Ernstig ongeval te Lewedorp. De toestand iM de overige rovincies. Binnenland Aflevering van veevoeder. Werkkampen, enz. Landbouw-inventarisatie. De capitulatie van het Nederlandsche leger. Buitenland Advertentiën W. J. MAZZ0LA heeft de practijk hervat. AGENTEN Voorzichtig met munitie. Belangrijke mededeeling voor be rijders van automobielen en motor rijwielen van welken aard ook. Mededeelingen van het Duitsche Opperbevel. Weygand opperbevelhebber in Frankrijk. Gaat Italië meedoen? Ontginningswerken in Denemarken. Een petitie aan Roosevelt. Japansche missie te Rome. die op hun woonplaats zijn teiuggekeerd, willen ons daar van wel direct in kennis stellen. Hoe gevaarlijk het is om met munitie om te gaan is te Lewedorp weer eens gebleken waar de zoons van den land bouwer J. een handgranaat, die langs den weg lag, mee naar huis hadden ge nomen. Het gevaarlijk stuk speelgoed brachten zij bij het vuur om de uitwer king na te gaan. Deze was verschrikke lijk. De 17-jarige H. J. werd doodelijk gewond en stierf spoedig, terwijl ook de anderen verwondingen opliepen van min of meer ernstigen aard. Het is verboden van heden af met auto's (luxe- of vrachtauto's) of met motorrijwielen of met welke voertuigen ook, voor wier voortbeweging benzine of andere olie noodig is, te rijden, noch ook benzine of ruwe olie of olieën voor bewegingskracht onder welke benaming ook te verkoopen. In zeer bijzondere gevallen kunnen aanvragen tot uitzonderlijke vergunnin gen worden ingediend bij de burgemees ters der gemeenten, terwijl de burge meesters onder opgave van namen, be roepen, ambten en geboortedata van de aanvragers en nummers hunner voer tuigen en voor welke routes zij de ver gunning behoeven, met opgave van de reden, waarom de aanvrage dringend is, deze ter bevoegder plaatse aan de Feld- kommandantur te Middelburg doorzen den. Met ingang van heden is alle afleve ring van veevoeder aan veehouders ver boden. Met ingang van 26 Mei a.s. zal een nieuwe veevoeder-toewijzing worden vast gesteld. De witte bonnen zijn ongeldig en niet om te ruilen voor blauwe. De witte moeten echter bewaard wor den. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van de afd. Sociale Zaken, maakt be kend, dat de kampen voor mannelijke en vrouwelijke werkloozen, de internaten voor opleiding van dienstboden, de cen trale werkverschaffingen, de vakcursus sen voor jeugdige werkloozen enz. zoo eenigszins mogelijk op den ouden voet moeten worden voortgezet. Officiëel is medegedeeld, dat de land- bouwinventarisatie, die zou plaats heb ben van 14 tot 26 Mei, is stopgezet. Op het bericht, dat het veldleger was teruggeworpen op de Nieuwe Holland- sche Waterknie, volgde spoedig de me dedeeling, dat het Nederlandsche leger had gecapituleerd. Dit besluit werd via de radio bekend gemaakt door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Winkel man, vertegenwoordigend de Nederland sche regeering hier te lande. Over deze capitulatie deelde het Duit- sche Nieuwsbureau het volgende mede: In het plaatsje R ij s o o r d, niet ver van Rotterdam, heeft de opperbevelheb ber van de Nederlandsche land- en zee strijdkrachten, generaal H. G. Winkel man, een ontmoeting gehad met den opperbevelhebber van het tegenover hem staande Duitsche leger om de voor waarden der capitulatie in ontvangst te nemen. Als vertrek voor de onderhandelingen had men een lokaal der school in Rijs- oord ingericht, waar tegen half tien de Duitsche generaal met zijn staf was aan gekomen. Verscheidene officieren van zijn staf reden den Nederlandschen generaal tot aan de Maasbrug in de richting van Rot terdam tegemoet. Ongeveer kwart voor tien naderde uit Rotterdam de auto met de witte vlag waaruit Generaal Winkelman en drie officieren van zijn staf, onder wie zich een officier van de Nederlandsche ma rine bevond, stapten. Officieren van den Duitschen leger staf geleidden hen naar het vertrek voor de onderhandelingen, waar de Duitsche generaal en de chef van den staf hen ontvingen. Om kwart voor twaalf waren de on derhandelingen over den vorm der ca pitulatie geëindigd. Generaal Winkelman begaf zich daar op met zijn auto terug naar Den Haag. IN DEN HAAG IS ALLES WEER NORMAAL. Geleidekjk krijgt het leven in ons land weer zijn gewone aanzien. Den Haag doet al zijn best om zoo snel mogekjk tot den normalen gang van zaken te komen. In deze stad, met haar druk departement en kantoorleven, heb ben reeds vele inrichtingen haar deuren geopend. In de winkels in de binnenstad heeft reeds een druk verkeer plaats. Ook de Hagenaar vindt zqn krant weer in de bus. En alleen aan het over tjjd zijn van de post merkt hij, dat nog niet alles in orde is. Het strandleven op Scheveningen gaat zijn gewonen gang. Alles wordt in ge reedheid gebracht om den grooten stroom van bezoekers, die men verwacht te ontvangen. Utrecht heeft zich aangepast. Utrecht heeft zich snel aangepast, en wanneer men thans door de straten wan delt treft men alles in den ouden staat aan, en is er aan het uiterlijk van de stad weinig te bespeuren, dat er op zou kunnen wijzen, dat er in het stadsleven een omwenteling heeft plaats gegrepen. De postdienst. Men is op het oogenblik reeds zoo ver dat naar negen provinciën verzending van post mogelijk is. Het verkeer met Zeeland is van alle provinciën het moei lijkst en het zal nog wel eenige dagen duren alvorens men verbinding met de eilanden verkregen heeft. Het verdient aanbeveling om de brie ven open te laten, omdat ze door de cen suur toch geopend moeten worden. Het geldverkeer blijft voorloopig ge staakt. Zendingen naar het buitenland vallen natuurlijk heelemaal buiten be spreking. De schade in ons land. Nu men eenigszins een overzicht kan krijgen van de schade, welke in verschil lende streken van ons land is aange bracht, kunnen we met een diepen zucht van verlichting erkennen, dat het over het algemeen alles bij elkaar heel erg meevalt. Rotterdam heeft het zwaarste gelag moeten betalen. De „N. R. Ct." komt tot de conclusie, dat er in Holland wei nig vernielingen buiten Rotterdam heb ben plaats gevonden. Heel het gebied van de Grebbelinie is onbeschadigd. De schade aan de Grebbelinie zelf beperkt zich tot het Zuidelijke deel. De vesting Holland met het gebied van de Holland- sche Waterlinie heeft geen letsel opge- loopen. Voor wat Zuid-Nederland be treft, er zijn beschadigingen in Maas tricht, Venlo en Roermond. In de Peel- stelling is vrij veel schade aangericht in de buurten van Uden. West-Brabant heeft ook nog wat te lijden gehad, in het bijzonder de omstreken van Breda, en verder in West-Brabant. Het Duitsche opperbevel heeft mede gedeeld, dat de opmarsch van de Duit sche troepen wordt voortgezet. De Bel gen weren zich dapper en ook de Fran- schen blijven krachtig weerstand bie den. Van het Engelsche leger valt niets te bespeuren. De Dqitsche troepen hebben Laon be zet. Op de citadel wappert de Duitsche oorlogsvlag. In het gebied van Sambre en in het Aisne-dal ontwikkelden zich felle ge vechten. De geallieerde luchtvloot heeft gister ver over de honderd vliegtuigen verlo ren. Van de Duitsche luchtmacht wor den ruim twintig machines vermist. Reynaud heeft het Fransche ministe rie gewijzigd en daarin maarschalk Pé- tain, tot nu toe gezant in Madrid, een 84- jarige veteraan uit den wereldoorlog, op genomen als minister van staat en vice- president. Generaal Weygand is tot opperbevel hebber benoemd voor de operaties in Frankrijk. Verder wordt nog gemeld, dat in Bor deaux voorbereidingen worden getrof fen voor het onderbrengen van de regee- ringsdepartementen, zoodat gerekend wordt op het uitwijken der Fransche re geering van Parijs naar Bordeaux. De houding van Italië blijft onduide lijk maar de Italiaansche pers dringt er op aan, dat Italië het Fransch-Brit- sche juk in de Middellandsche Zee van zich af zal schudden. De Duitsche successen aan het Wes telijk front hebben grooten indruk in Italië gemaakt en bij de opening van de Biennale in Venetië, in tegenwoor digheid van den koning-keizer, is de Duitsche gezant, von Mackensen, door het volk luide toegejuicht. Verder heeft minister Ciano in Mi laan een rede gehouden ter gelegen heid van den verjaardag van het Duitsch-Italiaansch militair verdrag, dat het vorig jaar in Milaan ondertee kend werd. Ciano zeide, dat Italië niet afzijdig kon blijven, maar dat het wachtte op het beslissende woord van den Duce. Er werd een groote betoo ging gehouden, waarbij opschriften wer den rondgedragen als „Leve Italië" en „Leve Duitschland" en „Leve Mussolini" en „Heil Hitier". In het Noorden van Denemarken is men overgegaan tot het uitvoeren van groote ontginningswerken. Uitgebreide moerassen zullen worden drooggelegd. Uit Washington wordt gemeld, dat 500 Amerikaansche geleerden een peti tie hebben gezonden aan Roosevelt waarin zij hem verzoeken maatregelen te nemen om den vrede voor Amerika te behouden. Uit Rome wordt gemeld, dat daar een Japansche missie is aangekomen ter be spreking van economische vraagstuk ken. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze zeer geliefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader dhr PI ETER DE VISSER, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam: Wed. P. DE VISSER- BLIEK. N- en St Joosl., 15 Mei 1940. Eenige en algemeene ken nisgeving. Heden overleed zacht en kalm in den ouderdom van 54 jaar en 7 maanden onze geliefde Man, Vader en Grootvader, de Heer P. C. VAN DER VLIET. Dat de Heere ons sterke in deze zoo zware beproe ving. Namens de diepbedroefde familie: Wed. VAN DER VLIET— EVERSDIJK Kapelle, 21 Mei 1940. Algemeene kennisgeving. VERLOREN Reservewiel met band van Auto wagen, tussen de Postbrug en Vlake op 20 Mei. Tegen beloning terug te bezorgen bij C. v. Iwaar- den Jz, Noordeinde bij Kloetinge. NEUS- KEEL- OORARTS MIDDELBURG

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2