BillEIKORT DISTRIBUTIE VAN BROOD. De Middelburgsche middenstanders vergaderen. Van het Oorlogsfront Dagblad voor de Provincie Zeeland Drie ons per persoon per dag. De Marine van het Commando Zeeland moet zich meiden. Buitenland MAANDAG 27 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 196 ONZE PRINSESJES NAAR CANADA? Calais in Duitsche handen. De hoogte van Loretto genomen, De Indruk van de bezetting van Boulogne. De taak van Duitschlands parachute troepen. Gevaarlijk en verrassend wapen. De Fransche Regeering spreekt geruchten tegen. Wat voor de getroffen middenstan ders het eerst moet worden gedaan. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, tijdelijk Korte Delft 1 en Noordweg 155. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelittgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting MEELVOORZIENING WORDT GEREORGANISEERD. Naar het „Vaderland" verneemt, is men in vakkringen van meening, dat zeer binnenkort distributie van brood kan worden tegemoet gezien. De hoeveelheid brood welke men op een bon zou kunnen krijgen, zou 300 gram per hoofd per dag bedragen. Wanneer men weet, dat een z.g. groot brood 800 gram weegt, en een klein dus 400 gram, valt het niet moeilijk na te gaan, wat deze distributie voor ieder ge zin te beteekenen heeft. Daarby dient men te bedenken, dat voor ieder lid van het gezin, dus ook voor kinderen, een bon wordt uitgereikt. Ook de samenstelling van het brood zal veranderen. Tot nu toe bedroeg het uitmalingspercentage 70 tot 75 pet., dit zal In de toekomst wor den gesteld op 85 pet., d.w.z. dat het brood meer zemelen zal bevatten. Over het algemeen wordt dit in vakkringen gunstig beoordeeld. „Het brood zal er voedzamer door worden en de nieuwe sa menstelling zal voor de gezondheid beter zyn," zoo zei men. Het brood zal dus meer op tarwebrood gaan gelijken en in veel gevallen wordt dit thans reeds door de doktoren voorgeschreven. Een gevolg van het nieuwe uitmalings percentage zal zijn, dat al het wittebrood wat donkerder van kleur zal worden. Men acht het bovendien niet onmoge lijk, dat na eenigen tijd de samenstelling van ons brood een nieuwe verandering zal ondergaan. Er zouden plannen be staan om aan het meel een zeker percen tage (men noemde in vakkringen 10 pet.) dun rogge toe te voegen. DISTRIBUTIE VAN MEEL EN BLOEM Een tweede belangrijke verandering in onze broodvoorziening is tevens op komst, hoewel) de gevolgen hiervan voor het groote publiek in het algemeen on opgemerkt zullen blijven. Deze betreffen n.l. de levering van het meel aan de fa brieken. Tot nu toe was de toestand zóó, dat elke broodfabriek meel kon betrekken bij den leverancier, welken men zelf wensehte. Hierin zal een wijziging ko men. Ons land wordt verdeeld in distric ten en de bakkeryen, in een bepaald di strict gelegen, zullen hun grondstoffen dienen te betrekken van de fabriek in hun rayon. Het zal niet mogelyk zyn om buiten zijn district grondstoffen te betrekken en iedere meelfabriek krijgt op zyn beurt de bakkerijen toegewezen, aan wie gele verd moet worden. Een gevolg hiervan is b.v. dat de Han delskamer, de centrale inkoopvereeni- ging van het meerendeel der verbruiks- en bakkerijcoöperaties van Nederland, thans ook aan particuliere bakkerijen zal gaan leveren. TEZAMEN MET DE ENGELSCHE KONINGSKINDEREN. Volgens het Italiaansche blad „Pic colo" heeft de Canadeesche Regeering een officieel bericht gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat de Nederlandsche en Engelsche koningskinderen binnen kort een toevlucht zullen zoeken in Ca nada. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt in overeenstemming met den Duitschen Bevelhebber in Ne derland bekend, dat militairen van de Koninklijke Marine, die behoord hebben tot het Commando Zeeland, zich dienen te melden bij den Commandant van 't Marinedepót, Koningsstraat 3 te 's-Gravenhage. Dit geldt zoowel voor troepen eb groe pen, waarvan het militair verband be houden is gebleven, als voor hen, die op eenigerlei wijze zijn afgeraakt of zich hebben verwijderd van het troepen onderdeel waartoe zij behoorden. Voor het verkrijgen van transport kunnen zij zich melden tot alle burger lijke en militaire autoriteiten, die ge houden zijn hun reis te bevorderen. In Rotterdam kunnen de betrokken militairen zich daartoe wenden tot den commandant der maritieme middelen, in het gebouw van de Unilever, Museum plein 1. Een ieder wordt verzocht den inhoud van dit bericht aan de betrokkenen mede te deelen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdagavond be kend De ring om het Belgische leger, dee len van het eerste, zevende en negende Fransche leger en om de kern van het Engelsche expeditieleger werd gisteren aanzienlijk versterkt en is daarmede de finitief gesloten. In het Oosten van den ring werden Gent en Kortrijk genomen en werd de Lijs in een aanval overgetrokken. Tus- schen Roubaix en Valenciennes onder nemen de Duitsche troepen een aanval op de Fransche grensvestingen. Ook in het Zuiden tusschen Valen ciennes en Vimy duurt de aanval van weerskanten van Douai in Noordweste- lyke richting voort. De hoogten van Vimy zijn genomen, in een hardnekkig gevecht met vijandelijke land- en zee- strydkrachten viel Boulogne. Calais is omsingeld. Het Heuvelland van Vimy over Lillers en St. Omer tot Grevelingen is in Duitsch bezit. Het aantal gevange nen neemt voortdurend toe en is, even als de buit, nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvliegtui gen deden in den Belgisch-Noordfran- schen sector aanvallen op troepencon centraties, colonnes en luchtdoelge schut, en hadden hierbij succes. In de Belgische en Fransche kanaalhavens be stookten zij kaden en tanks, werven, dok den, artillerie-stellingen en pieren met bommen. Daarbij gelukte het een tor pedojager en zeven koopvaardijschepen, resp. transportvaartuigen, met een tota len inhoud van 20.000 ton, door bomtref- fers te vernietigen, resp. zwaar te be schadigen. Een andere torpedojager werd, zooals reeds in een afzonderlijk be richt is gemeld, door de artillerie tot zinken gebracht. Aan het Zuidelijke front werden op eenige punten zwakke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Ten Zuiden van Se dan ontrukten de Duitsche troepen de laatste dagen in een hardnekkig gevecht een belangrijke hoogte aan den vijand, en wisten zij deze tegen krachtige tegen aanvallen te handhaven. Aan het Zuidelijk front heeft het luchtwapen groote resultaten behaald te gen spoorlijnen, vliegvelden, marsch-co- lonnes en concentraties van gevechtswa gens. BERLIJN (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Nadat de Duitsche troepen hun op- marsch tot Grevelingen hadden voort gezet, is na een feilen strijd ook Calais in Duitsche handen. BERLIJN. Het D.N.B. geeft een be schrijving hoe de hoogte van Loretto door een Duitsche pantserdivisie werd bestormd. In den vorigen oorlog, aldus het bericht, werd er 12 maanden om deze hoogte gestreden en hebben hon derdduizenden op dit slagveld den dood gevonden. Ditmaal heeft het twee dagen ge duurd voordat de Duitsche troepen in den sector van Atrecht tot de hoogte van Loretto doordrongen. Een pantser divisie heeft de hoogte ingenomen en is daarna het Noord-Fransche industrie gebied ingedrongen. Op de hoogte van Loretto waait de hakenkruis-vlag. SUCCESSEN BIJ NARVIK. In den sector van Narvik hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen hun aan vallen op objecten ter zee voortgezet en met goed succes ook in den strijd te land ingegrepen. Zooals reeds is bekend ge maakt, werden daarbij op 23 Mei twee kruisers zoo zwaar getroffen, dat met hun totale verlies gerekend moet wor den. Ook een slagschip en een kruiser of torpedobootjager werden sterk bescha digd. Bij de herhaling van deze aanval len kreeg Vrijdag het reeds op 23 Mei beschadigde slagschip drie nieuwe zware treffers op het dek, zoodat het stil en zonder afweer bleef liggen. Een vlieg tuigmoederschip geraakte in brand. Het moet als verloren beschouwd worden. Voorts werd een kruiser midscheeps ge troffen, werden een transportvaartuig en twee koopvaardijschepen tot zinken gebracht, twee andere beschadigd en een groote tankboot na een treffer met slag- zy aan den grond gezet. Ter versterking van de by Narvik ope- reerende troepen gelukte het eenheden van bergjagers per valscherm neer te la ten. De totale verliezen van den vyand in de lucht bedroegen Vrijdag 84 vliegtui gen. De rest werd op den grond vernield. Zeven Duitsche vliegtuigen worden ver mist. De bezetting van Boulogne door de Duitsche troepen heeft de onrust onder de Engelsche bevolking nog vergroot, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau Ook de Engelsche bladen publiceeren een pessimistische beoordeeling van den toestand. De „Daily Chronicle" schrijft dat Engeland zich voorbereiden moet op nog slechtere berichten dan die van de laatste dagen. Het blad merkt verder op, dat het vraagstuk der verzorging der gealliëerden zeer ernstig is geworden. De „Daily Mail" schrijft letterlijkthans klopt de vijand aan onze deur. De militaire medewerkers van het Journal de Figaro, de Matin en van de Petit Parisien geven toe, dat de Duit- schers alle badplaatsen aan het Kanaal hebben bezet, zooals bijv. Canche, Etap- les, Paris-Plage, Le Tourquet, en Berg- Plage. Wat betreft den sector Kame- rijkValenciennesAtrecht, geven de bladen toe over den daar aan den gang zynden zwaren stryd geen nauwkeurige berichten te hebben, terwyl zij erkennen, dat de Engelsche en Belgische troepen in den sector Bapaume-Atrecht en St.- Omer op nieuwe stellingen moesten terugtrekken. De vroegere minister van oorlog, Jean Fabry, wijst er op, dat de Duitsche strijdlinies zeer dicht zijn en dat van overal reserves naar dit strijd- front worden gestuurd. Men begrype het bevel van Weygand: „Verbeten ener gie", zoo besluit Fabry. Uit een beschouwing, welke het D.N.B. van bevoegde militaire zijde ontvangen heeft, blykt, welk groot en beslissend aandeel de valschermtroepen en lan- dingsafdeelingen uit de lucht aan het bliksemsnelle opdringen van de Duitsche troepen in Nederland en België gehad hebben. Op den lOden Mei, vier weken na het begin van de actie in Noorwegen, toen de vijand via België en Nederland het Duitsche rijksgebied dreigde binnen te vallen, ging het er om, Nederland snel in bezit te nemen en door de Belgische vestinglinies heen te breken. Volgens het vastgestelde program en bliksemsnel gelukte het, deze taak in den kortst mogelijken tijd uit te voeren. Met de modernste strijdmiddelen uit gerust, stooten deze stormtroepen rechtstreeks uit de lucht in het hart van den vijand. Strategisch zeer belangrijke punten vormen hun doelwit. Om hun taak te vervullen, moeten zij beschik ken over een doldriesten moed, de groot ste offervaardigheid en ijzeren zenuwen. Deze troep was het, die, onderverdeeld in talrijke afzonderlijke stoottroepen, bij het ochtendgloren van den tienden Mei onder leiding van den generaal der vliegers, Student, vertrok. Geland in den rug van den vijand, bezetten zij de voornaamste Maasbruggen, verhinder den hier het opblazen door den vijand en namen de beveiliging op zich van de bruggen tot de aankomst van de eerste legeronderdeelen. Bliksemsnel bezetten zij den Ardennenweg en maakten zoo alles gereed voor een soepelen opmarsch. Zij drongen het fort Eben-Emael bin nen, dat als de krachtigste hoeksteen van de vesting Luik alle overgangen over J de Maas beheerscht. Op dezelfde wyze namen zij bezit van de voornaamste vliegvelden in Neder land en maakten zy het mogelyk, dat reeds in den ochtend van den 12en Mei Duitsche vliegtuigen in Nederland kon den landen. In de Duitsche legerberichten wordt thans melding gemaakt van het optre den van „Schnellboote", zooals dit type motortorpedobooten in de officieele Duitsche marine-lysten heet. Deze ver- vaariyke, kleine oorlogsvaartuigen, waarvan de Duitsche marine er eenige tientallen bezit, worden blykbaar nu in het Engelsche Kanaal en het Zuidelyk deel van de Noordzee ingezet. Door hun groote snelheid, hun be- trekkelyke onzichtbaarheid en zeewaar digheid, zelfs als er veel zee staat, zyn deze kleine motortorpedobooten niet te onderschatten tegenstanders, ook voor groote schepen, daar zy uitgerust zyn met twee torpedolanceerbuizen. Boven dien bieden zy voor den vyand maar een klein doel door haar geringe lengte en lagen bouw. De hoofdbewapening is de torpedo In den wereldoorlog zyn deze kleine vaartuigen reeds gebruikt, maar sedert is het type meer geperfectionneerd. De Duitsche marine heeft aan den bouw en tactische oefeningen van haar „Schnell boote" veel zorg besteed. De mogelyk- heid meestal ongezien den vijand te na deren en dan met groote snelheid tus schen de salvo's van den vijand door te slippen, nadat zij haar torpedo's gelan ceerd hebben, maakt dit kleinste type oorlogsschip, als het op de juiste tacti sche wijze ingezet wordt, tot een zeer gevaarlijken tegenstander op zee, voor al als de steunpunten dezer vaartuigjes steeds meer naar den vyand kuunen worden vooruitgeschoven. De „Schnellboote" worden in flottiel jes samengevoegd, welke moedersche pen hebben, die voor de aanvulling der vaartuigjes met torpedo's en proviand zorgen en waar hun bemanningen kun nen uitrusten. D.N.B. De regeering heeft zich ge noodzaakt gezien door middel van de radio en de pers opnieuw de geruchten tegen te spreken, volgens welke de re geering Parys zal verlaten. Tevens wer den de geruchten gedementeerd, welke Zooals te verwachten was, hadden by- na alle getroffen middenstanders zich Zaterdagmorgen opgemaakt naar de vergadering, uitgeschreven door het daartoe uit de besturen van de midden- standsvereenigingen gevormde comité, ten einde de eerste maatregelen te be spreken die genomen moeten worden vor de zwaarst getroffenen. De in de vergadering van Donderdag gekozen voorzitter, de heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, opende de druk bezochte bijeenkomst, waarvoor de bovenzaal van de Vergenoeging feitelyk nog te klein was, en zedde, dat allen ge troffen zijn door de droeve reden, die hen samen bracht. Deze toestand vraagt geen sentimentaliteit of droefgeestigheid maar flink aanpakken. Spr. deelde mede, dat de voorzitter van Handelsbelang door ziekte verhin derd was aanwezig te zyn. Spr. weet na mens de vergadering te spreken als hy den heer Stofkoper dank bracht voor het nemen van het initiatief en hem een spoedig algeheel herstel toewensebte. De andere middenstandsvereenigingen, n.L de Hanze en de Chr. Middenstandsbond maar ook de Vereeniging voor de bin nenvaart in den persoon van den heer Vermeulen, sloten zich by dit voorloopig werk aan en laatstgenoemde kan daar door hulp en voorlichting ter zake van den aanvoer van koopwaren, geven. Spr. uitte zyn groote erkentelijkheid voor de belangstelling van het dag. be stuur der gemeente, dat voltallig de voorvergadering bywoonde. Dit was nu niet mogelyk omdat er op hetzelfde uur een vergadering plaats had met regee- ringspersonen uit Den Haag. Daarom was nu alleen wethouder Kögeler aan wezig. Men was samengekomen om in den allereersten nood te voorzien, waarbij men niet in détails kan treden. Het gaat in de allereerste plaats om de menschen die alles verloren hebben, die men moet trachten te helpen aan een huis, een ar beidsterrein en een klein beetje geld om te beginnen. Men moet komen tot een concreet vast stellen in welken vorm dit zal geschie den. Daarvoor zal een klein comité moe ten worden samengesteld. Dit zal een concreet plan aan het gemeentebestuur voorleggen. Als plaatsen waar noodwin- kels zouden kunnen worden opgericht, noemde Spr. de Markt, de Kaden achter de hoornen, het Molenwater, de Boter markt en de Groenmarkt. Het gemeentebestuur heeft tot leden van de kleinere commissie, die de ver schillende wenscheni en mogelijkheden zal rangschikken en overwegen aangewe zen de heeren B. J. van den Berg, F. B. den Boer, K. J. van Loo, J. A. M. Lam- bermont, J. Terpstra en L. J. v. 't Weg ende. Voor Dinsdag 28 Mei dient nu ieder belanghebbende aan het adres van dit comité, Middenstandsbank, Stationstr. 4 schriftelijk opgave te doen, voornamelijk van hetgeen men noodig meent te heb ben voor het kunnen beginnen van een zaak waar men het liefst een noodwo ning zou betrekken of waar men zich elders denkt te vestigen. Spr. hoopte, dat de leveranciers hun afnemers met eenig crediet willen steu nen. Lukken deze plannen niet, dan zal naar andere wegen moeten worden om gezien. Het comité zal de ingekomen giften direct sorteeren en behandelen en zal da gelijks bijeenkomen op een nader te be palen plaats. Het zal ten spoedigste* een voorstel aan B. en W. doen. Spr. verzocht daarop dringend ieder Middelburger den leveranciers contant te betalen en ook rekeningen te voldoen, en schulden te betalen, ook al kan de le- leverancier door het te niet gaan zijner boeken er niet meer om vragen. Middelburg heeft een voortreffelijke reputatie en die moet men handhaven. Dhr Thieme vroeg het slot onder de aandacht te brengen van de geheele bur gerij en de heer Kruijder meende, dat dit moet gelden voor geheel Walcheren. De voorzitter zegde een en ander gaar ne toe. Dhr Kögeler zeide het gelukkig te vin den deze vergadering te kunnen bywo- nen om te getuigen van de groote be langstelling en het medeleven van het gemeentebestuur, inzonderheid ook met den handeldrijvenden middenstand. Ook het gemeentebestuur is overtuigd dat er iets moet worden gedaan. Spr. acht het zeer gelukkig, dat de heer van Berlekom zich als voorzitter van de Kamer van Koophandel bereid verklaarde de leiding op zich te nemen. Spr. hoopte van harte, op een prettige en aangename samen werking. Moge geen concurrentiegeest het algemeen middenstandsbelang in den weg staan. Dhr Helder vroeg of het in de bedoe ling ligt de belanghebbenden nog weer bij elkaar te roepen. De voorzitter zeide, dat hiervan niets te zeggen is. Nu moet met spoed het Comité aan het werk. Dhr Moens hield een betoog tegen de schade, die het groot winkelbedrijf aan de kleine winkeliers berokkent en wilde, dat men daar aan paal en perk stelde. De voorzitter zeide, dat die kwestie geheel buiten deze zaak staat. Dhr Vermeulen zeide, dat men in Mid delburg verblijd is met de aankomst van 4 binnenvaartuigen, waarvan twee met tarwe en twee met kruidenierswaren en de Annie-boot met verschillende goede ren. Met klem jnoet op herstel van de bin nenvaart worden aangedrongen. De voor zitter verzekerde, dat dit een der eerste I punten van het werkprogramma der commissie zal zijn. De heer Stenhuis meende, dat zij, die nog veel konden behouden en hun zaken kunnen voortzetten, mede zouden moe ten betalen voor de slachtoffers. De voorzitter zeide, dat dit ook buiten het kader dezer vergadering viel en el ders later onder de oogen ware te zien. De voorzitter sloot daarop de byeen- komst en opende direct de vergadering van het werkcomité.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1