j. C. BLAUPOT TEN CATE J. BOER - Ijzerhandel - GOES MIDDELBURG VAN WESTEN, GOES OFF Omrekening van Duitsch en Nederiandsch geld. Kerknieuws Oproep van de Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk. De Burgemeester van Den Haag over den veranderden toestand. Marktberichten Burgerlijke Stand Aan onze correspondenten Houtkaai No. 5. Koopt bij VAN WESTEN, dan heeft U van het beste. De lessen aan de Vakschool voor Meisjes zijn hervat. ZEEUWSGH TECHNISCH INSTITUUT - GOES. Huishoudelijke- Artikelen, Gereedschappen, Klein-IJzerwaren. Belangrijke Mededeeling van de MIDZA! Beken be I :v De strijd in Noord-Frankrijk. Twee millioen mark voor het Duitsche Roode Kruis. De „Times" somber gestemd. Strenge maatregelen in Frankrijk. Fransche regeering naar Clermont Ferrand. De hertog van Guise. Churchill in Frankrijk. Gibraltar onveilig. Roemenië mobiliseert verder. Een Engelsche aansporing. Meenlngsverschillen tusschen de geallieerden? Zuiveringsactie te Parijs. Duitsche persstemmen. Amerikaansche burgers in Europa. De Keuring van Gewassen zal voor zoover zulks mogelijk Is, op de gewone wijze plaats vinden. Tijdige selectie gewenscht. KEURINGSDIENST ZEELAND. Notariskantoor te Middelburg is THANS GEVESTIGD: voor Goes en omstreken voor Middelburg en omstreken berichten wij, dat wij de meest uit gebreide sorteering brengen in het betere genre COSTUUMS, JASSEN, OVER HEMDEN, HOEDEN, PETTEN, SLIPOVERS, SOKKEN, enz. enz. LANGE VORSTSTRAAT 76-78 Speciaal adres voor Kleeding naar Maat Alle nog ontbrekende leerlingen worden Vrijdag 24 Mei om 9 uur verwacht. De Directrice W. C. WESTSTEIJN. Aanvangende DONDERDAG 30 MEI a.s. worden de lessen weder normaal voortgezet. Dir. VAN DER HOOFT. voorloopig uitgesteld. Uitgebreide sorteering een beste vertrouwde Ponny met Tuig. D. VIERGEVER, Goes Zit- en Slaapkamer te huur. V R IJ 54c J De Midza-Combinatie voor Zuid- en Noord-Beveland. i I i ji »a Bchen Oceaan tot den Indischen Oceaan niet zal uitblijven en nog sterker dan in den wereldoorlog tot beveiliging in verre tot nog toe door den oorlog onaangetast gebleven gebieden zal dwingen. Volgens het Duitsche legerbericht van 22 dezer zijn de Fransche stellingen bij Saint Paul en Montreuil sur Mer door broken. De aanvallen op Duinkerken en Dieppe duren voort. Ook bij Valenciennes zijn de Duitsche troepen in den aanval tegen de Fransche troepen. Een Engelsche pantseraanval bij Atrecht is door de Duitsche troepen afge slagen. Te Compiegne staan het station en eenige huizen in brand. Voorlooplge opbrengst van collecte te Berlijn. De huis-aan-huis-collecte voor het Duit* sche Roode Kruis, die Zaterdag en Zon dag In Duitschland is gehouden, heeft, aldus het D. N. B., te Berlijn volgens een voorloopige telling, het geweldige bedrag van twee millioen rijksmark opgebracht. Dat is bijna het dubbele van de som, die op den eersten collecte-Zondag voor het Duitsche Roode Kruis werd ingeza meld. Het Engelsche leidende orgaan, de „Times", heeft in een opmerkelijk arti kel gewaarschuwd tegen de bedreiging van de Duitsche weermacht. Wij moeten niet gelooven aan wonde ren, aldus het blad, dat dan vervolgens wijst op het feit, dat de Fransche lucht macht, hoe goed ook, niet is opgewassen tegen de Duitsche, terwijl de Engelsche luchtvloot die leemte niet kan aanvul len. Het blad zou het liefst de beschikbare weermachtsmiddelen voor de beveiliging van eigen land aanwenden. De kogel voor stakers. In Frankrijk worden thans strenge maatregelen genomen tegen de werk stakingen. Het verlaten der werkplaat- sen wordt beschouwd als desertie. Te Dieppe zijn 5 Fransche arbeiders, die dit gebod overtraden, gefusilleerd. Volgens het D.N.B. treft de Fransche regeering maatregelen om haar zetel te verplaatsen naar Clermont Ferrand. De hertog van Guise, de pretendent van het huis van Bourbon naar den Franschen troon, is in Engeland aan gekomen. De Engelsche minister-president Win ston Churchill brengt momenteel een bezoek aan Frankrijk voor het voeren van besprekingen met militaire en bur gerlijke autoriteiten. Te Tanger (Marokko) zijn eenige hon derden vluchtelingen aangekomen uit Gibraltar. In Roemenië zijn de meeste reservis ten onder de wapenen geroepen en ver der de verloven ingetrokken. Slechts voor enkele onderdeelen maakte men uitzonderingen. De Engelsche regeering heeft haar onderdanen, die te Parijs woonachtig zjjn, aangeraden deze stad te verb.ten. Er zouden tusschen de Engelsche en Fransche leiding vergaande meenings- verschillen heerschen over de te volgen tactiek. Generaal Weygand heeft per vliegtuig een bezoek gebracht aan het front. Te Parijs is door de politie een groote zuiverings-actie begonnen. Ruim 50 per sonen zijn gearresteerd. Nu de Reichskreditkassenscheine naast het oude Nederlandsche geld wettig be taalmiddel zyn en beide door elkaar gebruikt kunnen worden, geven wij hier een overzicht van de verhoudingswaarde tusschen beide soorten: waarde van Ned. uitgedrukt in Duitsch geld. Wfl zien het familieleed, in duizenden gezinnen gedragen; wij staren op wat aan leed massaal gedragen wordt; w\j turen in een toekomst, die met haar I duizend vragen ons geen enkel antwoord te vernemen geeft. Doch wij stamelen i van Gods troost, die door talloozen ondervonden is in vorige eeuwen, en die ook thans niet te klein zal wezen. W\j strekken onze armen uit naar Gods barmhartigheid, die in Jezus Christus voor alle volken vleesch en bloed geworden is, tegenover alles, wat ons tot verootmoediging dringt. Wij be- geeren door den Heiligen Geest voor het heden te ontvangen de vastheid, die den Psalmist deed getuigen, Ps. 46 2 en 3: God is ons een toevlucht en sterk te, Hij is krachtiglijk bevonden een hulp in benauwdheden. Daarom zullen wij niet vreezen, al veranderde de aarde hare plaats, en al werden de bergen verzet in het hart van de zeeën. En wij getuigen van ons vertrou wen in de toekomst, voor enke ling en Kerk en volk, om der wille van Hem, die Zijn Raad volvoert en die door de zekerheid van Dien Raad ons be kwaamt om aan Zijn hand te gaan door het duister; te dragen wat Hij" te dra gen geeft; te volvoeren, wat Hij te vol voeren geeft; en biddend te getuigen van Zijn licht, dat alle duister overwint. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk, waarde van Duitsch, uitgedrukt in Nederiandsch geld. 1 Pfennig 0.5 ct. 16 Pfennig 10.5 ct. 2 1.5 17 11.5 3 2 18 12 Jt 4 2.5 19 - 12.5 S 3.5 20 - 13.5 6 4 30 20 J» 7 4.5 40 26.5 8 5.5 50 33.5 9 6 60 40 10 6.5 70 46.5 11 7.5 80 53.5 12 8 90 60 tt 13 8.5 100 66.5 tt 14 9.5 200 =133.5 15 10 Enzoovoort. 0.5 ct. 1 Pfennig 16 ct. 24 Pfennig P. DE BRUIJN, Loco-President. 1 2 17 tt 26 tt K. H. E. GRAVEMEYER, Secretaris. 2 3 3 5 18 19 tt 27 29 tt 's-Gravenhage, 17 Mei 1940. 4 6 20 it 30 ft 5 8 30 45 ff BOND VAN NEDERLANDSCHE 6 9 40 60 tt PREDIKANTEN. 7 11 50 >1 75 8 12 60 tt 90 tt Wegens het aan ds M. van Empel, 9 14 70 tt 105 tt Ned. Herv. predikant te Middelburg ver 10 15 80 >J 120 j) leend eervol emeritaat zal tot de eerst 11 17 90 tt 135 tl volgende ledenvergadering als voorzitter 12 18 100 150 van den Bond van Nederlandsche predi 13 20 200 tt 300 tt kanten fungeeren ds F. M. Milatz, Doops 14 21 Enzoovoort. gezind predikant te IJmuiden. 15 23 (Uitknippen en bewaren!) De Nederlandsche Hervormde Kerk wendt zich in verband met de geweldige dagen, die wij hebben doorgemaakt, tot ons gansche volk met een woord van medeleven en van getuigenis. Terwijl, vragen van stoffelijken, zede lijken en geestelijken aard op ons aan stormen; terwijl onze persoon, ons ge zin, ons maatschappelijk bestaan, ons gansche volksleven, het Huis van Oran je, zich met zijn zorgen en onzekerheden over ons heen storten, openen wij te zamen onzen Bijbel, die juist thans zijn veelvuldigen rijkdom ons openbaart. In de vergadering van den Haagschen Gemeenteraad heeft burgemeester De Monchy een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: Toen de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht de aangeboden capitulatie aanvaardde, werd hij uitsluitend geleid door de wetenschap, dat na de vernieti ging van Rotterdam's gansche binnenstad een verdere voortzetting van den krijg slechts zou kunnen leiden tot een nutte loos opofferen van nog meer van onze prachtige, welverzorgde lachende ste den en dorpen, die thans Gode zij dank zich nog ongerept mogen baden in het gouden zonlicht van dezen won- dermooien Mei. Behalve naar onze weermacht gaan in deze dagen onze gedachten bovenal ook uit naar onze zoo geliefde en ge- eerbiedigde Koningin, die op het aller laatste oogenblik, door haar adviseurs daartoe bewogen, den vaderlandschen bodem heeft moeten verlaten. Dat haar vertrek verlammend moest werken op de veerkracht van volk en weermacht, zal zij beter beseft hebben dan wie ook. Niet langer voelde men zich geschraagd door de gedachte, dat Nederland in nau- wen kring geschaard stond rondom den troon van Oranje. Men begreep het niet en was verbijs terd. Bij velen kwam daarop de bezinning. Zij herinnerden zich, hoe Koningin Wil- helmina in de meer dan veertig jaren van haar regeering immer een toonbeeld van bezonken wijsheid, van onbegrensde toewijding, van diep medevoelen met haar volk was geweest. Men gaf er zich rekenschap van, dat het niet anders kon of alleen motieven, aan een uitsluitend landsbelang ontleend, moesten ook thans het beleid der Koningin hebben bepaald. Een rustig overleg deed die motieven ook spoedig naar voren springen. Men ging begrjjpen, dat, wanneer w(j ons, als vroeger, nog Nederlanders mogen noe men en voelen en onze gebiedsdeelen over zee nog immer staan onder een Ko- ninklijk gezag, dat zich ook internatio naal kan doen gelden en waaraan de naam der Koningin is verbonden dit alles het gevolg is van het feit, dat zij besloot, nog voor het te laat was, zich te onttrekken aan een dwangpositie, waarin de draagster der souvereiniteit dreigde te geraken. Blijven wij ons één voelen met haar en haar Huis, blijven wij haar gedenken in onze gebeden en laten wij ons ster ken met de hoop, dat te eeniger tyd het oogenblik der hereeniging weer zal aan breken en vroolijke kinderstemmen op Soestdijk de bevolking zullen doen we ten, dat ook het geliefde Prinselijke Ge zin weer in haar midden is. Overstelpend zijn de gedachten, die ons bestormen. Daar is Rotterdam, de ons allen ver trouwde nijvere havenstad, vanwaar uit elk kantoor schrandere, energieke koop lieden hun gedachten rondom den aard bol lieten gaan. Haar zakencentrum, dus haar hart, is vernietigd, en ongeteld vele slachtoffers liggen nog onder de puin- hoopen van wat eens Blaak, Leuvehaven, Wijnhaven, Boompjes waren. Den Haag is haar zuster te hulp ge sneld en zal blijven helpen. Al wat wij aan mannen en hulpmiddelen uit onze technische diensten konden missen, is er heengezonden. Dakloozen zijn hier op genomen voor een verzorging, die wel maanden zal moeten duren. Dit is van dezen tijd tenslotte nog de mooie kant, dat naastenliefde en solida riteit rijk opbloeien als steeds in derge lijke gevallen. Wie heeft in deze dagen al niet gezien, hoe groote vreugde er in breede kringen was rondom het gezin van den soldaat, wanneer de tijding kwam, dat hij ongedeerd uit den strijd gekomen was! Daar is meer, dat ons, ondanks het geen wij moesten ondervinden, tot zeke re hoogte dankbaar stemmen kan. Laat ons openlijk erkennen, dat de houding der Duitsche bezetting tot dus ver volkomen correct was. Geen enkele daad van plundering, geen uitspatting geen uittarting der overwonnenen werd mij gemeld. De wijze, waarop haar be velhebbers, ten volle door het gezant schap gesteund, aan het Nederlandsche Gezag zijn tegemoet getreden, stemt vol ledig overeen met wat ons bij de eerste ontmoeting werd toegezegd: oprechte medewerking aan het herstel van het normale leven onder het uitspreken van vertrouwen op de Nederlandsche over heid, een vertrouwen, dat deze ik ben er zeker van niet beschamen zal. Men nadruk sluit ik mij dan ook aan bij den oproep, dien de Opperbevelhebber tot de bevolking heeft gericht: zich te onthouden van elke daad van agressie; te berusten in wat onvermijdelijk isniet zichzelf recht verschaffen, maar als er te klagen mocht zijn, zich te wenden tot de Nederlandsche overheid, die ook reeds bij bij een hoogst enkel geval van een onjuist optreden van mindere Duitsche militairen bij de bevelvoerders over de bezettingstroepen een open oor en een krachtige hand tot repressie gevonden heeft. Zoo is er dan bij alle droefheid, die ons vervult, toch ook reden tot dankbaar heid. Gaan wij dan, met hoop op een herstel van ons heerlijk verleden, met berusting in het onvermijdelijke, met waardige zelfbeheersching onze ongewisse toe komst tegemoet. De gedachte, die in tijden, even benard als deze, onzen Marnix van St Aldegonde bezielde, de strofe van het Wilhelmus, die gisteren in nagenoeg alle kerkdien- i sten onzer stad gezongen werd, zij ook ons allen tot bezieling: Soo het den wil des Heeren Op die tjjt had gheweest, Had ick gheern willen keeren Van u dit swaer tempeest; Maer de Heer van hier boven Die alle dinck regeert, Die men altijt moet loven, En heeftet niet begeert. De Duitsche bladen betoogen, dat de oorlog dien Engeland gewild heeft, thans op Engeland terugslaat. De opmarsch der Duitsche troepen maakt diepen indruk en de vrees voor den genadeslag beheerscht Londen. De oorlog speelt zich nu niet meer af in het Roerbekken, maar in de onmiddellijke nabijheid der Engelsche kust De omsingeling van de Fransche en Belgische troepen tusschen Somme en Schelde voltrekt zich met onverbiddelijke hardheid. De Regeering van de Vereenigde Sta ten heeft besloten, de mailboot „Presi dent Roosevelt" naar Ierland te zenden, om Amerikaansche burgers op te nemen. In de Balkanlanden worden de Ameri kaansche burgers opgewekt, naar Ameri ka terug te keeren. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Woensdag 22 Mei 1940. Aardbeien f121 per 100 kg. Groenten: Prei 44.50, Postelein 14 —21, Snijsla 55.50, Spinazie 918, Witlof 1017, alles per 100 kg.; Rabar ber 12, Radys 12.50, Rammenas 4, alles per 100 bos; Kropsla 1.505 per 100 stuks. GOES. Geboren: Hendrik Komelis, z. v. Cornelis Wagenaar en Jacomina Pie- ternella Korstanje te Krabbendijke; Elze Karen, d.v. Jan Dingenus Dorst en Mar- chiena Jantje Vos; Cornelis Marinus, z. v. Adriaan Eversdijk en Johanna Pieter- nella Schrijver; Johannes Marinus, z. v. Anthonius Harinck en Marie Dirriks; Johannes Cornelis, z. v. Walter Kakebee- ke en Hubertha Agnesia Catharina Elisa beth Inckel te Rilland-Bath; Wilhelmina Rosalia, d.v. Josefus van Hese en Jacoba Margaretha van Waarde; Maatje Maria, d. v. Jacobus Johannes Lampert en Adri- ana Dommanschet; Pieter Arij, z. van Adriaan Jacobus Henderikx :en Elisa beth Pieternella Hoek; Hendrik, z. v. Ja cob Wouterse en Clara Verbeem. Overleden: FranQois van Noorden, 83 jaar, te 's Heer Arendskerke; Cornelis Hugo Steketee, 57 jaar, e v. Jacoba Hele na van Geet te Kloetinge; Cornelis Vis ser, 42 jaar, e. v. Maria Harinck; Jacoba Johanna Visser, 15 jaar; Pieter Harinck, 74 jaar, e. v. Adriana Schipper; Adriana Schipper, 74 jaar, e. v. Pieter Harinck; Adriana Harinck, 21 jaar; Anthonij Cor nelis Pairoux, 32 jaar, e. v. Pieternella Wilhelmina Verloo; Hendrik Quakke laar, 20 jaar, te Kruiningen; Jannetje Ja coba Rottier, 54 jaar, e. v. Marinus de Jager te Kapelle. Van 9 tot 22 Mei 1940. WEMELDINGE. Geboren: Pieternella Janna, d. v. P. Hoogesteger en H. A. Nijssen. Overleden: Pieter Buteijn, 81 jaar, m. van J. de Vriend, eerder gehuwd geweest met J. Dommisse. Wij verzoeken onzen correspondenten zoolang de post niet functionneert, be richten over plaatselijke gebeurtenissen, b.v. per fiets zoo spoedig mogelijk aan ons bureau te bezorgen, of op andere wijze te doen bezorgen. De Burgemeester van GOES noodigt een ieder, die meent iets te vorderen te hebben terzake van leveranties, verband [houdende met den oorlogstoestand geduren de het tijdvak van 10 Mei 1940 tot heden, uit, zijn nota's, vergezeld van bewijsstukken, zoo spoedig moge lijk in te dienen ten Stadhuize. Deze nota's zullen worden on derzocht, waarna getracht zal worden van de betrokken instan ties betaling te erlangen. Goes, 22 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, W. C. TEN KATE. TELEFOON No. 132. F. G. HOEFER, Waarn. Notaris. De verkooping van de Hofstede te lerseke van de Familie M. SINKE—WISKERKE wordt Notaris VAN DISSEL, Goes. TE KOOP AdresM. A. de Ruijterlaan 32, Goes. De premies van de laatste Midza- premie-uittkeering groot f 2541. zullen, voor zoover deze nog niet zijn uitgekeerd aan de premie winnaars worden toegezonden, zoodra de Midza weer in werking treedt. Geeft ook in dezen tijd de voor keur aan Midza-Zaken. Meer dan een jaar hebben deze zaken groote offers gebracht, om U mooie Mid- za-premies te doen uitkeeren en is aangetoond, dat Midza-Zaken goede zaken zijn! GANZEPOORTSTRAAT 24 Gezien de gebeurtenissen van de laatste weken, is de uitgifte van Midza-Bons tijdelijk stop ge zet. Zoo spoedig mogelijk zullen deze weer worden uitgegeven. Uitgave: „Luctor Burcaux Poitrckei Bljkantoo J.J.FA Directeur Bij machi hebber van bekend I. De Dui de inwonen persoon en e vreedzaam g i zen. II. Gewei worden met dreigd. Als schouwd: ell terhouden va en installatie bezettende le het afscheure brieven of zondere besc Weermacht f triciteitswerk evenals kuns III. De inli logstuig is king bevolen buiten gebrui van kracht, gave van na van den eige in te leveren, antwoordelijk IV. Door l straft 1. Elke on sche militaire 2. Iedere welke het bezi ten. 3. Elke inlii nen of instelli bied, welke het Rijk zou 4. Elk verki 5. Elke bel Weermacht ei 6. Samenscl verspreiden v< gen van open tochten, welke Duitsche bev evenals elke tooging. 7. Opruiing lig neerleggen king, en het lige elementer V. De sta. politie en schd male wijze vel wordt de eigen| ders dezer ins houding ten macht verant aangesteld ir_ hunne wedde VI. Alle nijl delszaken en der bevolking ting dezer zorj gestraft. VII. In het en gelijkmatigd king is het har] artikelen voorl (elke overmatl verboden. ElkeJ deze wordt als bestraft, Het vo behoeften van dige verkeer, bil keer, zal, inzool dingen het toell den. Producentq vensnoodwendlg hun bedrijf als hunne waren leveren. VIII. De ve| vergoedingen van loonen bov der bezetting va zooverre geen lijk toegelaten IX. De wiss vastgelegd: Voor Rijksned Reichsmark. Voor België: mark. De toepassingl koers wordt ge inheemsche geld nomen worden. X. De Weeruuji foe behoorendej contant betalen, de door de bur arbeid. Slechts 500 Rijksmark,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2