Dagblad voor de Provincie Zeeland „Ik daarentegen zal op U betrouwen". Uit den omtrek. Advertentiën Predikbeurten ZATERDAG 18 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 189 GOES. Begrafenis der slachtoffers van het luchtbombardement te Goes. Radio-distributie te Goes. Hervatting van het onderwijs. Personeel en verpleegden van Sonnevanck In goeden welstand. Verzoeken om verlof. De dienst der volks gezondheid. Militairen, die het verband met hun onderdeel hebben verloren. Posterijen en Telegrafie. Rijksbureau Voedselvoor ziening in oorlogstijd. Markt te Amsterdam. Uitvoering van werkverruimingsobjecten. Keuringsdienst van Waren en Vleeschkeuringsdienst. Toepassing Duitsch militair strafrecht. Geen ongekookte melk. Ned. Chr. Radio-vereeniging Vertrekt de volkenbond uit Genève? De Bank voor Internationals betalingen naar een ander kanton. Moeilijkheden, die spoedig over wonnen zullen worden. Schade aan Gas-, Electriciteits- en Waterleidingsbedrijven. Vannacht bommen op Keulen geworpen. Van het Hoofdfront. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschapp'j „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting (Psalm 55 24.) Keilt gij den vijf en vijftigsten Psalm? Lees hem eens. Het is een psalm des geloofs. Dat wil niet zeggen, dat de dichter geen wankelen en geen twijfel kende! Zijn bange klacht gaat tot God om hoog, ex profundis uit de diepte! Maar het wonderlijke van alle Psal men die uit de diepte op gaan tot God is dit, dat ze nooit in de diepte eindigen. Het zijn geen snikken die gesmoord worden, geen weeklagen, die terugslaan tegen de wanden van ons angstig hart, geen uitroepen tegen een koperen hemel, die gesloten blijft. Dat kan ook niet! Gods kinderen komen steeds waar ze wezen moeten, dicht bij het groote, trou we, warmkloppend Vaderhart. Ze moeten er soms met zweepslagen toe gedreven worden, maar komen doèn ze er! Het zou ook moeilijk anders kunnen. Want wóAr is er eenig steunpunt bui ten God? Wij kunnen in dagen van voorspoed wel eens van God afdwalen, zooals het kleine kind, dat met vader een wande ling maakt, wel eens zorgeloos van de Vaderhand weg loopt. Maar zoo gauw dreigen er geen gevaren of dat kind kent maar één plaats des behouds: bij Vader. Er zijn in onze dagen vele menschen, die op allerlei dingen hun betrouwen stellen of gesteld hebben. Maar als God daarin blaast, wat blijft er dan over? David wist het wel: hij sterkte zich in den Heere zijn God. En daarmede is hij niet beschaamd uitgekomen. Het zal in deze dagen van wereld crisis, nu God het vuur onder de groote smeltkroes is gaan stoken en Zijn mach tige hand de blaasbalg trekt die het vuur aanwakkert tot den hoogsten gloed, moe ten blijken waarop wij, die belijden Christen, dat is Gezalfde te zijn ons betrouwen hebben gesteld. Dragen we het ambt van Christen, waartoe we door Christus' dood gezalfd zijn met waardigheid? Bedienen we het ambt aller geloovigen? Neen, nu niet in allerlei publieke func ties, die in onzen tijd met eer te beklee- den waren, maar in schuilkelders, in doodsgevaar, in zware rouw, in diepe smart? Ziet de mensch, die vreemd bleef aan het kindschap Gods, wat de kracht van het ambt aller geloovigen vermag? Het zal nü moeten blijken. Nü. Ja, nü, waar Gods molens zijn gaan malen en het graan van Gods uitverko ren volk tot meel gemalen wordt tus- schen de harde steenen van Gods werk meien. O, ons hart beeft als we ons afvragen: wat komt er nu van de daad van Gods volk. Als we op de menschen zien Maar er is een andere zijde. Ik daarentegen zal op U betrouwen... Ik zal ook op U betrouwen als ik mij stel voor deze vraag. Want ik weet dat God zorgen blijft voor Zijn eigen zaak! Zijn eer is er mede gemoeid! En Hij is een jaloersch God op Zijn eer, Hij geeft die geen ander, wien dan ook! En als Hij zegt tot Satan: neem Job maar, schud hem maar uit, ontzie hem maar niet, dan weet God, dat Zijn eigen werk in Job Beproefd wordt, en Hij blijft rustig, want Hij kent het resultaat. In dit alles zondigde Job niet! Het komt goed! Laten we nu niet angstig zijn over de toekomst. Noch voor ons zelf, noch voor onze kinderen! Ik daarentegen zal op U betrouwen. Ik weet, Heere, dat Gij de draden van het wereldbestuur vast in Uw handen hebt en houdt, dat Gij u niet vergist, dat het raadsplan Gods naar Zijn vast bestek in eeuwigheid zal rijzen. Vader ln den hemel! Ik ben toch Uw kind? Gij hebt mij toch voor Uw rekening genomen? En nu het donker is om mij heen, schuil ik bij U! Gij hebt Uw armen uitgebreid en neemt mij aan Uw Vaderhart. Ik reken op U, mijn Vader, mijn betrouwen is op U! Ex profundis! Uit de diepte roep ik tot U naar omhoog. En dat roepen, dat vertrouwen geeft mij rust, o Vader! Gij zült mij niet, Gij künt mij niet verlaten. Er is een verbond, mijn Vader, ik leg 1 er in vast vertrouwen mijn hand op en mijn oogen staren in Uw trouwe Vader- oogen, en ik weet, dat alles goed komt. Gij hebt Uw woord gegeven Als dit nu onze gestaltenis is, dan kunnen we het ambt aller geloovigen be dienen, dan wordt Zijn Naam in ons verheerlijkt en daartoe zijn wij geroepen. Dat geeft ook innerlijke rust en kalmte, en die hebben wij zoo noodig. Want het gewone leven roept weer. We moeten weer aan den arbeid, het leven gaat voort, zij het onder gewijzigde omstan digheden. Geen dag, geen uur, geen minuut, geen seconde blijft stil staan. De groote wereldklok draait naar twaalf uur, tot de dag vol is. En we zijn geroepen te arbeiden zoo lang het dag ls. De Pinkstergeest is uitgestort op alle vleesch, en die Geest werkt, zonder op houden en Hij noopt ons tot arbeiden. Verstaan wij dan onze roeping. Ieder op zijn plaats, ieder in zijn kring, ieder op zijn post. Als vader in ons ge zin, méér dan ooit, als arbeider op het veld, méér dan ooit, als onderwijzer voor de klas, méér dan ooit, als moeder in de huiskamer of de keuken, méér dan ooit, een ieder arbeide, in het volle ver trouwen, want het verbond, dat onwan kelbaar is, is met onzen God, in den gloed van de smidse waar het goud be proefd wordt, vernieuwd: Ik daarentegen zal op U vertrouwen Het is nog niet mogelijk, doordat de verkeersmiddelen nog niet functionnee- ren een betrouwbaar overzicht te geven van de schade aan gebouwen enz. in onze omgeving. Kloetinge heeft, zoo deelt men ons mede, weinig geleden. Alleen werd de schuur op de boerderij bewoond door den heer A. Sinke getroffen. Te K a p e 11 e is de beschadiging grooter. Op den hoek Weststraat Kerkplein (de timmermanswerkplaats van de fa. Van Maris is nog intact ge bleven) is een aantal woningen (7 a 8) met inbegrip van het gemeentehuis en de woning van den gemeente-secretaris verwoest. Door den toren der Nfed. Herv.Kerk is geschoten. De kerk is ook beschadigd. Van vele huizen in de Ooststraat zijn zoo ongeveer alle ruiten en de meeste dakpannen vernield. Ook op andere plaatsen in Kapelle, evenals te Biezelinge is schade aange richt. Te Y e r s e ke is de Ned. Herv. Kerk voor een groot deel verwoest. Ook en kele huizen en zaken (o.a. de drukkerij van de fa. v. d. Peijl) ondergingen een zelfde lot. In een volgend nummer hopen wij nog nadere bijzonderheden te kunnen geven. Wij meenen daarmede echter te moe ten wachten tot wij beschikken over be trouwbare gegevens. Met verhalen die uit de tweede of derde hand komen dient men erg voorzichtig te zijn. Het is nog uiterst moeilijk uit Wal cheren inlichtingen over de oorlogs schade te krijgen, die in alle deelen juist en betrouwbaar zijn. Naar wij vernemen moet het centrum van Middelburg (Markt en omgeving) zwaar getroffen zijn, terwijl daar ook enkele branden zouden zijn ontstaan. Door de Goesche brandweer is assis tentie bij het blusschingswerk verleend. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn, zoodra posterijen, telegrafie en telefonie weer normaal werken volle dige berichten te kunnen geven. Bittere tragiek. Overal volle zomer- pracht, waarmee de natuur zich weer heeft getooid. Op de Goesche begraaf plaats was een groot graf gedolven. Gistermiddag te vier uur werden daarin eerst neergelaten de stoffelijke overschot- j ten van Cornells Visser en zijn dochter Jacoba Johanna Visser, beiden slachtof fers van het luchtbombardement van Donderdag. Behalve de familieleden en enkele autoriteiten werd niemand toegelaten. Nadat de kisten in het graf waren neergelaten las ds P. J. Steinz, Ned. Herv. predikant, een gedeelte van Open baringen 22 en bad hij het „Onze Vader". Daarop nam de dlep-bedroefde familie afscheid van de geliefden, die zoo plot seling van hen waren weggerukt. Even later werden weer drie lijkkis ten boven hetzelfde graf geplaatst en werden de stoffelijke overschotten van Pieter Harinck, van Mejuffrouw Adriana HarinckSchipper en van hun kleindochter Adriana aan den schoot der aarde toevertrouwd. Ds J. de Vries las Psalm 90 en bad daarna het „Onze Vader". Ook hier viel het de familie buiten gewoon zwaar afscheid te nemen van de betreurde dooden. In hetzelfde graf werden vervolgens nog begraven de heer A. C. Pairoux en twee aan hun verwondingen overleden militairen. Aanrijding. Vanmorgen is een dochtertje van den heer Schrijver uit de Rujjterlaan op den Oostsingel bij den hoek Voorstad in botsing gekomen met een motorrijwiel met zijspan, bestuurd door een Duit- schen militair. Het meisje sloeg van de fiets en bekwam een bloedende hoofd wonde. De militair stopte direct en ver leende op de meest voorkomende wijze alle mogelijke hulp. Een Nederlandsch officier van gezondheid heeft het meisje verbonden, waarna zij bij den heer Gunst werd binnengebracht. Naar wij vernemen, is de firma Pol derman er in geslaagd, dank zij de stroom die door de fa. Oosterbaan en Le Cointre wordt geleverd, de radio-distri butie te Goes weer in werking te stellen. Ook levert de fa. Oosterbaan en Le Cointre stroom aan het Gasthuis voor noodverlichting en voor de operatie kamer. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van O., K. en W. deelt mede, dat bij hervatting van het onder wijs er op moet worden gelet, dat: a. het onderwijs in waardigen vorm en nationalen geest worde gegeven; b. dat bij alles noodzakelijk onze plich ten tegenover de bezettende overheid worden in acht genomen en dat tegen alle uitingen van weerspannigheid wor de gewaakt; c. dat sterk de aandacht wordt geves tigd op het belang van een goede hy giëne. Aanbevolen wordt, dat alle loopende geschillen over de onderwijswetten in der minne worden geschikt. Voorzoover niet anders bepaald, moet het onderwijs zoo eenvoudig mogelijk hervat worden. Eenig onderwijs kan b.v. in de open natuur gegeven worden, ter wijl aan oudere leerlingen een taak mee gegeven kan worden naar huis, in over leg met het schooltoezicht. De leden van het rijksschooltoezicht blijven met het wettelijk toezicht belast. Bij gebrek aan werkkrachten kan ver lof voor schoolverzuim verleend worden, vooral aan dagnijverheidsscholen. Van leerplan en lesrooster kan zoo noodig worden afgeweken. De eindexamens van de scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs moeten zooveel mogelijk voort gang hebben. De examenopgaven, kun nen, voorzoover niet beschikbaar, door den inspecteur worden vastgesteld. De directeur wijst de deskundigen aan. Personeel en verpleegden ln „Sonne vanck" te Harderwijk bevinden zich in goeden welstand. Verzoeken om verlof voor Nederland- sche militairen voor dringende aange legenheden, zooals begrafenissen enz., moeten niet tot de Duitsche mili taire autoriteiten, maar tot de Ne- derlandsche militaire autoriteiten wor den gericht. De Directeur-Generaal van de Volks gezondheid maakt o.a. bekend: alle diensten en Instellingen op het gebied der volksgezondheid moeten zoo veel mogelijk doorgaan; het ls dringend noodzakelijk de hand te houden aan het voorschrift aangifte te doen van gevallen van besmettelijke ziekte; aangifte moet geschieden in alle geval len, waarin vermoeden van besmettelijke ziekten bestaat, wat bevestigd moet wor den, indien dit vermoeden juist blijkt te zijn; van alle storingen in de drinkwater voorziening moet onmiddellijk kennis worden gegeven aan de inspectie der volksgezondheid en aan het rijksbureau voor de drinkwatervoorziening. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt bekend, in overeen stemming met den Duitschen opperbe velhebber in Nederland, dat militairen, die het verband met hun onderdeel heb ben verloren, zich zoo spoedig mogelijk melden moeten bij den meest nabijzijn- den militairen commandant of indien dit niet mogelijk is, bij den burgemeester der gemeente, waar zij zich bevinden. Bedoelde commandanten en burge meesters zenden van de aankomst dezer militairen onverwijld bericht aan de in spectie van het wapen, waartoe bedoel de militairen behooren. Deze laatsten blijven in betaling en onderhoud bij het onderdeel, waar zij zich hebben gemeld. In antwoord op een vraag aan den Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Goes vernamen wij, dat het nog niet mogelijk is telegrammen te verzenden of interlocale gesprekken te voeren. Ook kan nog geen post worden ver zonden of bezorgd. Het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van het verbod tot het slachten van rundvee, paarden, varkens en schapen, geldend voor de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland (met uitzondering van Goeree en Overflakkee) en West- Utrecht, welk verbod is ingegaan op 14 Mei j.l. met ingang van Zondag 19 Mei algemeene dispensatie is verleend. De burgemeester van Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat de veemarkt op Maandag 20 Mei a.s. op de gewone wijze gehouden zal worden. De Directeur van den Rijksdienst der Werkverruiming deelt aan alle gemeen tebesturen, inspecteurs van dezen dienst, uitvoerende lichamen en allen die hiermede te maken hebben mede, dat het noodzakelijk is, dat alle werkverrui mingsobjecten met loonsubsidie in uit voering met kracht worden voortgezet. Aan de inspecteurs is opgedragen in samenwerking met autoriteiten even- tueele vervoersmoeilijkheden naar be vind van zaken te regelen. De Keuringsdienst van Waren moet zooveel als eenigszins mogelijk is toe zicht uitoefenen ter voorkoming van het gebruik van ondeugdelijke levensmidde len. De vleeschkeuringsdienst blijft in tact. Voor destructie van cadavers enz. moet zorg worden gedragen. Zoo noodig kan, onder de vastgestelde regelen, tot begraven worden overgegaan. Als slachtoffers gevallen op 18 en 17 Mei onze lieve Ouders, JAN DEES, oud 35 jaar, CORRY DEES—DE JAGER, oud 30 jaar. Namens Kinderen, Ouders, Groot ouders, Broeders en Zusters, JANNY DEES. NANDA DEES. Fam. DE JAGER. Fam. DEES. Biezelinge, 17 Mei 1940. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. ds Steinz. Kloetinge, 9.30 u. ds Boersma. Geref. Kerken. Goes 9.30 en 5.30 u. ds v. d. Vegt. Vrij Evang. Gem. Goes 9.30 en 6 u. ds v. d, Vis. Een bepaling inzake toepassing van Duitsch militair strafrecht heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Dit betreft alleen delicten, die val len onder het oorlogsstrafrecht, die in- druischen tegen de Duitsche militaire belangen of tegen Duitsche miltiaire maatregelen. Het gewone burgerlijke strafrecht blijft voor alle andere delicten van kracht, zooals dit tot dusver in Neder land was. In het bezette gebied in Nederland wordt opnieuw gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk. Het ver dient aanbeveling ook gepasteuriseerde melk niet ongekookt te gebruiken. Vandaag verzorgt de Ned. Chr. Ra dio-vereeniging de radio-uitzending. Vanmorgen ging ds Boendermaker, Luth. predikant, in een wijdingsdienst voor en vanmiddag ds Kruijswijk, Geref. predikant. Naar de Duitsche zenders berichten, zal het bureau van den Volkenbond uit Genève naar Frankrijk worden ver plaatst. Volgens de Duitsche zenders zal de Bank voor Internationale betalingen uit Bazel naar een ander kanton in Zwit serland worden verplaatst. Zooals wij gisteren reeds meldden, is men met man en macht begonnen aan de herstelling van de waterleiding voor Zuid-Beveland. Ook kan men er zeker van zjjn, dat spoedig getracht zal worden in de be hoefte aan electrischen stroom te voor zien. Het ernstig streven der autoriteiten is, om het economisch leven weer zoo veel en zoo spoedig mogelijk te herstel len. Ieder werke daaraan krachtig mede. Directeuren van gas-, electriciteits- en waterleiding-bedrijven dienen zoo spoedig mogelijk een globale opgave van beschadiging in te zenden aan den di- itecteur-generaal van het departement van Waterstaat, Binnenhof 's Graven- hage. Telefoon 118113. Naar de Duitsche zenders melden, zijn vannacht door geallieerde vliegtui gen bommen geworpen op Keulen. De bommen kwamen echter buiten de stad terecht en richtten weinig schade aan. ANTWERPEN DOOR DE DUITSCHE TROEPEN GENOMEN. Het Duitsche Opperbevel deelt mede, dat het vestingfront Antwerpen is door broken. Duitsche troepen zijn in het stadscentrum doorgedrongen. De Duitsche oorlogsvlag wappert van den toren van Antwerpen. Typ. Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1