het zal ongeveer kwart voor twaalf zijn geweest toen een doffe slag klonk en de brug in tweeën gebroken in de Eendracht stortte. De verwoesting aangericht door den luchtdruk was erg genoeg. Op den wal was geen woning onbe schadigd, alle sponningen waren inge drukt Het aantal gebroken ruiten was legio. Het was een ware ravage. Woensdagmiddag hoorde men een gra naat explodeeren. Toen was het voor de burgerbevolking geraden een goed heen komen te zoeken. Donderdagmorgen werd de stad zwaar beschoten. Er werd door in Tholen in slaande granaten zeer veel en groote schade aangericht. Zoo is de gasfabriek geheel in elkaar geschoten. De bakkerij van Van Oost werd uit elkaar geslagen. De smederij van Ge braad verkeert in deplorabelen toestand. Het huis van Deurloo Stoffels bekwam groote schade. Op den Wal werd veel schade aangericht. En nog tal van an dere huizen leden schade. Ook trof een projectiel het dak van de groote Kerk. Over het geheel genomen is Tholen er echter nogal goed afgekomen. Er sneuvelden 2 soldaten, die op de R.K. begraafplaats zijn ter aarde be steld. Wij meenen een woord van lof niet te kunnen onthouden aan onzen burgemeester mr A. J. van der Hoeven, die tot Donderdagochtend met de vrijw. brandweer in den schuilkelder op zijn post is gebleven. Des middags werd de wiite vlag ge- hesehen en werd alles overgegeven. Al spoedig kwamen Duitsche troepen Tholen binnen, die de stad bezetten en contact kr-egen met burgemeester Van der Hoeven. Het bleek, dat de Duitsche troepen de bevolking geenerlei overlast zouden aandoen., Er is over de Eendracht een noodbrug geslagen, waardoor het verkeer weer voor voetgangers kan plaats hebben. Zondag kwam een der te Oud-Vosse- meer liggende pontons alhier aan en kon men op de ouwerwetsche manier de Een dracht weer over. Het Gemeentebestuur is er in ge slaagd een groote veerpont elders te huren, terwijl ook de voetbrug die men aan het bouwen is spoedig in dienst zal worden gesteld. De Thoolsche vloot moest Zondag 12 Mei Tholen verlaten. Een gedeelte ging naar Zierikzee, Wemeldinge, Hansweert en Walsoorden. Eenigen van hen heb ben heel wat beleefd. Th. 4 te Zierik zee liggend is door Nederlanders in brand geschoten, waardoor bet schip geheel uitbrandde. De opvarenden van verschillende schepen hebben angstige oogenblikken doorgemaakt. Zij werden aangevallen door vliegtuigen die hen met bommen bestookten, zonder gelukkig getroffen te worden. Op drie na zijn de scheepjes weer behouden hier binnengekomen. De twee vaartuigen der Visscherijpolitie zijn voor Zierikzee gezonken. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Meppel, J. C. J. Dijkstra te Raalte. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Rijnsburg, J. C. Maris te Sneek. Voor Almelo, J. M. Visser te Midwolda. In 1918, by den vrede van Versailles, kreeg België een klein stukje van Duitschland, waarin Eupen en Malmedy liggen. Een vry onbelangrijk gebied was het en België heeft er ook in ander op zicht niet veel plezier van beleefd. Nu heeft de Führer bepaald, dat deze gebieden weer tot het Duitsche Ryk te rugkeeren. Daarmee, zegt „Fr. Dagbl.", heeft hy sommige Nederlanders een lesje ge geven. Want er zyn onder ons kortzichtige menschen, die meenen, dat ook ons ge west nu aan Duitschland behoort en dat wy nu Duitschers zyn geworden. Maar onze positie is knders dan die van de be woners van Eupen en Malmedy. Die zyn nu door den Führer weer tot Duitschers verklaard. Wy daarentegen zyn géén Duitschers. Wy zyn Nederlandsche staatsburgers, wonende in een door den vijand bezet gebied. Dat beteekent, dat hij óns krachtens de bepalingen van het volkenrecht kan opleggen, dat wy op geenerlei wyze hem belemmeren of tegenwerken bij het voe ren van den oorlog, terwyl wy onzerzyds er recht op hebben, niet gedwongen te worden tot een deelnemen aan den stryd. Zóó is de situatie. Een situatie, die volkomen duidelyk is. Alleen dom ge praat op de straathoeken kan anders spreken. Misschien dat het gebeurde met Eupen en Malmedy sommige Nederlan ders kan helpen, wat frisscher en flin ker te denken. EXAMENS HOOFDAKTE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van onder- wys, brengt ter kennis van belangheb benden, dat de mondelinge examens voor de hoofdakte zullen aanvangen op Dins dag 16 Juli a.s., voor de inspectie Goes en Middelburg te Rotterdam. Voorzitter van deze commissie (Rotterdam II) is 1 de heer S. Brandsma. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De praktykexamens van de Vereen, v. Leeraren in de handelswetenschappen in boekhouden en handelscorrespondentie en de examens voor hoofdcorrespondent in de vreemde talen zyn uitgesteld tot 22, 23 en 24 Juli a.s. en zullen overigens geheel normaal worden afgenomen. Te Leiden is geslaagd voor het arts-examen le gedeelte, de heer D. H. A. Gerretsen te Goes. Emeritaat. Door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht der Ned. Herv. Kerk is, op zyn verzoek om gezond heidsredenen, aan Ds A. G. Oosterhuis, predikant te Westbroek, eervol emeri taat verleend, ingaande den 1 Juli a.s. Kerkinstitueering. Door de classis Axel der Geref. Kerken is een verzoek van een aantal broeders en zus ters uit Breskens, om aldaar de ambten in te stellen, toegestaan. Particuliere Synode der Geref. Kerken. Naar de Particuliere Synode der Geref. Kerken in Zeeland zyn afgevaardigd- Door de classis Middelburg Ds Hey te Koudekerke en Ds Vreugdenhil te Meliskerke en de ouderlingen Olthoff te Middelburg en Polderman te Biggeker- ke; door de classis Axel, Ds Kok te Zaam- slag en Ds van Houte te Terneuzen en de ouderlingen Kosten te Zaamslag en Catsman te Aardenburg; door de classis Zierikzee, Ds v. d. Ende te Kamperland en Ds Veenstra te Colijnsplaat en de ouderlingen Van Dijke te Nieuwerkerk en Ketelaar te Wissen- kerke; door de classis Tholen, Ds Ros te Krabbendijke en Ds Vreugdenhil te Oud- Vossemeer en de ouderlingen Boon te Bergen op Zoom en Haverhoek te Krab bendijke. PARIJS. D.N.B. De „Temps" schat het aantal vluchtelingen op enkele millioe- nen. De Fransche regeering staat voor een moeilijk vraagstuk, aangezien de onverwacht snelle opmarsch van de Duitsche troepen in Noord-Frankrijk de voorgenomen evacuatieplannen geheel in de war heeft gestuurd. Het blad doet een beroep op de edelmoedigheid van andere landen om vluchtelingen op te nemen. PARIJS. De opperbevelhebber van de Fransche luchtmacht, generaal Vuille- min, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij er op wijst dat voor Frank rijk het beslissende oogenblik is geko men. Het is noodzakelijk, dat de Fran sche luchtmacht wederom meester wordt in het Fransche luchtruim. OUD-HOOFDAALMOEZENIER F. J. H. EVERS, f DEN HAAG. In den ouderdom van 72 jaar is vrij onverwacht te zijnen huize overleden Mgr. F. J. H. Evers, oud- hoofd-aalmoezenier van leger en vloot. OPGAVEN VAN PREEKBEURTEN. Gaarne zullen wy, liefst zoo spoedig mogelyk, weer van H.H. predikanten en correspondenten de opgaven van preek beurten voor het nummer van Vrydag a.s. tegemoet zien. UTRECHT. ANP. Naar wy vernemen, is de dienstregeling der Ned. Spoorwe gen opnieuw uitgebreid met verschil lende verbindingen op trajecten gelegen buiten het middennet o.a. Lage Zwalu- weDen Bosch, Den BoschEind hoven, Den BoschBredaRoosendaal, enz. DEN HAAG. Bij een onderhoud, dat Mr A. J. van Vessem (N. S. B.), lid der Eerste Kamer, op 21 dezer in het hoofd kwartier van den Generalen Staf heeft gehad met den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, en met den chef van den Generalen Staf over de geruchten, die in omloop zijn over ver raad, dat door N. S. B.'ers zou zijn ge pleegd, en waardoor de capitulatie van het Nederlandsche leger zou zijn veroor zaakt, heeft de Opperbevelhebber uit drukkelijk verklaard, dat hij geen enkel bewijs had, dat eenig verraad van de zijde der N. S. B. zou zijn gepleegd. Voor de oorzaken der capitulatie ver wees hij naar zijn reeds eerder uitgege ven publicatie. Van 4 tot 11 Mei 1940. OOSTKAPELLE. Geboren: Lein, z. van Antheunis Maranus en Adriana Spruijt. Ondertrouwd: Cornelis Jobse, jm. 25 j. en Maatje den Hollander, jd. 22 j.; Ge rard Janse, jm. 21 j. en Jacomina Wattel jd. 17 j. Gehuwd: Andries in 't Anker, jm. 28 j. en Leintje de Visser, jd. 22 j. Overleden: Leuntje Sanderse, 80 j., wed. van Zacharias Francke. (M C.) Over de maand April. SCHERPENISSE. Geboren: Pieter- nella Janna d. v. P. v. d. Werff en M. Lindhout. Overleden: C. Kaashoek 94 j.; J. P. Kloet 51 j., e. v. A. Poot; W. M. Klep- pe 79 j.; J .Kloet 71 j. (Th. C.) ST. MAARTENSDIJK. Geboren: 3, Cornells Jacob z. v. P. Poot en G. G. Ponse; 14, Anna Jozina d. v. J. van Nieuwenhuyze en J. H. de Bres; 25, Jo hannes Cornells z. v. A. C. Knuist en M. Lindhout; 28, Johannes Cornelis z. v. P. C. van Splunter en C. J. Lindhout. Ondertrouwd: -8, C. Verkamman 27 j. jm. en S. C. van Dyke 23 j. jd. Getrouwd: C. J. Vroegop 27 j. jm. en J. C. Dane 20 j. jd.; C. Oudesluys 22 j. jm. en C. de Zwarte 19 j. jd.; H. van Gorsel 25 j. jm. en E. W. Dane 23 j. jd. Overleden: J. L. Koopman 69 j., man van R. Boogerd. (Th. C.) WISSEKERKE. Geboren: 10 Mei, Maria Cornelia d. v. Johannes Abra ham Marcusse en Jannetje Cornelia de Smit, 14, Marcus Gilles z.v. Marcus Gil les HoVeyn en Maria Hendrika van der Weele; Mathilde Jacoba d. v. Albertus Rudolph Arentsen en Hendrika Wilhel- mina Polder. Ondertrouwd: 10 Mei, Bertus Kar- stanje 28 j. en Anna Sandrina Dekker 24 j.; 17, Hubrecht Waverijn 42 j. en Jozina Cornelia Schippers 36 j.; 21, Jo hannes van Oosten 29 j. te Kapelle en Pieternella Elisabeth Koole 27 j. Getrouwd: 15, Pieter Jan Geelhoed 24 j. en Jacoba Cornelia Provoost 26 j.; Johannes Wattel 25 j. en Cornelia Bak ker 20 j.; Maris Kempe 25 j. en Catha- rina Anna Leendertse 20 j. Overleden21, ThomasWillem de Looff 71 j. (N.B.) Baron en Baronesse VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN-PRISSE geven met groote blijdschap ken nis van de geboorte van hun zoon EDUARD HENRI. Domburg, 26 Mei 1940. BETALING VAN SPOORWEG ABONNEMENTEN PER GIRO. Gedurende de werking van het „Bankenmoratorium" kunnen gel den voor abonnements- en traject- kaarten worden gegireerd. De be langrijke stations en erkende reis- bureaux hebben eigen giroreke ning. Waar dat niet het geval is kan het bedrag worden overge maakt op girorekening 3859 der N.S. te Utrecht en door middel van bankgiro op rekening der N.S. bij de Associatie-Kassa te Amsterdam. In de beide laatste gevallen moet worden vermeld aan welk station men de abonnements kaart in ontvangst wenscht te nemen. Het verdient aanbeveling de overschrijving eenige dagen voor dat men het abonnement noodig heeft, te doen plaats hebben. Directie Ned. Spoorwegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 4