Goes in don oorlog. iHT" Indien dit in verband met technische moeilijkheden mogelijk is, zal „DE ZEEUW" ook morgen verschijnen. TYP. OOSTERBAAN LE COINTRE N.V.. GOES. Dagblad voor de Provincie Zeeland Rust, kalmte en waardigheid! VRIJDAG 17 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 168 De omgekomenen. Inlevering vuurwapenen. De Waterleiding gaat waarschijnlijk spoedig weer werken. Inlichtingen over gewonden en gesneuvelden. Mr De Wilde Regeerings-Commissaris. Bepalingen van het Duitsche Legerbevel. Bij loyale medewerking blijven alle bestuurscolleges op hun post. Persoonlijke veiligheid gewaarborgd van ieder, die zich ordelijk gedraagt. Past op voor gevaarlijke vliegtuig bommen. De scholen te Den Haag worden spoedig heropend. Geen ongekookte melk drinken. De Rijkspolitie. De Nederlandsche officieren. Herstelling telefoonnet In Neder land. Wisselkoersen. Lichaamsbeweging voor de troepen. Inlevering vuurwapenen enz. Geen daad van geweld tegen het Duitsche leger gebruiken. Aankoop van levensmiddelen. Geen verhooging der prijzen. Van het Hoofdfront. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie v»n het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Qoet Postrekening 44455 Telefoon 2418 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur'Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs iZM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Het is thans nog niet mogelijk een vol ledig overzicht te geven van het aandeel, dat onze mooie provincie in den oorlog heeft moeten betalen. Toen de proclamatie van het Opper commando van Zeeland bericht gaf, dat Zeeland in een uitzonderlijke positie ge steld was en niet gelijk met de overige Provincies van ons land den vrede zou sluiten met Duitschland, begrepen wj wel, dat in deze woorden diepere betee- kenis zou liggen dan oppervlakkig ver moed werd. Wy hadden trouwens in het begin van deze oorlogsweek, die ieder onzer diep in de ziel gekerfd zal bijven, in ons ge west nog weinig van den oorlog onder vonden. Thans is dat alles reeds weer voorbij. Op dit oogenblik bevindt Zeeland zich in dezelfde positie als alle andere provin cies van Nederland. Duitschland heeft in zjn „bliksemoorlog" met een verbijste rende snelheid bezit genomen van de eilanden, al schijnt op het oogenblik, ter wijl we dit overzicht geven, Vrijdag 12 uur, op Walcheren nog tegen de Fran- schen gevochten te worden. Daar alle verbindingen tusschen Goes en de omliggende dorpen onderling nog verstoord waren, zijn wij niet in staat een eenigszins volledig overzicht te ge ven van hetgeen er gisteren op andere plaatsen is voorgevallen. Wel verspreid den zich allerlei geruchten, maar men doet goed daar weinig of geen geloof aan te hechten, daar de ondervinding leert, dat de verhalen van „ooggetuigen" meestal niet veel waarde hebben. Op dit oogenblik zijn de telefoonver bindingen nog verbroken en het electri- citeitsbedrjf, de P. Z. E. M. te Vlissin gen heeft geen stroom meer doorgegeven sedert half negen Donderdagavond. Wat wj uit Nederland te weten kun nen komen is eveneens zeer schaars. Maar veilig kunnen wij aannemen, dat over het geheele land hard wordt ge werkt om het economische leven weer op volle kracht te laten functioneeren. Het A. N. P. deed herhaaldelijk oproepingen voor groote bedrjven en maatschappijen tot hun employees en arbeiders om het werk weer aan te vatten. Het is zeer zeker een geruststellend verschijnsel, dat ook het geldwezen niet ontwricht werd, de gulden (althans voorloopig) zjn waarde behoudt en onze bankbiljetten wettig betaalmiddel zjn gebleven. De ambtenaren aan de ver schillende Departementen zjn weer op hun post en den bekenden oud-minister, de Goessenaar Mr J. A. de Wilde, werd door het Duitsche Oppercommando ver zocht als Regeeringscommissaris voor de regeling van het economische leven te willen fungeeren. Een tijding, die velen onzer ongetwjfeld tot verheuging stem men zal. Wj vermoeden, dat ook Zeeland straks zal worden ingeschakeld in het nationale leven van ons Vaderland en Wj weer een geregeld contact zullen hebben met Ne derland. Intusschen doen wij wel, rustig en kalm te blijven, ons te schikken in den gang van zaken, zooveel mogeljk onzen gere- gelden arbeid te hervatten, niet te veel opwindende gesprekken te voeren en vol vertrouwen in onzen God, de dingen af te wachten die over ons besloten zjn. Wij kunnen ons voorstellen, dat menig een nog wat zenuwachtig en uit de koers geslagen zal zijn. Behalve de verschrik kingen van de bombardementen en het schieten met machinegeweren, zoowel uit de lucht als van den grond, de slape- looze nachten, die we in angstige span ning hebben doorgebracht en bovendien nog voor velen de zorg voor nabestaan den, die elders vertoeven en niet te be reiken zijn, dragen velen onzer het zware leed van liefhebbende betrekkin gen, die aan het front gestaan hebben en over wier lot nog niets bekend is. Maar toch, laat men trachten rustig te zijn, spoedig zal alles normaal zijn en weten wij allemaal precies waaraan we toe zijn. Naast het vele leed mogen we Gode toch ook wel dankbaar zijn, dat deze helsche verschrikkelijkheid over ons slechts zóó kort geduurd heeft. Onze zuidelijke naburen worden op geheel andere wijze door den oorlogsgeesel ge teisterd. Rust, kalmte en waardigheid, zij thans ons aller parool I Donderdag j.l. werd Zeeland aan de macht der Franschen ontrukt en deden de Duitschers hun intrede. Op dit oogenblik is nog niet vast te stellen hoeveel slachtoffers uit de bur gers hierbj te betreuren zijn geweest. Wj hebben echter den indruk, dat ons eiland over het algemeen niet zoo zwaar getroffen is als sommige andere deelen van Nederland, waar de gevechten met onze eigen soldaten plaats hadden en hevige bombardementen over de groote steden werden uitgevoerd. Wat de stad Goes betreft kan worden medegedeeld, dat acht burgers 't slacht offer zjn geworden van zes granaten, die uit een vliegtuig werden geworpen en van handgranaten, die door een mis verstand in een schuilkelder terecht kwamen. Het meest kritieke moment was het, toen de terugtrekkende Fransche troe pen uit de richting van Wilhetmina- dorp kwamen, werden beschoten door en kele Duitsche vliegtuigen. Een troep ca valeristen werd langdurig onder vuur genomen, juist op het oogenblik toen zj Goes bereikt hadden. Op de Oude Singel nabj de Juliana- straat, werden granaten neergeworpen en troffen aldaar een reeks van huizen, waarbj enkele voltreffers een ware ver woesting aanrichtten. Het huis van de familie C. Visser werd recht op het dak getroffen. De granaat schoot door dep zolder heen naar beneden en maakte van het huis een puinhoop. De vader die met zjn dochter in de kast een schuilplaats had gezocht, wer den op slag gedood en de moeder, die er bj stond vluchtte in haar radeloos heid naar buiten waar ze aan den kant van den weg ineen zeeg. Gelukkig bleek dit slechts een zenuwaandoening te zjn. Het huis er naast, bewoond door P. Harinck, werd eveneens getroffen en hier werden uit een lawine van steen puin en gebroken planken de Ijken van drie getroffenen uitgehaald. De namen en leeftijden der slachtoffers vindt men elders in ons blad. Enkele schepen, die hier dicht bij in de haven lagen, werden ook zwaar be schoten en hadden van de granaten te 1 lijden. De kajuit en de stuurstoel van het schip „Blazina" van Hansweert, werd met kogels doorzeefd en een zoon van den Bchipper, die tegen de dijkhelling schuiling had. gezocht werd door ver schillende granaatsplinters zwaar ge wond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is hoogst ern stig. Van de getroffenen in den schuilkel der kan worden medegedeeld, dat door een paar Duitsche soldaten aldaar enkele wapenen van een Nederiandsch soldaat werd ontdekt, waarop zij een handgra naat in de schuilplaats wierpen. De Franschen, die achtervolgd werden, kwamen van de eilanden Tholen en Noord-Beveland en jaagden in de rich ting Middelburg, Toen zij nabij Goes overvallen werden door de vliegtuigen zochten zij overal schuiling en trachtten met afweergeschut, dat aldaar in een boomgaard verdekt was ongesteld, de Duitsche toestellen omlaag te halen. Een groep van ongeveer dertig man snelden naar de haven en sprongen in het ruim van een leegliggende motor, waarop zj den schipper met de revolver dreigden hen weg te varen naar Duin kerken! Deze heeft daarop zjn motor op gang gebracht, maar heeft waar- schjnlijk zijn onwelkome last al spoedig kunnen ontladen, want hedenmorgen lag hj weer op dezelfde plaats in de haven. Slechts heel kort na het terugtrekken der Fransche troepen uit Goes, deden de Duitschers hun intocht. Hierbij hebben er gelukkig geen straatgevechten, die gewoonlijk ook onder de burgers veel slachtoffers maken, plaats gehad. Zeer kalmeerend werkte op de groo- tendeels ongewonden bevolking het feit, dat de intrekkende Duitsche troepen zeer correct en rustig door de stad trokken, en niet slechts tegenover de burgerij, maar ook tegenover de gevangen geno men Fransche soldaten humaan optra den. De angstige oorlogsspychose is voor Goes voorbij, en heeft zich op dit moment verplaatst naar Walcheren. Geve God dat ons volk daar voor groote rampen gespaard mogen blijvenl Te Goes: Cornelis Visser en zijn dochter Jacoba Johanna. Pieter Harinck, zjn vrouw Adriana Schipper en zijn klein dochter A d r i a n a, allen wonende aan den Oude Singel. A. C. Pairoux, depothouder van de Shell, aan den Oosthavendjk. Te Kloetinge: C. Steketee. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat alle vuurwapenen en munitie onmiddelljk moeten worden ingeleverd onder het Gemeentehuis, Korte Kerk straat. Naar wj vernemen, is bij onderzoek gebleken, dat het pompstation der Zuid- Bevelandsche Waterleiding intact is ge bleven. Het wordt niet onmogelijk ge acht, dat als enkele breuken in de buis leidingen zullen zijn hersteld, binnen 24 uur weer water zal kunnen worden ge leverd. Het Centraal Comitó van het Roode Kruis heeft door de radio mededeellng gedaan, dat het niet mogelijk is, aan al de telefonische en telegrafische aanvra gen om tnllchtlngen over gewonde en gesneuvelde soldaten, die aan de fronten gestreden hebben, te voldoen. Geadviseerd wordt, zich persoonlijk tot de plaatselijke Roode Kruls-afdeelin- gen te wenden, die zullen kunnen advl- seeren hoe te handelen om Inlichtingen te verkrijgen» De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald, dat door hem is aangewezen Mr J. A. de Wilde als Minis ter van Binnenlandsche Zaken, om, na mens hem, op te treden als regeerings commissaris voor de hulpverleening te Rotterdam. De Opperbevelhebber van het Duitsche leger en de legergroep in Nederland, hebben voor het bezette gebied een aan tal bepalingen vastgesteld, waaraan wij het volgende ontleenen: Aan post- en belastingkantoren wordt medegedeeld, dat naast de Nederland- sche teekenmunten, zilverbons en bank biljetten alleen de Duitsche Reichskre- ditkartenscheine wettig betaalmiddel is. De waarde van anderhalve Rijksmark is gelijk aan één gulden. De Duitsche Rijksbankbiljetten zjn derhalve geen wettig betaalmiddel meer, en behoeven dus niet meer in ontvangst genomen te worden. Voorts is o.m. bepaald, dat bij loyale medewerking alle bestuurscolleges op hun post zullen gelaten worden. Hieraan is de opmerking toegevoegd: laat ieder op zijn post blijven, dan dient hij niet alleen zijn eigen belang, maar ook dat van vaderland en volk. De staats- en gemeentebesturen, zoo mede de scholen, zijn gehouden op nor male wijze voort te werken. Alle handels zaken en banken moeten in het belang der bevolking opengelaten worden. De Opperbevelhebber van het Duitsche Leger en het Leger in Rijks-Nederland heeft medegedeeld, dat ieders persoon lijke veiligheid gewaarborgd is en dat, wie zich rustig en vreedzaam gedraagt, niets heeft te vreezen. Niet gesprongen vliegtuigbommen moet men onaangeroerd laten liggen. Deze kunnen zeer gevaarlijk zjn. DEN HAAG. De burgemeester heeft bepaald, dat Maandag a.s. alle onder wijsinrichtingen weer zullen worden heropend. Ter voorkoming van ziekte wordt in overweging gegeven de melk twee maal te koken. De Rijksveldwacht mag haar uniform behouden en gewapend bijven met kle wang en gummistok. Alle Nederlandsche officieren mogen gewapend blijven met dolk en wandel- staffel. DEN HAAG. In het kader van den wederopbouw wordt van de zijde der Duitsche militaire Overheid in nauwe samenwerking met de P.T.T. ijverig ge werkt aan de herstelling van het Neder landsche telefoonnet. Binnen zeer korten tijd zal het tele foonbedrijf in Nederland als in vredes tijd in vollen omvang te hervatten. De volgende wisselkoersen zijn thans vastgesteld: Voor Rijks-Nederland is de waarde van den gulden lVa Rijksmark. Voor België is de waarde van een Bei- ga Vé Rijksmark. Voor Luxemburg is een Luxemburg- sche Franc 1/10 Rjksmark. Opnieuw is aan alle troepencomman- danten in het bezette gebied bekend ge maakt, dat ter voorkoming van verslap ping en inzinking ervoor moet worden zorg gedragen, dat er in ruime mate lichaamsbeweging wordt gegeven, als herstel- en opruimingswerkzaamheden, en beoefening van sport en gymnastiek. Alle vuurwapenen, munitie, explosieve stoffen, en alle oorlogstuig moeten bin nen 24 uur worden ingeleverd. Wie op een of andere wijze in het bezet gebied tegen het Duitsche leger ge weld gebruikt, wordt met den dood ge straft. Bij verordening van den Opperbevel hebber is bepaald, dat levensmiddelen en andere gebruiksartikelen slechts in hoe veelheden, gelijkstaande met die, benoo- digd voor het dageljks gebruik, betrok ken of afgeleverd worden. Hamsteren is verboden. Duitsche soldaten en rijksburgers zijn verplicht deze bepaling in acht te ne men. Contante betaling is voorgeschreven. Voor aankoopen van 500 M. en hooger is ook vorderingsbewijs toegestaan. Bj verordening van den Opperbevel hebber mogen de geldende prijzen voor alle voedingsartikelen en landbouw- en njverheidsartikelen in het bezet gebied niet verhoogd worden. De uitvoerige tekst van deze en andere verordeningen kon in deze omgeving nog niet volledig worden opgegeven, daar de radio door het uitvallen van den stroom niet werkt. Het is op dit oogenblik nog niet moge- Ijk met stelligheid vast te stellen hoe de situaties zich aan de fronten in Bel gië en Frankrijk ontwikkelen. Er is hardnekkig en langdurig ge vochten om de forten van Luik en vol gens de Duitsche radioberichten zijn deze stellingen veroverd, en rukken de Duit sche troepen in de richting van Brus sel op. Ook moet volgens dezelfde berichten de Maginolinie doorbroken zijn over een lengte van verscheidene kilometers. Positieve gegeven over de verdere ont wikkeling van den strijd zijn momen teel alhier niet te verkrijgen. LOSSE NUMMERS 5 CENT, ZOO LANG DE VOORRAAD STREKT.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1