OFFICiEËLE PUBLICATIËN. Gedeeltelijke demobilisatie van het leger. Van het Oorlogsfront Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. ZATERDAG 25 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 195 Oproep aan de bevolking van Nederland. Verordening betreffende het bezit van wapens in het bezette gebied Verordening ver de invoering van het Duitsche strafrecht en van de strafrechterlijke bepalingen in de door Duitsche troepen bezette gebieden van Nederland. Verordening over den verkoop en het betrekken van levensmiddelen en gebruiksartikelen van ailen aard In het bezette gebied. Verordening over het verbod be treffende de verhooging der prijzen. Verordepinn over de wette'llke betailmidriehn In het bezette Nederlandsche geb'ed. Buitenland Onderscheidingen van het Duitsche leger. Duitsche zeestrijdkrachten In Het Kanaal Italië en Duitschland. Amerikaansche diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers ongedeerd. Nieuw groot Russisch vliegtuig voor 64 passagiers. De groote beteekenis der valschermtroepen. Breslauer Messe geopend. Ons Feuilleton. Na twee weken Duitsch offensief. De strijd in Noorwegen. Zweden versterkt de weermacht. Tegenspraak. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes l'ostrekening 44-155 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs tiM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers Scent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het door de Duitsche troepen bezette Nederlandsche gebied wordt onder het Duitsche Militair-Bestuur geplaatst. De Legerbevelhebbers zullen de maat regelen noodig voor de veiligheid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde ^uitvaardigen. De troepen zijn gehouden, de bevol king, voorzooverre zjj zich vreedzaam betoont (onder alle opzichten), te ont zien en haar eigendom te eerbiedigen. In geval van loyale samenwerking met de Duitsche overheden zullen de Open bare Besturen op hun post gelaten wor den. Van het gezond verstand en het in zicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, eiken aard van sabotage, van ljjdzamen of daadwer- kelijken weerstand aan de Duitsche Weermacht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitsche Militair-Bestuur zijn stipt en onvoor waardelijk te volgen. Het zou de Duit sche Weermacht spijten, moest zij zich, gedwongen door vijandelijke handelin gen van onverantwoordelijke elementen der burgerbevolking, tot scherpe maat regelen tegen de gansche burgerbevol king genoodzaakt zien. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve, zoo dient hij niet alleen zijn eigenbelang maar de belangen van zijn volk en van zijn vaderland. De Opperbevelhebber van het Duitsche Leger. 1. Alle vuurwapens en munitie, hand granaten, explosieve stoffen en ander oorlogstuig moeten worden afgeleverd. De aflevering moet geschieden binnen 24 uur aan den veldcommandant, die het dichtst bij zit of aan den commandant ter plaatse, zooverre niet bijzondere afwijkingen voor de betreffende gemeen te worden bepaald. De burgemeesters (hoofden van de gemeenten) zijn ten volle verantwoordelijk voor de stipte uit voering. De troepen-commandanten zijn gemachtigd, uitzonderingen toe te staan. 2. Wie in strijd met deze verorde ning vuurwapens, munitie, handgra naten, explosieve stoffen of ander oor logstuig in bezit heeft, wordt met dood straf of met tuchthuisstraf, in lichter gevallen met gevangenisstraf gestraft. 3. Wie in het bezette gebied geweldda den van een of andere aard jegens de Duitsche Weermacht of haar leden pleegt, wordt met doodstraf gestraft. Oppercommandant des Legers. Bij machtiging van den Opperbevel hebber van het Duitsche Leger bepaal ik als volgt: 1. Inzooverre een handeling, die volgens het Duitsche recht strafbaar is, aan het oordeel van krijgsraden of bij zondere rechtbanken onderworpen wordt, geldt het Duitsche strafrecht. 2. Het reizen uit de door de Duit sche troepen bezette gebieden van Ne derland kan slechts toegelaten worden door plaatselijk verantwoordelijke Orts- of Feldkommandanten. Dieper ingrijpende landsrechterlyke beperkingen blijven geldig. Iedere over treding wordt gestraft. 3. Elk verkeer van onbevoegden met krijgs- of burgerlijke gevangenen, die zich in de macht en onder hoede van de Duitsche weermacht of beambten bevin den, wordt bestraft. 4. Samenscholingen op straten of openbare pleinen, het beleggen, houden van, of deelnemen aan openbare verga deringen of optochten, het verspreiden en drukken van vlugschriften, zal be straft worden. Uitzonderingen hierop kunnen door den plaatselijk verantwoor delijken bevelhebber toegelaten worden. Elke uiting van vijandelijkheid tegen over de bezettende macht zal bestraft worden. 5. Wie het werk neerlegt, met de bedoeling hierdoor de belangen der Duit sche bezetting te schaden, wie werk nemers uitsluit, en wie anderen aan spoort, het werk te staken of werk nemers uit te sluiten, zal bestraft wor den. 6. Wie in dagbladen of tijdschrif ten berichten publiceert, die voor het Duitsche Rijk schadelijk kunnen zijn, of wier publicatie door het Militair Be stuur verboden is, wordt bestraft. 7. Wie niet-Duitsche radio-uitzen dingen beluistert, hetzij in het openbaar hetzij gemeenschappelijk, of wie de mo gelijkheid hiertoe schept, wordt be straft. Uitzondering hierop maken de niet- Duitsche zenders, die door het Duitsche Militair Bestuur door openbare bekend making toegelaten zijn. 8. Wie duitschvijandige radio-berich ten, of zoodanige duitschvijandige be richten verspreidt, wordt bestraft. 9. Deze verordening treedt met hare afkondiging in kracht. De Opperbevelhebber der Legergroep. Bij machtiging van den Opperbevel hebber van het Duitsche Leger bepaal ik in het belang van een geordende en rechtvaardige verdeeling van levens middelen over het bezette gebied, als volgt: 1. Levensmiddelen en gebruiksartike len mogen slechts in eene, met het nor male gebruik gelijkstaande hoeveelheid, verkocht of betrokken worden. 2. Hamsteren (d.i. ongewoon hooge inkoopen of bovenmatige bevoorrading) is verboden. 3. De Duitsche soldaten en rijksbur gers zijn gehouden deze bepalingen in acht te nemen. Zij mogen slechts voor hunne eigene onmiddellijke behoeften koopen en dit tegen contante betaling. Slechts bij grootere bestellingen (hoo- ger dan 500 Rijksmark) kan door den bevelhebber der koopende eenheid een leveringsbewijs worden afgegeven. 4. Elk vergrijp tegen deze bepalingen zal bestraft worden. De Opperbevelhebber der Legergroep. Bij machtiging van den Opperbevel hebber der Duitsche Weermacht ver orden ik als volgt: 1. De op het oogenblik der bezetting geldige prijzen en vergoedingen voor alle levensnoodwendige artikelen, voor de ge- heele landbouw als voor de nijverheids voortbrengselen, evenzeer voor het goe derenverkeer van eiken aard in de door het Duitsche Leger bezette gebieden, en in het verkeer van deze gebieden met het Duitsche Rijksgebied, mogen niet ver hoogd worden. Verdragen die door de beide verdrag sluitenden vervuld zijn, vallen niet onder deze bepaling. 2. Het is verboden handelingen te verrichten, waardoor rechtstreeks of niet- rechtstreeks de voorschriften, vastgelegd ;n 1, ontdoken worden, of kunnen ont doken worden. Als verhooging van prijs of vergoeding wordt ook beschouwd elke rechtstreek- sche of niet-rechtstreeksche vermindering der tegenprestatie, in het bijzonder wat betreft de betalings- of leveringsvoor waarden, evenals de ongerechtvaardigde weigering, waren te fabriceeren of te leveren. 3. Voorzoover uit gerechtvaardigden economischen grond, of teneinde onbil lijke hardheid te vermijden, een verhoo ging voor prijzen en vergoedingen nood zakelijk is, kan de plaatselijke verant woordelijke „Oberfeldcommandant" of het door mij aangestelde bureel uitzonderin gen toelaten of verordenen. 8 4. Wie handelt tegen de voorschrif ten dezer verordening of tegen de tot hare doorvoering uitgevaardigde voor schriften en aanwijzingen zal bestraft worden met geldboeten tot 30.000 R M. en met gevangenisstraffen tot 6 weken, of met een dezer, inzooverre niet andere wetteksten met hoogere straffen bedrei gen. Ook kunnen de in striid met de voorschriften in prijs verhoogde art;ke len in beslag genomen worden. De Opperbevelhebber der legergroep. Gemachtigd door den Führer en Op persten Bevelhebber der Weermacht be paal ik hfermede het volcende: 8 1. Wettelijke betaalmiddelen in he* bezette Nederlandsche gebied zijn de Rüksmark en de Gulden. 2. De verhouding tusschen Riiksmar1' en Gulden wordt als volgt vastgesteld: 1 Gulden 150 Reichsmark. 3. Deze verordening treedt met haar afkondiging in werking. De Opperbevelhebber des Le^er" De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber een regeling vastgesteld voor gedeeltelijke demobili satie van het Nederlandsche leger. In het algemeen is bepaald, dat een deel van de in dienst zynde reservisten en dienstplichtigen met groot verlof kan worden gezonden. Dit deel bedraagt ten hoogsten 50 pet. van de aanwezige sterkte. Hierbij wordt voorrang verleend aan hen die naar hun betrekking kunnen terugkeeren of die werk kunnen kragen. In de eerste plaats komen in aanmerking zy die zakenver- lof hebben, die werkzaam zijn in land- of tuinbouw, het mijnbedrijf, in de voed selvoorziening (bakkerij b.v.), de bouw bedrijven of andere openbare of particu liere bedrijven. Van deze groepen hebben voorrang: werkleiders voor andere werkkrachten; gehuwden voor ongehuwden; ouderen voor jongeren. Aan officieren en onderofficieren wordt tot geen grooter getal groot ver lof verleend, dan mogelijk is om een vol doende sterkte aan kader over te hou den. Compagnies-, batterij - eskadron- en hoogere commandanten, verplegingsof- ficieren, onderofficieren-administrateur, fouriers en personeel werkzaam bij het l centraal registratiebureau vallen buiten deze regeling en mogen dus niet met groot verlof worden gezonden, i De verlofgangers hebben de verplich ting zoo spoedig mogelijk hun volledig adres op te geven aan den burgemees ter van hun woonplaats. Zij moeten zorg dragen dat de mili taire goederen die in hun bezit zjjn, be hoorlijk worden bewaard en onderhou den. Het Duitsche legerbericht van gister avond meldt, dat het gebied, waarin het vijandelijke leger in België en Noord- Frankrijk optreedt, gisteren weer is in gekrompen door de Duitsche aanvallen. In Vlaanderen is het Duitsche leger tot de Schelde doorgedrongen. Maubeuge is gevallen. De opmarsch ten N.-W. van Atrecht wordt voort gezet. Zwakke aanvallen op Amiens werden afgeslagen. De Duitsche luchtmacht was zeer ac tief. Een groot Britsch oorlogsschip, ver moedelijk een kruiser, en een torpedo jager, werden door zware bommen ge troffen. Zes transportschepen werden tot zinken gebracht. De vijand verloor 49 vliegtuigen. Zes tien Duitsche toestellen worden vermist. Bij Narvik trad de luchtmacht ook krachtig op. Het D. N. B. vestigt er de aan dacht op, dat de Duitsche troepen door de Schelde- linie tot in Gent zijn gedron gen. Ook wqst het D.N.B. er op, dat de vijandelijke luchtstrijdkrachten bommen wierpen op objecten, die van het Roode Kruisteeken waren voorzien. Enkele per sonen werden gedood. Het strijdgebied der Engelsche, Fran- sche en Belgische troepen is aanzienlijk ingekrompen. De opmarsch naar de Fransche kust wordt in de Duitsche pers druk be sproken. BERLIJN (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber der Duitsche weer macht' heeft op voorstel van generaal veldmaarschalk Göring, aan een aantal officieren van het luehtwapen het rid derkruis van het ijzeren kruis verleend, evenals aan een aantal officieren van het leger. Duitsche zeestrijdkrachten zijn in het Kanaal aangekomen en hebben daar op felle wijze den strijd geopend, waardoor het verkeer tusschen Engeland en Frankrijk op fnuikende wijze wordt ge- schaad. Volgens mededeeling van de Duitsche militaire autoriteiten zijn in het Kanaal door de Duitsche snelvarende booten, welke zich langs de Nederlandsche kust daarheen hebben kunnen begeven, twee Engelsche troepentransportschepen, de Fransche onderzeeboot „Doris", de Fransche torpedojager „Le Droit" en het approvianeeringsvaartuig „Le Ni ger" in den grond geboord. (D.N.B.) De sedert eenige dagen in Duitschland vertoevende Italiaansche studie-commissie van leidende personen uit bank- en verzekeringskringen is door den rijksminister voor economische zaken Funk ontvangen. De minister gaf uitdrukking aan de wensch, dat de gemeenschap van beide volken die reeds zoo vaak aan het licht is getreden, nog dieper moge worden. WASHINGTON. (D.N.B.) De Minis ter van Buitenlandsche Zaken Huil heeft medegedeeld, dat alle diplomatie ke en consulaire vertegenwoordigers van de Vereen. Staten in Nederland en België ongedeerd zijn. Bovendien had Huil bericht ontvan gen van den Amerikaanschen ambassa deur te Brussel, dat de geheele staf van de ambassade zich in goeden welstand bevindt. In de Sowjet-Unie is een nieuwe vlieg tuig in dienst genomen, dat plaats biedt aan 64 passagiers, terwijl de bemanning uit acht personen bestaat. Het toestel is uitgerust met zes motoren, welke het een snelheid van meer dan 210 km per uur geven. EEN RUSSISCHE BESCHOUWING. (D. N .B.) Over het gebruik van Duit sche valschermtroepen op het westelijk oorlogstooneel schrijft het militaire blad „Krasnaja Swesda" het volgende: Deze nieuwe oorlogsmethode is geble ken goed te zijn. De gestelde taken zijn zoo schitterend vervuld, dat de operaties in Nederland en België juist in dit op zicht de speciale aandacht waard zijn. Napoleon heeft eens gezegd, slechts een enkele dag van mist noodig te hebben om de kust van het trotsche Albion te bereiken. Thans kan men zeggen, dat men zelfs geen dag van mist meer noo dig heeft om aan de Engelsche kust te landen. Een sterke luchtvloot en een vol doend aantal goed voorbereide parachu te-troepen maken het mogelijk, uit de lucht te landen en in samenwerking met de landtroepen en de oorlogsmarine ook strategische doeleinden te verwezenlij ken. „DUITSCHLAND HEEFT GEEN VREES VOOR DEN LEVENS- MI DDELENTOEVOER". (D.N.B.) Bij de opening van de Bres lauer Messe heeft staatssecretaris Land- fried van het rijksministerie voor Eco nomische Zaken het woord gevoerd. Hij zeide o.a., dat Duitschland ook voor de waarborging van zijn levensmiddelentoe voer goede voorzorgen heeft getroffen en in dit opzicht even weinig vrees koes tert als op militair gebied. Dat is de verdienste van den Duitschen boer. Het handelsverkeer tusschen de Sowjet-Unie en Duitschland is dank zij het tusschen beide landen gesloten verdrag, bezig zich ongestoord te ontwikkelen, waar van de beteekenis voor beide partijen niet hoog genoeg kan worden geschat. Duitschland zoekt het economische succes niet in eenzijdige overwinsten te zijnen gunste, doch in de verzorging van de wederzijdsche behoeften en in de handhaving van een levenshouding, die blijvende afzet en blijvende leverin gen waarborgt. Hierin bestaat een es- sentiëel verschil met de opvatting van de westelijke tegenstanders, vooral van Engeland, welks handelsmethode is al tijd daar te koopen, waar het op dit oogenblik het goedkoopst is, en altijd daar te leveren, waar op dit oogenblik de beste prijzen te maken z(jn. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Op dit oogenblik is het nog niet moge lijk al onze lezers te bereiken. Vandaar, dat met de verdere plaatsing van het feuilleton nog enkele dagen wordt ge wacht. DE STAND VAN ZAKEN. BERLIJN. (D.N.B.) Aan het eind van de tweede week van het groote Duitsche offensief in het Westen wordt de toe stand van welingelichte zijde als volgt samengevat: le. De oorlog is naar Frankrijk over gebracht en de Duitsche troepen zijn tot aan de kust van het Kanaal doorgedron gen; 2e. Het in Noord-Frankrijk en België geconcentreerde geallieerde leger, dat door België op weg was naar Duitsch land is teruggeslagen, heeft zware ver liezen geleden en is ten slotte in een groote tang gekneld. Alle pogingen om door te breken hebben schipbreuk gele den; 3e. De vestingen Luik, Namen en Meu- beuge, welke een eventueelen stoot van Duitsche zijde moesten opvangen, zijn onder den voet geloopen; 4e. De Duitsche luchtmacht heeft een groot aandeel in de overwinning. Sedert het begin van 't offensief zijn ongeveer 2400 vliegtuigen van den vijand vernield. 5e. De Duitsche weermacht staat vlak voor de naar Engeland zeer gewichtige havens aan 't Kanaal. Het optreden van de Duitsche luchtmacht hier ia een groot gevaar voor de Britsche kusten. Aan het eind van de tweede week van het offensief staat het Duitsche leger voor het tot stand brengen van het eer ste deel der opdracht. Deze opdracht zal zijn vervuld, wanneer de kust van het Kanaal tot aan de monding van de Som- me in Duitsche handen is. BERLIJN. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche strijdkrachten in Noor wegen heeft op 21 Mei een onderhoud gehad met den opperbevelhebber van de Zweedsche weermacht aan de Noorsch- Zweedsche grens by Storlien. Een aantal praetische vraagstukken werd bespro ken. Naby Narvik heeft de Duitsche lucht macht op 23 Mei een aanzienlijk succes geboekt. Een vijandelijke kruiser werd door twee zware bommen getroffen en een andere kruiser kreeg vyf zware bom- treffers. Men kan er op rekenen, dat bei de schepen verloren zgn. Een slagschip en een kruiser of torpedojager werd ge troffen door een bom van kleiner ka liber en werden zwaar aan het voorschip beschadigd. STOCKHOLM. Vrijdag is in den Zweedachen Rijksdag een voorstel inge diend, tot versterking van de weer macht, volgens hetwelk in het komende begrootingsjaar nieuwe plaatsen voor 400 beroepsofficieren en ongeveer 300 onderofficieren zullen worden gescha pen. Ook zal een derde regiment luchtaf- weertroepen in het leven worden geroe pen, terwijl in geheel Zweden afdeelin- gen voor de verdediging tegen aanval len uit de lucht zullen worden opge richt. BERLIJN. (D.N.B.) Het Albaneesche blad „Avana" is gemachtigd te verkla ren, dat de berichten uit buitenlandsche bron, volgens welke de Joega-Slavisch Albaneesche grens gesloten zou zü'n, on juist en tendentieus zyn. AARDBEVING. De hoofdstad van Peru, Luma, is door een hevige aardbeving geteisterd. Groo te verwoestingen zijn aangericht. De be volking is in paniek naar buiten ge vlucht. VREEMDELINGEN IN BOEKAREST. In Boekarest is in de café's een razzia naar vreemdelingen gehouden. Alle Pool- sche vluchtelingen moeten zich opnieuw melden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1