Binnenland Waarschuwing tegen roof en plundering. Hulp aan Rotterdam. De belastingen gaan gewoon door. Spoedig het geheele telefoonverkeer hersteld. Buitenland De Duitsche opmarsch In Frankrijk en België. Antwerpen herademt na den strijd. Duitsche Legerberichten. De Fransche nederlaag. Kerknieuws Land- en Tuinbouw Opleving in den tuinbouw Aan onze correspondenten Nederlandsche en Indische pensioenen worden uitbetaald. Den Haag winkelt weer. De moeilijkheden in het bedrijfs- autovervoer. Wat gebeurt met onze soldaten? De Sociale Verzekeringen. Bewapening Rijks- en Gemeentepolitie. Binnenlandsch postverkeer hersteld Begint het einde van den strijd te naderen? Buitenlandsche journalisten op bezoek. Telefonische verbinding Engeland- Frankrijk verbroken. Gisteren poen verklaring van Ciurchill. Mussolini ontvangt Ritter Von Epp. Amerikaansche burgers moeten Egypte verlaten. Eupen en Malmédy bij het Duitsche Rijk. Den bloembollentelers wordt aan geraden boonen te planten. op het terrein gevallen, maar schade brachten zij niet toe. Te Wemeldinge is de hoofdleiding op drie plaatsen door inslaande granaten getroffen, terwijl ook verschillende huis leidingen onklaar geraakten. Met de herstelling is een aanvang gemaakt. Ook te Kapelle werd het buizennet op enkele plaatsen geraakt. Te Schore zjjn behalve de aanslui tingen en verscheidene huizen, ook de gasmeters onklaar geraakt; in de pan den, waar brand uitbrak, is alles ge woon gesmolten, tot de munten in de meters aan toe. Wat te Hansweert geschiedde, deelden wij reeds mee. Momenteel wordt nog geen gas ge leverd te Hansweert, Schore, Vlake, Ril land en Waarde. Deels omdat de herstel lingen nog niet voltooid zijn, deels om dat de bevolking nog niet overal terug keerde. De Duitsche autoriteiten verleenen ook hier alle gevraagde medewerking, om alles zoo spoedig mogelijk weer in nor malen staat te brengen. Dank zij een en ander en vooral door de activiteit van den heer Brink, zal het Goesche Gasbedrijf de slagen weer vlug te boven zijn en zijn nuttige taak in de gemeenschap kunnen voortzetten. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, waarschuwt zoowel de Nederlandsche bevolking als waar noodig de Neder landsche militairen, dat roof of plunde ring onder welke omstandigheden ook, met de wapens gekeerd zal worden en ten strengste zal worden gestraft. GIRODIENST STELT HET VOLLE BEDRAG TER BESCHIKKING. Er bestaat in de kringen van Neder landsche en Indische pensioengerechtig den een ernstige mate van ongerustheid over de vraag, of de pensioenen onder de huidige omstandigheden al dan niet zullen worden uitbetaald. Wij hebben ter zake inlichtingen ingewonnen, en daar uit is ons gebleken, dat er voor deze ongerustheid geen enkele grond is aan te voeren. De Nederlandsche Pensioen raad heeft juist dezer dagen de chèques voor de driemaandelijksche pensioen betalingen verzonden en naar wij van den directeur van den Postchèque- en Girodienst vernamen, zullen deze chè ques tot het volle bedrag worden uit betaald. Ook ten aanzien van de Indi sche pensioenen behoeft geen enkele on gerustheid te bestaan, daar ook hier de uitbetaling gewoon doorgang zal vin den. Zooals de toestand zich op het oogenblik laat aanzien bestaat er geen enkele reden zich er zorgen over te maken. PLAN TOT OPBOUW. Men weet, dat mr De Wilde regee- ringscommissaris is voor de hulpverlee ning aan Rotterdam. Vanuit zijn bureau werd medegedeeld, dat de vluchtelingen uit Rotterdam hoofdzakelijk onder dak zijn gebracht; ook aan de zieken en gewonden is de noodige hulp verleend. Kinderen, wier ouders zoek zijn, hebben pleegouders gevonden. 2000 man uit Den Haag en ook van Rotterdam zelf hebben het opruimings- werk ter hand genomen in het geha vende deel van de stad. Het zijn niet alleen werkloozen, ook vrijwilligers heb ben zich daarvoor aangemeld. Er is een lange lijst van menschen, die hun dien sten aanbieden, zij komen uit alle cate gorieën der bevolking. Mr*De Wilde heeft thans een plan in studie genomen tot financiëelen en maatschappelijken opbouw van Rotter dam, met de daarmee verband houdende vraagstukken, zooals bijv. credietverlee- ning. Het departement van Financiën ves tigt er de aandacht op, dat de verplich tingen ingevolge alle belastingwetten onverkort moeten worden nagekomen. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat alle belastingen, welke door middel van zegelplakking moeten worden vol daan zooals omzetbelasting en zegel belasting op den bestaanden voet moeten worden betaald. Bij betalingsmoeilijkheden inzake be lastingen, kunnen belanghebbenden zich wenden tot de desbetreffende rijksont vangers. Ten aanzien van de belastingen naar inkomen en vermogen wordt onder de aandacht gebracht, dat in de uitgereik te biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een begeleidenden brief ter kennis van den inspecteur worden gebracht. Vóór 15 Juni 1940 zullen de inspecteurs geen waarschuwingen doen toekomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aangiftebiljetten. NEDERLANDSCHE RADIO WORDT TEVENS SPOEDIG HERSTELD. Met het herstel van het telefoonver keer is men reeds een heel eind gevor derd. Met de krachtige hulp van de P.T.T. hebben de Duitsche technische troepen de kabels hersteld, zoodat men mag verwachten, dat spoedig het geheele telefoonverkeer hersteld zal zijn. Het ligt in het voornemen alle beperkingen te laten vervallen voor zoover dat niet in strijd is met de militaire belangen. Naar, men ons mededeelt, hebben de Duitsche autoriteiten aan prof. dr Koo- mans, chef van het Rijksradiolaborato- rium der P.T.T., opdracht gegeven de Nederlandsche radio te herstellen. Zijn technisch personeel zal werken onder de bescherming van de Duitsche troepen en de noodige spoed zal worden betracht. De arbeid is inmiddels door de Duitsche technische autoriteiten voorbereid. Te Jaarsveld waren voor de Nozema twee nieuwe zenders in aanbouw en dit werk wordt nu met kracht voortgezet. Zoo snel mogelijk zullen ook de verkeerszen- ders te Kootwijk en enkele andere sta tions van den radiodienst weer in orde worden gebracht. Bij den terugkeer tot den normalen gang van zaken blijven de winkeliers niet achter, meldt het Vad. In het dreigende tekort aan wisselgeld is door de uitgifte van zilverbons voor zien. Dat de afnemers in vele gevallen contant moeten betalen, schept voor ve len misschien even een moeilijke situatie, maar in het algemeen heeft men begre pen dat men ook in dit opzicht moet trachten zich zooveel mogelijk aan te passen. De groothandel moet de winke liers ook dikwijls tot onmiddellijke beta ling verplichten, en het ligt dus voor de hand, dat ook de kleinhandel niet meer het gebruikelijke crediet kan verleenen. Ook in dit opzicht is echter reeds een zekere stabilisatie waar te nemen. De kooplust begint weer normale vor men aan te nemen. Pogingen tot hamste ren worden natuurlijk door de winkeliers verijdeld, maar in het algemeen is de neiging daartoe niet in bijzonder sterke mate tot uiting gekomen. Men ziet ook dat alom weer aandacht wordt besteed aan het étaleeren en ook het aantal advertenties in de bladen neemt weer toe. Welke artikelen hadden de voorkeur? Er was een run op een paar artikelen en wel op schoenen en op zijden kousen. Om begrijpelijke redenen verkocht men per persoon maar één paar schoe nen, twee paar zijden kousen, één over hemd en één stel ondergoed. Opvallend was hoeveel menschen er nog op uit waren om materiaal voor de verduistering in te slaan. Men meldt ons, dat de Bond voor Be- drijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) te 's-Gravenhage, Groot-Hertoginnelaan 16, Telef. 39.00.10 een speciale inlichtin gendienst heeft ingesteld, teneinde de be drijfsautohouders (goederen- en personen- vervoerders) van voorlichting te dienen ter zake van de economische moeilijkhe den, welke zich in het autovervoer voor doen. Men wende zich dus met zijn moeilijk heden tot bovengenoemden dienst. Dit is voor Zeeland uiteraard eerst mogelijk als de postdienst weer werkt. Dat beslist de Führer. Op een namens 't Duitsche commando gehouden persconferentie werd de vraag gesteld of en wanneer de Nederlandsche soldaten naar huis zullen gaan. Daarop werd geantwoord, dat daarvan nog niets te zeggen valt, omdat de beslissing af hangt van den Führer. Deze beslissing hoeft dus niet over veel schijven te loo- pen, maar zij zal snel kunnen vallen. Maar thans valt daarvan absoluut niets te zeggen, zoodat men nog eenigen tijd geduld zal moeten oefenen. Rijksverzekeringsbank, Raden van Ar beid, Centraal Beheer en Federatie van Bedrijfsvereenigingen maken bekend, dat uitvoering van Ongevallenwetten, Ziekte wet, Invaliditeitswet en Vrijwillige Ouderdomsverzekering zooveel mogelijk gewoon wordt voortgezet. Dringend wordt verzocht zooveel moge lijk premieverplichtingen na te komen, opdat deze organen hunnerzijds hun taak kunnen vervullen. Het Nederlandsche opperbevel deelt mede t Naar aanleiding van met het Duitsche opperbevel gemaakte overeenkomsten wordt bepaald, dat het aan de rijkspoli tie (marechaussee en rijksveldwacht) toe gestaan is, dat zij voor bewakingsdoel einden en het handhaven van orde en rust, ook verder mogen worden bewapend met pistolen. Voor de gemeente-politie gelden dienovereenkomstige bepalingen. BEHALVE IN ZEELAND. Het binnenlandsch postverkeer is ge heel hersteld met uitzondering van Zee land. Alles kan, zooals vroeger, weer aan de post worden toevertrouwd. Het postverkeer met het buitenland staat nog stil. Dit geldt ook van het telegrafisch en telefonisch verkeer. DUITSCHLAND'S KUNSTMESTVOOR- ZIENING VERZEKERD. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De voorziening met stikstofhoudende kunst mest voor 1940'41 is verzekerd. In het oude Duitschland wordt 85 pet, van het hoogste gebruik in het jaar 1938'39, geleverd en in de Ostmark zelfs 115 pet. TJ. M. W. BARON VAN ASBECK t Te 's Gravenhage is overleden, 68 jaar oud, Tj. M. W. baron van Asbeck, oud administrateur der suikerfabriek te Pa- dokan en oud-administrateur van de gou- vernements caoutchouc onderneming Blimbing. In Den Haag is overleden op 49- jarigen leeftijd Prof. J. van Gelde ren, lid der Tweede Kamer voor de S.D.- fractie. In de residentie is overleden het lid van den Haagschen Gemeenteraad de heer M. Joëls Jr., die in dien raad zitting had voor den Vrijz. Dem. Bond. In de hoofdstad is overleden Prof. Mr W. A Bonger, hoogleeraar in de criminologie en de sociologie aan de Am- sterdamsche Universiteit, in den ouder dom van 63 jaar. Te Amsterdam is overleden dr E. Boekman, wethouder van de hoofdstad (S.D.A.P.). De Duitsche opmarsch in Frankrijk is gisteren voortgezet. Gelijk begrijpelijk is, hebben de Duit- schers een groot aantal gevangenen ge maakt en tevens een aanzienlijken oor logsbuit overoverd. Ook bij den opmarsch in Frankrijk ontvangt het Duitsche le ger een zeer krachtigen steun vqji zijn luchtmacht, terwijl bovendien de zware Duitsche pantseraf deelingen krachtig tot het succes medewerken. Een Fran- sche tegenaanval met tanks, Zaterdag ondernomen, vermocht den Duitschen op marsch niet te stuiten. Zooals wij reeds meldden, heeft Ant werpen zich eenige dagen geleden moe ten overgeven. In tegenstelling met den vorigen oor log, toen de Duitschers wel in het bezit van Antwerpen waren, maar ten gevolge van de Nederlandsche neutraliteit geen gebruik konden maken van de Schelde- monding, staat deze ditmaal, met de an dere Nederlandsche zeegaten, de Duit sche weermacht ter beschikking. Hier door, maar vooral ook doordat thans de Nederlandsche vliegvelden, en straks waarschijnlijk ook de Belgische, in Duit sche handen zijn, bevindt Engeland zich in een heel wat gevaarlijker positie dan in den vorigen oorlog het geval is ge weest. Hoewel men eerst dacht,- dat het de bedoeling van het Duitsche leger was, direct op Parijs af te gaan, is thans ge bleken, dat de Fransche kust het eerste doel was, teneinde de hartader van de BritschFransche verbindingen aan te tasten. Het Duitsche legerbericht meldt n.l. dat de Fransche kust is bereikt. De verovering van Abberville, aan den mond van de Somme en aan de Kanaal- kust, ging als een loopend vuurtje door de Vereenigde Staten. Op de New Yorksche Beurs gingen in verband met dit feit de koersen met groote sprongen omlaag. DE BRUGGEN ZIJN VERNIELD, MAAR DE PRACHTIGE OUDE GEBOUWEN ZIJN VOLKOMEN ONGESCHONDEN. D.N.B. meldt uit Antwerpen: Antwer pen biedt onmiddellijk na de gevechten rondom de vesting nog het beeld van een schijnbaar nauwelijks bevolkte stad. Op de straten, die van de voorsteden naar de stad leiden, hangen de draden van de electrische tram omlaag, de tele foonpalen zijn omgevallen, in elkaar ge schoten en uitgebrande auto's, doode paarden en koeien omzoomen den weg. Hoe dichter men echter bij de eigen lijke stad Antwerpen komt, des te min der ziet men de uitwerking van granaten en sporen van mitrailleurvuur. De groote bruggen over de Schelde zijn opgeblazen. Maar de Duitsche pio niers hebben reeds noodbruggen van pontons gemaakt. In de enorme haven complexen liggen tallooze schepen. Terwijl de voorsteden in de buurt van de militaire versterkingen bijna zonder uitzondering door de burgerbevolking ontruimd waren, zijn in Antwerpen zelf de bewoners bijna allen thuis gebleven. En toch schijnt de stad uitgestorven te zijn. De straten zijn leeg, de huizen en winkels gesloten, op de vensters zijn pa- pierstrooken geplakt en er hangen gor dijnen voor. Angstwekkend is deze doodsche stilte. Allengs wagen zich enkele burgers van Antwerpen uit hun huizen. Eerst angstig en terughoudend. Spoedig echter worden zij vriendelijk en vertellen, dat zij sinds vier dagen zonder water en licht leven en dat zij, krachtens verorde ning van de overheid, vóór Maandag ochtend 9 uur dus 48 uur lang, hun wo ningen niet mochten verlaten. Men kan aan de inwoners merken, hoe gelukkig zij zijn, dat hun woonwijk door den snellen opmarsch van de Duitsche troepen voor de verschrikking van den oorlog gespaard is gebleven. De inwoners van Antwerpen zijn Vlamingen. Zij toonen geen haat tegen over de Duitschers. De prachtige oude gebouwen zijn vol komen ongeschonden gebleven. Het opperbevel van het Duitsche le ger meldt: Het negende Fransche legercorps is verslagen. De generale staf en de opper bevelhebber zijn gevangen genomen. De Duitsche troepen hebben Atrecht, Amiëns en Abbeville genomen. In België wordt ten,Zuiden van de Schelde en ten Oosten van Gent nog ge streden. De Duitsche opmarsch in de omgeving van Laon wordt na de bezetting dezer stad voortgezet. Vóór de Fransche kust is een Fran sche torpedojager tot zinken gebracht. Ook zijn een tankboot en eenige vracht schepen zwaar beschadigd. In het Nauw van Calais zijn zes tran sportschepen en een tankschip tot zin ken gebracht. Vier andere schepen wer den beschadigd. Zeven en veertig vliegtuigen van den vijand werden neergehaald, terwijl 15 Duitsche toestellen werden vermist. Het Duitsche luchtwapen heeft te Narvik krachtig ingegrepen. Twee En- gelsche kruisers werden getroffen. Ook enkele lichtere schepen werden bescha digd. De Britsche admiraliteit meldt het verlies van een Britschen kruiser, die op een rots is geloopen en gezonken. Het D. N. B. meldt, dat het laatste fort van Namen, dat nog weerstand bood, door de Duitschers is ingenomen. Het bericht, dat de Duitsche troepen aan de Fransche kust zijn gekomen, heeft in Engeland diepen indruk ge maakt. Ook de pers in verschillende landen is onder den indruk hiervan. De hertog van Gloucester, die zich bij het Engelsche expeditieleger in Frank rijk bevond, heeft zich met een dringen de opdracht naar Engeland begeven. Men vermoedt, dat dit samenhangt met de precaire positie waarin zich de gealli eerden bevinden. Italiaansche bladen beschouwen de Fransche nederlaag als van catastrofa le afmetingen. Men is van meening dat het einde van den strijd begint te na deren. Een groep Berlijnsche en andere jour nalisten heeft een bezoek gebracht aan Nederland. O.m. zijn bezocht: de Peel- versterking, Tilburg, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Amsterdam. Uit Londen wordt gemeld, dat de tele fonische verbinding tusschen Engeland en Frankrijk verbroken is. Churchill heeft, in strijd met zijn voor nemen, gisteren geen verklaring in het Lagerhuis afgelegd. Ritter Von Epp is door Mussolini ont vangen. Graaf Ciano is naar Albanië vertrokken. Amerikaansche burgers worden aan geraden om Egypte te verlaten, nu er nog verbindingen zijn over de Middel- landsche Zeee. D.N.B. uit Berlijn: De Führer heeft op den 18en Mei 1940 het volgende decreet uitgevaardigd: De krachtens het dictaat van Versail les van het Duitsche Rijk afgescheiden en bij België ingelijfde gebieden zijn we der in Duitsch bezit. Innerlijk zijn zij steeds met Duitschland verbonden geble ven. Zij zullen daarom ook niet tijdelijk beschouwd en behandeld worden als bezet vijandelijk gebied. Ik bepaal derhalve reeds thans: 1. De in het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgesneden ge bieden van Eupen, Malmédy en Moresnet vormen weer een bestanddeel van het Duitsche Rijk. 2. De genoemde gebieden worden in gedeeld bij de Rijnprovincie (regeerings- district Aken). 3. Bepalingen over de uitvoering van dit decreet behoud ik mij voor. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (te Lobith, W. M. Hamer, cand. te Losser. Aangenomen naar Goor, W. J. Four- niet te Scharmer. Bedankt voor Zalt-Bommel, A Noor man te Borculo. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Alphen aan den Rijn, J. van Dam te Ouderkerk a. d. Amstel. Ds E. L. NAUTA. f Op 66-jarigen leeftijd is overleden Ds E. L. Nauta, Ned. Herv. predikant, oud veldprediker, die weer in actieven dienst was getreden in de oorlogsdagen. EXPORTMOGELIJKHEDEN VOOR- LOOPIG ZEER BEPERKT. Nederland bezit het onbetwist wereld monopolie van den bloembollenexport. Per jaar werd voor een bedrag van on geveer dertig millioen van de verschil lende soorten uitgevoerd. Het behoeft wel geen betoog, dat deze export onder de huidige omstandigheden vrijwel stil ligt. Reeds bij het uitbreken van den oorlog hebben Frankrijk en Engeland den invoer verboden. Hiermee verviel meer dan 50 pCt. van den export. Duitschland, de Scandinaafsche landen, de Vereenigde Staten van Amerika en Canada bleven nog over. Thans hebben de Algemeene Vereeni- ging van Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren te Haarlem aan hun leden geadviseerd om de daar voor geschikte en leegliggende landen zoo spoedig mogelijk met boonen te beplanten. Met medewerking van de Groenten- en Fruitcentrale in den Haag zal men over voldoende zaadboonen, naar alle waarschijnlijkheid voornamelijk brui ne boonen tegen de geldende prijzen kunnen beschikken. Onder de gewassen, waarmede de Sier teeltcentrale zich bezighoudt, vallen tul pen, hyacinten, narcissen en ook gladi olen en irissen. Reeds eenige maanden voor het uitbreken van den oorlog was het duidelijk, dat de exportmogelijkheden voor deze gewassen voorloopig zeer be perkt zouden zijn. Aangezien de nar cissen reeds waren uitgezet, kon op dit punt niet meer worden ingegrepen. Voor tulpen en hyacinthen heeft men echter de vergunning tot 50 pet. van de opper vlakte, waarover de telers in het jaar 1938/39 beschikten, beperkt. Ook aan de telers van gladiolen en irissen werd ern stig in overweging gegeven zich te be perken. Hierdoor is ongeveer 2500 ha land vrijgekomen. De Sierteeltcentrale heeft toen overleg gepleegd met de Groenten- en Fruitcentrale en deze heeft besloten voor het vrijgekomen areaal andere teeltvergunningen te verstrek ken, o.a. voor warmoesgewassen, nieu we aardappelen, roode peen, witlof, prei en selderij en ook voor boonen en erwten. De bloembollentelers voelden aanvan kelijk weinig voor de verandering. Dit vindt zijn verklaring in het feit, dat de bloembollenteelt veel onkosten met zich brengt. De gronden zijn in het algemeen duur, evenals de noodige schuren en het materiaal. Nu de omstandigheden intusschen weer ingrijpend veranderd zijn, hebben de bonden den telers nog eens ernstig aangeraden toch maar met de teelt van boonen te beginnen. Nadeel zullen de gronden daarvan niet ondervinden. In tuinderskringen te Naaldwijk be gint men thans de toekomst wat hoop voller in te zien. Men verwacht binnen kort een vergrooting van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Duitschland Hierdoor zullen de hoeveelheden groen ten en fruit, die anders vernietigd moe ten worden, tegen een bevredigenden prijs verhandeld kunnen worden. Nu Engeland als klant is uitgeschakeld, zal, de tuinbouw nagenoeg geheel voor zijn afzet op Nederland en de Duitsche ge bieden zijn aangewezen. De tuinbouworganisaties verwachten echter wel een algeheele wijziging in het verkoopsysteem, dat waarschijnlijk in min of meerdere mate gecentraliseerd zal worden. Ook in vroegere jaren was Duitsch land altijd de grootste klant van den Nederlandschen tuinbouw. In de laatste jaren is de uitvoer naar Duitschland echter aanzienlijk terugge- loopen. In de kringen van de bloementeelt ver wacht men binnen kort een aanmerke lijke stijging van den export van Neder landsche bloemen naar Duitschland. Wij verzoeken onzen correspondenten in onze omgeving, zoolang de post niet functionneert, berichten over belang rijke gebeurtenissen, b.v. per fiets zoo spoedig mogelijk aan ons bureau te be zorgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2