De Oorlog in Nederland. Het Goesche Gasbedrijf bewogen dagen. Dagblad voor de Provincie Zeeland mtiën ZZOLA Itijk hervat. TEN De verliezen van het Nederlandsche leger. Oproep aan de bevolking van Nederland. De valschermtroepen. Het gebruik van pantser wagens. Hoe de Duitsche troepen over de Maas trokken. De Nederlandsche Pers. Uit de Provincie lie te Rome. konplaats zijn Éllen ons daar- it in kennis w WOENSDAG 22 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 192 Tijdelijk ook uitgave van het „Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland" (Westsingel 75, Goes) jmeld, dat daar een ingekomen ter be- sche vraagstuk- tot onze onze zeer Vader, Be- tvader IE VISSER, van ruim tller naam: VISSER- BLIEK. 15 Mei 1940. ken- led zacht en luderdom van ïaanden onze Vader en Heer Ier vliet. |e ons sterke /are beproe- |diepbedroefde VLIET— EVERSDIJK 1940. bnnisgeving. )REN pand van Auto- Postbrug en l Tegen beloning (bij C. v. Iwaar- [e bij Kloetinge. OORARTS BURG Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bl| contract belangrijke korting Wat vernietigd ls. Hoewel de oorlog in Nederland van zeer korten duur is geweest, zijn op tal van plaatsen voor kapitalen vernietigd, hetgeen voor het overgroote deel een ge volg is van de maatregelen, welke door de eigen troepen zijn genomen. De mees te belangrijke bruggen in Nederland zijn volkomen vernietigd, o.a. de groote nieu we brug over de Waal bij Nijmegen, de spoorbruggen bij Nijmegen, Arnhem, Westervoort, Zutphen, Deventer, Zalt- bommel, Mook en Venlo, de verkeers- bruggen bij Zwolle, Arnhem en Zaltbom- mel. Voorts tal van kleinere bruggen Iri het Oosten on Zuiden des lands. De ver keersmoeilijkheden zijn dientengevolge in Nederland groot. Zoo is het gebied ten Oosten van den IJssel vrijwel geïsoleerd. De krijgsverrichtingen. Over de krijgsverrichtingen in Neder land kan het volgende worden gemeld. Duitsche troepen zijn met ongelooflijke snelheid op tal van plaatsen doorgebro ken. In het Noorden heeft Delfzijl zich nog eenige dagen stand gehouden, maar op andere plaatsen waren de Duitschers toen reeds doorgetrokken zonder op ern- stigen tegenstand te stuiten. Met uitzon dering van Delfzijl zijn voor zoover be kend nergens gevechten in grooten stijl geleverd; wel vonden hier en daar scher mutselingen plaats, waarbij eenige slacht offers te betreuren vielen. Vanaf Har- lingen is een aanval gedaan op den af sluitdijk, welke aanval nog aan den gang was toen de vesting Holland zich overgaf. Groote Duitsche troepenmach ten zijn door den Gelderschen Achter hoek getrokken. Zij forceerden den over gang over den IJssel bij Zutphen, Does burg en Westervoort. Het was een kwes tie van enkele uren; aanvankelijk werd uit de kazematten op de troepen, welke in rubberbootjes de rivier overstaken ge schoten, maar de met ongelooflijken moed strijdende Duitsche stoottroepen wisten het vuur spoedig tot zwijgen te brengen. Bij Doesburg werd het langst stand gehouden, maar op den avond van 10 Mei werd ook daar de tegenstand ge broken. De bevelvoerende Nederlandsche kapitein, een leeraar aan de Zwolsche Ambachtsschool, liet daar het leven voor het vaderland. Aan de Grebbelinis. In buitengewoon snel tempo trok men daarop door Arnhem naar de Grebbelinie, welke buitengewoon was versterkt. Zoo ver kan worden nagegaan is deze linie slechts op één punt aangetast en wel bij den Grebbeberg tusschen Wageningen en Rhenen. Bij den Grebbeberg is hevig ge vochten en daar kon van een werkelijk slagveld worden gesproken. De Neder landsche artillerie was in den beginne buitengewoon actief. De oprukkende troepen werden met alle hevigheid be schoten. Wageningen is daarvan het "1 te'-toffer geworden. De stad, waar de Landbouw Hoogeschool is gevestigd, werd door de Nederlandsche artillerie grootendeels in puin gelegd. Zoo ls o.m. de hoofdstraat grootendeels vernietigd. Vele belangrijke gebouwen vielen aan de beschieting ten oiler, o.a. de groote, nieuwe drukkerij Vada van Gebr. Zomer en Keuning, wel ke Juist ln het schootsveld lag. De ge bouwen van de Landbouw Hoogeschool zijn gelukkig gespaard gebleven. Ook Ede heeft schade opgeloopen door het Nederlahdsch geschut, hoewel die schade veel geringer Is dan ln Wagenin gen. Voorts is het oude stadje Rhenen aun den voet van don Grebbeberg groo- x tcndeels verwoest. Als door oen wonder is Ide prachtige Cuneratoren gespaard gebleven. Op 10 meter afstand van den toren ligt nog alles in puin. De kerk zelf heeft ook weinig geleden. De restauratie werkzaamheden aan den Cuneratoren waren nog in vollen gang. Op den Grebbeberg, waar zeer hevig gevochten is, zijn velen gesneuveld. Ver derop is nagenoeg niets gebeurd; wel zijn bij het terugtrekken der Nederland sche troepen, welke terugtocht op Dins dagmorgen 14 Mei geschiedde, nog en kele slachtoffers gevallen. Bij de gevech ten rond den Grebbeberg hebben ook Veenendaal en Scherpenzeel schade .op geloopen. Amersfoort en omgeving heeft niets geleden, terwijl Utrecht eveneens onbeschadigd is. De overtocht van de Maas. Bij den intocht der Duitsche troepen is voorts de Maas overgestoken. Grave, dat zeer sterk was verdedigd, heeft men laten liggen, waarop men bij het plaatsje Katwijk, tegenover Mook, de Nederland sche stellingen heeft aangevallen. Van beteekenls was daarbij dat men de brug bij Hatert over het Maas-Waalkanaal heeft kunnen gebruiken, daar deze brug niet tijdig is neergelaten, aangezien de wacht overvallen werd. Daarbij is kapi tein Postma, directeur van de Hoogere Textielschool te Enschede, gesneuveld. Katwijk is eenigen tijd beschoten, waarop de Duitschers de rivier hebben overge stoken. Tezelfdertijd was bij Mill even eens een doortocht geforceerd; twee Duit sche pantsertreinen waren over de spoor brug bij Gennep gekomen, waarop het Noordelijk deel van de Peelstelling werd aangevallen. Manmoedig hebben de Ne derlandsche troepen daar aanvankelijk stand gehouden, maar versterking bleef uit. Het plaatsje de Meeren werd bij de bombardementen geheel vernield. Toen de overgang bij de Maas was verkregen, kon men vrijwel ongehinderd doortrek ken, daar de Nederlandsche troepen zich direct terugtrokken. Nergens werden flankaanvallen uitgevoerd en zoo is ook het Nederlandsche detachement bij Mill zonder eenige versterking gebleven. Bij den Bosch hebben de Franschen nog even weerstand geboden, maar spoedig moesten zij zich terugtrekken. Bij hun terugtocht zijn ze onderweg met succes aangevallen. De gevechten bi] Dordt en Rotterdam. Overal staan nog vernielde auto's en motorfietsen langs den weg. Door de Langstraat konden de Duitsche troepen vrij gemakkelijk den Moerdijk bereiken. Op het Eiland van Dordrecht en bij Rot terdam was inmiddels hevig gevochten. Daar hadden de Duitschers kans gezien troepen aan land te brengen. Bij deze gevechten heeft vooral het corps der mariniers zich buitengewoon onderschei den. De Duitsche commandant heeft later aan de mariniers bijzondere voorrechten verleend als belooning voor het door hem zoo bewonderde manmoedig gedrag. Bij de operaties in Rotterdam heeft de Jan van Galen de Statendam, welk schip door de Duitschers was veroverd, in brand geschoten. Voorts heeft dit schip het vliegveld Waalhaven gebombardeerd. De Jan van Galen is later in de Merwede- haven tot zinken gebracht. Rotterdam was in een complete ves ting veranderd, hetgeen de Maasstad noodlottig is geworden. Toen de Com mandant der stad weifelde in het nemen van een beslissing op het hem gestelde ultimatum, werd de stad door Duitsche bommenwerpers gebombardeerd. Juist toen het te laat was wilde de comman dant de stad overgeven. De oude stad van Rotterdam ls na genoeg van den aardbodem verdwenen; slechts enkele gebouwen, zooals het stad huis, het postkantoor, de Openbare Lees zaal en de Beurs staan nog overeind. De Hoogstraat is volkomen verwoest; er ls bii w?Ve van spreken geen steen op den ande-a gelaten. Als gevolg van de goed reoreani eerde luchtbeschermingsdienst is het aantal slachtoffers, de groote verwoestingen in oogenschouw genomen, betrekkelijk ge ring. Na het bombardement van Rotter dam heeft zooals bekend de Opperbevel hebber de vesting Holland overgegeven. Daarna volgde dan nog de strijd in Zeeland, die Vrijdag werd beëindigd. Het opperbevel van het Duitsche leger deelde Zaterdag hierover mee De Nederlandsche commandant op de Zeeuwsche eilanden heeft thans de capi tulatie aangeboden. Op de eilanden Schouwen en Zuid-Beveland werden meer dan 2000 Nederlanders en Fran schen gevangen genomen. Deelen van de Nederlandsche oorlogs marine, voor zoover deze in de havens lagen, werden in bezit genomen, ook de Nederlandsche kustbatterijen werden be zet. VEEL GERINGER DAN EERST WERD GEVREESD. Hauptmann von der Decken, die door de hem toegewezen taak in het Duit sche leger contact heeft gekregen met zeer vele Nederlandsche officieren, heeft aan het „Vad." eenige inlichtingen ge geven over den omvang van de verlie zen. Deze zijn veel geringer dan men aanvankelijk gevreesd heeft. Ook bij een feilen 1 tegenaanval, waarbij vier batal jons in het vuur gezonden werden, zijn de verliezen gelukkig verrassend klein gebleven. Ook daar zijn er zeer vele krijgsgevangenen gemaakt. Het ls natuurlek nu nog niet moge- Iflk een volledig overzicht te geven. Over de verliezen by bepaalde gevech ten mag nog heelemaal niets worden meegedeeld. Op grond van al de infor maties echter, die ik verzameld heb en het behoorde mede tot mijn taak de krijgsgevangen officieren der eerste da gen te ondervragen kan ik u de verzekering geven, aldus genoemde Hauptmann, dat de genoemde getallen gruweiyk overdreven zijn. Er is zelfs gesproken van 100.000. Geen quaestie van. Er werd opgemerkt, dat ook het getal 18.000 was genoemd. Als men dan bedoelt 18.000 dooden en gewonden samen, dan lijkt dat wel een ernstig oljfer. Ik moet eohter nog eens herhalen, dat er voorloopig geen bepaalde cijfers kunnen genoemd worden. General-Arzt Wisseman heeft in een persconferentie te Den Haag nadere me- dedeelingen gedaan over de slachtoffers van de krygshandelingen in het gebied ten noorden van Ryn en Maas. Niet meer dan 300 Nederlanders zyn als gewonden in Duitsche lazaretten (veldhospitalen e.d.) te Arnhem, in de Harskamp, te Emmerik, Bocholt, Gro- nau en Nordhorn opgenomen behoeven te worden. Uit de vesting Holland zijn de gegevens hieromtrent nog niet volledig binnengekomen, doch blijkens een mede- deeling van den inspecteur van den Ne- derlandschen militair-geneesk. dienst, generaal dr van de Roemer, moet in dat gebied het aantal gewonde Nederland sche militairen het aantal van duizend niet overschrijden. Te Amsterdam wer den ongeveer 1600 Nederlanders in mili taire hospitalen behandeld van wie er ongeveer de helft in aanmerking kwa men voor een chirurchische behandeling en daarvan had weder de helft, dus on geveer 400 personen, verwondingen van verschillenden aard bekomen. Daartegenover zal de Duitsche weer macht ieder vernietigen, die rust en vrede stoort. De Duitsche militaire opperbevelheb ber in Nederland heeft den volgenden oproep afgekondigd: Op 14 Mei heeft de vroegere Neder landsche regeering zich naar Engeland begeven en het Nederlandsche volk aan zyn eigen lot overgelaten. Onder den invloed der Duitsche wa pens en beseffend, dat een verdere tegen stand volkomen hopeloos zou zijn, heeft de opperbevelhebber der Nederlandsche troepen te land en ter zee nog denzelf den dag besloten, aan de geheele Neder landsche weermacht het bevel te geven, den stryd te staken en de wapens neer te leggen. Met dit voor een soldaat zwaar be sluit heeft de opperbevelhebber der Ne derlandsche troepen een hooge maat van inzicht in den werkelijken militairen toestand bewezen. Hij heeft ten volle beseft, dat ieder uur der voortzetting van dezen onzinnigen stryd voor zyne troepen en zyn bevolking slechts ontzet tende bloedoffers zou brengen en in dit geval steden en dorpen aan een totale vernieling prysgegeven waren. Toch zou dit aan het feit van een Duitsche over winning niet het minste hebben ver anderd. Toen de vroegere Nederlandsche re geering door haar konspiraties met En geland en Frankryk den stryd tegen Duitschland teweeggebracht heeft en zoodoende tegen een weermacht, wier kracht door de voorafgaande gebeurte nissen bewezen was, heeft zy van be gin af onverantwoordeiyk gehandeld. Had de vroegere regeering niet geluis terd naar Engelsche raadgevingen, maar een werkeiyke neutraliteit bewaard, dan zouden alle nu gebrachte offers van goed en bloed onnoodig geweest zijn. Nu de wapens neergelegd zyn, is de Nederlandsche bevolking in staat, haar vreedzamen arbeid te hervatten. Ieder wordt verzocht, na deze verschrikkelijke dagen tot zyn gewoon werk terug te keeren. Maar een ieder trede ook op tegen zulke gewetenlooze elementen, die voort durend door passieven weerstand of door actieve daden onrust stichten, en daardoor den voortgang van het burger lijk leven, de openbare rust en orde willen storen. Volgens het bevel van den Führer zal de Duitsche weermacht haar best doen, om aan ieder het lot der bezetting te vergemakkelijken. Zij zal leven en eigen dom der bevolking tegen alle vijande lijke aanvallen beschermen en de vrede lievende elementen zoo ver mogelijk steunen. De N. R. Ct. meldt over de Duitsche parachutevliegers Over hun uniform wordt een soort blouse gedragen. By het afspringen be- dekt deze alle wapens. Hierdoor kan de I indruk ontstaan zyn, dat de parachute troepen in een of andere vermomming gekleed waren. Zulks is echter niet het geval geweest. Geen enkele parachute vlieger is omlaag gekomen in een an dere uniform dan de voorgeschrevene, die men o.a. op 30 April 1933 by de groote parade te Beriyn, later ook by de parade voor Prins-Regent Paul heeft kunnen zien. De veronderstelling, dat er parachute springers ln andere dan de voorgeschre vene uniform neergekomen zouden zyn, is reeds hierom onhoudbaar, daar de pa rachutetroepen, als eerste opdracht heb ben, zich onmiddellyk na hun landing met elkaar te vereenigen, waartoe zy el kaar in de eerste plaats moeten kunnen herkennen. Dit zou onmogelyk zijn zoo zij in verschillende uniformen gekleed waren. Het gerucht, dat er parachute-sprin gers in Nederlandsche uniform gedaald zouden zijn, heeft voor de Nederlandsche troepen hachelijke gevolgen gehad, daar Nederlandsche soldaten hierdoor elkaar beschoten hebben. Met nadruk werd ook het gerucht te gengesproken, dat er zich in de tran sportvliegtuigen, die troepen hebben ge land, soldaten in vrouwenkleeding, of zelfs vrouwen, zouden hebben bevonden. Deze geruchten zyn, naar vermoed wordt, door de Engelschen rondgestrooid. Het Nederlandsche opperbevel is twee maal uitgenoodigd, één geval te noemen, waaruit zou kunnen blijken, dat er zich bij de parachutetroepen en andere troe pen, die per vliegtuig zijn aangevoerd, soldaten hebben bevonden, welke niet in de voorgeschreven uniform gekleed wa ren. Het opperbevel heeft zoo'n geval niet kunnen leveren. Een militair medewerker van de Ti mes schryft dat de Fransche legerlei ding door de kracht van den Duitschen aanval door de Ardennen volkomen overrompeld is. De verdediging was daar door de slechte wegen moeilijker dan el ders. Een andere verrassing was, dat de Duitschers er in waren geslaagd in dit moeilijke terrein gebruik te maken van pantserwagens. Deze pantserwagens hebben te zamen met de duikbommen werpers de doorbraak tot stand ge bracht. De medewerker van de Times voegt hieraan toe, dat de Fransche infanterie in zekere sectoren van streek was ge bracht door de massale Duitsche bom aanvallen. Hierdoor is het geheele colonnes pant serwagens gelukt door de Fransche stel lingen heen te breken. In een beschaving hoe de overtocht over de Maas door de Duitsche troepen werd afgedwongen, wordt gezegd: Aan de overzijde van de Maas hebben zich de Fransche en Belgische troepen geconcentreerd. Aan onzen kant loopt het terrein zacht naar de Maas af, terwyi het op den oever aan den overkant steil om hoog ryst. Hier hadden de Belgen met steun van de Franschen hun batteryen in van beton opgetrokken stellingen in gebouwd. De geheele voorste helling zit vol bunkers. Het overtrekken van de Maas werd in geleid door een artillerie-duel tusschen de snel naar voren gebrachte Duitsche batteryen en de goéd ingerichte stellin- len van den vijand. De tegenstander weerde zich taai en verbeten. Pas na een urenlang vuurgevecht werd geschut na geschut tot zwijgen gebracht. Achter staan, goed gecamoufleerd te gen waarnemingen door vliegtuigen, de pantsers, die samen met soldaten van de gemotoriseerde infanterie als eerste overgezet zullen worden. Het artillerie duel is ten einde. Onze kanonnen heb ben overwonnen. In een handomdraai zijn de vaartuigen naar de weide aan de Maas afgezakt en hebben de pioniers hun rubberboöten opgepompt. De ped dels dompelen in de Maas. Een paar Der Deutsche Militarbefelshaber gibt bekannt: „Die Presse in den Niederlanden er- scheint wahrend der Dauer der Beset- zung der Niederlanden durch die deut- sche Militarbehörde ohne eine Vorzen- sur. Dieses Entgegenkommen setzt eine absolut loyale Haltung der verantwort- lichen Verleger und Redakteure vor- aus." In Nederlandsche vertaling luidt bo venstaande mededeeling als volgt: De Nederlandsche pers verschynt ge durende de bezetting van Nederland door de Duitsche militaire autoriteiten, zon der een voorcensuur. Deze tegemoetko ming veronderstelt een absoluut loyale houding van de verantwoordeiyke uitge vers en redacteuren. (Dit geldt op dit oogenblik nog niet. voor Zeeland.) honderd slagen. De eerste rubberboot legt aan den overkant aan. Intusschen zyn ook de pontons afgeladen. Van den vijandelyken oever hoort men den stryd der infanterie. Machinegeweren ratelen, handgranaten spatten uit elkaar. Plotse ling slaan vijandelijke granaten in. De kanonnen welke wij nog niet het zwijgen hebben opgelegd, trachten het overtrek ken te verhinderen. Nu begint ook de Duitsche artillerie weer en beschiet den vyand. Van gene zyde brengen de vlot ten en veerbooten gewonden mede. De ambulance-auto's zijn reeds den oever opgereden. Verbazend groot is het aan tal Fransche gevangenen, die eveneens met de terugkeerende veerbooten en vlotten naar den linkeroever worden ge bracht. Zij maken allen een uiterst moe gestreden indruk. De bedrijvigheid op de Maas wordt steeds grooter. Thans ko men ook de eerste infanteristen. De man nen hebben de laatste vier dagen twee honderd kilometer gemarcheerd, doch zijn niettemin nog wonderlijk frisch. IEDER DEED ZIJN PLICHT. Gister hadden wij ook een onderhoud met den directeur van het Goesche gas bedrijf, den heer Brink, die, evenals de directeur van de Waterleiding, zijn groo te zorgen heeft gehad om de gasvoorzie- ning, waar mogelijk, intact te.houden, terwijl hy bovendien er nog voor te waken had, dat de gevaren voor de be volking tot een minimum beperkt bleven. Dag en nacht is de heer Brink in het getouw geweest en daar ook het perso neel zijn plicht deed, zijn rampen voor komen, terwijl het bedryf er, voor wat de schade aan materiaal betreft, vry goed is afgekomen. Te Hansweert, dat in de vuurlinie ge legen heeft, is het 't ergste geweest. Daar is n.l. de gashouder door een gra naat getroffen en zal door een nieuwen moeten worden vervangen, Natuurlyk waren te voren reeds aller lei voorzieningen getroffen. Een groot deel van het buizennet ligt in het inun datie-gebied, zoodat er maatregelen wa ren genomen, dat het water niet de pypen kon binnendringen. Instructies werden nauwkeurig gegeven voor het geval, dat een oorlog uitbrak en toen de vyande- ïykheden begonnen, wist ieder precies wat hy te doen had. Daar het bedryf zyn telefonische verbinding had behou den, bleef contact tusschen den directeur en zyn personeel op alle bedreigde pun ten mogeiyk en zoo konden voor on voorziene situaties nieuwe orders wor den uitgedeeld. Daar de krygsverrichtingen zich met bliksemsnelheid voltrokken, begrijpt men welk een hoogspanning er heerschte op het Goesche hoofdkantoor. Waar gevaar dreigde werd de inlaat gesloten, maar het gas liet men in den ketel, opdat de menschen, die bleven, zich evengoed zou den kunnen behelpen. Soms moest het personeel tot aan het middel in het waterkom de veiligheidsmaatregelen te treffen en hier en daar moest dit onder nog gevaarlijker omstandigheden ge beuren. Niemand bleef in gebreke wat wel een eervolle vermelding apart ver dient in dezen tijd. De beschadigingen. Het Goesche fabriekscomplex zelf heeft niet het minste geleden. Wel zijn er enkele stukken van granaten ver moedelijk afkomstig van afweergeschut

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1