Openbare bekendmaking. Aan de Lezers. PROCLAMATIE van den Burgemeester van MIDDELBURG. De toestand te Middelburg. Marktberichten DINSDAG 21 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 191 Uit de Provincie De huisve&ting van het Prov. Bestuur. De Autobusdienst Goes-Middelburg. Spoedig een bootdienst tusschen Katsche Veer en Zlerikzee. De bootdienst Wolfaartsdijk- Kortgene. Nog geen Prov. bootdiensten op de Wester-Schelde. Distributie van Suiker. De Goesche Ambachtsschool. De watervoorziening van Zeeland boven de Schelde. Veere-Kamperland. Tijdelijk ook uitgave van het „Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland" (Westsingel 75, Goes) Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In overleg met de Duitsche Feldkom- mandantur te Middelburg, hebben wij be sloten „De Zeeuw" zoover mogelijk, ge regeld eiken dag te doen verschijnen. De inhoud staat onder volledige cen suur en dit brengt uit den aard der zaak zekere vertragingen met zich. Daarbij komt, dat allerlei verbindingen voorals nog verbroken zijn en dat het telegra fisch en telefonisch verkeer gestaakt is. Wij zullen echter alles doen wat moge- Ijjk is om onze lezers zooveel mogelijk op de hoogte te houden en op die wijze mede te werken de spanning te vermin deren en terugkeer tot geregelde toe standen te bevorderen. Dank zij de medewerking van 't Duit sche militaire gezag, zullen wij in staat zijn, de officieele verordeningen, waar bij alle ingezetenen belang hebben, in volgende nummers te plaatsen. Aan gemeentebesturen zullen w\j ook gaarne gelegenheid geven de noodzake lijke publicaties door middel van ons blad ter kennis van de bevolking te bren gen. Zeeland en met name een deel van Walcheren is zwaar geteisterd. Maar wij mogen den moed niet verliezen. Alle krachten moeten worden ingespannen om den wederopbouw van wat verwoest werd te bevorderen, de schade te her stellen en het leed van hen die zoo zwaar getroffen werden, te helpen verlichten. Er is niemand in onze provincie die niet in meerdere of mindere mate onder het leed van deze tijden gebukt gaat. Maar er zyn, Gode zij dank, ook nog talloos velen, die alleen maar stof heb ben om te danken omdat zij voor de rampen die andere medeburgers trof- ien, bewaard werden. Welnu, laat onder hen dan ook open baar worden, dat er is een waarlijk Christelijk mede-leven en mede-lijden. En dan, wij kunnen het in het alge meen belang niet genoeg herhalen, laat een ieder zich kalm en ordelijk gedra gen en er toe meewerken, dat de ver houdingen niet onnoodig worden ge spannen. Meer dan ooit moet nu de nationale eendracht openbaar worden. Laat ons kleine volk groot zijn ook in de wijze waarop de beproevingen van dezen tijd worden gedragen. Aangezien ook de gebouwen, waarin het Provinciaal Bestuur te Middelburg werd uitgeoefend, verwoest zijn, is nu dit bestuur gehuisvest in het Gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen in de Wagenaarstraat. Waarnemend Commissaris is de heer Mr. P. Dieleman. Burgers van Middelburg, Na den vreeselijken slag welke onze stad getroffen heeft, wensch ik tot U allen een woord van vertroosting en be moediging te richten. God, die ons in het leven behouden heeft, zal ons voor dit leven ook de kracht geven. De weder-opbouw van on ze schoone stad zij ons aller eerste en gemeenschappelijke doel. Daarvoor moe ten wij nu alle krachten inzetten. De Duitsche legerleiding betreurt de verwoestingen evenzeer als wij .zelf en beschouwt het als haar voornaamste taak, aan den wederopbouw mee te wer ken. De „Kommandantur Zeeland" heeft aarvoor reeds verschillende voorberei dende maatregelen getroffen. Naar ik persoonlijk heb kunnen vast stellen, is de verwoesting voor het over- groote gedeelte het gevolg van branden. Toen het bombardement was afgeloo- pen, waren het Stadhuis, de Abdij, Sint Joris en de huizen aan de Markt, Lange Burg, Koorkerkhof, Balans, Dwarskaai, Rouaansche kaai en zeer vele andere, nog intact. Allen, die werk zoeken, zullen voor zoover maar eenigszins mogelijk is bij den opruimingsdienst en den wederop bouw worden te werk gesteld. Zij kun nen zich hiervoor bij de arbeidsbeurs aanmelden. Het burgerlek armbestuur wordt eveneens in de arbeidsbeurs gevestigd. De burgerlijke vrijwillige dienst zal een bureau voor verdere ondersteuning inrichten in het gebouw Dam 6 en een inzameling houden voor kleeding en dek king. Ieder, die eenigszins kan, geve daaraan om den zeer grooten nood te lenigen. De „Kommandantur Zeeland" zal eveneens zeer daadwerkelijk mede helpen. Voor hen, die zelf geen warme maal tijden kunnen klaarmaken, zal vanaf he den centraal gekookt worden, waarvoor bonnen kunnen worden gehaald bij het burgerlijk armbestuur (op de arbeids beurs). In de kazerne aan de Korte Noordstraat waar de „Kommandantur Zeeland" gehuisvest is, kan het over blijvende eten eveneens door de bevol king afgehaald worden. Ieder neme slechts dat 'mee, wat hij werkelijk noo- dig heeft. De waterleiding is reeds in zooverre hersteld, dat overdag gedurende enkele uren onder lagen druk weder in de hui zen op den beganen grond water gege ven zal kunnen worden. Gas en electri- citeit zullen weer geleverd worden zoo dra de leidingen voldoende hersteld zijn. Het is mogelijk, dat dit eenige weken duurt. De verduisteringsvoorschriften blijven voorloopig gehandhaafd. Met het oog op besmettingsgevaar wordt dringend gewaarschuwd geen on gekookt watei; te drinken. De geheele bevolking zal binnenkort vermoedelijk worden ingeënt. Aan hen die geen woning meer heb ben en niet in Middelburg bjj anderen onderdak kunnen vinden, raad ik aan voorloopig in de dorpen té blijven, hetzij waar zij nu zijn of elders en ellken dag in Middelburg te komen werken. De voedselvoorziening is voorshands verzekerd. Een nieuwe distributierege ling wordt ingevoerd. Noodgeld zal niet worden uitgegeven. Het Nederlandsche geld blijft gangbaar. De Duitsche troepen zullen al hun be hoeften betalen met Duitsch geld (Kas- senscheine) tegen den koers van iy2 Rmk voor één gulden. De scholen zullen binnenkort weer ge opend worden. Kinderen, die op de dor pen verblijven, zullen echter vrij gesteld worden van schoolbezoek. De kerkdien sten zullen a.s. Zondag weer plaats vin den. De verschillende kerkbesturen tref fen hiervoor gezamenlijk maatregelen. Tenslotte: gedraagt U allen ordelijk en rustig overeenkomstig de voorschriften die zullen worden uitgegeven. Ik ben overtuigd, dat op deze wijze een zeer goede samenwerking met de Duitsche Overheid mogelijk is. De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. Na een bezoek aan Middelburg is het ons gebleken, dat het niet mogelijk is een volledig beeld te geven van het deel der stad, dat verwoest is. Op verschillende plaatsen die dan ook afgezet zijn is het gevaarlijk te komen vanwege het gevaar, voor instor tende gevels enz. Komt men vanuit de richting Goes, dan ziet men rechts de puinhoopen aan het eind der Loskade (bergplaats fa. Polak enz.) en achterliggende huizen. Een groot deel der huizen aan Loskade en Blauwe dijk (ook het station) is ech ter blijven staan, hoewel ze hier en daar beschadigd zijn. Rijdt men de stad binnen en slaat men over de 2e brug rechts af, dan ziet men al spoedig de ruïnes van een aan tal huizen aan de Rouaansche kade en hoek Dam Z.z., Rotterdamsche Kade, enz. Verder is, zooals wij reeds schreven, het Stadhuis met het grootste deel der gebouwen aan de Markt, de Burg, Groenmarkt, een deel van de Lange Delft, Gravenstraat, Gortstraat, het be gin van de Noordstraat (R.K. kerk en omgeving) verwoest. Ook een deel van het Abdij-complex, het gebouw St. Jo ris met omgeving, enz. Het grootste deel van den Langen Jan is verdwenen. Hier en daar rookten de puinhoopen nog, maar de branden (die volgens den burgemeester de grootste verwoestin gen hebben aangericht) waren gisteren alle gebluscht. Nogeens, volledig is deze opgaaf niet, want hier en daar zijn in sommige met genoemde straten nog panden vernield of ernstig beschadigd. Op de vraag, of er slachtoffers te be treuren zijn, kon men nog geen defini tief antwoord geven, daar een groot deel der ingezetenen in de omgeving vertoeft, zoodat men geen overzicht heeft van de bevolking en van even tueel vermisten. Het Stadhuis is tijdelijk gevestigd in de Griffioen. De burgemeester, dien wij even spra ken, was natuurlijk diep onder den in druk van de ramp, zijn stad overkomen, maar verzekerde toch, dat al het moge lijke zal worden gedaan om tot herbouw te geraken. Hij was ook gisteren voortdurend in contact met de Duitsche autoriteiten, ter regeling van allerlei aangelegen heden. (Op onze doorreis door Nieuw- en Sint Joosland zagen wij, dat ook daar eenige grootere en kleinere woningen zijn verbrand of beschadigd.) Nu het spoorwegverkeer nog gestag neerd is en het gebruik van auto's zeer werd beperkt doet de behoefte aan den autobusdienst GoesMiddelburg zich al bijzonder sterk gevoelen. De fa. v. Fraassen te Goes, de exploi tant© van dezen dienst, wordt dan ook bestormd met de vraag: wanneer rijdt ge weer? Ook wij staken ons licht eens bij haar op en vernamen, dat geregeld stappen bij de autoriteiten worden gedaan om toestemming tot het weder in dienst stellen te bekomen. Deze zijn vol goeden wil om ook hier den normalen toestand te herstellen doch daar zuinigheid met benzine en olie geboden is kon niet direct conces sie worden gegeven. Over enkele dagen hoopt men echter de gewenschte inwil liging te kunnen afstaan. Ook in Holland rijden reeds de bus diensten weer. Naar ons van de zijde van het Pro vinciaal Bestuur wordt medegedeeld, ligt het in het voornemen, zoo spoedig moge lijk tusschen Katsche Veer en Zierikzee twee bootdiensten in te voeren, één voor de morgen- en èèn voor de avonduren. Deze diensten zullen worden uitge oefend met de „Zuidvliet", een der boo ten, die thans tusschen Veere en Kam perland varen. Natuurlijk kunnen met deze kleine booten geen auto's worden vervoerd. Naar het Provinciaal Bestuur ons me dedeelt, wordt tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk een beperkte bootdienst in gevoerd (vier maal per dag heen en te rug). Hier vaart de „Zandkreek". Deze diensten zullen worden uitge voerd: van Wolfaartsdijk: 7.30, 10.30, 1.30 en 5.45; van Kortgene: 7.20, 10.10, 1.20, en 5.30: Momenteel vaart nog geen Provinciale boot op de Westerschelde. Wel schijnt er een particuliere dienst te zijn, die passa giers op de lijn HansweertWalsoorden vervoert. Men kan er echter zeker van zijn, dat het Prov. Bestuur, zoodra dit maar even mogelijk is, ook hier voor vervoergelegen- heid zal zorgen. BON NO. 19 GELDIG TOT 30 MEI A.S. De Directie van Handel, en Nijverheid deelt mede, dat de geldigheidsduur van bon no. 19 van de Rijksdistributiekaart recht gevende op 1 K.G. suiker, wordt verlengd tot 30 Mei 1940. I. Het plaatselijk militair Commando heeft het gezag over Goes overgenomen en is gevestigd in het Polderhuis aan de Groote Markt. De Burgemeester en ove rige burgerlijke gezagsorganen zetten hunne taak voort op aanwijzingen van het plaatselijke Commando. II. Verblijf buiten Goes is aan de bur gers verboden. Zij mogen hunne wonin gen vanaf 22 uur des avonds tot 5 uur des morgens niet verlaten. III. De officieele tijd wordt terstond de Duitsche t(jd, zoodat Amsterdamsche tijd 12 uur wordt 13.40 uur. Iedereen wordt verzocht dienovereenkomstig de uurwerken onmiddellijk 1 uur en 40 mi nuten vooruit tezetten. IV. Het bezit van wapens, munitie en uitzend-apparaten is verboden. Deze moeten, zooals voor beide eerste reeds eerder ter openbare kennis werd ge bracht, op het Bureau van Politie inge leverd worden. V. Het onderhouden van geheime be richtendiensten met den vijand (tele foon, telegraaf, aethergolf, seinen of op elke andere wijze) is verboden. Radio- zendmateriaal en optische sein-instru- menten moeten eveneens op het Bureau van Politie ingeleverd worden Het loslaten van duiven, in het bij zonder van postduiven is verboden. Deze moeten gedood worden. VI. Het verborgen houden van perso nen, die tot het vijandelijk leger be- hooren, of van dienstplichtigen is ver boden. Alle mannelijke ingezetenen van 20 tot 35 jaar moeten zich aanmelden aan het Correspondentschap der ar beidsbemiddeling ten Stadhuize, de let ters A t.m. K op Woensdag 22 Mei 1940, de letters L t.m. Z op Donderdag 23 Mei 1940, telkens van des v.m. 9 tot 12 en des n.m. van 2 tot 5 uur. VII. Buitenlanders moeten, ter vast stelling van hun identiteit, zich met' hun papieren bij het plaatselijk Commando melden. VIII. Alle inwoners moeten er onmid dellijk voor zorg dragen, dat hun woon ruimten naar buiten verduisterd worden. Het verlichten van kamers, waar de afscherming nog niet voltrokken is, is verboden. IX. Alle personen- en vrachtvervoer met motorrijtuigen is voorloopig ver boden. Bijzondere ontheffingen kunnen aan het plaatselijk Commando worden aangevraagd, doch slechts voor zeer be langrijke beroepen en bedrijven. X. Alle ingezetenen, zoowel nering doenden als particulieren, worden er uit drukkelijk aan herinnerd, dat de tot nu wettelijk geldige betaalmiddelen ook verder in betaling moeten worden aan genomen. Het is eveneens streng verboden klein geld, zoogenaamd wisselgeld, achter te houden. Het verhoogen van prijzen van waren boven den stand der prijzen op 10 Mei 1940 is verboden. Groenten mogen door de telers slechts over de Veiling worden verkocht. I Overtreding dezer verbodsbepalingen I zal streng volgens het KRIJGSRECHT met ten hoogste de doodstraf worden gestraft. Van de bevolking wordt verwacht, dat zij zich volkomen aan de regelingen van het Commando en de Burgerlijke Over heid zal onderwerpen, opdat het gewone leven in Goes spoedig wederom zijn nor malen gang zal kunnen gaan. De Plaatselijke Commandant, WENTZEL, Hauptmann. De Burgemeester, W. C. TEN KATE. Goes, 21 Mei 1940. Gelijk met bijna, alle andere Goesche onderwijsinrichtingen is hedenmorgen ook de Goesche Ambachtsschool weer heropend tot groote voldoening der leeraren en leerlingen, die gelijk men weet uit den geheelen omtrek komen. Zoo herstelt het normale leven zich langzamerhand weer. Hedenmorgen hadden wij een onder houd met ir v. Poelgeest, den directeur der Waterleidingmij. „Zuid-Beveland" over de moeilijkheden welke in verband met de watervoorziening te overwinnen zijn geweest gedurende de laatste week. Men weet dat de vorige week door bominslag de hoofdbuizen der waterlei ding onder Krabbendijke op twee plaat sen zijn getroffen. Aanvoer langs die zijde was toen niet meer mogelijk. Dank zij het pompstation nabij den Sloedam en de hulpvaardigheid van de „Midden Zeeland" kon toen water van Walcheren naar Zuid-Beveland worden gebracht. Intusschen zat het personeePvan de N.V. „Zuid-Beveland" niet stil. Terwijl de gevechten nog gaande waren in „den staart" van Zuid-Beveland, begon men met de herstelling van de leidingbreu ken. Geregeld moest dekking gezocht worden voor granaten en kogels, zoodat men moeizaam vorderde. Toen na den opmarsch der Duitsche troepen het gevechtsterrein zich Don derdagavond verplaatste naar den Sloe dam, werd al spoedig het pompstation der Midden-Zeeland, waar de Franschen geschut hadden geplaatst, getroffen, waardoor geheel Zuid-Beveland van wa ter was verstoken. Met man en macht is toen voortge- werkt aan het herstel der buizen bij Krabbendijke. Het was werkelijk een geluk, dat de prise d'eau in West-Brabant, hoewel daar ook gevechten waren geleverd, vol komen intact was. Daardoor kon Zon dagnacht, toen de buisleidingen gedicht waren, direct water worden opgepompt naa rde torens te Kloetinge en Oudelan- de. Aanvankelijk kon men geen druk ge noeg krijgen, omdat vele menschen de kraantjes in him huizen hadden openge draaid, waardoor het water, het koste lijke water, onopgemerkt wegstroomde. Pas toen de bevolking ontwaakte werd dit euvel hersteld en kwam er meer druk De heer van Poelgeest schatte het wa- terverlies in dien nacht door genoemde slordigheid op ongeveer 400 m3. Een zucht van verlichting is Maan dagmorgen opgegaan toen het schaarsch geworden en begeerde nat weer toe stroomde. Veel medewerking bij de herstellingen ondervond de Waterleiding van de Duit sche autoriteiten. Wij informeerden nog naar de schade aan het pompstation bij den Sloedam. Betrekkelijk valt deze mee. Het gebouw heeft wel veel geleden en het reservoir is lek geworden, maar de kostbare ma chinerie is, zoover oppervlakkig kon na gegaan worden, onbeschadigd. Hedenmiddag vernamen wi], dat de waterleiding weer over het geheele eiland werkt. Met nadruk wordt er echter op aange drongen, zuinig met water te zijn. Tegen onnoodig waterverbruik moet gewaakt worden. Geen water voor straat schuren dus gebruiken! Tusschen Veere en Kamperland wordt met de „Juliana" een beperkte dienst uit geoefend. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag 20 Mei 1940. Groenten: Breekpeen 1.50, Prei 45, Stoofsla 7.50, Spinazie 1115, Witlof 1518, Aardappelen 34, alles per 100 kg.; Rabarber 2.505.50, Radijs 1.50 per 100 bos; Bloemkool 919, Kropsla 1.505.10, Komkommers 13- 17, alles per 100 stuks.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1