Aan onze Lezers te Middelburg en op Walcheren. Predikbeurten Gemengd Nieuws Kerknieuws Onderwijs Burgerlijke Stand Laatste Berichten Hevige aardbeving in Peru. pondentie voor deze commissie moet aan het secretariaat van de Synode, Java- straat 100, Den Haag, worden gezonden, Evacuatie-indrukken. Aflevering van veevoeder. ZONDER PRIJSVERH00GING Hypothecaire zorgen. Denaturatie van aardappelen. volking ontvangen en gelaafd. Hoevelen werden er opgenomen en werd geduren de den nacht onderdak verleend, Hevige strijd in het gebied van de Sombre. Alle dienster» zijn aangegeven naar den officieelen tijd. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Kluiver te Colijnsplaat, av. ds Steinz (H. Doop). Wilhelminadorp, vm. ds v. d. Waa, nm. geen dienst. Kloetinge, 9.30 en 2 u. ds Boersina. (nm. H. Doop). Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds de Bruijn. N.- en St Joosland, 10 en 2.30 u. ds Gij- mink. Veere, 9.30 u. ds Fagel. 's Heer Arendskerke, 10 u. 2.30 u. ds v. d. Waa. Rilland, 10 en 2.30 u. ds Sickesz. Yerseke (in de Gerpf. kerk), llen 3.30 u. ds Bons. 's-Heer Abtskerke, 10.30 u. ds Drost, 3 u. ds Mortier. Kapelle (lokaal Obadja), 10 en 2 u. dr Schmidt. Geref. Kerken. Goes, 9.30 en 5.30 u. ds v. d. Vegt. 's-Gravenpolder, 10.30 en 3 u. cand. de Boer. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds van Dijk. Rilland, 10 en 2.30 u. ds v. Herwijnen. Yerseke, 9 en 1.30 u. ds v. Egmond. Kapelle, 10 en 2 u. ds Scheele. Gapingen 9.30 en 2 u. ds de Graaff. Geref. Gem. Wemeldinge 9,30, 1.30 en 5.30 u. lees- dienst. Middelburg, 9.30 u. ds Verhagen, 2 en 6u. dienst. Ierseke, vm., nm. en av. ds Stuyvenberg. Vrije Evang. Gem. Goes, 9.30 en 6 u. ds v. d. Vis. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds Werges. Maandagavond 7 u. bidstond. Bath, 10 en 2,30 u. dhr Verboom. Ierseke, vm. en nm. ds Mooy. Leger des Heils. Goes, 7.30 u. bidstond, 10 u. heiligings- dienst, 8 u. verlossingssamenkomst. Leider kap. Beekhuis. Middelburg, 7,30 u. bidstond; 10 u. Hei- ligingsdienst o.l.v. Mr P. Dieleman; 7 u. Verlossingssamenkomst. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. De C. B. T. B. deelt langs dezen weg aan de provinciale en plaatselijke afdee- lingen en aan de individueele leden mee, dat het in het voornemen ligt de werk zaamheden zoo spoedig mogelijk op de gewone wijze voort te zetten. Binnen het raam der gestelde of nog te stellen regelen zal de Bond de belan gen der leden blijven verzorgen. Een ieder gelieve zich hierop in te stellen. Het moet van de grootste beteekenis ge acht worden, dat door een ieder daad werkelijk wordt meegeholpen aan den wederopbouw van 't sociaal-economisch en technisch leven ten plattelande. Ook is het gewenscht dat, voor zoo ver dit ter plaatse mogelijk is, de Chr. landbouwwinterscholen, lagere land- en tuinbouwscholen, landbouwh.uish.oud- scholen en cursussen Dormaal voortgang hebben. De respectievelijke besturen, leeraren en leeraressen dienen de daartoe noodige maatregelen te nemen. Bij de ramp, die Middelburg trof, is ook het pand, waarin het agentschap van „De Zeeuw" was gevestigd, totaal vernietigd. Het agentschap, boekhandel Fanoy, is thans gevestigd Korte Delft 1 (firma Camper) en Noordweg 155. Het is ons een genoegen te kunnen constateeren, dat thans met bijna alle plaatsen op Walcheren weer contact is verkregen en dat „De Zeeuw" weer ge regeld zij het soms met eenige ver traging aan de abonné's wordt be zorgd. Wij zullen al het mogelijke doen om de moeilijkheden, die er nog zijn te over winnen en voor een goede berichtgeving zorg te dragen. Op onze agenten en correspondenten doen wij een dringend beroep krachtig mee te werken opdat alles geregeld func- tionneert en advertentiën en berichten tijdig kunnen worden geplaatst. INWONERS VAN GORINCHEM HIELDEN ZICH KRANIG. Het Gorinchemsche Nieuwsblad geeft enkele indrukken weer uit de afgeloopen moeilijke dagen. Wij nemen daaruit het volgende over: Op Dinsdag 14 Mei om zes uur onge veer maanden de klokken tot evacuatie. Men was op den uittocht voorbereid. Voorbereid, althans in dien zin, dat het onontbeerlijke gereed stond. Niet bereid echter, naar de lichamelijke gesteldheid, voor den moeilijken gang. Want de korte, gestoorde nachtrusten, het opjagen door de loeiende sirenes, zorgen en bange voorgevoelens, haastige arbeid voor het maken van loopgraven en vullen van zandzakken, lieten hun invloeden gel den. En hoewel de bezittingen, die moes ten achterblijven ons in den nood van geringe beteekenis voorkwamen, sprak, bij het snelle afscheid, menig voorwerp van verloren geluk. Er waren late, zware plichten te vervullen, huisdieren moesten worden achtergelaten of in vrijheid ge steld. Geen paniek. Het is opvallend, dat vooral de een- voudigen nieuwe kracht vonden tot han delen. Veel goed werk is er gedaan door hen, die vrijwillig hulp verleenden. Op den weg naar Meerkerk beweegt zich een dubbele stoet; eenerzijds het snelverkeer, auto's met vluchtelingen, motoren van burgers en militairen, lang zamer rijdende wagens met ouden en zie ken. Tranen zijn zeldzaam. Veel wat hen gescheiden hield in rustiger dagen, is weggevallen. Hoe klein is de mensch- heid, in zucht tot levensbehoud, heur have met zich voerend naar een onze kere toekomst. Algemeene beklemdheid. Fietsers snellen voorbij, bussen en woonwagens passeeren, auto's keeren te rug om wederom vluchtelingen te ver voeren. Ook thans bleek weer de saamhoorig- heid van den Nederlander. Hoe liefderijk werden de vluchtelingen bij de boerenbe- Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening maakt bekend, dat in afwijking van het besluit, waarbij alle aflevering van veevoeder aan veehouders werd ver boden, is bepaald, dat in zeer uitzonder lijke gevallen, n.l. wanneer dit verbod de instandhouding der betreffende die ren in gevaar brengt, veevoeder kan worden verstrekt. Men wende zich hier voor tot den Prov. voedselcommissaris of den plaatselijken bureauhouder. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". BERLIJN. (D.N.B.) Van de verwoe de bosch- en straatgevechten in het ge bied van de Sambre, waarbij vooral de Duitsche pantserwagens den vijand zwa re verliezen toebrachten, geeft het D.N.B. een levendige beschrijving. Duit sche verkenners hadden geconstateerd, dat sterke Fransche versterkingen in aantocht waren, om de stellingen te ver sterken. Een deel hiervan kwam nog tijdig aan, doch de rest werd tijdens den marsch door Duitsche bommenwerpers vernietigd. Bij den strijd, die zich ver volgens afspeelde, moest letterlijk om eiken duim grond gestreden worden. In den namiddag was de uitgang van het boschgebled bereikt. Toen volgde de aan val op het dorp, waarin bijna elk huis in een vesting was veranderd. Daarop werd de hulp ingeroepen van de bom menwerpers, waarop na een uur het dorp ingenomen was. BEMIDDELINGS-COMMISSIES BLIJVEN HAAR TAAK VERVULLEN. De contact-commissie van belangheb benden bij het onroerend goed, gevormd door: De Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, De Vereeniging tot Bevordering van het Levensverzeke ringswezen, de Broederschap van Nota rissen in Nederland, den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers, en den Bond van Ver- eenigingen van Huiseigenaren in Neder land, heeft vergaderd en besloten, dat de ten opzichte van hypothecaire moei lijkheden reeds jaren lang werkende bemiddelings-commissies te Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam haar taak bleven vervullen. Voorts is voor de bijzondere moeilijk heden, welke te Rotterdam en elders zijn gerezen tengevolge van de aldaar aan gebrachte schade, een speciale commis sie ingesteld, bestaande uit de heeren mr J. Wilkens, J. G. H. Sauveplanne, S. J. Mook en A. van Kesteren, welke commissie verwacht in nauwe samen werking met de autoriteiten voor de oplossing van die moeilijkheden werk zaam te kunnen zijn. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening maakt bekend, dat het denatu- reeren van aardappelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden. Aanvragen tot denaturatie welke reeds zijn ingediend, zullen niet worden afge wikkeld. Echter zullen voor denaturaties die reeds zijn verricht, de daarvoor vastge stelde steunbedragen worden uitbetaald. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage, J. van Woerden te Middelburg. Te Vlaardingen, E. E. de Looze te Gouda. Bedankt Voor Frederiksöord, J. G. van Steenbeek Jr te Denekamp. Geref. Kerken. Bedankt voor Ambt-Vollenhove-Sint Jansklooster, H. v. d. Wey te Munneke- zajl. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Wageningen, B. Dufour te Sappemeer. Ds F. W. J. Brümmer t In den ouderdom van 48 jaar is te Stiens overleden, naar het NwsbL v. Fr. meldt, ds F. W. J. Brümmer, predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar, voorheen te Hansweert. SYNODALE COMMISSIE HER VORMDE KERK. De vergadering van de Alg. Syn. Com missie der Ned. Herv. Kerk, die Woens dag zou zijn begonnen, is niet doorge gaan, daar niet alle leden Den Haag kon den bereiken. Wel is de „urgentie-com missie" bijeen geweest, die o.a. den brief van de Synodale Commissie heeft ver zonden, welken wy hebben gepubliceerd. De vergadering van de synodale com missie is nu op Dinsdag 4 Juni bepaald. De volgende week komt de urgentie commissie ook weer bijeen. Ook is er een „commissie van waakzaamheid" be noemd, die o.a. de financieele aangele genheden zal behandelen. Alle corres Bedroefd staarde hij naar het gesteen te, dat eeuwen lang achter de groote wijzerplaat verscholen was geweest en nu bloot gekomen was. Het stak naakt af bij de vergrauwde muren. Het waren gelijk geblindeerde vlakken, waarin de zakelijke wijzerplaten, klein, vierkant als een waardeloos bazarprul op een deftig brocaatzijden japon vloekten Dagen lang bleef het gordijn van de studeerkamer naar de torenzijde geslo ten. En het dorp vierde zijn zomerfeest Met schijnwerpers werd de oude toren belicht. Op het kerkplein walsten onder het krassende geluid van een versterkte gramafoonplaat de jeugd. Tot laat in den nacht duurde het feest door, terwijl de oude dominé naar de stof van zijn preek zocht wat hem nog nooit zoo moeilijk ge vallen was als nu. Zijn handen hield hij voor de ooren om het gejoel dat van de markt tot hem doordrong te dempen. Tot het eindelijk stil werd in het dorp. De menschen waren uitgefuifd en had den hun legersteden opgezocht. De rust had zich neergelegd over het dorp. Toen trok de oude man het gordijn open voor het venster. De schijnwerpers waren ge doofd en de toren was bedekt onder den sluier van den donkeren nacht. Maar bovenin gloeiden de wijzers en de twaalf strepen als een teeken van God uit den hemel, vurig als gloeiende tongen Hij schoof met bevende hand het gor dijn weer voor het raam en zette zich voor zijn ouden Bijbel, die hem nog lee- ren moest te werken niet om de vrucht, maar om de eer en de majesteit van zijn God. En zijn preekstof koos hij uit de Openbaring van Johannes, waar in het geweldige visioen van Padmos als een somber en dreigend refrein onder al de komende plagen geschreven staat: „En zij hebben zich niet bekeerd Toen, na weken kwam de catastrophe. De hemel werd ve.duisterd door de gemobiliseerde lnchtstrij dkrachten. De volken beefden voor de komende dingen. De bladen schreven hoe de men- - schen zich het meest afdoende konden beschermen tegen de luchtaanvallen. En ook het dorp van den ouden dominé bereidde zich voor op komende dingen. De kerk liep weer voller dan de laatste jaren gebeurd was. Maar de menschen bekeerden zich niet. Ze waren bang voor de pijn en de smart en voor den dood, maar him zonden beleden zij niet Het dorp had zich perfect georgani seerd om den spuwenden dood uit de lucht te wederstaan. Ieder kende zijn taak, luisterde naar de, aanwijzingen van de mannen met de witte banden om den arm. Men kende het angstaanjagend ge huil van de sirene en de oefeningen be wezen dat er tucht was onder de bevol king. Maar, al werden de dingen verwacht, als een donderslag bij helderen hemel, zoo kwam de radio-boodschap dat de oorlog uitgebroken was en het verderf als uit een overvulde hoorn des toorns over het land en zijn volk werd uitgego ten. Avond aan avond werd alles ver duisterd om den vijand geen kans te bie den. Tot op een laten avond de sirene weer loeide en de bevolking onder het dof dreigénd geronk van de zware vliegtuig motoren samenschoolde in kelders en gangen en schuilplaatsen, in de hoogste spanning en met verstarde gezichten wachtend op den afgrijselijken dood De oude dominé knielde in zijn stu deerkamer en bad. Hij bad voor zijn ge meente, voor zijn volk, voor den vijand. Tot plots de donkere dreiging van angstaanjagend vliegtuiggeronk vlak bo ven het dorp hoorbaar werd. Hij schoof het gordijn op een kier en staarde naar de lucht. Het geheele dorp was verduisterd en dat stelde hem gerust. Maar dan opeenshet hart stokte hem in de keel. Het geheele dorp was verduisterd, ja, maar de lichtende wijzerplaat van zijn ouden toren was niet verdoofd. Zij wees als een baken in zee naar de vier wind streken den weg aan den vijand, die al nader kwam Zijn oude toren...... Neen, mijn oude vriend, dat mAg, dat kAn niet! mompelde hij. Zonder zich te bedenken liep hij de deur uit en vond den weg naar den toren. Zijn bevende hand greep, tastend naar het schakelbord en hij draaide de knop om. De toren gaf geen licht meer Maar op dat zelfde oogenblik huilde een brandbom door de zwarte nacht en één verschrikkelijk moment werd het dorp in lichten gloed gezetdan een ratelenden slageen gekraak, gesis, knettering van vlammen, een cacophonie van helsche geluiden, waarbij satan zelf de dirigent scheen te zijntoen plots waggelde de oude reus op zijn grond vesten, een dronken man gelijk, scheen hij een steunpunt te zoeken, dan stortte hij ineen en overstemde de doffe slag, als een rommelende donder, een moment alles wat vooraf gegaan was De oude man stond beneden, in het duistere portaal van den toren, waar het klokketouw hing, toen het gebeurde Nog hield hij de hand voor de door het licht verblinde oogen. Hij hoorde het gekraak der oude balken boven zijn hoofd en daarop werd zijn oor boven alle andere geluiden getroffen door het bekende luiden van de klok^die los ge komen van zijn stoel, naar omlaag stort te en vallend van balk op balk, stootende slagen deed hooren, als van den adem tocht van een reuzenmensch in stervens nood. Met klimmende bewondering hoorde de oude dominé dit brekend geluid aan, hij nam de hand voor de oogen weg en keek verbaasd naar de klok, zijn klok Want wat hij daar zag gebeuren was een wonder gelijk. Nooit had hij geweten, dat deze zoo'n gouden glans van zicli uitstraalde, dat kon geen verweerd koper geweest, zijn, dat was goud, diep wonderbaar goud, waarin de eeuwigheid zich spiegelde, een Menigeen bevond zich reeds te Lex- mond, toen het bericht kwam, dat Gor- kum veilig was. Er klonken kreten van verlichting en met vermeerderde energie werd de te rugtocht aangevangen. Men vond de stad terug als in een droomstilte. Geleidelijk keerden allen, verwelkomd met een glimlach, wat moe en triest terug. Tilburgs ervaringen. De stad op enkele punten geha vend. Er hebben over het lot van Til burg de wildste geruchten geloopen. Veelal ten onrechte. Wel is waar is de stad op enkele punten gehavend en er zijn ook wel dooden en gewonden te be treuren, maar van een algemeene ver woesting is gelukkig geen sprake. In het westelijke stadsdeel is de scha de het grootst. Velen hebben have en goed verloren. Ook het doen springen, op last van de Fransche legeraanvoerders der spoor- en kanaalbruggen Zaterdag avond voor Pinksteren, heeft natuurlijk materieele schade van beteekenis aange richt. Gelukkig wist de bevolking zich nog in veiligheid te begeven. Het was dien avond een ware uittocht, die echter kalm en zonder ongevallen verliep. Trouwen per tram. De trouw lustigen krijgen den laatsten tijd op hun gang naar het stadhuis met onvoorziene moeilijkheden te kampen, schrijft het Handelsblad. De auto's laten hen volko men in den steek. Zij zijn op andere ver voermiddelen aangewezen. En zoo kon men in Haarlem het schouwspel waar nemen, dat een geheele bruidsstoet, in feestgewaad, zich te voet naar het stad huis begaf, iets wat in kleine plaatsen heel gewoon is, doch in een stad als Haarlem wel zeer sporadisch zal voorko men. Een ander bruidspaar woonde ver der van het stadhuis verwijderd en stap te met de familieleden eveneens allen in feestgewaad in de tram. Nu wachten wij nog op den eersten bruidsstoet per fiets, of, per rolschaats. Middenstandsdiploma. De examens Algemeene Handelsken nis (Middenstands-diploma) welke op 27 Mei a.s. zouden aanvangen, zijn tot nader order uitgesteld. Het ligt in de bedoeling om, zoodra de omstandigheden zulks toelaten, de mondelinge examens aan te vangen. krisstalijnen aureool van zilver wit licht gelijk En hij bleef maar staren het hoofd om hoog geheven Daar hing de klok boven zijn moede hoofd, de klepel was louter zilver en ze sloeg met regelmatigen slag tegen den gouden wand, als door onzichtbare hand bewogen,'en het klokkespel, dat hij be luisterde was een wondere teere muziek, een fugato gelijk, veelstemmig, met één machtig hoofdthema, bovenaardsch won derlijk licht En zijn ziel veerde opHij voelde zich door de etherische klanken opgeno men en gedragen, los van de stof die bindt naar wijde verten En de gouden klok boven zijn hoofd vergezelde hem, het was een feestklok, veelstemmig, machtiger in zijn accoor- den, dan het grootste carillon en kun stiger in zijn hemelsche motieven en transponaties dan de grootste kunstenaar onder de beiaardiers ooit de klokketongen heeft doen zingen Maar het wonderlijkste was, dat de gouden klok, bij al deze bovenwereldsche muziek, toch haar oude klank behield. Hij. hoorde, kristalhelder, het gebeier, dat hij iederen Zondag beluisterd had, dezelfde slag, dezelfde nagalm, ze was hem eigen, er kwam een glimlach om zijn lippen om het geluid, dat hem vrien delijk wenkend tegenklonk: Kom dan!... kom dan!....!, kom dan! Hij strekte zijn oude handen uit en volgde, volgde naar een onbegrepen oord, de plaats van hemelsche majesteit, waar de klokkezang werd overgenomen door duizenden en duizenden' gouden klokketonen, een machtige beiaard, met een symphonie zóó vol Goddelijke heer lijkheid, dat hij In stomme aanbidding neerzeeg op zijn knieën, en zijn handen boven het neergebogen hoofd samenvouw de in devoot aanbiddingsgebaar. Hier werden de bange vragen van zijn lippen weggekust en hoorde zijn gretig luisterend oor de fluistering van een bovenaardsche stem, die hem zeide: Kom in, gij gezegende des Vaders, GOES. Gehuwd: Jan Geene 23 j. jm. en Thona Baas 21 j. jd. te Ellewouts- dijk. Huw-aang.: Jacobus Houtepen 43 j. jm. te Schore en Hendrika Engelina Maatje Antonetta van der Weele 40 j.jd. Overleden: Johanna Petronella Maria Boudier 63 j., e. v. Hendricus Johan nes van Hove; Marinus de Jager, 55 j., wedn. van Jannetje Jacoba Rottier, te Kapelle. ZWOLLE. De machinist der Neder- landsche Spoorwegen J. T. uit Leeuwar den, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan voor de Zwolsche rechtbank, omdat het aan zijn schuld te wijten was geweest, dat gevaar voor het verkeer was ontstaan, is gisteren door de Zwol sche rechtbank tot 14 dagen voorwaar delijke gevangenisstraf veroordeeld. De eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. GROOTE VERWOESTINGEN. LIMA. De aardbeving, welke Vrijdag middag Peru heeft geteisterd, heeft ia het geheele land talrijke slachtoffers ge maakt en groote schade aangericht. In Lima bedraagt het aantal slachtof fers tot dusver 30. Het aantal der ge wonden wordt geschat op 500. Nog aanzienlijker zijn de verwoestin gen, welke zijn aangericht ln de naburige steden, Callao, Chorilles, Lauranco. Hier zijn de verliezen aan m enschenlevens nog stiet te overzien. Geheele straten zijn In gestort; de bewoners tzajn grootendeels onder het puin van de Instortende hui zen bedolven. De telegraaflijnen zijn vernield. De aardbeving begon Vrijdagmorgen half 12 en duurde een uur. Des middags werden nieuwe schokken gevoeld, welke de paniek onder de bevolking nog ver hoogden. Deze aardbeving is de hevigste, welke Peru de laatste 50 jaren heeft getroffen. over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal Ik u zetten Toen werd hij ingedragen in dat vele en zag zijn oog dingen die niet zijn om uit te spreken en hoorde zijn oor woor den, die niet zijn na te zeggen. Maar wonder boven wonder bleef de heerlijke klokkestem, die hij zoo vele jaren be luisterd had, hem nabij. De klanken wa ren zuiverder, het geluid was reiner, maar de klank was hem bekend en zij verbond het aardsche met het hemelsche. En naast de gouden klokkestem, die als een feestklok al maar beierde, hoorde hij plots een vocale muziek, een overweldi gend hallel, dat niet van de aarde kon zijn. Toch was dit geen engelenzang, het waren menschenstemmen, stemmen als van vele wateren, die de oneindige ruimte van hemelsche heerlijkheid ver vulden en zij zongen, de gouden zang van de feestklok overnemend: Kom dan!en die dorst heeft, kome en neme het water des Levens om nietI En de ziel van den ouden prediker had vrede. Want nu was het wankele geloof over gegaan in aanschouwen. Nu zag hij hóé gróótsch de hemelsche finale wel is, die volgt op de schrille dissonanten welke aan het slotaccoord moeten voorafgaan. Nu geen vragen meer, enkel maar aanbidding Zijn ziel verheugde zich met onge kende blijdschap. Zij werd afgestemd op dit groote feest, dat door gouden klokken werd ingeluid en waaraan millioenen stemmen zich paarden en dat één mach tig, wereldomvattend hallel werd, waarin ook zijn stem haar eigen motieven mee- juichte boven het hoog gebeier van da gouden klokkestem uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3