4 Bij de Bredasche vluchtelingen. De geëvacueerden keeren terug. De verwoesting te Middelburg. bonne's. Spoorwegdirectie dankt het personeel- Levensmiddelen-Distributie Het kerkhof op den Grebbeberg. Uit de Provincie Militaire Luchtvaart hoog onderscheiden. igenbelasting. [elling van >n. |an gemeenten lorloopig lerd. Angstige dagen in Antwerpen. Nieuwe Giroboekjes. Gedachtenwisseling over Nederlandsch-lndië. De Provinciale Bootdiensten. Herstel der telefoonverbindingen. Distributie Levensmiddelen. Brood-distributie. De Groenten-, Fruit- en Eieren- voorziening op Walcheren. len zijn thans an achter den idere omstan- Zeeuw" over ïaal kunnen de post vrij- enz. ons weer de beschikking >k dat is naar m tijd. lijk de laatste it te geven en lé's te bereiken, [voldoening, dat jen geven en ïg veel zeer worden gedaan gewoon te doen ing op normale orrecht daarbij verking van de |t ontbreekt beroep op onze en stationhou- flen, om het jt de kranten snel mogelijk onze corres- |ge en betrouw- mogelijk te en wij, om in- b gelmatigheden te willen oefe- te werken, ligen plaats kan [eigen taak kan rking zal, als op lig zijn. tbeid doen strek van de belangen iistributiedienst lier in te die- lu voor Huiden 1129/131 te Am- [ulier móét zijn iet te bestellen overeenkomend bid onder 3. Be den fabrikant liet meer moge- el na 31 Mei. \B. en K.N.A.C. het betreffende wordt medege- lient van Finan- bstitutie zal wor- bdeelte der reeds belasting, welke - 31 Mei 1940. Dit [kaarten als 60- [e belastingkaart jtvanger der Dir. [jtuigenbelasting, verd verstrekt. waarnemend lent van Sociale kt het hem wen- lan het teekenen In voor de werk- |n het stempelen ing vrijstelling bverige controle- laard onverzwakt van het Comité. bgeeringscommis- lotterdam, heeft Amsterdam uit- rschap te aan- Iten landelijk co- bbben alle acties gemeenten, die Ite coördineeren. litnoodiging aan- JDUCTEN ID. de voedselvoor- engt ter kennis livel- en melk- llsteunregelingen 1 doorloopen. een producenten [financiëele ver- melkleveran- len, zullen door ïaatregelen wor- iedig zullen wor- I Het Bredasche vluchtelingenleger, zoo meldt het „Dagbl. van N.-Brabant en Zeeland", is grootendeels teruggekeerd. Aanvankelijk was het tijdstip voor het vertrek der burgers uit Breda bepaald op Maandagochtend 13 Mei, maar toen Zondagmorgen het bericht kwam, dat de Duitsche troepen Tilburg reeds waren gepasseerd, moest de bevolking op bevel van den Franschen commandant hals over kop de vlucht nemen. De leiding had besloten dat allen naar Antwerpen zouden gaan via Zundert en Hoogstra ten en in verband daarmede is burge meester van Slobbe, toen de meeste Bre- danaars reeds op weg waren, naar Ant werpen gegaan om daar contact op te nemen met de stadsbestuurders. Hij vond daar veel hulpvaardigheid en goe den wil en kreeg aanstonds de toestem ming dat de scholen zouden worden ge reserveerd en dat voor voldoende stroo, voor E. H. B. O. e.d. zou worden gezorgd, terwijl aan het Roode Kruis opdracht werd gegeven om de voedselvoorziening te regelen. Onder voortdurend gevaar. Evenals de menschenstroom, die in de richting Zundert ging en het door den overhaasten loop der gebeurtenissen niet verder dan deze eerste etappe behoefde te brengen, is ook de karavaan die den weg over Hoogstraten nam vrijwel voort durend bloot gesteld aan het gevaar uit de lucht, dat voortvloeide uit de omstan digheid, dat met hen ook de Fransche troepen den aftocht bliezen. Van Breda tot aan Antwerpen waren voortdurend Fransche, Belgische en ook restanten van de Nederlandsche troepen in het ge zelschap van de vluchtelingen. Via Meer- seldreef en Minderhoudt, dat inmiddels door een bombardement al een deernis wekkend aanzien had gekregen, kwam het grootste deel der vluchtelingen ten getale van ongeveer 20.000 te Hoogstra ten aan. Achter hen zagen zy vuur en rook opstijgen uit de bosschen in de rich ting van de Geldersche Heide. Een klein gedeelte is in Meerseldreef en andere plaatsen achtergebleven. De hoofdgroep arriveerde van vijf tot zes uur in den avond van Eersten Pinkster dag in Hoogstraten. Hier moest voor den eersten nacht onderdak worden gezocht, maar toen de stroom aankwam, vonden de menschen geen stoel om op te zitten. Alle café's en hotels waren gesloten. In het zusterklooster konden eerst eenige tientallen worden gehuisvest, toen kon het geheele complex der strafkolonie worden ingenomen en na besprekingen met den burgemeester van Hoogstraten kreeg de leiding gedaan, dat tenminste een hotel werd open gesteld, terwijl in een naast gelegen bioscoop ook nog een honderdtal menschen een plaatsje op den harden vloer kregen. Het grootste be zwaar was intusschen, dat in de straf kolonie geen water mocht worden ge dronken in verband met het typhusge- vaar. Nieuwe vlucht. Op Tweeden Pinksterdag om zeven uur 's morgens kwam plotseling het bevel: opnieuw oprukken en een onafzienbare massa intusschen hadden zich ook de Belgische vluchtelingen aangesloten vloeide op den weg naar Lier over Oost- malle en Massenhove aan het Albertka- naal. De tocht tot aan het kanaal is wel het meest droeve stuk van de ellendige reis geworden, want voortdurend cirkel den er vliegtuigen boven de massa, op jacht naar Fransche soldaten die de vliegtuigen beschoten. Door een ontplof fing werden zes vluchtelingen gedood. Over het kanaal trok men in de richting Antwerpen en eerst in Broechem, waar ook weer rond het dorp gevochten werd, vond men de elecetrisehe tram gereed staan, die een klein deel van den enor- men stoet naar Antwerpen kon vervoe ren. De groote massa moest blijven loo- pen tot aan Deurne. Hier was eindelek een goede regeling getroffen. In scholen en by particulieren konden vluchtelingen de stroom die Antwer pen binnen kwam wordt op honderddui zend geschat worden ondergebracht. Dinsdagmorgen werd het laatste stuk je naar Antwerpen afgelegd en daar wa ren voor de Nederlandsche vluchtelingen een twintigtal scholen in gereedheid ge bracht. Er was water, eerste hulp en koffie. Stroo was in niet voldoende mate te krijgen en spoedig liet ook de voedsel voorziening te wenschen over. De men schen kwamen in zoodanige troepen aan, dat elk overzicht verloren ging. Er is nog getracht om de Bredasche menschen te registreeren en 't bleek on begonnen werk. Bovendien verschenen, juist toen men met het werk bezig was, op de hoeken der straten de politieman nen, die alarm belden en het bevel ver spreidden, dat vanaf Vrijdagmorgen 8 u. tot Zondagmorgen 8 u. niemand de wo ningen mocht verlaten. Zoodoende moest er onmiddellijk, zoo goed en zoo kwaad het ging, worden gezorgd voor levens middelen. In verband met de waarschijnlijkheid dat Antwerpen belegerd zou worden, en met de overige moeilijkheden, is een deel der Bredanaars weer verderop ge zonden. Een groep van 3000 ging naar Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl rond 6000 menschen verspreid werden over ver schillende dorpen aan den weg Antwer penBrugge. Een aantal is voorts op eigen gelegenheid, meestal per fiets, ver der België in getrokken. Een leege stad. Vrijdag en Zaterdag bood de stad Ant werpen, die bij de aankomst der vluchte lingen nog een vrij normaal aanzien had en vol leven en vertier was, een onheil- spellenden aanblik. De straten en boule vards waren leeg en angstig klonk er onophoudelijk het geweld van de ka nonnen. Door deze plotselinge ontwikkeling is ook het contact met de groep, die via Zundert naar België zou komen, verlo ren gegaan. Zaterdagmorgen om 8 uur klonken op nieuw de politiebellen door de straten. Tot kwart over negen mocht men zich op straat begeven om opnieuw het noodza kelijke te trachten te verkrijgen, daarna zou men weer tot Maandagmorgen bin nenshuis moeten blijven. Het gebrek en de ellende in de tehuizen der vluchtelin gen stegen met het uur, vooral daar wa ter- en electriciteitsvoorziening niet meer werkten, en het was dan ook een ware opluchting, toen men plotseling Zaterdagavond om 8 uur de eerste Duit- schers in de stad zag binnen trekken. Den geheelen nacht duurde de intocht en toen de menschen Zondagmorgen weer uit de deuren kwamen was Antwerpen een Duitsch legerkamp. Zondag heeft burgemeester van Slob be onmiddellijk het contact opgenomen met de Duitsche autoriteiten, met het gelukkige gevolg, dat onmiddellijk alles in gereedheid kon worden gebracht voor den terugtocht der vluchtelingen. Reeds in den loop van Zondag zijn velen op eigen gelegenheid den langen tocht, die door de meesten te voet moest worden afgelegd, begonnen. De geregelde terugkeer is Maandag morgen vroeg begonnen. Zij geschiedde in groepen van 100 tot 150 menschen, ten einde het militaire verkeer op den weg geen hinder te bezorgen. De Duitsche mi litairen hebben zich tegenover de vluch telingen zeer correct en behulpzaam ge dragen en dank zij de medewerking van den Ortskommandant te Breda zijn een aantal Monopole-bussen en legerauto's naar Merxem gezonden, teneinde de ouderen, gëbrekkigen en kinderen den langen voettocht, die voor velen immers te zwaar zou zijn, te besparen. Ettelijke wagens zijn met opgeluchte en blijde ge zichten en met onbezorgd kindergezang in de stad teruggekeerd. Voorts kan worden medegedeeld, dat voor onze zuivel- en melkproducenten, zoowel voor de nieuwe productie als voor reeds aanwezige voorraden, afzet aan wezig zal zijn. Een en ander is gebaseerd op den wensch, om de productie op gang te houden en ook de melkprijzen te hand haven op het vóór 9 Mei 1940 bestaande peil. Daar vele rekeninghouders van den postcheque- en girodienst tengevolge van de oorlogsomstandigheden hun post cheque- en giroboekjes zijn kwijt geraakt, heeft de directie van de P.T.T. de gele genheid opengesteld nieuwe boekjes te ontvangen. Aanvragen daartoe kunnen aan de postkantoren worden gericht en zullen zoo spoedig mogelijk worden af gehandeld. Japan heeft vriendschappelijk met Duitschland van gedachten gewisseld over Nederlandsch-lndië. Duitschland neeft meegedeeld, dat deze aangelegen heid buiten hem omgaat. Dr Ir J. A. RINGERS REGEERINGS- COMMISSARIS VOOR DEN WEDER OPBOUW. De Opperbevelhebber van land- en zeemacht, in overeenstemming met den Duitschen Opperbevelhebber in Neder land, maakt bekend, dat bij besluit van 18 Mei 1940, No. 5 Dr Ir J. A. Ringers is aangesteld tot Regeeringscommissa- ris voor het herstel van het verkeers wezen, de drooglegging van onderwater zettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt, en dat deze functie verder kortheidshalve zal worden aan duid als: „Regeeringscommissaris voor den wederopbouw". Om den Grebbeberg is het hevigst gestreden en hier rusten dan ook de ge vallenen, zoowel de aanvallers als de verdedigers. Byna 500 graven zijn reeds gedolven. De wapenbroeders liggen naast elkaar, in lange rijen, op elk graf een eenvoudig houten kruis en een helm. Op dit oorlogskerkhof heeft een kor te, ontroerende plechtigheid plaats ge had. Temidden van de graven schaar den zich de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers in een grooten kring, waarna Hauptmann Von der Decken en luit. Wiardi Beekman het woord voerden. Na deze woorden van herdenking der gevallenen heeft Hauptmann Von der Decken zoowel op de Duitsche als op de Hollandsche graven een grooten krans gelegd. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in een dienstorder het geheele personeel haar warme erkente lijkheid betuigd voor de schitterende plichtsbetrachting en toewijding gedu rende de laatste dagen betoond. Wij her denken aldus de directie met eerbied en dankbaarheid hen, die bij de uitoefe ning van hun plicht het leven lieten. Wij spannen, in loyale samenwerking met de Duitsche autoriteiten, onze uiter ste krachten in om het bedrijf der Ne derlandsche Spoorwegen over het ge heele net weer zoo spoedig mogelijk te doen functionneeren. Wij rekenen aldus de onderteeke naars, de heeren Goudriaan, Hupkes en Rijckevorsel hierbij op uw volledige medewerking, zooals gij kunt rekenen op de voortdurende zorg, welke wij zullen blijven wijden aan de ^belangen van het geheele personeel. GEVALLEN VAN PLUNDERING. Van verschillende zijden vernemen wij, dat geëvacueerden weer naar Oostelijk Zuid-Beveland terugkeeren, teneinde o.a. de werkzaamheden in den landbouw weer te hervatten. Ergerlijk is, dat sommigen bij terug keer in hun woning tot de ontdekking komen, dat er ingebroken is en er aller lei dingen zijn ontvreemd. Uit de artike len, die wij als vermist hoorden opsom- rpen, moet men wel tot de conclusie ko men, dat hier in deze dagen van ellende de eene Nederlander de ander heeft be stolen. Er worden voorwerpen vermist, waaraan een militair niets heeft, die hij zelfs niet eens kan meesjouwen. Het is diep treurig om geen ander woord te bezigen dat dergelijke dingen voorkomen en van de politie mag ge- eischt worden, dat zij al het mogelijke doen zal, om, waar mogelijk, de daders op te sporen. Gisteren is ons door een der Duitsche autoriteiten te Middelburg met grooten nadruk verklaard, dat tegen, plundering zoo krachtig mogelijk wordt opgetreden. De Prov. stoombootdiensten zullen (met uitzondering van de veren naar Zeeuwsch-Vlaanderen), als volgt worden uitgevoerd ZierikzeeKatsche veerZierikzee vertrek 8 uur en 17 uur. Katsche Veer 10 uur en 19 uur. VeereKamperland: Veere vertrek 9 uur en 18 uur. Kamperland vertrek 9.30 uur en 18.30 uur. WolfaartsdijkKortgeneWolf aar ts- dijk vertrek 8 uur, 12 uur, 16 uur en 20 uur. Kortgene vertrek 8.30 uur, 12.30 uur, 16.30 uur, 20.30 uur. IN WEST-BRABANT EN ZEELAND. Het hoofd van het telefoondistrict Breda maakt het volgende bekend: Het lokale telefoonverkeer in West- Brabant en Zeeland zal binnenkort vol ledig hersteld zijn. Tengevolge van het groote aantal storingen van kabels en geleidingen wordt het publiek verzocht zooveel mogelijk geduld te betrachten. Het personeel van den telefoondienst werkt met alle macht aan het herstel in de eerste plaats van de internationale verbindingen. Binnen enkele dagen zal dit belangrijk gevorderd zijn. Daarna ko men ook de gestoorde abonné-aanslui- tingen aan de beurt. MIDDELBURG. De Directeur van den Distributie- dienst voor het Eiland Walcheren maakt bekend, dat in het tijdvak van 27 MEI TOT EN MET 2 JUNI A.S. de volgende bonnen van de nooddistri- butiekaart geldig zijn: Bon 11: 100 gram Kaas per persoon. Bon 12: 125 gram Zachte Zeep per per soon. Bon 13: 2 liter Petroleum per gezin. De petroleum-leveranciers dienen dus alle bonnen No. 13 van een gezin in te nemen. De ingenomen bonnen zorgvuldig be waren. De Directeur voornoemd: H. P. STAAJL. De Directeur van den Distributie- dienst voor het Eiland Walcheren maakt bekend, dat met ingang van 27 Mei a.s. de navolgende bonnen van de Brood kaarten geldig zijn: Bon no. 1 tot en met no. 7 voor het tijdvak van 27 MEI TOT EN MET 2 JUNI A.S. Per bon mag worden verstrekt 400 gram tarwebrood, beschuit e.d. Wittebrood mag alleen worden afge leverd aan zieken op dokters-attest. Zij, die zelf brood bakken, dienen de hun uitgereikte broodkaarten onmiddel lijk in te leveren. De bakkers dienen de bonnen, na ieder tydvak, opgeplakt in te leveren bij de plaatselijke distributie-diensten. De Directeur voornoemd: H. P. STAAL. De Directeur van den Distributie- dienst voor het Eiland Walcheren maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 TOT EN MET 31 MEI 1940. de volgende bonnen van de nooddistri- butiekaart geldig zijn: Bon 675 gram bak- en braadvet en/of margarine per persoon. Bon 7: K.G. rijst, gort en/of haver mout per persoon. Bon 8: 250 gram suiker per persoon. Bon 9: 150 gram koffie per persoon. Bon 10: 150 gram peulvruchten (erw ten en/of boonen) per persoon. De winkeliers dienen de ingenomen bonnen voorloopig zorgvuldig te be waren. De Directeur voornoemd: H. P. STAAL. De Burgemeester van Middelburg brengt het volgende ter openbare kennis: Aan de Coöperatieve Veilingsvereeni- ging „Walcheren" te Middelburg, is op gedragen alle maatregelen te nemen, die verband houden met een goede werking van de groenten-, fruit- en eieren-voor ziening op Walcheren; genoemde produc ten moeten centraal worden aangevoerd op het terrein der veiling, Kanaalweg 4, en vandaar, met medewerking van den handel, worden gedistribueerd. Middelburg, 21 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. Onze correspondent te Middelburg meldt ons nog: Het is nu pas goed te overzien, welke trieste gevolgen Vrijdag 17 Mei voor Middelburg met zich heeft gebracht. De eerste bom trof de Nieuwstraat en naas te omgeving en veroorzaakte een betrek kelijk kort daarop gebluschte brand in een woning in de Bellinkstraat. Den ge heelen middag door vielen granaten enz. op verschillende plaatsen van de stad en eerst toen de stad was overgegeven en de witte vlag was uitgestoken, hield het bombardement op. De grootste verwoes tingen zijn echter door de branden aan gericht. Mede door het neerstorten van een vliegtuig op de gebouwen van het Entre pot en de belasting- en andere kanto ren, te zamen vormende het Oost-In disch huis aan de Rotterdamsche Kade, ontstond alom brand. De brandweer stond voor een bovenmenschelijke taak en het is hier de plaats om groote hulde te brengen aan de brandweer van hoog tot laag onder de bezielende leiding van den burgemeester, voor wat dien dag, des des avonds en 's nachts gepresteerd is, want zonder dat zou de verwoesting ze ker nóg veel grooter zijn geweest. Dat ook de brandweren uit Goes, Vlis- singen en andere gemeenten op Walche ren Zaterdag en Zondag zeer goed werk hebben verricht, mag hier niet onver meld blijven. Zij alle riepen aan het alles vernielen de vuur een halt toe. Dat het aantal doo- den bij deze catastrophe niet meer dan een 15-tal bedroeg, mag zeker in het bij zonder worden vermeld, evenals het feit, dat het aantal ernstig gewonden niet overgroot is. Wat is in de stad verloren gegaan? 537 grootere en kleinere perceelen en gebouwen zijn geheel verwoest of al thans onherstelbaar. Wij beginnen met het Stadhuis, waar van de voorgevel nog alleen intact is. Het is echter zeer de vraag of het zal lukken deze te behouden. Dit geldt ook voor den gevel van de Prov. Bibliotheek in de Langedelft, die nog overeind staat, doch weinig steun heeft. In de Abdij zijn nog enkele geveldee- len en torentjes intact, doch geheel ver nield zijn inwendig de woning van den Commissaris der Koningin, de gebouwen van de Prov. Griffie, het hotel Abdij, de kantoren van den Polder Walcheren. Het nieuwe gebouwtje van den Rijksgebou wendienst en het Rijksarchief tusschen Balans en Burgpoort, zijn er het best af gekomen. Bij de Abdij behoorde van oudsher de Abdijtoren, of Lange Jan en deze is voor zoover hij niet van steen was opge trokken, geheel verdwenen. De aangren zende Koorkerk is grootendeels, de Nieu we Kerk bijna geheel verwoest. Dit is ook het geval met de Statenzaal aan de Groenmarkt en de daaraan grenzende gymnastieklokalen. Ook aan de andere zijde van de Groenmarkt staat geen huis meer. Dit is ook 't geval met de geheele Burg en met de eene zijde van de Balans, waaronder dan vielen de gebouwen van den Prov. Waterstaat c.s. en het feest gebouw St. Joris. Verder denken wij aan het gebouw de Steenrotse op de Dwarskade en de reeds genoemde beide deelen van het Oost-In disch huis. Met de beide reeds genoemde kerken zijn ook in vlammen opgegaan de R. K. kerk en de Waalsche kerk. Van de R.K. gemeente gingen ook de pastorie en de school met St. Josephgesticht in vlam men op. Verder gingen verloren de R.H. B.S., de meisjesschool op de Haringplaats terwijl nog verschillende andere school gebouwen meer of minder ernstig be schadigd werden. Als wij nu nog eens terugkeeren naar De Opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bij besluit van 18 Mei 1940 kab. no. 1, het ridderkruis der militaire Willemsorde toegekend aan het wapen der militaire luchtvaart voor den betoon den grooten moed en zelfopoffering bij de vervulling van zijn oorlogstaak. Zonder te letten op aantal en hoeda nigheid der vliegtuigen van den tegen stander, hebben tot het uiterste de Neder landsche vliegtuigbemanningen zonder de minst aarzeling overal aangevallen, waar zich daartoe de gelegenheid voor deed. Ook het niet-vliegend gedeelte der mi litaire luchtvaart heeft onder de moei lijkst denkbare omstandigheden, zoowel op de vliegvelden als daarbuiten, vol daan aan het devies: „Moed, beleid en trouw." De militaire luchtvaart heeft zich hier mede grooten roem verworven. Het bovenstaande betreft een der be langrijkste onderdeelen van de luchtver dediging; dit neemt echter geenszins weg dat ook de andere onderdeelen, met na me het personeel der luchtdoelartillerie, mitrailleurs, en zoeklichten en dat van den luchtwachtdienst hun taak op uiterst eervolle wijze hebben volbracht. de Markt, dan zien wij dat alleen het deel van de panden dat tusschen Lange- viele en Vlasmarkt staat, behouden is ge bleven. De Gravenstraat is weg, de Kor te Gortstraat eveneens, de Langedelft tot aan de panden 80 rechts en 115 links. De St. Pieterstraat behoort van Gist- poort tot Balans tot het verleden, Dwars kade en Rouaansche kade leden groote schade. De Wal en het Koorkerkhof niet minder en de beide Kerkstraten zijn niet terug te vinden, terwijl ook de meeste straten tusschen Langedelft en Kaden meer of minder ernstige gevolgen toonen van het gebeurde. Als wij nu nog het Mo lenwater en omgeving hebben genoemd, eindigen wij met de opsommingen. Vele beroepen en bedrijven zijn geheel of ten deele uit Middelburg verdwenen. Men is thans allerwege bezig met de eerste opruimingswerken, d.w.z. met het vrij maken der straten voor het verkeer en met het omhalen van de muren enz., die gevaar zouden kunnen opleveren. Maar ook de brandweer is nog steeds actief en moest Woensdag o.a. haar krachten wijden aan het weer opwak- kerende vuur bij de ptiinhoopen van wat eertijds de Bibliotheek was. Men vreesde toen voor de boeken en bescheiden die in de kelders zijn ondergebracht en die tot nu toe als behouden werden beschouwd. Verschillende safes bleken zich goed te hebben gehouden. Dit was ook met sommige brandkasten het geval. Doch bij andere was de inhoud geheel verteerd of verschroeid. Nieuwe Wethouder. In de Vrijdag gehouden raadsverga dering is tot wethouder gekozen de heer J. W. Kögeler (A.R.). De verkiezing vond plaats ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van wethouder Boasson. GOES. DE COLORADOKEVER. Naar wij vernemen, is gisteren in de omgeving van Goes een Coloradokever gevonden. Aan de Duitsche autoriteiten is door den plantenziektenkundigen dienst ter stond om medewerking verzocht, ten einde de bestrijding krachtdadig ter hand te kunnen nemen. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. In aansluiting op ons be richt van gisteren inzake de verwoestin gen alhier, meldt men ons nog nader, dat onder de leden der Transportcolonne van hèt Roode Kruis de volgende perso nen min of meer gewond zijn: J. Prins, A. J. van Willegen, P. Traas en J. Zuijd- dijk, terwijl ook de chauffeurs Joh. Noussen en J. Zuydwegt, die de Roode Kruisauto's bestuurden, beiden verwon dingen van niet ernstigen aard opliepen. In den tuin by de Geref. Kerk, is een bom gevallen, waardoor de kerk geheel ontzet werd, zoodat de kerkdiensten Zondag j.l. in de School met den Bybel zijn gehouden. De inzameling van het steuncomité ten bate van hen die door brand of in storting werden getroffen, heeft naast veel kleeren en huisraad ruim f 660 op gebracht. Kapelle. G e m e e n t e-a r c h i e f bleef bewaard. De kluis, inge bouwd in het gemeentehuis, dat, zooals men weet, totaal is afgebrand, is intact gebleven. Wel zijn sommige stukken van het archief verschroeid, maar toch nog te lezen. Het gemeente-archief bleef dus bewaard. lerseke. De normale toe stand keert langzamer hand terug. De bevolking van ons dorp is nagenoeg geheel wederge keerd en langzamerhand worden de werkzaamheden weder aangevangen. Ja reeds Donderdag zagen we de oester kweekers weder aan hun pannen werken. De godsdienstoefeningen der Ned. Herv. gemeente zullen plaats vinden in de Geref. Kerk. Niet alleen de Ned. Herv. kerk, maar ook het Zondagsschoolge- bouw Eben Haezer is afgebrand. De Olzendepolder loopt langzamer hand leeg, via de MolenpolderBreede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3